byrie byne Assemblée der Verenigde Naties bespreekt Hongaarse kwestie De Verenigde Staten en de toestand Rapport der Verenigde Naties over Hongarije Russische stemmen over Koning Saoed Duitsland in West- in O Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN INDIA STELT VOOR ONTWAPENINGS COMMISSIE TE VERGROTEN „AMERIKAANSE PROVOCATIE" VOOR SYRISCHE KUST DE RASSENKWESTIE IN DE V. S. Ontploffing in school te Nashville FRANSE REGERING DOET CONCESSIE AAN LANDBOUWERS COMPLOT IN KASJMIER DE OUDERDOM VAN DE AARDE ISRAELISCH-SYRISCHE GRENSINCIDENT Reacties op de verklaring van Foster Dulles over Syrië Frankering bij abonnement: xerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sande Redactip-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4164 Verschijnt dagelijks -■ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaduer- tenties)5 regels 1—Iedere regel meer 20 et. Voor het maandagnummer: zaterdags 1# ra* Inzending advertenties tot 's namiddags 2 os? Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, heeft dinsdag, toen de al gemene vergadering bijeenkwam voor een speciaal debat over de Hongaarse kwestie, namens 36 landen een resolutie ingediend, waarin de Sowjet-Unie veroor deeld wordt wegens het neerslaan India heeft de algemene secre taris van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, verzocht de ont wapeningscommissie en haar subcommissie te vergroten. De eerste bestaat uit 12 leden, namelijk de elf leden van de Vei ligheidsraad plus Canada. De subcommissie, die dezer dagen haar conferentie in Londen voor onbepaalde tijd heeft geschorst, telt vijf leden, t.w. de grote vier plus Canada. India vraagt de kwestie op de agenda van de assemblée te plaat sen. India is van mening, dat de subcommissie in haar huidige samenstelling weinig kans maakt de ontwapeningskwestie nader tot een oplossing te brengen. Een Syrische militaire woord voerder heeft maandag ver klaard, dat zondag vijf Ameri kaanse schepen „op een uitda gende manier" bij de Syrische kust gemanoeuvreerd hebben. Volgens de Egyptische radio heeft een Syrische woordvoerder verklaard, dat twee niet-geïden- tificeerde straalvliegtuigen maan dag boven de Syrische haven plaats Latakia hebben gevlogen. In de lagere school van Nash ville in de Amerikaanse staat Tennessee is maandagavond een lading dynamiet ontploft, waar door de helft van het gebouw werd verwoest. Deae school, die eerst alleen door blanke kinderen werd be zocht, was onlangs begonnen met het toelaten van negerkinderen, in overeenstemming met de op heffing van de rassenscheiding op scholen door het opperge- rechtshof der Ver. Staten. In de omgeving van de school braken de ruiten van talrijke hui zen en een deel van de stad werd door kortsluiting in het duister gehuld. Er vielen geen slachtof fers. De ontploffing volgde op een serie incidenten, waarbij twee personen werden gearresteerd. Enige uren vóór de explosie hield een luidruchtige menigte blan ken, die tegen de rassen-integra tie op de scholen gekant waren, een heftige demonstratie. Zij braken de ruiten van huizen en de voorruiten van auto's die aan negers toebehoorden. Maandag waren een vijftiental negerkinderen tot zes scholen in Nashville toegelaten. Eén had zich op de lagere school van „Hattie Cotton", waar de ont ploffing zich voordeed, ingeschre ven. De politie heeft vijf personen, die ervan worden verdacht de ontploffing teweeg te hebben ge bracht, gearresteerd. van de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De resolutie stelt voor, dat de vergadering haar voorzit ter, prins Wan van Thailand, machtigt maatregelen te nemen die hij nodig acht om de vroegere aanbevelingen van de algemene vergadering ten aanzien van Hon garije, o.a. terugtrekking van de Russische troepen, uitgevoerd te krijgen. De Franse regering heeft een concessie aan de landbouwers ge daan en het subsidie op de aan kopen van landbouwmaterieel, dat bij de begrotingsbesnoeiingen was geschrapt, weer van kracht verklaard. Onder deze subsidieregeling, die de Franse staatskas geduren de de rest van dit jaar 4 miljard frank zal kosten, ontvangen de landbouwers 15 terug van het geen zij ten koste leggen aan de aanschaffing van landbouwmate rieel. Voorts heeft de regering zich bereid verklaard de garantieprijs voor tarwe toe te passen op 85 van de oogst in plaats van op 80 zoals aanvankelijk was be sloten. Naar verluidt zou het de be doeling van de opstellers der re solutie zijn, dat prins Wan Mos kou en Boedapest bezoekt. De resolutie stelt ook goedkeuring voor van het verslag der V.N.- commissie van onderzoek naar de Hongaarse opstand. Deze com missie, waarin Denemarken, Cey lon, Tunesië, Australië en Uru- quay zitting hadden, stelt de Sow jet-Unie aan de kaak wegens het neerslaan van de „spontane na tionale opstand." Prins Wan dankte, toen hij de vergadering opende, de leden van de commissie voor hun „toege wijde inspanning" bij het onder zoek. Hij zei, dat de vergadering een oplossing in overeenstem ming met haar handvest moet zoeken voor „dit Hongaarse vraagstuk, dat, tenslotte, een menselijk vraagstuk is." De rapporteur van de commis sie, Keith Shann (Australië), diende daarop het verslag in. Zodra Shann was gaan zitten, stond de Hongaarse afgevaardig de, Peter Mod, op. Hij verklaarde, dat de commissie het handvest van de Ver. Naties had geschon den door zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije te mengen en dat zij zich niet aan de opdracht van de algemene ver gadering had gehouden. Zijn regering verzoekt de vergadering dan ook de commissie en haar verslag, dat de waarheid vervalst, te veroordelen en de „z.g. Hon gaarse kwestie" van de agenda af te voeren. Ook de Sowjet-afgevaardigde, Arkadi Sobolef, protesteerde tegen het debat over deze „uitda gende kwestie". Hij sprak van een poging van „heersende krin gen in bepaalde landen - in de eerste plaats de Ver. Staten" om zich in de binnenlandse aangele genheden van Hongarije te men gen en de Ver. Naties te gebrui ken voor „propaganda" tegen de Sowjet-Unie. Voorts zou het debat de aandacht moeten afleiden van de „agressieve daden van Enge land en Frankrijk in het Midden- Oosten en elders in de wereld". Prins Wan verklaarde echter, dat de vergadering de Hongaarse kwestie bespreken kan, waarop de Tsjech Josef Ullrich van ver dere protesten afzag. Hierop diende Cabot Lodge zijn resolutie in. Hij verklaarde, dat men niet mag wanhopen en vast beraden moet blijven. Ook al staat er een aanzienlijke fysieke macht achter het kwaad, die macht wordt gehanteerd door mensen die tot andere gedachten gebracht kunnen worden. Zolang zij niet van gedachten verande ren, ook in hun eigen belang, zul len zij omringd blijven door ver bitterde volken, die zich, zodra hun kans gekomen is, op hen zul len werpen. De Hongaarse premier, Janos Kadar, zou voorgestelde politieke hervormingen verworpen hebben „omdat het rad der geschiedenis niet teruggedraaid kan worden", aldus Lodge, maar men kan be twijfelen of Kadar en zijn Russi sche meesters weten in welke richting dat rad draait. Zij zullen zeker niet eeuwig het rad der ge schiedenis kunnen dwingen in een richting die teveel dood, vrees en lijden voor miljoenen mensen be- tekent De ondertekenaars van de reso lutie geloven, dat „Gods hulp en standvastige menselijke inspan ning het rad der geschiedenis in de richting van gerechtigheid en waarheid" kunnen laten wente len, aldus de Amerikaanse afge vaardigde. De algemene vergadering moet proberen op vreedzame wijze „het huidige lijden en onrecht" in Hongarije te verlichten, .gezien de massale schending van het V.N.-handvest" in dat land kun nen wij moeilijk iets anders doen, zo besloot Lodge. De Ierse minister van Buiten landse Zaken, Frank Aiken, kwam met een voorstel om aile vreemde troepen uit landen aan weerszijden van de grens tussen Oost en West in Europa geleide lijk naar achteren te verplaatsen. Elke kilometer die de Russen achteruitgaan, zou door de Ame rikanen aan hun kant van een bepaalde lengtegraad beantwoord moeten worden. Men zou kunnen beginnen met een terugtrekken over een afstand van een paar honderd kilometer. In tweede faze zouden Hongarije en andere landen die de Russen bezet heb ben, op vreedzame wijze bevrijd kunnen worden. De Ver. Naties zouden voor controle en inspectie kunnen zorgen. De kwestie-Hongarije moet de grote meerderheid van de assem blée ernstig verontrusten, aldus Aiken, omdat de Ver. Naties niet in staat zijn geweest doeltreffend tussenbeide te komen. Onder de huidige omstandigheden moeten alle resoluties, die wij aannemen, hoe nodig zij ook kunnen zijn, vrijwel nutteloos lijken. Hongarije is „opgeofferd", om dat men de roep om hulp van de afgezette premier Imre Nagy niet kon beantwoorden zonder een nieuwe wereldoorlog te riskeren. Dat besluit kan gerechtvaardigd worden, want de gevolgen van een nieuwe oorlog zijn onvoor stelbaar en onberekenbaar. „Maar tenzij een manier gevonden kan worden om problemen zoals het Hongaarse op rechtvaardige en vreedzame wijze te regelen, vrees ik dat oorlog met al zijn vrese lijke gevolgen voor de mensheid vroeg of laat onvermijdelijk zal zijn, zo zei hij. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie ver klaard dat er waarschijnlijk een vreedzame oplossing voor de toe stand in Syrië zal worden gevon den. „Er zijn echter elementen in de situatie, die de Verenigde Sta ten niet beheersen en die tot ernstige moeilijkheden aanleiding zouden kunnen geven", waar schuwde hij. Dulles vervolgde: „Het feit dat de Verenigde Staten de toestand in Syrië ernstig opvatten, maakt het zeer waarschijnlijk dat een vreedzame oplossing zal worden gevonden. Indien wij niets zouden doen en de ontwikkelingen in Syrië als onbelangrijk zouden beschou wen, zou er grote kans op be staan, dat zij tot oorlog zouden leiden." Keith Shann, de Australische ambassadeur in de Philippijnen en rapporteur van de commissie der Ver. Naties voor Hongarije, heeft dinsdag het rapport van de commissie verdedigd tegen com munistische kritiek. Het rapport zal, zo meent Shann, de toets van een nieuw onderzoek doorstaan. Bij de indiening van het 150.000 woorden tellende document in de algemene vergadering der Ver enigde Naties, zei Shann, dat de bewering volgens welke de com missie instructies van welke zijde ook zou hebben aanvaard, een belediging is voor „de mannen die hun taak in strikt juridische zin en met oprechtheid opvatten De eenstemmigheid van de vijf leden der commissie in hun be vindingen was in geen enkel op zicht het resultaat van een on derling compromis geweest. Alle getuigen, die door de com missie gehoord zijn, hebben, zo vervolgde Shann, de in het rap port beschreven gebeurtenissen meegemaakt. Hun verklaringen zijn grondig geverifieerd. Boven dien berust het rapport niet lou ter op getuigenverklaringen. Niet minder belangrijk was de docu mentatie, die de Hongaarse bla den en de radio gedurende de op stand in Hongarije verschaft hebben. Van groot belang zijn ook de verklaringen van de huidige Hongaarse regering geweest. De commissie had verder ook de be schikking over inlichtingen van buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in Boedapest ten tijde van de opstand. Hoewel het verslag van de commissie op be paalde punten zou kunnen wor den aangevuld, zijn wij ervan overtuigd, dat het de toets van een nieuw onderzoek zal door staan aldus Shann. De Australische diplomaat merkt op, dat de commissie her haaldelijk gepoogd heeft de mede werking van de Hongaarse rege ring te verkrijgen. Deze verklaar de evenwel, dat de commissie on wettig was en zich met zaken bezig hield, die tot de binnenland se jurisdictie van Hongarije be hoorden. De hoofdlijnen van de bevindin gen der commissie aangevend, zei Shann, dat de Sowjet-Unie met geweld heeft ingegrepen in de binnenlandse zaken van Honga rije om een nationale volksop stand tegen een verfoeide rege ringsvorm te onderdrukken. De opstand was niet van buitenaf uitgelokt of gesteund. De door de Russische gewapende macht ge- installeerde regering had niet de steun van het Hongaardse volk. De methoden van de geheime po litie vóór en sinds de Hongaarse opstand om een rëgering zonder werkelijke steun van het volk aan de macht te houden, waren door alle leden van de commissie met afschuw en verachting be schouwd. Volgens Shann is er geen twij fel mogelijk over de werkelijke verlangens van het Hongaarse volk. Het wenst geen terugkeer naar het verleden, naar de dagen van grote landheren. Het wil een vrije maatschappij, met vrije poli tieke partijen, een vrije pers en een regering, die steunt op de wil van het volk. Het Hongaarse volk wil in vrede en harmonie met alle landen van de wereld, niet in de laatste plaats met de Sowjet-Unie leven. Shann besloot met te zeggen, dat de jonge arbeiders en studen ten van Hongarije in spontane eensgezindheid naar de vrijheid uitzagen. Jaren van propaganda hadden de vonk in de geest van de mens, die zich niet aan despo tisme wil onderwerpen, niet ge doofd. „Dat dit zo is, niet alleen in Hongarije maar overal, is iets van zeer grote betekenis. Dat ge weld werd gebruikt om het stre ven van het Hongaarse volk naar vrijheid te onderdrukken, is een van de tragedies van onze tijd." Foster Dulles verklaarde ver der dat de Amerikaanse regering tot dusverre nog niet heeft vast gesteld dat Syrië wordt over heerst door het internationale communisme in de zin, waarvan de Eisenhower leer voor het Mid den-Oosten gewag maakt. De minister noemde drie voor waarden op, die eerst vervuld zouden moeten zijn, voordat de Verenigde Staten tot een recht streeks militair ingrijpen zouden overgaan, namelijk: 1. De president zou moeten vaststellen, dat een bepaald land in het Midden-Oosten onder over- heersing van het internationale communisme was gekomen. 2. Het bewuste land zou een aanvalsdaad jegens een nadere staat moeten hebben gepleegd. 3. Het aangevallen land zou de Verenigde Staten om hulp moe ten hebben gevraagd. Hij voegde hieraan toe: „Ik acht het niet waarschijnlijk, dat deze drie ontwikkelingen zich onder de huidige omstandigheden zullen voordoen". Foster Dulles verklaarde, dat het door de lucht naar Jordanië vervoeren van Amerikaanse wa pens geen volslagen nieuwe ont wikkeling was. Het betrof hier namelijk wapens, die reeds enige tijd geleden voor Jordanië waren gereserveerd. De president had slechts gelast de aflevering te versnellen. Deze versnelling was geschied, omdat Jordanië dringend behoef te had aan bepaalde wapens, die de Verenigde Staten per vlieg tuig konden vervoeren. Het be trof hier wapens voor defensief gebruik en met name tankbestrij- dingsmiddelen. In antwoord op een vraag, waarom de Verenigde Staten geen wapens naar Israël zenden, verklaarde Foster Dulles dat de Amerikaanse regering niet meent, dat Israël op het ogenblik speciaal wordt bedreigd. Israël heeft wapens en het trekt voordeel uit de in apr'fl 1956 door de president afgelegde verklaring, dat de Verenigde Sla- ten elke staat in het Midden oosten, die door een andere zou worden aangevallen, te hulp zul len komen", aldus Dulles. Na te hebben opgemerkt dat het waarschijnlijk moest worden geacht, dat de toestand in Syrië zich op vreedzame wijze zou ont wikkelen, besloot de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken: „De Verenigde Staten gelo ven zeker niet in het, hier of el ders, bewaren van de vrede tot elke prijs. Het gehele doel van de Eisenhower-leer voor het Mid den-Oosten is duidelijk te maken, dat de Verenigde Staten onder bepaalde omstandigheden zullen handelen". HONGAARSE VLUCHTE LINGEN RICHTEN ZICH TOT DE REGERING. Namens de Nederlandse afde ling van de federatie van Hon gaarse vluchtelingen heeft de heer Paul Zoltan, voorzitter de zer afdeling, dinsdagochtend aan de minister-president, dr. W. Drees, een adres aangebo den. In dit adres, dat door de minister-president persoonlijk in ontvangst werd genomen, wordt aan de Nederlandse rege ring verzocht om in de algeme ne vergadering van de Verenig de Naties, die gisteren is begon nen, met kracht te willen opko men voor de vrijheid en het recht van het Hongaarse volk. Tevens wordt in dit adres dank uitgesproken voor hetgeen de Nederlandse regering tot dusver voor het Hongaarse volk heeft gedaan. Radio-Moskou heeft de toestand in het Midden-Oosten „meer en meer verontrustend" genoemd en met name de Amerikaanse wa penleveringen aan Jordanië ge hekeld. Na verzekerd te hebben, dat Syrië even onschuldig is als het spreekwoordelijke pasgebo ren lammetje, betoogde de com mentator: „De Verenigde Staten trachten hun intriges tegen Syrië te ca moufleren met het afgesleten ar gument dat er communistische infiltratie zou zijn. Maar in wer kelijkheid overschrijdt de verhou ding tussen Syrië en de Sowjet- Unie nergens de grenzen van ge wone vriendschapsbanden tussen twee landen." Het orgaan der Sowjet-regering „Izwestia" schrijft in een com mentaar op de Amerikaanse wa penleveranties aan Syrië's buren de Sowjet-Unie. wier grenzen dichtbij het ernstig bedreigde ge bied liggen, zou bij de ontwikke- De premier van Kasjmier heeft meegedeeld, dat er een aantal „agenten van de vijand en sabo teurs" zijn gearresteerd, die van plan waren de vrede te verstoren en zo mogelijk een oorlog tussen India en Pakistan te veroorzaken over Kasjmier. Er was een grote hoeveelheid wapens en spring stoffen in beslag genomen. Koning Saoed van Saoedi- Arabië is dinsdag met groot ge volg voor een particulier bezoek van ongeveer vier weken in Stuttgart aangekomen. Hij zal in Baden-Baden een kuur ondergaan. In de met bloemen versierde wachtkamer van het vliegveld van Stuttgart overhandigde bur gemeester Klett de koning een geschenk van de stad Stuttgart. Na de ontvangst in de wacht kamer, reed de koning met zijn gevolg, waartoe zeven van zijn auto naar zonen behoren, per Baden-Baden. De stoet, begeleid door politie wagens, bestond uit 24 auto's, waaronder de grote cadillac van de koning, en een verhuiswagen met bagage. De geleerden, die in Toronto deelnemen aan de conferentie van de Internationale unie voor geodesie en geofysica zijn het eens geworden over de ouderdom van de aarde. Volgens hen is de aarde 4.500 miljoen jaar oud. ling der situatie niet werkeloos blijven toezien. Het blad beschuldigt de V. S. en hun bondgenoten in het Midden- Oosten Israël, Turkije en Irak ervan een plan te hebben opge steld om een militaire aanval te gen Syrië te ondernemen Volgens „Izwestia" zou het in geval van een „imperialistische aanval" op Syrië onmogelijk zijn het conflict tot het Midden-Oosten beperkt te houden. Om een derge lijke ontwikkeling te vermijden heeft de Sowjet-Unie reeds ver scheidene malen aan het Westen een viermogendhedenverklaring voorgesteld, waarin het gebruik van geweld voor het regelen van de omstreden internationale pro blemen wordt veroordeeld en iedere inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Je landen van het Midden-Oosten wordt verboden. De missie van Loy Henderson, de Amerikanse deskundige voor het Midden-Oosten, was erop ge richt Syrië's buurlanden gereed te maken voor agressie, aldus het blad. „RodeSter", het orgaan van het ministerie van Defensie, zegt eveneens, dat de V. S„ Israël, Tur kije en Irak in een militair avon tuur tegen Syrië willen storten. Het doel is een oorlogstoestand aan de Syrische grenzen te schep pen en een voorwendsel voor een Amerikaans ingrijpen te vinden. Voor de uitvoering van een der gelijk plan rekenen de V. S. op hun Zesde vloot, op de landen van het Verdrag van Bagdad, hun eigen kracht, handigheid en slim heid en de onbezonnenheid van hun bondgenoten in het Midden- Oosten. Tot slot uit het blad de hoop, dat dit plan zal mislukken door het eensgezinde verzet van de vol keren in het Midden-Oosten, die, zo zegt het. veel meer het ver lies van hun nationale onafhan kelijkheid dan het geschut van de Zesde vloot vrezen Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft dinsdag medegedeeld, dat Syrische mili tairen nabij Tel Katsin in Noord- Israël, op Israëlische tractors hebben geschoten. Het vuur werd door een Israëlische patrouille beantwoord, waarna, over de be- standlijn, een uitwisseling van schoten volgde. „Reuter" meldt uit Cairo, dat radio-Cairo heeft opgeroepen dat een Syrische burger bij het bo vengenoemde incident is ver wond. Een Syrische militaire woord voerder heeft in Damascus ver klaard, dat officieren der Ver. Naties een staken van het vuren hebben bewerkstelligd. Volgens de Syrische lezing openden drie pantserwagens, die als dekking van de tractors op traden, het vuur op .vreedzame Syrische burgers", waarvan er een dodelijk werd gewond. Ook andere Israëlische mili taire eenheden zouden over de be standslijn hebben geschoten, ter wijl twee Israëlische vliegtuigen vijf minuten lang boven gedemi litariseerd en Syrisch gebied zou den hebben gevlogen. A.F.P. meldt nog, dat een Syri sche militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat verscheidene Syrische burgers werden gewond. Hij voegde hieraan toe, dat de Israëlische militairen personeel der Ver. Naties beletten een on derzoek naar het incident in te stellen. Israël heeft de Ver. Naties be gin september verzocht waarne mers naar de landaanwinnings werkzaamheden in het gebied van het Meer van Hoeleh te zenden, omdat deze worden uitgevoerd in de aan Syrië grenzende gede- militairiseerde zóne. Een woordvoerder van de Sy rische regering heeft Dulles jongste verklaring over Syrië een „duidelijke interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Syrië en daarmee een onmis kenbare schending van het V.N.- handvest" genoemd. Volgens de woordvoerder heeft Dulles verklaard dat enige ver antwoordelijke Arabische leiders uitdrukking hebben gegeven aar hun bezorgdheid over de toene mende communistische penetra tie in Syrië. Het is verwonderlijk dat geen enkele Arabische afgevaardigde op de kortgeleden gehouden ver gadering van de politieke com missie van de Arabische Liga deze kwestie ter sprake heeft ge bracht. aldus de woordvoerder. Inzake de bewering dat de Russen meer wapens aan Syrië hebben geleverd dan dit land voor zijn verdediging nodig heeft, merkte hij op, dat het geen ge heim meer is, dat de wapens die Syrië thans bezit nog steeds niet voldoende zijn voor zijn defensie. 'Voorts zei hij dat het zenden van wapens aan de buurlanden van Syrië uit angst voor een Sy rische bedreiging, zinloos is. „De betrekkingen van Syrië met de andere Arabische landen zijn gebaseerd op de stelling dat al deze landen één zijn en een volk vormen". Uit de verklaring blijkt duide lijk dat het voornaamste doel van Dulles is de aandacht van de Arabische landen af te leiden van het werkelijke gevaar dat het Arabische nationalisme be dreigt. De Amerikanen willen ver deeldheid zaaien tussen de Ara bische landen en een toestand scheppen waarin de Arabieren gedwongen worden hun vijand Israël te vergeten en zich bezig te houden met conflicten onder elkaar, aldus de woordvoerder. TOENEMENDE WIND. Een front, dat dinsdag ons land passeerde, veroorzaakte op de meeste plaatsen regen. De groot ste hoeveelheid werd afgetapt in Den Helder, nl. 11 millimeter. Dit front hangt samen met een depressie, die zich nu bij de Fa- roer bevindt, en zich langzaam in noordoostelijke richting be weegt. Intussen nadert vanuit het westen een nieuwe zeer actieve storing, waarvan het centrum dinsdagavond West-Ierland be reikte. Een uitgebreid regenge bied, dat deze storing vergezelt, strekte zich toen tot Zuidoost Engeland uit. Dit zal ons woens dag passeren. De wind zal tot krachtig of hard aanwakkeren JUNKER* RU H GASFORNUIS Populair model fl. 208.- uit zuidwestelijke richting. In de temperatuur komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tót woensdagavond. Nu en dan regen. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. DONDERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.27 3.39 Terneuzen 4.02 4.14 Hansweert 4.42 4.54 Walsoorden 4.52 5.04 MAAN op onder ZON op onder Sept. 12 6.11 19.05 13 6.13 19.02 14 6.14 19.00 19.59 20.27 21.01 9.40 10.45 11.®

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1