UIT DE PROVINCIE BRUID en de MOORDENA DE TERNEUZEN. i n 0 Qöórrd'ë X' 45 Xl DE OPSTAND OP CUBA AGENDA KOEWACHT. SLUÏS. BIERVLIET SAS VAN GENT. SLUISKIL IJZENDIJKE ZAAMSLAG. v<- AXEL. Poolse functionaris in Frankrijk gearresteerd. Verwelkoming neomist pater K. Verwilg-hen. Met groot feestvertoon maar waardig en plechtig hebben de Katholieken van de H. Willibror- dus-parochie alhier een welkom bereid aan hun mede-parochiaan pater K. Verwilghen M. S. C. die gisteren in de parochiekerk zijn plechtige eerste H. Mis heelt op gedragen. De dames en heren van het parochie-comité waren zaterdag avond om half zeven naar de grens van de gemèente gegaan om de neomist en zijn familie welkom te heten. Na een kort oponthoud reed de stoet van auto's naar Terneuzen waar aan het begin van de Vlooswijkstraat halt werd gehouden en pater Ver wilghen de auto verliet om be groet te worden door leiders en leidsters der Katholieke jeugd bewegingen, die daar met vlag gen stonden opgesteld. Op het kerkplein, versierd met vele kleurige boeketten en van de toren de nationale en pauselijke vlag, sprak pastoor J. van Cam- pen in aanwezigheid van vele be langstellenden een hartelijk wel komstwoord. Alvorens het plechtig Lof te ce lebreren, gaf de neomist voor de eerste maal zijn priesterlijke zegen. Zondagmorgen werd pater Ver wilghen, vergezeld door zijn fa milie, van de ouderlijke woning door de R. K.-geestelijkheid van de parochie en 't feestcomité af gehaald, om in de St. Willibror- duskerk zijn eerste H. Mis met assistentie op te dragen, waarna pastoor Van Campen een feest predikatie hield, terwijl de ge zangen onder leiding stonden van kapelaan A. Janssen. Na deze plechtigheid, die door zeer veel parochianen werd bij- woond, begaven familie en geno digden zich naar de school der eerwaarde Zusters, voor het ont- bijt- Tijdens deze bijeenkomst werd door de voorzitter van het pa- rochiercomité, ir. G. P. M. Diköt- ter, namens de gehele parochie bet geschenk aan pater Verwil ghen aangeboden, bestaande uit een bijzonder fraaie Miskelk. De heer Dikötter sprak daarbij een rede uit over de hoge uitverkie zing van de priester en de plaats die hij inneemt. Pater Verwilghen dankte in het xort allen die aan dit prachtige feest hun krachten hebben gege ven en in het bijzonder pastoor Van Campen voor zijn grote be reidwilligheid. Daarna werd op de pastorie een receptie gehouden, die door velen werd benut om neomist en fami lie hun gelukwensen aan te bie- den. Ih een plechtig Lof, dat om walf vier door pater Verwilghen werd gecelebreerd, dankte hij al- parochianen voor de onverge telijke ontvangst die zij hem heb ben bereid, voor het prachtige geschenk, dat het middel is om hen iedere dag in zijn gebed te gedenken, en voor de prachtige feestviering. Vrouwenbond N.V.V. ver- i gaderde in de zaal van café „De Vriend schap" vergaderde de Vrouwen bond van het N.V.V. afd. Terneu zen o.l.v. mevr. A. Burger, die ■met een hartelijk welkomstwoord de vergadering opende. Het huishoudelijk gedeelte der agenda werd vlot afgewerkt. Be sloten werd een bezoek te bren gen aan de fabriek van De Vos— Lammens te Hoboken in Belgie. Hieraan gaat een demonstratie over het vervaardigen van mayo naise vooraf. De kadervergade ring op 14 september a.s. te Goes zal door een aantal bestuursleden worden bezocht. De ingekomen stukken werden m een vlot tempo afgewerkt, waarna de heer J- Landman, se- Advertentie). In de Cubaanse marinebasis JOenfuegos zouden volgens een persbericht uit Miami (V.S.) nog verscheidene rebellen zich ver schanst hebben en op daken van gebouwen in de stad stand hou den. Ook op een eilandje op 3 km ■san de stad zouden nog een hon derdtal rebellerende zeelui met luchtdoelgeschut een verbeten strijd tegen regeringsvliegtuigen roeren. Men schat dat er een honderd doden zijn gevallen en een veelvoud hiervan gewond is. Het was vrijdagavond rustig te Oienfuegos. De winkels wa ren weer open en het verkeer was normaal Alleen waren op verschillende plaatsen tanks op gesteld. Volgens officieuze schattin gen zijn bij de opstand te Cien- fuegos op Cuba een honderdtal mensen omgekomen, van wie vijftien, die niet aan de strijd hebben deelgenomen. Het Cu baanse leger verloor twaalf man aan doden en dertien gewonden. Kr zijn geen gevangenen ge maakt. Na twee uur in de nacht van donderdag op vrijdag is er niet meer gestreden cretaris van her in.v.v., een cau serie hield over het Zonnestraal N.V.V. T.B.C.-fonds en het gezond heidsfonds van het N.V.V. Aan de hand van cijfers toonde de heer Landman aan, dat de t.b.c. in ons land dank zij 't intensieve bevol kingsonderzoek en de wijze van isoleren der patiënten is terugge lopen. Hierdoor is Nederland het land geworden waar de t.b.c. het verst is teruggedrongen. Daar de'prachtig ingerichte sa natoria ook voor andere doelein den geschikt gemaakt kunnen worden, heeft het bestuur van 't sanatorium Zonnestraal er voor geijverd een ziekenhuiserkenning te krijgen, die inmiddels ook is verleend. Zonnestraal is voor een gedeelte dienstbaar gemaakt aan de reumatiekbestrijding, terwijl ook astma en andere patiënten in Zonnestraal genezing kunnen zoe ken. De heer Landman schetste in het kort de ontwikkeling van Zonnestraal, dat een begrip is ge worden voor de arbeiders, welke lid rijn van het N.V.V. Jan van Zutfen bouwde het sanatorium met veel moeite op. De aanwezi gen kregen de stellige indruk, dat Zonnestraal onder voorzitter schap van de heer Landman een geheel andere periode heeft inge luid, een periode welke voor de patiënten even belangrijk is als die der uitsluitende zorg voor de t.b.c.-patiënten. Spreker zette vervolgens de zeer nauwe relatie uiteen, welke er is tussen het gezondheidsfonds van het N.V.V. en het Zonnestraal t.b.c.-fonds en deed een dringend beroep op alle aanwezigen om het Zonnestraalfonds te steunen door het helpen plaatsen van de gezinsbusjes. Hiernaast vroeg hij de belangstelling der aanwezigen voor het enorme personeelsge brek dat er op Zonnestraal is, waardoor een groot aantal bed den, ondanks de wachtlijst, niet bezet kan worden. Mevr. Burger dankte de heer Landman voor zijn uiteenzetting en nadat een aantal vragen wa ren beantwoord, sloot mevr. Bur ger de vergadering. Zeilwedstrijden. Gisteren werden de door de Royal Belgian Sailing Club voor de leden georganiseerde zeilwed strijden gehouden Terneuzen Breskens v.v. om de speciale cou pe „Stormkind". Deze werd ge wonnen door de heer Uytenho- ven. De verdere uitslag bij de „Pa- pillons" was: 2. Van Houtrive; 3. Halleu; 4. Eb be link. Bij de „Kruisers" was de uit slag: 1. „Lalage"; 2. „Seaduck". De prijzen werden uitgereikt in de benedenzaal van hotel „Rot terdam" te Terneuzen door com modore de heer H. Leten. Mossel-ralley 1957 De door de „Vespaclub Zeeuws- Vlaanderen" georganiseerde 2e mosselralley 1957 is ondanks de vrij slechte weersomstandigheden een groot succes geworden. Tus sen 10 en 1 uur arriveerden de deelnemers (120 scooters met in totaal 165 personen) gisteren op de Markt, waar zij gelegenheid kregen zich te doen inschrijven in café „Du Commerce". De heer P. Doorns, voorzitter van de Vespaclub, heette hen van harte welkom. Om half twee werd gestart voor Hulst, waar de deelnemers een consumptie werd aangebo den. Na terugkomst te Terneuzen werd de watertoren bezichtigd en ging men daarna naar hotel „Des Pays-Bas" voor de mosselmaal tijd. Alkmaar ontving de eerste prijs als de verstkomende club; de tweede prijs ging naar Haarlem voor de club met het grootst aan tal deelnemers. Amsterdam ont ving de volgende prijs voor het betonen van de grootste animo, terwijl Heerlen volgde als de club die door allerlei omwegen het grootst aantal km had afgelegd. Daarna volgden Tilburg, „de Ve- luwezoom", Walcheren, Arnhem en Amersfoort. Aan allen werd een beker en/of medaille uitge reikt. Als verstkomende buiten landse deelneemster was het de club uit Brussel, die beker en me daille in de wacht sleepte; daar achter volgden Knokke, Gent en Ninive. Mej. Netty Horré kreeg een ex tra prijs voor de eerst binnenko mende dame die de verst-komen- de was. De beste prestatie was geleverd door de heer Boeke uit Heerlen, die eveneens een extra prijs ont ving, en tenslotte ontving de club uit Knokke een medaille als de club die het leukst verzorgd was. Mede door de medewerking van het gemeentebestuur, de Terneu- zense politie en de Terneuzense V.V.V. is deze twee ralley bijzon der geslaagd. Reden temeer voor het bestuur om zeker ook in 1958 dit initiatief voort te zetten. or* Koninginnedag of op de be vrijdingsdag. De inschrijvingen, die in de Jeugdherberg plaats vonden, gaven de organisatoren handen vol werk en het duurde dan ook vrij lang voordat er ge start kon worden. Als groepen verschenen aan de start voor de 25 km afstand een groep van het Rode Kruis Axel, R.K. Gidsen Axel en de wandel sportvereniging W.S.V. uit Krui- ningen en voorts enkele individu ele groepen. Voor de 10 km afstand starten de jeugd van W.S.V. te Kruinin- gen, Chr. gymnastiekvereniging „Voorwaarts", de Prinses Marij- kestraat Axel, Chr. U.L.O.-school Axel en een Gereformeerde Jeugdgroep. In totaal waren er 319 deelnemers. De oudste deel nemer was de 68-jarige heer A. Duindam van Kruiningen. De wandelaars werden op het traject beoordeeld door een jury bestaande uit de heren Fluit, ad judant der rijkspolitie; opper wachtmeester van de kon. mare chaussee Luitwieler, en het hoofd van dienst van I. en A., de heer Romeijnsen. Hun oordeel was, dat over het algemeen veel te vlug werd gemarcheerd. Een klein groepje militairen van de L.S.K. behaalde een gemiddelde van 8 km per uur. Dit over schrijdt het begrip wandelen. De beste groepen waren die van de W.S.V. te Kruiningen. Prachtig geüniformeerd en in een keurige pas marcheerden rij over het par cours. De route ging over een tamelijk goed wegdek, uitgezon derd dan de provinciale weg van Spui naar Axel, welke voor wan delaars veel te rond ligt. De laat ste groepen bereikten om onge veer 7 uur Axel en nu was het de drumband van Thalia welke zich aan het hoofd van de stoet plaat ste en de wandelaars afleverde bij de jeugdherberg. De waarn. voorzitter van de afd. Axel van het Rode Kruis, de heer K. van Drongelen dankte allen die deelgenomen hadden en sprak de hoop uit, dat deze geslaagde wandeltocht elk jaar opnieuw ge houden kan worden en dat het een terugkerend evenement zal zijn. Hiertoe uitgenodigd reikte de heer Constandse, secretaris van de Kring Zeeland van het Rode Kruis, de prijzen uit. Hij deed dit met een toepasselijke speech, waarin hij vooral de niet aflaten de activiteit van het Axelse Rode Kruis nog eens duidelijk in het licht stelde. De senioren van W.S.V. kregen de eerste prijs met 8+ punten en legden zodoende beslag op een zilveren beker, welke door Rode Kruis Axel was geschonken. De junioren van W.S.V. kregen ook een eerste prijs met 7.30 pun ten. Hiervoor was een beker door de voorzitter van Rode Kruis Axel beschikbaar gesteld. De tweede prijs, een lauwertak, van het kringbestuur Rode Kruis, was voor de R. K. Gidsen te Axel met 7 punten. Een prachtige dag voor 't Rot- de Kruis en voor de wandelsport. De organisatoren hebben alle eer van hun werk gehad. MAANDAG 9 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: De avonturen van Quen- tin Durward. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Wie is zonder zonden. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: The wrong man. DINSDAG 10 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Singin in the rain. Bethel, 7.30 uur: Evangeli satiesamenkomst. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: Onteerde meis jes. aangenamer verblijf dan voor heen voor de jeugd zal zijn. Konijnen doodgebeten Zondagmorgen kwam de heer Cam. Wijffels, wonende in de Noordstraat alhier, tot de onaan gename ontdekking, dat zijn vette konijnen 's nachts ongewenst be zoek hadden gekregen, waar schijnlijk van een hond, die de weerloze konijnen heeft doodge beten. De politie stelt een onderzoek in. Toch nog ingerekend De heer D„ landbouwer te Biervliet, kreeg een aantal jaren geleden rijn oproep om als Bel gisch onderdaan, zijn dienstplicht te vervullen. D. voldeed aan de oproep, doch het beviel hem niet de wapenrok te dragen. Na het eerste verlof bleef hij thuis en liet zich niet meer in België zien. Vorig jaar werd de heer D., zo als zovele grens-Belgen, Neder lander. Ziezo, dacht hij, nu kan ik mijn familie in België weer bezoe ken. Bij het eerste bezoek aan België, dat de heer D. vorige week bracht, werd hij echter aan de grenspost ingerekend en is se dertdien nog niet in Biervliet te ruggekeerd. Hangar met vlas geheel uitgebrand. Zondagavond omstreeks 9 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in een hangar van de firma De Waele, staande aan de Emmabaan, waarin onge veer een half miljoen kg vlas van de oude en nieuwe oogst was geborgen. De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten en be paalde zich dan ook tot het nat houden van de omgeving ter voorkoming dat deze brand, die de grootste is welke in deze vlas- streek sinds tientallen jaren is voorgekomen, zich nog verder zou uitbreiden. Het is opmerkelijk dat deze brand, waarvan de vuurgloed mij len ver in de omtrek te zien was en die de derde is van dit jaar, evenals de voorgaande op een zondagavond is uitgebroken. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. grond. De twee inzittenden, de heer Dutordoir en zijn medereiziger, werden beiden ernstig gekwetst. Dokter Van Hijfte uit Ertvelde, die de eerste hulp verleende, liet beide gekwetsten naar het zieken huis in Assenede overbrengen. De bestuurder van het vliegtuig is er het minst erg aan toe. Opening P.T.T.-kantoor. Het nieuwe postkantoor in de Kapellestraat alhier werd vrij dag officieel in gebruik geno men. Hiertoe waren enkele geno digden bijeengekomen in het nieuwe gebouw, o.m. de heer P. J. Waale, districts-directeur der P.T.T. in Zeeland, het college van B. W., de heren C. Zuyd- weg en H. F. Bogaard, resp. di recteur en opzichter van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht, inspecteur J. Kist jes van de Rijksgebouwendienst. Nadat het nieuwe gebouw was bezichtigd sprak de heer Waa le over de lange en moeilijke weg, die was voorafgegaan aan het tot stand komen van dit nieuwe gebouw. Af en toe dreig de het zelfs helemaal niet ge bouwd te worden. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester P. F. van Hootegem. Grote samenwerking tussen gemeente en P.T.T. heb ben uiteindelijk tot een oplossing geleid. De heer Leenhouers, directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, zeide niet alleen verheugd te zijn over het nieuwe kantoor, maar ook over de oplossing van het woningprobleem. De directeur van het P.T.T.- kantoor te Breskens, de heer Poisonnier, wees er o.a. op, dat het nieuwe kantoor in Sluis een zeer belangrijke aanwinst in het Land van Cadzand is. Tennisbanen gereedgekomen Reeds geruime tijd wordt alhier aan een der terreinen aan de in gang van de Elisabethpolder ge werkt aan de aanleg van 'n nieuw sportveldencomplex. Als onderdeel hiervan zijn de afgelopen week de tennisbanen gereed gekomen, waarvan, on danks dat weinigen in Biervliet de sport machtig rijn, reeds een druk gebruik gemaakt wordt. Verbouwing schoolgebouw Tijdens de vakantie van de o. 1. school alhier zijn verschillende verbeteringen aan het schoolga bouw aangebracht. Zo zijn er nieuwe vloeren gelegd, het sani tair werd vernieuwd, evenals de schoorstenen en riolering. Nieu we kasten completeren de school, die door deze verbeteringen een Sportvliegtuig maakte nood landing twee gekwetsten Zaterdagnamiddag, merkten de bewoners van de wijk Stuiver vlak bij de Belgische grens een sportvliegtuig dat herhaaldelijk ronddraaide, voornamelijk boven de gemeente Zelzate en de indruk gaf in moeilijkheden te verkeren. Plotseling sloeg de motor af en hoorde men een kleine ontplof fing. Het vliegtuig kwam in glij vlucht naar beneden en scheerde rakelings over de boomkruinen van de weide van landbouwer C. Verzee uit Ertvelde-Rieme, juist ten zuiden van Zelzate. De linker vleugel kwam in aanraking met een boom en knakte af, zodat het vliegtuig alle draagkracht ver loor en in de weide neerstortte. Over een afstand van een hon derdtal meters lagen de brok stukken verspreid; het vliegtuig draaide met de kop in de richting vanwaar het neergekomen was. Het vliegtuig, een „Swift 125' Mater Amabilus-school. Op 17 september a.s. zal de Mater Amabilus-school haar win- tercursus weer aanvangen. Dit maal zullen de lessen niet te Sluiskil doch te Sas van Gent worden gegeven als centrum voor de nieuwe cursus. Tambour- en Pijperkorps „Irene". Heeft het Terneuzense tam bour- en pijperkorps „Irene" voor dit seizoen in feite het naar bui- tentreden reeds besloten, toch zal het optreden nog eenmaal wor den geprolongeerd en wel zater dag a.s. naar Sluiskil. Dan zal het 50 marf tellende korps, dat in ge heel Zeeuws-Vlaanderen zo'n ver trouwde en bekende klank be gint te krijgen, onder pittige marstonen geheel Sluiskil bewer ken. Om 5 uur zal het korps een trommelgroet brengen aan zus ters en patiënten van het Eliza- beth-ziekenhuis. In de avonduren zal, voorafgaande aan het door 't korps te houden taptoe, de fanfa re als inleiding hierop een klein muzikaal concert op de kiosk ten gehore brengen. .Dodelijk verkeersongeluk Zondagavond omstreeks 9 uur reed de heer Osc. B., wonende te 21a am slag, vergezeld van zijn 18- jarige zoon Armand op de weg IJzendijkeDriesprong in zijn auto huiswaarts toen nabij Pyra- mide de linker achterband klapte. De heer B. bracht daarop de auto op de rechterzijde van de weg tot stilstand om een reserve band op te zetten. Terwijl zijn zoon hiermede be zig was, kwam zowel in de rich ting IJzendijke als uit tegenover gestelde richting een auto aange reden. Bij het passeren van de stilstaande auto schepte de uit de richting IJzendijke komende auto de zoon van de heer B., die zoda nig werd gewond, dat hij in aller ijl naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden vervoerd. Bij aan komst aldaar bleek het slachtof fer reeds te rijn overleden. ge zoon door een auto-ongeluk verloor. „Flandria" in het K.R.O.- programma. De phil.-harmonicaclub „Flan- dria" hield in hotel „De Vier Em mers" alhier een speciale repeti tie-avond. De reden voor deze ex tra oefenavond was het bezoek van de propagandaleider en ad viseur van de K.R.O., de heer Ma- rinus van 'tWoud, die speciaal naar IJzendijke gekomen was om de kwaliteiten van dit accordeon orkest te beoordelen. Dit oordeel is voor de vereni ging goed uitgevallen. Binnen af zienbare tijd zal „Flandria" een programma voor de radio mogen verzorgen. Pols gebroken. De 70-jarige B. Groosman kwam te vallen, toen hij onder aan de trap was. Hij kwam daar bij zó ongelukkig op zijn arm te recht dat hij zijn rechterpols brak. Bevestiging en intrede ds Th. M. Becht, Ned. Herv. predi kant. Zondagmorgen werd de nieuw beroepen predikant ds Th. M. Becht in zijn ambt bevestigd door zijn broeder ds J. F. L. A. Becht uit Doesburg. Na het votum en de groet werd gezongen Gez. 138 1 en 2, volg de voorlezing van het gebod van God, de schuldbelijdenis en de ge nadeverkondiging en werd resp. gezongen Gez. 155 3 en Gez. 168 6. Hierna ging de predikant voor in gebed, gevolgd door Schriftlezing uit Joh. 15 1827 en 2 Timotheus 1 714. Tijdens de offerande zong de gemeente Ps 93. Tot tekst van zijn prediking had ds Becht gekozen Jesaja 44 8b. Gij rijt mijn getuigen. Wijzen de op de verdeeldheid in deze we reld, ook onder de Christenen, zegt de predikant, dat wat er ook zal geschieden Jezus 'Christus steeds de overwinnaar zal zijn. Het woord van de profeet spreekt ook ons mensen van deze tijd aan, ook hem, die hier gekomen is om het Woord uit te dragen. Tijdens de extra kollekte werd gezongen Gez. 175 1 en 4. Hierna ging de predikant over tot bevestiging van rijn broeder ds Th. M. Becht, waarop de ge meente de nieuwe herder toezong Ps. 121 4. Nadat de bevestiger een per- soonijk woord had gericht tot zijn broeder en collega volgde de dankzegging en zong de gemeen te staande Gez. 104 5. Intrede In een overvolle kerk, waarin zelfs, de zijgangen geheel bezet waren, deed ds Becht in de na- middagdienst rijn intrede in zijn nieuwe gemeente. Onder de aanwezigen bemerk ten wij de predikanten uit de Ring en het moderamen van IJzendijke, afgevaardigden der Gereformeerde en Chr. Gerefor meerde Kerk van Zaamslag, be nevens het college van burge meester en wethouders, een ge zelschap belangstellenden en af gevaardigden uit Spijkenisse, de vorige standplaats van ds Becht. Na het votum en de groet volg de als samenzang Ps. 89 1 en 3 en werd na het uitspreken van de Geloofsbelijdenis gezongen Gez. 93 1. Als Schriftlezing volgde Lucas 19 110 en Efeze 2 110, waarop de predikant voorging in 1 gebed. Tijdens de offerande zong de gemeente Ps 32 1, 3 en 4, Tot tekst van zijn prediking had ds Becht gekozen Lucas 19-10. Het tekstwoord heeft een ver trouwde klank, maar juist in de ze bekendheid ligt ook een groot gevaar opgesloten. Wij allen heb ben in deze wereld een roeping te vervullen, een doel waarvan de tekst van deze prediking spreekt. De predikant wees op de ontmoeting tussen Jezus en Za- cheus, toen Hij voor de laatste maal Jericho bezocht en tot de met de kenletters OO-KAY boor de zich daarna met de neus in de I ge jaren geleden ook een 18-jari Als een tragische bijzonderheid j zoekende Zacheus zegt: „Heden werd gemeld, dat de heer B. eni-moet Ik in uw huis rijn" opmerkingen der toeschouwers, want Hij gaat juist tot hen die dreigen verloren te gaan. Zijn zoekende liefde zal ook hen berei ken, die Hem zoeken in hun zon digheid. Wij allen moeten door de poort van Gods genade en aan 't kruis op Golgotha hebben wij verstaan wat Hij voor ons heeft gedaan. En als dat werkelijk het geval is, dan zal ook ons de blijd schap deelachtig worden zoals Zacheas heeft ontvangen. Na de prediking werd tijdens de offerande gezongen Gez. 173 1, 6 en 8. Hierop volgde het dankgebed en zong de gemeente als slotzang Gez. 208 10. Ds Becht dankte hierop zijn broeder, die hem thans voor de vierde maal heeft bevestigd. Ds Pennings werd dank gebracht voor het waarnemen van het con sulentschap. Ook de belangstel lenden uit Spijkenisse werd dank gebracht voor hun aanwezigheid bij zijn intrede in rijn nieuwe ge meente. Met zijn rechterhand, de heer Heijboer, de kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, even als met zijn collega's uit de Ring, hoopt hij getrouwe getuige te zijn van Jezus Christus. Ook met de broeders van de Ge rei. en Chr. Geref. Kerk hoopt hij eendrachtig te mogen samen werken. Vervolgens sprak ds Becht rijn nieuwe gemeente toe. Burgemeester Trimpe riep na mens de burgerlijke gemeente ds Becht een hartelijk welkom toe. God helpe U en geve U vreugde bij uw werk. Namens de Geref. Kerk sprak de heer C. A. de Kraker, die hoopte dat de nieuwe predikant zich spoedig in dit polderland zal thuis gevoelen. Ds Scholten verwelkomde ds Becht namens het breed modera men van IJzendijke en ds Van der Vlugt deed zulks namens de Ring. Namens de kerkeraad van Spijkenisse sprak de heer Wes- tenbrugge. De heer Hamelink begroette ds Becht namens de Chr. Geref. Kerk. De heer Verhelst sprak vervol gens als ouderling namens de kerkeraad. Ds Pennings bracht tenslotte dank aan de heer Heijboer en aan de kerkeraad, die tijdens de vaca ture veel werk hebben verricht. Nadat ds Becht de sprekers dank had gebracht sprak hij de Zegenbede uit. Oriëntatierit per fiets. Zaterdagmiddag werd door de ringen O. Z. V. van C. J. M. V. en C. J. V. F. een oriëntatierit per fiets georganiseerd waaraan door 45 jongens en meisjes werd deelgenomen. Voor de leden van de jongens- en jeugdclub gold deze rit tevens voor een van de vijf tochten (an ders wandeltochten) waarvoor 'n medaille wordt gegeven. Gestart werd vanuit het Jeugd- gebouw te Driewegen. De tocht ging daarna via de Kraagburg, Groenstraat, Val, Griete en Othe- ne en vervólgens langs de Koe dijk over het „Essenbruggetje" langs de zeedijk naar de waterto ren. Op de watertoren was het eindpunt. Onderweg waren de controle posten en moesten diverse op drachten op de contrölekaarten worden ingevuld. Al was het zicht op de water toren niet zo bijzonder, toch werd genoten van het prachtige pano rama, vooral van Terneuzen dat zich. aan de voet van de toren ontvouft. Ook de scheepvaart op de Schelde had de volle belang stelling. Reeds meerdere malen werden dergelijke tochten gehouden en ook deze kan weer goed geslaagd worden beschoud. De ringbe- sturen zullen zeker doorgaan met het organiseren van deze toch ten, waardoor heel wat kennis van het eigen land kan worden opgedaan en waarbij telkens weer blijkt hoe er ook in Zeeuws- Vlaanderen verrassend mooie plekjes zijn. Aan Huib van Geffen te Zaam slag kon een medaille worden uitgereikt voor het volbrengen van vijf tochten. Jezus stoorde zich niet nan de dooi SELWYN JEPSON 36) Nadruk verboden. Goed geslaagde wandeltocht Afd. Axel van 't Kode Kruis wil deze tocht elk jaar orga niseren De hernieuwde poging om in Axel wandeltochten te organise ren is goed geslaagd en het actie ve afdelingsbestuur van het Rode Kruis, onder wiens auspiciën de ze tocht is gehouden, kan met voldoening er op terugzien. De weersomstandigheden waren ide- Het is 'n goede propaganda ge worden voor de wandelsport. Wij kunnen er wel zeker van rijn, dat deze wandeltocht het volgend jaar weer zal worden gehouden, maar dan is het de bedoeling het vroeger in het jaar te doen, b.v. Ik bleef een ogenblik zitten nadenken. Ik kon er niet over heen rijden, want dan zou ik de voorwielen in de takken en twij gen beschadigen. Nee, ik zou doen wat er van mij verwacht werd: uitstappen en de hindernis opruimen. Ik zette de veiligheidspal van mijn pistool vrij, stapte uit de Lagonda, en naderde voorzichtig het boompje. Toen ik bij het stammetje was, stapte mijnheer Hooker uit het duister naar voren. Hij had zijn slappe hoed achterover op zijn hoofd geschoven; zijn grote rode snor hing neerslachtig omlaag, en zijn gezicht was zo wit dat niet alleen het maanlicht daar aan schuldig kon zijn. „Als jij die boom daar hebt neergelegd," zei ik, „haal hem dan onmiddellijk weer weg." Het klonk idioot. Hij staarde mij aan met een ge zicht, zo wanhopig, als ik nog nooit gezien had. Toen hij sprak klonk zijn stem schor. „Ik kom met u afrekenen. Ik heb aldoor gewacht." „Dat is erg dom van u, mijn heer Hooker. Er valt niets af te rekenen." Ik heb u zien weggaan. U moest weer terugkomen." Hij haalde een groot automatisch pistool uit zijn broekzak, en ging verder: „Ze geloofden u Jones allemaal. Ze wilden niet naar mij luisteren. Maar ik ben weg gegaan. Een hele tijd heb ik iets gehad om voor te leven, en nu is het weg. Uw schuld is het, uw schuld." „Laten we ergens anders heen gaan om te praten," zei ik. Mijn ik mijn pistool en schoot de hoed van zijn hoofd. Ik was al weggedoken achter een boom, eer hij zich realiseer de dat hij niet geraakt was. Hij stond daar in het volle schijnsel van de maan, een gemakkelijk doelwit voor mij, en vergeefs naar mij zoekend. Hij richtte het wapen in de richting waaruit mijn stem kwam, maar zag niets. „Nog één beweging," waar schuwde ik hem, „en ik schiet je neer. Laat vallen. Onmiddellijk!" Een paar seconden lang tracht te hij zijn gedachten onder be dwang te krijgen, maar toen kre gen zijn zenuwen de overhand. Hij maaket een hopeloos gebaar en liet het pistool kletterend val len. Ik liet hem achteruitgaan, al vorens zelf van achter de boom vandaan te komen. Ik beval hem de over de weg liggende boom te mond was droog als leer. „Je j verwijderen. Hij gehoorzaamde bent helemaal in de war. Ik kon zijn ogen niet zien, werktuigelijk. Terwijl hij bezig was, raapte ik zijn pistool op en maar het scheen dat hij mij aan- nam er alle patronen uit. Het staarde; hij had meer tegen zich- l leek of hij ternauwernood op zijn zelf gepraat dan tegen mij. Hij i benen staan kon. Werktuigelijk was gevaarlijk, een uitgeput, hy- stapte hij in de wagem Ik gaapte sterisch, moordlustig mens, die'"" 1 J J'" niet alleen een wrok had tegen mij, doch tegen de gehele wereld die hem te machtig was. Ik hield zijn hand met het pistool voort durend in het oog. „Hoe durf je je hoed op te hou den als je tegen mij spreekt!" riep ik toornig. „Neem af!" En op hetzelfde moment trok zijn hoed op en zette die op zijn hoofd. Hij zat met gesloten ogen, zijn hoofd slap neerhangend. Alle vechtlust was uit hem weg gevloeid. Ik stopte zijn pistool in het vakje naast mij, bracht de wagen op gang en reed langzaam op huis toe. Het duurde enkele minuten alvorens hij weer een teken van leven gaf. Laat me d'r uit", mompelde hij. „Ze krijgen me toch wel, maar ik heb liever dat ze me bui ten te grazen nemen." „Zolang je bij mij bent kunnen ze je niets doen. Dat kunnen ze trouwens toch niet." Je kent ze maar half," zei hij. „Ze zijn georganiseerd. Ze zullen er allemaal op uit gaan! En nu heb ik niet eens een pistool meer. Het is met me gedaan. „Nadat je gegeten, gedronken en geslapen hebt, zul je je een heel ander mens voelen. Laat het maar aan mij over." Ik keek naar hem. Hij lag als een zak naast mij, volkomen onbruikbaar. Maar ik begreep, dat, zolang er hooo bestond dat ik hem aan het praten kon krijgen, ik hem bij mij moest houden, zelfs op ge vaar af dat hij inderdaad achter volgd werd. Ik bracht hem naar de schuur op het erf, die uitzicht gaf op de open vlakte. De grote dubbele deuren stonden open. Hier kop hij van binnen uit zien zonder zelf gezien te worden. Evenals de vorige avond brand de achter de ramen van de zit kamer volop licht. Ik rende het pad langs om een blik naar bin nen te kunnen werpen. Weer va der en Jonathan aan het schaak bord. Ik maakte dat ik door de zij deur naar binnen kwam, zodat ik in de keuken kon komen, zon der dat mijn binnenkomst opge merkt werd. (Wordt vervolgd.) Witold Chomentowsky, een ho- tember j.l. in de hoedanigheid ge Poolse functionaris, die 2 sep- van „hoofd van de afdeling tele visie en radio" van de dienst voor buitenlandse betrekkingen der Poolse volksrepubliek in Parijs aankwam, is 5 september op het ogenblik, dat hij op het vliegveld Le Bourget naar Nederland zou vertrekken gearresteerd. Dit ge schiedde op grond van het feit, dat hij in juni 1945 door een Franse rechtbank wegens heulen met de vijand tot levenslange dwangarbeid werd veroordeeld. Chomentowsky móest voor zijn regering de mogelijkheden bestu deren van een contract met be paalde Franse firma's voor de levering van materiaal bestemd voor de bouw van verscheidene televisiezenders. Hij zou zich naar Rotterdam begeven om contact oo te nemen met vertegenwoordi gers van een Nederlandse firma. De Pool is vóór en tijdens de tweede wereldoorlog lange tijd in Frankrijk geweest. Amerikaanse kernproef. In de woestijn van Nevada is zondag de 18e proef van de hui dige reeks kernproeven geno men. Waarnemers, die de ontplof fing van ongeveer 70 km afstand hebben gadegeslagen, schatten de kracht van de explosie op een kwart van die van de op Hirosji- ma en Nagasaki uitgeworpen bommen. Het kernwapen was bevestigd aan een ballon, die ongeveer 200 m. boven het proefterrein hing.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2