Moeizame ontwapeningsworsteling Ontwapeningsbesprekingen verdaagd De verkiezingsstrijd in West-Duitsland Het T. U. C.-congres in Blackpool De Israëlische en de Jordaanse klacht in de Veiligheidsraad H£T WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN In het slop door Russische kritiek op Westelijke voorstellen J Advertentieprijs per mm 15 ct; mlnlmas p« WEKELIJKSE WERELDSCHO U W Nog steeds gaat de ontwapeningsconferentie voort. Duidelijk komen zo langzamerhand de belangen, die .West en Oost scheiden, open te liggen. Er is het Westen uiteraard alles aan gelegen, dat, zolang Rusland over zo n overweldigende mankracht beschikt al is deze intussen door de gebeurtenissen in de satellietlanden verminderd zij over voldoende atoomwapenen beschikt, vooral nu men meent, dat er z.g.n. schone atoombommen zijn. AMERIKAANSE ATOOMPROEF Syrische officieren ontslagen Geen overeenstemming over hervatting van de besprekingen Russische oorlogsschepen naar de Zwarte Zee De gezondheidstoestand van Raab NIEUWE DEPORTATIEBEVELEN VAN DE REGERING VAN GHANA Uiteenzetting van Zorin. Naar huis NAVO BEPROEFT LUCHTVERDEDIGING INCIDENT IN TUNESISCH-ALGERIJN S GRENSGEBIED CHet nummer van heden telt 10 pagina's. op onder op onder Sept. 4.19 7 6.03 19.16 18.11 8 6.04 19.14 18.32 5.23 9 6.06 19.12 18.53 6.26 10 6.08 19.09 19.13 7.31 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Né, 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4161 Verschijnt dagelijks -• Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelaadver» tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 1# Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Adrei Bureau van dit Blad. 20 cent meer i'.iW Er is Rusland alles aan gele gen om te verhinderen, dat de atoomwapenen worden versterkt, zo lang Rusland zulk een groot overwicht heeft, dat zich vooral bij een onverwachte overval kan doen gelden op West-Euro pa. Vandaar, dat Rusland zoekt naar een eenvoudige formule, die bestaat in het twee jaar stopzetten van atoom- en wa- terstofbomproeven, waardoor vanzelf deze kracht niet kan worden versterkt. Vandaar ech ter tegelijkertijd, dat het wes ten zoekt naar een konstruktief plan, dat niet door woorden, maar door feiten, Rusland on der kontrole stelt. Eisenhower, ongetwijfeld in dit opzicht aangemoedigd door de houding van Amerika bin nenslands, wil daarom zo lang mogelijk de besprekingen in Londen voortzetten, ook al is de termijn reeds overschreden, waarbinnen rapport moet wor den uitgebracht aan de a.s. al gemene vergadering der Ver. Naties. Er is nu na langdurig overleg tussen de westelijken onderling en met medewerking van de NATO een nieuw plan aan Rusland aangeboden, dat uit een tiental punten bestaat, die precies aangeven in welke volgorde bepaalde delen van de z.g. ontwapening moeten ge schieden. De vraag is slechts deze of, gesteld Rusland blijft kenmerkend bij een termijn ten achter, er inderdaad iets tegen zal worden gedaanMaar Eisen hower heeft een zeer dringende oproep tot Rusland gericht om mede te werken, wijl er anders desastreuze gevolgen te voor zien zijn. NJET MET EEN RAKET. Rusland heeft voorlopig met zijn bekend „njet" geantwoord; Zorin, die al geheel de tragedie van andere Russische onderhan- delaars volgt, heeft echter zo tussen de regels door te ver staan gegeven, dat dit nog niet het laatste woord van Rusland is. Daar komt iets anders bij Rusland heeft bekend gemaakt, dat het over een nieuw geleid projectiel beschikt, van zoda nige kracht en op zodanige hoogte te lanceren, dat 't prak tisch elk punt in de wereld kan bereiken. Nu is het met deze Russische verzekeringen, ook reeds met die over de waterstof bom in 1953 door Malenkow, eigenaardig gesteld. Immers, de Russische bewering kan veel minder dan de Amerikaanse be wijzen opleveren. De Ameri kaanse proeven, vooral in Ne vada, geschieden niet in het openbaar; daarvoor ook zijn ze te gevaarlijk, maar zekere be wijzen brengen zij wel mede. Bij Rusland is alles in het duis ter gehuld: men moet op de ge zegden van de experimenterende bureaus der geallieerden afgaan om enig bewijs te krijgen. Een ernstig blad als de Eco nomist neemt aan, dat het Rus sisch gezegde op waarheid be rust. Maar dan staat vast, dat het nog twee jaren zal duren, voordat deze bestuurbare raket zo geperfectioneerd zal zijn, dat ze gebruikt kan worden. Nu heeft Eisenhower van de eigen atoomcommissie vernomen, dat het nog twee jaren nodig heeft om een schone bom te maken. Aan de andere kant gaat het met de nieuwe Amerikaanse ra ket nog niet naar wens. Eisen hower heeft zelfs de directeur van de Ford stichting RoWan Gaither de opdracht gegeven om een studie te maken van de nieuwste verdedigingsmiddelen tegen een atoom-aanval. In dat opzicht lagen de Ver. Staten zeker ten achter, en die op dracht bewijst dus dat men het gevaar voor een onverwachte aanval op Amerika inziet. VAN IJZENHOUWER TOT LINNEN SOLDAAT. Het nieuws van de geleide ra ket heeft intussen noch in Amerika noch in Engeland ont steltenis verwekt. Men neemt het gezegde zoals men vorige heeft genomen zonder meer. Zelfs heeft generaal Norstadt gezegd, dat de NATO hierdoor in afwerende kracht niet is ver minderd, hetgeen ook begrijpe lijk is, want het gaat meer om de verder gelegen doeleinden. De NATO wordt steeds meer in- aeschakeld, en gelukkig blijkt Griekenland te trachten gunstig werk te verrichten èn wat het Nabije Oosten èn wat Cyprus betreft. Het neemt intussen niet weg, dat in Amerika Eisenhower's toch al zwakke positie niet wordt versterkt door deze ge ruchten over de geleide projec tielen, waartegen Amerika met laatst genomen proefnemingen nog niet tenvolle zou zijn opge wassen. Er gebeuren bijna da gelijks dingen, die het prestige van de president ondermijnen, volgens velen gevolgen van het feit, dat hij te veel de Ameri kaanse grondwet als een neu traal, allen beheersend presi dent wil toepassen. Er is het ge val van de jeugdige Amerika nen, die naar Moskou passen kregen voor het jeugdfestival en waarvan nu een derde naar Peking is uitgeweken, zonder dat hen bij terugkeer ernslige straffen wachten. Er zijn de kompromissen zowel terzake van de door Eisenhower ge wenste hulp aan het buitenland als terzake van de discrimina tie der negers. Het Congres heeft, voordat het op recès is gegaan, de wetten op de rech ten der negers goedgekeurd, maar met de vrij krachtige amendementen, die de zuidelij ken erin hebben aangebracht. De hulp aan het buitenland is niet gesnoeid geworden, gelijk het Huis dit deed; Huis en Se naat zijn, gelijk gebruikelijk, el kander halverwege tegemoetge komen, maar slechts met ge bruik van nog uitstaande kre dieten komt Eisenhower voor het a.s. budgetjaar op een be drag, dat hij aanvankelijk abso luut nodig achtte. Merkwaardig genoeg heeft in de staat Wisconsin, waarin in een kwart eeuw geen democraat was gekozen, nu een zelfs niet bij uitstek populair democraat de zetel van de gevreesde McCarthy veroverd. Een bewijs opnieuw voor velen, dat, had Eisenhower tegen deze terreur- baas maar tijdig doorgetast, vele onaangename dingen niet zouden zijn gebeurd. DE MACHTSSTRIJD IN HET KREMLIN. Intussen is in Rusland de po sitie van Chroesjtsjef allesbe halve aanlokkelijk. Hij vreest zijn tegenstanders, die hij pas heeft afgezet. Elke dag wordt er nu kwaad over Malenkof ge schreven. Chroesjtsjef heeft het ministerie van Molotof opgehe ven en de dag daarna zijn be noeming tot gezant in Mongolië, op ongeveer 5000 km van Mos kou, bekend gemaakt. Hij heeft een ernstige aanval gedaan op de schrijver Doedintsjef, de man van het boek: „Niet bij brood alleen". Sjepilof is nu ook ver bannen, omdat hij liberale nei gingen heeft getoond. In Bulga rije gaat het met de regerings wisseling nog niet naar wens; in Polen is een bekend, over tuigd communist als Kantoro- wicz uitgeweken. Tito en Go- moelka zullen elkander spoedig ontmoeten, zij zullen Sowjet- Rusland ontzien, maar het zeker niet versterken. Of er in die omstandigheden inderdaad veel zal komen van de voorgenomen reis van Chroesjtsjef, nu weer plotseling met Boelganin, naar Syrië voor het einde van dit jaar, valt af te wachten. De nieuwe staf chef in Syrië, Bizri, heeft met nadruk verteld dat hij geen communist is; Syrië wil meer leiding in Arabië hebben dan het tot nu toe had. Engeland zegt dat voor 550 miljoen dl. aan wapenen aan Syrië is ge leend, maar hoe zal men die gebruiken? Engeland vreest, dat de onrust ook naar de Per zische Golf, waar het zo grote belangen heeft, zal overslaan. In het Verre Oosten is in zekere zin Engeland opnieuw verzwakt want Malakka is nu een onaf hankelijke Maleise federatie ge worden, al zal deze tot het ge menebest toetreden. ADENAUER OF OLLENHAUER? Inmiddels wordt de verkie zingsstrijd in Duitsland steeds scherper. Maar blijkbaar niet ten voordele van de S.P.D., wel van de C.D.U., al kan deze eni ge last ondervinden van het fel-anti-Engels artikel, dat door een der voormannen van de Duitse partij, die met de C.D.U. indirekt is verbonden, is ge schreven. De F.D.P. toont door zijn scheuring grote zwakheid; de vluchtelingenpartij is nu. ook al uit elkander gevallen. Maar tenslotte weet men nooit, wat de kiezers zullen doen, al zijn de indrukken menigvuldig, dat Adenauer heel wat meer vat heeft op deze dan Ollenhauer. Frankrijk is nu begonnen met de prijsstop en gaat daarmede de beslissende derde periode in; voorlopig zijn de resultaten enigszins moedgevend. In Enge land verbetert wel de finan ciële toestand, maar op mede werking door matiging van de vakbonden behoeft de regering voorlopig niet te rekenen. In Italië is nu ook, dank zij de zwakheid der christen-demo craten onderling, verkiezings koorts ontstaan, zodat reeds sprake is van het vaststellen van een datum, waarop de vijf jaarlijkse verkiezingen in Italië in 1958 door minister-president Zoli zullen worden uitgeschre ven. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Amerikaanse atoomgeleerden hebben vrijdag boven het proef- terrein in Nevada een klein kern- apparaatje tot ontploffing ge bracht, dat aan een ballon was bevestigd die op 160 meter hoog te zweefde. De kracht van de ontploffing was volgens een officiële woord voerder „ver beneden nominaal", waarbij „nominaal" ue kracht is van de atoombom die in 1956 op Hirosjima werd geworpen, of wel het equivalent van 20.000 ton t.n.t. 'loen het apparaat ontplofte was er drie minuien een liauwe oranje vuurbal zichtbaar, waarna zich een kleine rookwolk vormde. Het Syrische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft luit.- kolonel Farra, hoofd van de poli tie en de veiligheidsdienst in het district Aleppo, ontslagen. Vorige week zijn al negen hoge officie ren van de veiligheidspolitie naar huis gezonden. De regering heeft besloten de veiligheidsdienst grondig te zui veren. De V. N.-subcommissie voor ont wapening heeft vrijdag haar besprekingen voor onbepaalde tijd verdaagd, na aanvaarding van het verslag van haar be raadslagingen aan de algemene vergadering der Verenigde Na ties. De Russische vertegen woordiger, Zorin, heeft vrijdag, naar uit Britse bron verluidt, weer verklaard, dat men on mogelijk een datum of plaats kon vaststellen voor een nieu we bijeenkomst van de subcom missie, waarin de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Enge land, Frankrijk en Canada zit ting hebben. De subcommissie was haar be raadslagingen in Londen op 18 De verkiezingsstrijd in West- Duitsland heeft tot nu toe nog geen heftige vormen aangeno men. De verkiezingsbijeenkom sten vinden zonder noemens waardige incidenten plaats. De borden op straten en pleinen heb ben zelfs een tam karakter. De uitzendingen voor radio- en tele visie van de verschillende poli tieke partijen zijn nogal eentonig. Bondskanselier Adenauer ver volgt zijn verkiezingsstrijd in zijn speciale trein. Zijn tegenstander Erich Ollenhauer reist per spe ciaal gehuurd vliegtuig. Op de ronde aanplakbiljetten doet de markante kop van Adenauer het best. Ook zijn „bolwangige" mi nister van economische Zaken, Ludwig Erhard, een van de man nen die het „Duitse wonder" tot stand brachten, wordt door de C. D. U. als trekpleister gebruikt. De sociaal-democraten, die over minder „troeven" beschikken, hebben hun toevlucht genomen tot platen, waarop Eisenhower en Nehroe staan die Ollenhauer de hand drukken. De verkiezings leuzen van beide grote partijen zijn eenvoudig. De sociaal-demo craten gebruiken de volgende: .Omlaag met de prijzen", „Geen dienstplicht", „Huizen i.p.v. kazer nes". De C.D.U. heeft het over .Welvaart voor allen", „Denk aan Hongarije", „Alleen de fei ten tellen". De liberalen die erop rekenen de toestand te kunnen beheersen ingeval geen van beide grote partijen de absolute meer derheid weet te behalen, zeggen ,Van ons hangt alles af". De politieke partijen in Saar land dringen de laatste dagen in hun verkiezingspropaganda aan op bespoediging van de economi sche aansluiting van Saarland bij de Westduitse bondsrepubliek. Bij het Frans-Duitse akkoord ter- zaka is de datum voor die aan sluiting vastgesteld op 1 januari 1960. De deelnemers aan de jaarver gadering van de T.U.C. in Black pool hebben vrijdagmorgen met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin gewaagd wordt van ernstige ongerustheid over „de toenemende gevaren voor de wereldvrede en de ge zondheid door het voortduren van de proeven en van de vervaardi ging van kernwapens". De reso lutie vraagt om onmiddellijke stopzetting van de produktie dezer wapens en van proefnemin gen ermee. Het dagelijks bestuur kreeg op dracht bij de Britse regering tot dit doel te geraken. De I.V.V.V. werd verzocht aan haar leden te vragen soortgelijke acties bij hun regeringen te voe ren. Voorts zal men bij de rege ring aandringen op een onder zoek naar en een rapport over de gevaren voor de gezondheid door het gebruik van uitstralende stof fen. Het Labour-parlementslid Ed wards wees er op dat de Navo- mogendheden per jaar gezamen lijk voor 80 miljard gulden of tien miljoen gulden per uur aan hun defensie besteden. Hij schatte dat Rusland zeker de helft van dat bedrag uitgeeft. „We hebben thans de graad van de menselijke domheid bereikt en de tijd is gekomen dat fatsoenlij ke mannen en vrouwen in de wereld gewoon over de hoofden van de staatslieden heen zich tot de gewone medemensen moeten richten", aldus Edwards. Afgevaardigden die meer dan 8.300.000 Britse arbeiders verte genwoordigen hebben vrijdag, op de laatste dag van het jaarlijkse congres van het Britse vakver bond, de T.U.C., eenstemmig een resolutie aangenomen waarin ge vraagd wordt om onmiddellijke stopzetting van de vervaardiging van kernwapens en stopzetting van de proeven er mee. Het congres koos de secretaris generaal van de nationale unie van zeelieden, Tom Yates, tot voorzitter van de raad van de T.U.C. In een der andere resoluties be treurde het congres de sluiting van een toenemend aantal natio nale en provinciale kranten. De 10.000 ton metende Sow- j et-Russische kruiser „Koetoe- sof" is donderdag j.l. met twee onderzeebootjagers, door de Bos porus de Zwarte Zee binnenge varen, na een vaart door de Middellandse Zee. Het herstel van bondskanselier Raab van Oostenrijk is zodanig, dat de behandelende geneesheren besloten hebben, geen dagelijks bulletin meer te publiceren. Naar men meent te weten, zal binnenkort uitgemaakt worden wanneer het hoofd van de Oosten rijkse regering het ziekenhuis zal kunnen verlaten, waarin hij za terdag, na een lichte aanval van beroerte werd opgenomen. maart begonnen. Zij is in het slop geraakt door Russische kritiek op westelijke voorstellen voor een gedeeltelijk ontwapenings plan, die op 29 augustus inge diend zijn, doch die volgens Zo rin „niets van waarde" bevatten. De westelijke afgevaardigden verklaarden donderdag, dat de subcommissie op 1 oktober of na het algemene debat in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties als dat langer zou duren in New York bijeen zou moeten komen, doch Rusland vond dat men geen plaats of da tum voor hervatting van de be sprekingen diende vast te stellen. Een Britse zegsman zei vrijdag, dat de vier westelijke afgevaar digden vrijdag hun spijt erover uitspraken, dat er geen overeen stemming bestaat over hervat ting van de onderhandelingen op een zo vroeg mogelijk geschikt tijdstip. De westelijke voorstellen om vatten Beperking van de strijdkrach ten, de conventionele bewapening en de militaire begrotingen van de grote mogendheden, inspectie op de grond en luchtverkenning ter voorkoming van verrassings aanvallen, schorsing van de kern proeven voor de duur van twee jaar -- en toezicht daarop --, over eenstemming voor stopzetting van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens. Stassen heeft de subcommissie gezegd, dat de grootste hinder paal voor een overeenkomst de ongenegenheid van de Sowjet- Unie is geweest, een verminde ring van de produktie van splijt baar materiaal voor militaire doeleinden te aanvaarden. In Londen is vrijdagavond in welingelichte Amerikaanse krin gen gezegd, dat de Amerikaanse delegatie er nog steeds van over tuigd is, dat er overeenstemming over een eerste ontwapenings fase zal komen omdat de druk in die richting en de wederzijdse De regering van Ghana heeft donderdagavond bekend ge maakt, dat zij nog twee depor tatiebevelen heeft uitgevaar digd. Het betreft twee stam hoofden, n.l. Amadoe Gao van de Gao-gemeenschap en Ama- moe Mosjie van de Mosjie-ge- meenschap, beiden te Koemasi. De aanwezigheid van beide mannen strookt niet met het algemeen belang, aldus de rege ring. De twee mannen, die op staande voet moeten vertrek ken, zeggen iheer dan dertig jaar te Koemasi te hebben ge woond. Drie mensen zijn reeds ver bannen, n.l. een journalist en twee Mohammedaanse leiders. De nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken, Krobo Edoe- sei, heeft donderdag op een persconferentie gezegd, dat hij, wanneer het parlement tegen het eind van deze maand weer bijeenkomt, een wetsontwerp zal indienen, waarbij de rege ring de bevoegdheid wordt ge geven personen te verwijderen of in hechtenis te nemen, die zich schuldig maken aan tegen de grondwet ingaande en onder mijnende activiteit. De twee deportatiebevelen waren door minister Edoesei ge tekend. belangstelling voor het vraagstuk zo groot is. Het was evenwel moeilijk te zeggen wanneer de nog bestaande kloof gedicht zou zijn. De Russische algevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Zorin, heeft vrijdag avond de jongste Westelijke ont wapeningsvoorstellen „nutteloos" genoemd. Zorin zei dit tegen journalis ten, na de verdaging van de bij eenkomsten van de subcommis sie van de V. N. voor ontwape ning. Hij leverde ook kritiek op de samenstelling van de subcom missie. De vier Westelijke leden hiervan de V. S., Frankrijk, Engeland en Canada waren vooraanstaande leden van de Na- vo, die een politiek voerde ge richt op voortzetting van de be wapeningswedloop. Volgens Zo rin zouden landen uit Azië, La- tijns-Amerika en Afrika even eens in de subcommissie verte genwoordigd moeten zijn. In mei had hij gedacht, dat het Westen wellicht bereid zou zijn zich te verenigen met het Russi sche standpunt, dat opschorting van de proeven met kernwapens niet met andere kwesties verbon den moet worden. Op de vraag, wat hij ervan dacht als alleen de kwesties van het staken van proeven met kern wapens met elkaar in verband gebracht worden en tegelijk de produktie van materiaal voor kernwapens stopgezet wordt en de andere punten van het jongste Westelijke samenstel van plan nen buiten beschouwing gelaten worden, zei Zcrin, dat „dit" sa menhing met het gehele vraag stuk van het verbod van kernwa pens, die de Westelijke mogend heden niet wensten af te schaf- fën. Aan het begin van de perscon- ferentie zei Zorin, dat de sub commissie over geen enkele van de haar door de algemene verga dering ter behandeling toever trouwde vraagstukken overeen stemming heeft kunnen bereiken. De hoofdreden was, dat de Wes telijke mogendheden, volgens Zo rin, niet van plan zijn de weg naar werkelijke ontwapening in te slaan. De Franse afgevaardigde, Moch, vertrekt vandaag uit Londen naar Parijs. De Amerikaanse ge delegeerde, Stassen, is van plan morgen naar Washington te ver trekken. De vertegenwoordiger van Jor danië bij de Verenigde Naties, Joesef Haikal, heeft vrijdag de Veiligheidsraad verzocht de Is raëlische regering te verbieden het gebied van Dsjebel el Moek- kaber in het niemandsland bij Jeruzalem voor de landbouw te gebruiken. De Jordaniër zei, dat zijn regering de noodzakelijke maatregelen zal nemen voor het handhaven van de neutraliteit van het niemandsland. Volgens Haikal is bij het be stand bepaald, dat Israëliërs of anderen in het neutrale gebied het land niet mogen bebouwen en is de aanwezigheid van Israëli sche boeren en tractors in het niemandsland een ernstige aan slag op de veiligheid van de Ara bieren in die streek. Na een langdurig debat over procedurekwesties had de raad besloten beide partijen, Jordanië en Israël, te horen alvorens vast te stellen of de door de twee lan den ingediende klachten gelijktij dig of afzonderlijk besproken die nen te worden. De Israëlische vertegenwoordi ger, Mordechai Kidron, zei, dat de kern van de kwestie de Arabische weigering is vrede te sluiten of in vrede samen te leven met Is raël. E>eze Arabische politiek wordt door Jordanië geestdriftig onderschreven, aldus Kidron. Rondom Israël bewapenen Ara bische landen zich op koortsacn- Het hoofddoel van een NAVO- oefening, die onder de naam „Counter punch" van 19 tot 22 september wordt gehouden, is het beproeven van het stelsel van luchtverdediging in West-Europa. Naar vrijdag in Parijs werd meegedeeld, zullen behalve vlieg tuigen uit verschillende NAVO- landen ook de nationale luchtver dedigingsorganisaties van Enge land, Frankrijk, België en Neder land aan de oefening meedoen. De Noordatlantische raad heeft in december 1955 besloten aan de luchtverdediging en vooral aan de uitbreiding van 't radarwaar- schuwingsnet meer aandacht te besteden. tige wijze, terwijl zij geen geheim maken van hun voornemen de pasverworven wapens tegen Is raël te gebruiken, aldus de Israë lische vertegenwoordiger. Hij zei, dat de Israëliërs in hun zone van het neutrale gebied voorbereidende werkzaamheden verrichten voor het planten van bomen. Deze werkzaamheden zijn niet van agressieve of militaire aard, aldus Kidron. De Israëliër betoogde, dat de Jordaanse klacht geen grond heeft, omdat men acht jaar gele den bij de verdeling van het nie mandsland, heeft afgesproken dat beide landen vrij zijn niet-mi- litaire werkzaamheden in hun zo nes te verrichten. Jordanië heeft wel het bestand geschonden door een schildwacht in het neutrale gebied op post te zetten, er versterkingen aan te leggen en er militaire voertuigen te laten rijden, aldus Kidron. In Tunesische kringen is ver klaard, dat Franse militairen vrijdag uit Algerië Tunesië zijn binnengedrongen en een operatie begonnen in het gebied van Ain Draham. Drie Tunesiërs waren hierbij gedood. De Franse ambassade te Tunis zei, dat zij een onderzoek instelt naar het gemelde incident, dat 't tweede zou zijn sedert de Franse militairen in Algerië een week geleden bevel kregen Algerijnse opstandelingen tot in Tunesië te achtervolgen indien dit noodzake lijk is. In Tunesische kringen zei men, dat de Franse troepen een opera tie begonnen bij 'n centrum voor Algerijnse vluchtelingen in Tune sië, dat een km van de grens ligt. De Fransen hadden de Tunesiërs ervan beschuldigd Algerijnse op standelingen onderkomen te ver schaffen. MEER WIND Terwijl op slechts 1000 km afstand van ons land hevige stormen woedden, namelijk ten westen van Ierland, was het vrij dag bij ons droog weer met af en toe zon. Juist vóór het genoemde stormgebied, dat behoort bij een diepe depressie, die in de rich ting van noord Schotland koerst, bevond zich een krachtige rug van hoge druk, die ons dit fraaie weer bezorgde. In de avond werd echter de invloed van het genoem de lagedrukgebied merkbaar doordat de bewolking vooral in de hogere niveaus toenam. De fronten van de depressie waren toen namelijk ons land dicht ge naderd. Zij gaan vergezeld van neerslaggebieden en worden ge volgd door een actieve trog van lage druk waarin veel wind voor komt. Deze trog beweegt zichi weliswaar naar het noorden van de Noordzee maar zal ook bij ons tamelijk sterke winden kun nen veroorzaken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Meer wind Tijdelijk enige regen of motre gen. Later plaatselijk enkele op klaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 8 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1-28 1.39 Terneuzen 2.03 3.14 Hansweert 2.43 2.54 Walsoorden 2.53 3.04 MAANDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1-58 2.07 Terneuzen 2.33 2.42 Hansweert 3.13 3.22 Walsoorden 3.23 3.32 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1