Uit de Provincie Binnenlands nieuws GS Eric de Noorman - De zwarte piraat Prijzenpoi 12070,59 bleef staan En dii is dan de volledige oplossing TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. GROEDE. SLUISKIL ZAAMSLAG. Lezers die schrijven - INDUSTRIËLE VORMGEVERS TONEN HUN KUNNEN MAN DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD MET VERSNELDE BROMFIETS OP DE BON. VRACHTAUTO RAAKTE VAN DE WEG AF. „Practijk" geen voorwaarde meer voor erkenning door Produktschappen .Nieuwe nikkel- en cobaltvondsten op Nieuw-Guinea" HET SUEZKANAAL EéN KWAM ER DICHT BIJ, MAAR DUS VOLGEND KEER KANS OP HET DUBBELE 4141,18 Belgrado verbiedt Djilas' boek MIDDEL TEGEN ONTDEKKING DOOR RADAR n YERSEKE OPENT OESTER- EN MOSSELSEIZOEN Yerseke heeft de zorgen over het Deltaplan voor een dag overboord gezet. De verzending van oesters is donderdag begon nen en ter gelegenheid van dat gewichtige feit is donderdag morgen op de vloot en in het dorp de vlag gehesen. De kinde ren, begeleid door twee muziek korpsen, lieten in een optocht zien waarmee de Zeeuwse vis sersbevolking zich bezig houdt. Daarna ging de première van de door de heer Windmeyer te Delft gemaakte film „Verse mosselen". Minister Mansholt, de heer Lion, kabinetschef van de Belgische minister van Landbouw, de Commissaris van de Koningin in Zeeland, vele leden van de Staten-Generaal en van het provinciaal bestuur van Zeeland behoorden tot de toeschouwers. De voorzitter van het comité „Zeeland presenteert" en de di recteur der visserijen, ir. G. J. Lienesch, voerden het woord. Na de lunch werd een vloot- schouw op de Oosterschelde ge houden. Ongeveer 150 gepavoi- seerde oester- en mosselboten voeren in kiellinie naar het midden der Yersek's bank, waar in het bijzijn van de autoritei ten de oesters werden opgevist. Om half vier arriveerde Kaat Mossel met de Z.Z. 9 in de ha ven. Zij werd verwelkomd door Pieter Cornells in de taveerne „De drie haringen". Na een sa menspraak tussen deze twee werd het oesterseizoen door mi nister Mansholt, die in zijn toe spraak het Deltaplan nog even aantipte en verzekerde dat de Zeeuwse visserij zeer zeker de volle aandacht van de regering heeft, geopend verklaard. Ook de Commissaris der Koningin voerde het woord. Van de gelegenheid om aan de putten oesters te eten werd druk^ gebruik gemaakt. Een mossel- maaltijd in de taveerne „De drie haringen" besloot de middag. VAKBEKWAAMHEID FRUITP ACHTER. Bij de dezer dagen door de com missie voor de groothandel in groenten en fruit gehouden exa mens slaagde voor het diploma „Vakbekwaamheid Fruitpachter" de heer A. van Hoeve, fruitteler te Sluiskil. jf i Ongeval Een viertal scholieren koersten donderdagmorgen te 10.40 uur in het vrij kwartiertje op hun rij wiel een blokje om. Een hunner, de 8-jarige J. P. Vergouwe, ko mende uit de Bellamystraat, reed op het kruispunt Jacob Cats- straat tegen de rechterzijkant van een juist dit kruispunt passeren de vrachtauto, bestuurd door de heer J. F. van Damme uit Vogel waarde. Door de schok maakte de scho lier een salto, waarna hij op de straat bleef liggen. Nadat hem voorlopige genees kundige hulp was verleend, is de knaap per ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuig vervoerd. De bestuurder van de vracht auto heeft niet de minste schuld aan het ongeval. Kermis. Als laatste van de vier kerk dorpen van Vogelwaarde viert Boschkapelle zaterdag, zondag en maandag de jaarlijkse kermis. Hoewel de belangstelling voor kermissen over het algemeen da lend is, blijven deze dagen toch altijd nog hoogtepunten in het dorpsleven. Verschillende kermis exploitanten zullen ook dit jaar weer aanwezig zijn met hun at tracties. Voor de ouderen staan o.m. schietingen op het program ma. De dansliefhebbers kunnen in verschillende gelegenheden te recht. De plaatselijke voetbalclub Vogelwaarde speelt alhier haar eerste competitiewedstrijd tegen Kruiningen. Turnfeest. Zondag 15 september a.s. wordt alhier een groot turnfeest gehou den, waaraan medewerking zal worden verleend door rond 250 gymnasten, waaronder vele keur- turnsters en keurturners. Het feest begint 's middags om kwart over twee met een muzi kale mars door de kom der ge- m&GiitG De aankomst op het nieuwe gemeentelijk sportveld is bepaald op kwart voor drie. Aldaar zullen de gymnasten worden toegespro ken door de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars. Om precies drie uur beginnen de turndemonstraties van de ge wone gymnasten. Om ongeveer 4 uur zal het optreden te bewon deren zijn van twee ploegen keur- turnsters en keurturners. Het feest wordt gegeven ter ge legenheid van de officiële inge bruikneming van het gemeente lijk sportveld te Groede. De de monstraties, ook die van de keur- turnsters en keurturners, staan onder leiding van de heer Klom- pe, rijksconsulent voor de licha melijke opvoeding te Goes. Het feest wordt georganiseerd door de vereniging voor vreemde lingenverkeer te Groede. Bedrijfsongeval. Tijdens werkzaamheden op de l'Azóte heeft de werknemer Van S. uit Axel nogal vrij ernstig aan ziende brandwonden aan rugzijde opgelopen. Onmiddellijk werd het slachtoffer eerste hulp verleend, waarna hij per ambulance van het bedrijf naar het St. Elisabeth ziekenhuis voor verdere medische behandeling werd gebracht. A.C.Z. heerst thans een bedrijvig heid door de verlenging en ver breding van de kade, alsmede in voering van een waterbuis op het fabrieksterrein. Hierdoor wordt de betrekkelijk kleine A. C. Z.-kadelengte tot het uiterste vergroot. De nieuwe waterbuis dient voor het koelwater van de diverse machines. Muziekver. „De Volharding'' Tijdens de woensdagavond ge houden repetitie deelde de voor zitter, de heer R. J. van de Veke, mede, dat van de te houden ver loting nog 1000 loten onverkocht waren. Besloten werd deze tijdens een hedenavond te houden mu zikale wandeling te koop aan te bieden. Verder werd een bespre king gehouden over de mogelijk heid tot de aankoop van uniform- kleding voor de werkende leden en het oprichten van een drum band. In overweging werd gegeven eerst dan uniformkleding aan te schaffen wanneer het daarvoor benodigde geld bijeen was. De voorzitter zeide dat het een sym pathieke daad ten opzichte van „De Volharding" zou zijn, indien hiervoor een actie werd gevoerd door de ingezetenen, buitenom de vereniging. De kosten voor de benodigde uniformen werden ge raamd op 6000. De heer Serrarens merkte op, dat „De Volharding" voor de aan schaffing van nieuwe instrumen ten zelf heeft moeten zorgen, doch wat de uniformkleding van de muzikanten betreft Zaamslag ver bij andere corpsen ten achter is. De heer De Jonge zeide dat ook getracht zou kunnen worden door het houden van een bazar geld bijeen te krijgen en ook zou aan het gemeentebestuur vergunning kunnen worden gevraagd om hiervoor met een lijst te mogen rondgaan. s Indien echter buitenom de ver eniging door de burgerij een ac tie zou kunnen worden gevoerd om de uniformkleding aan „De Volharding" te kunnen aanbieden zou dit een mooie en sympathieke geste zijn van de ingezetenen. De heer Serrarens hoopte dat ook in dit opzicht het streven van „De Volharding" zal slagen. Het bestuur hoopt dat bij de muzikale wandeling op heden avond zeer vele loten geplaatst zullen worden. Tenslotte werd nog besloten aan de uitnodiging van het mu ziekgezelschap op de Heikant om aldaar op zaterdag 14 september een muzikaal bezoek te brengen, gevolg te geven. Badinrichting Gedurende de maand augustus werden in de gemeentelijke bad inrichting 1228 baden genomen Artikelen, waarvan ons de naam van de inzender niet be kend is, worden niet opgenomen Overigens geen bezwaar. REDACTIE Een groep van industriële ont werpers, die vijf jaar geleden werd opgericht, heeft op de Utrechtse Jaarbeurs een expo sitie ingericht van werken van leden en gasten. Met deze expo sitie willen de industriële ont werpers in Nederland getuigenis afleggen van de volgens hen verheugend snelle verbreiding van de ideeën van de industriële vormgeving. De expositie kon tot stand komen dank zij de sa menwerking tussen ontwerper en fabrikant. Het voornaamste doel van de- se expositie is aan te tonen over welk breed veld het werk van de leden der groep zich thans reeds uitstrekt en tot welk peil dit werk kwalitatief is gestegen. In feite vormt deze expositie ook een erepodium voor de in dustrie die er bewust toe is overgegaan de ideeën van"de in dustriële vormgeving in de praktijk te brengen. Een perio dieke herhaling van een derge lijke manifestatie zou, volgens de groep van ontwerpers, aan tonen, dat dit erepodium snel groeiende is hetgeen, volgens de groep, economisch een positie verbetering is t.o.v. de concur rerende buitenlandse industrie betekent. Vergeleken met een vijftal ja ren geleden is de positie van de Nederlandse industriële ont werper aanzienlijk veranderd. Van een vreemde artist is hij thans reeds in vele industrieën geworden tot een gewaardeerd medewerker in een sterke ver- trouwenpositie. Hij is ook niet alleen slechts de „tekenaar" doch in de mees te gevallen „het extra paar ogen" van de onderneming ge worden, zoals de Amerikaanse ontwerper Dreyfuss eens heeft voorspeld. Over de honorering zijn de industriële ontwerpers nog niet bepaald tevreden. Men betaalt, volgens hem, in het buitenland veel beter. De industrie, zo rede neert men van de zijde der ont werpers, beschouwt de ontwer per weliswaar niet meer als de artist die men met een fooitje zoet kan houden, doch kan slechts aarzelend de beloning zien als van de overige gespecia liseerde medewerkers op het hoogste niveau. Cokes-overlaad-installatie. Het trotse bezit van de A.C.Z. en daarbij ook in enige mate van de burgerij, Europa's grootste overlaadinstallatie, trok veel be kijks toen een grote hijskraan er aan te pas moest komen om deze geweldige installatie van een nieuwe cokesladder te voorzien, Tijdens overlading ontstond stag natie waardoor de slechts nog ge ringe tijd in bedrijf zijnde cokes ladder door een nieuwe vervan gen moest worden. Sempre Avanti. In het verenigingsgebouw kwa men de werkende leden van Sluis- kils amateurs toneelvereniging „Sempre Avanti" in de eerste sa menkomst van het seizoen bijeen om door hun regisseur, de Vlaam se toneelregisseur en criticus, de rollen voor het nieuwe stuk te worden toebedeeld. Met een gloed nieuw spel „Het huis aan het meer" zal het de vereniging een genoegen zijn hiervan de primeur te kunnen brengen, gezien het pas voor amateurs werd vrijge geven en in Nederlandse verta ling onder de Moerdijk nog niet is opgevoerd. Men zal daarbij trachten indien zulks tijd en omstandigheden toe laten, met deze thriller aan het bijzondere concours te St. Jan steen deel te nemen. Als opvolger van de overleden geestelijke adviseur wijlen pater Gonzaga werd tijdens deze bijeen komst als opvolger benoemd pa ter Alphonsus. Kadeverlenging A. C. Z Tussen hoek Minister Lely-brug oostzijde en bestaande kademuur ARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN. De 60-jarige C. H. Kool uit Utrecht, die werkzaam was bij het spoorwegbouwbedrijf, is don derdagmorgen bij Nieuwersluis door de trein, die om 11.35 uit Amsterdam naar Maastricht was vertrokken, gegrepen en om het leven gekomen. De heSr'lCool was, op 1.20 m afstand van de rails aan het werk. Hoewel hij gewaarschuwd was voor de naderende trein bleef hij zitten. Hij werd door de trein in de rug gegrepen en mee gesleurd over de nabijgelegen spoorbrug over de Angstel. Aan de overkant van deze rivier kwam hij op het bruggehoofd te recht. Hij was op slag dood. GELUKKIG AFGELOPEN DUIK VAN BUS IN SLOOT. Woensdagavond ongeveer half elf is een bus van het reisbureau „De Valk" (firma Gebrs Kol) te Hoorn, waarin 28 personeelsleden van een oliefabriek te Koog aan de Zaan waren gezeten, in een sloot langs de provinciale weg in de Wijde Wormer terecht geko men. Geen der 28 inzittenden liep enig letsel op. De bus werd vrij ernstig beschadigd, om zeven uur op het droge gesleept. De politie is op zoek naar de bestuurder van een personenwa gen, die een verkeersfout moet hebben gemaakt, waarop de bus chauffeur Kolkman onmiddellijk reageerde met het genoemde, nog wonderlijk gelukkig gevolg. de flessen butagas, waarmee geladen waren, werden her der verspreid, zonder ongelukken te veroorzaken. Een aantal bo men werd ontworteld. OVERDRACHT M.S. „ASYNJA' Donnderdag is aan de Parkha ven te Rotterdam het motorschip „Asynja" door A. Vuijk en Zn. Scheepswerven N.V. te Capelle a. d. IJssel aan de rederij, de Fin landSydamerika Linjen A.B. te Helsingsfors overgedragen. Dit is het vijfde schip dat door de werf Vuijk voor deze rederij is gebouwd. Het vierde schip, net motorschip „Aymara" werd 11 febr. van dit jaar op de Noord zee overgedragen. Te Nieuw Wierdinge in de pro vincie Drenthe werd gistermid dag de gehuwde monteur R. M. uit Emmen, doordat hij in aanra king kwam met elektrische stroom, op slag gedood. Hij was bezig met werkzaamheden in de woning van de predikant Stap aan het Wierdingerkanaal en ge bruikte daarbij een elektrische lamp waarvan hij het snoer in de hand had. In overleg met de officier van justitie te Haarlem heeft de Zaandamse politie bromfietsen in beslag genomen van twee 18-ja- rige, een 17-jarige en een 19-ja- rige Zaandammers, die in het centrum van de stad met een vaart van 70 km rondreden. Enige van deze jongens hadden bij een Zaandammer iets aan de bromfiets laten veranderen, zo dat zij hogere snelheden konden bereiken. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Bromfietser omgekomen. Op de rijksweg Den Haag- Amsterdam onder Oegstgeest is donderdagmorgen omstreeks te kwart over zeven een uit Den Haag komende vrachtauto met aanhangwagen van de Shell van de weg afgeraakt en over het fietspad heen, in de bermsloot terecht gekomen. Een op 't fiets pad rijdende bromfietser, de heer P. uit Hilversum werd aangere den en kwam om het leven. Vrachtauto en aanhangwagen bleven op de wielen staan, maar REEDS 400 WERKLOZEN IN RAYONETTEN Door ontslagen als gevolg van de bestedingsbeperking zijn in 't rayon Etten van het arbeidsbu reau vier honderd arbeiders als werkloos geregistreerd en is het aantal als werkloos geregistreer- den op andere arbeidsbureaus in West-Brabant eveneens gestegen. Verwacht wordt dat het aantal werklozen in het rayon Etten in januari zal zijn toegenomen tot ver boven de duizend. De vraag naar West Brabantse arbeidskrachten van de industrie- en in de randstad Holland is voor bij. De pendel vanuit dit gebied neemt dan ook niet meer toe, hoe wel zij ook niet merkbaar af neemt. De industrieën in het ont wikkelingsgebied zuidwest Bra bant zelf, hebben vooral behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten en kunnen slechts een heel klein gedeelte van het aantal werklo zen opnemen. Ook bij het binnenhalen van de aardappel- en bietenoogst zullen minder Brabanders aan de slag kunnen dan voorheen, omdat de bestedingsbeperking er uiteraard ook toe geleid heeft dat er uit die gebieden waarheen de West Bra bantse arbeiders tót nu toe gin gen werken, minder vraag is Voor de Biesbosch namelijk is er voldoende aanbod van arbeids krachten in Almkerk en omge ving en ook uit andere gebieden verwacht men minder vraag naar West Brabanders. Het bestuur van het produkt- schap voor granen, zaden en peulvruchten heeft donderdag op zijn openbare vergadering besloten het belangrijkste punt van de aanpassing van de er- kenningsregelen aan het stelsel van de vestigingswet bedrijven 1954 aan te houden tot de vol gende vergadering. In een brief van de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie was er op aange drongen o.a. de eis, dat men ge durende een aantal jaren prak tisch in de branche werkzaam moet zijn geweest, uit de erken ningsregelingen 'te schrappen^ Dit heeft wat het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten betreft betrekking op wederverkopers van bakkersar tikelen en op binnenlandse han delaren in importbloem. Een be slissing over dit punt werd aan gehouden, omdat nog niet alle standpunten van de betreffen de organisaties bekend zijn en bovendien geen .eenstemmig heid bestaat over de wenselijk heid van opheffing van de eis van praktische werkzaamheid in een basistijdvak. Wel keurde het bestuur een aantal wijzigingen van erken ningsreglementen goed, die op andere punten aanpassing daar van beogen aan de vestigings wet bedrijven 1954. Geologische onderzoekingen hebben op Radja Ampat, een groep eilanden aan de westkust van Nederlands Nieuw-Guinea, de aanwezigheid aangetoond van nikkel en cobalt. In Nederland is men thans bezig een analyse te trekken uit 2500 monsters. Tijdens een onderhoud op de Utrechtse Jaarbeurs heeft de secretaris van het Nieuw-Guinea instituut te Rotterdam, de heer J. P. K. Eechoud verklaard, dat de analyse uit de eerste hon derd monsters aantonen, dat het gehalte nikkel en cobalt ho ger is dan in het gebied van het Cycloopgebergte in de buurt van Hollandia, waar verleden jaar nikkel- en cobaltlagen werden ontdekt. Eind van deze maand ver wacht men in Nederland gereed te zijn met het onderzoek van de monsters, waarna definitieve cijfers bekend gemaakt kunnen worden. Intussen bestaat er, aldus de heer Eechoud, van Amerikaan se zijde grote belangstelling voor deze nikkel- en cobaltvondsten op Nederlands Nieuw-Guinea. Het Egyptische blad „Al Ahram" meldde donderdag, dat de Wereldbank zich bereid heeft verklaard Egypte een belang rijke lening te verstrekken voor ontwikkeling van het Suezka- naal. Het aanbod zou zijn ge daan door de directeur van de bank, Eugene Black, en de se cretaris-generaal van de Ver Naties, Hammarskjoeld. Generaal Wheeler, die na mens de Ver. Naties de werk zaamheden voor vrijmaking van het Suezkanaal heeft geleid en die op het ogenblik in Cairo be sprekingen voert, zou volgens dit blad ook over het aanbod van de Wereldbank overleg ple gen, doch Wheeler zei, dat hij alleen in zijn capaciteit van technicus" naar Cairo is geko- Eén puzzelaar heeft deze week de gehele prijzenpot, inhoudende 2070,59 voor het grijpen gehad, maar'(helaas) gemist. Hij maak te namelijk twee betreurenswaar dige foutjes, die elkaar ophieven, zodat zijn diagram wel het juiste totaal der totalen vermeldde, maar niet klopte op de subtota len. Deze inzender was nota bene één der weinigen die wist wat een utremifasollariër was, n.l. niet alleen een zanger, maar ook benedictijner monnik. Er kwam blijkens herhaalde controle geen enkele winnaar uit de postzakken tevoorschijn en zo blijft de volledige prijzenpot dus overstaan tot volgende week. Grote potten trekken meer lief hebbers, dus bestaat er grote kans dat we dan nog vèr boven het dubbele bedrag van nu zul len kunnen uitkeren. Haalt u maar Vast nieuwe briefkaarten en postzegels in huis! De totale tegenwaarde van alle ingekomen briefkaarten bedroeg ƒ2556,28. Na aftrek van omzet belasting, incasso- en andere kos ten resteert een bedrag van 2070,59. Let goed op die volgende op gave, want de prijsvragen ver schijnen van die datum af weke lijks en zullen bovendien in een aantrekkelijker jasje gestoken worden. En wel zo, dat iedere abonnee en elk lid van zijn gezin door logisch denken en zonder hulp van woordenboeken en an dere naslagwerken de juiste ant woorden kunnen vinden. Wij ho llen er dan een échte gezinsprijs vraag van te maken en zullen daarom geregeld extra diagram men afdrukken. LAAT ALLE GEZINSLEDEN DAN MEEDOEN AAN DE NIEUWE P. P. men. De Zuidslavische regering heeft donderdag de invoer en versprei ding in Zuid-Slavië van het boek „De nieuwe klasse" van Milovan Djilas, de voormalige communis tische leider die op het ogenblik gevangen zit, verboden. Het ver bod treft ook alle kranten en tijd schriften waarin gedeelten van het boek zijn afgedrukt. Djilas, een vroegere vice-presi dent en lid van het Zuidslavische politieke bureau, is in december tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens kritiek op de oordeeld wegen skritiek op de Zuidslavische regering. Het boek, dat het communisme veroordeelt, is uitgegeven in New York. Totaal 32 A. Een viool is een muziekinstrument (1) en een bloem (2), buiten dat is het een der vele bijnamen voor de gevangenis (4). Het flesje heet echter fiool met een f. Totaal B. Deelnemers aan de stierengevechten zijn: de torero (6), d.i. de stierenvechter; de pica dor (7) die de stier met een lans moet ter gen; de matador (9), degene die de stier af maakt; en de banderillero (10), de man die de stier met een banderilla (met 'n vaantje gesierde stok) tergt. C. Een minstreel is een muzikant (11) en een zanger (12), maar ook de potsenmaker of nar (14) en de liederendichter (15). Maar géén troubadour, want dat was een Frans provencaals zanger en wij vroegen naar de minstreel aan het Nederlandse hof. Totaal 52 D. Een jager is iemand die jaagt (16). een vissersvaartuig en een torpedobootjager dus een schip (17), een soldaat (18) van het regiment Jagers en een zeil (20), nJ. het bijzeil van een zeilboot. Het is daarentegen geen schipper van de trekschuit, maar de begeleider van het trekpaard. De jager was dus de knecht, de schipper stond altijd aan het roer Totaal 71 E. Het woord twist kan betekenen ruzie (21) onenigheid (22)een drank (23) bestaande uit brandewijn, bier en eieren; tweedracht (24) en een soort garen (25), n.l. machinaal gesponnen katoengaren. Totaal 115 F. Een koe herkauwt gemiddeld 4 tot 8 uur per dag (27). Totaal 27 G. Een mulat is een kind van een neger en een blanke (34). Totaal 34 H. De piaster is of was een Turks geldstuk (37) en een Spaanse munt (39), dat maakt: Totaal 76 I. Hoe doden slangen hun prooi? Dat wist u wel, maar wij schreven: „de meeste slan gen" en aangezien van alle soorten slan gen slechts een gering deel gifslangen zijn, komen de giftanden niet in aanmerking. Het zelfde geldt voor worgen, worgslan- gen zijn er maar weinig. Doodbijten doet een slang niet. Het dier gebruikt zijn. tan den alleen om de prooi met ritmische be wegingen naar binnen te werken. Het zoge naamde hypnotiseren veroorzaakt de dood van de prooi niet. De dood is het gevolg van het inslikken (44). K. L. M. Kanaan was een van Cham (49). land (46) en een zoon Are de Triomphe is de titel van een boek van E. M. Remarque (51) en een monu ment in Parijs (53). En die utremifasollariër? Ja, een zanger (59) volgens de toonladder ut, re, mi, fa, sol, la, si, van Guido Aretinus, een bene dictijner monnik (60), die zijn orde deze diatonische klankladder schonk. Totaal 44 Totaal 95 Totaal 104 Totaal 119 HET TOTAAL DER TOTALEN WERD DITMAAL 776 52. Eric voelt er wei nig voor over de kale onbeschutte vlakte op de piratenburcht af te gaan. Er staat te veel op het spel om risico's te nemen en dus keren zij langs dezelfde weg op hun punt van uit gang terug. Er zit niets anders op dan de kust te volgen, het geen geen gemakkelij ke wandeling blijkt te djn, want meermalen kunnen ze slechts klimmend over de glibberige rotsen voor uit komen. Na verloop van tijd wordt het ech ter gemakkelijker. Een smal stenen strand strekt zich uit tussen de zee en de klippen en dan, voorbij een vèr uitstekende rots, zien zij eensklaps de brede baai met de landingsplaats voor zich. Voorzichtig trekken zij zich in de diepe schaduwen onder de klip te rug en nemen de situatie goed in ogenschouw. De schepen zijn ken nelijk zonder bewaking; slechts 2 schildwachten drentelen op de lan dingsplaats heen en weer; vanaf hun plaats kunnen ze de plek, waar de gevangenen geborgen zijn, niet zien, maar het lijkt niet waarschijn lijk, dat daar eveneens een wachter op post is. „Het Hjkt me niet moeilijk die twee slaperige schildwachten te omzeilen", fluistert Svein. „En voor Zover ik het zien kan, hangen er hier niet meer van die kerels rond". „Wat hebben we er aan om die schildwachten te ontlopen, Svein- tje?", antwoordt Eric. „Ik denk dat zij de sleutels van de kerkers wel zullen hebben en die hebben we nodig... nl) „Hahaha", snuift de lange Sak- ser handenwrijvend, „dus er komt werk aan de winkel zogezegd... Vooruit dan maar, Noorman". Achter hen trekt de Deen een wanhopig gezicht. Een onderneming, die radio- en televisie-onderdelen maakt, heeft een substantie weten te fabrice ren, die de voorwerpen welke er mee worden ingesmeerd, „on zichtbaar" voor radar zouden maken. Deze stof zou de radargolven volledig absorberen zonder ze terug te kaatsen. De samenstel ling van de stof is niet bekend gemaakt. Men kan het produkt zien op de luchtvaarttentoonstel ling te Farnborough. Het lijkt op rubber. Engeland en de Russische nota over Midden-Oosten Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is de jongste Russische nota over het Midden-Oosten een poging om de aandacht af te leiden van de kwestie-Hongarije, die volgende week door de Ver. Na ties-assemblee zal worden be sproken. Zij bood geen nieuwe gezichtspunten.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2