Franse boeren bedreigen regering Bourgès-Maunoury Het komende nationale overleg in Indonesië Roofoverval op benzinepompstation aan Haagse Weg te Amsterdam Voelt de Sowjet-Unie nog wel iets voor een werkelijk ontwapeningsakkoord Tumult op T.U.C.-conferentie in Blackpool De treinramp op Jamaica Voorzitter V.P.R.O. over televisie uitzending „Dag Koninginnedag ZON- en MAANSTANDEN Ontevredenheid over de regeringspolitiek Optreden van Zwitserse politie tegen Russisch ambassadepersoneel Buit slechts f670 Alleen belangstelling in een onvoorwaardelijk en afzonderlijk staken van kernproeven Ontploffing in een Franse mijn HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER 173 personen kwamen om het leven zevenhonderd werden gewond DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN RECHERCHEUR KORT TE VOREN NOG TER PLAAT RUSSISCHE NOTA'S OVER HET MIDDEN-OOSTEN VACCIN TEGEN DE AZIATISCHE GRIEP Voor elke dosis één bevrucht ei nodig Franker!ng bU abonnement: Temeuzea Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sandt Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Nft 5 uur uitsluitend 207S Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 cL DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4159 Verschijnt dagelijks -- Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Woensdag ontstond er grote po litieke spanning, welke tot gevolg kan hebben, dat de Franse rege ring spoedig omver geworpen wordt of» dat haar politiek van soberheid in de strijd tegen de in flatie verlamd zal worden. De Boerenbond, waarin reeds ontevredenheid heerst over de verlaging van de tarweprijs door de regering, heeft er woensdag bij de leden van de Nationale Ver gadering op aangedrongen de re gering ten val te brengen, wan neer deze weigert verandering te brengen in haar landbouwpoli tiek. De belangrijkste ontwikkeling was, dat het bestuur van de con servatieve partij (de onafhanke lijke en boerengroep, welke 103 leden in de Nationale Vergade ring heeft) besloot de eisen van de boeren geheel en al te steunen, óók die van een spoedige bijeen roeping van de Nationale Verga dering en van hogere prijzen voor tarwe en melk. Leiders van de conservatieve partij hebben woensdagavond besprekingen ge voerd met r inister Bourgès-Mau noury. De boeren beweren, dat zij reeds de steun hebben van 230 leden van de Nationale Vergade ring. Wanneer het parlement bij eengeroepen wil wórden zonder goedkeuring van de regering, moet dit door de helft van de le den der Nationale Vergadering (299) worden verlangd. Er is reeds sprake van een nieu we coalitie-regering, waarin de oud-premiers Antoine Pinay en Edgar Faure, alsmede Frangois Mitterand belangrijke posten zou den bekleden. Ook de centrale organisatie van de Franse industrie, het na tionale verbond van Franse werk gevers, heeft kritiek doen horen op het bevriezen van de prijzen door de regering, dat het met enig voorbenoud de vorige week goedkeurde. Verder beschuldigde de naxio- nale raad voor de handel, welke groot- en kleinhandel vertegen woordigt, de regering ervan, dat zij de winstmarges zodanig hepft verlaagd, dat de stijgende kosten niet langer zonder verlies gedra gen kunnen worden. Wanneer de handelsbalans blijft verbeteren zal dit verzet van bedrijfsleven en boeren mo gelijk te zijner tijd verdwijnen. Ket is echter ook mogeijjk, dat het zal leiden tot de torpedering van de soberheidspolitiek van de regering en zelfs de val van de regering, wanneer het parlement de volgende maand weer bijeen komt. Leidende functionarissen van de Boerenbond kregen de op dracht een plan op te stellen voor onderbrekingen van de aflevering van landbouwprodukten, blokke ring van wegen, demonstraties en een bijeenkomst, dat op 15 sep tember a.s. een begin van uitvoe ring zou moeten krijgen. Een communistische vakvereni- gings-afgevaardigde heeft woens dagmiddag tijdens een debat over Hongarije op de bijeenkomst van de algemene raad van de T.U.C. (het Britse vakverbond) gepro beerd het Russische optreden van vorig jaar tegen de Hongaarse opstandelingen te verdedigen, doch er stak een storm van pro test op en hij kon zich niet meer verstaanbaar maken. Luide kreten vana fkeer stegen op toen de afgevaardigde, Leo McGree van de vakvereniging In een verklaring voor het par lement, heeft de Indonesische minister-president Djuanda Kar- tawidjaja gezegd ervan overtuigd te zijn, dat het voorgestelde na tionale overleg tussen de rege ring en de buitengewesten de beste manier is voor het bereiken van een integrale oplossing van de verschillende vraagstukken, waarvoor land en volk zich thans zien gesteld. Niettemin gaf de premier toe, dat een mislukking van de confe rentie niet uitgesloten is. De re gering is echter van oordeel, dat deze methode moet worden ge volgd. Als oorzaken van de ontevre denheid in de buitengewesten noemde de eerste minister onder meer het centralisme van de cen trale regering in het verleden, de breuk in de samenwerking tus sen Soekamo en Hatta, de, om vangrijkste corruptie en het mis bruik maken van hun positie door tal van ambtenaren, het ge voel in de buitengewesten bij de opbouw ten achter te worden ge steld, de langzame verwezenlij king van 't financieel evenwicht tussen „de centrale regering en de provincies, en de traagheid bij 't toekennen van autonomie aan de provincies. Premier Djuanda voegde hier nog aan toe, dat de ontevreden heid na de jongste regionale ver kiezingen op Java, welke de com munisten zoveel triomfen hebben gebracht, nog is toegenomen. Hij beloofde, dat de regering zal trachten vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met alle groepen in en buiten het par lement. of zij zijn regering steu nen of niet. Tevens zal de rege ring alles doen wat in haar macht ligt om een goede sfeer te schep pen voor het herstel van de sa menwerking tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta. Verder zal de regering de bureaucratie uitroeien, de strijd tegen de corruptie intensiveren en het verlenen van autonomie aan de provincies, zowel op het gebied van bestuur als op dat van de financiën, versnellen. Politieke waarnemers in Dja karta zijn het er over eens, dat de conferentie een beslissend karakter kan hebben. Haar suc ces of mislukking zal volgens hen van beslissende invloed zijn op het lot van het land in de eerstkomende jaren. Zowel president Soekarno als oud-vice-president Hatta, die el kaar sinds december j.l., toen Hatta als vice-president ontslag nam, alleen bij officiële gelegen heden hebben ontmoet, zal de be sprekingen bijwonen. Ook staat vast, dat luitenant- kolenl Ventje Sumual, die drie maanden geleden eigenmachtig de provincie Noord-Celebes in het leven riep, voor de conferentie naar Djakarta zal komen. van houtbewerkers, een verslag van de T.U.C.-raad, dat het Sow- jet-ingrijpen veroordeelt, bestreed en zei, ciat het verslag geen aan dacht had gewijd aan „alom be kende feiten, zoals het binnen stromen van duizenden contra revolutionairen tijdens de op stand en de witte terreur in Boe dapest". Bob Edwards van de vakver eniging van arbeiders in de che mische industrie oogstte veel bij val toen hij daarna verklaarde, dat er nooit in de geschiedenis een grotere volksopstand tegen de tirannie is geweest dan de op stand der Hongaarse arbeiders De raad keurde woensdagmid dag een resolutie goed waarin gevraagd wordt om vereniging van Duitsland en terugtrekking van alle vreemde troepen uit Europa. De resolutie was afkom stig van de vakvereniging van arbeiders in de elektrische indus trie. In de toelichting werd ge zegd, dat door de aanwezigheid van veel landstrijdkrachten in Europa een plaatselijk door een kleine groep avonturiers uitge lokt incident tot een wereldbrand zou kunnen uitgroeien. Duitsland mag geen bases voor atoomwa pens en het beginpunt van een toekomstige oorlog worden, al dus de resolutie. Voorts werd een resolutie goed gekeurd waarin gevraagd wordt om betere arbeidsvoorwaarden ter bestrijding van lukrake methoden voor behandeling van stralingsgevaar in de industrie. De raad keurde een verzoek goed om vijf miljoen gulden bij te dra gen in het internationaal solida riteitsfonds voor steun aan vak verenigingen in onderontwikkel de gebieden. 71-jarige Russische vrouw werd gehinderd om naar Buenos Aires te vliegen Op het vliegveld van Zürich heeft zich de vorige week een in cident voorgedaan, toen vier functionarissen van de Sow.jet- ambassade probeerden een 71- jsrige Russische vrouw die op weg was naar Buenos Aires aan te houden. De functionarissen zjjn toen door de Zwitserse poli tie uit de hal voor doorgaande passagiers op het vliegveld ver wijderd. De vrouw, mevr. Zlata Fridman, was op 25 augustus uit Mos kou in Zürich aangekomen met een kaartje voor Rome en alle visa die zij nodig had, behalve een doorreisvisum voor Italië. In Rome was zij toen opgehou den en de Sowjet-ambassade daar wilde haar terugsturen naar Moskou. Zij vloog echter terug naar Zürich, waar een kennelijk gewaarschuwde func tionaris van de Sowjet-ambas sade in Zwitserland haar in de hal voor doorgaande passagiers aanklampte. Hij wilde haar meetrekken, doch toen de poli tie tussenbeide kwam vertrok hij. Daags daarna arriveerden vier andere Russen van de am bassade die probeerden mevr. Fridman met geweld mee te voeren, doch zij werden door de Zwitserse politie buiten de hal gezet. Mevrouw Fridman verklaarde, dat zij in Moskou een kaartje voor Buenos Aires had gekocht en niet gemerkt had, dat zij een kaartje voor Rome kreeg, zonder doorreisvisum. Zij is later toch uit Zürich naar Bue nos Aires doorgereisd, nadat haar dochter, die zij daar ging bezoeken, getelegrafeerd had dat de reis betaald zou worden. Woensdagmorgen omstreeks 4 uur heeft een circa '25 jarige jon geman, gewapend met 'n pistool, een roofoverval gepleegd op het benzinepompstation aan de Haag se Weg N' 2, gelegen by de af splitsing Rijksweg—Sioterweg. De '23-jar.ge pompbediende B. Brouwers gaf onder bedreiging met het pistool zijn geldtas, waar in slechts 670 gulden zat, af. Dit is de derde overval op een benzinepompstation binnen twee maander tijds. Volgens de politie komt het signalement van de da der niet overeen met dat van de twee eerder eveneens in de vroege morgen gepleegde over vallen, resp. in de nacht van 7 op 8 juli op het station aan de rijks weg Amsterdam-Utrecht (buit ruim negen mille) en in de nacht van 25 on 26 augustus op het benzinepompstation aan het ver keersplein Oude Rijn te Utrecht (buit 300). Het ministerie van openbaar welzijn van Jamaica heeft me degedeeld dat 173 personen bij de treinramp van zondagavond j.l. om het leven zijn gekomen. Er zijn zevenhonderd gewonden. Een aantal der laatstgenoem den zal voor hun verdere leven verminkt zijn. De regeringscommissie van onderzoek is haar werk begon nen. De Sowjet-afgevaardigde naar naar de ontwapeningsbesprekin gen te Londen, Zorin. heeft gis teren, zijn westelijke collega's meegedeeld, dat de aanval, welke hij vorige week op het westelijke standpunt inzake ontwapening heeft gedaan, de opvatting weer spiegelde, die de Sowjet-regering over de jongste westelijke voor stellen heeft. Naar van Britse zijde wordt vernomen, zei Zorin dat deze voorstellen niets nieuws bevatten. Een Russische woordvoerder verklaarde later, dat Zorin door zijn verklaring van woensdag in samenhang met hetgeen hij op 29 augustus had gezegd, de wes telijke voorstellen „feitelijk heeft verworpen". De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de beste oplossing voor de westelijke mo gendheden is, dat zij „meer rea listisch voorstellen" doen en de zaak „voor een groter forum" be spreken. Naar aanleiding van vragen om zijn kritiek nader toe te lich ten, besprak de Rus alleen de kwestie van een opschorting van de proeven met kernwapens. Hij herhaalde de Sowjet-opvatting, dat deze proeven onmiddellijk voor twee of drie jaar moeten worden gestaakt. Voor het con troleren van een dergelijke over eenkomst zouden er waarne mingsposten in de betrokken lan den moeten worden ingericht. Overigens zou de opschorting van de proeven los moeten staan van andere ontwapeningsmaat regelen. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, ontkende dat het westen de kwestie ingewikkeld maakt door er op te staan, dat een op schorting van de kernproeven ge paard gaat met een verbod om splijtbaar materiaal voor mili taire doeleinden te produceren. Volgens Moch zou dit laatste ver bod pas twee jaar na het staken van de proeven van kracht wor den. De Amerikaan Stassen noemde de westelijke voorstellen prak tisch en uitvoerbaar. De Britse vertegenwoordiger, Allan Noble, verklaarde dat uit Zorins woorden bleek, dat de Sowjet-Unie niet langer geïnte resseerd is in een werkelijk ont wapeningsakkoord, maar alleen belang stelt in een onvoorwaar delijk en afzonderlijk staking van kernproeven. Vanmiddag komt de subcom missie opnieuw bijeen. Het ontwapeningsoverleg, dat nu ruim vyf maanden aan de gang is, schynt nu duidelijk in een impasse te zijn geraakt. Hoe wel er geen aanwijzingen zijn, dat een van de deelnemers zal voor stellen, de besprekingen te verda gen, verwacht men in doorgaans welingelichte westelijke kringen, dat er deze week in feite een eind zal komen aan de bijeenkomsten van de subcommissie. Naar van gewoonlijk goed inge lichte zijde wordt vernomen, is het onwaarschijnlijk, dat Zorin het initiatief tot een verdaging zal nemen, hoewel hij en de Sow- jet-pers de laatste tijd de voor delen hebben belicht van een overbrenging van het debat naar de algemene vergadering der Ver. Naties. Om elf minuten over vier belde de pompbediende intercommu naal vijf maal acht en luttele ogenblikken later arriveerde een kort in de nabijheid surveilleren de radiowagen bij het pompsta tion. Tegenover de politie deed de pompbediende het volgende ver naai: Hij bevond zich in het kan toortje aan de Amsterdamse zijde van het gebouwtje, toen een man binnenkwam die zei benzine te willen hebben. De pompbediende keek naar buiten, want hij had geen wagen horen voorrijden en dacht, geen auto ziend, daarom met een bromfietser te doen te h-bben. „Geef me je geld", zei de onbe kende toen de pompbediende met hem naar buiten wilde gaan. Hij hield daarbij vermoedelijk een pistool in zijn hand. „Wat moet je nou eigenlijk?" vroeg de geschrokken pompbe diende. „Ik wil het geld hebben", her haalde de overvaller en daarbij zag de pompbediende, dat de man de haanpal achter op het wapen overhaalde. Daarop ging Brouwers naar een stoel waar onder zijn jasje de geldtas over de rugleuning hing en gaf de tas af. „Denk er om, geen alarm maken", waarschuw de de overvaller, die verdween. De pompbediende keek uit een raam aan de achterzijde en zag hoe de overvaller vlug aan de lin kerzijde instapte van een auto, die onverlicht aan kwam rijden over de verbindingsweg aan de Haagse kant van het gebouwtje tussen de afbuigende Sioterweg en de rijks weg. De auto verdween snel in de richting Den Haag. Wèl zag hij aldus zijn verhaal in het lucht van een lantaarn op de voorbumper van de zwarte wagen een plaatje met „Austin". De cij fers op het nummerbord kon hij niet onderscheiden. De wagen was er een van bouwjaar om streeks 1938. Het kon ook een Ford-Anglia zijn geweest. Omdat de overvaller aan de lin kervoorzijde in de wagen sprong zou het dus een auto met het stuur aan de rechterzijde kunnen zijn geweest. In de geldtas bevond zich de opbrengst van de vorige avond en hetgeen de pompbedien de in zijn dienst had ontvangen. Na de overval op het station aan de Utrechtse weg heeft de politie van het bureau Overtoom de in haar ressort liggende vijf pompstations geadviseerd beveili gingsmaatregelen te treffen, o.m. het doen aanbrengen van een si rene of claxon, en het bij de hand houden van een afweerwapen, bijv. een wapenstok. Ook de eige naar van het station aan de Haag se weg had dit advies gekregen, doch zo vertelde de politie geen enkele maatregel genomen. Dit pompstation ligt zeer afge legen en er is 's nachts maar één man aanwezig; het is van de vijf pompstations het meest gevaar lijke voor wat de mogelijkheden voor een overval betreft. Het signalement van de dader is: circa 25 jaar, lang pim 1.70 m, donkerblond krullend haar met hoge kuif, gekleed in een donker blauw geruit costuum en wit overhemd. Terstond zijn de poli tie in Leiden en Den Haag ge waarschuwd, en zette zonder succes met de radiowagen een achtervolging op de Haagse weg in. SE. Een merkwaardig toeval bij de ze overval is, dat nog kort tevo ren 'n rechercheur met de pomp bediende had gesproken en daar na nog geruime tijd buiten het gebouwtje had geobserveerd. Kort na drie uur maakte hij een praatje met de pompbediende en vroeg hem wat hij zou doen als hij overvallen werd, en of hij een stok of een stuk ijzer bij de hand had. Dit was niet het geval en de pompbediende zei, als hij overvallen zou worden: „Dan geef ik mijn tas wel..." Tot ongeveer vier uur bleef de rechercheur in de omgeving van het pompstation, daarna' keerde hij met rijn wagen naar de stad terug. Nauwelijks in Zuid aange komen hoorde hij via de radio een oproep voor een der R.A.D.-wa- gens om naar het pompstation te gaan. Zijn voorgevoel, dat er iets te gebeuren stond, was dus wer kelijkheid geworden. IJlings reed hij naar de Haagse weg terug. De pompbediende heeft van de bestuurder van de wagen geen signalement kunnen geven. In een gang in een mijn bij de Franse stad Decazeville heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan, tengevolge vv aar van negen van de 33 arbeiders in de gang worden vermist Van de arbeiden, die zich heb ben kunnen redden, is er één zwaar gewond. Reddingsploegen zijn er niet in geslaagd de negen vermiste mannen te bereiken. Vijf gewonden, van wie 3 zwaar letsel hebben, en 20 ongedeerde arbeiders rijn naar de oppervlak te gebracht. Vijf gewonden be vonden zich woensdagavond nog in de mijngang. Een reddingsploeg heeft later nog drie doden en twee mensen gevonden, die aan gasvergiftiging leden. Ook deze zijn korte tijd later overleden. Hierdoor is het aantal doden tot acht gestegen. De Russische regering heeft nota's gezonden aan Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten over het Midden-Oosten, al dus is uit Westelijke diplomatie ke kringen in Moskou gisteren vernomen. De niet-gelijkluidende nota's werden dinsdag overhandigd aan de ambassadeurs van de drie landen door de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gro- myko. De tekst van de nota's zal van daag in Moskou bekendgemaakt worden. Naar de mening van de voorzit ter van de V. P. R. O. is bij de televisie-uitzending „Dag Konin ginnedag" op enkele plaatsen on voldoende doordacht en onverant woord gewerkt. De voorzitter, dr J. A. de Koning, merkt dit op in een artikel in het programmaDlad van de V.P.R.O. „Vrije Gelui den" van deze week. Dr De Koning gaat in het arti kel niet in op de „keten van ver antwoordelijkheidsoverdrachten, welke een nationaal programma behoort te doorlopenen op het „groot aantal misverstanden, dat nu juist met dit programma heelt plaats gevonden." Overigens was net met instemming van Dr De koning, zo schrijft hij, dat op 2 september door de Nederlandse teievisiestichting een communi qué werd uitgegeven, waarin het bestuur van de N. T. S. zei het te betreuren, dat onder zijn verant woordelijkheid op 31 augustus een volstrekt onaanvaardbaar na tionaal programma is uitgezon den en dat maatregelen zullen worden getroffen teneinde herha ling van dergelijke fouten te voorkomen. Dr De Koning vervolgt dan zijn artikel: „Deze zaak heeft voor de V. P. R O. nog een speciale kant, aan gezien een belangrijk deel van ge noemde misverstanden zich op zijn terrein heeft afgespeeld. Ook hier zou ik een hele reeks bemoei lijkende omstandigheden kunnen uiteenzetten. Doch ook dit doe ik niet, omdat ik in geen enkel op zicht wens te kort te doen aan het woordje „fouten," hetwelk boven dit artikel geschreven staat. Natuurlijk was de bedoeling goed en heeft menigeen ons ver zekerd, dat hij of rij getroffen, ja bewogen, is geweest door de tijdsbeelden, de tegenslagen, waar bovenuit glorieus de gestalte van onze zo zeer geëer biedigde Koningin Wilhelmina omhoog rees. Het was ook geen objectieve of volledige documen taire uitzending, doch een beel denreeks, die voor velen zeker niet uit één bepaalde bevolkings groep zéér treffend is ge weest. Ook dit mag gezegd, om dat het óók waar is. Maar dat neemt niet weg, dat er op enkele plaatsen onvoidien- de uoordacht en onverantwoord is gewerkt. En dat nog wel aan dit program op deze dag. U ziet, wij winaen er geen doek-' jes om'. Wij hebben routen ge maakt, ook als V.P.R.O., en voor ons geldt evenzeer wat het N. T. S.-dagelijks bestuur in rijn communiqué meedeelde: wij zui len maatregelen nemen om deze fouten in het vervolg te voorko men." VRIJ GROTE BUIENKANS Terwijl de afgelopen twee da gen het weer hier werd beheerst door een rug van hoge luchtdruk, die ondertussen naar midden- Europa is opgeschoven, is thans de invloed van een bij IJsland ge legen depressie ovemeersend ge worden. net irontensysteem hier van naderde namelijK woensdag avond over de Britse eilanden en had daar flinke neerslaghoeveel heden gebracht; op een enkel station in Wales zelfs 19 mm. Achter dit frontensysteem komt een smadle zone met opklaringen en droog weer voor, die echter- weer spoedig wordt gevolgd door een trog van lage druk die in de loop van woensdag in activiteit toenemend in de richting van. Schotland bewoog. In de loop van vandaag kan dit laatste systeem ook het weer in ons land beïnvloe den, waardoor de kans op buien vrij groot is, terwijl er in het al gemeen meer wind zal staan dan woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Plaatselijk regen Aanvankelijk hier en daar eni ge regen of motregen. Later ver spreide opklaringen maar ook en kele buien. Matige, nu en dan krachtige wind, ruimend naar zuidwest tot west. Dezelfde tem peraturen als woensdag of iets lagere. Een afdeling van het instituut Pasteur heeft een vaccin tegen Aziatische griep bereid maar er is voor elke dosis één bevrucht ei nodig en er zullen miljoenen van zulke eieren beschikbaar moeten zijn om de fabricage nut te doen hebben. VRIJDAG 6 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0-09 12.27 Terneuzen 0-44 1.02 Hansweert 1-24 1.42 Walsoorden 1-34 1.52 ZON MAAN op onder op onder Sept 1.09 5 6.00 19.21 17.23 6 6.01 19.19 17:49 3.15 7 6.03 19.16 18.11 4.19 8 6.04 19.14 18.32 5.23 9 6.06 19.12 18.53 6.26 10 6.08 19.09 19.13 7.31

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1