Eisenhower gelooft niet intercontinentale in Russische raket De Duits-Russische onderhandelingen in impasse De spoorwegramp op Jamaïca 69ste Jaarbeurs opent haar poorten HËTWEËR WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Sowjet-standpunt inzake ontwapening nog onzeker Russische verklaring zeer vaag wat betreft toekomst van het projectiel Eisenhower over de ontwapening. De economische toestand in de Verenigde Staten. De rassendiscriminatie ALLE ZIEKENFONDS TANDARTSEN HERVATTEN PRAKTIJK DODENCIJFER STIJGT NOG STEEDS DE LONDENSE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN DE VERMISTE NEDERLANDSE BERGBEKLIMMERS Lloyd naar Belgrado K. L. M. mag in herfst 1958 over de Pool naar Tokio en Biak DE REPATRIËRING VAN DUITSERS UIT DE SOWJET-UNIE De Duitsers in de Sowjet-Unie. WAPENSMOKKEL VAN SYRIË NAAR LIBANON GELEIDE PROJECTIELEN DE BETREKKINGEN TUSSEN ISRAEL EN DE SOWJET-UNIE Verbetering in de toekomst Explosie in Amman 2000 firma's exposeren hun produkten Landbouwwet afgekondigd Verrekeningskoers rupiah ingetrokken DE ALGERIJNEN IN FRANKRIJK Ondanks verlies van helft van hersenen even intelligent KUNNEN DE FRANSEN SPOEDIG MILITAIRE VERRASSINGEN IN ALGERIE- VERWACHTEN Lente op de najaarsbeurs op 16.53 17.23 17.49 onder 1.09 1.09 3.15 Frankering bij abonnement: x erneuzeij Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4158 Verschijnt dagelijks -• Uitgeefster N.V'. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen .Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén nandelsadver- tenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad. 20 cent meer President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de verklaring van de Bussen, dat zij met succes proe ven hebben genomen met een in tercontinentaal ballistisch pro jectiel opmerkelijker is om wat er in verzwegen dan om wat er in gezegd wordt. Hij zei dat de Russische verklaring zeer vaag is voor wat betreft de toekomst van het projectiel en voegde hier aan toe dat hem geen reden be kend is waarom men aan deze verklaring meer geloof moet hechten dan aan vroegere verkla ringen van de Kussen, die even min volkomen betrouwbaar zijn gebleken. Volgens hem is er een groot verschil tussen het bewijs dat er proef met een dergelijk projec tiel genomen kan worden en het maken van deze projectielen in een hoeveelheid die voldoende is om ze tactisch te gebruiken. Eisenhower merkte op dat het nog lang zal duren voordat het projectiel voor lange afstand het beste middel is om een explosie ve lading naar een vijandelijk doel te brengen. De Verenigde Staten blijven echter aan dit pro jectiel werken en geven het de grootst mogelijke voorrang. President Eisenhower verklaar de verder dat het aan de Russen is om de volgende stap te doen om uit de impasse bij de ontwa peningsbesprekingen te geraken. Hij merkte op dat hij geen enkele bijzondere opbouwende stap kon zien, die de westelijke mogend heden op het ogenblik zouden kunnen doen. Op de vraag of hij Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapeningsbesprekingen te Londen, nieuwe instructies had gegeven voor diens vertrek, antwoordde de Amerikaanse pre sident met een verwijzing naar de verklaring die hij op 28 augustus heeft uitgegeven. In deze verkla ring wordt o.m. gezegd, dat het „tragisch" zou zijn als de Russen het westelijke plan zouden ver werpen voor het bestudeerd was. Over de economische toestand in de Verenigde Staten merkte Eisenhower op dat de inflatie het voornaamste binnenlandse probleem in de Verenigde Staten is. Hij wilde geen pleidooi hou den voor een koperstaking, maar deed wel een beroep op het Ame rikaanse volk om voorzichtigheid te betrachten bij het kopen en niet alleen te kopen, omdat het op het ogenblik het grootste in komen geniet dat het ooit heeft gehad. Op een vraag naar de mogelijk heid van een belastingverlaging in het volgende jaar, antwoord de Eisenhower dat er geen wezen lijke besparingen zijn gedaan van de soort, die een belastingverla ging rechtvaardigen. Inzake de hulp aan het buiten land zei hij dat het hem speet dat het programma voor wederzijdse veiligheid voor wat betreft de aangevraagde gelden niet volle dig is goedgekeurd, hoewel hij wel erkende dat beide partijen in de Senaat een krachtige poging hebben gedaan om deze bedragen te verhogen. Over de gespannen toestand, die er op het ogenblik in het stad je Littlerock (Arkansas) bestaat merkte Eisenhower op dat de Amerikaanse minister van Justi tie de kwestie op het ogenblik be studeert. De gouverneur van Arkansas heeft de nationale garde van deze staat opgeroepen om bloedver gieten te voorkomen als neger kinderen zullen trachten scholen voor blanken te betreden. Eisen hower legde er de nadruk op dat het besluit van de Hoge Raad om een einde te maken aan de ras senscheiding in de scholen gelei delijk moet worden uitgevoerd. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft van de bond van R. K. ziekenfondsen in Nederland en van de stichting autonome zie kenfondsen bericht ontvangen, dat de bij deze organisaties aangesloten ziekenfondsen, nu buiten hun verantwoordelijk heid door de ziekenfondsraad een regeling voor de hervatting van de werkzaamheden door de tandartsen is goedgekeurd, hebben besloten zich bij deze regeling neer te leggen. Daarom heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse maatschap pij tot bevordering der tand heelkunde besloten haar leden te adviseren om woensdag 4 september 1957 ook de mede werking aan de ziekenfondsen aangesloten bij de bond van R. K. ziekenfondsen in Neder land en de stichting autonome ziekenfondsen te hervatten. Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk, dat zich zondag op Jamaica heeft voorgedaan, stijgt nog steeds. Het laatst opge geven totaal is 205, nadat giste ren nog meer lijken uit de wrak stukken zijn geborgen. Het uitstapje naar Montego- baai, op een kleine twee honderd km afstand van Kingston, was georganiseerd door de „Vereni ging van de Heilige Naam" van de Sint-Annaparochie te King ston. Overlevenden vertelden schok kende verhalen over hun beleve nissen in de ongelukstrein. Zij vertelden hoe de volle rijtuigen van de trein in de bocht overhel den, waarbij sommige mensen, die van de open balkons vielen, de dood vonden. Zij zagen hoe hun reisgenoten bij het verongeluk ken van de trein op afschuwelij ke wijze verminkt waren geraakt. Anderen wisten zich alleen te herinneren hoe hun wagon plot seling uiteen werd gescheurd en De Sowjet-Unie heeft dinsdag, bij monde van haar afgevaardig de naar de ontwapeningsbespre- Idngen te Londen, Valerian Zorin, geweigerd duidelijk te verklaren, «f zij de jongste Westelijke voor stellen voor een eerste fase in de ontwapening al dan niet heeft verworpen. Zorin verklaarde alleen, dat hij bereid was, woensdag „funda mentele ontwapeningskwesties" te bespreken. Zoals bekend was Zorins eerste reactie op de Westelijke voorstel len, dat deze „niets van waarde" bevatten. Toen de subcommissie voor ontwapening na een lang weekeinde dinsdag weer bijeen kwam, stelde de Amerikaanse af gevaardigde Stassen, die pas te Washington overleg heeft ge pleegd met president Eisenhower en minister Dulles, Zorin een aantal vragen. Zo wilde hij weten, welke onderdelen van de Weste lijke voorstellen voor Moskou on aanvaardbaar zijn en hoe de Sow- jet-regering denkt over bepaalde kwesties, die in deze voorstellen aan de orde worden gesteld. Ook de Britse vertegenwoordiger Alan Noble vroeg, of Zorins eerste re actie beschouwd moet worden als het laatste woord van Moskou. De Russische afgevaardigde antwoordde slechts, dat zijn dele gatie bereid was „fundamentele ontwapeningskwesties" te bespre ken. Tegen Stassens voorstel om het overleg woensdag voort te zetten, zei hij geen bezwaar te hebben. diging van kernbommen te leg gen en wederzijds een weg naar vertrouwen te banen door in spectie van bewapening en strijdkrachten en door beper king van deze laatste alsmede van militaire uitgaven". Hij geloofde niet dat men het laatste woord van Rusland over het jongste westelijke ontwape ningsvoorstel had gehoord. Stas sen voegde eraan toe dat men had laten doorschemeren dat Rusland de besprekingen mis schien liever in het kader van de Ver. Naties zou voeren. „Wij streven naar een gezonde over eenkomst. Hoe die bereikt wordt komt pas in de tweede plaats". Gevraagd of hij van mening is dat de Russische interconti nentale raket enige invloed heeft op de Russische houding bij de ontwapeningsbesprekin gen, antwoordde Stassen„Al les wat gebeurt vindt op de een of andere wijze zijn weerslag in de ontwapeningsbesprekingen, we onderhandelen niet in een vacuum". zij er uit geslingerd werden in het ravijn. Sommige konden nog bijtijds naar buiten springen eer hun wagon naar beneden kantel de. De meeste slachtoffers schij nen inzittenden van de zevende wagon geweest te zijn. Meer dan 400 mensen zijn in ziekenhuizen in de omgeving on dergebracht. Men had hen uit de verwarde hoop ijzer en staal, die van de trein was overgebleven, gehaald. Ongeveer 300 gewon den zijn naar een klein zieken huis in Mandeville gebracht, waar de artsen die maandagmorgen vroeg uit hun bed waren gehaald, nog steeds bezig zijn met de pa tiënten. Het ziekenhuis is zó klein, dat een aantal gewonden met zijn tweeën in één bed moet liggen. Hoewel het vakantiereisje ge organiseerd was door een R.K.- parochie, bevonden er zich ook vele niet-Katholieken in de trein. Anglicaanse en R.K. priesters verleenden geestelijke bijstand. Vele lijken werden naast de res ten van de trein op de grond neer gelegd. Zware tropische regens, die op de langdurige droogte volgden, veranderden de grond in modder. Hierop lagen de lijken. Zo was 't beeld toen familieleden in bussen en auto's op de plek des onheils arriveerden. Bij het opruimingswerk zijn bulldozers ingeschakeld. Eerst dinsdagmorgen kon er weer een trein rijden over het herstelde ge deelte. Dit treinongeluk op Jamaica behoort tot de ergste in de ge schiedenis en heeft meer doden gekost dan welke andere spoor wegramp op het westelijk half rond. In 1950 kwamen nabij Rio de Janeiro 108 mensen om het le ven, toen een trein van een ge broken brug neerstortte. In Nrd- Amerika vonden in 1918 101 men sen de dood nabij Tennessee. De ergste ramp gebeurde in 1944 bij Salerno in Italië. 520 mensen kwamen door verstik king om het leven, toen de trein in een tunnel niet verder kon. In hetzelfde jaar stierven in de Spaanse provincie Leon verschei dene honderden personen bij een ongeluk in een tunnel. In Engeland lieten in 1915 bij Gretna Green 227 mensen het le ven door het verongelukken van een trein die militairen vervoer de. In Polen werden in 1949 meer dan 200 mensen gedood door het ontsporen van de sneltrein van Danzig naar Warschau. Bij een treinbotsing in Osaka in Japan stierven in 1940 200 mensen. In Nieuw-Zeeland vonden in 1953 151 personen de dood bij Maagdenburg; bij Londen 112 in 1952 en bij Friedhaven 100 in i£40. Het zoeken naar de Nederlanders Van Midden en Schafer, die sinds donderdag, toen zij de Grossvenediger in Oostenrijk wilden beklimmen, vermist worden, is wegens het slechte weer gestaakt. Een autoriteit van de Oostenrijkse gendarme rie te Salzburg zei gisteren, te vrezen dat de vermisten niet meer in leven zijn. ZOEKEN OPGEGEVEN Het zoeken naar de studenten is thans definitief gestaakt. Het wordt onmogelijk geacht dat de jonge mannen nog in leven zou den zijn en het zoeken naar hun stoffelijke overschotten wordt uitzichtloos geacht. De Amerikaanse afgevaardig de op de Londense ontwape ningsbesprekingen, Stassen, heeft bij zijn aankomst uit Wa shington op het Londense vlieg veld verklaard dat het „binnen het bereik ligt een basis voor het stopzetten van de vervaar- De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, ver trekt vandaag naar Belgrado voor besprekingen met president Tito van Zuid-Slavië, aldus is gisteren in Londen officieel be kendgemaakt. Selwyn Lloyd zal met de Zuid- slavische leiders de internatio nale politiek bespreken. In be voegde kringen in Londen wijst men er op, dat deze besprekingen een algemeen karakter zullen hebben. Tussen Zuid-Slavië en Groot-Brittannië bestaat geen en kel geschilpunt. De eerste officiële besprekin gen zullen op 5 september gehou den worden. De dag daarop zal Selwyn Lloyd een persconferen tie houden. Op 7 september wordt hij door president Tito ontvangen. De luchtvaartdelegaties van Ja pan en Nederland hebben te To kio en te 's-Giavenhage het vol gende communiqué het licht doen zien: „Op 2 september hebben lucht vaartautoriteiten van het konink rijk der Nederlanden en van Ja pan overeenstemming bereikt na het sinds 7 augustus jl. te Tokio gevoerd ovexleg, betreffende hun wederzijdse belangen, zoals die met betrekking tot de routes over de Noordpool en de routes over de Stille Oceaan. De besprekingen werden met volledig begrip voor de wederzijdse zienswijzen in de meest vriendschappelijke geest gevoerd". Het is de bedoeling, zo deelt de K.L.M. nader mee, dat de Neder landse luchtvaartmaatschappij in het najaar van 1958 inderdaad ook al gebruik gaat maken van de verkregen rechten via de Pooi naar Japan en Nieuw-Guinea te vliegen. Het is de bedoeling van de K.L.M. om de dienst te gaan vlie gen met Douglas DC 7c vliegtui gen. Van Westduitse zijde in Mos kou verluidt, dat de Sowjet-Unie een Westduits voorstel van de hand heeft gewezen om de Mos- kouse besprekingen tussen beide landen te schorten tot na de ver kiezingen in West-Duitsland. Het bondskabinet zal op zijn volgende bijeenkomst beslissen in welke vorm de onderhandelin gen in Moskou over een handels akkoord en de repatriëring zul len worden voortgezet. Dit is in Bonn bekendgemaakt kort nadat de Russen aangekondigd had den dat de briefwisseling tussen de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Semjonof en het hoofd van de Duitse delegatie, Lahr, nog in de loop van dinsdag zou worden ge publiceerd. In Bonn is men van mening, dat deze mededeling de kans op een succesvol einde van de onderhandelingen opnieuw slechter heeft gemaakt. Het van Russische zijde publi ceren van de tussen Semjonof en Lahr om de besprekingen tot na de verkiezingen uit te stellen en het antwoord van Semjonof daar op wordt in Bonn als een schending van vertrouwen be schouwd. De afspraak was, dat er slechts gemeenschappelijke com- muniqué's zouden worden uitge geven. Lahr wacht nu in Moskou na dere instructies uit Bonn af. Af gebroken zijn de onderhandelin gen niet. De beide brieven zijn inmiddels in Bonn gepubliceerd. Op 26 augustus schreef Lahr aan Sem jonof dat zijn regering er kennis van had genomen, dat de Sowjet- Unie de kwestie der repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie als afgedaan beschouwt. Hij wijst er echter op, dat premier Boel- ganin in februari verklaard heeft dat de door hem voorgestelde on derhandelingen over een con sulair en handelsverdrag de oplossing van de met de repa triëring samenhangende vraag stukken zou vergemakkelijken. Ook in juli verklaarde de Sow- j et-regering zich nog bereid de repatriëring te bespreken, terwijl de op de eerste dag der onderhan delingen vastgestelde agenda ook de repatriëringskwestie vermeld de. Lahr stelde voor de conferen tie eixige tijd te schorsen, opdat de Russen zich nader op hun hou ding zouden kunnen beraden. Semjonof antwoordde op Lahrs brief, dat een mislukken van de onderhandelingen geheel aan Duitsland te wijten zou zijn. Het zou worden beschouwd als een uiting van de onvriendschappe lijke politiek van de bondsrepu bliek jegens de Sowjet-Unie. Vol gens de Russen bestaat er geen enkel bezwaar tegen voortzetting van de besprekingen over de an dere agendapunten. Het is gebleken, schrijft Sem jonof, dat de bondsrepubliek niet wenst te spreken over „practi- sche kwesties die zich zouden kunnen voordoen bij de repa triëring van individuele Duitse burgers uit de Sowjet-Unie, maar doet alsof zij zeggenschap heeft over Russische burgers van Duit se nationaliteit. De Sowjet-Unie weigert daarover te onderhande len, daar dat een interne Russi sche aangelegenheid is". Een onderzoek van Libanese mi litaire autoriteiten heeft aan het licht gebracht, dat in de laatste tijd een groot aantal wapens en een grote hoeveelheid munitie uit Syrië Libanon zijn binnengesmok keld. Er zijn aan de Syrisch-Libanese grens in een Syrische auto 12 machinepistolen, verscheidene re volvers en ruim 5000 patrones aangetroffen, aldus is officieel be kend gemaakt. De hierbij betrokken smokkel bende zou in Beiroet en omgeving over een twintigtal opslagplaat sen beschikken. De Libanese politie deelde mee, dat in 48 uur tijds dertig automa tische geweren, vijftien revolvei's en 30.000 patronen in beslag zijn genomen. De meeste in beslag ge nomen wapens dragen Egypti sche merken. De stafchef van de Britse ma rine, admiraal lord Mountbatten, heeft te Londen verklaard, dat de Sowjet-Unie binnenkort een geleid projectiel van het type van de Amerikaanse „Regulus" zal hebben gemaakt, dat kan worden gelanceerd van duikboten en een kernlading over een afstand van honderden kilometers 'kan ver voeren. Mountbatten, wees erop, dat meer dan de helft van de wereld bevolking op minder dan 75 kilo meter van een kust woont, die dcor een onderzeeboot kan wor den genaderd. Volgens een Israëlisch rege ringsblad en het onafhankelijke blad „Haaretz" zouden de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Israël in de naaste toekomst kun nen verbeteren. Het regeringsblad is zelf van oordeel, dat de regring der Sow jet-Unie aan Israel en Turkije waarschijnlijk economische hulp zal aanbieden. Israel en Turkije zouden de voornaamste doelwitten zijn van het Russische diplomatieke offen sief in het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie zou economische voordelen aan de twee landen bieden in ruil voor een verbete ring van de betrekkingen. Israel zou van zijn kant willen verzoeken om hervatting van de immigratie van Joden uit Oost- Europa en de Sowjet-Unie en de instelling van een permanent con tactorgaan tussen de autoriteiten in Tel Aviv en de Joden in ge noemde landen. In Israëlische politieke kringen, aldus het regeringsblad, ver heugt men zich er over, dat de anti-Israëlisehe uitzendingen van radio-Moskou reeds twee weken lang gestaakt zijn. Tussen het Amerikaanse voor lichtingscentrum en het gebouw van de nationale pers te Amman heeft zich een ontploffing voor gedaan, welke echter geen scha de aanrichtte. Een woordvoerder van de x'ege- ring verklaarde, dat „explosief materiaal" door een onbekend persoon tussen de twee gebou wen was neergelegd. In Utrecht is gistermorgen de 69e Jaarbeurs geopend. Tien da gen lang zullen ruim 2000 firma's uit binnen- en buitenland hun produkten exposeren. De Najaarsbeurs, die zowel op het Croeselaanterrein als in de hallen op het Vreeburg wordt ge houden, is groter dan het vorige jaar. De expositie-oppervlakte die het vorige jaar 33000 vierkan te meter bedroeg beslaat nu ruim 43000 vierkante meter. Naast Nederland nemen West- Duitsland en Engeland een be langrijke plaats in op deze inter nationale manifestatie. In totaal exposeren 21 landen hun produk ten op deze Najaarsbeurs in Utrecht, waaronder ook Japan, Marokko, Pakistan, Hongarije en Oost-Duitsland. De Jaarbeurs is in een zeer rustige sfeer begonnen. Van een abnormale drukte was op deze eerste ochtend van de beurs nog geen sprake. De verkeerspolitie, die geassi steerd wordt door manschappen van de marechaussee kon het gemakkelijk af en lang niet alle parkeerterreinen waren bezet. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat door meer ruimte op de Jaarbeursterreinen de In het staatsblad van dinsdag is opgenomen de wet van 26 juli 1956, houdende nieuwe regelen ter bevordering van de voort brenging, de afzet en een rede lijke prijsvorming van voort brengselen van de landbouw en de visserij en in verband daar mede ter behoeve van de afne mers van produkten. De „land bouwwet" treedt in werking op een door de Kroon te bepalen tijdstip. De Nederlandsche Bank N. V. te Amsterdam deelt mede, dat zij de koers voor binnenlandse verrekening van de Indonesi sche rupiah heeft ingetrokken. Dit is wenselijk gebleken tenge volge van het in Indonesië in juni j.l. ingevoerde systeem van exportcertificaten. De Franse veiligheidsdienst en de Franse politie zijn er gezamen lijk in geslaagd een einde te ma ken aan de wapenleveranties, die ten doel hadden de Algerijnse na tionalisten in het gebied van Pa rijs van lichte wapens en munitie te voorzien, aldus heeft de politie van Parijs bekendgemaakt. Twee Amerikaanse chirurgen hebben bekend gemaakt, dat een man van 39 jaar, bij wie zij de helft van de hersenen hadden weggenomen, in het volledige be zit van zijn zeer grote geestelijke vermogens is gebleven. In een rapport aan het 65ste congres van de Amerikaanse ver eniging voor psychologie ver klaarden de twee chirurgen, J. II. Bruell en G. W. Albee, dat zij het rechterdeel van de hersenen van de betrokken patiënt hadden weg genomen. Uit onderzoekingen vóór en na de operatie in het Aca demisch-ziekenhuis van Cleve land (Ohio) was gebleken, dat de man zijn intelligentie volkomen had behouden. De naam van de patiënt is niet bekend gemaakt. Op de bijeenkomst van een commissie voor politieke zaken van de Arabische liga heeft dins dag een vertegenwoordiger van de Algerijnse nationalisten, Ah med Tewfik Elmedani, verklaard, dat de nationalisten sterker en beter zijn uitgerust dan ooit te voren. De Fransen konden spoe dig grote militaire verrassingen vexwachten. De Fransen hebben een half miljoen Algerijnen gedood, zei hij, een even groot aantal heeft een toevlucht in Marokko en Tu nesië gezocht, „maar wij zijn be reid nog meer slachtoffers en martelaren aan te bieden om onze oriafhankelijkheid te ver werven". De vergadering besloot de Arabische landen te instrueren om een herverkiezing van Dag Hammarskjoeld tot secretaris generaal van de Verenigde Naties te steunen en voor het voorzitter schap van de Verenigde Naties assemblee op de Libanees Char les Malik te stemmen. Verder wil men Canada en Peru gekozen zien op de opengevallen zetels in de Veiligheidsraad. deelnemers daar de beschikking hebben over parkeerruimte. De eerste bxiitenlander die zich dinsdagmorgen meldde was een Zwitser. Hij werd spoedig gevolgd door zakenlieden uit België, Duitsland, Israël, Hon garije, Jamaica, Chili, Zuid- Afrika, Engeland, Luxemburg, Australië, Ierland, Suriname, Zwitserland, Verenigde Staten van Amerika, Denemarken, Cu racao, Ni^uw Zeeland, Frank rijk, Spanje, Bahrein Perzi sche Golf), en Marokko. Het binnenlands bezoek was dinsdagmorgen matig. Temidden van de harde zake lijke drukte die de Jaarbeurs kenmerkt, vindt de Jaarbeurs bezoeker plotseling een oase van rust en lentegeur. Een exporteur van bloembol len legde temidden van piano's, orgels en sigarettenautomaten een fraaie rotstuin aan, com pleet met vijver en goudvisjes. Wat de bezoeker het meest trekt, is de weelde aan lente bloemen die hier tentoongesteld wordt. Tulpen, narcissen, ranorx- kels en irissen in verschillende kleuren doen de bezoekers zich wanen op een voorjaarsbeuys in plaats van op de najaars beurs. De exporteur, die regelmatig bollen naar Zuid-Afrika stuurt, heeft zijn relaties daar verzocht gedurende de najaarsbeurs len tebloemen, die in Zuid-Afrika thans in volle bloei staan, per vliegtuig over te zenden. Dinsdagmiddag arriveerde de eerste zending, welke aan heT eind van de week gevolgd zal worden door een tweede. WEINIG VERANDERING Dinsdag stond het weer in onze omgeving onder invloed van een hogedrukgebied, dat over Schot land naar het zuidoosten bewoog. Over de Noordzee voerden noord westelijke winden daarbij bij voortduring polaire lucht aan, waarin boven het relatief warme Noordzeewater buien ontstonden, die vervolgens landinwaarts dre ven. In IJmuiden werd tussen 7 en 19 uur zelfs 8 millimeter regexx afgetapt. Het hogedrukgebied wordt gevolgd door een depres sie, die dinsdagavond Schotland van het westen uit naderde. Hex bijbehorende frontenstelsel zal vandaag later op de dag de be wolking weer doen toenemen. Ook woensdag zullen van zee uit enkele buien landinwaarts drij ven. De wind blijft zwak tot ma tig en zal later uit zuidelijke rich tingen gaan waaien. In de tempe raturen komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Zelfde temperaturen. Veranderlijke bewolking met hoofdzakelijk in de kuststreken plaatselijk enkele buien. Aanvan kelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig ver- andering in temperatuur. DONDERDAG 5 SEPTEMBER v.m. n.m. 10 6.08 19.09 19.13 7.31 Breskens 11.25 11.39 Terneuzen 12.14 Hansweert 0.40 12.54 Walsoorden 0.50 1.04 op Sept. 4 5.58 5 6.00 6 6.01 ZON onder MAAN 19.23 19.21 19.19

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1