Vier leden van de parlementaire missie naar Nieuw Guinea in Nederland terug De Hongaarse kwestie Molotof ambassadeur in Mongolië Jonge receptioniste ontmaskerde internationale oplichter De moeilijkheden in de kustvaart Malakka onafhankelijk HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4156 V. N.-afgevaardigden gaan praten over een gezamenlijk standpunt RAAB HAD LICHTE BEROERTE SPIONAGE IN DE VERENIGDE STATEN Oostenrijkse burgers waren Russische spionnen KONINKLIJKE FAMILIE OP „TAPTOE DELFT" sa/me „robbrt' DE AGENDA VAN DE ALGEMENE VERGADERING ,»DE SCHELDE" WIL ATOOMCENTRALE BOUWEN AMERIKAANSE RAKET AFGEVUURD Voor middelgrote afstand DE PARITEIT VAN HET POND EN DE MARK Generaal Norstad en de Russische intercontinentale raket. SABOTAGE AAN BOORD VAN AMERIKAANS SCHIP DE ZOMER VAN 1957 DE AZIATISCHE GRIEP op onder op onder Sept 23.16 1 5.53 19.30 14.41 2 5.55 19.28 15.33 3 5.56 19.25 16.17 0.10 4 5.58 19.23 16.53 1.09 Frankering bij abonnement: lerneuzei. Directeur-Hoofdredacteur 1. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 1 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén nandelsadver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 as? Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer „We hebben geconstateerd, dat de afgelopen vier jaar wel veel is verricht bij de opbouw van de stedelijke eentra in Nieuw Gui nea. In andere opzichten hebben wij dit weer niet kunnen consta teren". Dit zeiden gisteravond de Tweede Kamerleden, de heren De Graaf (KVP) en De Kat (PvdA), die met het Eerste Ka merlid Derksen (KVP) en Van Meel (KVP) als eersten van de parlementaire missie naar Nw Guinea, gisteravond per vliegtuig in Nederland terugkeerden. De vier Kamerleden bleken niet bereid nader op hun indruk ken in te gaan. Alle materiaal, die tijdens het verblijf van bijna vier weken in Nieuw Guinea is opgedaan, is nog niet verzameld en tevens moet zoals de heer De Kat be toogde „het nodige worden na gedacht en worden overwogen" alvorens een definitieve indruk kan worden medegedeeld. Op een vraag, of de ervaringen mee- of tegengevallen zijn, zei de heer Pe Kat, dat een antwoord, hierop moeilijk is. „In een aantal opzichten is het meegevallen, in een aantal andere opzichten is het tegengevallen. De vier Ka merleden zeiden wel, dat de faci liteiten, waarover het gouverne ment van Nieuw-Guinea thans beschikt om het beheer over dit gebied te voeren, zijn meegeval len, en belangrijk verbeterd. Er is thans sprake van een beheer, dat kan worden gevoerd, terwijl in 1953 toen voor het eerst een parlementaire missie Nieuw-Gui- nea bezocht dit beheer met horten en stoten rrioest gebeuren. Op vragen antwoordde de heer De Kat voorts, dat de economi sche opbouw in een aantal aspec ten zeer langzaam gaat en van zeer bescheiden aard is. Ook in andere gevallen is de verwachte opbouw niet tot stand gekomen. De heer De Graaf voegde hier aan toe, dat men in Nieuw Gui nea niet precies weet langs welk patroon men moet werken. „Maar ook in Nederland zelf is nooit 'n plan ontwikkeld", zeide hij. De heer Derksen bestreed dit, doch de heer De Graaf werd bij gevallen door de heer De Kat: „De grote moeilijkheid is, aan te geven waar de fouten en gebre ken liggen en of het beleidsfou ten zijn. Dit laatste is op sommi ge gebieden wel het geval. Daar naast is er de algemene weer barstigheid van de natuur en de achterlijkheid van de autochtone bevolking. Onverschillig wie er is, zal moeilijkheden ondervin den en langzaam vooruit kunnen gaan en ook met een geweldig kapitaal en een zeer groot aantal deskundigen blijft er deze weer barstigheid en de achterlijkheid". De heer Van Meel merkte hier bij op, dat het onmogelijk is in een land, dat 2000 jaar ten ach ter is, in vijf jaar tevreden te zijn over de resultaten. De heer De Graaf beaamde, dat de algemene weerbarstigheid absoluut een rerhmende factor is. „Maar relatief genomen gaat toch de zaak te langzaam". De heer Derksen betoogde, dat er niet alleen kritiek is, doch ook veel waardering voor hetgeen tot stand is gebracht. De heer De Graaf deelde voorts mee, dat de missie veel medewer king heeft ondervonden, hóewei niet in alle opzichten. De heer De Kat voegde hieraan toe, dat sommige leden van de missie niet voldaan zijn over de wijze, waarop zij door een aantal vooraanstaande personen zijn voorgelicht. Anderen zijn m dit opzicht wel correct geweest. De heer De Graaf zeide voorts, dat een zeer groot aantal ingeze tenen van Nieuw Guinea, zowel autochtonen als niet-autochtonen, het op prijs bleken te stellen met de leden van de missie te spre ken en in sommige plaatsen was er zelfs een wachtlijst. De missie heeft zich daarom moeten split sen. De belangstelling was op vallend, evenals het vertrouwen, dat de opmerkingen in Den Haag zulen worden gehoord. De vier parlementsleden merk ten hierbij op, dat niet vooron dersteld moet worden, dat de autochtonen alleen met enorme klachten zijn gekomen. Een groot gedeelte van de be sprekingen van de missie heeft betrekking gehad op het onder wijs aan autochtonen, ook met het gouverement, de zending en de missie. De autochtone bevol king dringt in het bijzonder aan op Nederlands als voertaal hier bij doch er was geen eenstem migheid bij de vier Kamerleden, dat dit kan Worden gezien als 'n verlangen van alle autochtonen De Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Cabot Lodge, heeft een aantal V. N.-afgevaar digden uitgenodigd dinsdag met hem besprekingen te voeren over een „gezamenlijk standpunt ten aanzien van de Hongaarse kwes tie. In de afgelopen week zijn van Amerikaanse zijde reeds onder linge besprekingen met vertegen woordigers van andere landen gevoerd om steun te verwerven voor een ontwerp-resolutie over deze kwestie, die bij de algemene vergadering der Verenigde Na ties zou moeten worden inge diend. De Verenigde Staten willen on dersteuning van het verslag der speciale V. N.-commissie voor Hongarije, dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk stelt voor het neerslaan van de Hongaarse op stand in november van het vo rige jaar. Radio-Boedapest heeft vrijdag avond omgeroepen dat de Hon- Molotof is benoemd tot ambas sadeur in Mongolië. Dit is vrij dagavond door 't Russische pers bureau Tass bekendgemaakt. De benoeming is geschied door het presidium van de opperste Sowjet van de Sowjet-Unie. V. I. Pisaref, de huidige ambas sadeur bij de Mongoolse volksre publiek, is benoemd tot raad en gevolmachtigd minister bij de Russische ambassade in de Mon goolse volksrepubliek. Molotof, eertijds minister van Buitenlandse Zaken, is vorige maand, tezamen met Malenkof en Kaganowitsj, uit zijn rege- rings- en partijfuncties gezet. Hij en Kaganowitsj waren eerste vice-premiers. Malenkof was vice- premier en minister van elektri sche energiebedrijven. Mongolië is in 1924 tot volksre publiek uitgeroepen. Het is eens een Chinese provincie geweest en stond van 1912 tot 1919 onder Russische bescherming. De hoofd stad, Oelan Bator, ligt ongeveer 4800 km van Moskou en ongeveer De Oostenrijkse bondskanselier, Julius Raab, heeft zaterdag een lichte beroerte gehad tijdens een bezoek aan een landbouwtentoon stelling te Ried, bij Linz. De 66-jarige kanselier is met spoed naar een ziekenhuis ge bracht. In een medisch bulletin wordt gezegd, dat het rechterbeen van de kanselier'verlamd is. Zijn alge mene toestand wordt echter „be vredigend" geacht. Zondagochtend was de toestand van de kanselier, na een rustige nacht, wat beter. Een van zijn art sen verklaarde zondag, dat er geen direct gevaar bestaat. De verlamming van het rechterbeen is iets verminderd. De kanselier zal verscheidene dagen in het zie kenhuis moeten blijven. 1200 km ten noorden van Peking Molotof is de tweede van de af gezette Russische leiders die een nieuwe functie gekregen heeft. Malenkof werd vorige maand aangesteld als directeur van een energiebedrijf in Oost-Kazach- stan, ruim 3000 km van Moskou verwijderd. Kaganowitsj, de derde afge zette leider, zou de leiding gekre gen hebben' van 'n cementfabriek in Swerlowsk, 1600 km ten oos ten van Moskou. Wat er van Sje- pilof geworden is, is nog niet be- kend. T Het regeringsblad „Izwestia bracht het nieuws van Molotofs benoeming in een klein bericht op de achterpagina. WAAROM MOLOTOF VAN ZIJN FUNCTIES WERD ONTHEVEN. Molotof heeft het volgens het Poolse vakverenigingsblad „Glos Pracy" tegen Chroesjtsjef c.s. moeten afleggen op een punt dat van beslissende betekenis was voor de politiek van de Sowjet- Unie. Volgens het blad zou Molotof beweerd hebben 1. dat een gewapend conflict tus sen het communisme en kapitalis me onvermijdelijk is; 2. dat de leuze inzake de moge- gaarse minister van Buitenland se Zaken, Imre Horvath, de in september weer bijeen komende algemene vergadering der Ver enigde Naties een in rood leer gebonden boek zal overhandigen met de handtekeningen van 22 000 arbeiders van de reusach tige Csepel-staalfabrieken in Boe dapest, waarin wordt verklaard dat: 1 Deze arbeiders in de afge lopen herfst niet tegen de Sow- jet-Russische troepen hebben ge streden. 2. Deze fabrieken niet door Sowjet-vliegtuigen zijn gebom bardeerd en 3. Slechts „ontsnapte misdadi gers en warhoofden" aan de Hon gaarse opstand hebben deelge nomen. Twee voormalige genaturali seerde Amerikanen, die thans Oostenrijkse burgers zijn, waren leden van 'n Russische spionage- groep in de Verenigde Staten. Dit is door de voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden, Francis Walter, ge zegd. Walter zei, dat de betrokken dr. en mevrouw Henry Spitz zijn, die thans in Wenen wonen. Zij waren ontmaskerd door Boris Morros, een Amerikaanse contra-spion, die negen jaar zich als Russische spion heeft voorgedaan. Dr. Spitz werd door de Sowjet- Unie gebruikt voor spionage op het gebied van de kernweten schap. Hij kwam in 1939 naar de Verenigde Staten en ging in 1950 naar Wenen. De heer en mevr. Henry Spitz hebben zaterdag in Wenen een Oostenrijkse advocaat geraad pleegd teneinde zich te verweren tegen de volgens hen „onbe schaamde leugen", dat zij leden waren van een Russische spiona- gegroep in de Ver. Staten. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben vrijdagavond op de Markt in Delft de voor stelling van het militaire mu ziekfestijn „Taptoe Delft" bijge woond. De Koningin droeg een lange, bruine bontmantel. De beide Prinsessen waren gekleed in korte bruine bontmantels. Onmiddellijk na de ontvangst begaf het koninklijk gezelschap zich via de ra'aazaal van het stadhuis naar boven naar de ere-tribune. Toen de vorstelijke familie op de tribune verscheen, werd zij hartelijk toegejuicht door de bijna 6000 mensen, die de tribunes op het Marktplein bezetten en nadat het Wilhel mus was gespeeld, dat men staande aanhoorde, werd spon taan ingestemd met een luid „Leve de Koningin", dat over de Markt klonk. Hierna nam 't kleur- en klank rijke schouwspel een aanvang Het weer werkte mee, want kort vóórdat de koninklijke familie was gearriveerd was het opge houden met regenen. Omstreeks een kwartier voor dat „Taptoe Delft" eindigde, ontlastte zich boven de stad een hevige regenbui. Doordat de ere tribune overdekt is, ondervond de koninklijke familie daarvan geen hinder, doch het publiek werd, voorzover het zich niet in beschermend plastic kon hullen, flink nat. Niettemin beluisterde het in doodse stilte het taptoe signaal, dat van de torentrans werd geblazen en daarna zong het uit volle borst het Wilhel mus mee. 6» kopp*f bêioporhcoeW metrfe 16 brwwtrij&oat 9 ftmuzen j nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. Aan de twintigjarige receptio niste van hotel Smits te Ltrecht, Jenny Ambtman, is het te danken dat de Amsterdamse politie zater dagavond in Amsterdam een in ter nationale oplichter heeft kun nen arresteren. De man, de onge veer 40 jaar oude, zich noemende Leonard 'Kuber, werd in de hal van hotel l'Europe te Amsterdam gearresteerd. Om kwart over vier zaterdag middag vervoegde zich een kleine donkere man aan de receptie van hotel Smits te Utrecht. In het Duits informeerde hij bij de re ceptioniste, of er nog een twee persoonskamer beschikbaar was. Op verzoek van de gast werd hem de kamer door de huisknecht, de heer Schluter, getoond. Terug in de receptie zei de „Duitse gast", dat hij genoegen nam met de ka mer, maar dat hij tot zijn spijt geen geld bij zich had. Hij bood vijf travellers cheques van twin tig dollar ter verzilvering aan. Op deze cheques, die waren uitgege ven door de Montreal Bank te Edmonton, Canada, betaalde de receptioniste 375 uit. Aan de hand van het paspoort van de man vulde zij het hotelregister in. De man bleek volgens een oud model Duits paspoort te zijnLeo- nardus Kuber uit Frankfurt am Main. Direct nadat de inschrij vingsformaliteiten vervuld wa ren, verklaarde de heer K., dat zijn auto, met daarin zijn vrouw, nog bij het postkantoor stond en dat hij direct terug zou komen. Op dat moment kreeg de recep tioniste argwaan. Zij stelde de be drijfsleider van het hotel van haar ervaringen op de hoogte, die direct de huisknecht achter de man aanzond. In de drukte vond de huisknecht echter geen spoor van de past. Meneer K. uit Frank furt meldde zich niet, ook niet meer bij de hotelreceptie. De yijf cheques werden daarna eens aan een uitvoerig onderzoek onder worpen. Men zag er aanvankelijk niets bij zonders aan, maar toch infor meerde de receptioniste bij de po litie te Utrecht of er wellicht ook valse Canadese traveller cheques in omloop waren. Dit bleek, bij eerste informatie niet het geval. Ook het wisselkan toor op het station te Utrecht zag niets bijzonders aan de che ques en wilde deze wel verzilve ren op risico van de aanbieder. De directie van het hotel wilde echter zekerheid hebben over de echtheid van de cheques. Een kas sier van de Nederlandse Handel Maatschappij werd ontboden en deze kwam tot de conclusie, dat de cheques waarschijnlijk vals waren. De politie te Utrecht werd van dit vermoeden op de hoogte ge steld. Het was toen inmiddels zes uur geworden. De receptioniste, die persoonlijk verantwoordelijk is voor de haar toevertrouwde gelden, berustte niet in het ver moeden en wilde zo spoedig mo gelijk klaarheid in de zaak. Zij belde alle hotels in Utrecht op en vertelde van haar ervaringen met de Duitse gast. Het is waar schijnlijk aan haar intuïtie te dan ken, dat zij ook op de gedachte kwam een hotel in Amsterdam op de hoogte te stellen. Zij koos daarvoor hotel l'Europe. De Utrechtse politie alarmeerde in tussen de centrale recherche. Zie verder pag. 2, le kolom. ONDERZOEK STAATSSECRE TARIS O.K.W. NAAR TELE VISIE UITZENDING VAN 31 AUGUSTUS Naar aanleiding van bepaalde uitlatingen in het televisiepro gramma van zaterdagavond 31 augustus, deelt de persdienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mee, dat de staatssecretaris van ge noemd departement, mr R. G. A. Höppener, onmiddellijk een on derzoek heeft doen instellen. De N.V. Koninklijke 3Iaatscliap- pij „De Schelde" te Vlissingen heeft aan een Nederlandse elektrieiteits maatschappij een aanbieding gedaan voor de levering van een complete atoomoentrale met een nuttige produktie van 150.000 kilo Watt. Deze activiteiten bij De Schelde op atoomgebied konden ont plooid worden in samenwer king met de Nuclear Power Plant Company in Knutsford. hoofdontwerpers en fabrikan ten van de eerste atoomcen trale te Calderhall in Enge land. De kustvaart kampt momenteel met een ernstige terugslag. De vrachtenmarkt daalde tot de grens van het onrendabele; de uitgeputte kapitaalmarkt maakt de problemen in de kustvaart slechts groter. De vertrouwensmakelaars in kustvaart in het noorden des lands, die tot dusver in concur rentie met elkaar stonden, hebben thans op een vergadering in Gro- Het secretariaat van de organi satie der Verenigde Naties heeft de voorlopige agenda van de twaalfde zitting van de algemene vergadering, die 17 september in New York begint, bekendge maakt. Op deze agenda komen 64 on derwerpen voor maar er kunnen nog andere bijkomen zoals Al- gerië, Cyprus, Togo, herziening van het handvest en de financie ring van de internationale nood- strijdmacht. Op het proefterrein voor raket ten te Cape Canaveral in Florida is vrijdag een raket voor middel grote afstand afgevuurd. Men ge looft dat het de „Thor" is. Als dit inderdaad zo is, is dit de eer ste maal dat dit projectiel met succes is afgeschoten. De opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten, generaal Norstad, heeft in een te Parijs uitgegeven verklaring gezegd, dat ondanks de Russische proef met een intercontinentaal pro jectiel, het overwicht onomsto telijk bij de N avo-landen ligt en zal blijven liggen, omdat deze landen duidelijk sterker zijn, wat betreft bemande vliegtui gen. Bovendien werkt het Wes ten ook aan lange-afstandsraket- ten. Generaal Norstad zei geen reden te hebben eraan te twij felen, dat de Sowjet-Unie een proef heeft genomen met een ningen deze problemen onder ogen gezien, teneinde te proberen een uitweg te zoeken uit de im passe. Voorgesteld werd, een mi nimum vrachtprijs te bepalen voor de belangrijkste transpor ten. Een commissie werd be noemd om dit plan nader uit te werken. In principe werd beslo ten een vereniging van kustvaart makelaars op te richten. Het ko ninklijk zeemanscollege „Gronin ger Eendracht" heeft inmiddels contact opgenomen met de Duit se zusterorganisatie, die in begin sel achter het beoogde streven staat. Over enkele weken zal een vergadering worden belegd voor allen die werken in de bevrach ting van kustvaarders. De noor delijke scheepvaartcentra willen Rotterdam en Amsterdam hierin betrekken. De Engelse ambassade te Bonn heeft een persbericht uit Bonn tegengesproken, volgens hetwelk de Bank van Engeland de Duitse Bondsbank zou hebben benaderd nr-nieetiel met het Dlan dat de Bank van dergelijk ballistisch projectiel, toestaan dat de I maar van een operationeel wa pen met de voorgenomen reik- Engeland zal toestaan, dat de koers van transferable sterling met vijf pro'cent daalt, indien de Duitse Bondsbank de koers van de „overeenkomstige mark" met ongeveer vijf procent verhoogt. Volgens bedoeld bericht uit Bonn zouden op deze wijze de voordelen van een zekere wijzi ging in de waarde der valuta worden bereikt zonder een offi ciële devaluatie of revaluatie. De ambassade verklaarde, dat dit bericht even onwaar is als 't onlangs tegengesproken bericht, volgens hetwelk Engeland Duits- Engelse valutabesprekingen zou hebben voorgesteld of als de uit de lucht gegrepen veronderstel lingen, dat de Engelse regering zou beogen of overwegen de koers van het pond vrij te laten. wijdte moeten de Russen nog ver verwijderd zijn. Er is, zo was het oordeel van generaal Norstad, geen reden tot ongerustheid in de Navo-ge- meenschap. Hij herinnerde er aan dat de Sowjet-Unie 2 jaar geleden alle middelen tot vrees- aanjaging, die haar ten dienste stonden, had gebruikt om te po gen te verhinderen dat de Duit se bondsrepubliek lid werd van de Navo. Een jaar geleden, aldus de ge neraal, spraken de Russen tegen Europa over een aanval met r a ketten. Bij beide gelegenheden bleef het bondgenootschap on geschokt, het kwam er zelfs niet van onder de indruk. Dat zal ook nu weer zo zijn, aldus gene raal Norstad. DE TOESTAND IN DE BIESBOS De Biesbospolders zijn thans alle weer droog. Op het ogenblik is men bezig met oogsten, het geen met grote moeilijkheden ge paard gaat, omdat de zware maaidorsers wegzakken in de nat te grond. Een gedeelte van het graan is tegen de grond geslagen en het zaad is hier en daar reeds in de bodem aan het groeien, zo dat het niet meer geoogst kan worden. Bovendien blijkt van de planten, die zijn blijven staan, on geveer 25 a 35 procent der zaden te zijn uitgeslagen. lijkheid om een oorlog te vermij den, uitsluitend tactische waarde heeft; 3. dat de jaren tussen het ko mende conflict en nu slechts een periode van tijdelijke wapenstil stand zijn. Op grond van deze stellingen werd Molotof veroordeeld en won Chroesjtsjef met zijn politiek van oprechte coëxistentie het pleit. Het blad bericht dat er in de hoogste regionen van de Sowjet- Unie verscheidene jaren strijd is geweest over de te voeren buiten landse politiek. Deze strijd bereik te zijn hoogtepunt op de zitting van het centrale comité van de partij, die in juni is gehouden. De Japanse zeepolitie heeft za terdag medegedeeld, dat zij bewij zen heeft gevonden van sabotage aan boord van 't 9.300 ton meten de Amerikaanse vrachtschip „Pio neer Mist", dat donderdag in brand is geraakt, toen het op weg was van Kiloeng op Formosa naar Jckohama. De brand is ont staan door een geheimzinnige ontploffing, die misschien veroor zaakt is door een tijdiiom, aldus de Japanse politie. Namens de eigenares van het schip is meegedeeld, dat de ont ploffing en de brand aanzienlijke schade'hebben aangericht aan de lading, chemicaliën en auto's, maar er zijn geen doden of ge wonden. Een soortgelijke ontploffing heeft zich op 16 augustus voorge daan op een zusterschip van de „Pioneer Mist", de „Pioneer Mill". Ook dit incident gebeurde onderweg van Kiloeng naar Jo- kohama. Aan boord van de „Pio neer Mill" werd 3.000 ton lading beschadigd. Tijdens een plechtigheid in het Merdeka-stadion te Koeala Loem- poer is zaterdagochtend om 09.25 uur plaatselijke tijd officieel de onafhankelijkheid van de federa tie Malakka uitgeroepen. Premier Abdoel Rahman las de onafhankelijkheidsverklaring voor, die de hertog van Glouces ter als vertegenwoordiger van Koningin Elizabeth, hem over handigd had. De belangstelling van het pu bliek voor de plechtigheid was niet zo groot, een gevolg van de regen die in stromen neerviel. Het stadion, dat 25.000 mensen bevatten kan, was half leeg. De hertog van Gloucester ver klaarde bij de overhandiging van de onafhankelijkheidsverklaring ervan overtuigd te zijn, dat de onafhankelijkheid van Malakka niet het einde van de nauwe be trekkingen tussen Malakka en Engeland zal betekenen. De premier las de onafhanke lijkheidsverklaring eerst in het Maleis en daarna in het Engels voor. Daarna werd de vlag van Ma lakka gehesen, terwijl een mu ziekkorps het volkslied speelde, De plechtigheid werd besloten met het voorlezen van een vers uit de Koran, 101 saluutschoten van kanonnen, een gebed van 10 minuten van alle aanwezigen en het loslaten van honderden ge kleurde balonnetjes. MALAKKA VERZOEKT OM TOELATING TOT DE V.N. Premier Tankoe Abdoel Rah man van de federatie van Malak ka, die zaterdag een onafhanke lijk lid van het Britse gemenebest is geworden, heeft in een tele gram aan secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. ver zocht, een verzoek van Malakka om toelating tot de V.N. bij de volgende vergadering van de Vei ligheidsraad in te dienen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer van de afgelopen drie zomermaanden juni, juli en augustus heeft gemiddeld geno men geen bijzonder grote afwij kingen van het normale weer op geleverd. Alleen heeft de zeer natte maand augustus de totale hoeveelheid regen vrij belangrijk boven de normale waarde ge bracht. Het tijdvak vóór 10 juli verschilt sterk van de dagen daarna toen het warme weer in de regel verstek liet gaan en er veel regen viel, zodat het vakan tieseizoen ditmaal bijna geheel in het slechtste deel van de zo mer kwam te liggen. De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden teza men was ongeveer normaal, het aantal zomerse dagen bedroeg te De Bilt echter maar 15 tegen 19 normaal. Van de 92 dagen, die de drie zomermaanden tellen, wa- zon scheen in De Bilt gedurende 622 uren tegen 615 normaal, de hoeveelheid regen was 291 mm tegen 215 mm normaal. De afgelopen drie maanden waren slechts weinig minder nat dan het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar, maar de tem- Azië verder afnemen. Tot dusver peratuur was over het algemeen is echter geen verergering van belangrijk hoger en het aantal de infectie waargenomen. uren zonneschijn groter. Volgens de door de Wereldge zondheidsorganisatie ontvangen gegevens breidt de Aziatische griep zich uit in Europa, Zuid- Amerika en in Afrika. Zij schijnt haar hoogtepunt in Australië be- bereikt te hebben en blijft in WISSELEND BEWOLKT. Zondag bewoog een frontenstel sel over de Noordzee naar het oosten. Het bracht ons weinig zon, de zuidwestelijke wind voer de zeer vochtige lucht aan, waar in de temperaturen tot 16 a 19 graden opliepen. Op de nadering van een koufront begon het in het grootste deel van ons land in de namiddag te regenen, waarbij er tamelijk veel regen viel. Tus sen 7 en 19 uur werden vooral in het midden en westen van ons land regenhoeveelheden tot 10 millimeter gemeten. Heden zal onder invloed van een uit het westen naderende rug van hoge druk een matige tot vrij krachtige wind uit het noord westen waaien, waardoor minder vochtige lucht zal worden aange voerd. We verwachten daarin wis selende bewolking met hier en daar enkele buien. In de tempe raturen komt weinig verandering. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.05 9.40 10.20 10.30 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien en een matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. DINSDAG 3 SEPTEMBER n.m. 9.46 10.21 11.01 11.11 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1