rode dringt op Twin-pioneer van Kroonduif" verongelukt De scheepsramp op Rio de la Plata de Gary Davis gearresteerd Het stoffelijk overschot van Mussolini De Maleise lederatie onalhankelijk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4155 Verschijnt dadelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het Nabije Oosten blijft middelpunt van politieke moeilijkheden. Irak heeft, blijkbaar om zijn Arabische wil te tonen, de aangelegen heid van Oman bij de Vei ligheidsraad aanhangig ge maakt, doch vergeefs, om dat deze met grote meerder heid van stemmen 't stand punt aanvaardde, dat dit 'n binnenlandse aangelegen heid is, die de Veiligheids raad niet aangaat. Belangrijker echter is de ontwikkeling die de gang van zaken in Syrië heeft ge nomen. Het blijkt nu, dat de reis van president Koewatli naar Cairo hij moge dan tegelijk een medisch specia list hebben geraadpleegd om politieke aangelegen heden ging. Zowel de minis ter van Oorlog, die in Mos kou grote hoeveelheden wa penen kreeg toegezegd, als verschillende hogere officie ren, al zijn ze dan niet com munist, spelen de commu nistische partij van Syrië, de best georganiseerde van het Nabije Oosten, in de kaart. Zij hebben bereikt, dat de fungerend chef van de staf is vervangen door een min der neutraal uitgesproken persoonlijkheid; dat een sa nering in de rijen van het leger heeft plaatsgehad; dat, indien men sommige berich ten mag geloven, vrijwilli gers uit Rusland, voorlopig technici en hulppersoneel, Syrië zijn binnengetrokken. In een week tijds is Syrië, dat de laatste weken reeds uitgesproken anti-Ameri kaans was, van houding ver anderd. TWEE BRITSE ALPINISTEN IN ZWITSERLAND PER VLIEGTUIG GERED PRINSES BEATRIX IN FEBRUARI NAAR DE WEST Naar het ANP verneemt van de zijde van de K.L.M. vlucht volgens een uit Biak voor ontvangen bericht, een - Twin-nioneer van de Neder- eik der rijksd.lands Nieuw Guinea lucht- weken zal duren en dat een een Umnn hebben het ongeluk niet overleefd. TANDARTSEN HERVATTEN 4 SEPT. PRAKTIJK ONGELUKKEN IN DE BERGEN AANSLAGEN IN FRANKRIJK DALING VRACHTPRIJZEN KOOPVAARDIJ HONDUREES VLIEG TUIG VERONGELUKT Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaalper maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 et DE VRIJ Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelaadver. tenties)5 regels 1 Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw* Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer bovendien, dat Israël agressieve bedoelingen heeft, maar toch is Hoessein op reis gegaan naar Spanje. Turkije wil het Bagdad- pakt zien versterkt. Men krijgt de indruk, dat de gang van zaken in Syrië niet naar de zin van Nasser is, omdat hij nooit de bedoeling kan heb ben gehad om Rusland zo mid den in zijn omgeving te brengen. De samenwerking tussen Egyp te en Saoedi-Arabië laat nu te wensen over. Te belangrijker is het natuurlijk dat de staten van het Bagdadpakt één lijn trekken, en Jordanië eindelijk besluit om aan het pakt deel te nemen. De Libanon toont zich, dankzij ver standige regeerders, nog het ze kerst van alle. TOT WELKE PRIJS? De ontwapeningsconferentie wordt, blijkbaar op wens van Amerika, tot welke prijs voortge- zet. De Westelijken zijn nu inder daad, na overleg blijkbaar met de NATO, met het voorstel gekomen om inderdaad nieuwe proefnemin gen voor twee jaar uit te stellen. Maar zij verbinden daaraan voor waarden, die Rusland kunnen verhinderen om van deze adem pauze misbruik te maken. Rus land heet nu zelfs over nieuwe geleideprojektielen te beschik ken, die krachtiger zijn dan de Amerikaanse, terwijl zowel Ame rika als Rusland de proefnemm gen voorlopig voortzetten. Het Russische spionagekom- plot in Amerika heeft al evenmin de verhouding verbeterd als de noodsprong van de dochter van de vroegere Amerikaanse gezant Dodd, die met haar man de nieu we wereld heeft verlaten om zich achter het ijzeren gordijn voor vervolging wegens spionage in veiligheid te stellen. In de satellietstaten zijn de moeilijkheden met Kadar in Hon garije niet van de lucht. Aange nomen wordt dat een zekere over eenstemming met Tito en tege lijk met Polen is bereikt over een geleidelijke herleving van de vrij wel ontbonden Kominform, waar bij echter niet Rusland de lakens zal uitdelen, doch een Raad van vertegenwoordigers van het Oos telijk blok, die te Moskou zal ze telen. Dit is gevolg van Eisenhower zelf, die gebrek aan gezag toont over de republikeinen en niet verhindert dat zijn republikeinse senatoren aan demokraten, die hem steunen, politieke moeilijk heden bereiden in de eigen staat. Telkenmale toont zich Nixon, hoe ong hij is, aanmerkelijk beter in staat om met de situatie rekening te houden en zijn kandidatuur voor 1960 wordt met de dag waar schijnlijker. In Duitsland woedt de verkie zingsstrijd. Het gaat ten dele met Amerikaanse methoden, waarbij echter de C.D.U. het meer van grote massale vergaderingen tracht te verkrijgen, en de S.P.D. van brochures en aanplakbiljet ten. Adenauer spaart zich zeker niet, en reist onvermoeid het land rond. Hij kan aantonen wat in de twee perioden, die achter hem liggen, bereikt is, terwijl Ollen- hauer slechts kan wijzen op de voornemens van de zijnen als zij aan de regering komen. Daarbij treedt het economisch verschil van inzicht op de achtergrond tegenover de politiek, die Duits- land's hereniging beoogt, maar waarbij Rusland zich juist nu van een kwade zijde doet kennen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Eisenhower achtte de toestand zorgwekkend, maar al dan niet met instemming van de door hem geraadpleegde Nationale Raad, vond hij geen reden tot ingrijpen. De Eisenhower-leer voor het Na bije Oosten brengt z.i. mede, dat slechts ingegrepen wordt bij een agressie, die van buitenaf komt. Dit stemt geenszins overeen met de houding die hij destijds met goed resultaat tegenover Jorda nië aanvaardde en koning Hoes sein de troon deed behouden. Truman heeft in het openbaar de afwachtende houding der rege ring gecritiseerd; er is onrust in congreskringen, dat Eisenhower weer te laat zal Ingrijpen en daarmede het Westen laat terug dringen. INGESLOTEN. Geen wonder dat er beroering is in westelijk Azië. Turkije staat in het middelpunt van het over leg; de moeilijkheid is nu wel, dat er tussen Turkije en Grieken land moeilijk overeenstemming is te verkrijgen terzake van Cy prus, dit te meer omdat de nieu we Griekse minister van Buiten landse Zaken door zijn bezoek aan Egypte en Nasser een ietwat bedenkelijke kaart gaat uitspelen. De koningen van Saoedi-Arabië en Jordanië, evenals Irak en de Libanon voelen zich verontrust, de laatste doordat hun landen nu door drie communistische staten worden omsloten. Jordanië zegt Met een vliegtuig op ski's en een helikopter zijn vrijdag twee zwaargewonde Britse bergbe klimmers uit hun benarde posi tie op de Dent Blanche nabij Sion in Zwitserland bevrijd. Het vliegtuig op ski's werd be stuurd door de bekende Zwitser se vlieger Geiger. De beide Britten zijn, naar aan genomen wordt, uitgegleden toen zij nabij de top van de Dent Blanche waren. Zij moeten tien tallen meters over de harde sneeuw naar beneden zijn gegle den. De twee Britten zijn in een zie kenhuis te Sion opgenomen. Op uitnodiging van dé regerin-l gen van Suriname en de Neder landse Antillen zal H. K. H. Prin-| ses Beatrix in februari van het volgend jaar een bezoek aan deze rijksdelen brengen. De Prinses zal zich eerst naar de Nederland- zal zich eerst naar de ^eaenann-jnstructie. se Antillen begeven en daarna PPn „if Riak naar Suriname reizen. Gedurende dit bezoek, dat voor voudig karakter za, dragen, zai vaarmaatschappij „KrOOn- H. S H. in de gelegenheid zijn duif de JZ-PPX in de met de verschillende aspecten Straat van Japen, een deel van de samenlevingen in Suri. van de Geelvinkbaai veron- name en de Nederlandse Antillen gelukt- De beide vliegers, J. kennis maken. Weekhout en B. Gottschalk Over de beide vliegers deelt de K.L.M. in Den Haag het volgende mede: Johannes Weekhout is geboren 5 mei 1923 in Den Haag, was ge; 0„ minieterip I huwd en had twee kinderen. Hij Van de zijde van het ministerie november 1956 bij de van Sociale Zaken en Volksge- en kreeg een opleiding zondheid wordt medegedeeld, dat voor vlieger bij de „Kroonduif", het hoofdbestuur van de Neder- de dochteronderneming van de landse Maatschappij tot bevorde- lut ring der tandheelkunde heeft be- tenant-ter-zee tweede klasse van sloten zijn leden te adviseren met de marine luchtvaartdienst, ingang van woensdag 4 septem- Benjamin Gottschalk werd ge ber 1957 de medewerking aan de boren ^Semjwng Xe ziekenfondsen, georganiseerd in kinderen Ook hij kreeg bij de .pMAAvtenkannAlHlr OVPrlpP" I Tr T nnlni/Iinrr tTAAP l/llP. van verkeer en energie, dr Schre- gardus, per vliegtuig naar Biak vertrokken. Naar het ANP verneemt, waren de echtgenote van de verongeluk te vlieger, mevr. Weekhout en haar twee kinderen, zondagavond per vliegtuig uit Nederland naar Ned. Nieuw-Guinea vertrokken. Uit Hollandia wordt nader ge meld, dat de beide piloten om het leven zijn gekomen. Er zijn slechts enkele wrakstukken van het verongelukte vliegtuig gebor gen. Aanvankelijk werd vernomen, dat het vliegtuig in brand was geraakt, doch dit is slechts ten dele bevestigd. Wel is zeker ge bleken, dat een vleugel is afge broken, waarna het toestel is neergestort. Vrijdagavond is voor radio- Biak een boodschap van gouver neur Van Baal voorgelezen, waar in hij o.m. zei: „Met groot leed wezen heb ik vernomen dat he denochtend twee vliegers bij de uitoefening van hun beroep met een Twin-pioneer om het leven zijn gekomen. Zij behoorden tot dé eerste groep echte Kroonduif- piloten die met kleine vliegtuigen het luchtverkeer op Nieuw-Gui- gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties te hervatten. GEBREK AAN GEZAG. Hoezeer betreurenswaardig, dient erkend, dat de Westelijken, gevolg van Amerikaanse leiding en overeenstemming, gevolg ook van innerlijke zwakheid, de Russen toestaan om diplomatiek, meestal langs de weg van econo mische voorbereiding, terrein te winnen. Dat geldt van Engeland, welks economische positie is verbeterd, maar dat nu bedreigd wordt door nieuwe looneisen. Dat geldt van Frankrijk, waar Gaillard zich een bekwaam en energiek minis ter toont, maar waar ondanks zekere overeenstemming met Marokko en Tunis, het vraagstuk van Algiers telkens weer aan de orde komt. Dat geldt vooral van Amerika zelf, waar de verhou ding tussen Eisenhower en de democratische meerderheid, nu vooral op het gebied van de bui tenlandse hulp, zo weinig vriend schappelijk is, dat bijna van een breuk kan worden gesproken. De Argentijnse autoriteiten heb ben verscheidene bemanningsle den van het Amerikaanse schip „Mormacksurf", dat in aanvaring is geweest met de „Ciudad Bue nos Aires", in arrest gesteld. Onder hen bevindt zich de stuurman die op het ogenblik van de aanvaring op de brug van 't Amerikaanse schip stond. Ook de Argentijnse loods op 't Amerikaanse schip staat onder Van een groep van acht be- klimmers van de Wisenback- horn in Oostenrijk zijn er don derdag drie dood aangetroffen. Een vierde overleed later van uitputting. De groep was door een sneeuwstorm overvallen. Drie zijn gered, maar 't acht ste lid van de groep wordt nog vermist. Het zijn allen Oosten rijkers. In de Zillertaler Alpen, even eens in Oostenrijk, is een Britse vrouw in elkaar gezakt en over leden. Op de Marmolada in de Ita liaanse Alpen is een Duitser doodgevallen. Zijn beide tocht genoten zijn gestrand. Men is er nog niet in geslaagd hen te be reiken. In Zwitserland worden twee Duitse vrouwen en een Zwitser vermist. K.L.M. een opleiding voor vlie ger bij de „Kroonduif". Tevoren was hij sergeant-majoor vlieger bij de marine luchtvaartdienst. De correspondent te Hollandia van het ANP meldt over het ver ongelukken van de „Twin pio neer": Op 30 augustus te 10.08 uur (plaatselijke tijd in Ned. Nieuw Guinea), is tijdens een lesvlucht, enige mijlen ten zuiden van Biak, een der drie in juli j.l. in Ned. Nieuw-Guinea aangekomen Twin- pioneers van de luchtvaartmaat- arrest. De kapitein, Somers, is schappij „Kroonduif" neergestort, donderdag een verhoor afgeno- Aan boord bevond zich alleen de men. uit twee personen bestaande be- Geredden hebben verklaard, manning. dat de meeste derde-klassepas- in afwachting van de uitslag sagiers zich op het ogenblik van van het onderzoek is voor de de" aanvaring in de grote slaap- twee overige Twin-pioneers door zaal onder het voordek ter hoog- de K.L.M., waarvan de „Kroon- te van de waterlijn, bevonden. duif" een dochteronderneming is, Velen van hen zijn met de „Ciu- een verbod tot opstijgen uitge- dad Buenos Aires" onderge- vaardigd. gaan. Na het ongeluk zijn o.a. gou- Het juiste aantal opvarenden verneur Van Baal en de directeur heeft men niet kunnen vaststel len, omdat kinderen beneden 6 aar zonder betaling meevaren en dus niet op de passagierslijst voorkomen. Op verzoek van de reders van de „Ciudad de Buenos Aires" heeft een Argentijnse rechtbank bevolen, dat de „Mormacsurf", hangende een onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, in de haven van Buenos Aires moet blijven. Men vreest dat meer dan 60 mensen bij de ramp om het le ven zijn gekomen. Een machi nist van de „Mormacsurf" ver klaarde dat de olieleidingen van het schip door de botsing lek raakten, waardoor de rivier ver anderde in een „dodelijke olie- val' WEINIG VERANDERING. Het afgelopen etmaal is een klein depressiegebied over Zuid- Noorwegen naar het zuidoosten getrokken. Tegelijkertijd hand haafde zich echter een gebied met hoge barometerstanden, dat zich over Frankrijk naar het oosten uitstrekt. Als gevolg hier van bleef de wind bij ons weste lijk en duurde de luchtaanvoer van de Noordzee voort. De be reikte maxima waren dan ook weer niet hoger dan omstreeks 17 a 18 graden. Tegelijkertijd verplaatste ook een front van de genoemde depressie zich over de Noordzee naar het zuidoos ten. Dit front bereikte in de na middag de noordelijke provin cies en trok in de avond lang zaam verder over ons land naar het zuidoosten, vergezeld van veel bewolking en enkele regen buitjes. Achter het front wordt een noordwestelijke stroming aangetroffen, die mede in stand wordt gehouden door een rug van hoge luchtdruk, welke zich over de Britse eilanden naar het noorden uitstrekt en lang zaam oostwaarts opdringt. De aanvoer van polaire lucht met stapelwolken, waaruit hier en daar en bui kan vallen, houdt dan ook aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Plaatselijk enkele buien Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, maar langs de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 1 SEPTEMBER v.m. 6.44 7.19 7.59 8.09 n.m. 7.06 7.41 8.21 8.31 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 2 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.46 8.22 Terneuzen 8-21 8.57 Hansweert 9.01 9-37 Walsoorden 9.11 9.47 ZON op onder Sept. 1 5.53 19.30 2 5.55 19.28 3 5.56 19.25 MAAN op onder 14.41 15.33 16.17 23.16 0.10 nea opbouwen. Wij gedenken hen als vrienden en pioniers". De boodschap enidigde met het uit spreken van deelneming aan de weduwen en kinderen van de slachtoffers. Nader wordt over het ongeluk nog vernomen, dat het vliegtuig zeven mijl ten zuiden van Biak neerstortte. De onmiddellijk on dernomen reddingspogingen door schepen en vliegtuig leverden geen resultaat op. De vertegenwoordiger in Ne derland van de Nederlands Nieuw Guinea luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif" heeft zoals te doen gebruikelijk is bij ongeluk ken met vliegtuigen, de directie van de Scottish Aviation Ltd, die de Twin-pioneers bouwt, op de hoogte gesteld van het gebeurde met de JZ-PPX bij Biak. Ver wacht mag worden, dat binnen kort een vertegenwoordiger van de Schotse vliegtuigfabriek naar Nieuw-Guinea zal vertrekken teneinde ter plaatse gegevens omtrent het ongeluk te verzame len. Uit de aard der zaak heeft de Scottish Aviation de afnemers van de Twin-pioneers een mede deling gezonden over het ongeluk bij Biak. Gary Davis, die zich Wereld burger N° 1 noemt, is vrijdagmid dag door rechercheurs van de vreemdelingenpolitie te Amster dam gearresteerd, nadat hij on Op de Prinsengracht, schuin tegenover het huis van Anna Frank, dat door de wereldfedera listen werd bezocht, vroeg de po litie naar zijn geldig paspoort. Hij toonde zijn wereldpaspoort N° 1, aam ediicsmcinauwii «m «n j ij* „er he, wk.nd van de» SSSSSZ men hem vast en trachtte hem in litiemannen in alle rust een or gelconcert had bijgewoond in de Westerkerk, dat gegeven werd ter gelegenheid van het bezoek van de Wereldfederalisten. de auto te krijgen. Hij verzette zich onder uitroepen: „Is dit nu een vrij land'' en „Wij zijn allen wereldburgers",- bijgestaan door enkele van zijn aanhangers. Eerst toen de politiemannen krachtda- De politie liet Davis rustig de diger ingrepen, werd hij op de gelegenheid zijn idealen nog weer achterbank van de auto gezet en eens kenbaar te maken aan verte- overgebracht naar het politiebu- genwoordigers van de pers Eerst toen hij zich te kwart over zes naar een restaurant wil de begeven, waar hij besprekin gen zou voeren met enkele verte genwoordigers van zijn bond van wereldburgers, greep de politie in. w In Marseille is donderdag een Noordafrikaan op straat door onbekenden doodgeschoten. In een café in Parijs zijn don derdag bij een schietpartij vier Noordafrikanen gewond. De po litie heeft twee arrestaties ver richt. Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vrijdag bekend gemaakt, dat het stoffe lijk overschot van Mussolini ter beschikking van zijn weduwe, Ra- chele, is gesteld. De stoffelijke resten waren tot dusver op een geheime plaats bij gezet om fascistische betogingen te voorkomen. Zoals bekend werd de fascisti sche dictator in april 1945 bij de Zwitserse grens door communis tische partisanen doodgeschoten. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familie graf van de Mussolini's te Pre- dappio, in het noorden van Mid- den-Italië. De kist werd in de kapél, be horend bij het familiegraf, ge plaatst. Alleen de weduwe van de dictator was hierbij tegenwoor dig. De bewaker van de begraaf plaats, die een goede vriend van Mussolini was Mussolini was De Maleise federatie is vrijdag te middernacht een onafhankelij ke staat in het Britse gemenebest geworden. De nieuwe staat is het tiende lid van het gemenebest. Onmiddellijk na middernacht werd de Britse vlag voor het re geringsgebouw te Koeala Loem- poer onder het spelen van het „God save the Queen" gestreken en de vlag van de nieuwe onaf hankelijke staat onder het spelen van het „Negarakoe" (Mijn land) gehesen. Een menigte van 40.000 mensen sloeg deze plechtigheid gade. Vanochtend zal te Koeala Loempoer de officiële uitroeping van de onafhankelijkheid plaats vinden wanneer de hertog van Gloucester als vertegenwoordiger van koningin Elizabeth het docu ment van de soevereiniteitsover dracht overhandigt aan prins Ab- doel Rahman, die minister pre sident van de Maleise federatie zal worden. De menigte vóór het regerings gebouw riep tijdens het wisselen van de vlaggen „Merdeka" (vrij heid) en bejubelde de aanstaande premier als „De vader van de on afhankelijkheid". Eerste-minister Toenkoe Ab- doei Rahman zei tot zijn volk: „Een nieuwe ster komt op aan de oostelijke hemel, een ster van de vrijheid van een Aziatisch volk". De Britse „vestingen" aan de kust van het Maleise schiereiland, Penang met de provincie Welles- ley en Malakka, hebben vrijdag aan de vóóravond van de onaf hankelijkheid afscheid genomen van de Britse vlag. De staat Ma lakka heeft 466 jaar onder het bestuur van Europese landen ge staan. in Predappio geboren bedekte de kist met de Italiaanse vlag. Aan weerskanten stond een vaas met bloemen. Een twintigtal cara binieri betrok de wacht in de om geving van het kerkhof. Later be wees een vijftiental personen de laatste eer aan Mussolini. Hedenochtend zal het stoffelijk overschot worden begraven, na dat er een Mis zal zijn opgedra gen. Het stoffelijk overschot van Mussolini is in de afgelopen tien jaar verborgen geweest in een kapucijnerklooster, dat tachtig km van Milaan is gelegen. Het be vond zich in een kist, met het op schrift „Stukken van het provin ciaal bestuur", die was opgesla gen in een kleine, weinig ge bruikte kamer op de eerste ver dieping van het klooster. Geen der kloosterlingen wist, wat zich in de kist bevond. Woensdagavond kwam een hoge geestelijke van de orde in het klooster aan. Hij liet de kist over handigen aan de inspecteur-gene raai Agnesina van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die de stoffelijke resten van „il duce" aan zijn weduwe, donna Rachele, overdroeg. Inspecteur-generaal Agnesia verklaarde tegenover verslagge vers dat hij de kist met de stof felijke resten van de indertijd zon der vorm van proces door com munistische verzetslieden doodge schoten dictator, tien jaar gele den naar het kapucijnenklooster had doen overbrengen. Op dat tijdstip wisten de Italiaanse auto riteiten de hand te leggen op de kist, die zich toen in handen van aanhangers der nieuw-fascisti sche beweging bevond. reau. Zoals bekend is werd hem, toen hij zich zaterdag jl. naar het congres der World Union of Worldfederalists in Schevenin- gen wilde begeven, door de politie te Oldenzaal de toegang tot ons land geweigerd. Gary Davis vertelde gistermor gen tegenover enkele journalis ten dat hij van Oldenzaal naar Bremen was gereisd. Hier had hij het recht om vrij te reizen in eigen hand genomen en zich niets meer van een grens aangetrok ken. Donderdagavond om half twaalf was hij in Nederland aan gekomen waarna hij door vrien den-wereldburgers per auto naar Den Haag was gebracht. Uit het korte contact dat Garry Davis op straat met zijn bewon deraars vóór zijn arrestatie had, resulteerde een toezegging van mevr. M. van Dijken uit Scheve- ningen, dat zij niet minder dan 5 huizen zal huren nabij Wiesbaden in Duitsland „om de vrienden van alle landen en daarmee ook de wereldburger Davis te herber gen". Dit aanbod kreeg Davis na dat hij had opgemerkt dat hij in Duitsland het.hoofdkwartier van zijn beweging wil vestigen. De daling van de vrachtprijzen van steenkool heeft voor de koop vaardij nadelige gevolgen, die echter niet verontrustend ge noemd behoeven te worden, zo werd in Amsterdamse scheep vaartkringen medegedeeld. Het zijn voornamelijk oude schepen zoals Liberty-sehepen, die door hun dure exploitatie het eerst uit de vaart moeten worden geno men. Vooral Griekse en Paname se rederijen zijn hierdoor gedu peerd. De vrachtprijs voor de steen- kool die uit Amerika naar Euro pa wordt vervoerd, moet min- j stens 41 shilling per ton bedragen wil de vrachtvaart rendabel zijn. De prijzen zijn inmiddels reeds gedaald tot 30 sh. In sommige I kringen schrijft men deze daling toe aan de momenteel geringe be- I hoefte aan steenkool in Europa, in verband met de zachte winter. De daling van de vrachtprijzen is eind juni begonnen en heeft zich thans gestabiliseerd op onge- jveer 30 shilling. Het is niet te voorspellen, wan neer aan deze ongunstige toe stand voor de vrachtvaart een Bij het vliegveld van Juticalpa in Honduras is donderdag een Hondurees vliegtuig neergestort, i^iauu «„„i --- - Vrijdag werd bekendgemaakt einde zal komen. Enkele Amster- dat de inzittenden 9 passagiers damse rederijen hopen echter het en 3 bemanningsleden om het opleggen van hun schepen zo lang leven zijn gekomen. mogelijk te kunnen uitstellen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1