Vang morgen zalm in Canada Rose Canadese zalm Albert Heijn Hoe lang rijden we nog op aardolie? Rechtszaken ,4a>^ DE BRUID en de MOORDENAARS In de roos! IBS TWEEDE BLAD Donderdag 29 augustus 1957 12e jaargang no. 4153 hoe groot zijn de reserves? AUSTRALIË TEGEN BESPREKING VAN NEDERLANDS NIEUW-GUINEA IN VERENIGDE NATIES Magazijnbediende sloeg bejaarde man neer Correspondentie voor eerste K.L.M. vlucht Amste r damHouston LIJKEN VAN DUITSE BERGBEKLIMMERS GEBORGEN NIEUWE INSTRUCTIES VOOR DE AMERIKAANSE ZESDE VLOOT DE V. S. EN DE BURGERRECHTEN fancy pink Clover Leaf Nieuwe oogst Voor 'n vruchtencompöte RUSSISCH VLOOTBEZOEK AAN ALBANIË DE RUSSISCHE RAKETTEN Verklaringen van Sandys Quarles HET ZEEP VERBRUIK PER HOOFD VAN DE BEVOLKING BELGISCHE DIAMANTBEWERKERS GAAN STAKEN DE SPIONAGE IN AMERIKA Verklaring van Mor ros HET ONGELUK MET HET RUSSISCHE VLIEGTUIG IN KOPENHAGEN DE VRIJE ZEEUW Nederland behoort wat de winning van aardolie betreft tot de „rijke" landen van Euro pa. Zo nodig kan 2025% van de binnenlandse behoefte uit de Nederlandse olievelden worden gedekt, terwijl dit cijfer voor de rest van Europa slechts gemid deld 8% bedraagt. Doch de hoe veelheden olie en benzine, die in ons land jaarlijks voor het in bedrijf houden van het auto park nodig zijn, vormen slechts een zeer klein aandeel in het wereld-verbruik per jaar, dat nog steeds toeneemt en de Sowjet-staten buiten beschou wing gelaten in 1955 bijna 700 miljoen ton bedroeg. Men verwacht echter, dat de vraag naar aardolie-produkten de ko mende jaren snel zal stijgen en dat er in 1957 behoefte zal be staan aan 1600 miljoen ton. Eens echter zal onherroepelijk de dag komen, dat de aardolie bronnen zijn uitgeput en men voor de vraag komt te staan, hoe nu de behoefte aan energie en transport kan worden ge dekt. SLECHTS VOOR 70 JAAR In 1932 werd bij Winterswijk de aanwezigheid van aardolie in de bodem aangetoond en sinds het einde van de oorlog wordt bij Schoonebeek in Drente da gelijks een belangrijke hoeveel heid van dit kostbare mineraal aan de oppervlakte gebracht. Ook op andere plaatsen in ons land heeft men nieuwe vind plaatsen ontdekt en hoewel de produktie hiervan nog betrekke lijk gering is, vormt de totaal- produktie uit eigen bodem toch een belangrijke bijdrage in de binnenlandse behoefte. Maar, naar men aanneemt over een jaar of zeventig zullen de olievelden bij Schoonebeek zijn opgedroogd en ook in de rest van de wereld zal men dan heel wat minder kwistig met de aardolie moeten zijn dan thans het geval is. Het is natuurlijk ook weer niet zo, dat uw garagehouder vandaag of morgen zijn pomp moet sluiten omdat er geen benzine meer is, doch men dient Kwel degelijk te beraden op de stappen die in de toekomst zullen moeten worden genomen. Wanneer men het uitsluitend zou moeten hebben van de re serves, die momenteel aantoon baar zijn, zag het er niet al te rooskleurig uit. Aantoonbaar is nl. een totaalvoorraad van ca. 25.000 miljoen ton, weliswaar 'n hele plas, doch de steeds toe nemende vraag naar aardoliepro- dukten meegerekend slechts toereikend tot 1975. Er zijn echter ook nog ver schillende oliegebieden, welke nog niet in exploitatie zijn ge bracht en wanneer men de schattingen van de geologen beziet met betrekking tot de to tale olie-reserves, dan blijkt daaruit dat men zich voorlopig nog niet bevreesd behoeft te ma ken voor een benzine- en olie tekort. In 1945 raamde men de totale reserves over de gehele wereld, met uitzondering van de Sowjet- staten, op ca. 70.000 miljoen ton. Tien jaar later schatte men 85.000 miljoen ton in de bodem aanwezig en wanneer men thans nogmaals een zo nauwkeurig mogelijke berekening opstelt komt men tot ca. 140.000 miljoen ton. t Natuurlijk kan dit niet zo doorgaan. Men maakt bij deze ramingen gebruik van de meest moderne middelen en daaruit bleek dan telkens weer, dat men te laag had geschat. Hoewel de toestand er dus op het moment allerminst alarme rend uitziet, houdt men zich toch wel bezig met de toekomst. Stelt u zich eens voor wat het zou betekenen als er geen ver vangingsmiddelen beschikbaar zouden zijn. Niet alleen dat er dan geen autoverkeer meer mo gelijk zou zijn, maar ook ande re facetten van de samenleving zouden volkomen ontwricht ge raken. De bewapening moest op geheel andere leest worden ge schoeid, de landbouw moest in- plaats van tractoren weer tot de paarden-tractie terugkeren en zo zijn er nog talloze voor beelden te noemen. Hoe dit alles zich in de toe komst zal ontwikkelen laat zich nu nog slechts raden, maar het staat wel vast, dat de kern-ener gie hier een belangrijke taak te vervullen krijgt. (Nadruk verboden.) POLITIERECHTER MIDDELBURG. Australië zal zich verzetten te gen elke bespreking van de toe komst van Nederlands Nieuw- Guinea door de Verenigde Naties, zo heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, woensdag in Sydney verklaard. De kwestie Nieuw-Guinea is het enige meningsverschil in de overigens goede betrekkingen tussen Australië en Indonesië, zo voegde hij hieraan toe. De minister is woensdag uit Australië vertrokken. Hp zal eerst de onafhankelijkheidsfees- ten in Malakka bijwonen. Daarna gaat hij naar Saigon voor een conferentie van Colombo-landen en vervolgens naar New York voor de bijeenkomst van de alge mene vergadering der Verenigde Naties. „Een schitterend heldenfeit". Dit waren de woorden, waarmee de officier van justitie de zitting van de politierechter te Middel burg dinsdag de houding „prees" van de 23-jarige magazijnbedien de J. A. B. uit Hulst, die tijdens een vechtpartij in Graauw de be jaarde heer P. T. van drie tanden beroofde en 's mans neusbeen verbrijzelde en de beide ogen „dicht" sloeg. De officier, mr. G. j. B. van der Dussen, vorderde een geldboete van 100,— als mede toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van 98,-. De dag, waarop het gevecht plaats greep, was zo genoeglijk begonnen. B. bezocht met zijn meisje en zijn schoonouders in spé de kermis in een nabij gele gen plaats, maar toen men terug wilde gaan naar huis, pakten zich boven Graauw donkere wol ken samen. De bliksemflitsen, die uit deze „onweersbui" naar om laag schoten, waren niets anders dan de vuistslagen, waarmee B. de oude man onder handen nam. Wat nu precies de aanleiding tot dit minder fraaie duel is ge weest, werd tijdens de zitting niet geheel duidelijk. Volgens B. had T. een jongetje, dat in zijn gezel schap meewandelde, over zijn kuifje gestreken. En dat mocht niet van B. De oude man ver klaarde het kind niet aangeraakt te hebben; hij had alleen ge vraagd: „Ben jij ook al zat, ven tje?" Het kwam de officier voor, dat de kermissen in Zeeuws-Vlaande ren beter afgeschaft kunnen wor den. „Daar maken jullie toch maar herrie! En hoe die zaken allemaal in elkaar zitten, daar moeten we maar naar raden. Het gaat meestal om allerlei futilitei ten". Ook de politierechter, mr. P van Empel, was van mening, dat het kermisvieren de zaken in Zeeuws-Vlaanderen in de war maakt. Hij veroordeelde B. tot 40 boete en wees de civiele vor dering toe. de linkerzijde van de provinciale weg bij Philippine stuurde, werd tot 3 weken gevangenisstraf ver oordeeld. Een tegemoetkomende chauffeur kon zijn wagen nog „uist langs de „verkeerde" kant van A. sturen, maar een tweede plofte er tegen aan. De schade aan laatstgenoemde auto bedroeg 800. De officier eiste 1 week hechtenis; alsmede vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter veroordeelde A. tot 3 weken ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar; ontzegging gedu rende vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, eveneens met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstel ling van het C. V. A. (Zws Dgbld.) Op 3 september 1957 zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde luchtverbinding AmsterdamHouston. Op de met deze vlucht te verzenden corres pondentie, waarop duidelijk en in het oog vallend is aangegeven- „Per eerste vlucht Amsterdam- Houston" zal te Amsterdam C.S. een afdruk van een bijzondere stempel worden geplaatst. Het opplakken van z.g. kraaizegels is toegestaan, doch niet verplicht. Aan de postadministratie van de U.S.A. is verzocht de stukken bij aankomst op het kantoor van bestemming van een afdruk van de dagtekeningstempel te doen voorzien. Zij, die geen relatie in de U.S.A. hebben kunnen hun cor respondentie ter terugzending aan de afzender richten: „Repre sentatieve K.L.M./c.o. Mellie Es- person building, Travis/Walker- streets, Houston 2. Op deze stukken moeten de naam en het volledig adres van de afzender op duidelijke wijze worden vermeld. De terugzending is kosteloos. Toezending aan anderen dan de afzenders is niet mogelijk. „EEN WAAII.AP!" In Hoofdplaat kreeg de grond werker P. J. V. op 23 juni onenig held met zijn buurman. Het be trof hier weer eens een buren ruzie, „eigenlijk een familietwist' zoals hij zelf tegen de politierech ter zei. Waar het precies om ging was ook in dit geval weer niet geheel duidelijk. „Je bent een waailap!" had V. zijn buurman toegeroepen, die dit als een bele diging opvatte en met rasse schreden de politie op de hoogte ging stellen. De officier nam 't nogal kalm pjes op, evenals de politierechter, die V. conform de eis tot een tien tje veroordeelde. „En niet schel den op elkaar". Drie ervaren Italiaanse gidsen hebben maandag de lijken gebor gen van twee jonge Duitsers, die elf dagen geleden op een vooruit stekende rand van de Marmolada in Noord-Italië waren gestrand. Schepen van de Amerikaanse zesde vloot, die dinsdag havens aan de Franse Rivièra zouden binnenlopen na oefeningen op de Middellandse Zee, hebben nieu we instructies gekregen, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Parijs dinsdag meegedeeld. Hij wist niet wat deze instructies inhiel den. De kruiser „Salem", het vlaggeschip, zou te Villefranche- sur-Mer binnenlopen, de kruiser „Windham County" te Golfe Juan. Volgens de woordvoerder betrof de instructie ook andere schepen. De kern van de zesde vloot be staat uit de twee kruisers en twee vliegkampschepen. i iS vA X' Plet Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag met 279 tegen 97 stemmen de nieuwe tekst goedgekeurd van het wetsontwerp voor de burger rechten. Deze tekst is een compromis tussen die, welke reeds door de senaat is goedgekeurd en die, waaraan het Huis van Afgevaar digden een maand geleden zijn goedkeuring heeft gehecht. De nieuwe tekst zou in het bij zonder de processen voor jury's beperken tot gevallen van schen ding van de burgerrechten. In dit nieuwe ontwerp zou ook voorzien zijn in de instelling van een commissie voor de burger rechten en zou de minister van Justitie het recht worden gege ven iedereen te vervolgen die schuldig is aan schending van de burgerrechten, zelfs indien het slachtoffer geen aanklacht in dient Het wetsontwerp stuitte ni het Pluis van Afgevaar digden op verzet van de afge vaardigden van de zuidelijke sta ten. Het moet nu nog worden goedgekeurd door de senaat. Om in Canada's woeste stromen zalm te vangen - daarvoor moet u de Atlantische Oceaan oversteken. Maar om van die kostelijke zalm te genieten - daarvoor hoeft u slechts een paar straten over te steken. Want Canada's beste zalm vindt u op zn voordeligst bij Albert HeijnZoals ook zoveel andere delikatessen uit heel de wereld Extra aanbieding t/m woensdag 4 september per blik van 125 voor Doperwten middelfijn literblik Doperwten fijn Spinazie Kapucijners Zoetzure augurken 93 literblik 110 literblik 65 500 gr»m 39 literpot 79 Ananas Summer hies per blik 69 Abrikozen Sunpearl pet blik 79 Perziken, gesneden Sunpearl per blik 79 Fruitcocktail Sunpearl per blik 79 Mandarijntjes Keitb per blik 85 Aardbeien, op sap per blik 79 Het Albanese persbureau Ata meldt, dat binnenkort eenheden van het Russische vlooteskader van de Zwarte Zee in Albanië verwacht worden. Het zijn de kruiser Michael Koetoesof en de torpedobootjager Bezoekoriznen- ny. Naar verluidt zijn nog een tweede Russische kruiser en een torpedobootjager op weg naar Albanië. In marinekringen op Malta wordt verondersteld, dat deze schepen enige tijd geleden over de Middellandse Zee naar de Oostzee zijn gevaren voor oefeningen met de Russische Oostzeevloot en thans naar de Zwarte Zee terugkeren waarbij zij onderweg Albanese havens aandoen. Belegen boerenmeikaas too grim 36 Frankfurter Knakworst groot blik 125 Grote ontbijtkoek per stuk 41-49 Biscuits, Zaanse Molen rol 240 gram 39 Vruchtentoffee's 250 gram 59 Ananasblokjes 250 gram 45 55 Echte chocoladehaget melk-puur handige tafelstrooier Zware chocoladerepen puur-melk-extra bitter-mokka 6 voor 10K Grote butterscotchrepen 8 voor 108 Chocolade tabletten puur - melk - advocaat - rozijnen per stuk 45 Soep waar „hij" zo dol op is met: Champignons Le Soleil blikje 120-70 Soepasperges Fowler groot blik 98 Tomatenpuree DelMonte per blik 49 Soepgroenten 2 blikjes 49 Prijzen waarop u extra bespaart Zilvervloot margarine 3 pakjes 100 Zuiver rundvet beker 500 gram 59 Prima slaolie grote fles 129 Arachide olie grote fles 159 Albert Heijn klanten hebben drie streepjes voor... I Altijd de laagste prijzen 1 Onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie 3 Obligatie] met rente winstaandeel De Britse minister van Defensie, Sandys, die op het ogenblik voor besprekingen in Australië is, verklaarde dinsdag, dat men als gevolg van de Russische be kendmaking geneigd is aan te nemen dat de Russen met de ontwikkeling van een inter continentale raket verder zijn dan zij zelf beweren. „Natuur lijk weten we allemaal dat de Russen reeds jaren aan lange- afstandswapens werken. Maar wij moeten er voor oppassen dat we geen overhaaste en overdreven conclusies trek ken", aldus minister Sandys. De Amerikaanse minister van Defensie, Quarles, verklaarde' dinsdag in Washington, dat de Russen zeker aanzienlijke vor deringen op het gebied van ballistische raketten hebben gemaakt, maar hij betwijfelde of zij er eerder dan de Verenig de Staten in zullen slagen een intercontinentale raket te ont wikkelen die voor militaire operaties kan worden gebruikt. fabrieken berekend, dat in 1956 land met 13,4 kg, Australië en per hoofd van de bevolking het de Verenigde Staten met eix verbruik van zeep en wasmidde len in België het grootste is ge weest met 14,5 kg, gevolgd door Nederland met 13,7 kg, Zwitser- Het Westduitse verbond der chemische industrie heeft op grond van gegevens van de O.E.E.S., van het Amerikaanse verbond van zeepfabrieken en van 't verbond van Duitse zeep- 12,6 kg, gevolgd door Frankrijk Engeland, Denemarken, Cana da, Argentinië, Nieuw Zeeland Noorwegen en West-Duitsland. VOOR IEDERE METER DRIE GULDEN De koopman J. C. F. uit Kwa- dendamme, die in tweedehands auto's handelt, sloot op 15 juni in Terneuzen een koop af. Maar omdat hem zijn rijbewijs voor be paalde tijd is afgenomen, mocht hij het vehikel zelf niet rijden. Een hem onbekende man reed het voertuig voor hem tot bij de boot. Hijzelf bracht het voertuig op de pont. „Dat was maar 25 meter", luidde zijn verweer. Mr. Van der Dussen stond evenwel op het standpunt, dat aan de regels streng de hand ge houden dient te worden en hij vroeg voor iedere meter 3. Dat werd dus ƒ75 in totaal. Boven dien eiste de officier een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. F. werd conform de eis veroordeeld. OP DE LINKERKANT De hoofduitvoerder J. G. A. uit Oostburg, die zijn bestelauto over 28) door SELWYN JEPSON (Nadruk verboden.) „Er valt niets te verraden", viel meneer Jones hem bedaard in de rede, en met een snelle beweging haalde hij uit zijn zak een zwart voorwerp, waarmede hij meneer Hooker een klap boven zijn linkeroor gaf. Me neer Hookers knieën knikten en hij viel met gesloten ogen op het gras neer. Ik gaf een pas send gilletje en deinsde achter uit, terwijl meneer Jones het zwarte voorwerp weer in zijn zak liet glijden. „U wilt mij niet kwalijk ne men", zei hij tegen mij. „Het was niet mijn bedoeling U te la ten schrikken." „O, u hebt hem gedood!" „Nee, hij hééft een erg hard hoofd, al is het daarbinnen niet erg pluis." „Arme man." Ik deed of ik weer een beetje bijkwam van de schok. „Ik dacht al dat het zo iets was." „Een gevolg van de oorlog", zei meneer Jones en na de deur van de Bentley geopend te heb ben, pakte hij de bewusteloze meneer Hooker op en legde hem onzacht op de vloer van de auto. „Jammer", zei hij terwijl hij het portier sloot. „We kunnen hem hierna natuurlijk niet meer hou den." „Wat gaat u met hem doen?" „Dat zal de baas wel beslis sen, of misschien lossen we het onder ons wel op." „We bedoelt u daarmee de andere lijfwachten?" De zwarte ogen schenen nog zwarte te worden. „Wie heeft er over lijfwacht gesproken?" „Meneer Belsin", zei ik on schuldig. „Hij heeft me gister avond verteld dat sommige men sen hem proberen eh uit de weg te ruimen, omdat hij succes in het leven heeft en zo, en dat u en de anderen dat moeten voorkomen. Vreselijk, vindt U niet? Het is haast niet te geloven." „Hij is een zeer uitzonderlijke man". Meneer Jones sprak met een eerbied alsof hij het over een godheid had. „Wat is er?" „Ik ik geloof dat ik flauw ga vallen", zei ik zwakjes, en stak een hand uit. Meneer Jo nes greep die hand stevig beet. Zijn gelaatsuitdrukking bleef volkomen onveranderd. Ik liet mijn stem weer wat vaster klin ken. „Ik ben zo geschrokken ik begreep het niet wat er alle maal gezegd en gedaan is. Ik weet zeker dat Jimmy niet ge wild heeft dat het zo zou gaan." Eensklaps klonk de stem van meneer Jones niet zacht meer. „De duivel hale die Hooker Hi} is de enige niet die hier moei lijkheden mee zal krijgen!" „Zal ik Jimmy vertellen dat u uw best gedaan hebt meneer Hooker tot rede te brengen?" Ik keek hem meisjesachtig ern stig aan. „Zover hoeft het helemaal niet te komen", zei meneer Jones. „U hoeft alleen maar uw ver jaardagsgeschenk te aanvaar den, wat u niet moeilijk zal val len als u bedenkt, dat een auto van James Belsin evenveel be tekent als een boeketje bloemen van ieder ander." „Nu, ik denk dat het wel in orde zal komen", zei ik. „Laat u de auto dan maar zolang hier, dan zal ik er over nadenken. U bent erg vriendelijk voor mij ge weest." Ik staarde hem aan als of hij 'n bovenaards wezen was. Jimmy zou zeker tevreden zijn als hij het hoorde." „Maar hij hoeft het niet te horen, nietwaar?" „Nee." Ik keek hem glim lachend aan. Hij draaide zich om en liet zich vlug en lenig achter het stuurwiel van de Bently glijden. Hij drukte op de starterknop en reed dadelijk weg in de derde versnelling. Ik wandelde terug naar ons huis en probeerde die zwarte ogen van Jones te vergeten, evenals de gruwelijke, ijskoude manier waarop hij zijn makker had neergeslagen een makker die mij ondanks al zijn misda digheid nog maar een baby leek vergeleken bij meneer Jones Wat James Belsin betrof, hi; mocht misschien een steunpi laar van de maatschappij zijn maar hij was tegelijkertijd een man die schurken eerbied, ja; verering wist af te dwingen. Ik v/as bereid te geloven dat deze twee mannen Louise Frempton uit de weg hadden geruimd, maar ik wist nog niet waarom, en ik was verlangen der dan ooit dit te weten te ko men. Hoe kwam het toch dat ik me dit alles persoonlijk zo aan trok, alsof het een kwestie was, die uitsluitend James Belsin en mij aanging? Omdat hij ver liefd op mij was? Omdat hij" van zins was met mij te trouwen? Grote hemel, was ik soms bezig verliefd op hem te worden? Als dat gebeur de, dan was de chaos compleet. Ik was niet anders dan andere vrouwen. Een vrouw wordt per slot van rekening even gemak kelijk verliefd op een misdadi ger als op een nobel mens; ja, vaker nog gemakkelijker op de eerste. t (Wordt vervolgd.) De Belgische nationale paritai re commissie voor de diamant nijverheid is dinsdag bijeenge weest. Daar geen enkel akkoord be reikt werd zal de aangekondigde staking aanstaande week door gaan. Boris Morros, die als lid van de Amerikaanse contra-spionage negen jaar zogenaamd voor de Russen heeft gewerkt, heeft zon dag in een televisievraaggesprek verklaard, dat verscheidene Ame rikanen in overheidsdienst Rus sische spionnen waren. Het waren geleerden en des kundigen en verwanten van vooraanstaande en rijke mannen in iEuropa. Zij hebben de Ver. Staten verlaten. Morros wilde niets naders over deze spionnen zeggen. Alleen zei hij, dat twee van hen zusters zijn, waarvan er één met een zeer rijke Europeaan getrouwd is. Het radicale Deense blad „Ekstrabladet" scheef dinsdag, dat negen van de Russische in zittenden van het vliegtuig van de „Aeroflot" dat op 15 augustus in de haven van Kopenhagen is neergestort, militaire deskundi gen waren,' die naar Syrië zou den gaan. Dit zou, aldus het blad, uit een politieonderzoek zijn gebleken.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5