Het Pact van Bagdad Regering wil per jaar luisterbijdrage op f 15 stellen Jemen maakt melding van nieuwe Britse bommen Gesprek tussen koning George van Engeland en Stalin ging niet door HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Hr. Ms. Van „Ewijck" nam jacht aan boord ZON- en MAANSTANDEN De ontwapeningsconferentie DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4153 EERSTE BLAD HENDERSON IN BEIROET BOELGANIN EN CHROESJTSJEF DIT JAAR NAAR SYRIË EIGENAAR VAN „LA PRENSA" VAN BLINDHEID GENEZEN GEEN WESTDUITS ULTIMATUM AAN MOSKOU BRITS-AUSTRALISCH COMMUNIQUE OVER DEFENSIE ARGENTIJNS PASSAGIERSSCHIP GEZONKEN WORDT ER IN OMAN NOG STEEDS GEVOCHTEN Tijdens conferentie van Potsdam in Berlijn GOMULKA EN WOROSJILOF NAAR ZUID-SLAVIE? VERKLARING VAN EISENHOWER RELIGIEUZEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE VEROORDEELD TWEE IN VLIEGTUIG UITGEWEKEN TSJECHËN HADDEN NOG NOOIT ALLEEN GEVLOGEN.... JAPAN EN DE KERNPROEVEN Frankering bij abonnement: xerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 vm Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Conferentie tussen Henderson en Mendérès. De deskundige van het „State Department" voor kwesties in zake het Midden-Oosten, Loy Hen derson, heeft dinsdag in Ankara tegen de Turkse premier, Adnan Mendérès, gezegd dat de Ver. Sta ten hopen dat er nog meer lan den tot het pact van Bagdad zul len toetreden, aldus is van ge woonlijk welingelichte zijde mee gedeeld. Beide staatslieden bespraken ook de betrekkingen van Jorda nië met het pact van Bagdad en overwogen daarbij de mogelijke deelneming van Jordanië aan deze verdragsorganisatie. Van genoemde zijde werd voorts be richt, dat Henderson tijdens zijn besprekingen met koning Hoes sein van Jordanië op zondag j.l. de koning de garantie heeft ge geven dat Jordanië beschermd zal worden in geval van een aan val van een communistisch ge worden Syrië. Op de conferentie tussen Hen derson en Mendérès zijn ook de toekomstige betrekkingen tussen Syrië en Egypte aan de orde ge komen. Men heeft daarbij de mo gelijkheid overwogen Egypte voor het Westen te winnen. Mendérès zou Henderson ge zegd hebben, dat de volledige op neming van de Ver. Staten in de verdragsorganisatie van Bagdad dringend nodig is om het ont staan van een gevaarlijke toe stand in het Midden-Oosten te voorkomen. De deskundige van het „State Department" voor kwesties be treffende het Midden-Oosten, Loy Henderson, is woensdag in Bei roet aangekomen om met de Li banese leiders besprekingen te voeren over de ontwikkelingen in Syrië. Maarschalk Boelganin en par tijsecretaris Chroesjtsjef zullen voor het einde van dit jaar een bezoek aan Syrië brengen, zo is van officiële zijde te Damascus vernomen. Een hoofdambtenaar van het Syrische ministerie van Buiten landse Zaken deelde mee, dat Boelganin en Chroesjtsjef een uitnodiging van de Syrische mi nister van Defensie, Chaled el Azem, om een bezoek aan Syrië te brengen, hadden aanvaard. De datum hiervoor was nog niet be kend, maar „zij komen beslist voor het einde van het jaar", al dus de Syrische zegsman. Minister El Azem heeft on langs een bezoek aan de Sowjet- Unie gebracht. Voorts werd van officiële zijde te Damascus vernomen, dat pre sident Koewatli wellicht toch nog een ontmoeting met president Nasser en koning Saoed zal heb ben voor het bespreken van kwesties van wederzijds belang. Over twee of drie dagen zou hier over worden beslist. Berichten over een dergelijke conferentie zijn herhaaldelijk tegen gesproken. De broer van de minister-pre sident van de Nederlandse-Antil len, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willemstad (Cura cao), is na een oogbehandeling in de kliniek van prof. Weve te Utrecht thans als genezen ont slagen na 16 jaar blind te zijn geweest. Hij blijft nog enige tijd in Ne derland voor een nabehandeling. Bij de te Moskou gevoerde on derhandelingen tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie is van Westduitse zijde geen enkel ultimatum gesteld, aldus heeft een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenland se Zaken woensdag in Bonn mee gedeeld. De woordvoerder zei dat de Westduitse ambassadeur Lahr, na zijn terugkeer in Moskou, de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sow jet-Unie, Semiohof, een nieuwe nota van de Westduitse regering betreffende het vraagstuk van de repatriëring van Duitsers in de Sowjet-Unie heeft overhan digd. Hierin wordt het Westduitse standpunt met betrekking tot dit vraagstuk nogmaals uiteengezet en de Russische regering ver zocht haar standpunt hierom trent nogmaals in overweging te nemen. Dit verzoek van Westduitse zijde ging gepaard met de sug gestie de onderhandelingen voor een korte tijd te onderbreken ten einde beide regeringen de gele genheid te geven dit vraagstuk nogmaals onder de loep te nemen. De Russische regering heeft nog niet geantwoord op de Westduit se nota, aldus de woordvoerder. KONINGIN ONTVANGT FEDERALISTEN H. M. de Koningin heeft woensdagochtend om half 12 in Huis ten Bosch een delegatie ontvangen van het tiende con gres van wereldfederalisten. De delegatie bestond uit een vijftig tal afgevaardigden uit België, Canada, Denemarken, Frank rijk, Duitsland, Engeland, Is raël, Italië, Japan, Nederland, Nigeria, Noorwegen, Spanje, Zweden, Zwitserland en de Ver enigde Staten. Van de delegatie maakten o. m. deel uit de ere-president van de „World Association of World Federalists", de Engelsman lord Boyd Orr, de president dezer or ganisatie, de Noor gen. majoor H. Riisser Larsen, de voorzitter van de Unie van parlementa riërs voor Wereldfederalisme, de Engelsman sir Clement Davies, en de Franse priester Abbé Pierre. De Britse minister van Defen sie, Duncan Sandys, heeft de Australische regering tijdens zijn dezer dagen te Canberra gehou den besprekingen de verzekering gegeven, dat Groot-Brittannië in zuidoost-Azië aanzienlijke lucht-, vloot- en landstrijdkrachten wil handhaven, zo blijkt uit het slot communiqué dat woensdag is ge publiceerd. De Australische regering heeft van haar kant verklaard, dat zij het besluit van Engeland om de produktie van kernwapens voort te zetten volledig steunt. Voorts constateert de regering te Can berra met voldoening, dat Enge land besloten heeft in Europa, het Nabije-Oosten en in Zuid- Oost-Azië belangrijke Strijdkrach ten van het klassieke model te handhaven. Een vermindering van de Brit se troepen in Zuid-Oost-Azië en het Verre-Oosten zal worden ge compenseerd door aan de over blijvende strijdkrachten een gro tere bewegelijkheid en stoot kracht te geven. Singapore zal de basis blijven van de Britse vloot in het Verre-Oosten, aldus het communiqué. Het 3750 ton metende Argen tijnse passagiersschip „Ciudad de Buenos Aires" is op de Rio de la Plata gezonken, na in aanva ring te zijn geweest met een Amerikaans schip. Later werd te Buenos Aires vernomen, dat er geen doden zijn. Wel zouden verscheidene men sen zijn gewond. De opvarenden van het gezon ken schip 141 passagiers en 89 bemanningsleden zijn aan boord genomen van het Ameri kaanse vrachtschip „Mormac- surf", waarmee de „Cuidad de Buenos Aires" in aanvaring is geweest. Het passagiersschip was onder weg van Buenos Aires naar Con ception in Uruguay. Het is vijf tig jaar geleden speciaal voor de vaart op de Rio de la Plata ge bouwd. De gezagvoerder van het Argen tijnse schip heeft later op het eiland Martin Garicia zelfmoord gepleegd. Een wetsontwerp, waarbij de luisterbijdrage wordt verhoogd tot 15 per jaar, is bij de Tweede Kamer ingediend. Het is de be doeling, dat de verhoogde luis terbijdrage ingaat op 1 juli 1958. De inkomsten uit de luisterbij drage zullen in 1958 met 4.100.000 Het bureau van de iman van Oman in Cairo heeft dinsdag avond meegedeeld, dat Britse straaljagers nog steeds dorpen in Oman met raketwapens besto ken. Er zijn veel doden en gewon den gevallen in de steden Berin en Tanoeuf. Het bureau zegt, dat deze verliezen, hoewel ze zwaar zijn, de nationalisten van Oman niet ontmoedigen. Dezen zetten hun strijd voor de onafhankelijk heid voort, aldus het bureau. Blijkens de tekst van de cor-juli zou beginnen aan een inspec- Het Jemenitische gezantschap te Londen heeft woensdagoch tend een verklaring uitgegeven, volgens welke Britse vliegtuigen op 25 augustus brandbommen van een nieuw type in het ge bied van Sjoekair in Jemen heb ben gebruikt. Mensen, die de rook die deze bommen versprei den, hadden ingeademd, spuw den bloed en stierven. De bommen hebben, aldus de Jemenitische verklaring, een grote vernietigende kracht én verspreiden een brandende vloei stof, die de dodelijke rook pro duceert. Alle militaire posten in het ge bied van Sjoekair zijn door deze bommen vernietigd en een deel van de bezettingstroepen is aan de gevolgen van het inademen van de rook overleden, zo wordt in de verklaring gezegd. Een streek, die volgens de Britse regering tot het protecto raat Aden behoort, is volgens de respondentie tussen Stalin en Churchill, die dinsdag in Mos kou is gepubliceerd, heeft ko ning George VI van Groot-Brit tannië destijds de wens te ken nen gegeven om Stalin tijdens de conferentie van Potsdam in Berlijn te ontmoeten. Deze wens ging echter niet in vervulling. Stalin antwoordde na melijk op Churchills brief, waar in deze wens bij wijze van sug gestie naar voren was gebracht, dat een dergelijke ontmoeting niet in zijn plannen was opgeno men. Hij voegde hier echter aan toe dat hij geen bezwaar had te gen een dergelijke ontmoeting. Tengevolge van dit antwoord werd de suggestie ingetrokken. Churchill schreef op 15 juni aan Stalin dat de koning op 15 NOG WAT NAZOMER. Boven. Scandinavië bevinden zich nu de restanten van een lagedrukgebied, dat verscheidene dagen onstuimig en buiig weer veroorzaakte in West-Europa. Inmiddels heeft een gebied met hoge barometerstanden, dat nog wat in betekenis is toegenomen, zich van de Oceaan naar Enge land verplaatst. Het zal de ko mende 24 uur verder oostwaarts trekken, waarbij 't zwaartepunt vermoedelijk vlak ten zuiden van ons land zal passeren. Dit hogedrukgebied, dat de buiigheid heeft doen afnemen, zal voor flinke opklaringen en rustig nazomerweer zorgen, waarbij de buiigheid nagenoeg geheel zal worden onderdrukt. De temperaturen zullen daar door tot iets hogere waarden op lopen dan het afgelopen etmaal. Op het oostelijke deel van de Oceaan, waar zich nog de restan ten van een zwakke storing be vinden vlak ten zuidwesten van Ierland, treffen we geen depres sie-activiteiten meer aan. Deze heeft zich nu verplaatst naar het zeegebied ten zuiden van Groen land. Een spoedige verslechtering van het weer lijkt dan ook niet waarschijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldie; van donderdag ochtend tot donderdagavond. VRIJ ZONNIG. Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid, later 'weinig wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. VRIJDAG 30 AUGUSTUS. tie van de Britse troepen in Frankrijk en Duitsland. De ko ning zou graag de gelegenheid willen hebben u en enkele Russi sche generaals te ontmoeten, al dus Churchill. „En daarom zou hij graag naar Berlijn willen rei zen op een van de dagen dat wij daar bijeen zullen zijn (met „wij" bedoelde Churchill: Stalin, Tru man en zichzelf)". Churchill vervolgde: „Natuur lijk zal hij (de koning) niet deel nemen aan het zakelijk deel van de conferentie". In de brief zoals deze in Mos kou is gepubliceerd doet Chur chill de suggestie dat Stalin ko ning George voor de lunch uit nodigt en koning George Stalin voor het diner. „Ongetwijfeld wil de koning Britse onderscheidin gen uitreiken aan de Britse, Rus sische en Amerikaanse bevelheb ber", zo vervolgt Churchill, die hierbij de hoop uitspreekt dat dit bezoek wellicht een demonstratie van goede wil zal zijn. Woensdag is te Belgrado van Zuidslavische zijde vernomen dat de Poolse communistische leider Gomulka, aan het hoofd van af vaardigingen van regering en communistische partij van Polen, in de tweede week van septem ber een bezoek aan president Tito van Zuid-Slavië zal brengen. Gomulka zal waarschijnlijk om streeks tien september in Belgra do aankomen, waar hij ongeveer vijf dagen zou blijven. Hij zal worden vergezeld door premier Cyrankiewicz. Officiële bevestiging van het bovenstaande kon te Belgrado niet worden verkregen. Van niet-officiële Zuidslavi sche zijde wordt nog vernomen dat ook een officiéél bezoek van de Sowjetrussische president, maarschalk Worosjilof, wordt verwacht. Worosjilof zou dit be zoek reeds in de afgelopen herfst, bij wijze van beantwoording van Tito's bezoek aan Moskou in juni 1956, hebben gebracht. Het werd echter, i.v.m. de Hongaarse ont wikkelingen, afgelast. Jemenitische regering grondge bied van Jemen. Nadat Jemen maandag j.l. had geprotesteerd tegen een Britse aanval met land- en luchtstrijd krachten op Jemenitisch grond gebied, zei een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de kwes tie in onderzoek zou worden ge nomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Luchtvaart heeft te Londen gezegd, dat de Britse luchtmacht dit soort bom men bij geen enkele operatie ge bruikt. Het „Foreignn Office" verklaar de later, dat de R.A.F. brisant bommen van minder dan tien kg heeft gebruikt tegen de stellin gen van de Jemenieten. Van na palmbommen was geen gebruik gemaakt. gulden omhoog gaan en het jaar daarna met 8.200.000 gulden. De reden tot verhoging van de luisterbijdrage is de stijging van kosten bij de radio-uitzendingen. Financiering van de Wereldom roep uit 's rijks algemene midde len, waardoor een hoger bedrag uit de luisterbijdrage voor de binnenlandse omroep beschik baar zou komen, acht de rege ring op dit ogenblik niet juist, omdat hierover een beslissing moet worden genomen bij de be handeling van het ontwerp-om- roepwet. Overigens is de rege ring wel van mening, dat finan ciering van de wereldomroep primair als staatszaak moet wor den gezien. Als factoren, die van invloed zijn op de hogere uitgaven van de Nederlandse radio-omroep, worden in de memorie van toe lichting op het wetsontwerp ge noemd: 1. De sterk verhoogde uitga ven betrekking hebbende op de salarissen van het personeel door de nieuwe salarisregeling, welke over het algemeen een verbete ring der salarissen inhoudt. 2. De oprichting van het F.M.- zendernet. 3. De uitbreiding en vernieu wing van het zenderpark van de Wereldomroep. Tegenover deze toenemende uitgaven staat wel een tot dus verre tamelijk regelmatige toe neming der ontvangsten uit de opbrengst van de luisterbijdrage, hoewel er rekening dient te wor den gehouden met de remmende invloed op de toename van het aantal luisteraars die naar verwacht moet worden zal uit gaan van de ontwikkeling van de televisie, terwijl tevens het aan tal luisteraars mogelijk binnen afzienbare tijd het plafond zal naderen. Desalniettemin heeft de ver houding tussen uitgaven en ont vangsten zich nu reeds dermate ongunstig ontwikkeld dat het budget voor 1957 een tekort zal vertonen. Voor 1957 wordt de op brengst van de luisterbijdrage geraamd op 31.000.000,De v.m. n.m. Breskens 5.02 5.21 Terneuzen 5.37 5.56 Hansweert 6.17 6.36 Walsoorden 6.27 6.46 ZON MAAN op onder op onder A l .g. 29 5.48 19.37 11.16 21.11 30 5.50 19.34 12.31 21.47 31 5.51 19.32 13.40 22 28 Sept. 1 5.53 19.30 14.41 23.16 2 5.55 19.28 15.33 3 5.56 19.25 16.17 0.10 4 5.58 19.23 16.53 1.09 President Eisenhower heeft woensdag verklaard dat het „tra gisch" zou zijn als de Russen de belangrijke Westelijke voorstel len voor het eerste stadium van de ontwapennig zouden verwer pen voordat deze grondig bestu deerd volledig zijn ingediend. „Een dergelijke houding van de Sowjet-Unie zou de mensheid veroordelen tot een onbepaalde toekomst vol onmetelijke geva ren, aldus Eisenhower. Deze uit latingen waren vervat in een verklaring, uitgegeven door het Witte Huis na een conferentie tussen Eisenhower en de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles. Eisenhower zegt in de verkla ring dat het opmerkelijk is dat de aanval van de Russen op de Westelijke voorstellen samenvalt met hun blufferige verklaring dat zij vooruitgang hebben ge boekt bij de ontwikkeling van de middelen die verwoesting op grote schaal veroorzaken in elk deel van de wereld. Hr Ms fregat „Van Ewijck" heeft dinsdag op de Noordzee, vijf mijl ten zuiden van het lichtschip „South Goodwin", 4 opvarenden van een Duits jacht gered. Woensdagochtend is ge bleken, dat de „Van Ewijck" niet alleen de opvarenden, doch ook het jacht zelf heeft gered. Een telegram van de commandant van het fregat, luitenant ter zee eerste klasse L. C. Phaff, aan zijn basis meldde laconiek „jacht aan boord genomen". Het jacht is op de Noordzee omgeslagen. De opvarenden en het scheepje zijn door de „Van Ewijck" naar Den Helder ge bracht. Het scheepje was de „Hein Muck" uit Oldenburg. De opva renden waren de dames Sigrid Bodry uit Stuttgart en Renate Horst-Schierholz uit Bunde en de heren Roman Atynski uit Wenen en Franz Hubert Servais uit Oldenburg. Hun toestand is goed. De „Van Ewijck" heeft over gebrek aan avonturen qp deze reis niet te klagen. Enkele da gen geleden nog was het fregat „in het nieuws" omdat de com mandant en een deel van de be manning aan land gingen met de sloep, omsloegen, en later niet aan boord konden terugke ren vanwege de storm. Het schip is geruime tijd uit de vaart geweest en maakt nu een z.g. beproevingsreis. Woensdagochtendvroeg is de „Van Ewijck" de haven van Den Helder binnengelopen. De Russische afgevaardigde op de Londense ontwapeningsconfe rentie, Valerian Zorin, heeft gis teren de Westelijke afgevaardig den meegedeeld, dat zijn delega tie het Westelijke afgevaardig den meegedeeld, dat zijn delega tie het Westelijke voorstel van 21 augustus, tot staknig van de Een Tsjechoslowaakse recht bank heeft twee Rooms-Katho- lieke kloosterzusters tot gevange nisstraffen van vijf en vier en een half jaar veroordeeld met verlies van burgerrechten. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van een staatsvijandige groep, onder leiding van de pater Sale- siaan Vaclav Filipec, die vorige week tot een gevangenisstraf van negen jaar is veroordeeld. kernproeven geen basis voor overeenstemming acht. Aan het begin van de bijeen komst van gisteren, die slechts 25 minuten duurde, zei de Ame rikaan Stassen dat de hoofdlijnen van een succesvolle afsluiting van de onderhandelingen over een gedeeltelijke ontwapening zich nu duidelijk begonnen af te tekenen. Hij was van mening dat het Westelijke voorstel van 21 augustus een akkoord mogelijk maakte. De Westelijke landen stelden op 21 augustus een voorwaarde lijke staking van de kernproeven gedurende twee jaar voor, ge koppeld aan een staking van de produktie van kernwapens en als deel van een overeenkomst over een gedeeltelijke ontwape ning. Verwacht wordt, dat het Wes ten vandaag officiéél zijn plan voor een gedeeltelijke ontwape ning ter tafel zal brengen. De twintigjarige Tsjechische smid Pavel Turek en zijn negen tienjarige landgenoot Jaromir Wesely, vrachtautobestuurder van beroep, die maandag j.l. met een vliegtuig naar Oostenrijk zijn uitgeweken, hadden nog nooit zonder instructeur gevlogen. Niettemin maakten zij met hun kleine sportvliegtuig een vol maakte landing. De twee uitgeweken Tsjechen hadden in hun land, in het kader van een militaire vooropleiding, vlieglessen gehad. Zij zijn met een toestel van hun vliegclub naar Oostenrijk uitgeweken, en hebben de Oostenrijkse autoritei ten, als gemeld, om een verblijfs vergunning als politieke vluchte lingen gevraagd. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foedjijama, heeft meegedeeld, dat hij volgen de maand bij de algemene verga dering der Ver. Naties een motie zal indienen, „welke een stap vooruit zal betekenen in de rich ting van een algeheel verbod van proeven met kernwapens". Hoe wel de minister weigerde het voorstel te bespreken, zei hij dat het wel een geheel andere bena dering van het vraagstuk bete kent dan tot dusver. uitgaven voor dat jaar, met in begrip van de inningskosten en een normaal te achten reserve ring, moeten gesteld worden op 34.000.000,waarbij in de ramingen van de Nederlandse Radio-Unie en haar componenten rekening is gehouden met de eer der genoemde kostenverhogende factoren. De regering is, na Zich nog maals te hebben beraden over de plaats van de Wereldomroep tot de conclusie gekomen, dat de financiering van de Wereld omroep primair als en staats taak moet worden gezien. Zij meent echter, dat een definitie ve beslissing hierover principieel bij de behandeling van het ont- werp-omroepwet dient te wor den genomen. Immers, het moet onjuist worden geacht om nog gedurende het huidige over- gangsbestel en vooruitlopende op de behandeling van de bij de Staten-Generaal aanhangige ontwerp-omroepwet, een princi piële wijziging in de financie ring van het radiowezen door te voeren, welke ongetwijfeld zou prejudiciëren op het definitieve radiobestel dat genoemd ont werp beoogt te regelen. Mede met het oog op het feit, dat de regering een verhoging van haar budget, als zou voort vloeien uit het rechtstreeks ten laste van de algemene middelen brengen van de kosten van de Wereldomroep, op dit ogenblik onaanvaardbaar acht, heeft zij gemeend de eerste der drie eer dergenoemde mogelijkheden te moeten kiezen en mitsdien te komen tot een verhoging van de luisterbijdrage. Hoewel met het oog op het te verwachten verloop der inkom sten en uitgaven van de radio- omroep wellicht voorlopig vol staan zou kunnen worden met een gedeeltelijke verhoging tot 13,80 per jaar, in tweede in stantie gevolgd door een verde- Te verhoging tot het maximale bedrag van ƒ15,bestaan tegen een dergelijke étappe-ge- wijze verhouding ernstige be zwaren in verband met de aan zienlijke administratiekosten. Een verhoging brengt steeds belangrijk hogere kosten met zich mee gedurende de over gangsjaren door gebrek aan me dewerking van een deel van het publiek tengevolge van niet-be- grijpen, gemakzucht of onwil, door de moeilijker verwerking van de betalingen tengevolge van het optreden van gebroken inplaats van ronde guldensbe dragen, door de noodzaak ver gunning na vergunning na te rekenen. Ook het feit dat al met een verhoging van de luisterbijdra ge circa twee jaren gemoeid zul len zijn om alle voorkomende moeilijkheden te ondervangen en de noodzaak over te gaan tot uitgifte van radiozegels met een gewijzigde waarde-aandui- ding en waarschijnlijk van sup pletie-zegels brengen aanzienlij ke kosten met zich mede. Het is duidelijk dat deze en nog verscheidene andere kosten verhogende omstandigheden zich in meer dan dubbeie mate voordoen, indien de verhoging in étappes zou worden doorge voerd. De toelichting op het ontwerp zegt verder, dat het, om niette min enige geleidelijkheid te be trachten, de bedoeling is de ver hoging eerst te doen ingaan op 1 juli 1958, als gevolg hiervan zullen de inkomsten in dat jaar verruimd worden met een bedrag van rond /4.1Ü0.0UU. >,erst i volgende jaar, 1959, zal de ver hoging haar volledig rendement hebben en, bij gelijkblijvend aan tal luisteraars, de inkomsten ver hogen met ruim ƒ8.200.000. Indien men echter in aanmer king neemt, dat voor 1957 een verwacht tekort van rond 3.000.000 moet worden goedge maakt, dat de kosten van de om roep als gevolg van de economi sche en sociale factoren nog ver der zullen oplopen, dat enige ja ren reeds geen storting in het reservefonds heeft plaats gehad aanvulling hiervan moet nood zakelijk worden geacht met het oog op de nieuwbouw en ten slotte, dat aiaus de Weieir.om- roep nog enige jaren uit de luis terbijdrage zal kunnen worden betaald, kan de verruiming der jaarlijkse inkomsten met een be drag van 8.200.000 ingaande in 1959, niet te hoog genoemd wor den. De inwerkingtreding van het gewijzigde tijdelijke telegraaf-, telefoon- en radiobesluit is over gelaten aan een koninklijke be sluit, zodat de dienst inning luis ter- en kijkgelden van de PTT in de gelegenheid zal zijn de nodige voorbereidingen te treffen. Het ontwerp legt in het tijde lijke telegraaf-, telefoon- en ra diobesluit tevens vast, dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met de jorg voor de radio-omroep is belast.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1