De marineluchtvaart bestaat 40 jaar Syrië vraagt Sowjet-Unie om economische hulp Conferentie te Stamboel De ontwapeningsbesprekingen te Londen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De «Manchester Guardian» over de Nederlandse gulden R. K. arbeidersjeugd te Rome bijeengekomen Klachten van de Sowjet-marine salons sobèrt" MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4150 PRINSES MARGRIET 3 WEKEN ONGEMERKT OP TEXEL EGYPTISCHE BOER IN PLAATS VAN DE LESSEPS. 4 HONGARIJE Demonstratief congres belastingambtenaren WATERSNOOD IN BIRMA ALGERIE. De grenzen van Algerije. IERLAND. BENDE-ACTIVITEIT ZUID-BORNEO IN TOESPRAAK VAN DE PAUS Amerikaanse Congrescom missie over radio-actieve neerslag. Frankering bij abonnement: xerneuzei, Directeur-Hoofdredacteur 1. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mat Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer De Syrische minister van De fensie, Chaled Azem, en zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken, Salah Bittar, hebben in een zaterdag gepubliceerd vraag gesprek met een verslaggever van een Liljanees blad gezegd, dat Syrië zicli om economische hulp tot de Sowjet-Unie heeft ge wend om het hoofd te kunnen bieden aan de boycot van de im perialisten, die, aldus de minis ters, Syrië hebben ingesloten en het trachten te verstikken. Azem zei, dat Syrië en de Sow jet-Unie geen verdrag of akkoord hebben gesloten. De twee landen hebben alleen maar een gemeen schappelijke verklaring gepara feerd, waarin melding wordt ge maakt van de besprekingen over Russische steun aan de Syrische economie. Binnenkort zullen Russen en Syriërs elkaar ontmoeten ter be spreking van een toekomstig ak koord. Azem heeft geen antwoord wil len geven op de vraag, of het juist is, dat de Sowjet-Unie mili tair materieel tegen zeer lage prijs aan Syrië heeft geleverd. Deze minister zei, dat de Sowjet- Unie geen ander belang heeft dan de verdediging van de onaf hankelijkheid van Syrië. Minister Bittar zette uiteen, dat zijn partij, de socialistische partij van de Arabische wederop standing, tegen het communisme is gekant, daar het socialisme van zijn partij niet materialistisch is. De Syrische minister van We deropbouw, Facher Kajali, heeft zaterdag op een persconferentie te Damascus gezegd, dat de wes telijke landen en de internatio nale bank voor wederopbouw en ontwikkeling getracht hebben Syrië leningen te verstrekken op voorwaarden, die voor de Syri sche regering onaanvaardbaar waren. Kajali zei, dat hij in de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije volledig begrip heeft aange troffen voor de economische moeilijkheden van Syrië. Alle hulp, die Syrië heeft gevraagd, is door deze landen toegezegd, aldus Kajali. Syrische autoriteiten hebben zaterdagavond bekendgemaakt dat er in Syrië drie Jordaniërs, zijn gearresteerd. Volgens een militaire woordvoerder zouden zij door bepaalde officiële Jordaan se persoonlijkheden zijn opge stookt om „bepaalde persoonlijk heden in Syrië te vermoorden". De woordvoerder verklaarde, dat de drie Jordaniërs, die ook opdracht zouden hebben gehad te spioneren en ondermijnende actie te voeren", getracht hebben om het kantoor van het Syrische blad „Alef Baa" in Damascus in brand te steken. De woordvoerder zei voorts dat de besehuldigingen tegen de drie mannen behandeld zullen worden door een militaire rechtbank. De opperbevelhebber van het Syrische leger, generaal Afif el Bizri, heeft zaterdagavond Liba non beschuldigd van „aansporing tot misdadige en ondermijnende activiteit in Syrië". De beschuldiging van generaal Bizri volgde direct op berichten uit Beiroet, dat Syrische solda ten bezig zijn zich in te graven in stellingen aan de grens tussen Syrië en Libanon. Generaal Bizri zei in een vraag gesprek met Libanese journalis ten dat de regering van Libanon blijkbaar vastbesloten is om de politiek van tweedracht voort te zetten". Hij verklaarde dat Syrië de ac tiviteit van Libanon met ver draagzaamheid beziet en njets zal doen om de integriteit van Li banon in gevaar te brengen. Generaal Bizri verklaarde voorts dat niet het communisme, maar het zionisme de integriteit van Syrië in gevaar brengt. Hij zei verder dat de politiek van Syrië erop gericht is om het land zowel buiten het communis tische als het kapitalistische kamp te houden. Volgens een Libanees blad brengt het Syrische leger veldar tillerie en luchtdoelgeschut naar de grens met Libanon. Ook wor den er in de buurt van de grens loopgraven aangelegd. Het blad meldt verder, dat Sy rië soortgelijke maatregelen neemt aan zijn grenzen met Irak, Turkije en Jordanië. PRKSIDENT KOEWATLI IN DAMASCUS TERUG. Bij zijn aankomst in Damascus verklaarde president Koewatli dat Syrië en Egypte elke druk zouden weerstaan. Hij sprak het bericht van radio-Moskou tegen, dat koning Saoed president Nas ser en hemzelf zou hebben uitge nodigd voor een bespreking in Ryad. Gevraagd of hij met Nasser een federale unie van hun beide landen had besproken, zei Koe watli dat men het hier inderdaad over eens geworden was en dat „alles zijn normale loop neemt". Prinses Margriet is er in ge slaagd vrijwel onopgemerkt drie weken vakantie door te brengen in een meisjeskamp bij De Koog op Texel. Wel werd zij op 2 aug. op de veerboot door enkele pas sagiers herkend, doch al spoedig deed op het eiland het gerucht de ronde, dat men zich vergist moest hebben en het een dubbel gangsters was geweest, die die dag samen met een vriendin in Texel van boord stapte. De Prinses droeg zelf haar bagage en nam op de voorbank van een heel eenvoudig auto'tje naast de chauffeur plaats, die daarop de aankomst van de veer boot had staan wachten. Drie weken later, aanvaardde zij weer in gezelschap van haar vriendin -de terugtocht. Toen men haar bij de aankomst van de veerboot in Den Helder in een aldaar wachtende hofauto zag stappen kreeg men pas ze kerheid. 'n Monumentaal standbeeld van een „Egyptische fallah met echt genote" zal in de plaats komen van dat van Ferdenand de Les- seps. De Egyptenaren hadden dit laatste in december j.l. na de ont ruiming van Port Said door de Frans-Britse strijdkrachten in de lucht laten vliegen. Op het voet stuk, dat intact was gebleven, zal nu het nieuwe beeld worden op gericht, aldus meldt de Egypti sche pers. President Nasser had in juli 1956 een eerbewijs voor de Egyp tische boer voorgesteld. Hij zei toen, dat „tienduizenden boeren" bij het graven van het Suezka- naal waren gestorven. De oude Suezkanaalmaatschappij heeft dit echter tegengesproken. kef apart» cocM markt 16 kroumrijshaat 9 Itmuzen nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. MINDER WIND. Dit weekeinde werd het weer heheërst door een vrij diepe de pressie op de Noordzee, die ook bij ons krachtige tot stormachti ge winden veroorzaakte. Daarbij was de aangevoerde lucht zeer onstabiel, zodat op tal van plaat sen buien, plaatselijk van onweer en hagel vergezeld, voorkwamen. De temperaturen bleven laag voor de tijd van het jaar en lie pen niet hoger dan 16 a 18 gra den op. Tijdens windstoten en buien daalde de temperatuur bovendien telkens. Heden gaat de wind afnemen, en waaien uit richtingen tussen west en noordwest. In de tem peraturen komt echter nog geen verandering van betekenis en ook vandaag zullen buien en op klaringen elkaar afwisselen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. MINDER WIND. Buiig en koud weer. Aanvan kelijk nog krachtige, geleidelijk verder afnemende wind tussen west en noordwest. DINSDAG 27 AUGUSTUS. Koning Hoessein van Jordanië en koning Feisal van Irak heb ben zaterdag te Stamboel twee maal geconfereerd met de Turk se president Cecal Bayar en de premier van Turkije Dalian Men- deres. Zij bespraken de gespan nen toestand in het Midden-Oos ten. Er zijn nog geen bijzonderhe den over deze besprekingen be kend gemaakt. Intussen pleegde de Amerikaanse deskundige voor vraagstukken inzake het Midden- Oosten, Loy Henderson, overleg met dè Amerikaanse ambassa deur in Turkije Fletcher Warren. SYRISCHE KLACHT BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD De Syrische regering werkt aan de tekst van een klacht bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over wat genoemd wordt „inbreuk op het handvest van de Verenigde Naties door de Ver enigde Staten door inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Syrië", aldus is zaterdag door Syrische ambtenaren te Beiroet meegedeeld. De klacht zal waarschijnlijk over enkele da gen worden ingediend. 'v.m. n.m. Breskens 2.44 3.00 Terneuzen 3.19 3.35 Hansweert 3.59 4.15 Walsoorden 4.09 4.25 ZON op onder Av.g. 26 5.43 19.43 27 5.45 19.41 28 5.46 19.39 MAAN op onder 7.09 8.33 9.56 19.00 20.11 20.40 Het Hongaarse persbureau M. T.I. heeft zaterdagavond meege deeld, dat de R.K. priester Laszlo Mindszenti nog steeds in leven is. Kortgeleden was in het buiten land bekengemaakt dat hij zou zijn geëxecuteerd. Volgens M.T.I. is de priester door een volksrechtbank ter dood veroordeeld, omdat hij een actie ve rol zou hebben gespeeld in een beweging, die ten doel had de staatsorde te veranderen en op beschuldiging van onwettig wa penbezit. Het persbureau merkt hierbij op dat het vonnis niet definitief is en dat de gevangene in hoger beroep is gegaan. KOL. HOESSEINI VRAAGT POLITIEK ASIEL IN ITALIË Kolonel Ibrahim Hoesseini. tot voor kort Syrisch militair atta ché te Rome, heeft de Italiaanse regering zaterdag om politiek asiel verzocht. De Syrische regering heeft de kolonel ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan een Amerikaanse samenzwering tot omverwerping van de Syrische regering. Hij had bevel gekregen naar Damascus terug te keren. Kolonel Omar Kabani, de Sy rische militaire attaché in Am man, heeft zaterdag meegedeeld, dat de Syrische minister van De fensie zijn aanvrage om ontslag uit genoemde functie heeft aan vaard. Hij had woensdag bekendge maakt dat hij zijn ontslagaanvra ge had ingediend uit protest te gen „de huidige toestand in Sy rië". De bond van personeel bij 's Rijksbelastingen in Nederland heeft een demonstratief congres belegd op 7 september in het Ge bouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag, 's mid dags te 16.00 uur. Aan de orde zullen worden ge steld „de salarissen en de pro motiekansen bij de Rijksbelas tingdienst". Leden van de bond zullen over deze onderwerpen spreken, waarna de algemeen voorzitter, de heer J. H. van der Meer, in een toespraak de ge maakte opmerkingen zal beant woorden. De stad Ye, 150 km ten zuiden van Moelmein in Birma, is als gevolg van hevige regenval over stroomd. Meer dan tweeduizend huizen staan tot het dak onder water. Men vreest dat vele men sen zijn omgekomen. Het verlies aan vee is zeer groot. Zaterdagavond hebben een 100- tal opstandelingen drie politie posten aangevallen in Mascara in Westelijk-Algerië. Tien opstande lingen sneuvelden en twee politie mannen werden gewond. Elders werden bij een treffen twee Europeanen en een geüni formeerde opstandeling gedood. In de buurt van Orleansville zijn een Europese automobilist en zijn 13-jarige zoon door op standelingen van het leven be- rootd. De Britse afgevaardigde in de subcommissie voor ontwapening, OrmsbyGore, heeft te Londen de beschuldiging van de Russi sche afgevaardigde, Zorin, dat het Westen niet bereid is ook maar het minst© te doen om tot beëindiging van de wedloop op het gebied van de kernwapens te komen, ongegrond genoemd, al dus is van Britse zijde te Londen vernomen. Zorin had een hevige aanval gedaan op de Westelijke houding inzake beëindiging van de proe ven met kernwapens. Franse politieke en militaire leiders hebben vrijdag besloten langs de Algerijnse grenzen nieuwe maatregelen te treffen ter voorkoming van wapen smokkel en aanvallen uit het buitenland. De leiders waren te Oran bijeen. Zij maakten plan nen om wat de minister met standplaats Algiers, Lacoste, ge noemd heeft „de slag van de grenzen" te winnen. Aan de bespreking werd ver der deelgenomen door de Fran se minister van Defensie Morice, de stafchef van het Franse leger, generaal Ely, en de bevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerië, gene raal Salan. De „Manchester Guardian" schrijft in een beschouwing over de economische toestand in Ne derland onder meer het volgen de: „Niet alleen sterling doch ook de Nederlandse gulden heeft onder sterke druk gestaan. De afgelopen week is de onttrekking aan de Nederlandse deviezenre serves de grootste geweest ooit voorgekomen. Dit is ten dele het geval omdat de gulden evenals het pond sterling op ruime schaal wordt gebruikt voor het verrich ten van internationale betalingen. Nederland heeft echter sedert enige tijd eveneens een groot te kort op zijn buitenlandse beta lingsbalans en ondanks de in maart j.l. afgekondigde beste dingsbeperking ziet het er naar uit, dat het tekort op de beta lingsbalans dit Jaar niet kleiner zal zijn dan in 1956. De inflatie heeft de hulpbronnen van-dit land onder druk gezet en een grote stijging van de invoer ver oorzaakt. Hoewel de onmiddellij ke inflatiestimulans werd ver oorzaakt door een sterke toene ming der investeringen ligt de wortel van het kwaad in het fa len van de loonbeperking. Zondagmorgen hebben, naar men vermoedt, leden van het bui ten de wet gestelde Ierse repu blikeinse leger bij Strabane in Noord-Ierland een gebouwtje van de douane opgeblazen. Enkele uren eerder hadden brandweer lieden de garage van het postkan toor van Londonderry van ver nieling door brand moeten red den. Onbekenden hadden in de garage brand gesticht, maar door het snelle optreden van de brand weer beperkte de schade zich tot één auto. De begroting is over drie we ken te verwachten en het ziet er naar uit, dat hogere belastingen zullen worden aangekondigd, waaronder hogere tabaksaccijn zen, alsmede'nieuwe beperkingen in de regeringsuitgaven. De Ne derlandse autoriteiten wijzen er met nadruk op, dat er geen kwes tie is van devalueren van de gul den en dat de druk slechts tijde lijk is. Doch zij zullen niettemin moeten hopen, dat de Westduitse regering snel zal handelen om een einde te maken aan het toe stromen van buitenlandse mid delen naar West-Duitsland." De Brit betoogde, dat volgens het Westen staking van de pro- duktie van splijtbaar materiaal voor militaire doelen de enige doelmatige maatregel is om tot Zorin vroeg vervolgens de "Wes telijke vertegenwoordigers waar- ni hun nieuwe voorstellen ver schillen van de vorige. De Ame rikaanse afgevaardigde, Stassen, wees erop, dat het Westen thans opschorting van de kernproeven voor de tijd van twee jaar In plaats van tien maanden voar- antwapening op dit terrein te stelt. Op de vraag van Zorin «f komen. De Russen zijn ertegen gekant, dat opschorting van de kernproeven wordt verbonden aan staking van de produktie van splijtbaar materieel voor mi litaire doelen, aan maatregelen tot beperking van de conventione le bewapening en aan een in- spectiestelsel tegen een verras singsaanval. De Russen willen één bepaalde maatregel nemen (onvoorwaardelijke beëindiging van de kernproeven), die in het geheel geen echte ontwapenings maatregel is, zo zei hij. OrmsbyGore wees, aldus werd van Britse zijde vernomen, op de ironie van het feit, dat, terwijl de Russen in de commis sie aandringen op een spoedige overeenkomst, in de Sowjet-Unie proeven met kernwapens worden genomen. overeenstemming in principe over staking van de produktie van splijtbaar materiaal noodza kelijk is voordat de opschorting: van kracht wordt, antwoordde Stassen bevestigend. Radio-Moskou verklaarde in een commentaar op de kernonl- ploffing in Nevada, dat deze ex plosie eens te meer bewijst, dat „de militaristische Amerikaanse kringen de tenuitvoerlegging van hun plan om een atoomoorlog te ontketenen voortzetten". „Het b veelbetekenend, dat de Verenigde Staten deze nieuwe proef hebbes genomen, terwijl hun vertegen woordiger in de subcommissie voor ontwapening uitdrukkiig geeft aan het verlangen vas Washington om de wereld va» het atoomgevaar te verlossen' aldus de Russische commentaar. De internationale bijeen komst van Rooms-Katholieke arbeidersjeugd te Rome, waar aan dertigduizend jonge arbei ders uit 84 landen deelnemen, is vrijdagavond geopend met een ontvangstplechtigheid in het theater van de Thermen van de Romeinse keizer Cara- calla. De ontvangstplechtigheid werd georganiseerd door de jeugdver eniging van de Italiaanse „Ka tholieke actie" ter ere van de buitenlandse afvaardigingen. In het theater hadden zich bijna 10.000 leden van de arbeiders jeugdorganisatie verzameld. Deze openingsplechtigheid werd bijgewoond door de kardinaals Pizzardo, De Barros Camara, Constantini, Arriba Y Castro en Spellman aartsbisschop van New York). Verder waren een twintigtal aartsbisschoppen en bisschoppen uit vijf werelddelen aanwezig. Er werd o.a. gesproken door de Italiaanse minister van Ar beid, Gui, de voorzitter van de Italiaanse „Katholieke actie", Volgens het orgaan van de Sowjetrussische vloot hebben Britse en Westduitse vliegtuigen onlangs hinderlijk laag gevlogen over Sowjet-oorlogsschepen in de Oostzee en het Engelse Ka naal. Ook was de Russische krui ser „Michail Koetoezol" bijna ge ramd door een geheimzinnige schoener. Dit laatste voorval had zicli voorgedaan toen de kruiser en de torpedobootjager „Bezoekori Znyenny", op weg voor een vriendschapsbezoek aan Albanië, de Oostzee verlieten. De schoe ner die een tijd evenwijdig aan de koers van de Russische sche pen had gevaren, maakte plot seling een scherpe bocht, waarna de machines stopten. Alleen door een snelle reactie van de Sow- jet-gezagvoerder was een aanva ring vermeden. De schoener was hierop in tegenovergestelde rich ting weggevaren. De schrijver van het artikel in het Russische marineblad vroeg zich af, of men het gebeurde niet moest beschou wen als „een provocatieeen poging om een internationaal schandaal te ontketenen. Uit Bandjarmasin is gemeld, dat een 150 man sterks bende een inval heelt gedaan in de desa Sa- tui, in Zuid-Borneo. Zij doodden vijf dorpelingen, verwondden zes anderen en ontvoerden vijftien jonge meisjes. Meer dan vijftig huizen werden tenslotte in brand gestoken. Het leger zette een achtervol ging in en wist reeds enige ben deleden neer te schieten. Gedda, en de oprichter van dt Rooms-Katholieke arbeiders- jeugdorganisatie, mgr. Cardijn. De bijeenkomst werd besloten met een demonstratie van volks dansen door verschillende af vaardigingen en een vuurwerk. Driehonderdduizend jonge ar beiders, uit 84 landen bijeen voor de grootste internationale ar beidsbijeenkomst ooit in Rome gehouden, begroetten juichend de Paus, toen deze voor de Sint Pietersbasiliek verscheen om hun, gezeten op een gouden troon, toe te spreken. De jonge Rooms-Katholieke arbeiders zwoeren een plechtige eed om n christelijk leven te leiden en te trachten hun vrienden tot het zelfde ideaal over te halen. „Om dat jullie Katholieken zijn, sta je veel sterker dan anderen, want jullie hebt de onfeilbare verzeke ring uiteindelijk te triomferen". De Paus zei dat de wereld van vandaag „verschrikkelijke obsta kels legt op de weg van het na tuurlijke optimisme van de jon geren. Onder het voorwendsel dat de natuurlijke hulpbronnen van de wereld niet voldoende zijn om een groeiende menselijke bevolking te voeden, doet men zelfs aanvallen op de waardig heid van huwelijk en gezin. En hoe trachten jullie dit kwaad te bestrijden? Jullie organisatie be vestigt met al het vuur van de jeugd haar geloof in de geestelij ke rijkdommen van het mens dom, in zijn aardse en bovenna tuurlijke roeping, en zet zich zeil in om die roeping tot vervulling te brengen". De pauselijke toespraak was 't hoogtepunt van de eerste wereld bijeenkomst van de beweging der jonge christen arbeiders, welke organisatie 35 jaar geleden in Brussel werd opgericht en thans een van de grootste lekeninstel- lingen in de Rooms-Katholieke Kerk is. Volgens de analen bestaat dit jaar de marineluchtvaartdienst 40 jaar. Dat de marine ook in de luchtvaart belang stelde, is niet zo verwonderlijk, als men bedenkt dat één der oprichters van de Nederlandse luchtvaart een marineman was, n.l. luit. ter zee A. E. Rambaldo. Reeds in 1915 ontving een detachement marine-officieren een vliegopleiding op Soester- berg, dat toen twee jaar gele den was opgericht als vliegba sis. Twee jaar later, in 1917, werd de eerste marine-lucht vaartbasis geïnstalleerd bij De Mok op Texel en ontstond aldus een afzonderlijke marinelucht vaartdienst. Men ging hierna over tot het instellen van een korps vliegtuigmakers. Inmid dels had men reeds enkele jaren het nut van het vliegtuig voor de marine voorzien en waren al verschillende proeven genomen dienaangaande. In dit opzicht heeft de militaire vlieger K. Muller zich verdienstelijk ge maakt. Hij was het die zich be kwaamde in luchtverkenningen op zee en verbindingen met schepen tot stand bracht door middel van een door hem uit gedachte z.g. water-berichtko- ker. Een en ander werd door hem te boek gesteld. Daar toentertijd de aanschaf van vliegtuigen een vrijwel on mogelijke zaak was, maakte men o.a. gebruik van geïnterneerde buitenlandse machines. De toe stellen werden gebruikt voor waarnemingen voor de vuurlei ding en het opsporen van mij nenvelden. Zo bleek al spoedig dat het marinevliegtuig als „oog" voor de moderne vloot on misbaar was en zo werd dus op de marinebegroting voor 1917 een belangrijk bedrag uitgetrok ken voor de aanschaf van mate riaal en andere benodigdheden. OORLOGSTAAK. In de laatste wereldoorlog heeft de marineluchtvaartdienst veel nuttig werk verricht; den ken we slechts aan het werk van de Hudson-bommenwerpers, die een 120.000 ton aan scheeps- ruimte van de vijand buiten ge vecht wisten te stellen en boven de Atlantische Oceaan en in het Verre Oosten opereerden. Doch ook in vredestijd vervult de M.L.D. een groot aantal be langrijke taken met toestellen als de Martin Mariner amfibie, de Sea Hawk marinestraaljager, het Avenger anti-onderzeeboot vliegtuig, de Neptune patrouille bommenwerper en de S-55 wen telwiek. Noemen we slechts het aandeel bij het in kaart bren gen van Nieuw-Guinea en in het onderhouden van de verbindin gen aldaar. Deze taak wordt nu geleidelijk overgenomen door de luchtvaartmij. „De Kroonduif". Stippen we tot slot een zeer belangrijk onderdeel aan, dat de M.L.D. naam heeft doen ma ken de opsporings- en redding- dienst Nederland, kortweg de O.S.R.D. genaamd. Hierbij wordt zorg gedragen voor de beveili ging van onze kuststrook en snelt men bij tal van schipbreu ken te hulp. Het is daarom op deze wijze, dat wij dit 40-jarig bestaan wil den memoreren om onze mari neluchtvaart in het zonnetje te zetten. Zij heeft dit wel ver diend. Ook hulde aan de beide strevers K. Muller en K. Door man, die door hun pionierswerk de M.L.D. op een hoog plan heb ben gebracht. (Nadruk verboden.) De commissie voor kernener gie van 't Amerikaanse Congres heeft meegedeeld, dat ..het schijnt dat de gevolgen van ver dere kernproeven als zij in tie mate van de afgelopen vijf jaar worden genomen, in de komende generaties een gevaar voor de wereldbevolking kunnen vor men". Als de omvang van de proeven wordt vergroot, kan het gevaar groter zijn en zich eerder voor doen, zo wordt gezegd in een samenvatting der verklaringen, die een vijftigtal geleerden voor de commissie heeft afgelegd naar aanleiding van een onder zoek naar de radio-actieve neer slag en de gevolgen hiervan voor de mens. Uit de publikatie blijkt, dat er vooral meningsverschillen tus sen de geleerden bestaat aver de biologische gevolgen van radio actieve stralingen. „Het is zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, met enige werkelijke juistheid te voorspellen, hoeveel mensen zul len worden getroffen", zo wordt hierover gezegd. Een andere vraag, waarop geen antwoord is gevonden, is de kwestie, of er een „veilig" minimumpeil van straling is.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1