ure pa en SYRIË rood in nood Minister Suurhoff beperkt zijn bestedingen met 11.018.800,- De Algerijnse kwestie «Brussel '58» in cijfers De verontrustende situatie van de Nederlandse uitvoer Weeroverzicht Westduitse Vakverbond eist maatregelen tegen inflatie WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4149 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Uiterlijk schijnt het alsof, zelfs in Frankrijk, de rust op economisch en financiëel gebied een weinig is terugge keerd. Men vergete in Frankrijk gelijk trouwens ook in Engeland, intussen niet, dat het parlement met vakantie is, en dat dus de regering een zekere vrijheid van hande len heeft waarover zij zich zo straks- moet verantwoorden. De Franse regering heeft ettelijke stappen moeten nemen tegen degenen die de prijzen opdrijven, en in Irankrijk, waar men zo iets helemaal niet gewoon is, spreekt men nu zeifs van gevangenisstraffen tegen dergelijke lieden. Er is, om de grote moeilijkheden te voorkomen, al vast een prijsstop voor het brood, maar voor fruit, vlees en groenten stijgen de prijzen, gelijk men algemeen hoort niet met de dag, maar met het uur. DE VERJAARDAG VAN PRINSES WILHELMINA Zo onopvallend en rustig mogelijk RUSSISCHE ATOOMPROEF Koningin en Prinses Beatrix naar Markelo rjiiiniiimiiu De gearresteerde Algerijnse opstandelingenleiders Vader en zoon vermoord ARRESTATIE VAN ALGERIJNEN IN PARIJS GEEN ATOOMWAPENS OP MALAKKA Malakka niet op het oorlogspad DODEN BIJ EEN INCIDENT AAN DE ISRAELISCH- JORDAANSE GRENS VERKLARING VAN PRESIDENT KOEWATLT Westen dient zij'n steun aan Israël in te trekken Ghana deporteert twee Mohammedaanse leiders. onder op onder Frankering bij abonnement: ïerneuzei. Directeur-Hoofdredacteur 1. van ne Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum rees advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadvw* tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 tSU Voor het maandagnummer: zaterdags 1# Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrian Bureau van dit Blad. 20 cent meer e vooral de sociaal-democraten, die nu hun tot dusver gematigde en zakelijke toon hebben opgegeven, en scherper kritiek uiten. In de grootste moeilijkheden blijkt de F.D.P. te verkeren, die duidelijk aan den lijve gevoelt welke verliezen door de splitsing aan de partij zijn toegebracht. Eén der leiders Mende is al zo ver gegaan om in het openbaar aan de C.D.U., dus Adenauer, een nieuw bondgenootschap aan te bieden; een ander, de strijd bare Maier heeft gezegd, dat als Amerika niet ophoudt Adenauer te steunen, de democratie bij een derde termijn van Adenauer in gevaar zal komen. Het rustigst van allen houdt zich Adenauer zelf, die met jeugdig vuur hij is 82 op verkiezingsreis is. De partikulier secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina meldt ons: Prinses Wilhelmina heeft de blijken van belangstelling, die zij tijdens haar rustkuur van ve len mocht ontvangen, zeer ge waardeerd. Ofschoon de verlenging van deze kuur Prinses Wilhelmina veel goed doet, zal de Prinses toch nog niet in staat zijn om op 31 augustus a.s. haar verjaardag te vieren. Het liefst zou de Prin ses deze dag zo onopvallend mo gelijk laten voorbijgaan. Reden waarom Prinses Wilhelmina mij verzocht allen die het plan had den haar dien dag telegrafisch of schriftelijk gelukwensen te zenden, te vragen deze ditmaal achterwege te willen laten. Minister Suurhoff heeft de Tweede Kamer een nota overge legd, waarin hij mededeelt hoe hij de bestedingen van het depar tement van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor dit jaar heeft beperkt. Het totale bedrag van de beperkingen van dit de partement bedraagt 1.018.600. De begrotingspost die 't meest is besnoeid is die voor de subdi- dies aan de plaatselijke vereni gingen voor gezondheidszorg. Het aantal in de begroting 1957 opge nomen wijkverpleegsters van ge middeld 2800 zal tot gemiddeld Er heerst ontevredenheid on der de arbeiders, begrijpelijk, na dat jaren acthereen maar steeds, ongeacht de schatkist, loonronde oo loonronde is gevolgd. Er ko men vrij veel gevallen voor, waarin of de edities van couran ten in beslag worden genomen, of journalisten worden aange klaagd voor overtreding van de wet. Het in Parijs gevestigde in ternationaal Persinstituut heeft er zich reeds mede bemoeid om om zich achter de bedreigde journalisten te stellen. Maar de ze hebben, in een élan van pa triottisme verzocht om niet tus senbeide te komen; dit achten zij een van de zaken, die alleen henzelf aangaan. Inmiddels blijkt, dat Gaillard erin geslaagd is aanzienlijk op de Franse begroting te besparen het gaat niet meer om tientallen miljarden maar om honderdtal len.. Zelfs' op militaire uitgaven wordt bespaard, met uitzondering van Algiers, waar intussen de Fransen een grootscheepse actie jegens de rebellen zijn begonnen. DE GEVOLGEN. Dat dit alles invloed oefent op de totstandkoming van de Euro- markt ook onder de bondgeno ten, én in het bijzonder onder Engeland, spreekt wel haast van zelf In de aangrenzende landen ziet'Italië met stilzwijgende vol doening toe hoeveel beter het daar gaat dan in Frankrijk, ter wijl men er zich ook bezighoudt met de al dan niet echtheid van de dagboek-aantekeningen van Mussolini. En in Spanje zijn de te Intussen houden de geruch ten aan, dat Boelganin zijn plaats zal moeten ruimen; men zegt nu, dat niet Zjoekof deze zal inne men, maar Mikojan, die hem evenals tevoren Boelganin als een zwijgende getuige op deze reis heeft vergezeld. Hoe of de juiste verhouding met Joegosla vië is, weet niemand; in Joego slavië zelf gaat de aandacht voor al uit naar het boek van Djilas, dat deze in de gevangenis heeft geschreven en naar Amerika heeft weten te smokkelen. Het uit zich zeer scherp tegen het communistische stelsel, eigenlijk te scherp, want men voelt in zijn woorden de verbittering van de man, wiens illussies door de partij zelf zijn geknakt. De onderhandelingen van West- Duitsland en Rusland zijn ten tweede male stopgezet en Lehr, de aanvoerder der Duitse delega tie, is opnieuw naar Bonn terug gekeerd, omdat de besprekingen over de krijgsgevangenen geheel zijn vastgelopen. SYRIË SOW JET-SATEL LIET. In het Nabije Oosten is een nieuw gevaar dreigend gewor den. In Syrië is n.l. de effectieve militaire macht in handen van de communisten geraakt, de hoofdstad en de grenzen werden met een ijzeren gordijn afgeslo ten, hoewel het grootste deel van het leger niets voelt voor inmen ging van Moskou. De president van Syrië is halsoverkop naar Egypte gevlucht, waar tijdens het zgn. proces tegen spionnen Mussonm. £.n in apanjc /.ijn *--- - - h t pretendent Don Juan en zijn zoon ergerlijke toestanden aan zi -w+U70D. iir>ht 7,nn eetreden. Don Juan Carlos, die juist twee de luitenant is geworden, op nieuw in actie geraakt, al heeft deze nog geen levende betekenis. Chroesjtsjef heeft ten lange leste afscheid genomen van Oost-Duitsland; heeft onmiddel lijk na zijn terugkomst te Mos kou een openbare rede gehouden om zijn indrukken weer te ge ven, en alles is natuurlijk in Oost-Buitsland van het allerbes- De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie heeft vrijdag in Washing ton bekendgemaakt, dat donder dag in de Sowjet-Unie een kern ontploffing te weeg is gebracht. De Russen namen hun proef in Siberië. De kracht van de ont ploffing was „aanzienlijk", aldus de voorzitter van de Ameri kaanse atoomcommissie, Lewis Strauss. De laatst bekend geworden atoomontploffing in de Sowjet- Unie dateerde van 18 april. Tot nu toe zouden de Sowjets 24 kernproeven hebben genomen. Strauss heeft echter laten uitko men dat men niet aan alle ont dekte proeven bekendheid heeft gegeven. licht zijn getreden. Amerika wenste de diploma tieke relaties met Syrië te ver breken en senator Fullbright heeft Dulles over zijn fel gekriti seerde politiek voor het Nabije Oosten onder handen genomen. De beurs in New York, door de gebeurtenissen toch reeds zwak, heeft nog even een stootje van het gebeurde in Syrië opgevan gen. Het lijkt te grote eer. Feit is, dat het Westen mach teloos staat nu Russische „advi seurs" het Arabische land bin nenstromen en de aanleg van rode bases in de rug van Turkije en aan de grenzen van het kleine Israël voor de deur staat. MIDDEN EUROPA. In Polen heeft zich te Lodz een tramstaking afgespeeld, die een ogenblik dreigde aanleiding te geven tot ingrijpen van het le ger. Maar Gomulka heeft in zo verre zijn gezag over de arbei ders kunnen demonstreren, door dat zij, eigenlijk zonder looncom- pensatie van belang aan het werk zijn gegaan, omdat Polen, gelijk hij heeft gezegd, er zo zwak voorstaat, dat het finan- ciëel-economisch, geen terugslag kan verdragen. Chroesjtjsef heeft Adenauer in de kaart gespeeld door een heid van Duitsland anders dan op communistische grondslag te verwerpen. Noodlijdenden zijn EISENHOWER UITGERAN GEERD? Inmiddels verzwakt gaandeweg Eisenhower's positie. Hij heeft in het negervraagstuk slechts een twijfelachtige, zeker niet vol komen overwinning behaald. Nu heeft men hem op zijn budget voor buitenlandse hulp 80G mil joen besnoeid, en hij is daarover zo boos, dat het Congres eind no vember' in extra-zitting zal wor den bijeengeroepen. De ontwapeningsconferentie te Londen wordt slepende gehou den, maar is in feite mislukt. Zorin zegt neen, en dit ondanks, dat er van Westelijke zijde weer opnieuw concessies worden ge daan. De Verenigde Naties tonen, ge lijk telkenjare tegen de assem blee aan, hernieuwde activiteit. Het rapport, dat de schandelijke handelingen van Rusland in Hon garije heeft bloot gelegd, zal nu in een extra zitting, die 10 sep tember zal beginnen, worden be handeld. Nehroe heeft al ver klaard, dat hij er tegen is om een veroordeling over Rusland uit te spreken. De kwestie-Oman, waar de rust is hersteld, Wordt niet voor de Veiligheidsraad gebracht; er waren geen 7 voorstanders en de berichten over de Engelse ex peditie lijken wat erg opgebla zen. De a.s. assemblee is daarom belangrijk, omdat in de plaats van Hammarskjoeld, die begin 1959 aan de beurt van aftreden is, een opvolger moet worden herkozen. Men hoopt, dat Rus land tegenover Hammarskjoeld althans geen veto zal uitspreken en daarom is hij nog de aange wezen kandidaat. De vraag is echter in sterke mate of hij be reid is zulk een kandidatuur te aanvaarden VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) In het jongste nummer van „De Katholieke Werkgever" wordt een beschouwing opgenomen over de ontwikkeling van de Ne derlandse in- en uitvoer, waarbij vooral gewezen wordt op de ver ontrustende situatie van onze uit- Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Beatrix op don derdag 29 augustus de herden kingsbijeenkomst ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland (P. J. G. N.) te Markelo bij te wonen. Na een bezoek aan de landbouw tentoonstelling „Gouden Aren" zullen de Koningin en de Prin ses het spel „Eenheid" bijwonen, dat opgevoerd wordt door leden van de P.J.G.N. en verschillen de Nederlandse en internatio nale folklorische groepen. voer. In dit verband wordt op gemerkt. dat het exportvraag- stuk opnieuw in studie moet wor den genomen en hernieuwde aandacht moet worden besteed aan internationaal toegestane methoden om de export te sti muleren en te steunen, waar dit mogelijk is. (Advertentie.) ■p^ni MA ZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Op het ogenblik werken 90 aannemers en ongeveer 400 on deraannemers op de Heyzelvlakte nabij Brussel, waar van 17 april tot 19 oktober 1958 de Algemene Wereldtentoonstelling zal wor den gehouden. Er werken ruim 10.000 arbeiders, waaronder on geveer 7.000 vaste werkkrachten. Uit de deelnemende landen is al meer dan 10.000 ton materialen voor de tentoonstelling in Brus sel ingevoerd tot een waarde van meer dan 14 miljoen gulden. In voerrechten behoeven niet op deze materialen te worden be taald, maar na afloop van de tentoonstelling moeten ze, óf weer naar de betrokken landen worden uitgevoerd, óf er moet een invoerrecht worden betaald op basis van de waarde, die ze aan het eind van de tentoonstel ling hebben. Er worden dagelijks gemiddeld ruim 175.000 bezoekers verwacht, waaronder 3.800 Nederlanders, 4.600 Fransen, 3.900 Duitsers, 2.800 Engelsen en 1.200 Ameri kanen. De Belgen zelf leveren natuurlijk het grootste contin gent, namelijk ruim 156.000. Elke dag zullen zich ruim 35.000 auto's naar het terrein begeven, waaronder bijna 5.000 uit het buitenland. Maar er zal parkeer ruimte zijn voor 30.000 auto's, die zo nodig kan worden uitge breid tot 50.000. De vrijdag door de Franse autoriteiten gevangen genomen Algerijnse opstandelingenlei ders zijn Beldsjed Achmed, de militaire leider van een in het gebied van Oran opererende groep, en El Wali Larbi, de po litieke leider van de groep. Nog twee leiders van de groep wer den gearresteerd, namelijk de secretaris Mohammed Boeme- dien, en de financiële leider, Hadji Boezian. De Franse politie deelde mee, dat aan de hand van door deze leiders gegeven inlichtingen Franse troepen een groep geüni formeerde opstandelingen heb ben overmeesterd. Vijftien van de rebellen werden hierbij ge dood. Verder werd een hoeveel heid wapens in beslag genomen. Te Boeguirat in het departe ment Oran zijn donderdagavond de Frans gezinde Mohammedaan se religieuze leider sjeik Ben Tekkoek en diens zoon vermoord. De sjeik was 73 jaar en leider van de Zamoeja Senoessia sekte. In het gebied van Oran zijn twee opstandelingenleiders aan gehouden. Het zijn de militaire en de politieke leider van het natio nale bevrijdingsfront in Oran. Hun namen zijn niet bekendge maakt. In de eerste drie weken van augustus zijn in Parijs 326 Al gerijnen gearresteerd, 67 van hen wegens „politieke misdrij ven". De rest voor gewone over tredingen. In de eerste helft van deze maand zijn volgens niet-officiële ramingen meer dan 60 mensen gedood en 140 gewond bij ge welddaden onder de pl.m 350.000 Noordafrikanen, die in Frank rijk wonen. Dat is bijna net zo veel als in de gehele maand juli. Volgens de Franse politie is de opleving van de Algerijnse activiteit in Frankrijk een ge volg van rivaliteit tussen orga nisaties van Algerijnse opstan delingen en intimidatie van Nocrdafrikaanse agenten, die hun landgenoten geld afpersen als bijdrage voor de strijd in Al gerië. Sedert begin augustus heeft de politie meer dan een miljoen frank, die deze agenten ingeza meld hadden, in beslag geno men. Exportkredietverzekering, ex portkredietfinanciering, uitbouw van het exportvoorlichtingsappa raat, verbetering van onze buiten landse verkooporganisaties en nog menig ander middel, indien nodig ook in de fiscale sfeer, zul len opnieuw en voortdurend bij voorrang voorwerp van belang stelling van overheid en bedrijfs leven moeten worden. Een nieuwe exportnota van de Nederlandse regering, zoals die déstijds door prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, toenmalig minister van Economische Zaken aan de Sta- ten-Generaal is aangeboden, schijnt thans niet overbodig en kan een geschikt uitgangspunt vormen om de aandacht opnieuw te vragen voor de structuur, de omvang, de gewijzigde ontwikke ling en de middelen tot verbete ring van de Nederlandse export. Industrie, handel, landbouw zullen deze export (vergroting) moeten realiseren maar door de overheid zal het klimaat nog kun nen worden verbeterd en uit een gezamenlijke nieuwe inspanning kunnen hernieuwde impulsen worden gevonden om de afzet mogelijkheden te verbeteren. Op de korte termijn kan van deze politiek geen direct resultaat voor de betalingsbalans worden verwacht, maar dit neemt niet weg, dat de toekomst van de Ne derlandse economie ook deze be- talingsbalanspolitiek op lange termijn vraagt, die reeds op dit moment tot gevolg moet hebben, dat enerzijds het exportvraagstuk met hernieuwd elan ter hand wordt genomen en anderzijds, dat maatregelen op sociaal-eco nomisch terrein in Nederland worden nagelaten, die onze ex portpositie in gevaar kunnen brengen. Overheid en bedrijfsleven zul len het exportvraagstuk tot uit gangspunt van hun beleid moe ten nemen, niet alleen, omdat de betalingsbalans is scheefgetrok ken, maar ook, omdat wij waar schijnlijk op het punt staan toe te treden tot het Europese pro ject, waarbij een nieuwe grote markt wordt geschapen, waarin wij wederom onze produkten blij vend en jn toenemende mate moeten kunnen afzetten en onze diensten moeten kunnen blijven verlenen. Daarnaast biedt ook de wereld markt nog vele mogelijkheden die nadere bestudering van overheid en bedrijfsleven onder de huidige omstandigheden vragen. 2700 worden teruggebracht, het geen een besparing van 275.000 oplevert. Bij de subsidiëring van de sociale lasten zal, voor zover dit in een aantal gevallen nog niet geschiedde, rekening worden gehouden met de toepassing van de z.g. coördinatietabel, hetgeen 50.000 oplevert. De tuberculose bestrijding zal het dit jaar met ƒ198.600 'minder moeten doen. Het voor de aanschaffing van Röntgen-apparatuur opgestelde programma zal worden beperkt besparing 120.000 het sub sidie aan de Kon. Nederl. Cen trale Vereniging tot Bestrijding der t.b.c. zal wqrde'n verlaagd - besparing 40.000 en het aan tal te subsidiëren huisbezoeksters bij de plaatselijke verenigingen voor t.b.c.-bestrijding zal met 10 worden verminderd besparing 38.600. De posten inzake de bestrijding van de kinderverlamming zullen met 180.000 worden verminderd. Nu na de epidemie van 1956 een duidelijker beeld betreffende de noodzaak van rijkssteun ten be hoeve van de polio-bestrijding is verkregen, is het mogelijk geble ken ervan uitgaande dat de ontwikkeling in 1957 niet ongun stiger zal zijn dan thans wordt aangenomen het onderdeel „subsidiëring in de personeels kosten van het verplegend perso neel" van de erkende centrale te verlagen met 80.000 en het on derdeel „aanschaffing appara tuur" met 100.000. Andere be- perkingsposten zijn: subsidiëring van verschillende vormen van verpleegstersopleidingen 75.000, subsidies bevordering kinder- hygiëne 24.000, subsidiëring van het sociaal plan voor de ontwik kelingsgebieden 75.000, subsi dies ten behoeve van de verple ging van astmatische kinderen 65.000, subsidies en kosten ver band houdende met de bestrijding van geslachtsziekten 25.000, be perking voorgenomen uitbreiding aanta] schoolartsen 35.000 en subsidies voor geestelijke volks gezondheid 16.000. De eerste-minister van Ma lakka, Toenkoe Abdoel Rahman heeft verklaard dat zijn regering niet zal toestaan dat er atoom wapens in het land worden op geslagen. „Malakka is niet op het oorlogspad. Voor het soort oorlog dat wij tegen de commu nistische terroristen voeren, heb ben wij geen kernwapens no dig", zei hij. Toenkoe verklaarde dit naar aanleiding van de in augustus gedane mededeling van de Brit se minister van Landsverdedi ging, dat de Britse troepen in Zuid-Oost-Azië de beschikking over kernwapens zouden krij gen. Een woordvoerder van het Jor daanse leger heeft donderdag avond te Amman meegedeeld, dat drie Israëlischee soldaten by botsingen met Jordaanse strijd krachten zijn gedood. De Israë liërs waren op Jordaans gebied doorgedrongen, aldus de Jor daanse woordvoerder. Volgens de woordvoerder was bij het dorp Gear Azoen een Is raëlische patrouille over de greni gekomen, die het vuur opende op een Jordaanse afdeling. De Jordaniërs schoten terug. Later werd de Israëlische pa trouille, die naar schatting uit zes man bestond, versterkt met een peloton. Jordaanse militai ren omsingelden de Israëliërs om hun de terugkeer naar Israë lisch gebied te beletten, aldus de woordvoerder. De gemengde be standscommissie, die door de Jordaniërs was gewaarschuwd, gaf bevel het vuren te staken. De Jordaniërs gaven gehoor aas het bevel, maar de Israëli»* schoten door. Dit leidde ertoe, dat drie Israëlische soldaten wer den gedood, aldus de Jordaanse woordvoerder. De Jordaniërs den geen verliezen. Volgens de woordvoerder ver sterkten de Israëliërs de troepen met nog een peloton, ondanks het bevel tot het staken van het vuren en aanwijzingen van waar nemers van de Verenigde Naties. t President Koewatli van Syrië, die voor een geneeskundige be handeling in Egypte is, heeft o$> een persconferentie in Cairo ver klaard, dat het westen zijn sten» aan Israël dient in te trekken. „Het Arabische nationalisme is minder gevaarlijk dan de expan siedrang van de Israëlische lei ders", zo zei hij. Het slechter worden van de be trekkingen van Syrië met de Ver enigde Staten weet Koewatli „aan het drijven van bepaalde Amerikaanse leiders, die zich in de Syrische binnenlandse aange legenheden willen mengen". De president herhaalde vroe gere verklaringen, dat de. buiten landse politiek van Syrië er een van „positieve neutraliteit" is. Alle militaire en economische hulp waaraan geen voorwaarden verbonden zijn, is welkom, -zo voegde hij hier aan toe. De president ontkende, dat Syrië bezig is een communistisch land te worden. Syrië heeft zich niet bij het Russische blok aangesloten. Men moet verschil maken tussen communisme en Arabisch natio nalisme. Geen enkel Arabisch land zal de vestiging van Russi sche bases op zijn gebied toe laten, aldus de president. Een zuidelijke luchtstroming voerde donderdag warme en dro ge lucht uit Frankrijk aan, waar door er langdurige zonnige pe rioden voorkwamen en de tempe raturen tot ongeveer 20 graden konden oplopen. Op het gehele vasteland van West-Europa was het zonnig weer, daarentegen viel in het Alpengebied enige re gen en werden uit Zuid-Frankrijk onweersbuien gemeld. Een front van een diepe depressie, die ten noorden van Schotland ligt bracht donderdag in Engeland veel regen. Dit regengebied be weegt in oostelijke richting. Vrijdagmiddag kwam bij ons Het Westduitse vakverbond heeft de bondskanselier, dr. K. Adenauer, verzocht maatrege len te nemen tegen een algehe le stijging der prijzen, die zich volgens het vakverbond eerst na de in september te houden verkiezingen in haar volle ge wicht zal doen gevoelen. De be voegdheden, die het parlement aan de regering heeft toege kend, moeten volgens het vak verbond op energieke wijze wor den toegepast, waardoor een bij drage zou kunnen worden gele verd tot het voorkomen van een verdere daling van de koop kracht. Het vakverbond denkt hierbij o.a. aan een aanzienlijke verlaging of een algehele op heffing van douanetarieven en een liberale behandeling van de invoercontingenten. Volgens het vakverbond be staat er een soort overeenkomst tussen de ministers en de in dustrie om de voorgenomen prijsverhogingen niet voor de verkiezingen te doen ingaan. Het vakverbond is van oordeel, dat de inflatie, waardoor het land wordt bedreigd, slechts door de redelijke loonpolitiek der vakbonden wordt geremd. Deze loonpolitiek betekent, dat de koopkracht van de Westduit se arbeiders het aanbod van ver- bruiksgoederen niet overtreft. De sterk overdreven winstaan spraken der werkgevers kunnen alleen worden ingewilligd met de hulp van de grote handels balansoverschotten, aldus het Westduitse vakverbond. Twee Mohammedaanse leiders, Baba en Lalemie, zijn uit Ghana gezet. Zij zijn weggebracht in 'n vliegtuig. Naar hun zeggen zou den zij in Nigeria worden afge zet. De regering van Ghana staat op het standpunt, dat zij onge wenste vreemdelingen zijn, maar de leiders zelf noemen zich staatsburgers van Ghana. Het parlement van Ghana had tevoren een wet goedgekeurd op grond waarvan uitzetting van de twee Mohammedaanse leiders mogelijk is geworden. Volgens deze wet mocht de minister van Binnenlandse Zaken beide man nen deporteren zonder dat er be roep is op een rechtbank. Toen de minister, dr. Krumah, zijn plaats in de vergaderzaal van het parlement innam riepen zijn aanhangers „Vrijheid", maar van de banken van de oppositie werd de kreet „Heil Hitier" gehoord. reeds wat hoge bewolking bin nendrijven en 's avonds begon 't in het Westen van het land tere genen. Als dit regengebied ons is gepasseerd, komen wij in -een gebied met krachtige westelijk,: winden, waarin naast opklarin gen enkele buien voorkomen. D; temperaturen zullen weer wa* lager worden medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Wisselend bewolkt. Aanvankelijk in het oosten vtot het land tijdelijk regen. Daarna opklaringen afgewisseld met en kele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets lagere mirt- dagtemperaturen. ZONDAG 25 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.10 1.45 2.25 2.35 n.m. 131 2.06 2.46 2.56 MAANDAG 26 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 1.56 2.15 Terneuzen 2.31 2.50 Hansweert 3.11 3.30 Walsoorden 3.21 3.40 ZON MAAN op Aug. 25 5.42 19.46 5.44 19.17 26 5.43 19.43 7.09 19.00 27 5.45 19.41 8.33 20.11 28 5.46 19.39 9.56 20.40

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1