Deltawet ZWARE SHAG BINNENLANDS NIEUWS DE Rekest van Landbouwschap inzake BEURSOVERZICHT A.N.W.B. gaf 100.000ste BRUID en de MOORDENAARS Jaarverslag centrale directie volkshuisvesting en bouwnijverheid lekker pittig! ORCAM Rechtszaken kredietbrief af DOUWE EGBERTS k ONTPLOFFING OP TANKBOOT DE AANLEG VAN EEN OLIEBUISLEIDIN G IN HET MIDDEN-OOSTEN Op de 31e openbare vergade- ling van het Landbouwschap, ge houden onder presidium van ir C. S. Knottnerus, is de heffings verordening pootaardappelen 3357 vastgesteld. In de verorde- sang 1956 was voorzien in een heffingsbedrag van ƒ90. Dit be drag wordt in de nieuwe verorde ning gebracht op 130 per hec tare. Met betrekking tot de prijs zetting van voedergranen werd medegedeeld, dat in het begin van augustus kon worden gecon stateerd, dat de situatie op de binnenlandse graanmarkt zoda nig was, dat de vastgestelde ba sisprijzen niet werden gereali seerd. Het dagelijks bestuur van thet Landbouwschap heeft toen besloten de minister van Land bouw te verzoeken om de prijzen der granen op het gewenste peil te brengen. In aansluiting aan een destijds door de hoofdafdeling akkerbouw ingenomen stand punt is aan de minister voorge steld het aan- en verkoopkantoor voor akkerbouwprodukten, met name voor gerst en haver, als koper te laten optreden tegen prijzen, welke zijn afgesteld op de vastgestelde basisprijzen. Het bestuur ging met deze stap pen akkoord. REKEST INZAKE DELTAWET. Vervolgens is een bespreking gehouden met betrekking tot de Deltawet. Aan het bestuur werd voorge steld aan de Tweede Kamer een rekest te zenden naar aanleiding van de Memorie van Antwoord ëer regering van 22 mei j.l. op &et voorlopig verslag nopens de Deltawet. In het ontwerp-rekest wordt gezegd, dat het Landbouw schap een onverbrekelijke samen hang ziet tussen de Deltawet, de (nog in te dienen) bijdragenwet en de wet regelende de bijdragen voor zee- en rivierwaterkeringen. Het Landbouwschap dringt er dan ook met klem op aan, dat deze drie wetsontwerpen tegelij kertijd in behandeling komen. Her financieringssysteem van het ontwerp-Deltawet aldus bet rekest houdt in, dat het sjjk de afsluitingswerken be taalt behoudens aan anderen op te léggen bijdragen en dat de versterking van de bestaande wa terkeringen voor rekening komt san de beheerders met bijdrage van het rijk. Een en ander zal Bader worden geregeld in de meergenoemde, tot heden nog siet ingediende bijdragewet. Ten aanzien hiervan wijst de Memorie van Antwoord erop, dat aq de voorbereiding van het ont- veel als mogelijk is een gelijkheid van de diverse belanghebbende beheerders te bereiken, waarbij ook het onderhoud van werken in beschouwing genomen zal worden. Deze gelijkheid van behande ling onderstreept het Landbouw schap in zijn rekest. Naar het oordeel van het Landbouwschap stelt de Memorie van Antwoord terecht, dat een bijdragenwet Deltawerken niet ten doel mag hebben de waterschappen te zwaar te belasten. Deze wet dient een nationale bijdrage te bieden voor een werk met nationale as pecten. In dit verband wekt het be vreemding aldus het rekest dat volgens de Memorie van Ant woord de bijdrage aan de beheer der wordt bepaald op een vast percentage van de kapitaalsuit gaven, waarbij aan zestig pro cent wordt gedacht, behoudens de mogelijkheid van hogere uit keringen, indien daartoe de om standigheden in een bepaald wa terschap aanleiding geven. Een dergelijk percentage zo wordt verder in het rekest ge zegd zou b.v. voor de dijkbe- heerders langs de Westerschelde een belasting betekenen, welke op een bedrag van 1500 per lia neerkomt. Voor dit gebied is een dergelijke bijdrage dan ook zon der meer onaanvaardbaar. Het Landbouwschap bepleit, dat de werken, ook voor zover door anderen dan het rijk uitge voerd, in eerste aanleg door de staat voor het volle pond worden gefinancierd, voor zover de om vang der werken niet uitgaat boven de door de kroon vastge stelde plannen. De memorie van Antwoord wst een door het Landbouwschap in een vorig rekest bepleite wet telijke regeling van de financie ring van de „zwakke plekken" van de hand. Het Landbouwschap acht het echter térwille van de rechtszekerheid gewenst, dat b.v. in de bijdragenwet deze materie geregeld wordt en dat aan de waterschappen een recht van be roep op de kroon wordt toege kend. Het Landbouwschap pleit voorts o.a. voor ter visie-legging van de plannen vopr de afslui tingswerken, zodat bezwaren ter kennis kunnen worden gebracht van de kroon. De heer H. M. Gerbrandy con stateerde bij de bespreking van dit ontwerp-rekest ten aanzien van de verdeling der lasten een cies zijn het er over eens, dat dit verschil bij de wortel moet wor den afgesneden, zeide hij. Naar zijn oordeel moet meer aandacht worden geschonken aan de auto nomie der waterschappen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten aan het rekest een zinsnede toe te voegen, waarin te kennen wordt gegeven, dat het Landbouwschap zich over de kwestie der bijdragen nader zal uitspreken, zodra de bijdragenwet aanhangig is gemaakt. De kwes tie der bijdragen aan waterschap pen voor uitgevoerde werken zal nader bezien worden in de com missie grondgebruik. De vergadering heeft zich hier op met het aangevulde ontwerp- rekest verenigd. Het bestuur van het Landbouw schap sloot zich aan bij het stand punt van de hoofdafdeling vee houderij, welke zich uiteindelijk heeft kunnen verenigen met de conclusies van de gezondheids commissie voor dieren om guns tig te adviseren op verzoeken van de gezondheidsdiensten in Overijssel, Gelderland, Noord- Holland en Zeeland en een be sluit van die dienst in Drenthe i in bepaalde gedeelten van hun werkgebied over te gaan tot het om het andere jaar tuber- culineren van de veestapel. In Zeeland zal men tot deze maat regel overgaan op Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland, Wal cheren en' West Zeeuws-Vlaande ren. werp er naar wordt gestreefd zo- principe-verschil. De kustprovin- In het thans verschenen jaar verslag over 1956 van de Centra- Te directie van de volkshuisves- öng en de bouwnijverheid wordt gemeld dat de impasse-stemming het gebied van de woning bouw, die twee jaar geleden een ibedreiging vormde, thans blijkt te zijn overwonnen, althans te sïjn teruggedrongen. De verheugende verhoging der produktie, de vele initiatieven op het gebied van systeembouw, be vordering der continuïteit en doorwerken bij ongunstig weer, hebben het besef doen groeien dat de strijd niet hopeloos is, dat de kansen gekeerd zijn. Het is echter duidelijk, aldus het ver slag, dat een krachtige verhoging van de produktie nodig zal zijn, «ril het tekort werkelijk binnen afzien hare tijd worden ingelopen. Dit wordt geïllustreerd door kei feit dat zelfs bij een produk- fie van 68.000 woningen niet H«ser dan 10.000 wordt ingelopen ap het tekort. Uit de reeds bekende, thans in het verslag nogmaals gepubli ceerde cijfers valt te constateren, dat hoewel dit tekort in Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht sfechts weinig is ingelopen en nog altijd zorgwekkend hoog is, IQ6t name in Groningen, Fries land, Drenthe en Zeeland niet alleen de afneming van het te kort relatief belangrijk was, maar dat het evenwichtsniveau vrjj snel benaderd wordt. Wan neer alle cijfers bekend en geana lyseerd zijn, zal zo wordt in het verslag medegedeeld, de vraag overweging verdienen, of voor bepaalde gebieden de overgang naar normale toestanden, dat wil zeggen vrije huurbepaling en vrije vestiging, niet binnen afzien bare tijd, zal kunnen geschieden. In het verslag wordt voorts nog enige aandacht gewijd aan de problemen waarmede men wordt geconfronteerd bij het op voeren van woningbouw: de kwa liteit van de woningen en de ste- debouwkundige vormgeving. Men meent dat er ten aanzien van de kwaliteit thans reden is tot optimisme. De gemiddelde classificatie-inhoud der vvoning- wetwoningen in traditionele bouw die in 1952 nog 240 kubieke meter was, bedroeg in 1956 269 kub. meter. Het vloeroppervlak steeg dien overeenkomstig van 77 vierkante meter tot 87 m2. Ook het afwer kingsniveau en de uitrusting ver beterden in de laatste jaren niet onaanzienlijk. EMAILLEFABRIEK ONTSLAAT ARBEIDERS De directie van de Koninklijke Kamper emaille fabrieken voor heen H. Berk en Zoon te Kam pen, heeft op korte termijn aan 25 werknemers ontslag aange zegd. Deze arbeiders zijn allen werkzaam in de emaille-afde- ling. De oorzaak van dit ontslag is de bij het publiek ontstane tendenz, van emaille-artikelen over te gaan op plastic en alu- minium-artikelen. Hierdoor moet de produktie van emaille-artike len worden ingekrompen. DRIJFJACHT OP KOEIEN OP SCHIPHOL De modelboerderij, in de zuid oosthoek van het vliegveld ge bouw, zal 29 augustus officieel in gebruik worden genomen. Woensdagmorgen gingen de vijftig koeien van de boerderij „Dankbaarheid", welke te zijner tijd in verband met de uitbrei ding van de luchthaven zal ver dwijnen, naar de modelboerde rij over, een moeilijk en onge woon karwei, waar zeker een 20- tal drijvers aan deelnamen en geruime tijd nodig had om de dieren van de ene boerderij naar de andere te drijven. Want op hetzelfde ogenblik, dat de die ren uit de „Dankbaarheid" wer den losgelaten, voor slechts een afstand van 500 meter, verkozen zij de vrijheid, verspreidden zich over baan 19, welke evenwel Op de onder Griekse vlag va rende Liberiaanse tankboot .World Splendour" heeft zich dinsdag een ontploffing voorge daan. Het schip bevond zich 50 zeemijlen ten Oosten van Ceuta, Marokko. Van de 87 opvarenden zijn er 30, onder wie een vrouw, opge pikt 490» tdfi Franse tankboot „Kobad". Velen hadden brand wonden. De tankboot, die in brand staat, meet 25.000 ton. Ook een Britse torpedojager heeft overlevenden opgepikt. Een sleepboot en een bergings vaartuig zijn uit Gibraltar ver trokken. Het ongeluk is dins dagmiddag omstreeks half één gebeurd. De „World Splendour" was van Engeland op weg naar het Midden-Oosten. Het schip eigendom van de „Mercury Tanker Compagny" in Liberia. Een woordvoerder van de Brit se admiraliteit heeft meegedeeld dat op twee na alle opvarenden in veiligheid zijn. Er hadden zich twee ontploffingen op de tankboot voorgedaan. De oor zaak was nog niet bekend. De „Kobad" brengt de 30 op gepikte bemanningsleden naar een Franse haven. Een deel van de bemanning is volgens de woordvoerder aan boord van de „World Splendour" gebleven, die nu op een sleepboot wacht. Woensdagavond werd uit Gibral tar gemeld dat de „World Sulen- dour" nog niet gezonken is. De kapitein en acht leden van de bemanning van de tankboot, die aan boord waren genomen door de Britse sleepboot „Con fident" zijn woensdagavond te .Gibraltar aan land gegaan. De kapitein en de eerste stuurman lijden aan een zenuwinstorting. Het probleem, dat van de stede- bouwkundige vormgeving, dringt zich hoe langer hoe meer op de voorgrond, nu Nederland in 12 jaar tijds zijn vooroorlogse wo ningvoorraad met 25 procent heeft uitgebreid. Indien het hui dige bouwtempo wordt gehand haafd, zal in een tijdsverloop van zeven jaar nogmaals een derge lijke uitbreiding plaats hebben en omvangrijke consequenties ten opzichte van structuur en aan zicht van stad en land oproepen. Zij vragen een architectonische en een stedebouwkundige visie als nimmer van deze architecten, stedebouwkundigen en bestuurde- ren gevraagd werd. Zij vragen ook, vervolgt het jaarverslag, complementaire maatregelen voor verkeer, werkgelegenheid, bediening en recreatie in een om vang en van een verstrekkende betekenis als waarvoor de Neder landse overheid nimmer ge plaatst werd. Er zal, met name voor het westen des lands, een grote be stuurskracht en 'n creatieve visie nodig zijn, wil de enorme uitbrei ding van onze wonnigvoorraad inderdaad leiden tot een efficiën te en economisch- verantwoorde structuur van dit gebied en te vens tot nieuwe verrijking van het leven. De afwikkeling van oorlogs- watersnoodschade heeft vol gens het verslag in 1956 verheu gende voortgang gevonden. Het herstel van zuid-west Nederland is, ook wat de bebouwde eigen dommen betreft in de vier jaren die in de wet waren voorzien in derdaad tot stand gekomen. Ook ten aanzien van de oor logsschade, hoewel het beeld niet zo duidelijk en eenvoudig is als dat van watersnoodschade, mag van een verblijdende voortgang gesproken worden. Slechts in vier gemeenten, Rotterdam, 's-Gravenhage, Den Helder en Zandvoort, is nog geen sprake van een onvoltooide taak. De herbouw zal echter binnen enige jaren voltooid zijn. Van het to taal aantal verwoeste woningen, boerderijen, en bedrijfsgebouwen is thans ongeveer 95 procent her bouwd, terwijl ook het zwaar en licht herstel praktisch tot een goed einde is gebracht. WEER EEN ZWARTE OOIEVAAR In het waterloopkundig labo ratorium de Voorst bij Kraggen- burg, Noordoostpolder is een zwarte ooievaar gesignaleerd. Dit is de derde zwarte ooievaar, die in enkele weken tijds in ons land is opgemerkt. TERUGLOPENDE MARKT Het optimisme, dat op de niet- officiële ochtendbeurs in de koersen tot uitdrukking werd gebracht, tengevolge van hogere koersen over de nacht uit New York, bleek bij de officiële beurs in de middaguren een zeepbel te zijn. Immers 's morgens werd er voor Kon. Olie ƒ211 betaald, terwijl de opening om 13.15 uur met veel moeite de 209 kon halen. Gebrek aan kooporders zowel van publiek als arbitragezijde had tot gevolg, dat de koers af brokkelde tot ƒ207.20, tegen een slotkoers van dinsdag rond 205 gulden. De aandelen bleven cir ca 2.50 gulden onder pariteit New York, en sloten op vrijwel de laagste koers van de dag. Gebrek aan vertrouwen bij het publiek deed de koersen over de gehele linie, na een prijshou dende opening, teruglopen. Phi lips daalde tot 278, na 281 en bleef iets boven dinsdag. De Unilevers hadden het zwaar te verduren. 443 in de morgenuren werd op 438 's middags geopend. Spoedig bleek, dat hier midden koers aanbod was en aangezien het algemene marktbeeld geen vertrouwen schonk, bleven koop orders uit. De koers daalde dien tengevolge dan ook snel, waar door het margarinefonds circa 8 punten beneden dinsdag kwam te liggen op 431, op welk niveau ongeveef gesloten werd. A.K.U.'s hielden zich vrij behoorlijk, maar moesten toch circa 2 pet. op dinsdag prijsgeven. K.L.M. daalde van 125.70 naar 125.20 en herstelden zich t.o.v, de koers van dinsdag circa met 40 cent. Scheepvaarten openden goed prijshoudend doch liepen met de marktdaling mee. Uiteindelijk kwamen Holland-Amerikalijn (min 2%), Van Nievelt (min 2) en Van Ommeren (min 3 pun ten) beneden het vorig slot te liggen. De overige waarden ver loren circa 1 tot 2 punten. Van de cultures noteerden Amsterdam Rubbers en Deli Mij. min 1, H.V.A.'s onbewogen. De staatsfondsenmarkt lag bij opening aan de vaste kant voor de Staffellening, waar de ver invloed was op de koers, die werd vastgesteld op 81%. In het verdere beursverloop moest een half pet. worden prijsgegeven, doch per saldo lagen deze obli gaties circa pet. boven dins dag. De overige papieren in deze sector bleven goed prijshoudend zonder meer. Prolongatie 5 pet. BEURSINDICES 19/8 20/8 21/8 Int. concerns 329.27 322.41 322.74 Industrie 153.09 151.19 150.04 Scheepvaart 152.64 152.43 150.13 Banken 112.93 111.45 111.45 Indon. fondsen 95.72 94.71 95.97 Algemeen 225.19 221.24 220.84 NABEURKOERSEN De Amsterdamse effectenkoer- sen in het telefonisch verkeer van woensdagavond luiden als volgt: ter vergelijking is de of ficiële slotkoers van woensdag middag ter beurze tussen haak jes er achter geplaatst. Kon. Olie: 208.80—209.00 207.40 Philips 278—297 Unilever 429—430 277% 430 De gebeurtenissen in Syrië hebben naar van welingelichte zijde wordt vernomen een nieu we stimulans gegeven aan de plannen der grote oliemaatschap pijen wat betreft de aanleg van een nieuw oliebuisleidingnet in het Midden-Oosten. In het voor jaar werd door de vertegenwoor digers van 17 oliemaatschappijen besloten een studiegroep voor een dergelijke buisleiding te vor men. Thans wordt gemeld dat deze studiegroep bevredigende vorderingen heeft gemaakt, hoewel nog niet bekend is, wanneer het rapport van de studiegroep kan worden ver wacht. De projecten omvatten de aanleg van een leiding van de olievelden aan de Perzische Golf naar de Middellandse Zee via Irak en Turkije, welke leiding 40 miljoen ton olie per jaar zal moe- plichte 200.000"vraag zeker van ten verwerken. niet in gebruik was, en over de lupine velden. Op één van de taxibanen ont moette de troep koeien één van de nieuwste aanwinsten van de K.L.M. de DC—7C „Middelland se Zee", waarvan de motoren evenwel niet draaiden. Eén van de grote dieren snuffelde aan het neuswiel, een andere koe liep tussen de propellers van twee motoren door met een air, dat haar toch niets kon gebeu ren en tenslotte hadden de drij vers het zover, dat zij de poort van de modelboerderij zonder „verlies" bereikten. Door luid loeien gaven de dieren op de reusachtige binnenplaats van deze modelboerderij duidelijk te kennen dat zij het voorlopig althans met deze verhuizing gloeiend oneens waren. VIER GEWONDEN BIJ AUTO ONGEVAL Op het kruispunt Van Alke- madelaanRuychrok te 's-Gra- venhage zijn dinsdagavond om elf uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, door dat één der beide auto's plotse ling links afsloeg, terwijl de an dere aan het passeren was. De bestuurder van de links-afslaan de auto, de 23-jarige R. F. B. uit Den Haag, werd ernstig aan het hoofd gewond. Twee andere in zittende van deze auto, de 13- jarige M. H. A. D. en de 17-jari- ge E. E. L. M. S., beiden uit Arn hem, werden eveneens gewond. D. kreeg alleen een verwonding aan de linker wijsvinger en een bloedneus. S. een schedelbasis- fractuur en verschillende hoofd wonden. Één der inzittende van de pas serende auto, mevr. L. B. uit Amsterdam, kreeg een linker armfractuur en een hoofdwond. De bestuurder van deze auto, J. W. H. de J. uit Den Haag bleef ongedeerd. Alle gewonden werden naar het ziekenhuis „Bronovo" ge bracht. D. kon na behandeling naar huis gaan, S. werd later naar de Ursulakliniek te Wasse naar overgebracht. JONGEN TIJDENS VECHTPARTIJ MET DOLKMES GESTOKEN Tijdens een dinsdagavond aan vankelijk onschuldig verlopende vechtpartij tussen een zestal jongens van 1418 jaar op de hoek PrinsengrachtLeidsestr. te Amsterdam trok plotseling een 16-jarige knaap een dolk mes en stak daarmede de 18-ja- rige J. J. van Riesen in zijn rug. Zwaar gewond, er werd een long geraakt, werd het slachtoffer naar het binnengasthuis over gebracht, waar in de nacht van dinsdag op woensdag operatief moest worden ingegrepen. Het levensgevaar was woensdagmid dag nog niet geweken. De jeug dige dader werd ter plaatse aan gehouden en aan de kinderpoli tie overgegeven. De jongens vie len meisjes lastig en er ontstond een soort minnenijd, die even op de vuist zou worden beslecht. De rivierpolitie is er inmid dels in geslaagd het lijk op te dreggen. WILDEMAN NA VECHT PARTIJ GEARRESTEERD Toen woensdagnacht 'n agent in de Pijp te Amsterdam een 23-jarige arbeider wilde arreste ren, die een 64-jarige man had mishandeld, verzette de jonge man zich heftig tegen zijn aan houding. Hij schopte de agent tegen zijn onderlichaam en dij been en diende hem een klap op zijn rechteroog toe. Met veel moeite, waarbij de gummistok er aan te pas moest komen, ge lukte het de woesteling te over meesteren en in een gealarmeer de radiowagen te plaatsen. Één der omstanders die even in de wagen keek moest zijn nieuwsgierigheid boeten met een goed gerichte vuistslag in zijn gezicht waardoor hij bloe dend werd verwond en zijn neus een onnatuurlijke dikte kreeg. Tijdens de vechtpartij heeft de arrestant ook nog een vrouw zó vinnig in haar duim gebeten, dat deze bloede. AUTO TE WATER Eén dode Gisteravond is te Rotterdam bij het achteruitrijden een auto in de Koningshaven gereden. Drie voorbijgangers die het ongeluk zagen gebeuren sprongen direct gekleed te water om de bestuur der die ze hadden zien zitten, te redden. Het mocht hun echter niet gelukken het portier te ope nen. Pas toen een takelwagen ge arriveerd was, kon met de auto ook de bestuurder worden opge haald. Deze enige inzittende, de 23-jarige P. J. de Jong uit de Has pelsstraat, bleek inmiddels te zijn overleden. MATROOS VERDRONKEN Bij 't verhalen van zijn schip, de „Binnenvaart 27", in de Mer- wehaven te Rotterdam is woens dagnacht de 30-jarige matroos A. C. Tobi uit Amsterdam in het water gevallen en verdronken. CAFÉ IN ZOUTELANDE MAG OP ZONDAG OPEN. De kantonrechter te Middel burg, mr. J. Moolenburgh, heeft woensdagmorgen de 54-jarige caféhouder G. Gabriëlse uit Zoutelande, die in strijd met de gemeenteverordening zijn café op zondag voor het publiek had opengesteld, ontslagen van alle rechtsvervolging en de gemeen teverordening van Zoutelande de kracht ontzegd om sluiting van café's op zondag voor te schrijven in de toeristenperiode van 1 mei tot en met 1 septem ber. Tegen deze uitspraak zal de officier van justitie hoger be roep aantekenen. De kantonrechter merkte bij het uitspreken van dit vonnis op, dat weliswaar een café in het algemeen niet aangemerkt dient te worden als een plaats van ontspanning, doch meer als een oord van gezelligheid, maar bij het beoordelen van café's kan men deze niet los beschou wen van de omgeving. Het be drijf van verdachte bevindt zich in een bad- en toeristenplaats en vooral bij slecht weer kan men aldus de kantonrechter de vreemdelingen en badgasten ontspanning bieden. De A.N.W.B. heeft thans de 100.000ste kredietbrief van dit jaar uitgereikt. Dit betekent, dat de toeristenbond thans voor een bedrag van ruim 45 miljoen door SELWYN JEPSON 22) (Nadruk verboden.) „Dat ogenblik is anders dich terbij dan je denkt", zei ik. „Over een uur wordt ik vijf-en- twintig." Hij lachte wenste mij vast veel geluk, en zei dat het net iets voor mij was, om hem der gelijke voetangels te leggen. „Goede avond, meneer Bel- sin", zei ik. „Ik hoop dat geen mens u doodschiet. „Ik zou u graag nog eens terugzien." Dank je", zei hij ernstig. „Dat zal gebeuren." Ik reed weg. Kwart voor twaalf was ik thuis. Ik zette mijn Daimler in het koetshuis. Op mijn horloge kijkend, herinnerde ik mij Do nald Rogerson. Ik mocht niet vergeten, hem morgenochtend dadelijk op te bellen en te zeg gen dat Gonzalez di Galancar niet meer geschaduwd behoefde te worden. Ik ging naar binnen door de zijdeur. Vader zat op bij het raam, en ik wilde hem goede nacht wensen. Maar hij scheen nog niet naar bed gaan te den ken. Dat hij achter het schaak bord zat, was zo merkwaardig niet, want hij is op ieder uur van de dag tot een partij schaak bereid. Maar wel verbaasde het mij dat Jonathan tegenover hem aan het schaakbord zat, met zijn rug naar mij toe. Jo nathan „AhaDaar heb ik je I" zei va der juist. Jonathan knikte, draaide zich toen om en zag mij. Hij stond op, langzaam, zoals lange man nen dikwijls doen, en glimlach te tegen mij. Dat was nog ver bazingwekkender, ofschoon mijn verwondering waarschijnlijk nog groter zou zijn geweest, in dien hij vanmorgen reeds niet vanaf de boot met mij gespro ken had. „Penrose speelt schaak", kon digde vader volkomen overbo dig aan. „Charlie heeft hem als afgezant gestuurd. Nog een spelletje kerel. Ga zitten. Het is alleen maar die jurk, waardoor ze er zo bijzonder lief uitziet." Jonathan slikte, kuchte en zei: „Je hebt er nog nooit zo mooi uitgezien." „Nou?" Vader keek mij aan. „Je wordt al een hele meid, kind. Je lijkt je moeder wel, zo als je daar staat. Jonathan glimlachte. „Uw dochter wordt morgen vijf-en- twintig jaar, meneer", bracht hij mijn vader in herinnering. Deze keer kon ik mijn verba zing niet verbergen. „Ik heb het toevallig aan Charlie gevraagd" haastte hij zich uit te leggen. „Hoe oud je was, bedoel ik. Hij heeft het me verteld." „Charlie" is Charlie Bedling- ton, een van Jonathans beste vrienden. Hij is een der weinige leden van onze kleine gemeen schap Mary, de keukenmeid, uitgezonderd die weet wan neer mijn verjaardag is." Vijf-en-twintig!" riep vader uit. „Wel heb ik van m'n leven Nog vele jaren, kind, voordat ik het vergeet." „U vergeet het ongetwijfeld", zei ik zachtmoedig. „Kom, Penrose." Vader begon de stukken weer op te zetten. Jonathan, die voortdurend naar mij gekeken had, bedank te hem, maar zei dat hij van avond liever niet meer speelde. „Als u het goed vindt, kapitein, kom ik een andere avond graag terug." Ik had verwacht dat de kapi tein uit zijn humeur zou zijn door deze beleefde weigering, maar hij was erg gedwee. Jo nathan had iets over zich, dat anderen niet alleen overtuigde dat hij meende wat hij zei, doch dat bovendien niet uitnodigde tot een dispuut. „Hoe staat 't met het strand? vroeg ik. „Hebben ze al Jonathan schudde het hoofd. „Charlie zegt dat ze haar niet meer vinden zullen." „En gelijk heeft hij." Vader deed de schaakstukken ramme lend in de doos. „Welterusten Penrose. Bedankt voor de par tij. Kom morgenavond eten dan kunnen we vroeger beginnen. Welterusten, Eve." Even later stond ik alleen met Jonathan in de hall; met Jo nathan, met wie ik voor het eerst weer op goede voet stond sinds de dag dat ik hem ont huld had wie Charlotte Inwood in werkelijkheid was. Hij stond tegenover mij. „Woorden zeggen niets", zei hij. „Je weet dat ik een idioot en een zwakkeling was. Mis schien kun je me dat vergeven. Maar wat je waarschijnlijk niet vergeven kunt, dat is mijn hond se ondankbaarheid." „Het was geen kwestie van dankbaarheid", zei ik vlug. „Je kunt van een kind dat met ver- gifpillen speelt geen dankbaar heid verwachten, als je het zijn snoepjes afneemt." „Ik ben geen kind." „Je was een verliefde man." „Ja", zei hij langzaam, „ik was een verliefde man." „Over kinderen gesproken", ging ik voort, want ik vond dat we nu genoeg over het verleden gepraat hadden, „zullen we even gaan kijken hoe Diana het maakt?" Hij scheen deze verandering van onderwerp al evenzeer op prijs te stellen als ik, en ik ging hem voor naar boven. Het kind lag vredig te slapenze had een mollig armpje om haar hoofd gebogen. Ze had aardige ge laatstrekken, als ze groot was, zou ze zeker een knappe vrouw zijn. We bleven in het gedempte licht naar haar staan kijken. Uit de andere hoek van de ka mer klonk de diepe regelmati ge ademhaling van de jongen; buiten in de bomen kraste een uil. (Wordt vervolgd.) gulden garant is voor bijzonde re onkosten, welke kunnen ont staan, wanneer A.N.W.B.-leden in het buitenland ernstige pech met hun auto of motorrijwiel krijgen of bij een ongeval be trokken geraken. De internationale kredietbrief is een document, dat de bij de Alliance Internationale de Tou risme (A.I.T.) aan gesloten na tionale toeristenbonden aan hun leden verstrekken en dat ingevolge een internationale re geling in alle landen van West- Europa geldig is. Met deze kredietbrieven kun nen Nederlandse toeristen, die met een motorvoertuig 'n tocht naar het buitenland maken, bij pech onvoorziene en wellicht kostbare reparaties betalen of bij een ongeval dokters- of opnamekosten voldoen, zonder in een vreemd land direct in de grootste financiële moeilijkhe den te komen. In dergelijke ge vallen krijgt de debiteur ga rage, ziekenhuis etc. na de benodigde coupures uit de kre dietbrief te hebben ingenomen betaling van de zusterorganisa tie van de A.N.W.B. in het be treffende land, die dit bedrag weer met de A.N.W.B. verrekent. De A.N.W.B. ontvangt dan van zijn leden, na hun thuiskomst, het verschuldigde bedrag terug. Dit jaar heeft de A.N.W.B.tot 1 augustus reeds een bedrag van ruim ƒ125.000,— aan door zijn leden in het buitenland gemaak te bijzondere onkosten betaald. Daar het aantal binnenkomen de nota's bij het verder voort schrijden van het vakantiesei zoen nog steeds sterk toeneemt, verwacht men, dat dit bedrag dit seizoen tot 200.000,zal stijgen. Ten behoeve van buitenlandse toeristen, die in ons land in moeilijkheden kwamen te ver keren, heeft de A.N.W.B. op grond van deze internationale kredietregeling een bedrag van ruim ƒ25.000,— uitgegeven.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2