Brits-Amerikaanse besprekingen over de toestand in Syrië Veiligheidsraad besprak interventie in Oman Verklaring van Westduitse regering over de Mark Weeroverzicht Het Britse raketonderzoek Jacht op de vluchtende Imam Oman van De Amerikaanse vakbeweging en de strijd tegen inflatie WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN tMl WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4146 VERKLARING VAN ALFRED STERN Beschuldiging van het echtpaar SternDodd zou spionagehysterie in de V. S. stimuleren Syrische parlementaire delegatie aanvaardt Sowjet-uitnodiging Het Italiaanse aanbod tot bemiddeling KABINETSFORMATIE IN BRITS GUYANA NOG NIET GELUKT Communistische journalist staat terecht wegens belediging van Hatta Legerpatrouille zit hem op de hielep naar de Golf van Oman De financieel-economische situatie in de Ver. Staten Kwestie-Oman niet op de agenda van de Veiligheids raad. MELKRIJDERS IN NEW YORK IN STAKING Vermiste Alpinisten terecht Atoomwapens op Malakka Engeland beschuldigd van onmenselijke oorlogvoering] in Oman Frankering bij abonnement: i erneuzei. Directeur-Hoofdredacteur 1. van ae Sanat Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 251C Nd 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels 1,v Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags i# war Inzending advertenties tot 's namiddag? 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 eerst meer In Washington zijn besprekin gen op hoog niveau tussen Enge land en de Ver. Staten begonnen Over de toestand in Syrië. President Eisenhower zou ern stige bezorgdheid hebben uitge sproken over de ontwikkeling van de toestand in dat land, waar een communist benoemd is tot staf chef van het leger. Eisenhower pleegde maandag avond overleg met Dulles, en la ter had Dulles een onderhoud met sir Harold Caccia, de Britse am bassadeur in Washington, over de toestand in het Midden-Oosten. Libanese politieposten aan Syrische grens. In de buurt van de Syrische grens zijn drie nieuwe Libanese politieposten opgericht. Er zul len binnenkort nog meer politie posten komen om het binnendrin gen van verdachte elementen uit Syrië tegen te gaan, wier activi teit aan de dag getreden zou zijn bij de jongste verkiezingscam pagne in Libanon. Waarnemers in Beiroet vragen Alfred Stern heeft gisteren in Praag in een verklaring aan de pers gezegd, dat de beschuldi ging, dat hij. en zijn vrouw Mar tha Dodd Russische agenten zijn geweest, ten doel heeft, „de spionagehysterie in de Verenigde Staten te stimuleren'!. De beschuldiging tegen Stern en zijn vrouw is door de filmre gisseur Boris Morros voor een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden geuit. Stern zegt, dat hij in 1944 korte tijd met Morros heeft samenge werkt in een kleine muziekuit geverij. Hij heeft Morros sinds 1945 niet meer gezien en beticht hem ervan publiciteit te zoeken. „Wij geloven dat dit individu de spionagehysterie in de Verenig de Staten stimuleert, zodat oor logsbegrotingen kunnen worden aangenomen, ontwapeningscon ferenties kunnen worden getor pedeerd en de vreedzame samen leving kan worden uitgesteld". Stern deelt mede, dat hij en zijn gezin twee maanden geleden in Mexico afstand hebben gedaan van het Amerikaanse staatsbur gerschap en de Paraguayse na tionaliteit hebben aangenomen, omdat de Amerikaanse regering „gróte invloed uitoefent in Me xico". zich af of president Koewatli na zijn Egyptische reis naar Damas cus zal terugkeren. Volgens be richten uit Damascus heeft het pro-communistische blad Al Nasr geschreven dat Koewatli al vöor zijn reis naar Egypte om gezond heidsredenen ontslag heeft ge vraagd. Het ontslag zou niet in ver band staan met de huidige ont wikkeling in Syrië. Koewatli schijnt al enige jaren aan een maagzweer te lijden. Maar volgens het rechtse Liba nese blad Al Hayat is het even tuele ontslag van Koewatli een gevolg van de spanning tussen hem en linkse officieren, welke een hoogtepunt bereikte met het op pensioen stellen van 10 oudere officieren. Koewatli had gewei gerd de ontslagen te tekenen en de rekenkamer weigerde kolonel Bizris promotie tot generaal en opperbevelhebber goed te keuren omdat dit tegen de regels was. De bevelvoerende officieren had den de besluiten toch gepubli ceerd alsof ze ondertekend en goedgekeurd waren. Koewatli was in woede ontstoken, had zijn ontslag aangeboden en was naar Cairo gevlogen in de hoop dat zijn ontslag Syrië zou schokken en hij Nassers steun tegen de eigenzinnige officieren zou ver werven. Volgens het blad zou ook de waarnemende president, El Koedsi, geweigerd hebben de decreten te tekenen en maandag naar een onbekende plaats in Li banon zijn gevlucht. In Damas cus denkt men aan de mogelijk heid van een conferentie tussen Nasser, Koewatli en koning Sa- oed, waarvan men goede resul taten verwacht. Te Washington vermoedt men dat Koewatli aan Nasser een uit eenzetting over de toestand wil geven, daar hij moet weten dat de plotselinge omwenteling in Damascus Nasser slechts kan er geren. Immers, deze spant zich ondanks zijn lonken naar Mos kou in een bemiddelaarspositie in te nemen, waarvan de besprekin gen met Engeland en Frankrijk een bevestiging zouden kunnen vormen. De Syrische ministerraad heeft het in zijn laatste zitting niet wenselijk geacht de staat van be leg af te kondigen. De secretaris-generaal van de Arabische liga, Hassoena, is met spoed naar Cairo ontboden. In de Jordaanse hoofdstad verluidt uit officiële bron dat zijn aan wezigheid daar in verband staat met de Syrische crisis. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen in Londen heeft de voormalige Iraakse premier, ge neraal Noeri Es Said, op het mi nisterie van buitenlandse zaken informele besprekingen over de toestand in Syrië gevoerd. Es Said kwam in juli naar Engeland voor een medische behandeling. Een Britse woordvoerder zei dat Engeland op het ogenblik de toe stand in Syrië met „regeringen, die dezelfde belangen hebben" be spreekt. Een Syrische parlementaire af vaardiging heeft een uitnodiging om een bezoek aan de Sowjet- Unie te brengen aanvaard, zo heeft de voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De datum voor het bezoek zal worden vastgesteld, als de dele gaties, welke de volgende maand Bulgarije, Albanië, Tunesië en Libië zullen bezoeken, naar Da mascus zullen zijn teruggekeerd. De Syrische minister van Staat voor de voorlichting, Saleh Akil, heeft verklaard, dat Syrië de door de Italiaanse president aangebo den Italiaanse bemiddeling ter oplossing van de kwesties tussen de Arabische en de Westerse lan den wil aanvaarden indien deze bemiddeling er op gericht is de eensgezindheid in de betrekkin gen met het Westen te herstellen en mits het normaliseren van die betrekkingen aan geen enkele voorwaarde is verbonden en de vooruitgang van het Arabische volk in geen enkel opzicht belem mert noch dit volk verhindert zijn hoogste doelen te bereiken. Dr Cheddi Jagan, de leider van de linkse „vooruitstrevende volkspartij" die bij de verkiezin gen voor de wetgevende verga dering van Brits-Guyana de over winning heeft behaald, en de Britse gouverneur sir Patrick Renison zijn er maandag niet in geslaagd, tot overeenstemming te komen over de vorming van een nieuwe regering. Met name bestaat er verschil van opvatting over de benoeming van de minis ters. Dr Jagan zal nog een onder houd met de gouverneur hebben. De hoofdredacteur van het communistische dagblad „Ha- rian Rakjat" heeft dinsdag voor het landgerecht te Djakarta te recht gestaan wegens het publi ceren van een artikel, waarin de goede naam van oud-vice-presi- dent dr. Hatta werd aangetast. Een jaar geleden schreef dit blad, dat Hatta in een corrup tieschandaal ^zou zijn betrokken. Na voorlezing van de dag vaarding werd de zitting op ver zoek van beklaagde uitgesteld tot 27 augustus. De Veiligheidsraad is dinsdag samengekomen om te beslissen of men al dan niet de Arabische klacht over een „Britse gewapen de aanval" in Oman op de agen da zal plaatsen. De Iraakse ver tegenwoordiger Irak is de enige Arabische staat in de raad zei dat hij plaatsing op de agenda wenst om „de wereld dui delijk te maken in hoe grote ma te de wereldvrede in gevaar is gebracht", maar dat Iraks daad geenszins de vriendschap en hét wederzijds respect tussen Enge land en Irak vermindert. Hij achtte de militaire inter ventie van Britse strijdkrachten in samenwerking met de troepen van de sultan een schending van Omans onafhankelijke status, welke opnieuw in het vredesver drag van Sib van 1920 was neer gelegd. „De gebeurtenissen m Oman hebben de irtdruk gegeven dat de Verenigde Naties niet bij machte zijn de belangen van kleine lan den te beschermen, indien die- be langen niet met die van de grote landen stroken", aldus de Iraak se vertegenwoordiger, die eraan toevoegde dat wapengeweld Een legerpatrouille van het sultanaat Maskat zit de vluch tende iman van Oman en zijn broeder Talib, alsmede sjeik Soeleiman, die de kust van de Golf van Oman trachten te be reiken, „op de hielen", aldus heeft de bevelhebber van het leger van Maskat, kolonel Wa- terfield, dinsdag in Maskat medegedeeld. De iman was de leider van de De Westduitse regering heeft ring wordt gezegd, dat de exter- gisteren verklaard, dat alle ge ruchten over een opwaartse her ziening van de wisselkoers van de Deutsche Mark van alle grond zijn ontbloot. In een later uitgegeven verkla- W. Reuther, de president van het vakverbond van arbeiders der Amerikaanse autoindustrie, de United Automobile Workers, heeft namens zijn vakbond het initiatief genomen tot bestrijding van de inflatie door een gemeen schappelijk optreden van werk nemers en werkgevers, welk ini tiatief in de Verenigde Staten derzoek bij verdere onderhande lingen in aanmerking te zullen nemen. Op dit voorstel van de vak bond wordt geen onmiddellijk antwoord verwacht, doch uit een niet-officiële reactie is volgens de correspondent te New York van de „Fin. Times" reeds geble ken, dat prijsverlagingen on waarschijnlijk zijn. De autocon cerns hebben in feite reeds enige tijd geleden aangekondigd, dat' zij de prijzen voor de nieuwe mo dellen naar verwachting zouden verhogen met ongeveer 50 dollar, in verband met de jongste prijs verhogingen voor staal en andere onderdelen. Volgens deze cor- respondent is het te verwachten, veel opzien heeft gebaard, aldusdat de autoconcerns het voorstel meldt de „N.N.Z.Z." In een schrijven aan de presi denten der drie grote Amerikaan se autoconcerns, General Motors, Chrysler en Ford, stelt Reuther voor dat deze concerns hun prij zen voor de modellen 1958 verla gen met 100 dollar in vergelij king met de vergelijkbare mo dellen 1957. Wanneer de industrie dit voorstel aanneemt doet Reut her de toezegging, dat hij bij de onderhandelingen over de in juni 1958 aflopende looncontracten en bij nieuwe looneisen van de vak bond volledig rekening zal hou den met de financiële situatie der autoconcerns, zoals deze op grond van Se verlaging der ver koopprijzen zal zijn. Indien hier bij geen overeenstemming tussen de vakbond en de autoconcerns zal worden bereikt, dan stelt Reuther voor dat de bestaande verschillen zullen worden voor gelegd aan een onpartijdige com missie, waarbij de vakbond be looft de resultaten van dit on- van Reuther zullen afwijzen. In Amerikaanse financiële ^ringen wordt opgemerkt, dat de scherpe reactie welke Wallstreet maandag te zien heeft gegeven niet alleen het gevolg is van de ontwikkelingen in Syrië, maar ook van de verwarring welke in Washington bestaat. Er wordt op gewezen, dat er in Washington twee meningen bestaan, de ene van de regering, welke de infla tie wenst tegen te gaan waarbij echter koste wat het kost deflatie moet worden voorkomen, de an dere richting is die van de Fede ral Reserve Board, welke in de huidige prijsstijgingen een ern stig gevaar ziet voor de economie van de Verenigde Staten. Deze ten dele met elkaar in strijd zijn de richtingen hebben tot gevolg gehad, dat uitbreidingsprogram ma's van een groot aantal onder nemingen worden uitgesteld. ne waarde van de Deutsche Mark evenals dit voor de andere va luta's het geval is, werd vastge steld in verhouding tot de Ame rikaanse dollar en dat er geen behoefte bestaat voor enige wijzi: ging in deze verhouding. Op de vraag of bet niet van betekenis moet worden geacht dat in deze verklaring alleen wordt gesproken over de verhou ding van de mark tot de dollar en niet over de verhouding tot andere valuta's, zei de woord voerder der regering, dat dit een aangelegenheid is voor andere landen waarop de Westduitse re gering geen toezicht kan uit oefenen. De woordvoerder der regering zei voorts, dat het besluit van de regering met algemene stemmen werd genomen. Op de vraag of andere maatregelen waren be sproken voor het in evenwicht brengen van de Westduitse bui tenlandse betalingsbalans werd meegedeeld, dat hierover giste ren niet werd gesproken. Op de vraag of nog andere maatregelen waren te verwachten werd een zelfde antwoord gegeven. De tot dusver genomen maatregelen houden onder meer in de ver vroegde aflossing van termijnen der Westduitse na-oorlogse schul den aan Engeland, het volledige storten van de Westduitse bij drage in het kapitaal van de wereldbank en verlagingen van invoerrechten. Op de vraag of de Westduitse regering een heffing op exporten overweegt werd onomwonden „neen" geantwoord. De volledige tekst van de re geringsverklaring luidt als volgt: „De federale regering heeft onder voorzitterschap van dr. K Adenauer, de bondskanselier en in aanwezigheid van de leiders der Duitse federale bank de in ternationale valutasituatie diep gaand besproken. Deze situatie werd veroorzaakt door de aan houdende krachtige toeneming der overschotten op de Westduit se betalingsbalans. De federale regering verklaart in overeen stemming met de leiders der Duitse federale bank: de buiten landse wisselkoers van de mark wordt zoals algemeen bekend is bepaald door de verhouding tot de Amerikaanse dollar, zoals dit voor de meeste andere valuta's het geval is. De verhouding van de mark tot de Amerikaanse dol lar vereist geen wijziging op grond van economische feiten. Alle geruchten omtrent voorge nomen opwaartse herwaardering van de mark zijn van alle grond ontbloot. De federale regering en de federale bank zullen voort gaan met het verdedigen van de stabiliteit van de Duitse' valuta, welke zo hoog wordt aangeslagen zowel in het binnenland als in 't buitenland". jongste opstand tegen de sultan van Maskat. Zijn broer Talib en sjeik Soeleiman Bin Himyar, heer van de Groene Bergen, waren zijn voornaamste mede werkers. Volgens Waterfield zoudën de leiders van de opstand in de buurt van het dorp Rostak, on geveer 50 km ten noorden van Nizwa, zijn. Zij reizen met kor te tussenpozen voor maaltijden. Naar Waterfield verder mee deelde, worden de drie mannen vergezeld door de zöon van sjeik Soeleiman, Himyar. „Alles wordt in het werk ge steld om hen te pakken te krij gen", aldus kolonel Waterfield. In Britse consulaire kringen is later gezegd, dat drie Britse fregatten naar de kust van de Golf van Oman stomen. Eén der schepen heeft een man aan boord genomen, die de vluchtelingen die van aan zien weinig bekend zijn, zou kunnen identificeren. Een Brits vliegtuig heeft dins dagmorgen vlugschriften ver spreid in het gebied tussen Ros tak en de kust die een waar schuwing van de sultan inhou den gericht tegen hen die de vluchtelingen helpen: De sultan heeft ook een belo ning uitgeloofd voor het dood of levend uitleveren van elk der drie mannen. Eén van de kustvaartuigen van de sultan is naar het kust gebied van Soewaik vertrokken om als val te dienen, in de ver onderstelling, dat de drie vluch telingen geen bepaald vlucht- plan hebben en een voorbijva rend Arabisch kustvaartuig zou den kunnen verzoeken hen mee te nemen. slechts in gevallen van zelfverde diging of onder goedkeuring van de Verenigde Naties gerechtvaar digd is en dat de Britse interven tie aan geen van beide voorwaar den voldeed. Sir Pierson Dixon van Groot- Brittannië noemde de Arabische klacht „strijdig met zichzelf, on samenhangend en onjuist". Sir Pierson zei dat gewapende agres sie een actie van een soevereine staat tegen een andere is. Er be staat geen onafhankelijke soeve reine staat Oman; het is een deel van de gebieden van de sultan. Deze daarenboven had een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad gestuurd, waarin hij verklaarde dat de kwestie 'n bin nenlandse aangelegenheid is. De Britse militaire operaties tenslot te waren op verzoek van de sul tan uitgevoerd om deze bij te staan in het herstel van orde en rust, welke door een van buiten af aangemoedigde en gesteunde opstand tegen zijn gezag waren verstoord. Over de recente onlusten zei sir Pierson: „De moeilijkheden waren weer eens veroorzaakt door Ghalib Ben Ali (de iman) en zijn eerzuchtige broer Talib. Dat de Britse regering het recht had op het verzoek van de sultan, met wie Engeland nauwe vriend schapsbanden onderhoudt, in te gaan, kan men niet ontkennen. Indien de ongeregeldheden in Oman niet onderdrukt waren, zou men misschien ver buiten 't sultanaat de gevolgen ervan heb ben kunnen voelen". De Philippijnse vertegenwoor diger was van oordeel dat de raad géén alternatief had en de klacht op de agenda moést plaat sen. De Cubaanse afgevaardigde verklaarde er tegen te zijn. De Rus Sobolef zei dat men de gebeurtenissen op het Arabische schiereiland niet afzonderlijk kan beschouwen. De jongste gebeur tenissen in Oman waren vooraf gegaan door een aantal agres sieve maatregelen van het ver enigd koninkrijk in dat gebied. In september 1955 bezetten Brit se troepen de Boeraimi-oase, die aan Saoedi-Arabië behoorde. Na dat bekend was gemaakt dat er in Oman belangrijke oliebronnen waren ontdekt trokken soldaten van Maskat onder Britse officie ren Oman binnen, aldus Sobolef. De Amerikaanse vertegenwoor diger, Lodge, kondigde aan, dat hij zich bij de stemming over de agenda zal onthouden. De fei ten zijn ingewikkeld en niet ge heel duidelijk, terwijl er boven dien twijfel bestaat over de identiteit van de werkelijke par tijen, aldus motiveerde Lodge de Amerikaanse houding. Verder zei de Amerikaan te hopen, dat, nu er een einde is gekomen aan het wapengeweld, de betrokkenen van de betrek kelijke rust in 't gebied gebruik zullen maken voor het regelen van hun geschillen. De Zweed Jarring deelde me« voor de plaatsing op de agenda te zullen stemmen. Zweden vindt het moeilijk het Britst standpunt te delen, dat de kwfct- tie van binnenlandse aard is, daar er sprake is van inmen ging door een derde mogend heid. De Franse en Australischs vertegenwoordiger, resp. Geor ges Picot en Hill, zeiden tegen plaatsing op de agenda te zui len stemmen. Vier van de elf leden van ile Veiligheidsraad van de Ver. Na ties hebben zich dinsdag uitge sproken voor plaatsing van de kwestie-Oman op de agenda va» de raad, waarmee de plaatsing is verworpen. Vijf landen stem den tegen en één onthield zich. Het elfde land, China, heeft niet aan de stemming deelgenome». Voor aanneming van het voor stel waren zeven stemmen ver eist. Vóór stemden: De Sowjet- Unie, Irak, Zweden en de Philip- pijnen. Tegen stemden; Groot- Brittannië, Australië, Columbia, Cuba en Frankrijk. De Verenigde Staten hebben zich onthouden. In Britse kringen toonde men zich teleurgesteld over de hou ding van de Verenigde Staten. Westelijke diplomaten zeiden ver rast te zijn door Zwédens besluit voor plaatsing op de agenda te stemmen. De chauffeurs van de tank auto's waarmee New York van melk wordt voorzien, zijn in sta king gegaan, nadat hun loon eisen waren afgewezen. Twee Duitse en twee Italiaan se alpinisten die zondagavond op de Marmolada, de hoogste berg van de Dolomieten, door een sneeuwstorm werden over vallen, zijn dinsdag behouden teruggekeerd. Zij hadden in een berghut beschutting gevonden. MINDER somber Een regenzóne, die dinsdag zeer langzaam van zuid naar noord over ons land trok, bezorg de ons weer een sombere en drui lerige dag. Deze regen werd ver oorzaakt door de fronten van een De Britse minister van Defen sie, Duncan Sandys, die op het ogenblik in Australië besprekin gen over defensie-aangelegenhe den voert, heeft dinsdag op een persconferentie in Canberra verklaard, dat de Ver. Staten verscheidene jaren vóór zijn op Engeland met de ontwikkeling van een ballistisch raket en dat zij waarschijnlijk ook wel eer der dan Engeland dergelijke ra ketten zullen kunnen vervaar digen, doch dat het ballistisch raket voor lange afstand, waar Engeland aan werkt, van een veel verder ontwikkeld type zul len zijn. Evenals met onze atoomwa pens het geval is, zullen wij niet proberen het werk wat de Ame rikanen doen, te dupliceren. Wij zijn bezig met het volgende sta dium van ontwikkeling, aldus Sandys. Hij zei, dat Engeland en de Ver. Staten nauw samenwerken en dat de Britse deskundigen zeer grote bijdragen aan het Amerikaanse onderzoek op het gebied van atoomraketten heb ben geleverd. Over zijn defensiebesprekin gen met de Australische autori teiten wilde hij nog geen con crete mededelingen doen. Er be staat een grote mate van over eenstemming en reeds is geble ken dat de besprekingen zeer waardevol zijn. Voorts deelde de minister nog mede, dat bij de vermindering van de Britse strijdkrachten de nadruk minder op de Britse bij drage aan Zuid-Oost-Aziatische verdragsorganisatie zal vallen dan op de Britse troepen elders in de wereld. De ontwikkeling van Britse geleide projectielen verkeert nu in een stadium, dat alleen 't proefterrein van Woo- mera in Australië voldoende ruimte biedt voor proefnemin gen. De omvang der Britse troepen op Malakka zal iets verminderd worden, doch zij zullen over atoomwapens kunnen, beschik ken, waardoor hun vuurkracht zal toenemen. De Canberra- straalbommenwerpers die op Malakka gestationeerd zijn, zijn reeds verbouwd en geschikt ge maakt voor het vervoer van atoomwapens. Minister Sandys wilde niet zeg gen wat voor kernwapens in Ma lakka en andere delen van Zuid- Oost-Azië beschikbaar zullen zijn. Wel zei hij, dat Engeland een flinke voorraad atoomwa pens aanlegt en nu ook in staat is waterstofwapens in voorraad te maken. „We hebben besloten niet het onmogelijke te willen doen. We zullen niet het hele land verde digen maar alleen de bases voor onze bommenwerpers. Immers, ook al zijn we in staat meer vijandelijke bommenwerpers dan in de laatste oorlog neer te schieten, er kan altijd een toe stel met een waterstofbom door glippen", aldus minister San dys. Maandag zullen de besprekin gen in Canberra worden voort gezet. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zakén heeft op een persconferentie in Moskou een verklaring uitgegeven, waarin Engeland van „onmenselijke oor logvoering" in Oman wordt be schuldigd. De leden van de Ver. Naties wordt verzocht een einde te helpen maken aan de Britse interventie. Het gaat volgens de verkla ring niet om een interne strijd, maar om een strijd van de be volking van Oman voor volledige onafhankelijkheid. De Britse in terventie was een schending van het internationale recht, het handvest van de V. N. en de men selijke waardigheid. De Britse troepen zouden met wreedheid te werk zijn gegaan. Ook veel vrouwen, kinderen en oüdën van dagen zouden gedood of gewond zijn. depressie, die bij Noord-Noorwe- gen ligt en zich in noordoostelijke richting verwijdert. In geheel West-Europa was het zwaar be wolkt in tegenstelling met Zuid- Frankrijk, Italië en Zwitserland, waar het veel zonniger was. Inmiddels heeft het Azoren-ho- gedrukgebied zich tot de Alpen uitgebreid. Langs de noordflank hiervan staat een vrij krachtige noordwestelijke luchtstroming, die woensdag drogere lucht naar ons land zal brengen. Er zulten daarom vermoedelijk maar zeer weinig buien vallen. Ten westen van Ierland ligt een rug van hoge druk, die zich in de richting van ons land beweegt, in verband hiermee kan de komende dagen enige verbetering in de weerstoestand worden verwacht. medegedeeld door het K. N.M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Meeste plaatsen droog weer. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 22 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.58 11.33 0.13 0.23 n.m. 11125 12.40 1250 ZON MAAN v.g. 21 22 23 24 op onder op onder 5.35 5.37 5.38 5.40 19.54 19.52 19.50 19.48 0.39 1.45 2.59 4.20 1652 1757 18.15 18.48

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1