Uit de Provincie SPORTNIEUWS Eric de Noorman - De zwarte piraat ZWEMMEN WIELERSPORT VOETBAL WATERPOLO DUIVENSPORT Ze-vlaiégels TERNEUZEN. C-"v e ci Bruinvis legt beslag op alle damestitels; Luctor en Zeehond verdelen de heren- titels Lööncleren DERTIGSTE IJZERBEDEVAART CADZAND SLUISKIL. VLISSINGEN. ZUIDZANDE What You call 1 y.RETTWS-VLAANDEREN REEDS LANG BEWOOND. Uit de onverwachte vondsten die door ir. J. H. Trimpe Burger van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek te Amerfoort in Aardenburg zijn ge daan is thans komen vast te staan, dat er daar reeds in de laatste periode van het stenen tijdperk bewoners moeten zijn geweest. Na de eerste vondsten van vuursteen, zijn nadien ver scheidene vuurstenen gebruiks voorwerpen aan het licht geko men, zoals scherpe pijlpunten, boortjes en krabbers. Dergelijke voorwerpen werden voordien in Zeeland ook reeds gevonden op West-Schouwen. De opgravingen te Aardenburg die ten doel hadden meer gege vens te verkrijgen over de Ro meinse nederzetting, die daar is geweest, hebben thans aange toond dat deze streek ook reeds eeuwen voordien werd bewoond. Ir. Trimpe Burger acht deze vondsten dan ook zeer belang rijk voor de oudheidkunde van Zuid-Westelijk Nederland. Aanrijding Op het zo langzamerhand be rucht geworden kruispunt Zand straat—Blokken vond zaterdag morgen te half elf een aanrijding plaats tussen twee auto's. De heer I. C. de K. uit Aarden burg, onbekend zijnde met de tal rijke verkeersborden in onze stad, wilde, toen hij met zijn auto uit de Zandstraat kwam gere den, op het kruispunt van de Blokken linksaf slaan, doch stop te bij het zien van het verbods bord. Op dat moment naderde echter uit de richting Havenstraat de heer P. F. V. uit Zaamslag ge noemd kruispunt. Hoewel deze zijn auto afremde om de auto van de heer De K. voorrang te ver lenen, kon hij niet voorkomen, dat beide voertuigen tegen elkaar botsten en er aan beide wagens tamelijk materiële schade ont stond. 4000ste bezoeker aan de watertoren. Met twee bussen der Z. V. T. M. kwam zaterdagmiddag om kwart over twee een zestig-tal Engelse toeristen een bezoek brengen aan Terneuzen. De eerste attractie, die voor dit bezoek op het pro gramma stond, was de waterto- ren. Bij deze groep was de 4000ste bezoeker, in dit geval een dame n.l. smrs Sheila Tudor uit Wrex ham (North-Wales) die door de secretaris der V.V.V. een verras sing werd aangeboden. Mrs. Tudor is de echtgenote van de leider van deze groep jeugdige toeristen, die momen- Advertentie) teel in de jeugdherberg te Axel vertoeft. Het feit dat zaterdagmiddag reeds 4000 bezoekers vanaf de watertoren Terneuzen en omge ving hebben bezichtigd, is wel een bewijs dat deze attractie buiten gewoon wordt gewaardeerd. Mossel-ralley. Voor de tweede maal organi seert de „Vespa-scooterclub" te Terneuzen een ralley naar Ter neuzen en omgeving. Het vorig jaar was deze z.g. „Mossel-ralley" een groot succes daar zich toen ruim 200 deelne mers uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland meldden. De organisatoren rekenen voor deze tweede ralley op een nog veel groter aantal. Er staat een bezoek aan de wa tertoren op het programma en een tocht door de Braakman. Daarna zal de deelnemers een mosselmaaltijd worden aangebo den. Het is de bedoeling voortaan ieder jaar deze ralley te organise ren. Laatste bijeenkomst der Zeeuwse kajotters. Voor gisternamiddag was een openluchtmeeting georganiseerd waar alle leden van K.A.J. en V.K.A.J. uit Zeeland en de distric ten Roosendaal en Steenbergen bijeen zouden komen voor het vertrek der kruistochters naar Rome op woensdag a.s. Het slechte weer heeft deze plannen in zoverre kunnen ver hinderen dat het programma in het parochiehuis moest worden afgewerkt en de leden der distric ten Roosendaal en Steenbergen niet aanwezig waren. Gewestleidster Erna Hamerlinck verwelkomde in de eerste plaats de president van het groot seme- narie te Hoeven, monseigneur Plasschaert, pastoor Van Cam- pen, kapelaan Rombouts van Stoppeldijk, de diocesane aalmoe nier der K. A. B. en K. A. Jde aalmoezenier der Terneuzense K. A. J„ benevens de verdere belang stellenden. De nationaal leider der K.A.J., Geert Wagenaar, hield onder de titel: „Arbeidersjeugd trekt op naar Rome", een beschouwing over de plicht van de leden van K.A.J. en V.K.A.J. tegenover de mede-arbeiders. De gewestelijke leider Cor Lan- gerak hield vervolgens een rede over: „Wij geven aan de Kerk onze beloften van trouw en aan hankelijkheid". Daarna werd de belofte van trouw door allen uitgesproken. In een sterk bezielend woord bracht msgn Plasschaert de schoonheid van de boodschap die wij mogen brengen naar voren. Tot slot werd het Rome-lied ge zongen onder leiding van aalmoe zenier A. Janssen en dankte Cor Langerak voor de medewerking en de belangstelling. ZEEUWSE JUNIOREN KAMPIOENSCHAPPEN De drukte op de Zeeuwse veren zorgde ervoor dat de Walcherse verenigingen een half uur te laat in het Sasse zwembad arriveer den. Uit de inschrijvingen bleek dat het een strijd zou worden tussen Bruinvis en Luctor wie de mees te kampioenschappen in de wacht zou weten te slepen. Bruin vis had de beste troeven bij de dames, Luctor bij de heren. Bruinvis veroverde 6 kampioen schappen Luctor 4 en Zeehond 2- Het behalen van deze kam pioenschappen verliep niet altijd even vlot. Zo moest Willy de Bruijn alle zeilen bijzetten om Marie Leenhouts van Schelde- stroom achter zich te laten bij de 50 m rugslag meisjes. Ingrid Baart was niet zo goed op dreef als zondag j.l. bij de tweekamp tegen Elsene, alhoe wel haar tijd van 1.37.9 nog altijd een ruime voorsprong opleverde bij de 100 m schoolslag meisjes. Haar naaste concurrente Tilly Daalhuizen noteerde 1.43.1. Piet Rotte was de uitblinker bij Luctor. Hij legde beslag op twee kampioenschappen, n.l. 50 m rugslag jongens in 37.6 en 50 m vrije slag jongens in 30.5. Ook I. Sinke van de Zeehond was tot deze prestatie in staat en leverde de Zeehond twee kam pioenschappen n.l. de 100 m schoolslag jongens in 1.28.7 en de 50 m vlinderslag in 41 sec. Willy de Bruijn van Bruinvis Kermis Ondanks het schrale weer kan de jaarlijkse kermis goed ge slaagd worden genoemd. Zowel de kinderen, duivenliefhebbers als schutters hebben kunnen pro fiteren. Het miniatuurtreintje trok tot zaterdagavond laat een grote belangstelling en was zo wel voor jong als oud een attrac tie. Ook de dansliefhebbers had den voldoende gelegenheid om 'n dansje te maken. Over de week eindigende op zaterdag 17 augustus 1957 werden de meeste spaarkaarten ingele- -verd door Mej. R. DE VOS, Oost kade 24, Sluiskil. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. De 30e bedevaart naar de gra ven aan de IJzer is zondagoch tend te Kaaskerke (Diksmuide) gehouden in aanwezigheid van een duizendkoppige menigte, die echter minder talrijk scheen dan de vorige jaren. De IJziervlakte was door de overvloedige regen van de laatste dagen drassig. Aan de gemeentegebouwen en de huizen op de weg naar het puin van de IJzertoren wapper den leeuwenvlaggen. Alle bede vaartgangers droegen een kente ken. De organisatoren hadden geen toestemming gegeven span doeken te dragen. Het reglement verbood toejuichingen en ver zocht de betogers geen acht te slaan op eventuele uitdagingen. Op de in aanbouw zijnde toren wapperde een gele wimpel met in zwarte letters „Zelfbestuur" en „Amnestie", terwijl ook een spandoek te zien was waarop te lezen stond „Vlaanderen eerst". In tegenstelling tot vorige ja ren was er geen enkele Belgische vlag maar op de vlakte werd wel het vaandel van de Europese be weging opgemerkt. Onder de aanwezige persoonlijkheden wa ren veel senatoren en volksverte genwoordigers van de Christelij ke Volkspartij en gewezen par lementsleden van die partij. Zo als elk jaar begon de plechtig heid met een mis in de open lucht ter nagedachtenis van de Vlaamse doden der twee oorlo gen en voor de wereldvrede. Hierna werden toespraken ge houden en liederen gezongen. Met de leuze „Vlaanderen her bouwt zijn toren" werd een op tocht van steendragers en 14 met bakstenen geladen vrachtwagens uit de verschillende Vlaamse ge- wwesten gehouden. Terwijl lie deren weerklonken, legden meis jes een groot aantal kransen en bloemstukken bij de toren. De menigte legde de eed van trouw aan Vlaanderen af en onder het zingen van de Vlaamse Leeuw werd de bedevaart besloten. Engels jachtje aan de grond gelopen en vernield Vrijdagmiddag tussen 16.00 en 16.30 uur is het Engelse jachtje „Deli" tengevolge van ruwe wind en zware zeegang op het strand van Cadzand ter hoogte van de uitkijktoren van de Ko ninklijke Luchtmacht aan de grond gelopen. De twee opvaren den konden met een eigen sloep het strand bereiken en zijn door vakantiegangers in hun zomer huisje opgenomen. Het jachtje is gedurende de nacht van vrijdag en zaterdag door de branding nagenoeg ver nield. Aan boord van het jachtje be vonden zich de gebrs Alderslade uit Londen. Het jachtje was op weg van Vlissingen via Oostende naar Dover. Lelijke val Tijdens de wielerkoers heeft zich een vrij ernstige valpartij voorgedaan, waarbij de renner J- Heeren uit Roosendaal er het ergst aan toe was. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat tij dens de koers een draaimolen juist in een bocht stond opge steld, waaromheen een groot aan tal kinderen stond te kijken. Bij het plotseling oversteken van de weg door een der kinderen kwam een drietal renners ten val. Hee ren liep een ernstige hoofdwonde op. Na eerste hulp door het Rode Kruis achtte dokter Wechgelaar overbrenging per ambulance naar het ziekenhuis nocdzakelijk. Brandende kustvaarder. De Nederlandse kustvaarder „Import", groot 395 brt, uit Rot terdam, met een lading stukgoed op weg van Antwerpen naar Oporto, keerde zondagmorgen uit zee naar Vlissingen terug, omdat men een scheur had ge constateerd in de uitlaatgassen- leiding van een hulpmotor. Na aankomst in de haven van Vlis singen bemerkte men dat deze uitlaatleiding inwendig in brand stond, terwijl de isolerende bui- tenlaag eveneens vlam had ge vat. Bij het binnenvaren in de Vlissingse haven kreeg men bo vendien een kleine motorstoring, waardoor de hulp van een haven sleepboot noodzakelijk werd. De brand in de machinekamer werd met eigen blusmiddelen en met die van de brandweer van Vlis singen, die assistentie verleende, bedwongen. Onmiddellijk werden herstel lingswerkzaamheden uitgevoerd en naar verwacht werd zou de „Import" in de afgelopen nacht weer zee kunnen kiezen. Dodelijk verkeersongeval. Zondagmorgen omstreeks half twaalf had even buiten de be bouwde kom een ernstig ongeluk plaats, hetwelk de 37-jarige mevr. De P. uit Sasput het leven heeft gekost. Mevr. De P. reed op haar rij wiel, met achterop haar 9 jarig dochtertje in de richting van Zuidzande. Door onbekende oor zaak kwam zij plotseling te val len, juist voor een haar achterop komende auto, bestuurd door de heer DeR. uit Retranchement. De- ongelukkige werd door de auto gegrepen en meegesleurd. Zij was vrijwel op slag dood. Het achter op de fiets zittend dochtertje liep een beenbreuk op en werd naar het St. Antoniuszie- kenhuis te Oostburg vervoerd, waarheen ook het stoffelijk over schot van mevr. De P. werd ge bracht. Zij was moeder van zeven kin deren. vond dit niet genoeg en ging maar even met 3 kampioenschap pen schuiven, n.l. de 50 m rug- slag, 50 m vrije slag en de 50 m vlinderslag meisjes. De estafettes werden een Bruinvis en Luctor aangelegen heid; de damestitels voor Sas van Gent, de herentitels voor Middelburg. De Bruinvis kan terugzien op een succesvolle middag. Na af loop der waterpolowedstrijden reikte ir J. Geerling in zijn func tie van kringvoorzitter de kam pioensdiploma's uit. De uitslagen: 50 m rugslag jongens: 1. P. Rotte (Luctor) 37.6; 2. F. van Giezen (Luctor) 39.9; 3. R. Sa- mijn (Bruinvis) 43.3. 100 m schoolslag jongens: 1. I. Sinke (Zeehond) 1.28.7; 2. C. van Herwijnen (Luctor) 1.32.4; 3. J. Sander se (Luctor) 1.37.1. 50 m rugslag meisjes: 1. W. de Bruijn (Bruinvis) 45.3; 2. M. Leenhouts (Scheldestroom) 46.-; 3. F. Calliber (Luctor) 47.-. 100 m schoolslag meisjes: 1. I. Baart (Bruinvis) 1.37.9; 2. T. Daalhuizen (SZV) 1.43.1; 3. R. Delmotte (Luctor) 1.43.2. 50 m vrije slag jongens: 1. P. Rotte (Luctor) 30.5; 2. F. van Giezen (Luctor) 31.3; 3. B. de Vries (Luctor) 32.4. 50 m vlinderslag jongens: 1. I. Sinke (Zeehond) 41.-; 2. A. Booy (Luctor) 41.4; 3. F. van Giezen (Luctor) 47.-. 50 m vrije slag meisjes: 1. W. de Bruijn (Bruinvis) 35.4; 2. L. Bondewel (Scheldestroom) 41.1; 3. R. Rijkse (Luctor) 41.8. 50 m vlinderslag meisjes: 1. W. de Bruijn (Bruinvis) 45.6; 2. T. Daalhuizen (SZV) 46.-; 3. C. Me- lieste (Bruinvis) 55.1. 4 X 50 m wisselslag est. jon gens: 1. Luctor (P. Rotte, C. van Herwijnen, A. Booy, F. van Gie zen) 2.40.8; 2. Bruinvis 2.58.2 ge- diskw. 4 X 50 m wisselslag est. meis jes: 1. Bruinvis (C. Melieste, W. de Bruijn, I. Baart, H. de Vries) 3.03.7; 2. Luctor 3.25.6 gediskw. 5 x 50 m vrije slag est. jon gens: 1. Luctor (P. Rotte, A. Booy, B. de Vries, F. van Giezen, N. van Giezen) 2.56.9; 2. Bruinvis 3.23.-. 5 X 50 m vrije slag est. meis jes: 1. Bruinvis (W. de Bruijn, C. Melieste, I. Baart, H. de Vries, J. Hemelsoet) 3.33.7; 2. Luctor 4.06.4. Waterpolo; Bruinvis 2Luc tor 2 0—1. Rusland Zuid-Slavië Hongarije Italië Roemenië Nederland schap van Schalk Verhoef en de Belg Roman. Gezamenlijk bouw den zij, een voorsprong op van 40 seconden. Het peloton splitste zich in de lange jacht. Er ont stond een groep van 12 renners, waarop Steenvoorden en Roman zich lieten terugvallen Verhoef reed alleen door maar werd later ingehaald door zeven ren ners, die zich van de „groep der jachters" hadden afgescheiden. Het waren de Beigen Roman en Van Tongerloo, de Rus Kapita- nov, de Fransen Geyre en Ma- stro'-tto en de Italianen Pambian- co en Oreste Magni. Later voeg den zich bij hen Schur (Oost- 1 1 OS 10 a Duitsland), Pizoglio (Italië), 5 113 12—19 3 Gimmi en Zuffe Lato ^beiden 5 113 12—35 3 5 0 0 5 13—26 0 4-3; Zuid-Slavië—Hongarije 2—2; Rusland—Roemenië 8—4. In de laatste ontmoeting tegen Hongarije hebben de Nederlan ders zich uitstekend geweerd. Dat onze landgenoten een neder laag tegemoet zouden gaan, stono voor iedereen vast, doch de 35 score kan men eervol noemen. De eindstand luidt: 5 4 1 0 29—11 9 5 3 2 0 19—7 Zwitserland) en Goransson (Zwe den). In de zevende en voorlaatste ronde vielen Van Tongerloo, Pam- bianco en Goransson aan. De Zweed moest zich later terugval len, de anderen kregen steun van KOERS TE SLUISKIL Ter gelegenheid van de kermis negen renners, die zich van de ci.,;„ L-nr\crrnPr» pn hpt nplntnn hannftïl vond zaterdag de door de Sluis kilse wielersupportersclub WSVS georganiseerde kermiskoers plaats. Dank zij het gunstig weel was hiervoor grote belangstel ling. Om 2 uur werd door de voor zitter van de WSVS het start kopgroep en het peloton hadden afgesplitst: Verhoef, Roman, Pi zoglio, Fischerkeller (Duitsland), Magni, Demulder en Proost (bei den (België), Dahlbom (Zweden) en Schur (Oost-Duitsland). Pambianco had geen vertrou wen jn een massale eindsprint en ontvluchtte daarom zijn metge- schot gegeven aan 25 amateurs, - ------ TV". e die een afstand van 100 km had- zei op 30 km voor de finish. Hij den af te leggen verdeeld over kreeg een voorsprong van 25 sec., later zelfs van 46 sec., maar een 80 ronden. Na de eerste verkenningen ont stond er, aangemoedigd door pre mies, een kopgroep van 4 man. Door een hevige valpartij werd een 3-tal renners uitgeschakeld en kreeg men weer een bijna ge sloten geheel. Op half koers zat er een stevige kopgroep, bestaan de uit v. d. Horst, Rentmeester en Huissoon, aan de leiding. Jam mer was het, dat Rentmeester door pech moest lossen. Het ja gende peloton kon de beide weg lopers niet meer tot de orde roe pen en verloor steeds meer ter rein. Een opvallende koers reed Rentmeester, die voor de tweede maal door het pechduiveltje ach terhaald, zich gedeeltelijk kon herstellen. Met nog 18 ronden lag hij in het eerste peloton achter de beide koplopers, die één ronde voorsprong hadden. De strijd werd beslist met een sprint, waarin v. d. Horst met één lengte zegevierde. 2. Huissoon; op één ronde: 3. Rentmeester; 4. H. Nijdan; 5. v. d. Klundert; 6. Van Amsterdam; 7. J. Duinkerke; 8. Stevens; op 2 ronden: 9. G. Wentzinga en 10. M. Dominicus, A. Dees uit Terneuzen klas seerde zich als 12e op 3 ronden en zijn plaatsgenoot W. v. d. Ber ge werd 15e op 6 ronden. Na afloop werd allen dank ge bracht, die er toe hadden bijge dragen om de koers te doen sla gen, in het bijzonder aan de Sluis- kilse middenstand en A.C.Z. de C. en de in Sluiskil werkzame fir ma's, die door financiële steun de organisatie hebben mogelijk ge maakt. Na afloop was er ten bate van de wielerclub in hotel Meert ge legenheid tot dansen. DE BELG LOUIS PROOST WERELDKAMPIOEN OP DE WEG (AMATEURS). felle tegenaanval van de Belgen verminderde zijn kansen. Tien kilometer vóór de eindstreep was het verschil nog slechts 20 sec., toen begon Proost aan zijn op merkelijke eindrush, die hem ten slotte de titel opleverde. De uitslag was: 1. Louis Proost (Belg) 5.05.05 2. Arnaldo Pambianco (It.) z.t. 3. Schalk Verhoef (Ned.) z.t. 4. Schur (O.-Dld.) 5.05.17 5. Demulder (Belg) z.t. 6. Fischerkeller (W.-Dld.) z.t. 7. Van Tongerloo (Belg) z.t. 8. Dahlbom (Zweden) z.t. 9. Magni (It.) z.t. 10. Pizoglio (It.) z.t. 11. Roman (Belg) z.t. 12. Hugens (Ned.) z.t. 13. Geyre (Fr.) z.t. 14. Zuffelato (Zwits.) z.t. 15. Altweck (W.-Dld.) 5.05.23 16. Van der Putten Ned.) z.t. 17. Tcherepovitch (Rus) z.t. 18. Arthur Brittain (G.-B.) 5.05.27 19. Aerenhouts (Belg) z.t. 20. Aandersson Zweden) z.t. 25. Teunisse (Ned.) z.t. 38. Van Vliet (Ned.) 5.10.58 44. Steenvoorden (Ned.) 5.12.00 en Anquetil. Ruim 7 km voor üe eindstreep vormde zich tenslotte de kopgroep die de strijd besliste: De uitslag luidde: 1. Van Steenbergen (B.) 7.43.1') 2. L. Bobet (Fr.) zl- 3. Darrigade (Fr.) ü- 4. VanLooy (Belg) z-t- 5. Debruyne (Belg) z-t- 6. Anquetil (Fr.) 7. Vandaele (Belg) 7.43122 8. Derijcke (Belg) zX. 9. Schepens (Belg) 10. Ernzér (Lux.) 11. Janssens (Belg) z 12. v. d. Pluym (Ned.) zL 13. DeJongh (Ned.) z.L 14. Boni (It.) z-t- 15. Robinson (G.-B.) 16. Wagtmans (Ned.) z.t. 17. Baldini (It.) z.t. 18. Gauthier (Fr.) z.t 19. Impanis (Belg) z.L 20. Huot (Fr.) z.t 21. Wim van Est (Ned.) 27. Mahn (Ned.) 7.45.5S HulstWillem II 2 31 Hulst speelde zijn 2de vriend schappelijke wedstrijd ter voor bereiding van het nieuwe sei zoen. Voor deze wedstrijd waren de reserves van Willem II uitge nodigd. Het is een zeer sportieve partij geworden op een bijna onbespeel baar terein. In de eerste tien mi nuten leidde Willem II de aan val, maar langzamerhand kwam Hulst er beter in en het was in de 19e minuut dat Hulst succes had met een mooie combinatie tussen De Block en Neefs. De laatste gaf de bal door aan de vrijstaande rechtsbuiten Moens en deze besloot met een hard schot op doel en dit trof de roos (10). Hulst, aangemoedigd door dit succes, bleef in de aanval en het was Moens, die in de 29e min. een keihard schot op de lat gaf. Het was dezelfde speler die in de 43e minuut uit een voorzet van Van Dorselaer het tweede Hul- sterse doelpunt kon scoren <2-0). Na de rust was het weer Hulst die de touwtjes in handen nam. In de 10 min. na de rust kreeg Audenaerde de bal in zijn bezit, gaf hem door aan de vrijstaande Van Dorselaer, die besloot met een hard schot in de linker bo venhoek (30). Pas 5 minuten voor het einde kon de rechtsbui ten van Willem II de eer redden. Hulst mag terugzien op een zeer goede wedstrijd. Luctor uit Middelburg, kam pioen 3e klasse N., speelde i:e Eindhoven een promotiewedstrijd voor een jlaats in de 2e klasse tegen PSV II. De Eindhovenaren waren tech nisch beter en reeds na 2 minu ten keken de Middelburgers tegen een 2-—0 achterstand aan. Welis waar wist midvoor Bakker van Luctor de stand op 21 te bren gen, doch nog vóór de rust was het 3-1. In de tweede helft was Luctor sterk in de aanval, maar succes had zij niet en de Philipsmensen brachten de eindstand zelfs op 4—1. PSV II kreeg op haar beurt klop van ZIJV uit Den Bosch, dat nu de leiding heeft. RUSLAND WINT DE TROFEO ITALIA. De resultaten van de waterpolo wedstrijden, gespeeld op de twee laatste dagen van het internatio naal tornooi om de Trofeo Italia, luiden: HongarijeNederland 53; Zuid- SlaviëRusland 11; Roemenië Italië 2—2; ItaliëNederland De Belg Louis Proost is zater dagmiddag wereldkampioen-1957 der amateurs geworden. Hij dankt zijn triomf aan een indruk wekkende eindrush, waarmee hij een vermetele solo-actie van de Italiaan Pambianco, die zich reeds winnaar waande, op slechts twee kilometer vóór de finish stuitte. In de sprint versloeg de Belg zijn tegenstander met drie lengten. Kort na Proost en Pambianco flitste de Rotterdammer Schalk Verhoef over de eindstreep een derde plaats dus, en een onver wacht succes voor Nederland. De weersomstandigheden wa ren ongunstig, toen de 102 ren ners uit 23 landen startten. Een voortdurende regenval - culmi nerend in een enorme stortbui, 'n uur vóór de start had het nieuwe stadion van Waregem vrijwel geïnundeerd, maar geluk kig hield de regen later op. Reeds in de eerste ronden, die gereden werden met een moyen ne van 37 km per uur, waren en kele renners actief, maar de aan vallen waren te vroeg ingezet en het kostte het attente peleton weinig moeite om de vluchtelin gen „terug" te halen. Desondanks hadden de aanvallen enig effect: vele renners konden het tempo niet volhouden en kregen een ho peloze achterstand. Een ontsnappingspoging van Steenvoorden, juist nadat de helft van de afstand was afgelegd, leid de de beslissende fase in. Steen voorden kreeg namelijk gezel- RIK VAN STEENBERGEN WERELDKAMPIOEN OP DE WEG (PROFS). De 32-jarige Rik van Steenber gen is zondag te Waregem voor de tweede achtereenvolgende keer wereldkampioen der profes sionals geworden. De snelle Belg versloeg in de eindsprint Louison Bobet, André Darrigade, Rik van Looy, Fred de Bruyne en Jacques Anquetil, met wie hij op onge veer 8 km vóór de finish een kop groep had gevormd, die met 12 seconden voorsprong op het pelo ton naar het nieuwe stadion stormde. Het was een opwindend besluit van een zware rit over 285,6 km (12 ronden van 23,8 km), waarin vooral de Nederlandse renners zich hebben onderscheiden. Tot die laatste beslissende fase heeft namelijk voortdurend één van onze landgenoten op kop gezeten eerst Piet van Est, die later steun kreeg van Daan de Groot en Piet de Jongh, en in de voorlaatste ronde Wout Wagtmans. Pief van Est was onmiddellijk na de start weggesprongen uit het veld van 70 renners uit 13 landen. Met de Spanjaarden Fer raz en Galdeano en de Zwitser Favre bouwde hij een voorsprong van enkele minuten op. Favre viel terug, maar in zijn plaats kwamen De Groot, de Frans man Dupont en de Italiaan Sab- badin. Zes renners dus op kop, maar onder de hevige stortbuien konden Ferraz en Galdeano het tempo niet volhouden. Nadat twee-derde van het par cours was afgelegd verminderde de voorsprong snel. Rik van Looy (ondanks 5 lekke banden) en Piet de Jongh haalden de vluchtelin gen in. Het tempo werd verhoogd en na ruim 240 km was de po ging van Piet van Est beëindigd. Hij staakte later, evenals De Groot, de strijd. In de voorlaatste ronde ont snapte Wout Wagtmans. Hij liep 26 seconden uit, maar werd 16 km voor de eindstreep ingehaald door Janssens en Van Looy. Ach ter hen jaagden Nencini, L. Bo bet, Van Daele, Darigade, De nTr~- Brüyne Boni, Van Steenbergen Scheele; 8. en 9. K. Oppeneer. K.N.V.B. BEKER. Van de Zeeuwse voetbalclubs, die voor de strijd om de K.N.V. B.-beker hebben ingeschreven kwamen Goes, Zeelandia en Mid delburg in de volgende ronde. Hoewel Goes zeer verzwakt wa9, stuurde zij Zeeland Sport met een 31 nederlaag naar huis, nadat de rust met 2O was ingegaan. Zeelandia behaalde een verras sende 31 overwinning op het bezoekende R.C.S. uit Souburg en Middelburg bezorgde Honte- nisse op eigen veld een 05 ne derlaag. De rust wag niet P-2 ingegaan. Vriendschappelijke wedstrijd Biervliet—Vlissingen II 4F.~ EVENTUELE BESLISSINGS WEDSTRIJD TUSSEN NEDERLAND EN OOSTEN RIJK OP 23 OKTOBER Een eventuele beslissingswed strijd tussen het Nederlandse voetbalelftal en Oostenrijk za: woensdag 23 oktober in het Nie- dersachsen stadion te Hannover worden gespeeld. De mogelijkheid bestaat da Nederland en Oostenrijk in groep 5 (Europese zone) van de voor ronden van het tornooi om h t wereldkampioenschap voetba. 1958 met een gelijk aantal pu- ten eindigen. Dan zou Nederland op 11 september te Rotterdam van Luxemburg en op 25 septem ber te Amsterdam van Oosten rijk moeten winnen. Beide lan den hebben dan aangenomen dat Oostenrijk op 29 september Luxemburg verslaat 6 punten. BOND VAN ZATERDAG VLIEGERS PRI.JSVLUCHT UIT ST QUENTIN E.M.M. - Terneuzen Snelheid eerste duif 1250 na; snelheid laatste prijswinnende duif 1090 meter. 1. J. Jansen; 2, 5 en 10. 7s. Gerreman; 3. P. Pladdet; 4. J. Dhaeze; 6. L. W. de Jonge; 7. A. - V' MmN. 36. De Noorman is zelf ook niet gerust, want langzaam maar zeker drijven ze naar de zee en daarop zijn de pri mitieve vlotten niet in het minst berekend. Ze zullen weldra een speelbal zijn van wind en golven, ter wijl ze volkomen weer loos zijn als ze door de zeerovers van de Zwarte Piraat zouden worden ontdekt. Nog enkele minuten en dan is hun lot be zegeld. Nogmaals laat Eric de lange staak in het water plonsen Met een zucht van verlichting voelt Eric eensklaps grond. Uit alle macht duwen de mannen de vlotten naar de kust. Eric en Svein springen met een lijn aan de wal en met veel moeite slagen zij er in de vlotten naar de oever te trekken. Zonder zich ook maar een ogen blik rust te gunnen wordt de tocht naar de haven van de handelsvloot voortgezet. Slechts gedurende de nacht wordt even gerust om vol komen uitputting te voorkomen. Maar zodra het dag begint te wor den gaan ze weer op mars en voert Eric het tempo zoveel mogelijk op om de z.g. verloren tijd van de nachtrust in te halen. Eensklaps stoot Svein de Noor man aan en wijzende naar de zee, zegt hij: „We zijn te laat, Noor man, daar zeilt de vloot PKIJSVLUCHT UIT ARK AS. „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1035 m. Snelheid laatste prijswinnende duif 761 meter. 1. H. Koch en Zn; 2, 3 en 4. J. A. de Smidt; 5. P. de Ruijter; 6. A. Snoek; 7. C. de Rijke; 8. L. Koch en Zn; 9. J. Vroegop en 10. C. v. d. Klooster. „De Verwachting" - Axel. Oude duiven: 1 Snelheid eerste duif 1207,9 m.; snelheid laatste prijswinnende 1048,6 meter. 1. F. Michiels; 2, 5 en 7. E. van Dorsselaar; 3. J. Sijs; 4 en 6. EL 't Hoff8. D. Dieleman; 9. R. van Wiemeersch en 10. M. Dieleman. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 11663 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 697,2 meter. 1. Jos. Engels; 2. P. Dobbelaar; 3. E. Pieters; 4. J. Giele; 5. A. Baart; 6. D. Dieleman; 7 en 8. J. van Hoorn; 9. J. Vasseur en 10. R. van Wiemeersch.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3