BINNENLANDS NIEUWS Eindelijk stemrecht voor de zwarte burgers der Verenigde Staten De Interamerikaanse economische conferentie DE BRUID en de MOORDENAARS De internationale organisatie voor atoomenergie DE POSITIE VAN DE MARK Amerikaanse negers profiteren van Republikeins-Democratische strijd Zeg maar gewoon „Charles" ZOMAAR VERGETEN? DE AMERIKAANSE HULP AAN HET BUITENLAND AUTO IN NOORDHOLLANDS KANAAL MOEDER EN DOCHTERTJE VERDRONKEN Vrijdag-middag: is bij Schoorl «en personenauto van achteren door een bestelauto aangereden en, in het water van het Noord Hoilandskanaal geraakt. Van de zes inzittenden konden vier wor den gered. De moeder en haar X-jarg dochtertje Wietse lieten «1 dit ongeval het leven. De auto werd bestuurd door de 37-jarige heer S. Minnema uit Harlingen, die met zijn 37-jarige echtgenote, hun dochtertje en beide zoontjes, de 12-jarige Men- no en de 10-jarige Theo, benevens de 20-jarige zuster van mevr. Minnema, mej. D. Vollema, van hun vakantie uit Schoorl terug keerden. Mej. Vollema was buiten de wagen te water geraakt. Zij kon vrijwel terstond op het droge worden gebracht door de chauf feur van de bestelauto en een aantal automobilisten en fietsers Re daar passeerden, die er ook in slaagden de vader met de bei de jongens te redden. Mej. Volle ma is met een shock in het Elisa- aet ziekenhuis in Alkmaar opge nomen. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN TWIST OVERLEDEN. In een ziekenhuis te Venray is woensdag mevr. M. D. uit het ge hucht Groessen bij Zevenaar overleden aan de gevolgen van «een mishandeling, waaraan zij Ifjdens een twist moet hebben •blootgestaan. De jonge vrouw, die enige ma len in* een inrichting voor geeste lijk gestoorden te Venray is ver pleegd, overleed enige dagen na dat het handgemeen had plaats gehad. De politiedeskundige dr. Hulst oit Leiden heeft sectie op het fijk verricht. De politie kon geen nadere in- Schtingen verstrekken over de juist toedracht van hetgeen zich afgespeeld heeft. Zij heeft de zaak in onderzoek. *PELDOORNSE POLITIE DEED GOEDE VANGST. De Apeldoornse politie heeft de 32-jarige W. V. uit Enschedé aangehouden en daarmee een goede vangst gedaan. De man werd door verschillende politie- instanties gezocht. Hij was piet graef-verlof uit een psychiatri sche inrichting ontslagen, maar teeft na zijn ontslag heel wat diefstallen, kleine zowel als gro te; gepleegd. Hij maakte er met name 'n gewoonte van om door insluiping in zomerhuisjes en Jcampeercentra geld te stelen, len. Dat gebeurde o.a. zes maal Ér Apeldoorn en voorts te Lun teren, Eerbeek en Markelo. In Lanteren nam hij uit een kam aeergebouw een bedrag van meer dan dertienhonderd gul den mee. De man is naar Zut- ahen overgebracht. NEDERLANDSE EXPORT- COMBINATIE EXPOSEERT TE GENT. Tijdens de 12e internationale jaarbeurs der Vlaanderen, welke ran 7 tot en met 22 september in fient wordt gehouden, organi seert de stichting Nederlandse «sport combinatie (N.E.C.) op 13 september een „N.E.C.-beurs cocktail" in één van de zalen van DE AZIATISCHE GRIEP. Prof. J. Mulder van de univer siteit van Leiden heeft in een artikel in het Britse medische tijdschrift „The Lancet" ver klaard, dat de Aziatische griep wellicht van een type is dat ver- wand is aan een epidemie die ach in 1889—90 uit Azië via Eusiand naar West-Europa ver spreidde. Deze opvatting is gebaseerd op het feit, dat bij mensen van 80 tot 90 jaar anti-stoffen van het rirus der Aziatische griep zijn aangetroffen. Voorts meent prof. Mulder, dat de huidige Aziatische griep wellicht van dierlijke oorsprong De Aziatische griep heeft in Cohnnbië een alarmerende om- rang aangenomener zijn op het ogenblik 50.000 zieken. Totnogtoe is één patiënt overleden. Vermoedens zijn geuit dat de epidemie in verband staat met de terugkeer van het Columbiaanse contingent der V.N.-troepen uit het Suezgebied. Van officiële zijde is melding gemaakt van 20.000 tot 25.000 ge vallen van Aziatische griep in 21 staten der Ver. Staten. Men «raeest voor een epidemie in de herfst en zes firma's zijn daarom hard bezig met de produktie van een hoeveelheid vaccin waardoor men de ziekte het hoofd kan bie den het Casino te Gent. Van de 200 bij de N.E.C. aan gesloten bedrijven, hebben er ruim 100 grote belangstelling voor het intensieveren van hun export naar België en deze bedrij ven richten op de jaarbeurs der Vlaanderen een grote collectieve stand in, waarop een overzicht wordt gegeven van het export- potentieel van deze fabrikanten. In de zaal, waar de N.E.C.- beurs-cocktail gehouden wordt, zullen de Nederlandse fabrikan ten „hoeken" vormen, zoals een hoek voor levensmiddelen, voor textiel, agragrische produkten, technische apparatuur, woning inrichting etc. In deze hoeken zal men de Belgische handel ontvan gen. Ir. G. Boschloo, voorzitter van de stichting Nederlandse export combinatie, zal bij de aanvang van deze show een inleiding houden. ƒ27.000,— AAN VAKANTIE ZEGELS GESTOLEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is een inbraak ge pleegd in een woning van de heer P. de Vries aan de Glas laan te Eindhoven. Daarbij is een bedrag van ca ƒ270.000 aan vakantiezegels van het sociaal fonds bouwnijverheid ont vreemd, van welk fonds de heer De Vries correspondent is. Deze zegels waren bestemd om aan werkgevers te worden verkocht, die deze op hun beurt weer uit geven aan bouwvakarbeiders bij de loonuitbetaling. De heer De Vries vertoeft momenteel met vakantie in Italië. Buren be merkten woensdagmorgen dat de tuindeuren van zijn woning open stonden. Zij waarschuw den de politie, die constateerde, dat een inbraak was gepleegd. Eerst na telefonisch contact met de bewoner in zijn vakan tieverblijf kon nagegaan worden wat gestolen was. VIERTONS-VRACHT AUTO'S WERDEN ADMINISTRATIEF ZESTONNERS Vier maanden lang heeft de Haagse politie de gehele admini stratie van het rijksbureau voor wegverkeer nauwkeurig onder zocht. Dit, omdat men vermoed de dat de 28-jarige ambtenaar G. P., die op dit bureau werkte, nog meer op zijn geweten heeft dan alleen die vervalsingen waardoor hij eind april van dit jaar werd aangehouden. Hij had ervoor ge zorgd dat gestolen auto's uit Duitsland, die naar ons land werden gebracht, werden „ge- echt" door er goede papieren voor af te geven. Nu is na dit lange onderzoek gebleken dat hij 75 maal zijn medewerking heeft gegeven bij andere vervalsingen. Voor tweedehands of nieuwe vrachtauto's verzorgde hij de pa pieren die een zwaarder tonnage dan de werkelijke aangaven. Viertonners werden daardoor zestonners en stegen flink in prijs. De politie heeft twee man nen aangehouden, de 37-jarige C. M. uit Rijswijk, die voor deze vervalsingen aan de ambtenaar geld hadden gegeven. In totaal had P. ongeveer ƒ1.000 ervoor gekregen. De politie neemt nu aan dat deze vervalsingsaffaire rond is. een bromfiets gekocht met all- risk-verzekering. Deze fiets stond nu al enige dagen onbeheerd tegen een fa briek in de Saturnusstraat en daardoor kwam de hele zaak uit. De omwonende waarschuwden de politie die de herkomst van de fiets spoedig had gevon den. Een brigadier en een inspec- trice van de kinderpolitie zagen onlangs de jongen, wiens opspo ring was verzocht, met een meis je bij een bushalte in de Zon straat staan. Het tweetal werd meegenomen en op het bureau bleek dat het meisje, 16 jaar oud, ook van huis was weggelopen. Het kind had met haar ouders in Den Haag gelogeerd, maar toen de ouders naar huis in Ermelo teruggingen wilde zij niet mee gaan en bleef achter. In de bin nenstad van Den Haag had zij de jongen ontmoet. De jongen is naar Valkenburg overgebracht. „P. H. RITTER ORDE" GESTICHT. Een aantal vrienden van dr. P. H. Ritter jr. heeft op 16 au gustus (zijn geboortedatum) te Utrecht opgericht de „P. H. Rit- ter-orde", die zich ten doel stelt zijn levenswerk te steunen en eventueel te vervolgen, de herin nering aan deze gezaghebbende figuur levendig te houden, zijn lessen uit te dragen en voorts te strijden voor het behoud van historische waarden, goede vor men, stijl, decorum en weldoor dachte opbouwende kritiek. Er is een voorlopig kapittel ge vormd, waarin o.m. een schrijf ster, een uitgever, een hoofdre dacteur van een dagblad, een dichter, een journalist en hoog leraar zitting hebben genomen. Het ligt voorts in de bedoeling jaarlijks een „P. H. Ritterprijs" uit te loven. Op 28 september, de dag van de huldiging van dr. Ritter, wor den de adspirant leden van de orde tot een eerste vergadering genodigd, teneinde een definitief kapittel te verkiezen, de statu ten te keuren en de beleidslij nen vast te stellen. In VVest-Duitsland begint men steeds meer te voelen voor een algemene herziening van de Europese wisselkoersen, maar men is unaniem van mening, dat er geen herwaardering naar bo ven van de mark alleen moet ko- De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Lud- wig Erhard, heeft herhaalde ma len voorgesteld een eind te ma ken aan de grote mate van star heid van de huidige wisselkoer sen. Hij wil elke valuta een gro tere marge geven om haar ver houding tot andere valuta's te vinden. Zoals de zaken nu staan, zou zulk een maatregel waar schijnlijk de waarde van de mark verhogen ten opzichte van het pond sterling. De Duitsers hopen echter, dat de verhouding tot de Amerikaanse dollar ongewijzigd zou blijven. Dit is belangrijkv oor de bondsrepubliek, aangezien zij een nadelig saldo heeft bij haar handel met het dollargebied. De Westduitse industrie is te gen een herwaardering van de mark naar boven, omdat de con currentie met het buitenland moeilijker zou worden. Prins Charles van Engelend zal op de kostschool van Cheam, waar hij binnenkort naar toe gaat, door zijn kameraden ge woon met „Charles" worden aan gesproken. Koningin Elizabeth en prins Philips hebben hierom speciaal verzocht. Dit blijkt uit een schrijven van de directeur van de school aan de ouders van alle leerlingen, waarin medede ling wordt gedaan van de wens van koningin en prins, dat hun zoon precies zoals de anderen be handeld zal worden. De leraren zullen de hertog van Cornwall, zoals de titel van de kroonprins luidt, echter met „prins Charles" aanspreken. De Amerikanen zijn op het ogenblik getuigen van een his torisch debat. Voor de eerste maal sinds de dagen van de burgeroorlog wordt een poging ondernomen om al de algeme ne amendementen, die in het verleden ter bescherming van 't kiesrecht en ter verzekering van de burgerrechten aan de grondwet werden toegevoegd, 'n speciale wettelijke formulering te gever^. Voor een deel tenminste. Maar ook dit „gedeeltelijk" kan een belangrijke stap voorwaarts bete kenen. Want dit door de rege ring ingediende wesontwerp H. R. 6127, dat de vier punten van president Eisenhowers pro gramma voor de garantie van de rechten der niet-blanke be volking samenvat, streeft naar bijna revolutionaire veranderin gen. Reeds op het ogenblik kan met zekerheid worden gezegd, dat de wet niet ongeschonden de eindstreep zal halen; zij is al door de oppositie in de Se naat op verscheidene punten in haar werking verzwakt. Maar zelfs wanneer er slechts enkele principes, vooral in de wettelij ke formulering van de federale bescherming van het kiesrecht der negers, worden aanvaard, zal dit een geweldige stap voor uit beduiden. LANGZAAM MAAR ZEKER Zoals bekend hebben de ne gers in de zuidelijke staten het buitengewoon moeilijk hun stemrecht uit te oefenen. Wan neer het dus het doel van presi dent Eisenhower is, door zijn „Civil Rights Legislation" te be reiken, dat „het onmogelijk HUISVROUW SLOEG GROENTEHANDELAAR MET BIJL Bij de ingang van het douane kantoor op de Jan Smutslucht- ka ven nabij Johannesburg vond een douane-ambtenaar een over jas en een actetas. Bij het door zoeken van de gevonden voor werpen trof men in één van de zakken van de jas een diamant ran 53 karaat aan ter waarde ran vele tienduizenden guldens In de tas bevonden zich bankbil jetten, die na telling een klein fortuin vertegenwoordigden, nl. nam 100.000 gulden. Van de «eenaar ontbreekt elk spoor.. De politie te 's-Gravenhage verhoort op het ogenblik de 35- jarige huisvrouw G. K.-R. S„ wo nende in de Vijzelstraat, die vrij dagmiddag de beneden haar wo nende groentehandelaar bij een ruzie met de platte kant van een bijl zo hard op het hoofd heeft geslagen dat deze met een sche delbeschadiging in de Ursula-kli- niek moest worden opgenomen. De huisvrouw geeft de volgen de lezing van de strijd: Tenge volge van de zware regenval had den de bewoners van het huis aan de Vijzelstraat last van over stroming omdat de dakgoot ver stopt zou zijn. De huisvrouw stuurde haar elfjarig zoontje naar het dak om er iets aan te doen. De jongen bekeek het eens, maar kon het euvel niet verhel pen. De benedenbuurvrouw, echt genote van de 36-jarige groente handelaar P. Z. zag dit en begon tegen mevr. K. te schelden. De gezinnen leefden al lange tijd in onmin. Mevr. K. heeft later met een bijltje een gat in de regenpijp on deraan bij het trottoir geslagen waardoor het overstromen afge lopen was. Daarop ging mevr, K. boodschappen doen. Toen zij weer thuis was, werd er plotse ling hard gebeld. Het bleek de groentehandelaar te zijn, die mevr. K. begon uit te schelden en verklaarde haar te zullen ver moorden. Daarop liep hij met uit gestrekte handen langzaam de trap op naar mevr. K. Deze greep het bijltje en sloeg met de botte kant toe. De man waggelde de trap af en zakte onderaan in elkaar. Hij werd, zo is later ge bleken, niet levensgevaarlijk ge wond. 'De politie heeft de man nog niet zijn visie op het gebeuren kunnen laten vertellen. HAAGSE JONGEN PLEEGDE INBRAAK IN VALKENBURG. Een zestienjarige Haagse jon gen, die enige tijd geleden uit zijn ouderlijke woning was weg gelopen heeft aan de politie in Den Haag verteld, dat hij in Val kenburg ingebroken heeft in een touringcar-bedrijf en er ƒ1600, heeft weggenomen. Van dit geld had hij o.m. in de Boekhorststraat in Den Haag De inter-Amerikaanse Economi sche Conferentie, die te Beonos Aires wordt gehouden, is vrijdag geopend met een redevoering van generaal Pedro Aramburu, president van Argentinië, waar in deze het ecomonische natio nalisme aanviel. Amerika heeft alles, zo zeide hij, maar een groot gedeelte van Amerika's enorme rijkdommen en mogelijkheden blijven onge bruikt als gevolg van vóóroorde len, die wij moeten zien te over winnen door dapper de oorza ken hiervan aan te vallen. De landen, die zich zelf isoleren tengevolge van complexen, die door sommigen nationalisme worden genoemd, cultiveren hun eigen kwalen en het onze kere lot van hun armoede, aldus president Aramburu. José A. Mora, secretaris-gene raal van de organisatie van Amerikaanse staten, vestigde er de aandacht op, dat de handel van Latijns-Amerika in de jaren van 1948 tot 1955 slechts met 21 procent is toegenomen, terwijl de gehele wereldhandel in deze periode met 56 is gestegen. Hij verklaarde, dat het noodza kelijk is beperkende maatrege len af te schaffen en de investe ring van kapitaal uit andere werelddelen in Latijns-Amerika aan te moedigen. De betrokken landen moeten echter een zoda nige interne politiek volgen, dat lands kapitaal op te nemen. De omstandigheden moeten in deze landen zodanig worden verbe terd, dat dit kapitaal produktief kan zijn. Mora herinnerde er aan, dat behalve de bevordering van bui tenlandse investeringen in La tijns-Amerika de voornaamste onderwerpen van bespreking van deze conferentie zijn het ontwerp van een algemene in teramerikaanse handel. Hij gaf voorts als zijn mening te kennen dat het ongetwijfeld wenselijk is voor de Amerikaanse landen hun politiek zodanig te oriënte ren, dat zij, zoveel mogelijk voor deel trekken van de tegenwoor dig in de wereldhandel waar neembare tendentie naar een grotere liberalisatie van 't han dels- en betalingsverkeer. Dit vraagstuk is volgens Mora dringend geworden als gevolg van voorstellen, die in andere delen van de wereld zijn ge daan, zoals het plan voor een Europese gemeenschappelijke markt. De voorzitter van de confe rentie, A. K. Vassena, drong in de vrijdag gehouden openings bijeenkomst aan op een zo groot mogelijke samenwerking tussen alle Amerikaanse landen. Dit is naar zijn mening het eni ge praktische middel om een oplossing te vinden voor de 2 voornaamste problemen der flatie en het gebrek aan kapi taal. Europa, zo zeide hij, geeft ons een treffend voorbeeld van constructieve verbeeldings kracht en het is te hopen, dat het denkbeeld van een gemeen schappelijke markt weldra alle hinderpalen zal overwinnen en dat bij de verwezenlijking van het plan bepaalde aspecten zul len kunnen worden vermeden, die een ongunstige invloed zou den kunnen hebben op de han del met de landen van het Ame rikaanse continent. wordt, dat iemand op illegale wijze het stemrecht van een an dere burger aantast", richt zich dat rechtstreeks tegen tal van misbruiken in het Zuiden. Er is geen twijfel aan moge lijk, dat de Amerikaanse neger bevolking in het algemeen in de laatste jaren op tal van punten winsten heeft geboekt. In de openbare diensten bestaat reeds 10 pet van het personeel uit niet-blanken (in 1940 5,6pet) en in sociaal opzicht komen op het ogenblik op honderd bij het ar beidsproces betrokken negers twee speciaal geschoolde arbeids krachten (dokters, advokaten, leraren enz.). De leiders der negers geven deze vooruitgang op een breed front ook openlijk toe, maar wijzen er op, dat in het Zuiden de neger nog steeds in de uit oefening van zijn stemrecht wordt gehinderd. In de staat Alabama bijvoorbeeld zijn dis tricten, waarin tussen de 400 en 4000 stemgerechtigde negers wonen, zonder dat ook maar één van hen op de lijsten der stem mers staat. In Georgia worden slechts 25 pet, van de stemge rechtigde niet-blanken tot de stembus toegelaten. En zelfs van die 25 pet blijven er velen, uit angst voor de door de blan ke bevolking uitgeoefende ter reur, op de verkiezingsdag thuis. STRIJD OM DE STEMMEN. Sinds de burgeroorlog hebben het Zuiden en de daar heersen de demokratische partij het klaar gespeeld, alle pogingen van het parlement om een ver andering in deze situatie te brengen, te vernietigen. Wan neer het niet anders ging, ge bruikte men het wapen van de „filibuster", d.w.z. men bracht door het houden van eindeloze redevoeringen de gehele wetge vende machine tot stilstand. Maar de tijden veranderen, langzaam maar zeker. De voort schrijdende industrialisering van het Zuiden trekt talrijke blanken uit het Noorden, die de negers vriendschappelijk gezind zijn, aan. Aan de andere kant verhuizen talrijke negers naar het Noorden wegens de in de Zuidelijke staten heersende achterlijke wetgeving. Daarbij komt, dat bij de laatste presi dentsverkiezingen is gebleken, dat de traditionele trouw van de negers aan de demokratische partij gevaarlijk is afgebrok- zij beter in staat zijn buiten- Amerikaanse landen, t.w. de in- De Amerikaanse Kamer van Afgevaardigden heeft met 226 tegen 163 stemmen de wet op de buitenlandse hulp goedgekeurd, die een maximumcredit beschik baar stelt van 3.367.083.000 dol lars voor het fiscale jaar 1957- 1958. Dinsdag had de Senaat zijn goedkeuring aan de wet gegeven. President Eisenhower ver klaarde later tegenover verslag gevers dat hij geenszins bedrei gingen uitte, maar dat hij gereed was het Congres in buitengewo ne zitting bijeen te roepen indien het onvoldoende fondsen voor de buitenlandse hulp voteerde. keld. De vriendschappelijke houding, die Eisenhower van het begin af aan tegenover de negers heeft aangenomen, is dus niet zonder gevolgen geble ven en vele demokraten zijn daardoor in paniek geraakt. Van de bereikte voordelen wil de republikeinse partij nu het volle gebruik maken. De „Civil Rights Bill" is op het ogenblik haar machtigste wapen. Want de republikeinen zien in haar een middel om het grote blok der negerstemmen, dat vooral door toedoen van president Franklin D. Roosevelt geheel aan de demokratische partij was toegevallen, terug te win nen. Het klinkt bijna als een grap, maar het is eenvoudig praktische politiek, wanneer op het ogenblik de zeer conserva tieve senator Knowland, die 'n jaar geleden de wetgeving der burgerrechten nog fel bestreed, zich opwerpt als leider van het blok der republikeinen en libe rale demokraten, dat de presi dent steunt. ALS TWEE HONDEN VECHTEN Nog scherper in zijn eisen is de in de laatste tijd weer wat meer op de voorgrond getreden vice- president Nixon. De oplossing van het raadsel is eenvoudig: zowel Knowland als Nixon wil len in 1960 de sprong naar de zetel in het Witte Huis wagen en daarvoor hebben zij de ne gerstemmen hard nodig. Voor de demokraten is dit na tuurlijk een zeer ernstige situa tie en hun leiders trachten daarom het wetsontwerp van de president zodanig veranderd te krijgen, dat deze acceptabel wordt voor him zuidelijke partij genoten, zonder daarbij echter de negers totaal van zich af te stoten. Nu de in de laatste jaren tra ditionele coalitie van conserva tieve republikeinen en zuidelij ke demokraten uit elkaar is ge spat, moet de demokratische lei ding er wel naar streven, een eventuele overwinning der re publikeinen in de negerkwestie zoveel mogelijk af te zwakken en voor de negers gunstige resulta ten toe te schrijven aan het werk der liberal? demokraten, die inderdaad van oudsher voor de rechten der gekleurde bevol king in het strijdperk zijn ge treden. Overigens staat wel vast, dat hoe de worsteling tussen repu blikeinen en demokraten ook verloopt, het de negers zullen zijn, die er het meest bij zullen winnen. (Nadruk verboden.) De ontwerp-begrating voor het eerste jaar (1958) van de in ternationale organisatie voor vreedzaam gebruik van atoom energie, die dit jaar door 81 lan den is opgericht, beloopt 4.089.000 dollar. Voorts zou er een werk kapitaal van twee miljoen dol lar bijeengebracht moeten wor den. Dit wordt verklaard in een verslag van een voorbereidende commissie over de manier waar op de nieuwe organisatie met haar werk zal moeten beginnen. Volgens het verslag, dat nog door de raad van gouverneurs van het atoombureau en een al gemene vergadering van de le den der organisatie moet wor den goedgekeurd, dient het atoombureau te beschikken over een bureau van de directeur-ge neraal, een juridische afdeling, een afdeling voor technische en economische bijstand, technisch en administratief personeel, en inspecteurs. Het voorlopige schema van de commissie komt tot een personeelsbezetting van 369 man, die per jaar aan sala ris 1.796.350 dollar zal kósten. De organisatie begint met een schuld van 624.000 dollar aan de Ver. Naties, die geld hebben voorgeschoten voor het financieren van de voorberei dende commissie en de bijeen komsten van de algemene ver gadering der organisatie in de loop van dit jaar. 19) door SELWYN JEPSON Nadruk verboden.achter je aan komt. Alle ande- „Ik geef toe dat vader opvlie gend is", zei ik vergoeilijkend. Blijkbaar berustte zijn belang stelling in de kapitein alleen op het feit dat hij mijn vader was. Na het eten zaten Sof ie en ik in de salon boven, terwijl de mannen beneden port dronken. Sofie's gezicht straalde. Ik was in mijn schik. Het was prettig succes te hebben- in een ver maakte japon tussen belangrij ke mensen, al kwam 't groten deels door mijn gespannen ze nuwen en de goede wijn. En per slot van rekening was het toch verre van vervelend, bij een man als James Belsin in de smaak te vallen. Ik vertrouwde deze gedachten toe aan Sofie, en zij omhelsde mij en zei dat ik geweldig was; en ik was er van overtuigd dat zij er niet aan twijfelde dat al les zou verlopen zoals zij zich voorstelde. Het was donker geworden, en buiten op het grasveld was de grauwe schemering gedaald. Maar ik kon de twee Bentleys nog zien staan. Sofie babbelde verder: „Als je nu maar zo ver standig bent niets te doen, en ren hebben het tot nog toe ver knoeid door als gekken achter hem aar te hollen. Geen won der dat hij niets van ze moest hebben Na een pauze vroeg ik: „Sleept hij ze altijd met zich mee?" „Wie? O, zijn persoonlijke staf. Maar kind, hij is zo aardig voor ze. Ze hangen gewoonweg aan hem". „Werkelijk?" „O, ze zijn heus dol op hem Ik ken een paar van hen. Ze zouden voor geen ander zo wer ken. Je schijnt met alle geweld iets op hem aan te merken wil len hebben. Ik vind het onaar dig van je!" Ze liep weer warm „Ja, kindje", zei ik gedwee. „A propos, wat maakt hij eigen lijk?1 „Duizenden en nog eens dui zenden per jaar!" „Ik bedoelde eigenlijkwat fabriceert hij". „O, het heeft iets met elek tronen te maken", antwoordde zij, zuchtend als een kind dat er in geslaagd is een moeilijk woord goed uit te spreken. „Je moet me niet vragen wat het precies is, maar in elk geval ko- gewoon af te wachten tot hij men er elektronen bij te pas" ,Je hebt me daarstraks te ver staan gegeven", zei ik, „dat je behalve voor mijn levensgeluk ook nog om andere dingen be zorgd bent". Sofie kreeg een kleur van ver legenheid, maar ze stak dapper van wal. „Ik zal heel eerlijk zijn", zei ze. „Dit huis kost een massa aan onderhoud en de graaf, die toch heus geen piekeraar van nature is, ligt vaak nachten wakker en verveelt me dan met eindeloze, sombere-verhalen. De kosten en de belasting zijn schrikbarend hoog en we kun nen de pachten niet verhogen De pachters, die arme zielen, zouden niet meer kunnen beta len". Zij zweeg weer even en ik begreep dat er een zeer bepaal de reden was, waarom ze er op aangedrongen had dat ik zou ko men, en dat ik James Bel sin zou ontmoeten. „En kan James Belsin daar iets aan doen?" vroeg ik zacht. „De graaf zegt" Sofie knik te „de graaf zegt dat een man als Jimmy er verandering in kan brengen als hij wil. Hij zou hen een paar commissaris zetels kunnen bezorgen, met een flink honorarium. Zie je als jij zijn vrouw was wel, dan zou je als het ware tot de familie behoren, nietwaar? En hjj ook, nietwaar? O, Eve, be grijp je wat ik bedoel? Eerlijk, dat is voor mij pas punt twee, hoor. Ik ben op de eerste plaats bezorgd om jou. Dat weet je toch wel, nietwaar?" Het was verschrikkelijk, maar ik zei: „Natuurlijk, Sofie. We zullen maar afwachten. Je kunt nooit weten. Ik geloof dat ook nog in onze tijd heel wat huwe lijken tot stand gebracht wor den" Wij zwegen weer enkele ogen blikken, terwijl Sofie mij vol verwachting aankeek. Ze zou echter haar ogen van afgrijzen gesloten hebben, indien zij had kunnen lezen welke gedachten ik over de sprookjesprins koes terde. Zij mocht dan al in stille verrukking zijn, maar als James Belsin een misdadiger was, dan zou hij vroeg of laat in handen vallen van iemand als Billy Bull, die er geen snars om gaf hoeveel geld of Bentley's de man er op na hield, en hoe charmant hij was. De mannen kwamen de trap op en ik hoorde de stem van de graaf, en er kwam ineens een gedachte in mij op. Ik legde een hand tegen mijn voorhoofd, en streek met duim en middelvinger over mijn sla pen, terwijl ik Sofie vroeg, of zij het erg vond indien ik niet zo lang bleef. „Er is vanmorgen iets akeligs gebeurd, en 't heeft me meer aangepakt dan ik dacht", legde ik haar uit. „Maar lieverd! Wat is er ge beurd?" De mannen waren nu vlak bij de deur. „Er heeft op ons strand een vrouw zelfmoord gepleegd", zei ik. Tegelijkertijd ging de deur open en de graaf kwam binnen met James Belsin naast zich en de anderen vlak achter hem. (Wordt vervolgd.) Een der problemen waar de organisatie een oplossing voor zal moeten vinden is het grote tekort aan wetenschappelijk personeel, dat overal ter wereld bestaat, aldus het verslag van de voorbereidende commissie. Daarom zal vooral de eerste jaren de nadruk moeten liggen op technische hulp, te leveren door de meer gevorderde lan den, en uitwisseling van des kundigen. Ook zullen die lan den materiaal en installaties beschikbaar dienen te stellen. Volgens de commissie dient de atoomorganisatie een werk program op lange termijn voor technische steun aan de deel nemende landen in onderont wikkelde gebieden op te stellen. In het eerste jaar zal vooral hi^lp gegeven moeten worden bij het opstellen van program ma's voor onderzoek in de deel nemende landen. De uitwisse ling van gegevens moet georga niseerd worden door middel van een technische en weten schappelijke voorlichtingsdienst en de publikatie van een tijd schrift van meer algemene strekking). Men dient te stre ven naar coördinatie van na tionale programma's met inter nationaal karakter, de plannen voor de eigen onderzoekpro gramma's van de organisatie moeten worden opgesteld en maatregelen moeten worden uitgewerkt voor het opslaan van materiaal dat ter beschik king van de organisatie komt, aldus het verslag van de voorbe reidende commissie.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2