Dochter van gewezen Ambassadeur was Sowjetrussische spionne DeSyrisch-Amerikaanse betrekkingen De positie van premier maarschalk Boelganin De viering van de Indonesische onafhankelijkheidsdag EMIGRATIE 1956 Amerikaans voorstel aan Rusland De Westduits-Russische- besprekingen HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4144 Zij is de dochter van wijlen professor W. Dodd en is gehuwd met Alfred Stern PRIJSBEHEERSING IN FRANKRIJK? Groenten, fruit, eieren en wijn VOLGENDE JAMBOREE OP PHILIPPIJNEN Zwitsers tegoed van de Suezkanaal-maatschappij door Egypte betwist salons j*obert - Nederlandse toerist in Oostenriik gewond Bemiddelingspogingen van koning Saoed CAMPAGNE VOOR „NIEUW-LEVEN"- BEWEGING DOOR SOEKARNO INGEZET REDDINGSPOGINGEN IN DE DOLEMIETEN Uitwisseling van radio- en televisie-deskundigen DE WESTDUITSE MARINE BRITSE TROEPEN VERLATEN MASKAT EN OMAN BOMAANSLAG IN IERLAND Frankering bij abonnement: j.erneuzer Directeur-Hoofdredacteur I van ue Sande Redactie-adres: Noord straat 5357 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mi> ar; ro wsr advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén bande!« idver- tenties)5 regels 1,Iedere regel n -er 'A cd Voor het maandagnummer: zaterdag* 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 <rar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres 3ureau van dit Blad. 20 cent meer „Martha Stern-Dodd (dochter van een voormalige Amerikaan se ambassadeur in Duitsland) is een Sowjetrussische spionne", aldus heeft de voorzitter van de commissie van het Huis van Af gevaardigden tot bestrijding van tegen de Ver. Staten gerichte be drijvigheid, Francis Walter, za terdag verklaard. Walter verklaarde dat dit „on- wederlegbaar is gebleken" uit verklaringen van beëdigde getui gen. Voorzitter Walter verklaarde verder dat Boris Mooros, de man van de Amerikaanse tegenspiona- ge, die de Sowjetrussische auto- De Franse minister van Finan ciën en Economische Zaken, Fe lix Gaillard zal in het begin van deze week bekend maken, welke besluiten de regering heeft geno men om de stijging van de prij zen in Frankrijk tegen te gaan. Om het welslagen van de zondag j.l. genomen monetaire maatrege len te verzekeren overweegt de regering verscheidene maatrege len. Volgens gewoonlijk goed-in- gelichte kringen zal de minister prijsbeheersing invoeren voor groenten, fruit, eieren en wijn. Het ministerie van Justitie heeft inmiddels de rechterlijke macht en de regeringscontroleurs opdracht gegeven streng op te treden tegen handelaars, die tot ongeoorloofde prijsverhogingen overgaan. Hierop staan straffen, die variëren van hoge boeten tot gevangenisstraf en het sluiten van winkels. De volgende wereldjamboree van de padvinders zal in 1959 op de Philippijnen worden gehouden. De 16e vergadering van het in ternationale padvindersbureau welke na de (extra) jubileum jamboree in Engeland is gehou den te Cambridge, heeft dit be sluit genomen. Het internationale bureau zal in dat zelfde jaar in India verga deren. In 1955 is het voorlaatste padvinderswereldkamp (norma liter om de vier jaar georgani seerd) in Canada gehouden. De Suezkanaal-maatschappij heeft te Parijs bekend gemaakt, dat de maatschappij een proces is begonnen om een tegoed van ongeveer 500.000 pond sterling, dat de maatschappij bij een bank te Bazel heeft. De maatschappij, die beweert, dat zij dit bedrag vóór de nationalisatie van het Suezkanaal bij de bank heeft ge deponeerd, had de bank verzocht haar geld over te maken, waar tegen echter door Egypte be zwaar was gemaakt. De Zwitser se rechter zal thans uitmaken, of de Suezkanaal-maatschappij recht heeft op de bewuste activa. riteiten twaalf jaar in de waan heeft gehouden, dat hij voor hén werkte, Alfred Stern en zijn vrouw Martha Dodd Sowjetrussi sche spionnen heeft genoemd. Morros had in het begin van de vorige week meedegedeeld, dat hij eens door een „vooraanstaan de vrouw" voor zijn Sowjetrussi sche meerderen was ontmaskerd. De congrescommissie tot het te gengaan va on-Amerikaanse be drijvigheid heeft thans medege deeld, dat Martha Stern-Dodd. deze vrouw was. Martha Stern is kortgeleden met haar echtgenoot naar Mexico gevlucht, toen het echtpaar door de Amerikaanse autoriteiten werd gezocht i.v.m. het onder zoek naar de door Jack Soble c.s. te New York voor Sowjetrussi sche rekening bedreven spionage. Men meent, dat Alfred en Mar tha Stern zich „achter het ijzeren gordijn" in veiligheid hebben ge steld. Walter deelde verder mee, dat Morros had verklaard van Sow jetrussische autoriteiten verno men te hebben, dat de Sowjet- Unie er in de Verenigdle Staten 55 spionagecentra op na hield, wier bedrijvigheid werd verricht onder de dekmantel van de „be drijven", waarvoor zij doorgin gen. Hem was gevraagd een 56ste centrum te openen onder de dek mantel van een firma voor de verkoop van televisietoestellen. De Russen hadden Morros ver der verzocht een „cel" tot stand te brengen in het kantoor te New York van kardinaal Spellman, door middel waarvan rapporten over doen en laten van deze R-K. kerkvorst moesten worden uitge bracht. Hij kreeg ook tot taak gege vens over Amerikaanse autoritei ten te verzamelen, waardoor deze in een ongunstig daglicht moes ten worden gesteld. De Russen wilden onder meer de beschik king krijgen over compromitte rende gegevens aangaande presi dent Eisenhower en generaal Lu cius Clay, destijds de Amerikaan se militaire gouverneur in Duits land. Morros deelde de Huiscommis sie tot het tegengaan van on Amerikaanse bedrijvigheid ver der mee, dat een secretaris van de Amerikaanse ambassade in Praag en een lid van de Ameri kaanse geheime dienst in Duits land voor de Russen spioneerden. De commissie noemde de na men dezer Amerikanen niet. Morros noemde als zijn „Sow jetrussische meerderen" onder meer een Sowjet-ambassadeur in Zwitserland, een voorzitter van de destijds in Wenen bestaande geallieerde controlegroep en een lid van de Russische afvaardi ging naar de Verenigde Naties. De vader van Martha Stern- Dodd, de voormalige professor in de geschiedenis William Edward Dodd, is van 1933 tot 1937 Ame rikaans ambassadeur in Duits land geweest; hij overleed in 1940. Zijn weduwe schreef een boek, getiteld „Waargenomen uit een ambassaderaam" (From an em bassy window), dat in 1947 ver scheen. Zij bestemde een deel van de opbrengst voor slachtoffers der nazi's. Het boek werd uitgegeven door het Sowjetrussische militaire be stuur in Duitsland. Prof. Dodd had twee kinderen: zijn dochter Martha en een zoon, William. dt kapper bet aparte coctmt markt 16 brevwenjsfraat 9 teneur en nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. De in Eindhoven wonende J. Kosterman is vrijdag met een personenauto, waarin vier per sonen zaten, in de omgeving van Zeill am See, geslipt en tegen een langs de weg staande muur gereden. Als gevolg van de botsing werd de 23-jarige G. Verschueren, even eens uit Eindhoven, zwaar ge wond. De overigen liepen geen letsel op. Volgens Egyptische persbe richten, aangehaald door radio- Cairo, zou koning Saoed van Ara- bië zijn bemiddeling hebben aan geboden ter oplossing van de cri sis in de betrekkingen tussen Sy rië en de Verenigde Staten. De ambassadeur van Arabië in Damascus is door koning Saoed naar Riad, de hoofdstad van Ara bië, ontboden voor overleg, zo wordt.van gezaghebbende zijde in Damascus vernomen. De Arabische minister van Staat en onderminister van Bui tenlandse Zaken Joessef Jassin, die voor een particulier bezoek irr Syrië was, keert naar Riad te rug. Naar verder in Damascus ver nomen wordt, is de president van Syrië, Koeatly, zondagochtend naar Cairo vertrokken. Volgens een persbericht zou hij ontslag hebben ingediend, maar de pre mier heeft dit tegengesproken. Zaterdag is te Belgrado van ge woonlijk welingelichte Zuidslavi- sche zijde vernomen dat de Sow jetrussische premier, maarschalk Boelganin, vermoedelijk een be risping heeft gekregen voor zijn rol in de recente kritieke dagen in het Kremlin toen Chroesjtsjef c.s. stonden tegenover de krach tige oppositiegroep van Molotof, Malenkof en Kaganowitsj. „Het schijnt dat maarschalk Boelganin in de een of andere vorm door de communistische partij is bestraft waarschijnlijk in In een toespraak, welke twee uren, duurde, heeft president Soe- karno zaterdagmorgen ter gele genheid van de viering van de taalfde onafhankelijkheidsdag de campagne voor 'n „nieuw-leven"- beweging ingezet. De president, die vanaf de trappen van het Merdeka-paleis de samengestroomde bevolking toespraak, zeide o.m.: „Broeders en zusters, houdt dit voor ogen. Dit jaar is het jaar van beslis sing. Zullen wij ten ondergaan of zullen wij blijven voortbestaan?" Hij wees erop, dat de nieuwe beweging niet uitsluitend gericht is op een meer sobere levens wijze. „Met soberheid bedoelen wij de soberheid van een soldaat te velde, die goed wil dienen, zijn idealen, zijn land, zijn volk, de ge meenschap en de eenheidsstaat". In een overzicht van de afge lopen twaalf jaren, zei de presi dent, dat tientallen miljoenen in woners van Indonesië nog geen behoorlijke levensstandaard heb ben kunnen bereiken, en dat een vijfde deel van het grondgebied van de Indonesische republiek nog steeds onder Nederlandse koloniale overheersing staat. (Uit was de enige opmerking die Soekarno maakte over Nieuw- Guinea). In de loop van deze 12 jaren hebben wij zeventien kabinetten gehad, veel moeilijkheden over regionale zaken, veel moeilijk heden in legerkringen. Maar we hebben niet de juiste soort in dustrialisatie gekregen, doch lap werk, zonder enige behoorlijke, alles omvattende voorbereiding. We hebben geen voldoende voed sel gezien, doch onophoudelijke invoer van rijst". Indonesië heeft geen grote vlucht van zijn nationale cultuur gezien, doch wel de „waanzin van rock and roll". We hebben niet de schoonheid van de zuivere Indonesische mu ziek gehoord, doch wel het lawaai van swing, jazz en mamborock. De president noemde de hui dige problemen van Indonesië de problemen van een volk in over gangstijd. Er zijn drie basispro blemen, welke moeten worden opgelost: 1. Hoe en waar krijgen wij het nodige kapitaal voor de ontwikkeling. 2. Hoe krijgen wij de vakkennis en het technische en leidinggevende inzicht. 3. We moeten beslissen welk politieke systeem voor Indonesië het beste zal zijn. de vorm van een stevige beris ping door Chroesjtsjef", aldus dit Dencht, waarvoor van officiële Zuidslavische zijde geen bevesti ging kon worden Verkregen. Van dezelfde niet-officiële zijde wordt nog vernomen dat Boelga- nins toekomstige positie onzeker schijnt te zijn, ook al zal partij secretaris Chroesjtsjef het voor lopig mogelijk bij deze berisping laten, omdat afzetting van Boel ganin als premier nieuwe beroe ring in de Sowjetrussische hiër- arenie zou verwekken. In niet-officiële Zuidslavische en andere Oosteuropese kringen is men algemeen van mening dat Boelganin bij de jongste Kremlin- crisis op de een of andere wijze met Chroesjtsjef van mening ver schild heeft, hetzij door geheim contact met de oppositiegroep, hetzij door zich tegen het ont slag van de leiders dezer groep te verzetten. Men acht het in deze kringen zelfs niet uitgesloten, Officieel is te Damascus be kendgemaakt, dat president Koeatly naar Alexandrië is ge gaan ter voortzetting van de me dische behandeling die hij heeft onderbroken wegens de gespan nen verhouding met Jordanië. Vóórdat hij naar het zieken huis gaat, zal Koeatly een onder houd hebben met president Nas ser. Volgens Syrische persbe richten zullen zij spreken over een gezamenlijke Arabische poli tiek tegen „de wraakzuchtige houding van Amerika jegens Sy rië". Het onder toezicht van de Egyptische regering staande persbureau voor het Midden-Oos ten meldt, dat Libanon en Ara bië pogingen, aanwenden om de gespannen verhouding tussen Syrië en de Ver. Staten te ver beteren. OFFICIEREN VAN LEGER ONTSLAGEN Een generaal-majoor, twee bri gade-generaals en zeven kolonels van het Syrische leger zijn ont slagen, aldus is zondag officieel in de Syrische hoofdstad, Damas cus, bekendgemaakt. Er werden geen namen ge noemd en er is ook geen reden voor het ontslag opgegeven. Politieke waarnemers geloven, dat de ontslagen deel uitmaken van een zuivering van officieren die door de pro-communistische legerleiders onbetrouwbaar wor den geacht. Deze legerleiders versterkten hun invloed na de bekendmaking van een z.g. komplot tegen de re gering, waartoe de Amerikanen zouden hebben aangezet. Drie Duitse Alpinisten zijn vrij dag bij een poging om de 3.34Ï meter hoge Marmolada in de Italiaanse Dolemieten te beklim men, op de zuidelijke helling blij ven steken als gevolg van slecht weer. Twee reddingsploegen zijn er zondag tot dicht bij de plaats ge komen waar de uitgeputte Duit sers kamperen. Toen konden ook zij niet verder en moesten zij op 160 meter onder de gestrande Duitsers in een kleine grot een bivak opslaan. Een der redders heeft telefo nisch meegedeeld, dat aanvanke lijk een van de Duitsers nog teke nen van leven gaf, doch dat er zondagavond, toen het donker werd, niet meer werd geantworrd op het roepen van de redders. Er is maar weinig hoop, dat de Duitsers nog gered kunnen wor den. In het jaarverslag over 1956 van de werkzaamheden van de organen voor de emigratie, een boekwerk getiteld „Emigratie 1956" en uitgegeven door de Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbe drijf, schrijft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, in een voorwoord dat de emigratie uit ons land zich op bevredigende wijwze verder heeft ontwikkeld. De minister dankt voorts allen die er toe hebben bijgedragen, dat het Amerikaanse migratiepro gramma onder de „Refugee Re- Kringen zens niet uiLgcöiLftdi, j dat Boelganin in eerste aanleglief Act tot een goed einde kon tegen Chroesjtsjef heeft gestemd. worden gebracht, in dit verband wordt het veel-1 De regering te Washington heeft de Russische regering een voorstel gedaan tot uitwisseling van delegaties van deskundigen op het gebied van radio en tele visie, b.v. in de loop van septem ber, ter voorbereiding van onder handelingen voor een uitwisse ling tussen beide landen van niet- gecensureerde radio- en televisie programma's. Dit voorstel is vervat in een memorandum, dat aan de Rus sische zaakgelastigde in Washing ton, Striganof, is overhandigd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart in het memorandum de Russische opvatting, dat de formaliteit van het nemen van vingerafdrukken bij het binnenkomen in de Ver enigde Staten, overeenkomstig de Amerikaanse wet, een belem mering is voor de ontwikkeling van het verkeer tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, niet te kunnen delen. De Ver enigde Staten zijn van mening, dat eerder de houding van de Sowjet-Unie ten aanzien van deze verplichting de uitbreiding van de wederzijdse contacten belem mert. De Verenigde Staten verklaren zich bereid, in te stemmen met het voorstel van de Sowjet-Unie tot het openen van onderhande lingen ter bevordering van de culturele, wetenschappelijke en technische betrekkingen, in sa menhang met periodieke uitwis selingen van radio- en televisie programma's. Ter voorbereiding van deze onderhandelingen zou den b.v. in oktober besprekingen kunnen worden gevoerd tussen de Russische ambassadeur in Washington en vertegenwoordi gers van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De „Frankfurter Allgemeine" meldde zaterdag j.l. uit Moskou, dat de Sowjet-Unie er mee heeft ingestemd nog duizend Duitsers uit de Sowjet-Unie te laten re patriëren. Voor 6.000 anderen wilden de Russen geen toestem ming geven, omdat deze men sen volgens hen geen Duitsers maar Sowjet-staatsburgers zijn. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr Heinrich van Brentn.no, heeft zondag op een verkiezingsbijeenkomst te Bad Hersfeld in Hessen ver klaard, dat de bondsrepubliek geen handelsverdrag met de Scwjet-Unie zal sluiten indien Moskou zijn huidige „negatieve standpunt ten aanzien van de re patriëring van Duitsers die in de Sowjet-Unie worden vastgehou den" blijft innemen. „Wij willen geen akkoord slui ten ten koste van onze ongeluk kige landgenoten", aldus dr Von Brentano. Dr Rolf Lahr, de leider van de Westduitse delegatie welke in Moskou onderhandelingen over de repatriëring van Duitsers een handelsverdrag en consulaire kwesties voert, is zondag in Hamburg aangekomen. Hij is za terdag voor de tweede maal se dert het begin van de onderhan delingen op 22 juli, teruggeroe pen in verband met nieuwe moeilijkheden die naar aanleiding van de repatriëring zijn gerezen. Dr Lahr verklaarde bij aan komst, dat het klimaat der be sprekingen in Moskou „storm achtig" is. Hij zei, dat hij met dr Von Brentano overleg zal plegen en „binnenkort" naar Moskou zal terugkeren. (De Russen zeggen, dat alle Westduitse burgers gerepatrieerd zijn. West-Duitsland houdt staan de, dat er nog ongeveer 80.000 Duitsers in de Sowjet-Unie zijn. De Westduitse marine zal in nog niet bekend aantal de be schikking krijgen over torpedo- bootjagers van 2.000 ton, zo ver luidt in militaire kringen te Kiel. De boten zullen worden aanbe steed bij Westduitse werven en een uitrusting krijgen van vier kanonnen van 127 mm, zes kan nonnen van 76 mm, vijf lanceer- buizen voor torpedo's en twee startinstallaties voor geleide pro jectielen. Voorts zal de marine gaan beschikken over begelei dingsvaartuigen (korvetten) van 150 ton, welke een snelheid van 30 zeemijl per uur kunnen halen en uitgerust zijn met twee kanon nen van 100 mm en zes van 40 mm. Een werf te Rendsburg (Slees- wijk-Holstein) kreeg opdracht voor de bouw van een opleidings vaartuig van 4500 ton, die 500 adelborsten kan bergen. Ook staan nog 20 bevoorradingssche pen en 13 tankboten op het pro gramma. Wanneer dit bouwplan uitgevoerd is zal de Westduitse marine over een oorlogsvloot van 150 eenheden beschikken. Tot nu toe telt zij 80 eenheden, waarvan 60 mijnenvegers, die onder com mando van de NAVO staan. betekenend geacht dat niet Boel ganin, doch vice-premier Koezmin zes dezer het na de Sowjetrus- sisch-Syrische besprekingen uit gegeven communiqué heeft on dertekend, niettegenstaande Boel ganin aan de besprekingen met de Syrische delegatie had deelge nomen en aanwezig was bij de on dertekeningsplechtigheid en op een ter ere van de Syrische be zoekers gegeven ontvangst. Op deze ontvangst werd de voornaamste toespraak door Koezmin gehouden. Boelganin was voorts afwezig bij de jongste Sowjetrussisch- Zuidslavische besprekingen, ter wijl hij evenmin de beraadslagin gen tussen Sowjet-leiders en een afvaardiging der Italiaanse com munistische partij heeft bijge woond. Transportvliegtuigen van de R.A.F. zijn zondag begonnen met de evacuatie van de circa 350 Britse militairen, die de sultan van Oman en Maskat hebben ge holpen tegen de opstandige imam van Oman. De militairen worden naar Cyprus en Bahrein gebracht. Men verwacht dat de operatie vandaag voltooid zal zijn. De vertegenwoordiger van de opstandige imam verklaarde zon dag in Cairo, dat de troepen van de sultan bij Fakkhara een zwa re nederlaag hebben geleden. Een vertegenwoordiger zei, dat het leger van de sultan 2.000 man telde, waarvan er reeds 200 zijn gesneuveld. De gevechten duren nog voort, zo voegde hij hieraan toe. Omtrent de uitslag van dit mi gratieprogramma stelt het ver slag, dat deze geheel onverwacht kwam, en behoort tot enige be langrijke en deels niet verwachte ontwikkelingen die zich in de loop van 1956 in de emigratie hebben voorgedaan. Overigens bracht de uiteindelijke uitkomst van de inspanning, die ook in 1956 zeer velen zich gaven om ae emigratie uit Nederland op goede wijze te doen verlopen, geen gro te verrassingen, aldus het ver slag. In de lijn van de gerecht vaardigde verwachtingen lag, al dus het verslag, het begin van 'n herstel van de in 1955 tot mini male afmetingen geslonken Ne- derlands-Canadese migratie. Aan het einde van het jaar kreeg de ze opwaartse beweging nieuwe kracht, zodat aangenomen mag worden, dat in 1957 de spreiding De agrarische emigratie ver toont een sterke teruggang sinds 1952, na tot die tijd van 1948 af gestegen te zijn van 2.384 tot 4.067. Het aantal geëmigreerde agrarische beroepsbeoefenaren was in 1955 3.487, in 1954 2.110, in 1955 1.169 en in 1956 993. De samenwerking met de rege ringen van de ontvangende lan den en de intergouvernementele commissie voor Europese migra tie (I.C.E.M.) was volgens het verslag in 1956 uitstekend. Noch de economische situatie in Nederland, noch de internatio nale politieke spanningen veroor zaakten belangrijke wijzigingen in de migratie-getallen. Bij een bomontploffing in een leegstaand huis bij Coalisland in Tyrnoe, Noord-Ierland, is zater dagavond een politieman gedood en zijn drie anderen gewond. De mannen verrichtten een huiszee king. Men vermoedt dat de aan slag het werk is van het buiten de wet gestelde Ierse republikein se leger. DINSDAG 20 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 8.19 8.46 Terneuzen 8.54 9.21 Hansweert 9.34 10.01 Walsoorden 9.44 10.11 De talrijke en vaak ook hevige buien, nu en dan vergezeld van onweer, die dit weekeinde aller minst een zomers karakter ver schaften, ontstonden onder in vloed van kleine storingen die van Schotland via de Noordzee naar ons land trokken. wuruen, uai m uji uc zij werden gestuurd door een van de Nederlandse emigrantenp,rachtige noordwestelijke stro- over de belangrijkste ontvangen- mjng jn de hogere luchtlagen, die ZON MAAN op onder op onder l.g. 19 5.32 19.58 23.44 15.02 20 5.33 19.56 16.00 21 5.35 19.54 0.39 16.52 22 5.37 19.52 1.45 17.37 23 5.38 19.50 2.59 18.15 de landen wederom in vrij sterke mate het traditionele beeld zal benaderen. Hoewel bij de aanvang van het jaar voorts ten ene male zichtba re aanwijzingen ontbraken dat 't „R.R.A.-programma", het migra tieprogramma naar de Verenigde Staten, binnen het korte tijdsbe stek van één jaar nog tot welsla gen zou kunnen worden gebracht, bereikte men door bepaalde maatregelen en met bijzondere inspanning in de Ver. Staten en hier te lande, dat 90 procent van de beschikbare visa ook metter daad vóór de fatale datum, 31 de cember 1956, konden worden ver strekt. De emigratiecijfers naar Cana da vertoonden een stijging, 7.651, v.j. 6.654 (in 1952 20.653!); de emigratie naar Australië (10.959, v.j. 13.731), Zuid-Afrika (1.819, v.j. 2.839) en Brazilië (288, v.j. 447) verminderde en wordt als constant beschouwd voor Nieuw Zeeland (1.335, v.j. 1.266), en Rhodesia (356, v.j. 449). Het aantal uit deze landen te ruggekeerden bleef te verwaarlo zen, maar de repatriëring uit In donesië handhaafde zich op het zelfde hoge peil als in net voor gaande jaar 23.766 (29.634 in 1955). Het totaal emigranten dat sinds 1946 tot einde 1956 uit Nederland vertrok, bedraagt voor Argenti nië 944, Australië 81.603, Brazilië 3.418, Canada 112.674, Nieuw-Zee- land 14.413, Rhodesia 1.175, de Verenigde Staten 35.575, Zuid- Afrika 24.722, en overige landen (excl. Europa) 2.367. in stand wordt gehouden door 'n omvangrijk gebied van hoge luchtdruk, waarvan het zwaarte punt gelegen is in het zeegebied van de Azoren en de Golf van Biscaye. Dit hogedrukgebied heeft een belangrijke uitloper ge kregen, welke zich via Ierland eu Schotland naar Noorwegen uit breidde. Deze uitloper die zondag de bui igheid in Engeland reeds zeer sterk onderdrukte en aldaar ook opklaringen veroorzaakte, drong verder op in de richting van ons land. Het laat zich aanzien dat zijn invloed de komende 24 uur ook bij ons goed merkbaar zal zijn, namelijk aan een afneming van de buiigheid en het talrijker en breder worden van de opklarin gen. Daar op de oceaan 'n leven dige depressieactiviteit merkbaar is, en hiermede samenhangende storingen en fronten met de heer sende westelijke stroming koers zetten naar West-Europa, is de weerverbetering maar van tijde lijke aard. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Aanvankelijk opklaringen Aanvankelijk wisselend be wolkt met slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Later van het westen uit weer toene mend matige wind tussen N.W. en W. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1