Cconomiscfie spanning groter èan politieke Bijval voor Altrincham De kwestie-Oman Het communisme op Java Twee Oostenrijkse Alpinisten gered Minister Klompé over «Actie Bijstand» HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Voor de zondag ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4143 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Zelfs al ziet men in Chroesjtsjefs optreden een gedeel telijke herleving van de koude oorlog, en in de afloop der ontwapeningsbesprekingen een bewijs, dat toenadering van westen en oosten slechts dan mogelijk is, wanneer de Sowjet-Unie een realistisch gebaar maakt zelfs dan ziet men thans op economisch en daaruit voortspruitend financieel gebied de internationale spanning groter dan de politieke. Men spreekt van inflatie, van beperking, van bezuiniging, en eigenlijk zijn er in de verschillende grote landen geen verschijnselen merkbaar, die op derge lijke noodzakelijke vermindering van de krachtsinspan ning wijzen. TERUGTREKKIN G BRITSE TROEPEN MONTGOMERY NAAR NIJMEGEN ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN WILLEN MET FRANKRIJK PRATEN Amerikaans vliegtuig neergestort LONDENSE HAVENARBEIDERS STAKEN DOOR A.A.-GROEP VERZOEKT OPNEMING KWESTIE- NIEUW-GUINEA OP AGENDA VAN ASSEMBLEE TOENEMENDE BENDE-ACTIVITEIT IN WEST-JAVA NOORS SCHIP MAG SUEZK AN AAL NIET IN NIEUWE INSTRUCTIES VOOR DUITSE DELEGATIE IN MOSKOU Geringe weersverbetering. Frankering bij abonnementi erneuzei. Directeur-Hoofdredacteui 1 van ae Sanae Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; P®1 maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hanöelsadver- tenties): 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 18 nw Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Stellen wij Frankrijk, dat ern stig het mes in de uitgaven zet, voorop, dan zien wij tegelijk, dat een gedeeltelijke devaluatie ten opzichte van in- en uitvoer wordt afgekondigd, doch Frankrijk s krachtsinspanning in de Sahara en in eigen land, bv. in de Midi, vermeerdert. De nieuwe ministei Vein Financiën Gaillard heeft in de kring zijner eigen regering felle strijd moeten voeren, om de gewenste besparingen te verkrij gen. Er wordt nu een begroting opgemaakt met wat men noemt rekordbesparingen; de sanerings- politiek, die Bourges Maunoury toepast, zijn er inderdaad op Ge richt om uit het moeras te ko men. Er zal worden gestreefd naar vergroting van de export met 20 naar een groter ver mindering van de import, en lo nen en prijzen zullen, hetgeen in Frankrijk reeds lang had moeten geschieden, worden gekoppeld. De Franse regering zal een heftige strijd in de Nationale Vergadering te strijden hebben Leest men de Figaro met achter eenvolgende artikelen van zeven minister-presidenten, dan zou men zich overtuigd mogen reke nen dat overal de noodzakelijk heid van deze besparingen ge voeld wordt. Maar wanneer het zo straks op de groeperingen in de Kamer aankomt, wat dan? TEGENSTAND IN ENGE LAND EN V. S. Westduitse verkiezingen. Men heeft echter bij een volk als het Duitse rekening te houden met een grote mate van gediscipli neerdheid en ook conservatisme. Adenauer kan op acht jaren re sultaten naar binnen gn naar buiten wijzen; de verkiezingen zullen staan onder de druk der buitenlandse politiek, en juist daarin tonen Ollenhauer en de zijnen sterke wisselvalligheid. GEEN ONTWAPENING. De ontwapeningsbesprekingen te Londen kan men ten einde rekenen. De conferentie heeft een nieuw tussentijds rapport uit gegeven, dat weinig veelbelovend is. Het blijkt wel duidelijk, dat Eisenhower en Dulles van Lon den enig resultaat willen zien en om dit te bereiken, bereid bleken tot grote concessies aan Rusland. Vandaar, dat Dulles is terugge keerd tot Eisenhower's uitgangs punt van een luchtinspektie, vooral om onverwachte overval len te voorkomen. Maar Dulles blijkt in Londen gestuit op grote tegenstand van de Europese ge allieerden. Zorin heeft, eigenlijk tegen het belang van.Rusland in, hem daardoor dwars kunnen zit ten. Washington wilde Europa tot luchtinspektie-zone maken, maar daarvan wil noch Engeland, dat pas beseft wat het op mili tair gebied heeft aangevat, noch neigd is meer op Rusland te steu nen, is versterkt; of de vrijwel gewapende opstand van de grote arbeidersmassa in Lodz daaraan debet is, moet blijken. De nieuwe koers, nu plotseling in China ingeslagen, tengevolge, dat volgende maand aan de ge- X.N.S.M. AANVAARDT M.S. „ORANJE NASSAU". Groot passagiersschip verrijkt de vloot. Aan de vloot van de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij is vrijdag een nieuw ultra modern passagiersschip toe gevoegd, namelijk het m.s. „Oran je Nassau". Met wat wel zijn tweeling mag heten, namelijk het m.s. „Prins der Nederlanden", waarvan arrestaties nodig zijn om 't regime van Mao Tse-toeng te geven wat men er „vrijheid" noemt, gaat in Rusland niet on gemerkt voorbij. Daarbij komt, aat de nieuwe golf van in hech tenisnemingen in Hongarije ook minder gunstig werkt op de ver houding met Joegoslavië. Ho Isji-minh, de heerser van Noord-Vietnam, die in minister Diem van Zuid-Vietnam een hard nekkig tegenstander heeft, is nu ook op bezoek geweest in Euro pa; men kan moeilijk een indruk krijgen of hij nu achter zeker soort ongedwongen communisme staat als in Polen of in Joego slavië, dan wel of hij, vermoede lijk in overleg met Peking, met alle kracht het regime van Chroesjtsjef tracht te steunen. Al deze verschijnselen zijn toch wel evenveel symptomen dat, in dien men in het Oosten dikwerf de onenigheid der Westelijke lan den demonstreert, er evenveel reden voor het Westen is om de onenigheid van inzichten der Oostetijken naar voren te bren gen. Met dit verschil, dat de Oostelijke landen geen parlemen ten hebben, waarin een vrije mening zich kan uiten, hetgeen op sommige ogenblikken een zeker autoritair voordeel lijkt, maar in wezen de krachten voor een explosie opzamelt. ONDERDRUKTE STRIJD. Op het eerste oog lijkt de strijd in Oman vrijwel ten einde. De imam heeft zijn vesting Nazwa als in 1955 moeten overgeven; de Engelsen, die een ogenblik hun opmars naar de vesting Firk staakten, hebben die opmars voortgezet. De sultan is thans heer en meester in eigen gebied. In het Oosten noemt men dit een bevrijdingsoorlog, in het Westen, speciaal in Engeland, maar ook in Amerika, ziet men gaarne de ver mindering van de spanning. Ook in Italië, waar de minister van buitenlandse zaken Pella de noemde rederij wordt overgedra gen, zal het nieuwe schip een geregelde vierwekelijkse verbin ding onderhouden in de Caraibi- sche passagiersdienst: van Am sterdam via Dover naar Trinidad, La Gaira, Curacao, Aruba, Car tagena, Puerto Limon, Kingston en terug naar Plymouth en Am sterdam via Aruba, Curacao, La Guaira, Trinidaden Barbados. De eerste afvaart van de „Oranje Nassau" uit Amsterdam is bepaald op 28 augustus a.s. Lord Altrincham heeft voor zijn kritiek op het Britse hof bijval gekregen van de vertegen woordiger van een der oudste en invloedrijkste families van de Engelse aristocratie namelijk de twintigjarige markies van Lon donderry. Deze heeft in een brief, gepubliceerd door het blad „The New Statesman" partij voor lord Altrinham getrokken en, in nog scherpere termen dan deze ge bruikte, kritiek op monarchie en hof geleverd. „Ik kan niet aannemen dat iemand, hoe dom ook, geen be langstelling zou kunnen hebben voor deze kwestie en zich zou kunnen verzoenen met het idee van een monarchie, die terugge bracht is tot een onaantastbare familie, waarvan de leden niets anders doen dan paraderen daar men hen vraagt heen te Hun charmante kinderen vertonend en gepatenteerde glim lachjes schenkend, het haar ge kapt naar de laatste mode en hun betreurenswaardig gebrek aan smaak inzake kleding tentoon spreidend", aldus de markies van Londonderry. Hij geeft lord Al trincham volkomen gelijk in zijn kritiek en zegt dat de „pluim strijkers" die hst met de „afge sleten argumenten" voor de mo narchie hebben opgenomen, uit eigenbelang handelden omdat zij voordeel hebben bij het aan zien van de koningin. De 77-jarige grootmoeder van de markies van Londonderry heeft een verklaring uitgege ven, waarin zij de brief van haar kleinzoon in „The New States man" en de kritiek van lord Al trincham „vulgair, dwaas en kinderachtig" noemt. waar gaan. In Manamah op Bahrein is vernomen dat de Britse eenheden vrijdag begonnen zijn zich uit Centraal-Oman terug te trekken. De troepen zullen zich terugtrek ken tot de rand van het omstre den gebied. Maar op Cyprus ver luidde, dat er geen sprake van terugtrekken is voordat de sul tan een definitieve regeling voor de vroeger door de iman bezette gebieden heeft gemaakt. De sultan heeft laten bekend maken dat het „Omaanse bevrij dingsleger" volgens twee gevan gengenomen jonge soldaten van de iman in Saoedi-Arabië is gere kruteerd, opgeleid en uitgerust. Een woordvoerder van het „Foreign Office" heeft vrijdag in Londen verklaard, dat de Britse regering de theorie inzake de „onafhankelijkheid, soeverei- Frankrijk weten. Frankrijk wilbemiddelende rol heeft afgewe- militair bezuinigen, maar niet in zen> (jie men Italië in het Midde! In Engeland verzet de opposi tie zich wel tegen het vrij lang durig op recès gaan, waardoor de regering meer de vrije hand krijgt, maar de vakverenigingen, cp wie de Labourpartij heeft te steunen, zijn minstens even vei- ontrust over de ongedisciplineer de stakingen als de regering. In Amerika wil men op de defensie bezuinigen, maar dit terwijl de slagkracht wordt gehandhaafd In beide laatstgenoemde lan den zijn er biezondere verschijn selen, die de aandacht trekken. In Engeland de strijd rondom het tegen het hof gerichte artikel van Lord Antrincham; in Ame rika de steeds meer verzwakte positie van president Eisenho wer, die nu ook blijkt uit de vei - andêringen van de Negerkieswet. Inmiddels blijft Chroesjtsjef in volle aktie. De. berichten over al dan niet bereikte resultaten van zijn samenspreking met Tito lo pen nogal uiteen. De vraag of Boelganin zich zal handhaven dan wel plaats moet maken voor Zhoekow, is door het feit, dat hij in Moskou achterbleef om er de Syriërs te ontvangen, zeker niet beantwoord. Chroesjtsjefs reis door Oost-Duitsland is een pro- pagandareis in de typische zin. Maar wie b.v. de plaatjes beziet van zijn binnenkomen in Oost- Berlijn door de Stalinallee, en het magere dunne rijtje toeschou wers, dat zich had opgesteld, krijgt bepaaldelijk niet de indruk, dat zijn bezoek erg populair is. Hij doet alles wat hij kan om Ul- bricht te steunen; dit niettegen staande deze de Stalinisten ver tegenwoordigt, die Chroesjtsjef zo heftig heeft aangevallen. TROEF VOOR DE DUIT SE VERKIEZINGEN. Grotewohl is met een plan voor de buitenlandse politiek geko men, en Chroesjtsjef heeft daar aan verbonden zijn uitlating, dat een herenigd Duitsland commu nistisch moet zijn. Indien men Adenauer en de zijnen bij de a.s. verkiezingen in de kaart wil spe len, kon men moeilijk een betere zinsnede bedenken! De verkiezingsstrijd in West- Duitsland laait hoog op; er is nog maar nauwelijks een maand vóór de beslissing. Maar het zal natuurlijk niet ten voordele van de oppositie onder Ollenhauer strekken, dat het Rusland's vast beraden voornemen blijkt een scheidslijn te maken in Duitsland via een muurvaste grens. Niemand waagt zich aan enige voorspelling over de uitslag der Algiers; geheel de toestand in Frankrijk draait eigenlijk om Al giers, waar men intussen nog geringe militaire vorderingen be reikt. Wel hebben zich enkele veran deringen in de internationale po litiek voorgedaan, die van belang zijn. De indruk, dat Polen ge- landse Zeegebied toebedeelde. Italië wenst naar alle zijden vriendschappen te onderhouden, en gezien de betere ekonomische positie, waarin het gaat verkeren lijkt het niet onmogelijk, dat het daarin zal slagen. iNadruk verboden.) Het onafhankelijke weekblad The Economist" schreef, dat nu Java in steeds grotere mate on der communistische overheer sing komt, Indonesië in de rich ting schijnt te drijven van een burgeroorlog van een soort, wel ke nauwelijks zonder internatio nale repercussies kan blijven. „De Sowjet-Unie heeft aan In donesië al credieten verstrekt en het zou geen verwondering ba ren, als de stroom van Russische wapens en militaire technici, welke thans Egypte, Syrië en Jemen bereikt, spoedig zal wor den uitgebreid tot het oostelijk deel van de Indische Oceaan". „The Economist" wees op het bestaan in Azië van twee „zak ken" van plaatselijke communis tische overheersing, namelijk in Karala, in Zuid-Indië, en op Java. In beide gevallen was er spra ke van communistische succes sen in vrije verkiezingen, als „weerklank van het volk op een goed georganiseerde politieke exploitatie van ontstellend slech te economische omstandigheden". Er is echter een groot verschil tussen beide gevallen'in hun be tekenis in internationaal opzicht. Karala ligt ver van de hoofd- niteit en territoriale integriteit" an het imanaat Oman verwerpt. De klacht van de Arabische landen bij de Veiligheidsraad is op deze theorie gebaseerd, maar volgens de Britse opvatting valt het imanaat onder het gezag van de sultan van Oman en Maskat. De Britse woordvoerder zei, dat Engeland in de Veiligheidsraad als bewijs van de internationale erkenning van deze opvatting het verdrag zal aanhalen, dat India in 1953 met de sultan van Oman en Maskat sloot. Ook in vroegere verdragen, o.a. met Ne derland in 1877 en de Verenigde Staten in 1833 is dit erkend, al dus de woordvoerder. Hedenmorgen wordt veldmaar schalk Montgomery officiëel te Nijmegen ontvangen als hij zijn jaarlijks bezoek aan Nederland brengt. Hij zal omstreeks twaalf uur aan de Waalkade te Nijme gen arriveren met een Franse boot ,,L' Amiral Exelman", en daar begroet worden door de burgemeester van Nijmegen, mr Ch Hustinx, en door de ambas sadeur van Groot Brittannië in Nederland, sir Paul Mason. Lui tenant-generaal Buurman van Vreeden zal eveneens aanwezig zijn als vertegenwoordiger van de minister van Oorlog. In de na middag vertrekt de veldmaar schalk naar Tilburg en komt dan 's avonds weer terug naar Nij megen, vanwaar hij de volgende dag naar Rotterdam zal vertrek ken. Bedroeft de Heilige Gee^ Gods niet, door welke g verzegeld zfjt, tot de dag der verlossing. Ef. 5 31 Mogelijk hebben wij, in de weg ener menselijke vriendschap, een rijke zegen van God ontvangen in ons leven. Toch, hoe trouw onze vrienden mogen wezen, geen kan er zijn zo trouw en geduldig en teer als de Heilige Geest. Hij treedt ons in de weg, als wij een misstap doen, een verkeerde weg willen inslaan. Hij schudt ons wakker, als wij aan de rand vaa een afgrond zijn ingeslapen. Ais wij troosteloos en vredeloos te vergeefs naar mensen omzieB. wil Hij onze Trooster zijn. Hij laat ons niet met rust, eer Hij ons tot de haven der rust gebracht heeft. Telkens als er scheiding dreigt te komen, of reeds geke- men is door onze schuld en zon den, bindt Hij de verbroken ge meenschapsdraad tussen ons en onze Heiland weer aan. Zouden wij deze geduldige wachter voor het behoud onzer ziel dan ooit bedroeven? O, wij doen het zo dikwijls! Telkens als wij Zijn zachte fluis tering weerstaan. Telkens als wij het oor lenen aan de over reding van ons eigen zelfzuchtig en hoogmoedig hart. Hoe onuit sprekelijk veel geduld moet Hij met ons hebben, die niet loslaat van het eens begonnen werk aaa onze ziel. Ja, die, van het ogen blik dat wij het wonder der ver lossing hebben aangenomen, ons Zijn zegel op. 't voorhoofd heeft gedrukt, en in de ziel heeft ge brand, dat wij des Heren zijn.' Bewaar ons, dat w' U nooit [bedroeven; Uw invloed is ons toegezeid. Gij weet en schenkt wat wjj [behoeven; Gij blijft ons bij in eeuwigheid. (Uit „Nieuw Bijbels Dagboekje."! Een lid van de oorlogsraad van het nationale bevrijdingsfront in Algerië, Saad Dahlab, schrijft in het orgaan van deze organisatie, dat de opstandelingen bereid zijn met Frankrijk over de vrede te praten. De Franse onderhande laars moeten echter optreden na mens de gehele regering en niet uit naam van een bepaalde mi nister. stad van Indië en zelfs diegenen die van mening zijn dat Nehroe's buitenlandse politie al te zeer ten voordele is van het commu nistische blok, beweren niet dat zijn regering gevaar loopt onder communistische overheersing te komen. De hoofdstad van Indonesië echter ligt op Java, en de presi dent van de republiek, ir Soekar- no, die na zijn terugkeer van een bezoek aan de Sowjet-Unie op in het oog vallende wijze de grondslagen van de parlementai re democratie heeft verworpen, leunt steeds meer op de steun van de communisten in zijn po gingen om de ontbinding van de Indonesische staat te voorkomen, aldus „The Economist". Ter hoogte van Puerto Plaza aan de kust van de Dominicaan se republiek is vrijdag een vier motorig toestel van de Brazi liaanse „Varig-Airlines" in zee gestort. Het toestel had geen pas sagiers aan boord. Het toestel had onderweg op een vracht vlucht van Ciudad Trujnllo naar Miami motorstoring gekregen. Later werd gemeld, dat tien bemanningsleden gered zijn en één man nog wordt vermist. De Londense havenarbeiders hebben besloten hun staking uit sympathie met de sjouwers op de groente- en fruitmarkten voort te zetten. Het aantal sche pen, waarop het werk stil ligt, is tot honderd gestegen. De havenarbeiders hadden zich aanvankelijk bereid ver klaard, weer aan het werk te gaan, mits zij tot maandag geen goederen voor genoemde mark ten zouden behoeven te verla den. De werkgevers zouden ech ter deze toezegging niet hebben willen doen. Italiaanse gidsen hebben twee Oostenrijkse Alpinisten gered, die ten zuiden van Cortina d'Ampezzo waren gestrand bij een beklimming van de ruim 3.000 meter hoge Pelmo-top. Een derde Oostenrijker is bij die be klimming gevallen en om het leven gekomen. In Chamonix heeft men de hoop opgegeven dat drie men sen, een Pool en twee Zuid-Sla- viërs, die reeds negen dagen in het massief van de Mont-Blanc vermist worden, nog in leven zijn. Verscheidene malen zijn reeds reddingsploegen uitgetrok ken, doch steeds moest men te rugkeren door het slechte weer Het heeft de afgelopen dagen zwaar gestormd en er zijn ver scheidene lawines gevallen. De Duitse reddingsploeg die heeft meegewerkt aan de red dingspogingen, eind vorige week, op de Eiger in Zwitser land, heeft vrijdag in München de Zwitserse reddingsploegen beschuldigd van gebrek aan or ganisatie en samenwerking. De Zwitserse gidsen uit Grin- delwald zeiden van het begin af van de Duitse reddingsdienst in München, maar de Duitse ploeg haalde een der in nood verkerende Alpinisten, de Ita liaan Cordi, aan een stalen ka bel op. 21 leden van de Afrikaans- Aziatische groep in de Verenigde Naties hebben vrijdag besloten om opneming van de kwestie- Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene Vergadering te ver zoeken. Het verzoek, dat naar ver wacht werd later op de dag zou worden ingediend, was onderte kend door Afghanistan, Ceylon, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pakistan, de Philippijnen, Saoedi- Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Jemen. Japan en Ghana waren verte genwoordigd op een bijeenkomst aan, dat niets gedaan kon wor-van de groep, doch zij tekenden den, en dat zij ook niets zouden niet. doen, zelfs niet met een stalen kabel, aldus een woordvoerder Volgens vrijdag in Djakarta uit Bandung ontvangen berich ten, legt de opstandige „Darul Islam" in verschillende delen van West-Java een verhoogde activiteit aan de dag. Tjihalulu, ten oosten van Bandung, werd door een bende van veertig man aangevallen. De overvallers openden het vuur op de bevol king, waardoor vijf desa-inwo ners werden gedood. Een andere bende deed een inval in Tjikebulane nabij Ga- roet, terwijl een derde bende in Tjipinang, in het regentschap Bandung, 23 woonhuizen in brand stak. Volgens een bericht van het persbureau Pia heeft verder een D.I.-bende onder leiding van de Nederlander Van Kleef in het district Tjiamis een aantal wo ningen in brand gestoken, ter wijl de desa Sukaradja weer door een andere, uit twintig man bestaande bende werd ge plunderd. Hier werden 50 woon huizen verbrand. Vrijdagavond heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, in een radio-toespraak over de zender Hilversum I de „Actie Bijstand van het Koningin Julianafonds in de warme belangstelling van het Nederlandse publiek aanbe volen. De minister omschreef de doelstelling en werkwijze van het Koningin Julianafonds en vestigde er de aandacht op dat, hoewel het maatschappelijk werk reeds gesteund wordt, door lidmaatschappen van velen aan velerlei organisaties en door over heidsgelden in de vorm van sub sidies, deze gelden dikwijls nau welijks toereikend zijn om de dagelijkse onkosten te dekken. „Er zijn in onze samenleving velen, die het zó moeilijk hebben, dat zij zonder hulp van anderen niet kunnen leven", zeide de mi nister, „maar de nood, waarin deze mensen verkeren is lang niet altijd van materiële aard, integendeel steeds meer ver plaatst het karakter van deze nood zich naar de immateriële kant, bijvoorbeeld eenzaamheid, levensangst, gebrek aan aanpas singsvermogen in nieuwe levens omstandigheden, Er is meer nood, dan waar u van weet," al- op niet te geven aan de loterij actie voor het Koningin Juliana fonds om de prikkel van de kans, maar in het besef dat het gaat om onze naasten, die evenzeer als wij recht hebben op een mens waardig leven. Het Noorse vrachtschip „Mars" van 2.716 ton, dat vrijdag te Suez is aangekomen, heeft geen vergunning gekregen het kanaal binnen te varen. De „Mars" is van de Philippijnen op weg naar Haifa (Israël) met 2800 ton stuk goederen. AANTAL KIJKERS EN LUISTERAARS IN NEDERLAND. Volgens ingelichte kringen was het oorspronkelijke ontwerp van een toelichtend memoran dum, dat mede zou worden inge diend, verzacht als gevolg van een discussie in de groep. Een belangrijke doorhaling was volgens deze kringen een verwijzing naar Nederlandse „on derdrukkende maatregelen" te gen de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea en haar het be weerde aanvoeren van militaire versterkingen door de Neder landse regering. De Westduitse delegatie die in Moskou onderhandelt over eco nomische kwesties en het vraag stuk van de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie krijgt nieuwe instructies inzake de repatriëringskwestie. De besprekingen over de repa triëring, die donderdag hervat I zouden zijn, werden uitgesteld j omdat de Duitse delegatie aan iBonn nieuwe instructies heeft De afgelopen dagen verplaatste een nogal actieve depressie zich langzaam over de Noordzee naar het zuidoosten. Randstoringen van deze depressie gaven het weer bij ons een nogal somber, guur en buiig karakter. Onder invloed van het betrek kelijk warme Noordzeewater kon den zich nl. in het depressiege- bied gemakkelijk talrijke en in tensieve buien ontwikkelen, waarvan sommige gepaard gin gen met hagel en onweer. De grootste regenhoeveelheden werden in het westen van het land afgetapt. Zo viel er tussen vrijdagochtend 7 uur en des avonds 7 uur bv. 31 mm in IJmuiden, 23 mm in Rotterdam, en 22 mm in Ypenburg. Tegen slechts 1 mm in Leeuwarden, Groningen, en Twente. West-Europa blijft onder in vloed van een tamelijk krachti ge westelijke stroming, zodat er geen belangrijke temperatuur stijging te verwachten is. De Noordzeedepressie verliest ech ter geleidelijk zijn invloed op het weer bij ons, daar van uit het westen een zwakke rug van hoge luchtdruk nadert. Deze zal de buiigheid sterk onderdrukken en ook voor enkele opklaringen zor gen. Deze rug wordt echter al weer gevolgd door een Oceaan- front dat de bewolking weer zal doen toenemen, en mogelijk tij delijk wat regen of motregen zal veroorzaken. Het wisselvallige weer is dan ook nog niet ten einde. medegedeeld door het .K.NJM1 te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Minder buiig. Hier en daar opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Iets warmer dan gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid west en west. ZONDAG 18 AUGUSTUS. Het aantal aangegeven radio-1 gevraagd, zo deelde een rege thestellen bedroeg op 1 augustus rings-woordvoerder 1957 2.309.041 tegen 2.300.710 op 1 juli 1957. Op 1 augustus 1957 waren er 532.341 aangeslotenen op het draadomroepnet, tegen 534.496 op 1 juli 1957. Het aantal geregistreerde tele visietoestellen steeg in hetzelfde dus de minister. Zij wekte er toe tijdvak van 159.998 tot 168.762. vrijdag in Bonn mede. Volgens de woordvoerder is het meningsverschil over deze kwestie verscherpt door de felle aanval die de Sowjet-partijsecre- taris Chroesjtsjef maandag in Oost-Berlijn op de Westduitse verlangens inzake de repatriëring van Duitsers deed. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.19 6.54 7.34 7.44 n.m. 6.34 7.09 7.49 759 MAANDAG 19 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 7.11 7.31 Terneuzen 7.46 8.06 Hansweert 8.26 8.46 Walsoorden 8.36 8.56 ZON MAAN op onder op onder p l g. 17 5.29 20.03 22.24 1254 18 5.30 20.00 23.00 1359 19 5.32 19.58 23.44 15.02 20 5.33 19.56 16.0C 21 5.35 19.54 0.39 1652

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1