De K. L. M. als postillon d'amour van Nederlands verbond Middenstandsverenigingen De levensverzekering-produktie het eerste halfjaar 1957 Wat brengt de radio DE BRUID en de MOORDENAARS in Rechtszaken TWEEDE BLAD Vrijdag 16 augustus 1957 12e jaargang no. 4142 Originele iweede vluchi naar Texas Aziatische griep in de Sow jet-Unie. MAROKKO WORDT KONINKRIJK over hei verdrag voor de Europese gemeenschap KAAS? DE BEVOLKING VAN ISRAEL FONDS VOOR DE ONTWIKKELING VAN ALGERIJE HONGARIJE VIERT 20 AUG. NATIONALE FEESTDAG DE VERKIEZINGEN IN BRITS-GUYANA VRIJE ZEEUW Op 3 september wordt de nieuwe K.L.M.-lijn naar Houston in Texas met een speciale vlucht geopend. Voorlopig wordt de dienst tussen Amsterdam via Montreal naar Houston één keer per week gevlogen, maar met ingang van de winterdieilst ligt het in de bedoeling de fre quentie op te voeren tot twee maal in de week. Intussen zal de tweede vlucht op deze nieuwe lijn, die van 10 september, ook een speciaal tintje krijgen. De K.L.M. treedt met zijn DC-7C op die dag op als „postillon d'amour", d.w.z. een aantal wel zeer bijzondere en met zorg uitgekozen verte genwoordigers van het Europese transportwezen zal op uitnodi ging van de maatschappij naar Houston vliegen waar zij, bela den met geschenken, op feeste lijke wijze worden ontvangen, Voor de eerste maal heeft Texas met deze nieuwe lijn een rechtstreekse verbinding met Europa en omgekeerd wil de K.L.M. het Europees karakter van de dienst onderstrepen door een aantal vertegenwoordigers van het geüniformeerde trans portwezen uit geheel ons wereld deel naar Houston te brengen. Een tiental figuren uit de trans portwereld, tezamen met tien buitenlandse journalisten en voorts operateurs van het Fran se en Duitse bioscoopjournaal en de Engelse T. V., zullen op 10 september van Schiphol vertrek ken. In sommige landen zijn de vertegenwoordigers van het transprtwezen aangewezen, in andere landen zijn zij door mid del van verkiezingen of selectie op de passagierslijst gekomen Deze representatie van het Europese transportwezen is in ieder geval op een wel zeer ori ginele manier tot stand geko men, hetgeen duidelijk blijkt uit de inmiddels vrijwel complete lijst van gegadigden. Nederland zal worden vertegen woordigd door Jan Moü, oua- commodore van de K.L.M., die in 1928 bij de maatschappij kwam en op 1 januari 1955 de actieve dienst verliet na meer dan 25.000 vlieguren. Deze luchtmiljonair trad als tweede piloot op in de bekende handicaprace naar Mei bourne, toen Parmentier c.s. met de Douglas DC-2 „Uiver" in 1934 de wedstrijd won. Frankrijk stelde een jury sa men, waarin ook de bekende filmster Danielle Delorme zitting had. Vele honderden Parijse taxi chauffeurs wilden wel in aan merking komen voor de postillon d'amour-vlucht, maar zij moesten daarvoor een examen afleggen. Jacques Trastour (45) was de taxichauffeur, die het meeste voldeed aan de volgende eisen: vriendelijkheid en beleefdheid, kennis van Parijs, goed met bui tenlandse toeristen kunnen om gaan enz. Philip J. Harnie (55) is tech nisch inspecteur bij de Brusselse tram. Er is geen straat en geen tramspoor in de Belgische hoofd stad, of Harnie weet precies waar het is. Het is een joviale man, die Engels, Frans, Duits en Vlaams spreekt. In Stockholm is een onder grondse en de 42-jarige Karl Aage Tritiof Tornstrand, die vroeger trambestuurder en bus chauffeur in de Zweedse hoofd stad is geweest, doet er reeds jaren dienst op. Hij is door de gezamenlijke verkeersbonden aangewezen om eerst naar Schip hol te vliegen en op 10 septem ber met de speciale vlucht naar Houston mee te gaan. Het Engelse transportwezen wordt vertegenwoordigd door Frank Norman Quelch (47) uit Londen. Reeds tien jaar werkt hij bij de Blue Cars Ltd. en in de zomermaanden heeft hij Oost ende in België als standplaats om vandaar uit de Engelse en Amerikaanse toeristen door Europa te brengen. In de winter maanden kan men Quelch weer in Londen vinden als bestuurder van een dubbeldekker. De Russische professor Serge- jef heeft in het blad van het Sow jet-ministerie van Gezondheid gewaarschuwd voor de mogelijk heid van een ernstige griepepide mie in de komende herfst en winter. De professor, die vice-voorzit- ter is van een speciale anti-griep- commissie, maakte melding van griepgevallen die door een nieuw type virus veroorzaakt zijn, jn Tasjkent, Samarkand, Tsjelia- binsk, Swerdslowsk en andere steden. Ook hebben zich gevallen van griep voorgedaan onder de 633.000 jongeren, die het interna tionale jeugdfestival in Moskou bijgewoond hebben. De meeste griepgevallen deden zich bij de Nederlandse, Italiaanse en Fran se delegaties voor, aldus prof. Sergejef. Natuurlijk heeft Zwitserland een vertegenwoordiger aangewe zen van een kabelbaantje. Viktor Torriani is 58 jaar oud en leidt het kabelbaantje hoog door de lucht van St. Moritz naar de Cor- viglia en naar het 3000 meter hoge punt van Piz Nair. Torriani is een sportman in hart en nie ren. Hij is een groot liefhebber van de paardesport, brengt in de zomer ook toeristen per auto naar bijzondere punten van het Engadin en in de wintermaanden is hij zijn oude liefde: de skisport trouw, waarvoor hij heel wat leerlingen heeft. Duitsland heeft Wilhelm Frie drich Sauerbrei aangewezen. Hij bestuurder van de sneltrein dienst van de Deutsche Bundes- bahn, woont in Frankfurt a/d Main met vrouw en dochter. Als zeevarend land komt uit Noorwegen kapitein Eugen An- mark van de reederij Olsen en Uglestad in Oslo. Hij zal zijn vakantie opofferen om met de DC-7C naar Texas te gaan. „Zo'n reisje komt nooit meer", ver klaarde deze scheepskapitein. Dan zijn de namen van enkele andere vertegenwoordigers nog niet bekend. Italië zal worden vertegenwoordigd door een gon dolier uit Venetië en Denemar ken door een postbode met het bekende rode jasje. De verkiezin gen in -Denemarken dateren reeds van juli j.l. Zij zijn trapsgewijs en op 25 augustus worden de finalisten van Aalborg, Aarhuus en Odense tezamen geroepen voor de definitieve keuze. In Texas zullen al deze ver tegenwoordigers van het Euro pese transportwezen duchtig aan de tand worden gevoeld. Zeeka pitein Anmark krijgt een uitno diging om aan boord te komen van het oorlogsschip „Texas", de Italiaanse gondolier zal zijn capa citeiten kunnen demonstreren in het grote zwembad van Houston, de heer Torriani wordt in een rutschbaan gezet, want in Hous ton heeft men geen kabelbaan tje, de Brusselse traminspecteur mag het miniatuurtrammetje in het dierenpark van Houston aan een onderzoek onderwerpen, de Deense postbode zal een ochtend dienst moeten doen, de Parijse taxichauffeur moet voorzichtig in Houston rijden om geen pro ces-verbaal te krijgen en mr. Quelch uit Londen gaat een dag dienst doen op de bussen van Texas' hoofdstad. Tot 15 september blijft dit ge zelschap in Houston. Daarna gaat men naar New York en op 18 september landt de DC-7C weer op Schiphol. De sultan van Marokko heeft besloten zijn titel te veranderen in koning, aldus deelden paleis functionarissen te Rabat mede. De sultan zal voortaan aange sproken worden als zijne majes teit Mohammed de Vijfde, koning van Marokko; vroeger luide dit „zijne majesteit Mohammed Ben Joessef, sultan van Marokko". Dientengevolge heet het land voortaan het koninkrijk Marokko in plaats van het Cherifijnse rijk. DERDE BEKLAAGDE IN CAIRO HERROEPT BEKENTENIS In het proces te Cairo, waar twaalf mannen terechtstaan op beschuldiging van een samen zwering om president Nasser te vermoorden, heeft donderdag op nieuw een beklaagde zijn eerder afgelegde bekentenis herroepen en gezegd, dat deze hem met ge- RONDE OF VIERKANTE' weid en bedreigingen was afge- De vereniging van Westduitse kleinhandelaren heeft gisteren 'n brief gepubliceerd van de Neder landse ambassade te Bonn. Daar in wordt medegedeeld, dat er nog geen definitieve beslissing i9 ge nomen ten aanzien van de vorm van de Goudse kazen. De Duitse kleinhandelaren hebben aange drongen op een vierkante vorm van deze kazen, daar deze econo mischer is in het vervoer, bij de opslag en bij de verkoper. Zij zijn van mening, dat de Nederlanders slechts uit liefde voor de traditie de ronde vorm handhaven. Vol gens het schrijven worden de proefnemingen door de zuivelpro ducenten voortgezet. perst. Deze beklaagde, majoor Amin Fawzi, is de derde die in dit pro ces een vroegere verklaring her roept. In een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal merkt het Neder lands verbond van middenstands verenigingen op, dat het met bij zondere belangstelling heeft; ken nisgenomen van het verdrag tot vorming van een Europese ge meenschap. Het aan het verdrag ten grond slag liggende streven, om te ko men tot een vrij verkeer van goe deren diensten, personen en ka pitaal' binnen de gemeenschap, door het opheffen van de bar rières welke dit tot heden heb ben belemmerd, kan naar de me ning Van het verbond een belang rijke bijdrage vormen tot een economische en sociaale vooruit gang der samenwerkende volke ren en heeft dan ook de instem ming van het verbond. Nadruk kelijk wijst het er echter op, dat Op 30 april j.l. telde Israël 1.915.411 inwoners, onder wie 209.485 niet-Joden. Eind 1956 had Israël een bevolking van 1.872.390 zielen. Naar godsdienst was de verdeling als volgt: 1.667.455 Jo den, 141.395 Mohammedanen, 43.746 christenen en 19.794 Dru- zen. Er waren toen dus in totaal 204.935 niet-Joden. een doel-gerichte expansie van het economisch leven zal leiden tot een stabiele ontwikkeling en het wegvallen van regelmatig weerkerende spanningen, waar door niet alleen een zo hoog mo gelijke, maar ook een constante werkgelegenheid een blijvende bijdrage zal kunnen vormen voor een redelijk levenspeil van de vol keren binnen de gemeenschap. Van voornaam belang is voor het verbond in eerste instantie, dat op redelijke wijze rekening wordt gehouden met de belangen van het midden- en kleinbedrijf en dat voor een een deskundige vertegenwoordiging in de licha men, waarin ook de vraagstuk ken van deze bedrijfsvorm aan de orde komen, zorg wordt ge dragen. In het bijzonder vraagt het verbond de aandacht voor de volgende punten. In het verdrag is sprake van het in de eerste etappe verwezen lijken van een gelijke beloning De periode van de eerste zes maanden van 't afgelopen jaar heeft een verdere groei van de levensverzekering te zien gege ven, zo deelt de voorlichtings commissie uit het levensverze keringsbedrijf mede. Dit blijkt uit de cijfers, die het centraal bureau voor de statistiek dezer dagen heeft verstrekt betreffen de de binnenlandse produktie van alle levensverzekeringmaat schappijen, werkzaam in Neder land. De toevoer aan nieuwe ver zekeringen bedroeg in de eer ste helft van 1957 rond 1.870 miljoen tegen 1.771,mil joen in het overeenkomstige tijdvak vorig jaar. Vergeleken met 1956 is er derhalve een pro duktie surplus van bijna 100 miljoen, hetgeen vooral in deze tijd, waarin het accent valt op activering van de besparingen een bemoedigend symptoom is. Algerije heeft voortaan de be schikking over een „fonds voor de ontwikkeling", een belangrijk bestanddeel voor een economisch tienjarenplan, waarvan de grote lijnen werden vastgelegd tijdens recente ministeriële beraadslagin gen. In de Staatscourant is een besluit gepubliceerd, dat betrek king heeft op de in de minister raad van 31 juli bereikte over eenstemming. Het fonds zal gevoed worden door subsidies, of door leningen van het moederland of van het buitenland - b.v. van interna tionale organen waarvoor de staat zijn garantie zal kunnen verlenen. Het zal zorgdragen voor de uitvoering van studie- en on derzoekingsprogramma's in Alge rije, deelnemen aan de oprichting van maatschappijen, subsidies verlenen en tevens leningen ver strekken in het kader van het 10- jarenplan voor de economische ontwikkeling. De zetel van 't fonds zal Parijs zijn. Het beheer zal onder toe zicht van een opperste raad ge schieden door een algemene ad ministrateur en deskundigen. De opperste raad zal aan de rege ring principes en doelen voor het ontwikkelingsplan voorstellen. De Saharagebieden in Algerije, die onlangs in twee departemen ten werden georganiseerd, vallen niet onder de bevoegdheid van 't ontwikkelingsfonds doch onder die van de gemeenschappelijke organisatie voor de Saharagebie den. Vermeldenswaard is in dit ver band, dat terwijl de produktie in het eerste kwartaal 1957 met ruim 30,— miljoen achterbleef bij die in dezelfde periode van 1956, in het tweede kwartaal 1957 een duidelijke kentering in trad, zelfs in die mate, dat de rollen thans omgekeerd zijn en het produktie-niveau medio 1957 een honderd miljoen hoger ligt dan halverwege 1956. Men zou hieruit mogen afleiden, dat na een aanvankelijke terughou dendheid, de gezinsbesparingen sedert het begin van het tweede kwartaal weer in toenemende mate hun weg naar het levens- verzekeringbedrijf vinden. Onderscheiden naar de drie hoofdbranches: kapitaal-, rente- en volksverzekering, blijkt, dat der traditie getrouw ook nu de renteverzekering het grootste aandeel in de produktie heeft en een stijgende tendenz ver toont, n.l. ƒ923.1 miljoen of 49,3 procent tegen vorig jaar ƒ835.1 miljoen of 47,1 procent. De kapitaalverzekering is in absolute zin ongeveer op het zelfde peil van vorig jaar geble ven. In de eerste helft van 1956 bedroeg de produktie van deze soort verzekeringen 820 mil joen, thans ƒ823 miljoen. Rela tief liep het aandeel van de ka pitaalverzekering iets terug, n.l. van 46,3 procent tot 44 procent. Een verklaring voor dit ver schijnsel is te vinden in het feit, dat van de in het najaar 1955 tot stand gekomen verrui ming van de aftrekbare grens van lijfrente-premiën tot ƒ3600 per kalenderjaar een produktie- stimulerende invloed is uitge gaan, die zich vooral in het be gin van 1956 manifesteerde in een toenemend aantal kapitaal polissen met de fiscale lijfrente clausule. In de rubriek volksverzekering werd voor een bedrag van ƒ124.4 miljoen (vorig jaar ƒ116.6 miljoen) afgesloten of 6,7 procent (vorig jaar 6,6 pro cent) van het totaal. De in het eerste halfjaar 1957 door het levensverzekering be drijf bereikte resultaten wijzen op een gunrfstigje ontwikkeling en geven aanleiding tot de ge volgtrekking, dat met name de per 1 januari 1957 ingevoerde algemene ouderdomswet geen teruggang in de produktie heeft veroorzaakt, doch eerder het treffen van aanvullende voor zieningen bij het particuliere levensverzekeringbedrijf heeft bevorderd. door SELWYN JEPSON 17) (Nadruk verboden) if De telefoonverbindingen tus sen Londen en Egypte, die se dert de nationalisatie van de Suezk anaalmaatschappij waren verbroken, zijn donderdag her steld. „Ik vind het erg lief van je", zei ik, „maar het zijn jouw sma ragden, niet de mijne. Mocht ik ook eens geparenteerd worden aan een adellijke familie, dan zal ik ze misschien zelf hebben". „Juist". Sofie's ogen lichtten op, zodat ze bijna van dezelfde kleur waren als haar asblond haar. „Voor iemand die er zo aardig uitziet en die zo intelli gent is als jij, hoeft die dag heus niet zo lang op zich te la ten wachten. Het wordt hoog tijd dat hier iets aan gedaan wordt". „Uitstekend", zei ik. „Kind" Sofie sloeg een dra matische toon aan „ik had graag dat je ernstig overwoog om met Jimmy Belsin te trou wen". Ik staarde haar aan. „Er is niets dat méér voor de hand ligt", ging zij verder. „Je bent voor hem geknipt. Abso luut geknipt". „Dat is fijn", zei ik. „En hij is hij ook geknipt voor mij?" „Doe niet zo mal! Hij is ge woon een magneet. De Londen- se moeders van huwbare doch ters achtervolgen hem al drie zomers lang. Hij is een man die alles heeft, wat een meisje zich maar dromen kan. Zal ik je eens zeggen Eve? Als ik de graaf niet had, zou ik zelf een kansje bij hem wagen". Ik lachte. Maar zij was zó ern stig, zó opgewonden en zó vol toewijding voor mij, dat ik haar niet wilde kwetsen. Ze begon op de vingers van haar mooie, blanke hand alle voordelen af te tellen. Hij was ontzettend rijk. Hij was erg, heel erg verstan dig. Hij was donker en knap. Hij was opgewekt. Sofie zweeg. Een luxe auto reed het hek binnen en gleed tot voor de stoep. „Het is de hertog maar", zei ze. „De ouwe zal hem wel voor zijn rekening nemen. Ze zette haar opsomming van James Belsins goede eigenschappen voort. James Belsins fabriek in Leiston, ofschoon niet de groot ste, was in elk geval de meest modern ingerichte in heel Oost- Engeland, ja, zoals sommige mensen beweerden, zelfs in ge heel Engeland. Zijn relaties met de oppositie waren al even har telijk als die met de regerings partij, omdat hij zich aan geen van beide verbond (volgens de graaf). Het ministerie van Bevoorra ding kon zonder hem niets aan vangen (alweer volgens de ZATERDAG 17 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram. (9.35 9.40 Waterstanden); VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie; 10.05 Morgenw.; VARA: 10.20 Ritm. muziek; 11.00 Waar blijft de tijd, klankbeeld; 11.15 Buit-enl. weekoverzicht; 11.30 Cel lo en piano; 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb. mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Hawaiimuz.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Gram.; 14.25 Little things mean a lot, toespraak; 14.30 Fries progr.; 14.55 Fanfarecorps; 15.20 Van de wieg tot het graf, caus. 15.35 Om roep or. en soliste; 16.20 Boek bespreking; 16.35 Lichte muz.; 17.00 Vakantietips; 17.30 Radio- weekjournaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Roemeens ork.; 18.50 Gram.; 19.00 Artiestieke staalkaart; VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Cabaret; 20.40 Gr.; 21.00 Gevar. progr.; 21.45 Soc. comm.; 22.00 Opsporing ver zocht; 22.45 Gram.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (298) KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Orgelconc.; 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram.12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.55 We reldkamp. wielrennen; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Kinder orkest; 13.40 Gram.; 14.00 Dit is leven caus.; 14.15 Gram.; 14.20 Accordeonorkest; 14.40 Boekbe spreking; 14.50 Orgelconcert; graaf). Zijn woning in Leiston was geheel volgens de eisen des tijds ingericht. Het was er een voudig geweldigbij iedere slaapkamer was een privé-bad- kamer. Hij speelde prima tennis. En zijn vrouw was al jaren ge leden gestorven. Sofie kwam vingers tekort, en nog bleef zij de loftrompet ste ken, ofschoon ik van mening was dat er niet veel meer goeds over één man te vertellen viel. Ik flapte er uit dat ik blij was te horen dat zijn vrouw gestor ven was. „Je bent cynisch! Ze is tien jaar geleden aan longontsteking bezweken. Hij is erg jong ge trouwd". „Kind, het spijt me heus. Je bent een schat van 'n vriendin, en ik ben een ondankbare hond. Welk ander meisje heeft een gravin tot vriendin, die haar op de maatschappelijke ladder om hoog tracht te helpen? Maar wordt nu alsjeblieft niet boos als ik niet voor zijn voeten van verrukking in zwijm val. Zie je, ik ben meer gesteld op mensen, die geen halfgoden zijn". „Hij is geen halfgod, dat mag je niet zeggen. Hij is heel ge woon. Ik verzeker je, dat hij een echt aardige, door en door man nelijke man is, en je zult zelf de eerste zijn om dat te erkennen". „De eerste?" Ik kon de vraag niet binnenhouden. „Neen", zei ze, „eigenlijk ben ik...." Maar zij bleef in haar zin ste ken, en keek met een schuldig gezicht de gelukkig nog lege ka mer rond. Tot mijn ontsteltenis zag ik dat het huilen haar na- 15.05 Gram.; 15.10 Kron. v. lette ren en kunsten; 15.45 Pianotrio; 16.00 Voor de jeugd; 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.20 Promenade-orkest; 17.50 Gram.; 18.00 Gram.; 18.15 We reldkamp. wielrennen; 18.30 Journ. overzicht; 18.40 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Comm. op 't nws; 19.15 Omroep orkest en so list; 20.00 Gram.; 20.10 Lichtba ken; 20.50 Lichte muz.; 21.10 Als in ons hart 'n lied weerklinkt, spel met muz.; 21.50 Waterpolo- wedstrijd; 22.10 Gram.; 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Nouveauté's. voor mannen en vrouwen. Erken nende, dat er geen redelijke aan leiding is voor een verschil in beloning tussen mannen en vrou wen, meent het verbond er toch op te moeten wijzen, dat vooral in het midden- en kleinbedrijf veel met vrouwelijk personeel ge werkt wordt en dat een gelijke -beloning voor mannen en vrou wen niet alleen tot een belang rijke kostenstijging in deze be drijfsvorm aanleiding zal geven, maar ook het prijspeil niet onbe- invloed zal laten. Gezien de geheel eigen proble matiek en de bijzondere structuur van het midden- en kleinbedrijf, is het naar de mening van het verbond uitermate gewenst, dat in het Europese parlement een voldoende mate van deskundig heid n.a.v. het midden- en klein bedrijf aanwezig is, daar anders gevreesd moet worden, dat aan de belangen van deze belangrijke groep van ondernemers in onze samenleving onvoldoende aan dacht geschonken zal worden. Medewerking wordt verzocht op dat in de door het Nederlands parlement aan te wijzen 14 leden een redelijke vertegenwoordiging van middenstandsdeskundigen zal zijn opgenomen. Het verbond betreurt, dat het pogen van de Nederlandse delegatie om tot uitbreiding of tot het stelsel van plaatsvervangende leden te -ko men, niet is geslaagd. Ook wat de samenstelling van het economisch- en sociaal comi té betreft, hetwelk in de toekomst een niet onbelangrijke taak zal hebben te verrichten bij het uit brengen van adviezen en waarin Nederland met 12 leden zal zijn vertegenwoordigd, wordt ver zocht er bij de regering op aan te dringen, dat zij bij de opstel ling van de voordracht streeft naar een met de betekenis van het midden- en kleinbedrijf over eenstemmende vertegenwoordi ging in de Nederlandse afvaardi ging. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 caus.; 12.45 Lich te muz.; 13.00 Nws; 13.11 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Radiojour naal; 15.00 Gram.; 15.30 Orgel spel; 16.00 Gram.; 16.15 Omroep orkest; 16.45 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gram.; 17.30 Gevar. muz.; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Lichte muz.; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.11 Verz. prog.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Naar radio-Boedapest meedeelt, zal Hongarije op twintig Augus tus de „Dag van de grondwet" vieren. Deze feestdag komt in de plaats van de vroegere nationale feestdag, die volgens de traditie op St. Stefansdag werd gevierd. Voor het eerst sinds het aan de macht komen van de commu nisten zal er een schoonheids koningin in Boedapest worden gekozen. Bij de verkiezingen in Brits- Gyana heeft de linksgeoriënteer de „vooruitstrevende volkspartij" van dr Cheddi Jagan tot dusver acht van de veertien zetels van de wetgevende raad gekregen. Er zijn tekenen, die er op wijzen dat deze partij nog een zetel wint. Het „nationale arbeidsfront" heeft tot nu toe slechts een zetel gekregen. De onderwijzer Ste phen Cambell verovert n.l. de ze tel van het noordwestelijke kies district. der stond dan het lachen. Ze was werkelijk zenuwachtiger dan ik eerst beseft had. Gelukkig kregen we afleiding doordat er twee glanzende Bent- ley's voorreden. Ze namen met een magnifieke draai de bocht en stopten verend. Een man in een blauw pak stapte uit de achterste auto en hield de deur van de andere wa gen open. Een slanke jeugdige man, gekleed in smoking, sprong eruit, wierp zijn vilthoed op de achterbank, en snelde de treden van de stoep op. „James Belsin", kondigde So fie triomfantelijk aan. „Rijdt hij altijd in twee auto's rond?" vroeg ik. „Die tweede wagen is een soort rijdend kantoor, een se cretariaat op wielen. Er is plaats voor een steno-typiste en voor twee assistenten, en er is een schrijfmachine in, een tele foon die verbinding geeft met Leiston, en nog veel meer. Ja dat is ook echt iets voor hem; hij werkt niet op die stomme kantooruren, zoals andere men sen. Hij werkt als hij zin heeft, en daardoor werkt hij juist zo doelmatig Uit haar bewondering sprak de vroegere Sofie Briggs, de se cretaresse. „Zo, kind, dat is dus dat. Hij heeft me gevraagd hem op een normale wijze met je in contact te brengen, en dat heb ik getracht. Als ik soms tegen zin in je gewekt heb, dan spijt het me. Wees in elk geval vrien delijk tegen hem. Jou zal 't geen kwaad doen, en ons zal 't hel pen. Dadelijk komt de ouwe met ze boven". (Wordt vervolgd) UITSPRAAK KORT GEDING OVER RADIOHANDET, De zeven radiohandelaren uit Amsterdam-West, die, beducht voor de concurrentie van de eveneens in dit stadsdeel geves tigde firma L. H. tegen deze een kort geding aanhangig hadden gemaakt, hebben dit verloren. Hun concurrent, die geen vesti gingsvergunning heeft, verkoopt Duitse radiotoestellen tegen een veel lagere prijs, dan de offi ciële. In zijn uitspraak overwoog de president, mr J. Meihuizen, dat de vestigingswetten beogen het publiek tegen beunhazerij te be schermen en niet ten doel heb ben de belangen van de geves tigde bedrijfsgenoten te dienen. De stelling, dat door het uit oefenen van het gewraakte be drijf zonder de vereiste vergun ning schade wordt toegebracht aan eisers (de zeven handela ren), die aan de schuld van de gedaagde (Holst) te wijten is, gaat niet op. Voorts kan geens zins worden aanvaard, dat op treden van beunhazen daar gelaten of daarvan hier sprake is als zodanig schade toe brengt aan de concurrentie in de omgeving zoals eisers beto gen. In de overwegingen van het vonnis werd voorts gezegd, dat eisers in het vage hebben gela ten of hun vordering steunt op de stelling, dat gedaagde on rechtmatig heeft gehandeld door misbruik te maken van contractbreuk van anderen n.l. de verkoop van Duitse radio toestellen tegen veel lagere prij zen dan de officiële. Hiervan is niets gebleken of aannemelijk gemaakt. Er was volgens de president geen sprake van 'n spoedeisend karakter omdat gedaagde het bedrijf sedert medio november j.l. op deze wijze uitoefent (Eisers hebben bij de justitie aangifte gedaan van de overtre ding vestigingswet kleinbedrijf door de firma H.). De gevraag de voorziening: stopzetting van de verkoop tot gedaagde een vergunning heeft, werd gewei gerd, en de eisers veroordeeld tot de kosten van het geding.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5