Kwestie-Oman in de Veiligheidsraad Eylon in Israël De staking in Londen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATEk ZON- en MAANSTANDEN Russisch vliegtuig verongelukt Eisenhower protesteert tegen vermindering van hulp aan het buitenland Nehroe wil vrede met Pakistan VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4142 EERSTE BLAD DE STRIJD IN OMAN AANSLAGEN DOOJR NOORD AFRIKANEN IN FRANKRIJK NASSER NAAR GRIEKENLAND VEROORDELINGEN IN OOST-DUITSLAND TWEE HANDGRANATEN GEWORPEN IN DJAKARTA CYPRISCHE VERZETSMAN BEGENADIGD K.L.M.-machine maakte gedwongen landing te Bratislava. LIBANESE REGERING AFGETREDEN DE ARABISCHE BOYCOT TEGEN ISRAEL NEDERLANDS STUDENT IN OOSTENRIJK VERMIST ZES IMMIGRANTEN IN CANADA OMGEKOMEN DE ONRUST IN CHINA TUNIS STREEFT NAAR EEN EIGEN VALUTA SPION AGEPROCES IN SYRIË Frankering bij abonnement: xerneuzei. Directeur-Hoofdredacteur i. van ae Sande Redactie-adres: Noord straat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; pet maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum eer advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zatorc-.sg» 10 sas* Inzending advertenties tot 's namiddags 2 :f»r Vermelding: Brieven onder nummer of. Bureau van dit Blad 20 cenl meer Tien Arabische landen hebben donderdag officieel gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad der Ver. Naties ter bespreking van de toestand in Oman. In een nota aan de voorzitter van de raad vroegen deze landen (Egypte, Irak, Jemen, Jordanië, Libië, Libanon, Marokko, Saoedi- Araibië, Soedan en Syrië) om een .debat over de Britse „agressie tegen de onafhankelijkheid, soe vereiniteit en territoriale integri teit van het imanaat Oman". Men verwacht, dat de voorzit ter van de Veiligheidsraad voor begin volgende week een verga dering zal uitschrijven. Tunesië is het elfde lid van de groep Arabische landen in de Ver. Naties, doch het heeft de nota niet ondertekend. In de nota werd er voorts op gewezen, dat de Britse „agressie in de afgelopen weken de om vang van een volslagen oorlog heeft sangenomen, met gebruik van moderne vernietigingswa pens zoals raketten, straaljagers en pantserwagens en operaties van de Britse land-, zee- en lucht macht". VEILIGHEIDSRAAD DINSDAG BIJEEN. Dinsdagmorgen zal de Veilig heidsraad van de Vereneigde Na ties vergaderen om zich te bera den over het plaatsen van de kwestie-Oman op de agenda. Dit is donderdag door het secreta riaat van de Verenigde Naties of ficieel bekend gemaakt. Op verzoek van de sultan van Maskat hebben Britse troepen fort Tanoef in centraal Oman in de lucht laten vliegen. Hiervoor is geen reden opgegeven. Men meent evenwel te weten, dat Ta noef de zetel is van sjeik Soelei- man Bin Himyar, de eerste sjeik van de Beni Rayma-stam die de opstandelingen in Oman steunt. Duncan Sandys, de Britse mi nister van Defensie, heeft in Bahrein op doorreis naar Austra lië, gezegd, dat de operaties in Oman volgens plannen zijn ver lopen. Het verheugde hem dat het gezag van de sultan hersteld was en dat de verliezen aan weerskanten tot een minimum beperkt gebleven waren. Een woordvoerder van het poUtieke toestand in het voordeel Britse ministerie van Buitenland- de sultan is gekeerd. het oog gericht op het psycholo gische effect, aldus een officiële woordvoerder. De plannen voor de terugtrek king van de Britse strijdkrachten zijn nu bijna voltooid. De troepen zullen binnen enkele dagen be ginnen het strijdtoneel te verla ten. Een kwartier voor het fort van Sait werd aangevallen wierpen twee Shackleton-bommenwerpers pamfletten uit waarin de bevol king gewaarschuwd werd. De Tunesische premier, Boer- guiba, heeft donderdag in een radiopraatje kritiek op de Britse militaire actie in Oman geuit. „Het is wel mogelijk dat Enge land grote belangen in dit oliege- bied moet besehermen", zo zei hij, „maar het gebruik van ge weld is toch zeker niet het beste beschermingsmiddel". Brigade generaal Rovertson, die het bevel heeft over de Brit se troepen, verklaarde donderdag in Nizwa, dat zijn troepen pas teruggetrokken zullen worden als er voldoende troepen van de sultan aanwezig zijn en als de De afgelopen 24 uur zijn in Frankrijk acht Noordafrikanen gedood en vijftien gewond bij aanslagen in café's en op straat hoeken in Parijs, Leyon, Avignon en Saint Etienne. De daders, eveneens Noordafrikanen, kon den in alle gevallen ontkomen. President Nasser van Egypte zal begin november op uitnodi ging van koning Paul een offi ciéél bezoek aan Griekenland brengen, zo meldt het Egypti sche regeringsblad „Al Messa". Koning Paul en koningin Fre- derika zullen Egypte in de herfst bezoeken, aldus het blad. Het Oostduitse opperste ge- se Zaken heeft woensdag mede gedeeld, dat zich incidenten heb ben voorgedaan in het kamp van de „Trucial Oman Scouts" in de buurt van Sjardja. Twaalf „scouts" van een afdeling van veertig man, die te Ras el Khai- na zijn gelegerd, waren gedeser teerd. Dit was naar het schijnt gebeurd nadat zij in een uitzen ding van de „Stem der Arabie ren" hadden vernomen, dat een kolonel van de „Trucial Oman Scout" en enkele honderden man nen waren gedood bij de verove ring van Nizwa. In Bahrein zijn dinsdag vlug schriften verspreid waarin het „Britse imperialisme" aan de kaak wordt gesteld. DE STRIJD OM DE OLIE De vertegenwoordiger in Cairo van de imam van Oman, Siayed Mohammed el Marty, heeft woensdag gezegd, dat volgens een rapport van de Britse olie maatschappij in Oman, een on derafdeling van de Iraakse pe- troleummaatschappij, deze maat schappij zich overal in Oman ge nesteld heeft. De vertegenwoordiger van de imam voegde eraan toe, dat Oman twee maal zoveel olie heeft als Koeweit. Het Britse op treden in Oman was ingegeven door de vrees, dat de imam van Oman een olie-exploratieconces sie aan de Amerikaanse maat schappij „Aramco" zou geven. De opstandelingen in Oman rechtshof heeft een ""vroegere waren gewapend met Britse wa- secretaressen van de Oostduitse Pens die Z13 buitgemaakt hadden, minister van wederopbouw en en met wapens uit bevriende lan- den. Venom straaljagers van de Britse luchtmacht hebben don derdag het fort en de torens van Sait, waar de imam van Oman zijn domicilie heeft, vernietigd. Radio-Cairo meldde donderdag, dat de volgende week emier Sa- leh bin Joessef als vertegenwoor diger van de opstandige imam in Cairo wordt verwacht voor be sprekingen met president Nas ser en andere Arabische leiders over de toestand in Oman en het voorleggen van de kwestie aan de Veiligheidsraad. H. M. DE KONINGIN ONTVING PADVINDERS-DELEGATIES. Omstreeks kwart over elf arri veerde donderdagmorgen twee autobussen op paleis Soestdijk resp. met een dertigtal padvin ders uit Suriname, die in Amster dam zijn ondergebracht, en 46 padvinders uit Aruba en Cura- Qcio, die in Wcisscncicir ondurdsK hebben gekregen. Deze padvin ders waren woensdag terugge keerd van hun bezoek an de Jam boree in Engeland. De leider van het eerste con- tingent is de districtscomman- dant Suriname G. J. C. van der Schroeff. Het contingent uit de Nederlandse Antillen stond on der leiding van hopman Capello en de districtscommandant Aru ba hopman E. Oduber. Om half twaalf werd het gezel schap door H. M. de Koningin ontvangen. Hierbij waren ook aanwezig notaris W. G. Weier en mr. G. Reddingius, resp. plv. hoofdcommissaris en secretaris van het N.P.V. De Koningin on derhield zich geruime tijd met de Surinaamse e:i Antillaanse padvinders. De delegaties werden door II. M. de Koningin buiten in de tuin ontvangen. Tegen het einde van de ontvangst begon het te rege nen, waarop H. M. de Koningin en het gezelschap zich naar de Stucq-zaal begaven, waar de ontvangst werd voortgezet. De Antilliaanse groep bood H. M. de Koningin ais herinnering een halsdoek en een padvindersring aan. Omstreeks twaalf uur was de ontvangst afgelopen. Ten af scheid hieven de padvinders een „yell" aan. Een Russisch passagiersvlieg- Een woordvoerder van de Rus- sische luchtvaartmaatschappij tuig, dat op weg was van Riga Aeroflot» verklaarde, dat 11 naar Kopenhagen, is gisteren in passagiers van het verongelukte de zuidelijke haven van Kopenha-1 toestel Russen zijn. Voorts wa gen neergestort. Men heeft de ren er twee Britten, drie Duit- 6 6 I sers, een Noor en een Ameri- hoop opgegeven dat nog een van boord. Duikers hebben de inzittenden gered kan worden. Het toestel had 18 passagiers en vijf bemannnigsleden aan boord. Het stond op het punt te lan den op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Vanwege de dichte mist zou het opdracht hebben ge kregen boven de haven te blijven cirkelen. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fabrieksschoorsteen. Het viel toen in het water van de ha ven, kwam hierbij op zijn neus terecht en bleef, vóór het om sloeg en in de diepte verdween, nog enige minuten drijven. Bij de eerste reddingspogingen zijn 5 deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de lijken van 2 vrouwen, die in dienst zou den treden van de Russische am bassade te Oslo, en 3 mannen. Voorts zijn 3 diplomatieke pas poorten, toebehorend aan vrou wen, en een aantal documenten gevonden. Kikvorsmannen zijn in het wa ter afgedaald om het wrak te kunnen bereiken. Tot nu toe heeft men 't echter nog niets ge vonden. Het water op de plaats van het ongeluk Is ongeveer 7 meter diep. meegedeeld, dat het toestel vol komen in stukken is gebroken. Het lijkt wel of het ontploft is. Het is nog niet vastgesteld wat het voor een toestel was. Aange nomen wordt dat men hier te doen heeft met een tweemotorig toestel van het type Iljoesjin. De Russische piloot de hele bemanning bestond uit Rus sen is met de controletoren van het vliegveld Kastrup in contact geweest en zou volgens plan geland zijn. Zijn laatste Djakarta werd donderdag op nieuw opgeschrikt door de ont ploffingen van twee handgranar ten. Een werd geworpen naar het hoofdkwartier van de Indo nesische communistische partij en de andere naar het huis van kolonel Dahlan Djambek, ee® hoge officier van de generale staf van het leger. Er waren geea slachtoffers. De secretaris-gene raal van de communistische par tij, Aidit, had het hoofdkwartier leen half uur tevoren verlaten. I Dit was de tweede keer, dat het hoofdkwartier van de P.KJ. het doelwit van dergelijke ont ploffingen was. Vorige week werd ook eeH handgranaat gegooid naar het woorden waren: „Wij maken ons huis van de Masjumileider Pra- gereed om te landen". woto Magkusasmito. 4 een secretaresse van de plaats vervangende minister van ener gievoorziening veroordeeld tot resp. levenslange gevangenis straf en vijftien jaar, aldus een bericht van de Westberlijnse com missie van „vrije juristen". De namen van de veroordeelden zijn Lieselotte Klotschkoff en Brun- hilde Heinze. De secretaressen waren in fe bruari gearresteerd wegens De aanval, gedaan op verzoek van de sultan van Maskat en Oman, was ondernomen met de bedoeling om de versterkings- spionnage voor Westelijke gehei- werken volkomen te verwoesten. me diensten. Men had daarbij voornamelijk De Londense havenarbeiders, die uit sympathie met de sjou wers van de groente- en fruit markt te Londen staakten, heb ben donderdag besloten weer aan het werk te gaan. De sjou wers besloten woensdag het werk op maandag te hervatten. Door de staking van de haven arbeiders werden 74 schepen in de haven van Londen getroffen. Op een vergadering van 1200 havenarbeiders werd besloten maandag het werk te hervatten. Men kwam overeen voor maan dag weer aan het werk te gaan als de werkgevers zouden belo ven de stakers niet te verzoeken om goederen, bestemd voor de groente- en fruitmarkt te Covent Garden, van boord te halen. De stakingsleiders zeiden echter dat Gouverneur Harding heeft don derdag de achttienjarige Nicos Sophocleus begenadigd, die toen de noodtoestand nog van kracht was, ter dood veroordeeld was wegens moord op een Cyprische advocaat. Het doodvonnis is ver anderd in levenslang. Vorige week werd zijn beroep bij het hooggerechtshof verworpen. Rafi Eylon, de Israëlische jour nalist, die zich als matroos op het Deense schip „Brigitte Toft" had doen aanmonsteren, teneinde aidus een verslag te kunnen ma ken van de reis van dit vaartuig door het Suezkanaai naar Israël, doch door de Egyptenaren van boord werd gehaald, verklaarde op een perconferentie te Beers jeba, in Israël, dat hij de eerste drie dagen van de drie weken zijner Egyptische gevangenschap slecht is behandeld, doch dat hij over de rest van deze periode geen klagen had. Eylon deelde mede in deze drie dagen afgeranseld te zijn, o.a. met een zweep, terwijl hij geen eten kreeg en ook niet slapen mocht. Het doel hiervan was hem een „bekentenis" af te dwingen, dat hij officier in het Israëlische leger was. Op de derde dag werd hij door een Egyptische officier in zijn cel bezoent. Deze liet hem een deken en voedsel brengen. Eylon die, in tegenstelling lot het eerst gemelde, in het gebied van Gaza aan twee officieren van de internationale legermacht der Verenigde Naties werd uit geleverd, die hem weer ter be schikking van de «•«-«-- onderhoud met president Nasser kon hebben, omdat dit op te korte termijn was aangevraagd. Hij mocht echter wel Cairo bezoeken. Gestoken in nieuwe, hem door de Egyptenaren verschafte kle ren, had Eylon daarop, vergezeld door een Egyptisch officier, Cairo bezocht. 14.000ste SCHIP IN HAVEN VAN ROTTERDAM. Vijftien dagen eerder dan vorig jaar is donderdagochtend het 14.000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnenge komen. Het was het 399 brt me tende kustvaartuig „Altho" van J. Broekema te Hoogezand, dat leeg van Boston (Engeland) kwam. Het koos ligplaats aan de Stieljeskade en zal doorvaren naar Kralingse Veer. Vorig jaar was het 14.000ste schip het Nederlandse kustvaar tuig „Arctic". De K.L.M.-machine PH-DFN, een DC-6b onder gezagvoerder A. van Ulzen moest woensdag avond volgens schematijd om 21.45 uur op Schiphol aanko men. Het toestel was om 8.10 uur plaatselijke tijd van Cairo vertrokken en na en tussenlan ding te Beiruth werd om 12.50 uur te Athene geland. Een uur later steeg Van Ulzen weer op met bestemming Wenen. De weersomstandigheden waren op deze route minder gunstig en in ieder geval had de K.L.M.-ge- zagvoerder op dit traject geen grondzicht. Onderweg werd de PH-DFN door een Tsjechisch mi litair vliegtuig gesommeerd een landing te Bratislava te maken, mogelijk als gevolg van het feit, dat het toestel op dit traject boven Tsjechisch grondgebied had gevlogen. Na drie kwartier op het vliegveld van Bratislava te hebben gestaan kon het K.L.M.-toestel zijn reis vervol gen, landde eerst te Wenen, vloog vervolgens het schema naar Praag en kwam tenslotte met ongeveer 2Vi uur vertraging om 20 minuten na middernacht op Schiphol aan. autoriteiten stelden, deelde nog mede gepoogd te hebben een on derhoud te krijgen met president Nassei. Ook had hij vergunning verzocht voor een reis naar Cairo daar gevestigde Joodse gemeen schap. Een Egyptische luitenant-kolo nel had hem, een dag na dit ver zoek medegedeeld, dat hij geen Bij de herdenking van het feit, Israëlische dat India 10 jaar geleden onaf- de werkgevers woensdag een der gelijke belofte niet wilden geven. Bij de staking van de havenar beiders zijn ongeveer 9.000 man betrokken. Vrijdag zullen ze op nieuw vergaderen. Gisteren was het aantal sta kende havenarbeiders echter ruim duizend hoger dan de dag tevoren. Op 91 schepen werd niet gewerkt. De stakers verklaarden, dat zij in staking zouden blijven, totdat de bedrijfsleiding zeven van hun collega's, die wegens hun weigering om goederen voor de groente- en fruitmarkt te ver laden in reserve waren geplaatst, weer volledig in dienst heeft ge nomen. De Libanese regering van pre mier Sami ei Solh heeft donder dag haar ontslag aangeboden van president Sjamoen. Het ontslag volgt op de verkie zing van een nieuw parlement, dat maandag voor het eerst bij eengekomen is. President Sjamoen heeft de ministers gevraagd voorlopig aan te blijven. Men verwacht, dat premier Sami el Solh op dracht zal krijgen een nieuwe regering te vormen. Een derde van de parlementsleden heeft zich tot dusver achter zijn bui tenlandse politiek geschaard. Egypte heeft een grootscheep se campagne ter verscherping van de boycot van Israël door de Arabieren op touw gezet. Het jongste besluit van de Shell, haar activiteit in Israël stop te zetten, was een van de onmiddellijke resultaten van deze campagne. Generaal Esam el Masry, voor zitter van het Egyptische gewes telijk bureau voor de boycot van Israël, uitte onlangs zijn tevre denheid over dit besluit en ver klaarde dat andere oliemaat schappijen haar voorbeeld zullen volgen. Hij herinnerde er aan, dat de Shell vroeger reeds haar fabriek van insectendoderide mid delen in Israël gesloten en ver vangen had door een fabriek in Cairo, nadat Egypte gedreigd had de invoer van insecticide te verbieden. 67 andere firma's zijn gewaar schuwd dat zij hun activiteit in Israël moeten stopzetten, indien zij niet op de zwarte lijst willen komen. Hiertoe behoren 45 Turk se en 21 andere firma's, vooral Amerikaanse, Britse en Franse, en ten slotte één Libanese, waar van de eigenaar een Jood is. Tot dusver zijn 163 maatschap pijen op de zwarte lijst geplaatst, waaronder 27 Amerikaanse, 18 Britse, 7 Franse, 62 Cyprische en 49 andere, voornamelijk West- europesc. hankelijk werd, heeft premier Nehroe in New Delhi verklaard, dat zijn land met Pakistan in vrede wil leven. Maar dit betekent niet, dat India geïntimideerd kan worden door middel van bedreigingen, aldus Nehroe. Hij voegde hieraan toe dat India zijn rechten op kalme doch vastberaden wijze zal verdedigen. Uiteindelijk zal India's positie in de wereld afhangen van hetgeen door het land op binnenlands ge bied bereikt is, aldus Nehroe. In de afgelopen 10 jaar heeft India het hoofd geboden aan vele pro blemen en de hieraan verbonden moeilijkheden overwonnen. „Wij zullen groter vraagstukken on der de ogen moeten zien en gro tere ontberingen moeten verdra gen. Dit is bij elke strijd om de economische emancipatie van een volk onvermijdelijk, aldus de In dische premier. Vervolgens bracht hij hulde aan de „marte laren" van de opstand van 1857 en verklaarde hij dat het zonder twijfel juist is dat de strijd voor de onafhankelijkheid 100 jaar ge leden begon. Tenslotte prees Nehroe de wij ze waarop de Britten zich uit India hebben teruggetrokken. In Jaipoer, de hoofdstad van Rajasthan, hebben zich donder dag relletjes voorgedaan. Stu denten, die een actie voeren voor verhoging van studietoelagen, vielen het kantoor van Nehroes congrespartij aan. Zij drongen het gebouw binnen en richtten grote schade aan. Ook staken zij verscheidene winkels in brand. De 23-jarige student J. J. Geer- lings uit Bussum, die zijn vakan tie in Jenbach (Oostenrijk) door bracht, wordt sinds 5 augustus vermist. G. ging op die dag ver moedelijk naar het gebied rond de Achensee of mogelijk ook naar een ander deel van Tirol om bergtochten te maken. Bij zijn vertrek zei hij ongeveer vier dagen weg te blijven. Tot op heden is hij echter nog niet terug gekeerd. De autoriteiten hebben over de radio zijn signalement verspreid en de bevolking verzocht om bij het zoeken naar de vermiste be hulpzaam te willen zijn. Zes arbeiders, immigranten uit Nederland, zijn woensdag om het leven gekomen, toen de wan den van een 10 meter diepe bouwput, waarin zij werkten, in stortten en zij bedolven wer den onder ongeveer 150 ton klei. Zij werktert aan de bouw van een pompstation nabij Dresden in de provincie Ontario. De mannen, die allen vijf tot zeven jaar ge leden naar Canada zijn geëmi greerd en de Canadese nationali teit hebben, zijn de 45-jarige Jan Oldervening, uit Aylmar, vroe ger gewoond hebbend in Zuidla ren (Gr.), de 46-jarige Dick Rijk- sen uit Byron, die vroeger in Wageningen woonde, de 42-jarige Jan Bremer uit Aylmer, de 50- jarige Nenne Hovius uit Har- rietsville en diens zoon, de 18- jarige Wilfred. De stoffelijke overschotten van drie der zes slachtoffers zijn geborgen. Reddingsploegen pogen ook de resten der drie andere omgekomenen te bergen. Er zal op korte termijn een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk wor den ingesteld. Enne Hovius was vader van 8 kinderen, waarvan er dus één ook is omgekomen. Het Witte Huis heeft donder dag een verklaring van president Eisenhower uitgegeven, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over een nieuwe beknotting van de hulp aan het buitenland zoals woensdagavond is voorgesteld door een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Deze subcommissie heeft, kort nadat de president gewaarschuwd had dat hij het Congres in spe ciale zitting zal laten bijeenko men als er te weinig geld voor de hulp beschikbaar is, een ver mindering van 809.650.000 dollar aanbevolen. De president deed donderdag in zijn tweede verklaring een be roep op de commissie voor de toewijzingen van het Huis om deze bezuiniging ongedaan te maken. Hij waarschuwde dat ver mindering van de buitenlandse hulp een gevaarlijke vertraging van de modernisering van de strijdkrachten der vrije wereld tot gevolg zal hebben. Voorts protesteerde de president tegen beknotting van de financiële en technische hulp aan de bondge noten van de Ver. Staten. De commissie voor de toewij zingen van het Huis van Afge vaardigden heeft echter, ondanks dit beroep, de door de subcom missie aanbevolen beknotting goedgekeurd. Het Huis en de Senaat hebben reeds in het algemeen het pro gram voor hulp aan het buiten land, tot een bedrag van 3.367.083.000 dollar in het belas tingjaar, dat op 1 juli begon, goedgekeurd, doch nu moeten de gelden nog toegekend worden, waarbij weer het gevaar van be knotting bestaat, getuige de aan beveling van de subcommissie van het Huis, die nu door de commissie voor de toewijzingen is overgenomen. Het bedrag van 3.367.083.000 dollar is reeds 500 miljoen min der dan president Eisenhower aanvankelijk nodig achtte. De commissie voor de toewijzingen wil nu echter slechts 2,5 miljard dollar beschikbaar stellen, reke ning houdend met het feit dat van vorig jaar nog 667.050.000 In het berggebied van Laoe- Joe, in de provincie Sjansi, is het onlangs tot een gewapende op stand gekomen, zo meldt radio- Peking. De leider van de groep, Tsjang Tsjoean Jao, en leden van zijn 'bende zijn gearresteerd. De auto riteiten namen een aanzienlijke hoeveelheid wapens en munitie in beslag. In mei heeft de groep, volgens radio-Peking, het gebouw van de volksraad van Hi-Sang vernield, dorpshoofden aangevallen, par tijfunctionarissen ontvoerd en opslagplaatsen van coöperatieve boerderijen geplunderd. De gearresteerden zullen nog terecht moeten staan. Tunis zal voor het einde van dit jaar zijn eigen valuta schep pen, welke de Franse frank zal vervangen, zo kondigde president Habib Bourguiba donderdag via de radio aan. Hij deelde geen bij zonderheden mede, maar Tunesi sche functionarissen achten het een logisch gevolg van de onaf hankelijkheid van het land, dat het nationale prestige zal vergro ten en de regering het toezicht zal geven over de kredietverne- ning in het binnenland en over de bankbiljettencirculatie. dollar over is voor hulp aan hef buitenland. In Congreskringen verklaarde men, dat het voor president Eisenhower een grote politieke nederlaag zal zijn, als het Huis en de Senaat de nieuwe vermin dering van het bedrag voor hulp aan het buitenland goedkeuren. Volgens waarnemers is Eisen hower in de 4% jaar, dat hij pre sident is, nog niet zo boos ge weest als nu. Hij schijnt vastbe sloten te zijn het Congres in spe- ciale zitting bijeen te roepen als de beknotting niet ongedaan wordt gemaakt. De tegenslag van donderdag si de jongste van een hele serie nederlagen, die Eisenhower in het Congres heeft geleden. Men begint zich af te vragen, in hoe verre zijn invloed ondermijnd is door het feit, dat hij als eerste president valt onder de nieuwe bepaling van de Amerikaanse grondwet, die een derde ambts termijn uitsluit, zodat hij niet meer herkiesbaar is. In Damascus is woensdag een militaire rechtbank ingesteld ter berechting van een groep man nen, die beschuldigd worden van spionage tegen het Syrische le ger ten behoeve van Engeland, aldus een bericht van radio-Cairo. De beschuldigden werden be gin juli gearresteerd. KOEL WEER Het weer in het Noordzeege bied werd donderdag beheerst door een met onstabiele lucht ge vulde depressie, waarvan het cen trum boven de Doggersbank lag. Deze depressie verplaatste zich maar weinig, maar nam wel lang zaam in betekenis af. In ons land kwamen talrijke buien voor, hier en daar vergezeld van onweer. Tussen 7 en 19 uur viel de mees te neerslag in IJmuiden waar 8 mm werd gemeten, en op bijna alle stations werd tenminste 1 mm afgetapt. De temperaturen bleven lager dan woensdag en liepen niet hoger dan 19 graden op. Ook vandaag blijft deze de pressie het weer bij ons beheer sen. De wind blijft matig tot krachtig, overwegend tussen zuid west en west. De buienactiviteit duurt voort en in de temperatu ren komt nauwelijks verande ring. medegedeeld door het K.NJdJ. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. Koel weer. Koel weer met veel bewolking en enige buien. Matige tot krach tige wind overwegend tussen zuid en west. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. v.m. nan. Breskens 5.35 550 Terneuzen 6.10 6.25 Hansweert 6.50 7.05 Walsoorden 7.00 7J5 ZON MAAN op onder op onder P r.g 16 5.27 20.05 21.54 11.49 17 5.29 20.03 22.24 1254 18 5.30 20.00 23.00 1359 19 5.32 19.58 23.44 15.02

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1