Oranjeboom DE BRUID en de MOORDENAARS h Rechtszaken De verklaring over de oorzaak van de treinramp nabij Woensel Drie Amerikanen moeten Syrië verlaten Complot tegen Indonesische staatsstructuur onthuld De kwestie van de «goedkope vlag» fSè TWEEDE BLAD Donderdag 15 augustus 1957 12e jaargang no. 4141 Frans voorstel aan Egypte. BOSBRANDEN IN ITALIË DE AMERIKAANSE HULP AAN HET BUITENLAND Ver. Staten wensen één balistisch projectiel met middelgrote reikwijdte. AMERIKAANSE REACTIE OP DE FRANSE FINANCIËLE MAATREGELEN DE BEGROTING DER VERENIGDE NATIES PROTEST TEGEN SCHIETEN VAN HERTEN SPIONAGE IN OOST-DUITSLAND Wat brengt de radio Mmmm Oud-Bruin U ruikt 't, U proeft 't „vorstelijk" Oranjeboom bier i HET CASSATIEBEROEP VAN „DE ZWARTE RUITER" VRIJE ZEEUW In spoorwegkringen, maar ook daarbuiten, is men verrast over de verklaring die de chef exploi tatie van de Nederlandse Spoor wegen, ir. J. Lobman n, heeft af gelegd over de oorzaak van de treinramp te Woensel. Ir. Loh- mann schreef deze oorzaak toe aan een lastgeving „verkeerd spoor ryden", die volgens hem door de treindienstleider te Eind hoven ten onrecht aan de machi nist van de trein Eindhoven Utrecht is gegeven. De heer Lohmann legde deze ver klaring in eerste instantie af voor het t.v.-journaal. Later heeft hij desgevraagd nogmaals een bevestiging van deze ver klaring gegeven. Toen ir. Lohmann door de verslaggever van het t.v.-journaal verzocht werd voor de t.v. iets over oor zaak en bijzonderheden van de ramp te vertellen heeft hij, zo verneemt het ANP, overleg ge pleegd met de officier van Justitie te Den Bosch, die op de plaats van de ramp aan wezig was. De officicier van Justitie had geen bezwaar te gen een verklaring die uiter aard voor rekening van ir. Lob man bleef. Nader vernemen wij van de zijde der spoorwegen, dat deze ver klaring in het licht gezien moet worden van de eerste indruk die deze spoorwegautoriteit kreeg over de toedracht van Frankrijk heeft Egypte voor gesteld op 26 augustus bespre kingen te beginnen over econo mische, financiële en culturele betrekkingen, en wacht op het antwoord en voorwaarden van de Egyptische regering. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dat Frankrijk van zijn kant als voor waarde de heropening van Fran se instellingen en onderwijsin richtingen in Egypte heeft ge steld. het spoorwegongeval. Het on derzoek, dat inmiddels door de spoorwegen is ingesteld, zal moeten uitwijzen, of de trein dienstleider of 'treindienstlei der inderdaad in gebreke moet (en) worden gesteld. Berichten, als zou de treindienst leider te Eindhoven zijn ge schorst, zijn, aldus de spoor wegen, onjuist. Bij elke onre gelmatigheid waarbij de veilig heidsmensen van de spoorwe gen betrokken zijn, worden deze op nonactief gesteld, al thans geplaatst in de binnen dienst van de N. S. In het be trokken geval te Eindhoven is van deze gedragslijn niet afge weken. Zuid-Italië, Sicilië en Sardi nië, waar het zeer heet en droog is, worden door zware bosbran den geteisterd. Honderden hec taren zijn in de as gelegd. Op Sardinië zijn duizenden stuks vee in de vlammen omgekomen. Ook drie herders hebben het le ven gelaten. De Amerikaanse Senaat heeft de verlening van militaire en economische hulp aan het bui tenland tot een bedrag van 3.367.083.000 dollar goedgekeurd. De regering heeft 3.864.410.000 dollar gevraagd. Nu moet het Huis van Afge vaardigden zich nog over het wetsontwerp uitspreken. De toe wijzing der middelen behoeft opnieuw de goedkeuring van het congres. Besnoeiing blijft steeds mogelijk. Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dins dag medegedeeld, dat de Syrische regering de Amerikaanse zaak gelastigde in Damascus op de hoogte heeft gesteld van haar wens, dat twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade, alsmede de Amerikaanse mili taire attaché, binnen 24 uur Sy rië verlaten. De Amerikaanse zaakgelastigde heeft dit verzoek ingewilligd. De namen van de betrokkenen zijn Francis Gayten, vice-consul, Howard Stone, van de Ameri kaanse ambassade en kolonel Robert Malloy, de militaire at taché. Maandagavond heeft de Syri sche regering in 'n communiqué gezegd, dat de Verenigde Staten een samenzwering op touw had den gezet tegen het huidige be wind in Syrië. Er was een kom- plot ontdekt ter omverwerping van de regering en vervanging ervan door een regering die Is raël zou erkennen en het aan grenzende Libanon zou inlijven. Volgens het communiqué heb- De woordvoerder van het mili taire hoofdkwartier in Djakarta heeft woensdag het bestaan ont huld van een illegale, gewapen de beweging, welke zich ten doei «telde verandering te brengen in de structuur van de Indonesische staat en het stichten van verwar ring. De woordvoerder deelde mede, dat uit documenten, wel ke kortgeleden in beslag wer den genomen is gebleken, dat de beweging van plan was een aantal hoge civiele en militaire autoriteiten te doden of te ont voeren, en een aantal vitale ge bouwen en dergelijke met hand granaten op te blazen. Leden van deze beweging, aldus de woordvoerder, hebben wapens en springstoffen uit een leger- depot gestolen en de vorige maand tweemaal handgranaten geworpen in Djakarta. Voorts verspreidde de beweging ille gale pamfletten, teneinde de be volking te intimideren en op te hitsen. Kolonel Pirngadie, de woord voerder, voegde hier nog aan toe, dat de ordeverstoringen op Dja karta en West-Java zouden wor den geconcentreerd, doch dat te vens pogingen waren gedaan om „andere illegale bewegingen" in verschillende buitengewesten in de plannen te betrekken. De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft dinsdag een commissie benoemd voor een onderzoek, dat moet lei den tot de vervaardiging van slechts één ballistisch projectiel van middelgrote reikwijdte (on geveer 2500 km). Het leger heeft de „Jupiter" ontworpen en de marine de „Thor". De commissie moet thans uitmaken welk pro jectiel het meest beantwoordt aan de behoeften van de Amerikaan se strijdkrachten. De minister heeft reeds ver scheidene malen gezegd, dat het beste projectiel mogelijk de ele menten van de Jupiter en de Thor in zich moet verenigen. De woordvoerder deed deze me dedelingen naar aanleiding van vragen over de arrestatie, enige tijd geleden, van een aantal offi cieren van de landmacht en bur gers in Djakarta en Bandung. Hij weigerde de namen van de gear resteerden bekend te maken, doch zeide dat de bedoelde sub versieve beweging een onderdeel was van een serie gebeurtenis sen, welke zich na 13 augustus vorig jaar hebben voorgedaan. Op die dag trachtten officieren de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdul- gani te arresteren. Enkele weken daarna verklaarde de regering, dat er een complot bestond om de regering omver te werpen. De vroegere wnd. chef-staf van de landmacht, kolonel Zulkifli Lu- bis, die bij dit complot betrokken zou zijn, verdween hierop en be vindt zich sindsdien nog steeds op vrije voeten. Na de maatregelen, die door de Franse regering zijn genomen tot wijziging van zijn wisselkoer senstelsel, gaat de aandacht van bevoegde kringen en waarne mers in de Verenigde Staten veel eer uit naar de toekomst, dan naar de maatregelen zelf. In de Amerikaanse hoofdstad verklaart men, dat slechts het resultaat van de maatregel telt en dat dit resultaat voor het grootste deel zal afhangen van de wijze, waarop de Franse open bare mening zal reageren. Enig officiéél Amerikaanse commen taar ontbreekt, maar in Ameri kaanse kringen, die de gang van zaken in Frankrijk nauwkeurig volgen, merkt men op, dat het, wanneer economische en finan ciële belangen, de verbruikers, de vakverenigingen en de spaar ders vertrouwen schenken aan een regering, wier minister van Financiën ongetwijfeld blijk geeft van moed en initiatief, waar schijnlijk is, dat de maatregelen succes zullen hebben. Ontbreekt dit vertrouwen dan bestaat de kans, dat de inflationistische spi raal niet tot stilstand zal komen. ben de Verenigde Staten vele ma len getracht de Syrische regering omver te werpen, omdat de om standigheden in het land hun niet aanstonden. Een Amerikaan se functionaris, Howard Stone, was naar Syrië gezonden en had zich in verbinding gesteld met leden van de Syrisch socialis- tisch-nationalistische partij en legerofficieren. Volgens het Syrische linkge- oriënteerde blad El Rai el Am bevindt „de voormalige Syrische dictator Adib Sjijakly" die in het Syrische communiqué genoemd wordt, zich thans in Beiroet in een ambassade „die nauwe be trekkingen onderhoudt met de Amerikaanse ambassade". Het blad legt verband tussen het door de Syrische regering ge melde komplot en een aan de Jor daanse minister van Buitenland se Zaken toegeschreven verkla ring, dat Jordanië Syrië zou aan vallen als de Syrische pers de aanvallen op Jordanië niet staak te. De minister zou dit onlangs verklaard hebben. Het doel van deze verklaring was, aldus El Rai el Am, Syrische troepen naar de Jordaanse grens te lokken en zo doende de weg vrij te maken voor de samenzweerders. De Syrische minister van pro paganda en voorlichting, Sayed Saleh Aqil, heeft dinsdag gezegd te menen, dat wat tot dusver is onthuld slechts het begin is van iets veel groters. Hij voegde er aan toe, dat een nieuwe afkondi ging van de staat van beleg in Syrië wellicht nodig zal zijn. De wacht rondom de Ameri kaanse ambassade in Damascus is dinsdag versterkt. De stappen,' door Groot-Brit- tannië in Argentinië ondernomen om te Buenos Aires tot een ge sprek te komen over de wereld scheepvaart en haar toekomst, heeft in kringen van Rotterdam se reders grote voldoening ge wekt. Men wijst erop dat de kwes tie van de goedkope vlag met het jaar urgenter wordt en men acht de tijd gekomen voor óf een be hoorlijke afspraak óf het nemen van tegenmaatregelen. Mr H. Willemse, directeur van Cornelder's Scheepvaart Maat schappij N.V. te Rotterdam, die onlangs nog van zich heeft doen spreken door zijn bezoek aan Israël met het doel een Israëli sche lijndienst te openen, zei let terlijk het volgende: Gemeen schappelijke actie van de scheep vaartnaties om zich tegen de goedkope vlaggen van Liberia, Costarica, Panama en Honduras 1 te weren met inschakeing niet alleen van reders, maar ook van werknemers, lijkt me bijzonder nuttig. Wanneer minister Hof- stra in de Eerste Kamer ver klaarde dat belastingfaciliteiten voor de scheepvaart een niet zo belangrijke rol speelden in verge lijking met de efficiëncy van lan den als Noorwegen en anderen, die van ouds een zeeën hebben bevaren, is dit tot op zekere hoogte juist. Het zal lange tijd mogelijk zijn om de concurrentie van de goedkope vlaggen, die over een mindere ervaring en efficiëncy beschikken, vol te hou den, doch het einde lijkt nader bij dan het nationale optimisme van de minister doet bevroeden. Het is opvallend dat thans ook van Westduitse kant het gevaar van de goedkope vlaggen aan den lijve wordt ondervonden. Ik moet aannemen, dat ook West- Duitsland tot overleg bereid is, waartoe volgens Reuter verschil lende landen zich al bereid heb ben verklaard, aldus mr Willem- se. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjoeld, heeft voor het nieuwe begrotingsjaar der internationale organisatie een begroting tot een bedrag van 54.728.000 dollar ingediend. De begrotingscommissie der Ver. Naties heeft voorgesteld dit bedrag met 1.052.800 dollar te verminderen. De algemene vergadering zal de begroting 17 september a.s. bespreken. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft zich gericht tot de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening naar aanlei ding van het feit, dat door de gemeente Ede het besluit is ge nomen een honderdtal herten te schieten. De vereniging heeft de minister verzocht het daar heen te willen leiden, dat dit schieten zo mogelijk wordt voor komen of althans tot een mini mum wordt beperkt. De vereniging zegt de indruk te hebben, dat het landbouw areaal in de omgeving van Ede niet belangrijk is uitgebreid en dat zij daarom ten zeerste ver wonderd is over het feit, dat de ze maatregel nu plotseling no dig zou zijn. De Oostduitse autoriteiten zul len een nog strenger controle gaan uitoefenen op reizen van partijfunctionarissen en ambte naren naar West-Duitsland, om dat aan het licht gekomen is dat vier secretaressen van ministe ries en overheidsdiensten in Oost-Berlijn spionage voor het Westen hebben gepleegd. Dit heeft partijsecretaris Wal ter Ulbricht dinsdag verklaard in een artikel in het communisti sche partijblad „Neuer Weg". De vier secretaressen, die ge arresteerd zijn, zouden doorsla gen van documenten en besluiten inzake de bouwnijverheid en in vesteringen in Oost-Duitsland aan Westelijke geheime diensten verraden hebben. 16) door SELWYN JEPSON Nadruk verboden. Als er tenminste van een lijk schouwing sprake zou zijn. Daar voor was op de eerste plaats een lijk nodig. Billy Bull vertel de mij dat hij tot nog toe heel weinig van Louise Frempton wist, afgezien van hetgeen Bri gadier Fenny hem verteld had en wat ik zelf reeds wist. Hij kon daar nog aan toevoegen dat zij een vrouw van ongeveer der tig jaar was, en dat haar man een technicus was, vóórdat hij zenuwziek werd en in Tarnwood moest worden opgenomen. Er zou natuurlijk een grondig on derzoek ingesteld worden. Mor gen zou hij wel meer weten, en als ik er belang instelde zou hij me alles laten weten. Ik gaf te kennen dat ik in derdaad belangstelling in die richting koesterde, en ging daarna over op een neutraler onderwerp. Ik hield mij dom mer dan ik was. Billy Bull verorberde een flinke portie aardbeien met slagroom, en praatte ernstig met mij over het huwelijk. Het was een onderwerp dat men ge vaarloos kan bespreken met personen tussen vijf en twintig het goede soort. Ik maakte uit zijn wijze van praten op dat hij mij tot dat soort personen re kende. Ik bracht het gesprek op een ander onderwerp, door te vragen of hij de echtgenoot in de Tarn- wood-Inrichting al gesproken had. Nee, antwoordde hij, de man was te ziek om een gesprek te kunnen voeren. „Ik heb een heel gesprek ge had met de hoofdpsychiater, dokter Alders. Het is een treuri ge geschiedenis. Hij zegt dat Frempton in de mening ver keert dat zijn vrouw twee jaar geleden gestorven is. Maar iede re keer als zij het kind bij hem liet brengen, werd hij onrustig, omdat hij voelde dat de kleine hem te veel aan zijn vrouw her innerde". „Wat vreselijk!" „Hij wordt bezeten door de idee dat zijn vrouw hem twee jaar geleden ontstolen is door Mammon je weet wel, de god van het geld". „Ja, ik had wel meer van die naam gehoord", zei ik. „Hij had haar ontvoerd in een zwarte wagen, en zij was aan Mammon geofferd. Hij had er een complete fantasie over en achtenveertig jaar, mits van opgebouwd", zei Alders. „Het VRIJDAG 16 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; (9.369.40 waterst.); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Dansmuz.; 11.30 V. d. jeugd; 11.45 Idem; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Mil. kapel; 13.55 Beursber.; 14.00 Bas-bariton en piano 14.20 Voordr.14.45 Gitaarspel; 15.10 Gevar. progr.; 16.00 Ora torium; 16.30 Gram.; 16.40 Voor de jeugd; 17.05 Gram.; 17.25 Va- kantietips; 18.00 Nws.; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Caus.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Gram.19.15 Matrozenkoor 19.30 Klankb.; 19.45 Caus.; 20.00 Nws.; 20.05 Filmrubriek; 20.15 Cello en piano; 20.35 Caus.; 20.45 Idem; 21.00 Ritm. muz.; 21.40 Klankb.; 21.55 Buitenl. weekoverz.; 22.10 Strijkork. en solist; 22.33 Gram.; 22.40 Caus.; 22.50 Avondwijding; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.8.15 Gr.; 9.00 V. d. zieken9.30 Lichte muz.10.00 Orgelspel10.30 Morgendienst; 11.00 Radio Fil- harm. ork.12.00 Sopr. en piano 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Vocaal ens.; 12.53 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Salonork.; 13.40 Gram.; 14.25 Omr. ork. en solist; 15.15 Voordr.; 15.35 Cla- vecimbelvoordr.16.00 Tuinbouw- praatje; 16.15 Gram.; 16.30 Strijkkwartet; 17.00 Voordr.; 17.20 Negro-spirituals; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van overzee18.15 Fanfare-ork.18.35 V. d. jeugd; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Re- geringsuitz.19.20 Regeringsuit zending; 19.30 Gram.; 20.00 Ra diokrant 20,30 Musettemuz. 20.40 Caus.; 21.00 Holland Fes tival; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.11 Kamermuz.; 14.00 Omr. ork. en solist; 14.45 Zang en piano; 15.30 Kamermu ziek; 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 17.00 Nws.; 17.10 Weense muz.; 17.45 Gram.; 18.10 Voordr.18.20 Gram.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Opera; 21.35 Gram.; 22.00 Nws.; 22.11 Gram.; 22.25 Orgelconc.; 22.5523.00 Nieuws. feit dat hij haar sindsdien dik wijls op het bezoekuur heeft ge zien, doet hem niets. Ik begrijp er niet veel van, maar de psy chiater zegt dat dit in zijn toe stand heel verklaarbaar is. Het is nu maar de kunst om die ob sessie te breken. Alders is erg overstuur over die zelfmoord. Hij weet niet hoe hij het Fremp ton moet vertellen, nu hij al overtuigd is dat zijn vrouw dood is. Alders zegt dat het psychisch maar al te goed te verklaren is dat hij zich verdronken heeft. Het moet een ondraaglijke si tuatie voor haar geweest zijn". „Natuurlijk", beaamde ik. Billy Bull dronk zijn kopje thee leeg, en zei dat hij maar weer eens aan het strand moest gaan kijken. „Ze zullen nu wel gauw iets vinden", merkte hij op. Hij vertrok, en ik bepaalde mij weer tot mijn eigen gedach ten. Het was reeds over vijven. Dadelijk moest ik naar het di ner bij Sofie, en ik bepeinsde wat ik aan moest trekken. De grote salon op Inderswick is schattig ingericht, met room kleurige betimmeringen, kris tallen kandelabers, enblauw-en- room kleurig gestreepte meu belbekledingen. De ramen ston den op deze zomeravondf open, en Sofie en ik zaten in een ven- sternis met een karaf,, sherry tussen ons in. Als een heel gehoorzaam meis je was ik vroeg gekomen, zodat ik de eerst aangekomene was. De Daimler, de grootste van onze twee wagens, die ik prefe reer wanneer ik in het lang ge- U moet toch óók eens Oud-Bruin bestellen, het iets zoetere Oranjeboom bier met zijn lager alc. gehalte. De verrukkelijke smaak en het fijne aroma zullen U direct opvallen! Weet U, dat ook de dames het graag drinken? Proeft U maar eens een slokje van Uw man Mevrouw, U zult het zeker heerlijk vinden want Oud-Bruin is wérkelijk een tractatie En dan natuurlijk het kostelijke, iets zwaardere Super Pilsner en het voortreffelijke goud gele Pilsener, óók twee bieren die de naam Oranieboom beroemd hebben gemaakt. #1/ (yu super pilsner - pilsener oud bruin »inds 167* BESTEL ORANJEBOOM EN LET OP DAT U HET 00K KRIJGT! TWEE GEDESERTEERDEN UIT CANADESE LEGER BERECHT. De rechtbank te Amsterdam heeft woensdagmorgen twee uit het in Duitsland gelegerde Cana dese leger gedeserteerde militai ren, de 19-jarige Petrus J. M. de W. en de 29-jarige Nathan J. W., terzake van het medeplegen van oplichting meermalen gepleegd veroordeeld tot resp. 12 maanden met aftrek, waarvan vijf voor waardelijk, proeftijd drie jaar en toezicht van de R.K. reclassering, en één jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen De W. was 12 maanden met drie maanden voor waardelijk geëist en tegen de oud ste militair één jaar en 3 maan den, beide met aftrek van het voorarrest. Van de ongeveer 25 oplichtin gen van winkeliers in Amsterdam en Hilversum waren er maar 4 tenlastegelegd. Bij vier winkeliers in deze steden kochten zij ringen, een fototoestel, schoenen en een horloge. Betaald werd met meest al door Nathan ondertekende chèques op de „Bank of Nova Scotia" te Montreal, die ongedekt bleken te zijn. De gedupeerde kleed ga en mijn haar netjes opgemaakt heb, stond gepar keerd tegen de westelijke vleugel van het huis. „Schat", zei Sofie, terwijl zij sherry inschonk, „die ivoorkleu rige japon flatteert je reusach tig. Die is nieuw, hé?" „In zekere zin wel", beaamde ik, terwijl ik over de zware bro- caatzijde streek. Sofie is de laat ste tijd een tikje blasé gewor den, en ik verklapte haar niet het geheim dat ik had met een kleermaker te Lowestoft, en de oude kamferkist waarin de kle ren van mijn grootmoeder la gen. Sofie bekeek mij, zoals men een étalagepop keurt. „Ik hoop dat ik in de smaak val", zei ik een beetje kortaf, maar in plaats van tot inkeer te komen, knikte zij langzaam en zei: „Ja". Maar zou ik er iets voor voelen haar smaragden te dragen? „De smaragden van Inders» wiek!" Mijn mond bleef open staan. „De graaf zou barsten van woede „O nee, vast niet. Hij zal het juist heel goed begrijpen". Het zou erg onaardig van mij geweest zijn, op te merken dat in dat geval de graaf sinds on ze laatste ontmoeting aan in zicht en begrip gewonnen moest hebben, want als er één ding is waaraan hij niet lijdt, dan is het aan overgevoeligheid ten opzichte van de vrouwelijke wensen en verlangens. (Wordt vervolgd.) winkelier had in de meeste ge vallen het verschil in tegenwaar de in Nederlandse guldens uitbe taald. Petrus, in Ravesteijn geboren, emigreerde vijf jaar geleden naar Canada, maar heeft volgens zijn advocaat nog de Nederlandse na tionaliteit, en kan niet worden uitgeleverd. Nathan, in Rusland geboren, wordt door de Canadese militaire autoriteiten als staten- loos beschouwd. Na het onder gaan van zijn straf in Nederland, heeft de Canadese legerleiding nog iets voor hem in petto. Het tweetal was in het najaar van 1956 voor de tweede keer gede serteerd. In het begin van dat jaar waren zij met een vriend naar Frankrijk gevlucht en had den op dezelfde manier in hun levensonderhoud voorzien. Na hun arrestatie en het ondergaan van een disciplinaire straf in hun legerplaats waren zij opnieuw nu naar Nederland gedeser teerd toen zij hoorden, dat hen nog meer straf te wachten stond. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr Loeff, heeft giste ren geconcludeerd tot verwerping van hét cassatieberoep van H. G. uit Mierlo-Hout, bijgenaamd „de zwarte ruiter", die in hoger be roep door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch wegens ver schillende misdrijven is veroor deeld tot 15 jaren gevangenis straf en terbeschikkingstelling. Enige maanden geleden wist G. te ontvluchten uit het huis van bewaring te Scheveningen. In Rotterdam is de vluchteling toen weder gearresteerd. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 28 augustus. De verdediger had o.m. aange voerd, dat de rechtbank, waar van het vonnis is bevestigd, geen rekening hield met de herroeping door de verdachte van zijn aan vankelijk afgelegde verklaringen. De overweging, dat de verdach te voor zijn gewijzigde houding geen aannemelijke reden heeft kunnen opgeven, achtte de advo caat-generaal echter reeds vol doende om de gedane herroeping niet te aanvaarden. Dat verd. de herroepen verklaring heeft afge legd onder opgeven van talrijke met de ware toedracht volkomen overeenstemmende bijzonderhe den, welke tijdens zijn verhoren hem niet zijn medegedeeld, noch in de couranten zijn gepubliceerd, maakt de verwerping van de her roeping nog sterker. Voorts zeide mr Loeff o.a. nog niet in te zien, waarom de recht bank niet in aanmerking zou mo gen nemen de wijze waarop ter beschikkingstelling door de over heid wordt geëffectueerd. Im mers behoort kennis van toepas sing van straffen en maatregelen tot het arsenaal, waarmede een rechter verwacht mag worden te zijn toegerust.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5