Gemeenteraad van Axel NAPOLITAINS 35 Eric de Noorman - De zwarte piraat een zakje chocolade voor cent BEURSOVERZICHT VOETBAL WATERPOLO Bij elke aankoop van 250 gr. koffie of 50 gram Oploskoffie De Gruyter's koffie Goudmerk Roodmerk Blauwmerk Oranjemerk Oploskoffie 250 gr. 258 ctë. 250 gr. 218 ct. 250 gr. 196 ct. 250 gr. 172 ct. busje 50 gr. 245 ct. De gemeenteraad van Axel kwam dinsdagavond j.l. bijeen om een agenda van 10 punten af te doen. Deze lange agenda was ech ter binnen een uur behandeld. Met de voorzitter en secretaris waren alle leden aanwezig. Na het uitspreken van het ge bedsformulier door de voorzitter werden de notulen van de verga dering van 25 juni j.l. ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin mededeling wordt gedaan, dat de Kroon het beroep van de gemeenten Axel, Hoek en Saamslag tot beslissing van het geschil inzake de gemeenschap pelijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht en Vein de dienst van gemeente werken in Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen, niet ontvankelijk heeft verklaard. De heer C. van Bendegem merkte op, dat de raad dit schrij ven wel voor kennisgeving heeft te aanvaarden, zoals B. en W. ook voorstellen, maar dat dit voor de raad toch consequenties mede brengt. Wij hebben in Axel altijd op twee gedachten gehinkt, n.l. een eigen dienst en deelname aan de Centrale Dienst. Nu door de beslissing van de Kroon deze zaak onherroepelijk tot een be slissing is gekomen, zullen B. en W. toch voorstellen moeten doen waarbij een einde wordt gemaakt aan de toestand, dat wij een eigen kostbaar apparaat in stand hou den en tevens onze bijdrage heb ben te betalen aan de Centrale Dienst. De Voorzitter merkte op, dat de heer Van Bendegem zijn be toog beter aan het eind van deze vergadering had kunnen houden. Dit is gewoon een mededeling van de ingekomen stukken, wel ke de raad ter kennis wordt ge bracht. Natuurlijk zal het college van B. en W. de verdere gang van zaken onder het oog moeten zien en de raad eventueel voor stellen moeten doen. De heer De Feijter betreurde de beslissing van de Kroon. Als wij zien, dat de Raad van State ons in het gelijk heeft gesteld en on ze argumenten onderschrijft, had den wij een andere uitspraak mo gen verwachten. De heer Pijpelink vond deze uitspraak voor de gemeente ook zeer jammer. Op deze manier wordt de gemeente een stuk autonomie afgenomen. De heer C. van Bendegem wees er op, dat de gemeenten in 1945 vrijwillig een deel van hun auto nomie hebben prijsgegeven. De Voorzitter was van mening, dat de heer Pijpelink het zo niet bedoelde. De raad wenste op zijn in 1945 genomen beslissing terug te komen, waarvoor ook juridi sche gronden waren. Het beste is thans het schrijven voor kennis geving aan te nemen, waarna B. en W. de nodige stappen zullen doen. welke als gevolg van de be slissing van de Kroon, nodig zul len zijn. Z.h.s. werd aldus besloten. Van de Prov. Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid was een schrijven ontvan gen naar aanleiding van een des tijds door de gemeente gedaan verzoek, om ten behoeve van de 48 woningwetwoningen aan de Julianastraat medewerking te verkrijgen tot 't aanbrengen van electrische installaties en closets met waterspoeling. Het antwoord van het ministe rie op het betreffende verzoek luidt, dat bovengenoemde kosten, welke in hun geheel betrekking hebben op werkzaamheden, die strekken tot een verhoging van het woongerief, volledig door een hogere huur moeten worden ge dekt. Aan het verzoek van het ge meentebestuur om de huurverho ging op 0,50 per woning per week vast te stellen dan wel te willen goedkeuren, dat de eerst komende algemene huurverho ging reeds met ingang van 1 ja nuari 1957 wordt toegepast en dat deze verhoging kan worden aan gewend ter dekking van de las ten, welke uit de voorgenomen verbeteringen voortvloeien, kon de minister niet voldoen. Met inachtneming van een af schrijvingstermijn van 25 jaar en met een rentevoet van 4% en de geraamde kosten van 48.800 bedraagt de huurverhoging 1,30 per week, exclusief waterleiding. Het schrijven heeft dus een te leurstellend antwoord. Niettegen staande dat hebben B. en W. de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting hiermede in kennis gesteld. Dit schrijven heeft het bestuur van genoemde vereniging niet weerhouden om voor dit doel de nodige gelden aan de gemeente te vragen. Aangezien echter de gemeente hiertoe niet over de nodige gelden beschikt en ook niet in de gele genheid is om deze voor dit doel op lange termijn aan te trekken, hebben B. en W. zich, overeen komstig de ontvangen circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken, tot de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gewend met het verzoek om voor deze verbeteringen de nodige gel den in de vorm van een lening beschikbaar te stellen. De heer C. van Bendegem, hoe wel verheugd zijnde, dat deze wo ningen nu ook zodra de gemeen te hiervoor geld kan lenen) in overeenstemming met de tegen woordige eisen gebracht zullen worden, vond het toch wel zuur te moeten ervaren, dat het stre ven van de vereniging van meet af zo is gedwarsboomd. Was haar voorstel destijds door de raad aange.omen om de bouwvereni ging te ontbinden en de woningen onder te brengen in het woning bedrijf, dan waren de verbeterin gen al lang uitgevoerd uit de ge kweekte reserve, welke nu door de gewone dienst der gemeente is opgeteerd. De heer Oggel vroeg, of de werkzaamheden, waarvan hij de noodzaak volledig onderschrijft, nu reeds kunnen aanvangen, met eventueel kasgeld van de bouw vereniging. De Voorzitter antwoordde, dat er z.i. gewacht moet worden tot de lening is gesloten, maar dit is een zaak van de bouwvereniging. De heer C. van Bendegem deelde mede, dat het bestuur van de bouwvereniging, waarvan hij nu zelf lid is, besloten heeft de elektriciteitswerken reeds nu te doen uitvoeren met geld uit het onderhoudsfonds. Z.h.s. werd besloten de ge vraagde voorschotten te verstrek ken, zodra de gemeente hiervoor geld kan aantrekken. De heer Oggel vroeg naar aan leiding van het binnengekomen rapport betreffende de exploita tie van het Julianaziekenhuis te Terneuzen over het le kwartaal 1957, uitgebracht door het ac countantskantoor R. Krol, om meer gedetailleerde cijfers. Het exploitatietekort was be groot op 17.000, terwijl in wer kelijkheid het tekort maar 10.000 is. Meerdere cijfers zou den de raad inzicht kunnen geven of de ontwikkeling ook de goede kant uitgaat. De Voorzitter merkte op, dat dit inzicht te krijgen is door alle rapporten van het accountants kantoor te raadplegen en te vol gen. Alle overige ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Dit was ook het geval met de mededelingen, zoals die in ons nummer van dinsdag 8 augustus j.l. zijn opgenomen. Hierna werden zonder bespre king of hoofdelijke stemming aangenomen de volgende punten der agenda: Voorstel op het verzoek van de heer J. L. J. Maris om ingaan de 1 februari 1958 eervol ontslag als gemeente-secretaris en ambte naar van de Burgerlijke Stand, zulks onder hartelijke dankbe tuiging voor de langdurige en vele diensten, aan de gemeente bewezen. Voorstel op de circulaire van Ged. Staten inzake de bezoldi gingsregelingen voor de secreta rissen en ontvangers der gemeen ten. Bij B. en W. bestaat geen be zwaar tegen deze ontwerp-rege- ling, mits de procentuele verhou ding tussen de bezoldiging van de burgemeester en die van de secretaris, zoals deze op 1 januari 1954 bestond, voor laatstgenoem de functie niet ongunstiger wordt. Aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de raad behoudens de genoemde restrictie, tegen dit ontwerp geen bedenkingen heeft. Tegelijkertijd werd behandeld het schrijven van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren. Deze organisatie vroeg om bij Ged. Staten kenbaar te maken, dat hetgeen in hun schrijven aan dat college is vermeld, alsnog behoort te geschieden, d.w.z. dat met betrekking tot de door de gemeente zelf te treffen bezoldi gingsmaatregelen uiteraard hand having van de bestaande verhou dingen tussen de jaarwedde van de secretaris en die van de ove rige functionarissen (diensthoof den, 1ste ambtenaren ter secre tarie, enz.) noodzakelijk wordt geacht. Voorstel op het schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van een rondschrijven van de minis ter van Binnenlandse Zaken c.a. inzake de looncompensatie in ver band met de huurverhoging per 1 augustus 1957 ten behoeve van de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de Burgerlijke Stand in Zeeland, te berichten, dat hiertegen geen bezwaar be staat. Voorstel op de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken c.a. inzake looncompensa tie in verband met de huurverho ging per 1 augustus 1957 voor het personeel der lagere publiek rechtelijke lichamen en een nader voorschrift met betrekking tot de verhoging van de kindertoelage. De minister van Binnenlandse Zaken c.a. deelt bij brief van 27 juni 1957, no. U, 26674, enige maatregelen mede inzake de loon compensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 voor het personeel der lagere publiekrechtelijke licha men. Deze compensatie zal omvat ten: 1. Een loonbijslag met ingang _570S14 (ter waarde van 70 cent) geldig van 14 t/m 20 augustus 1 957 DE GRUYTER van 1 augustus 1957 aan de man nelijke en ongehuwde vrouwe lijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan de overigen, voorzover zij kostwinner (ster) zijn, van 2 en 2. een verhoging van de kin dertoelage met ingang van 1 juli 1957. De compensatie zal in twee keer worden uitbetaald, de eerste keer over de maanden augustus en september, resp. juli, augus tus en september, en de tweede keer over het vierde kwartaal 1957. Als peildatum moet 1 augustus worden aangehouden voor het bepalen van de grootte van het salaris of loon (uitkeringsbasis), waarnaar de compensatie moet worden berekend. De eerste uitkering over het eerste tijdvak van de loonbijslag bedraagt 4 van het salaris of loon, dat op de peildatum wordt genoten door de maandloners en 17,4 voor de weekloners, met een maximum van 34,80 en een minimum van 22,62. Voor nevenbetrekkingen geldt het minimum niet. De betaling zal zo mogelijk dienen te geschieden in augus tus, tegelijk met de uitkering ingevolge de ziektekostenrege ling. De tweede uitkering bedraagt 6 voor de maandloners en 26,1 voor de weekloners met een maximum van 52,18 en een mi nimum van 33,92. De verhoging van de kinder toelage bedraagt voor het le, 2e en 3e kind 1,56 per kind en voor het 4e en elk volgend kind ƒ2,34 over het tweede halfjaar 1957. De compensaties kunnen als uitkering-ineens bij wijze van voorschot worden betaald. In verband met het bijzondere karakter van deze compensatie, welke voorlopig niet in de pen sioensgrondslag wordt opgeno men, en aangezien de categorie van belanghebbenden afwijkt van die in de salarisverordening, als mede omdat in het particuliere bedrijf de voorgestelde bijslagen eerst volgend jaar in de arbeids overeenkomsten zullen mogen v/orden verwerkt, verzoekt de minister, de verbeteringen nog niet in de bezoldigingsverorde ning op te nemen, doch deze in een afzonderlijk besluit vast te stellen. Het komt B. en W. het eenvou digst voor, een besluit vast te stellen, waarbij de ministeriële brieven van toepassing worden verklaard. Het plaatselijk georganiseerd overleg behoeft hierover niet te worden gehoord. Het aangeboden ontwerp-besluit werd aldus vastgesteld. Voorstel tot wijziging van de kindertoelage-verordening. Bij raadsbesluit van 16 april 1957 werd, naar aanleiding van een brief van de minister van Binnenlandse Zaken c.a. aan het gemeentepersoneel een tijdelijke uitkering van 10 op de kinder toelage toegekend voor het tijd vak van 1 oktober 1956 tot 1 januari 1957 in afwachting van de wijziging van de kinderbijslag wet. Deze wijzigihg is inmiddels tot stand gekomen. In verband hiermede dient de kindertoelage ver ordening dien overeenkomstig te worden gewij zigd, om erkend te blijven als bijzondere regeling in de zin van artikel 5 van de kinderbijslag wet. Deze wijziging betreft de ver hoging van de toelage en de bij slag, genoemd in de artikeien 4 en 4a en zal gelden vanaf 1 ja nuari 1957. Ook dient-artikel 1 van de ver ordening te worden gewijzigd, om buiten twijfel te stellen, dat onder het begrip „ambtenaar" niet vallen die personen, waar voor de gemeente niet bevoegd is, de bezoldiging te regelen (bijv. secretaris, ontvanger en ambtenaren van de burgerlijke stand). Voorts moet in dit artikel de omschrijving van artikel 11 van de arbeidsovereenkomstenveror dening in overeenstemming wor den gebracht met de redactie van dit artikel. Artikel 13 behoeft wijziging, omdat de hier vermeide 'over gangsbepalingen in lid 1 en 3 nun betekenis hebben verloren. Het centraal bureau inzake ge meenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaan gelegenheden deelt bij schrijven van 1 juli mede, dat eèntraal overleg is gepleegd met de ver tegenwoordigers van de perso neelsorganisaties, die met de wij ziging instemmen. Plaatselijk overleg kan daarom achterwege blijven. Voorts deelt dit bureau mede, dat met de ministers contact heeft plaats gehad, zodat aange nomen mag worden, dat tegen vaststelling van deze wijziging geen bezwaren bestaan. De noodzakelijke wijzigingen zijn verwerkt in het ontwerpbe sluit. Voorstel op het verzoek van de Vereniging tot instandhouding ener Fröbelschool te. Axel, om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van ontwikke lingsmateriaal. Op grond van de art. 50 en vol gende van de Kleuteronderwijs wet werd de gevraagde medewer king verleend tot de aankoop van ontwikkelingsmateriaal ten be hoeve van de van genoemde ver eniging uitgaande neutrale kleu terschool aan de Nieuwstraat. Voorstel op de ingekomen ver zoeken om een tegemoetkoming in de vervoerskosten voor het schoolbezoek ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920, zulks overeen komstig de daarover uitgebrachte adviezen, Tenslotte werden de gemeente en andere begrotingen, dienst 1958 aangeboden, in verband waarmede voor de behandeling hiervan de volgende afdelingen werden samengesteld: Afd. I: Wethouder P. van Ben degem, C. van Bendegem, F. Ger- rits, A. Kesbeke, E. Maas en D. J. Oggel. Afd. II: Wethouder C. de Put ter, mevr. H. FolkersmaStaal, K. Hamelink, W. de Feijter, L. de Kraker, P. A. Wondergem en J, Pijpelink. Omvraag. De heer K. Hameiink infor meerde naar de woningtoewijzing aan de gemeente en wanneer eventueel met bouwen zal wor den begonnen. Vervolgens vroeg spr. wanneer zal worden begonnen met iets van de sanering der oude wijk te realiseren. De heer E. Maas vroeg een strenger toezicht op de vóórtuin tjes bij de woningen van het V/oningbedrijf. De heer C. van Bendegem vroeg de bomen aan de Bylocque straat zó te snoeien, dat de bewo ners er minder last van hebben. De heer J. Pijpelink vroeg om lichtpunt aan de Axelse Sassing bij het einde van de Sasdijk. Verder vroeg hij om er bij de Nederlandse Spoorwegen op aan te dringen, dat zij het wegdek op het viaduct bij Schapenbout repa reert. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. INFLATIEMARKT. De inflatietendentie waarvan dinsdag de Unilevers plus de scheepvaartfondsen, zoals ge meld, de voorlopers waren, heeft zich woensdag, door flinke pu blieke aankopen, verder met kracht voortgezet. Na de publi- katie van de weekstaat van de Nederlandsche Bank, is deze marktstemming niet te verwon deren, aldus insiders ter beurze. Immers, een deviezenachteruit- gang van ƒ100 miljoen in 1 week tijds, is geen kleinigheid, temeer, daar de voorafgaande weken reeds behoorlijk aan kwa liteit van onze deviezen werd geknabbeld. Het is logisch, dat in deze financiële verwarde tijd j er plotseling geen verkopers te vinden zijn, waardoor de stij ging wel eens een geforceerd karakter zou kunnen krijgen: De vrijwel enige tegenpartij ter beurze wordt gevormd door de beroepshandel, die van tijd tot tijd tot winstnemingen over gaat, om een uur later of de vol gende dag weer in de markt te stappen. Kocht het publiek de laatste tijden Duitse, Amerikaanse en Canadese waarden, thans is het tot de konklusie gekomen, dat er in ons eigen land mogelijk heden voor een prima geldbeleg ging aanwezig zijn. Men vlucht thans in de Nederlandse waar den. Koninklijke Olies werden rond de ƒ218.50 verhandeld en wonnen 3,50 ofwel circa 17 pun ten bij dinsdag. Philips die dins dag niet zoveel hoger kwamen, monteerden woensdag 10 pun ten, koers 294. Unilevers waar voor bij opening flinke strijd werd geleverd tussen hoeklie- den en commissiehuizen, tenge volge van middenkoers belan gen, voegden zeven punten winst aan de vijf van dinsdag toe. Koers 459. A.K.U.'s met goede perspectieven in Duits land en Amerika verbeterden 6 punten op 187 Vi, terwijl K.L.M. hier de rij sloot met een gulden avance, op 130. De scheepvaarten hebben de smaak te pakken en bleven in de running. Holland Amerika- lijn plus 4, Van Nievelt 5, de overige waarden 2 tot 4 punten hoger. Ook de cultures pikten hun graantjes mee en profiteer den van 't feest. Deli's, H.V.A.'s en Amsterdam Rubbers circa 2 punten beter. Een zeer verwonderlijke markt was er woensdag in de staats fondsen. De angst voor een eventuele devaluatie van de gul den was hier in financiële krin gen aanwezig en na een inge wikkelde prognose, kwam men tot de konklusie, dat een deva luatie tot aankopen van de staatsfondsen tengevolge zou kunnen hebben, omdat door een devaluatie het geld ruimer wordt en de rente op een lager niveau zou kunnen komen. De staffels, waren circa procent hoger niettegenstaande de on gunstige weekstaat van de Ne derlandsche Bank. De overige obligaties verbeterden tót procent. Prolongatie 414 procent. BEURSIND1CES. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 12/8 13 8 329.60 331.61 149.25 150.1 i 147.00 153.97 112.76 113.41 93.79 95.45 14/8 339.35 153.34 153.2» 115121 97.66 223.71 226.45 230.42 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 213.19—216.00 218,—) A.K.U.; 186 (187Va) Philips: 287 ged. en bieden292V; slot 289 bied (294> Unilever: 449454 slot 450 bied (457» 33. Hijgend waadt Eric aan land, waar zijn mannen hem opwach ten. Er wordt niemand vermist en ongeluk ken zjjn er evenmin. Slechts enkelen heb ben een kleine verwon ding opgelopen. In spanning slaat de Noorman het gedrag van de twee piraten schepen gade. Ze krui sen nog even heen en weer voor de kust, maar het is duidelijk te zien, dat de piraten besloten hebben geen achtervolging in te zetten. „En nu moeten we als een haas proberen de haven van de handels vloot te bereiken, vóór deze zee kiest," zegt Eric. „Als we geen tegenslag hebben, kunnen we nog juist op tijd zijn." Onmiddellijk begeven ze zich op weg en zetten er flink de pas in. De eerste dag schieten ze goed op, maar de daarop volgende morgen zijn ze nauwelijks enkele uren on derweg als Eric eensklaps stil staat. „Ik vreesde het al," mompelt hij, wijzend op een brede zee-arm, die diep landinwaarts gaat. „Wie weet welke omweg wij moeten maken om op de andere oever te komen en ons zoveel tijd zal kosten, dat wij te laat zullen komen om met de vloot mee te varen." NEDERLAND—BELGIE OP 16 NOVEMBER? De K.N.V.B. heeft onlangs aan de Kon. Belgische voetbal bond gevraagd of deze bereid zou zijn de wedstrijd Neder landBelgië, die op zondag 17 november a.s. te Rotterdam is vastgesteld, een dag te vervroe gen en dus op zaterdag 16 no vember te spelen indien daartoe van Nederlandse zijde het ver zoek werd gedaan. In zijn laatste vergadering heeft het bestuur van de Belgi sche voetbalbond uitgemaakt dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Het bestuur van de K.N.V.B. zal binnenkort beslis sen of inderdaad een dergelijk verzoek zal worden gedaan. Zon dag 17 november zou dan ge heel vrij blijven voor de compe titie. OM DE TROFEE ITALIA. HongarijeItalië 42 Te Zagreb in Zuid-Slavië is het internationaal waterpolo-tomooi voortgezet met de wedstrijd tus sen Hongarije en Italië. De Hongaren wonnen met 42, nadat de rust met gelijke stand was ingegaan: 11. ZuidslaviëRoemenië 91 De wedstrijd tussen Zuidslavië en Roemenië is met 91 door de Zuidslaviërs gewonnen. Bij de rust was de stand reeds 50 in het voordeel van de gastheren. RuslandNederland 91 De wedstrijd tussen de water polo zeventallen van Rusland en Nederland is met 91 door de Russen gewonnen. Bij rust had Rusland met 4—1 reeds de lei ding.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3