Nieuwe Franse operaties in Algerië Chroesjtsjef terug in Moskou HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ultimatum aan Poolse stakers De speciale zitting van de Verenigde Naties over Hongarije Amerikaanse belangstelling voor Franse economische maatregelen Kritiek van Fullbright op Dulles Contra-revolutionaire groepen China DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4141 EERSTE BLAD Laatste 10 dagen ongeveer 1000 opstandelingen gedood EINDE VAN STAKING VAN COVENT GARDEN ARRESTATIES ONDER NATIONALISTEN IN ZUID-SU M ATRA STAKING IN HAVEN ORANJESTAD VERKIEZINGEN IN BRITS GUYANA DE ONGELUKKEN IN DE ALPEN NIEUW PROCES OVER DE „SCHAT VAN DONGO" WESTDUITSE REACTIE OP CHROESJTSJEFS WOORDEN AMERIKANEN NAAK CHINA BEKENTENIS VAN CHINESE MINISTER EGYPTE LEVERT ISRAËLIËR UIT DE DUITS-RUSSISCHE BESPREKINGEN IN MOSKOU in HET PROCES TE CAIRO ARBEIDSONRUST IN BRITSE METAALINDUSTRIE Frankering bij abonnement: ierneuzei, Directeur-Hoofdredacteur 1 van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 en 251C Nü 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum rter advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1 - Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad 20 cent meer De Franse strijdkrachten heb ben in de afgelopen tien dagen tijdiens operaties in verschillende delen van Algerië ongeveer dui zend opstandelingen gedood. De operaties hadden ten doel een groot offensief van de opstande lingen vóór de komende zitting van de algemene vergadering der V.N. in de kiem te smoren. Het opperbevel in Algiers heeft bijzonderheden over de massale Franse actie bekendgemaakt. Oorlogsvliegtuigen maakten ter ondersteuning van de landstrijd krachten meer dan 2.000 vluch ten en oorlogsschepen hielpen sterkten van de opstandelingen langs de kust bombarderen en patrouilleerden om de aanvoer van wapens over zee te voorko men. De belangrijkste operatie werd uitgevoerd in het woeste Boe Zegza gebergte, ongeveer zeven tig km ten zuidoosten van Al giers. De Fransen zeggen, dat zij een strijdmacht uitschakelden welke onlangs 21 Franse solda ten doodde. 128 opstandelingen werden gedood en dertien gevan gen genomen. Aan Franse zijde werden elf soldaten gedood en dertien gewond. Volgens de Fransen hadden de opstandelin genleiders hun troepen in het ge bergte opnieuw gegroepeerd voor een „algemeen offensief", dat ten doel had vóór de bijeenkomst van de algemene vergadering der Ver. Naties indruk te maken op de openbare mening in de wereld. Woordvoerders van het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront hebben intussen in verscheidene hoofdsteden hun verklaring her haald, dat zij met Frankrijk al leen besprekingen willen voeren op basis van erkenning der Alge rijnse onafhankelijkheid. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen zijn sedert het be gin van de opstand, 33 maanden geleden, ongeveer 36.000 opstan delingen gesneuveld, tegen onge veer 4.000 man aan Franse zijde. De Fransen hebben 400.000 militairen in Algerië, die vech ten tegen een „hader kern" van ongeveer 20.000 man geregelde troepen der opstandelingen in uniform, die dikwijls met de mo dernste automatische wapens zijn uitgerust. Uit Franse mili taire bron wordt vernomen, dat de opstandelingen voor sommige operaties hulptroepen op de been bewijzen dat de opstandelingen in bataljons gereorganiseerd zijn. Op een marktplein te Saint- Donat nabij Setif in West-Alge- rië is woensdag een granaat tus sen een groep soldaten en bur gers gegooid. Tien personen wer den gewond. In Constantine werden twee jonge Algerijnen wegens terro ristische daden terecht gesteld. 98 rebellen hebben dinsdag het leven verloren in een tien kilometer ten zuidoosten van de Algerijnse plaats Tebessa gele verd gevecht met Franse veilig heidstroepen, die ook nog vijf opstandelingen gevangen na men. De Franse verliezen waren vijf doden en enkele gewonden. 46 opstandelingen het leven. Meer naar het oosten geraak ten Franse militairen slaags met een groep van een 150 ver zetslieden. Hierbij verloren een kleine zeventig opstandelingen het leven. De Fransen maakten ook vele wapens buit De sjouwers van de Londense groente- en fruitmarkt Covent Garden hebben woensdag beslo ten hun staking, die reeds 31 da gen duurt, te beëindigen. Het besluit werd met 509 tegen 432 stemmen genomen op een stormachtige massabijeenkomst die drie uur duurde. Men verwacht dat de sjouwers van vier andere markten in Lon De Franse veiligheidstroepen den, die uit solidariteit met Co- 'vent Garden staakten, maandag het werk zullen hervatten. De 8.000 havenarbeiders die ook aan de staking meededen, zullen ver moedelijk al eerder aan het werk hebben in de afgelopen drie da gen belangrijke operaties in het gebied ten zuiden van Algiers uitgevoerd, waarbij 126 rebellen het leven hebben verloren. Aan Franse zijde sneuvelden elf man. gaan. De stakers van Covent Garden Bij een gevecht in de sector besloten het werk maandag te van Djebel Boe Zegza verloren hervatten. GEEN FELICITATIES OP 16 AUGUSTUS a.s.! Het huldigingscomité „Ritter 75" verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de geboorte dag van dr. P. H. Ritter jr. deze week nog niet zal worden her dacht, omdat er een nationale huldiging wordt voorbereid voor 28 september a.s. Vrienden en bewonderaars van de populaire radio-spreker wor den derhalve dringend verzocht de bewijzen van dankbaarneid niet te versnipperen, maar zo mogelijk allen bijeen te brengen voor het nationaal geschenk, dat dr. Drees de jubilaris hoopt aan te bieden tijdens de receptie van volgende maand. Bijdragen kunnen worden ge stort op giro 21 97 10 ten name van C. A. Schilp te Utrecht, pen ningmeester van 't werkcommité. Zij, die een steentje bijdragen tot het geschenk, kunnen hun handtekening plaatsen op specia le stroken, welke zullen worden ingeplakt in het herinnerings album. Het laatste boekenhalfuur zal wel geheel in het teken komen te staan van dr. Ritters afscheid. Daags na de huldiging krijgt deze gezaghebbende figuur nl. de ge legenheid te spreken over zijn be ginselen en de jarenlange micro- foonarbeid, de kritiek en de cri ticus. Hij wordt ingeleid door jhr. Th. Roëll, voorzitter van de A.V.R.O. Anny Sehuitema draagt een novelle van hem voor. Deze uitzending zal plaatsvinden op zondagmiddag, 29 september, van 2 tot 2 uur 40. Aan de stakers bij het stads vervoer in Lodz is het ultimatum gesteld, dat zij voor 3 uur plaat selijke tijd het werk moesten hervatten. Om 2.20 uur is de voornaamste tramremise door sterke eenheden politie en militie omsingeld. Deze remise was door de stakers bezet. De stakers, die hebben laten weten dat zij aan hun eisen vast houden, zijn uit drie remises door politie en militie verdreven. De voornaamste eis is een loonsverhoging van 5 zloty per uur en een toeslag van 100 zloty per maand. De aanval op de hoofdremise werd om 2.30 uur ingezet door naar schatting 3.000 man. De stakers boden geen verzet. Politie en militairen namen de bediening van de trams ter hand en na korte tijd was er in de ge hele stad weer tramverkeer. rri Later op de dag werden de brengend Er rijn in de laatste tijd I trams bestuurd door inspecteurs Naar wij vernemen ligt het in een vertaling in het Nederlands van dit rapport zoveel mogelijk zal bevorderen. Van Nederlandse de bedoeling, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, de speciale zitting van de Verenigde Naties over het Hongaarse vraagstuk in New York zal bijwonen. Deze speciale zitting, die vol gens berichten uit New York op 10 september een week dus voor de aanvang van de 12 zit ting van de algemene vergade ring zou beginnen zal gewijd worden aan de bespreking van bet rapport van de Verenigde Na ties over Hongarije. Het voorne men van minister Luns deze be sprekingen bij te wonen vloeit voort uit het standpunt van de regering, dat het rapport over de Hongaarse opstand ernstige aan dacht verdient. Dit is ook geble ken uit de mededeling van enige tijd geleden, gedaan in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Goedhart, dat de regernig zijde wordt het ook zeer belang rijk geacht, dat de verdere behan deling van de Hongaarse kwestie op de twaalfde zitting van de algemene vergadering op de spe ciale zitting zo goed mogelijk wordt voorbereid. Het ligt voorts in de bedoeling, dat minister Luns in aansluiting op de speciale bijeenkomst de leiding op zich zal nemen van de Nederlandse delegatie bij de twaalfde zitting die op 17 sep tember zal worden geopend. Uit Palembang werd gemeld, dat de „Garudaraad" een aan tal plaatselijke leiders van de nationalistische partij heeft la ten arresteren, op de beschuldi ging plannen te hebben ge smeed om het militaire bestuur in Zuid-Sumatra omver te wer pen. De volgende maand zullen in Zuid-Sumatra regionale verkie zingen worden gehouden. Polk tieke waarnemers in Djakarta voorspelden, dat noch de natio nalisten, noch de communisten in Zuid-Sumatra enige kan» zullen maken, evenmin trou wens als in de andere rebel lerende buitengewesten. Financiële, economische en po litieke Amerikaanse kringen to nen nog steedsi levendige belang stelling voor de monetaire Fran se maatregelen, maar men neemt de uiterste terughoudendheid in aoht. Over het geheel genomen kan gezegd worden, dat men de te Parijs genomen beslissingen beschouwt als een stap in de goede richting. Wat de goedkeuring van het Internationale Monetaire Fonds I.M.F.) betreft, zoa"i> bekend zijn tijdens de bijeenkomst van het fonds van zaterdag j.l. voor behouden gemaakt en is de goedkeuring van het Franse be sluit verleend met de toevoe ging, dat het fonds duidelijk ge wezen heeft op de noodzakelijk heid van het verlenen van een tijdelijk karakter daaraan. Tij dens de komende bijeenkomst van het I.M.F. in september a.s., waaraan ook de Franse minis ter van Financiën, Gaillard, zal deelnemen, zal waarschijnlijk geen enkele opmerking worden gemaakt over de duur van de genomen maatregelen, gezien de goedkeuring, welke aan de Franse maatregelen werd ver leend. Toch is het waarschijn lijk, dat het fonds, wanneer de maatregelen, als het fonds in 1958 bijeenkomt, nog van kracht zouden zijn, niet zal nalaten blijk te geven van zijn princi pieel verzet tegen een stelsel, dat het slechts bij wijze van uitzondering kan aanvaarden. Verder is men van mening, dat het feit, dat op de onoffi ciële markt de dollar nog steeds genoteerd wordt op het niveau, dat op deze markt vrijdag j.l. gold en dat hoger is dan het door de Franse regering vastge stelde, meer het gevolg is van het ontbreken van bijzonderhe den over de wijze van toepas sing der maatregelen dan aan speculatie tegen de frank. In bepaalde welingelichte kringen blijft men zich afvra gen, wat de volgende étappe van het Franse programma zal zijn. Het zou, zo verklaart men, een leningsaanvrage kunnen zijn bij het I.M.F. of bij de Amerikaanse export-import- bank. Er is nog geen aanvrage gericht tot het I.M.F.waar Frankrijk nog de beschikking heeft over 262 miljoen dollar. Het fonds zal zich echter zeker op d;e hoogte stellen van df doeltreffendheid der maatrege len, alvorens het tot onderhan delingen overgaat. Uit Brussel wordt gemeld, dat de voorzitter van de Euro pese commissie voor toerisme, Arthur Maulot, zich schriftelijk tot de directeur-generaal voor het toerisme in Frankrijk heeft gericht, en uitdrukking heeft gegeven aan zijn verontrusting ten aanzien van de terugslag van de Franse maatregelen op het Europese toerisme. In zijn brief merkt hij op, dat het tot stilstand komen van de Franse toeristenstroom naar het bui tenland gevaarlijke gevolgen kan hebben voor de toeristenin dustrie in de Europese landen. van het trambedrijf. Zij hebben niet aan de staking meegedaan. Er waren geen conducteurs op de wagens en er werden geen kaart jes verkocht. De ochtendbladen in Lodz pu bliceerden woensdagochtend een officiële bekendmaking, waarin gezegd werd dat de stakers er mee hebben ingestemd het werk te hervatten, omdat het in het landsbelang is. Aanvankelijk werden de trams die woensdagochtend reden door controleurs bestuurd, doch later op de dag meldden zich meer en meer trambestuurders. Het ge wapende escorte dat op de eer ste trams meereed, is terugge trokken. Volgens het blad „Driennik Lodzki" hebben de meeste sta kers dinsdag op een bijeenkomst besloten het werk te hervatten, omdat „na twee dagen gebleken is dat de staking door de bevol king veroordeeld wordt" en de fabrieksarbeiders de staking niet steunden. Het werk kon echter niet direct hervat worden, om dat sommige groepen „bleven aandringen op voortzetting van de staking", aldus het blad. De minister van Openbare Diensten, Sroke, heeft tijdens een bezoek aan Lodz beloofd, dat dit jaar 50 zloty besteed zal wor den om de lonen van tramperso neel in het hele land te verhogen. De stakers eisten aanvankelijk een loonsverhoging variërend var. 800 tot 1200 zloty per maand. Volgens ooggetuigen hebben Poolse militairen dinsdagnacht traangas gebruikt om stakers uit een der grote tramremises in Lodz te verdrijven. Toen de militairen bij de remi se aankwamen, de bajonet op het geweer, vormden vrouwelijke conducteurs een kordon om de militairen tegen te houden. De traangasbommen braken echter het verzet voor het tot een hand gemeen kwam. In Oranjestad op Aruba is woensdagmiddag een staking uitgebroken onder de havenar beiders. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een loongeschil tussen de arbeiders en de reders. Eerstgenoemden eisen een loonsverhoging van 25 percent. De reders hebben een verhoging van 10 cent per uur aangeboden. De aanhangers van Cheddi Jagan, die vier jaar geleden door de Britse regering als eer ste minister van Brits Guyana werd afgezet op beschuldiging van een poging tot vorming van een communistische staat, heb ben de leiding genomen bij de maandag in Brits Guyana ge houden verkiezingen vooi 14 le den van de wetgevende vergade ring. Zij verwierven 5 van de 9 ze tels die tot nu toe zijn verdeeld. Men verwacht dat zij 7 a 8 ze tels zullen krijgen. De twee mannen, die naar men aannam de nieuwe regering zouden lei den, werden verslagen. Het zijn Lionel Lukhoo, de leider van het nationale arbeiderspartij en John Carter, de leider van de verenigde democratische partij. De Amerikaanse democrati- dat het onderzoek stopgezet is, sche senator J. W. Fulbright omdat de commissie waarin heeft woensdag in het Ameri-1 drie democraten en drie reps- kaanse Congres verklaard, dat j blikeinen zitting hadden het besluit van minister Dulles, j geen overeenstemming kon be- vorig jaar, om het aanbod van reik over een verslag,, dat kri- Amerikaanse steun voor de tiek zou leveren op het belfiS bouw van de dam bij Aswan in van minister Dulles" Egypte in te trekken, en waar door Egypte in de armen van de Sowjet-Unie werd gedreven, genomen is „tegen het advies van de Amerikaanse ambassa deur in Egypte en de directeur van de internationale herstek bank in". Na de intrekking van dit aanbod nationaliseerde pre sident Nasser het Suezkanaal. De redenen voor dit „slecht overwogen" besluit, die het mi nisterie van Buitenlandse Za ken naar voren heeft gebracht, waren volgens Fulbright on juist. Het Amerikaanse aanbod werd niet vóór doch na de Egyptische overeenkomst met Tsjecho-Slowakije voor ruil van katoen tegen wapens, gedaan. Senator Fulbright is voorzit ter geweest van de subcommis sie van de Senaat voor onder zoek naar de politiek ten aan zien van het Midden-Oosten. Hij verklaarde woensdag voorts, Het aantal mensen dat deze zo mer in Oostenrijks Tirol door on gelukken in de bergen om het leven is gekomen, is gestegen tot achttien, doordat de 18-jarige Ba- lette Sinz uit München, die zon dag bij een val gewond werd, dinsdag in het ziekenhuis vam Innsbruck is overleden. Het proces tegen 35 partisa- nen uit de oorlog, die verdacht worden van at diefstal van een groot deel van de geldschat, waarmee Mussolini zich in 1945 getracht heeft uit te voeten te maken, zal van voren af aan moeten beginnen. Een der jury leden, de 62-jarige Silvio Aldri- ghetti, is nl. dinsdag doodge schoten in zijn huis in Padua aangetroffen. Er lag een revol ver naast zijn lijk. Volgens de wet moet er nu een nieuwe jury worden gevormd en een nieuw proces worden gehouden. Het oude proces liep al drie maan den. De Sowjet-partijsecretaris Chroesjtsjef is woensdagmiddag per vliegtuig in Moskou aange komen. De Sowjet-delegatie onder lei ding van Chroesjtsjef, welke in Oost-Duitsland besprekingen heeft gevoerd, werd op het vlieg veld door verscheidene Sowjet- leiders, onder wie president Wo- rosjilof, premier Boelganni en minister van Defensie Zjoekof, ontvangen. Een talrijke menigte stond opgesteld langs de weg van het vliegveld naar het sport stadion „Lenni", waar een grote bijeenkomst werd gehouden. Op de welkomstbijeenkomst in het Lenin-stadion zei Chroesjt sjef onder meer: Indien dr Ade nauer (de Westduitse bondskan selier) zijn hoofd zodanig ver liest dat hij ons, om het Duitse probleem op te lossen, in een oor log wil storten, zal hij niet alleen te maken hebben met het Duitse volk, maar met alle volkeren van de landen van het verdrag van Warschau. Vóór Chroesjtsjef voerden de gebruikelijke drie sprekers op dergelijke bijeenkomsten het woord: Een arbeider, een intel lectueel en een meisje. Zij gaven uiting aan de „geestdrift" waar mee zij de reis van de Sowjet- delegatie hadden gevolgd en be loofden dat zij in hun werk nog grotere prestaties zullen nastre ven. De woordvoerder van het West duitse minister van Buitenlandse Zaken heeft zich woensdag ge keerd tegen een recente uitlating van Chroesjtsjef en gezegd dat de Duitsers die nog in de Sowjet- Unie verblijven, en wier terug keer naar Duitsland één van de grondvraagstukken is waarover met Moskou wordt onderhandeld, geen vermisten zijn, zoals Chroesjtsjef suggereerde, maar personen, die betrekkelijk kort geleden in de laatste twee jaar een levensteken hebben gege ven of brieven naar de Duitse ambassade in Moskou zonden. Een-en-veertig Amerikanen, die hebben deelgenomen aan het jeugdfestival in de Russische hoofdstad, zijn woensdag par trein naar China vertrokken on danks de poging van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken om hen hiervan te weerhouden, drie Amerikanen zullen per vliegtuig naar China gaan. Behalve de 41 Amerikanen ver trokken ook andere deelnemers aan het congres naar China. ZB werden uitgeleide gedaan dooi ongeveer 3.000 personen en ver scheidene orkesten. In een verklaring van 34 leden van de Amerikaanse groep wordt gezegd, dat rij geloven in het recht der Amerikaanse burgers om vrijelijk te reizen en dat rij ditrecht in volledige getrouw heid jegens hun land uitoefenen. Zij wijzen de beschuldiging, dat rij „instrumenten van de com munistische propaganda" zouden zijn, van de hand. In het gebied van Bielsko (West-Polen) zijn een honderd tal gevallen van Aziatische griep geconstateerd. De epidemie, die een goedaardig karakter heeft, is waarschijnlijk uit Tsjecho-Slo wakije overgeslagen. De Chinese minister van Houtindustrie, Lo Loeng-Sji, heeft volgens Radio-Peking dinsdag in Peking op een ver gadering van de democratische liga gezegd, dat hij dertig jaar anti-Russisch en anti-communis tisch geweest is. Hij had lange tijd betrekkingen onderhouden met „Amerikaanse imperialisti sche elementen". Hij beloofde later nog meer over zijn politie ke activiteit in het verleden te vertellen en verzocht de leden van de democratische liga hem te helpen zij denkbeelden te wij zigen. De Israëlische journalist Rafi Eyion, die door de Egyptische autoriteiten aan boord van het Deense schip „Birgitte Toft" was gearresteerd toen dit schip door het Suezkanaal voer, is woensdag aan de grens bij Gaza aan de Is raëlische autoriteiten uitgeleverd. In Jeruzalem is bekendge maakt, dai vertegenwoordigers van de Ver. Naties hebben bemid deld bij het tot stand brengen van een overeenkomst voor uit levering van Eyion. De economische besprekingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Uhie zijn woensdag in Moskou, na een onderbreking van 14 dagen hervat. Op de bijeenkomst, die ander half uur duurde, overhandigde de Sowjet-delegatie een lijst met Russische wensen ten aan zien van het handelsverkeer tussen de beide landen. Het is nog niet bekend, wan neer deze besprekingen voortge zet zullen worden. Donderdag wordt het gesprek over repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie hervat. Kranten in Peking hebben woensdag weer melding gemaakt van contra-revolutionaire activi teit in China. Ditmaal betrof het drie groepen in de provincie Anhwei, in het oosten van het land. De leden van één der groepen, de „Chinese democratische par tij", rijn in juli aangehouden, toen zij in het mijngebied van Toengkwansjan pamfletten ver spreidden waarin de arbeiders van een kopermijn opgeroepen werden de mijn op te blazen en de communistische partijfunc tionarissen te vermoorden. In mei was reeds een groep die onder de naam ,,De sekte der drie Boeddah's" werkte, onschadelijk gemaakt. Zeven leden van de sekte werden doodgeschoten toen zij zich tegen arrestatie verzet ten. Twaalf anderen werden ge vangen genomen. De derde groep in Anhwei was het „Democratisch comité voor eigen hulp", dat volgens de kran tenberichten een ondergronds leger wilde vormen. De leider was een agent van de Kwomin- tang, die al eens eerder begena digd was, doch die ditmaal ter dood veroordeeld is. De kranten melden voorts, dat dinsdag twee mannen terechtge steld zijn, die in juni in een dorp in Sjantoeng een functionaris met zijn vrouw, moeder van vier kinderen vermoord hadden. Een medeplichtige was indertijd bij de arrestatie doodgeschoten, vijf anderen zijn tot gevangenisstraf fen veroordeeld. Nog een beklaagde van de 12 personen, die momenteel in Cairo terechtstaan op beschuldigingen VERSPREIDE OPKLARINGEN In de loop van woensdag brei de een over Schotland naar hei oosten bewegende depressie haar invloed naar het Noordzeegebied uit. Het bijbehorende Irontenstel- sel bewoog over Engeland naar het oosten. Bij ons waren er aanvankelijk opklaringen, maar aan het einde van de middag had de frontale regenzone het westen van ons land bereikt. De zuidwestelijke wind was daarbij langs de kust tot krachtig toegenomen. De re gen zal voornamelijk in de nacht ons land passeren. Vandaag zal de lucht, die ach ter de frontale storing aange- van een samenzwering tegen Nassers regime, heeft woensdag |voer(j Werd, ons land bereiken, voor nieuwe sensatie gezorgd en Daarjn zuiien naast opklaringen rijn „bekentenis" ingetrokken. Ook hij verklaarde gegeseld te zijn en 36 uur honger en dorst te hebben moeten lijden. „Ik zou ook later enkele buien voorko men.De wind ruimt naar west «b blijft matig tot vrij krachtig. In de temperaturen die woens- v-prtplHo idag °PliePen tot 20 a 22 graden - T. o i wordt weinig verandering ver- de vroegere kolonel Hassan Siam 'wacj1j s een fortuin hebben willen geven voor een glas water"L zo vertelde worcjt De afgevaardigden op het jaarlijkse congres van het Brit se verbond van vakverenigingen in de scheepsbouw- en machine industrie, dat in Hastings wordt gehouden, hebben woensdag het j bestuur opgedragen onmiddel lijk een campagne voor een werkweek van 40 uur te begin nen. Aan deze eis zal eventueel kracht bijgezet kunnen worden door een verbod van overwerk. Voorts drong het congres aan op een derde week vakantie met behoud van loon voor alle ar beiders in de metaalindustrie en nog twee vrije dagen extra per jaar voor algemeen erkende feestdagen. Per vanantiedag wensen de congresleden beta ling van twee pond tien shilling. aan zijn rechters. Dinsdag reeds had rijn medebeklaagde Abdel Hamid el Islamboeli zijn beken tenis ingetrokken, die haar zijn zeggen ook door foltering was afgedwongen. In een medisch rapport, opge maakt op verzoek van het hof, stond dat een wondje op de voet zool van Ismamboeli „niet de in druk gaf door zweepslagen ver oorzaakt te rijn". Het medisch onderzoek had geen oorzaak van de wond kunnen vaststellen. Siam vertelde het hof dat men in de militaire gevangenis had gedreigd hem ondanks zijn rang door een soldaat te laten geselen en ook nog andere middelen te hebben om hem aan het spreken te krijgen. if Tengevolge van overstromin gen in het gebied van de Sint Gotthard pas is een persoon om het leven gekomen en worden twee mensen vermist. Voorts moest een groot aantal mensen hun huizen verlaten en werd er grote schade toegebracht aan de landbouw. De overstromingen rijn veroorzaakt door zware re genbuien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Verspreide opklaringen. Verspreide opklaringen, maar later hier of daar ook enkele buien. In het noorden van het land vrij krachtige, overigens overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 16 AUGUSTUS. Bret kens Terneuzen- Hansweert Walsoorden v.m. 5.00 5.35 6.15 6.25 n.m. 5.13 5.48 8.28 6.38 ZON MAAN op onder op onder l g. 15 5.25 20.07 21.29 10.4' 16 5.27 20.05 21.54 11.45 17 5.29 20.03 22.24 1254

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1