Uit de Provincie DE Het bezoek van Chroesjtsjef aan Oost-Duitsland heeft Opnieuw een ontvluchte gevangene terecht BRUID en de MOORDENAARS EEN ONGEZOND LEVEN? Motor of scooter wordt in beslag genomen als men geen rijbewijs Belgisch vissersvaartuig in moeilijkheden. BELGIE WENST V.N.-VOORLICHTIN G OVER BEWAPENINGS GEVAAR Nederlandse tanker op Noordzee in moeilijkheden Het internationale monetai re fonds over de Franse economische maatregelen. „RUSSISCHE SPION" WERKTE VOOR DE VERENIGDE STATEN. Peren: Précose de Trévoux st. m. 60 8998 ct, st. m. 55 8083 ct, st. m. 50 67 ct, H I m. 60 73— 95 ct, id. m. 55 7383 ct id. m. arrestaties in HONGARIJE AGENDA ARABISCHE LIGA WIL KWESTIE-OMAN VOOR VEILIGHEIDSRAAD BRENGEN Dodelijke ongevallen in de bergen. BEROEPSINBREKER MELDT ZICH VRIJWILLIG BIJ DE POLITIE TERNEUZEN. SLUISKIL AANSLAGEN IV ULSTER. SYRIË CUBA. STORM IN JAPAN ZOU VEEL SLACHTOFFERS GEëlST HEBBEN DE AZIATISCHE GRIEP De Zwitserse deelnemers aan het jeugdfestival in Moskou te Zurich „warm" ontvangen. Italiaanse vakvereniging breekt met communistische algemene vakverbond. Britse metaalarbeiders wensen loonsverhoging. De Duitsers in de Sowjet-Unie. Japan en de zuidelijke Koerillen. De loodsboot in de Wielingen beeft maandagnacht haar post «erlaten om assistentie te ver lenen aan het Belgische vissers vaartuig 0-170 uit Oostende, dat op 3 mijl ten noorden van liet lichtschip Westhinder meld de dat het water maakte en hulp nodig had. De Belg is tegen de Westhin der aangevaren. Het lichtschip 'siep echter een scheur op, die men trachtte te dichten met de kens en alles wat verder bruik baar was. Onmiddellijk na de aanvaring .lijn de schipper en een matroos van de vissersboot op de West- binder overgesprongen. Bij de 0-170 liggen de veer boot Roi Leopold van de dienst Oostende-Dover, de Belgische sleepboot Zeetijger en een red dingssloep van de Westhinder. De Zeetijger heeft de 0-170 die een en een kwart mijl van de Westhinder vandaan dreef, vastgemaakt. Omstreeks zeven uur maan' dagmorgen zijn zowel de diep liggende Belgische O-170 ge sleept door de Belgische sleep boot „Zeetijger", als het bescha digde lichtschip „Westhinder" behouden de haven van Oosten de binnengelopen. België wenst, dat de Verenigde Naties een campagne organise ren om „de volken van de wereld in te lichten over de gevaren van de bewapeningswedloop en in het bijzonder over de vernietigen de gevolgen der kernwapens". De Belgische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Nisot, heeft maan dag secretaris-generaal Ham- marskjoeld verzocht de kwestie op de agenda van de komende algemene vergademig te plaat sen. Het verzoek ging vergezeld wan een ontwerpresolutie, die Hammarskjoeld opdracht wil ge ven het volgende jaar een plan voor een collectieve publiciteits campagne bij de algemene ver gadering in te dienen. Via de radio- televisie en de film zou men het publiek moeten inlich ten over de kosten van de bewa peningswedloop, de gevaren van ie kernwapens en de onmogelijk heid om zich tegen kernwapens te verdedigen, aldus het Belgi sche ontwerp. De 500 brt. metende tanker „Leendert B." van het Gebrs Broere N.V. te Dordrecht is zon dagavond op 2 mijl van het licht schip Texel in moeilijkheden ge- kamen. Door de storm is het stuurgerei defect geraakt. De sleepboot „Friesland" van het bureau Wijsmuller heeft een con tract met de kapitein van de tan ker gesloten en zal het schip raar IJmuiden brengen. Croesjtsjef, de leider van de Russische communistische par tij, heeft te Leipzig op een bij eenkomst van de plaatselijke intelligentsia gezegd, dat zijn zoon in de laatste wereldoorlog om het leven is gekomen. Vol gens Chroesjtsjef heeft vice- premier Mikojan ook een zoon in de tweede wereldoorlog ver loren. Dit bericht het orgaan van .de Oostduitse communis tische partij „Nueus Deutsch- land". Croesjtsjef zou voorts hebben opgemerkt dat een bestendige vriendschap tussen het Russi sche en het Duitse volk de con sequentie is, die men moet trekken uit de zware beproevin gen die vele gezinnen in de Sowjet-Unie en Duitsland in de laatste wereldoorlog hebben moeten ondergaan. Dat bete kent volgens de Russische par tijleider, dat er geen oorlog meer in Europa zal komen en het ge volg hiervan is dat er vfede in de hele wereld zal heersen, zo meldt „Neues Deutschland". De plannen van de Oostduit se regering om in Oost-Duits land de algemene dienstplicht weer in te voeren, hebben voor lopig schipbreuk geleden door het verzet dat de Russische am bassadeur in Oost-Duitsland hiertegen geboden heeft. Vol gens het Westberlijnse blad De goedkeuring van de Fran se economische maatregelen is door het internationale mone taire fonds in het volgende communiqué bekendgemaakt „De Franse regering heeft aan het internationale monetaire fonds enkele wijzigingen in de Franse deviezenbepalingen voorgesteld, welke ten doel heb ben het vraagstuk van het ver schil tussen de Franse en bui tenlandse prijzen tot oplossing te brengen en aldus bij te dra gen tot een herstel van de be talingsbalans. Het fonds heeft deze wijzigingen goedgekeurd. De Franse regering schaft de bijzondere- tijdelijke heffing op de invoer af, evenals het terug geven van de sociale en fiscale lasten aan de exporteurs. Het nieuwe stelsel houdt in een hef fing van 20 procent op de in- voerbetalingen, berekend op 'n basis van de officiële koersen van 350 frank per Amerikaanse dollar en een storting van 20 procent op de exportontvang sten. Produkten bestemd voor de energieproduktie en bepaal de andere grondstoffen zijn van deze regelingen uitgezonderd, teneinde de terugslag van de reorganisatie op kosten en prij zen in het buitenland te beper ken. Heffingen en stortingen zijn ook van toepassing op on zichtbare transacties". „Tag" past een dergelijke maat regel niet in de ontwapenings- politiek van de Sowjet-Unie. De Russische ambassadeur heeft daarom opdracht gegeven de campagne om vrijwilligers voor het Oostduitse leger te werven, op intensieve schaal dan tot nu toe te voeren. Volgens het blad, dat zich ba seert op inlichtingen van een naar het Westen gevluchte se cretaris van een Saksisch kring commando, bestaat er sinds het begin van dit jaar een krisis in het Oostduitse volksleger t.a.v. de rekrutering. ,,ïk heb 12 jaar voor de Ame rikaanse inlichtingendienst ge werkt, terwijl de Russen dach ten dat ik voor hen werkte," al dus heeft de 62-jarige in Rus land geboren vervaardiger van films Boris Morros maandag op een persconferentie in het kan toor van de plaatsvervangende federale aanklager, Thomas Gil christ, verklaard. Morros speelde een voorname rol bij het ontmaskeren van Jack Soble, diens echtgenote en Jacob Albam als in de Verenigde Sta ten werkende Sowjet-russische spionnen. Morros maakte als agent in dienst van de Amerikaanse con- tra-spionnage. 68 reizen naar Europa, waarbij hij onder meer Moskou en Oost-Berlijn bezocht. Zelfs zijn vrouw wist niet, dat hij dit werk deed. is (OOP. VRUCHTENVEILENG „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van maandag 12 aug. GROENTEN. Per 100 stuks; Sla ƒ10,90 12,60. Per stuk: Bloemkool 1031 ct; Witte komkommers B 8 ct, C 8 —11 ct. Per bos: Peen 1016 ct. Per kg: Andijvie 1014 ct; Stok- snijbonen 37—450 ct; Princesse- bonen 5052 ct; Saxa 4553 ct; Pronk'oonen 20—33 ctKroten 13 ct; Rode kool 1217 ct; Spits kool 4%7 ct; Savoye kool 7 22 ct; Waspeen 1417 ct; Toma ten A 23—39 ct, B 40 ct, C 23—31 31 ct; Uien 1619 ct. AARDAPPELEN. Per kg: Bintjes bonken 1517 ct, I 1216 ct, kriel 4 ct; Eigen heimers I 1617 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: Perzikrode zomerappel H II 61,9 ct, K 66 ct, F 6061 ct, kroet 40 ct. 50 62 ct, H II 56 ct, K 60 ct, F 4058 ct, kroet 2631 ct; Bruine herenpeer K 4143 ct, F 3637 ct. Pruimen: Czar II 7680 ct; Reine Victor grof 1,18, II 81 ct, F 35 ct; Ontario grof ƒ0,98 ƒ1,21, F ƒ0,74—ƒ1,02; Belle de Louvain grof ƒ1,01, F 7490 ct;1 mindere oogst een even grote of Washington I 1,18, F 74 ct. j misschien nog grotere financiële Druiven 2. I uitkomst zal geven dan in nor- VOLOP rRUIMENTIJD IN ZEELAND Op de Zeeuwse fruitveilingen het thans volop pruimentijd. De afgelopen week was een van de drukste aanvoerweken van dit seizoen, en ook in de komende week zal het aanbod nog ruim zijn. Daarna zal de aanvoer ech ter reeds gaan minderen. Landelijk is er dit jaar een zeer geringe oogst. In verschei dene fruitcentra wordt zelfs van een mislukking gesproken. De Zeeuwse kwekers zijn er iets beter afgekomen. Hier is de oogst toch nog wel ruim een der de van een normale oogst. Hierdoor waren er in de afgelo pen week in Kapelle-Biezelinge nog dagaanvoeren van ruim 30.000 kilo pruimen. Door veel zon gedurende de laatste weken is de kwaliteit zeer goed en de smaak eveneens voortreffelijk, waardoor er grote vraag is naar deze vruchten. Doordat landelijk het aanbod gering is, zijn de prijzen hoog opgelopen. Voor beste kwaliteit wordt thans geregeld 1,25 tot 1,50 per kg betaald. De minde re kwaliteiten noteren nog tot 1,per kg. Deze prijzen liggen ongeveer driemaal zo hoog als in normale jaren. Voor de Zeeuw se kwekers betekent dit, dat de De Hongaarse politie heeft een «antal razzia's ondernomen in •sakantie-oorden rondom het Ba- iaionmeer ten zuidwesten van de ftoofdstad, aldus meldt radio- Boedapest. Een groot aantal „elementen, iïïe gevaarlijk zijn voor de open bare veiligheid", zijn gearres teerd. DINSDAG 13 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Bij ons op Hawaii". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „In einer klei nen Konditorei". WOENSDAG 14 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: „Bij ons op Hawaii". SAS VAN GENT: Olympia- rheater, 8 uur: „Paris Palace Hotel". Hoewel er geen sprake is van extra controle zal de politie van Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen in opdracht van de offi cier van Justitie te Rotterdam de motorrijwielen en scooters in beslag gaan nemen van een ieder, die erop betrapt wordt deze voertuigen zonder rijbewijs te berijden. Deze actie zal van daag beginnen en de officier van Justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, hoopt, dat zodoende meegewerkt wordt het aantal verkeersongevallen te Rotterdam in 1956 20.198 verkeersongevallen en 43.627 De Arabische Liga heeft maan dag besloten, de kwestie-Oman voor de Veiligheidsraad te bren gen. Dit besluit werd genomen, nadat Irak en Libië zich hiermee akkoord hadden verklaard. De andere leden van de Liga Egypte, Jordanië Libanon, Saoe- «ö-Arabië, Soedan en Syrië todden het voorstel al eerder goedgekeurd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zake'n verklaarde desge vraagd, dat de gebeurtenissen in Oman „een kwestie van binnen landse jurisdictie voor d.e sultan van Maskat en Oman" vormen. De woordvoerder zei, dat er geen waarheid schuilt in de ver klaringen van de vertegenwoor diger van de iman van Oman, dat er tussen de Britse politieke re sident in het gebied van de Per zische Golf, sir Bernard Burrows, en de sultan van Maskat een ge- heim akkoord zou bestaan. In antwoord op een desbetref fende vraag verklaarde de woordvoerder, dat er onder het buitgemaakte oorlogstuig wa pens waren, die niet van Britse makelij zijn. Voorts zei hij, dat „het z.g. ver drag van Sib geen Brits staats stuk is, dat het niet is gepubli ceerd en dat de sultan het niet nodig acht zulks alsnog te doen". Het verdrag werd in 1920 door de vader van de tegenwoordige sul tan en een aantal stamhoofden getekend. Overigens was het „Fo reign Office" het met de sultan eens, dat het verdrag niet langer van kracht is, „gezien de daden van de voormalige iman en zijn broer sinds 1950." Een Duitse alpiniste, de 34-jari- ge Annelise Lebus, heeft maan dag op de hellingen van de Piz Palue in Graubünden een dode lijke val gemaakt. Twee Oostenrijkse toeristen von den de dood bij een val van een rots in het Oostenrijkse bergge bied van Tristachersee. Indien de weersomstandigheden het toelaten zal heden een red dingsploeg uit Chamonix vertrek ken om op de 4100 meter hoge „Groene Piek" te zoeken naar 3 Poolse bergklimmers. Men had hen voor het laatst gezien op een 300 meter van de top. Zondag nacht was een hevige storm los gebroken. De 28-jarige voeger M. Er- kamps uit Hilversum, die op zon dagochtend 28 juli omstreeks half elf via het dak uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam wist te ontsnap pen, heeft zich gisterochtend om kwart voor acht vrijwillig bij het politiebureau te Hilversum ge meld en is terstond naar Am sterdam teruggebracht. Hij is thans weer in het Huis van Bewaring opgesloten. Zo is ook aan de vermetele ontvluchting van deze beroeps inbreker, die op 15 juli j.l. door de Amsterdamse rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld, een eind geko men. De vluchteling heeft zich ruim twee weken in Hilversum schuil weten te houden, vóór hij het be sluit nam zich toch maar weer bij de politie aan te geven. Zijn ontsnapping uit het Huis van Be waring was maandag 29 juli in alle Nederlandse dagbladen uit voerig vermeld en bovendien stond in diverse landelijke bla den de volgende dag zijn portret afgedrukt. Vermoedelijk heeft de ont vluchte gevangene tenslotte in gezien, dat hem nauwelijks een keuze werd overgelaten. Hij zou zich jarenlang hebben moeten schuilhouden en zou zich al die tijd nauwelijks op straat kunnen vertonen zonder het risico te lo pen dat hij zou worden herkend en gearresteerd. E. was al 8 maal veroordeeld voor hij in maart j.l. na maanden lang speuren door de Hilversum- se politie werd gearresteerd. Ter zitting van de rechtbank op 10 juli bekende hij gedurende het laatste halfjaar van 1956 en de eerste maanden van dit jaar een onafzienbare reeks inbraken te hebben gepleegd, vooral in 't Gooi, maar ook in Utrecht, Apeldoorn, Soest en Den Dolder. Dikwijls ging hij samen met zijn inbrekersmaat W. van der B„ een 30-jarige opperman uit Hil versum, op pad. Ook die laatste werd door de rechtbank 3 jaar gevangenisstraf opgelegd. processen-verbaal op verkeersge bied te verminderen. Daar naast wordt de actie begonnen op verzoek van de kantonrech ter te Rotterdam, die het rijden zonder rijbewijs te berechten krijgt. Op het ogenblik ligt er te lange tijd tussen de overtre ding en de uitvoering van een vonnis, zodat een straf weinig effect sorteert. Wordt nu het voertuig in be slag genomen en kan men de zelfde dag een rijbewijs tonen, dan krijgt men het terug. An ders moet men wachten, totdat de zaak voor de kantonrechter dient of men moet deze verzoe ken de motor of scooter terug te geven. Men acht de nu te be ginnen actie de enige juiste ma nier om een einde aan het euvel te maken. In 1952 heeft de amb tenaar o.m. te Rotterdam een dergelijke actie gelast en het aantal overtredingen, 270 in juli, augustus en september 1951, bedroeg in dezelfde maan den van 1952 nog 140. Op het ogenblik betrapt de Rotterdamse verkeerspolitie per maand 20 of 25 van dergelijke overtreders, die men in drie groepen kan indelen. Zij die per motor of scooter met va kantie willen en hoewel gezakt voor hun rijbewijs toch gaan rijden, ten tweede zij, die een dergelijk voertuig al vast maar op afbetaling hebben gekocht en zij, die een oef en vergunning hebben. De laatsten mogen slechts in bepaalde straten oefe nen, doch houden zich hieraan niet. (Advertentie.) Velen leiden een ongezond, on natuurlijk leven. Gevolgen: slap pe werking der organen, onzui ver bloed, verstopping. Daardoor onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBE- SAN kruidenthee geeft 't lichaam zijn natuurlijke werking terug! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist k 1,80 per groot pak, voldoende voor maanden. door SELWYN JEPSON 14) Nadruk verboden. De jongen zweeg. Achter hem aan de waterkant stond Billy Bull. De middagzon scheen op zijn grijze haar en zijn bruin, mannelijk gezicht. „Hallo Eve", zei hij. „Laat hem niet teveel tegelijk vertellen, an ders kun je er geen touw aan vastknopen". „Trek me aan land'zei ik te gen de jongen, en fluisterend voegde ik er aan toe: „Je weet wel, die kaakjes in Diana's zak. Pak er eentje en verberg het, zonder dat iemand het ziet. Vlug. En trek kleren aan", voeg de ik er streng aan toe. Billy Bull hielp mij de race boot op het droge te trekken, en vertelde mij nogmaals de hele geschiedenis. Ik hield mijn hand met het kaakje erin op mijn rug. „Wat vreselijk! Weten jullie wie het is?" vroeg ik. „Een zekere mevrouw Fremp- ton uit Kessingland. Ze leefde erg teruggetrokken. Zij is naar deze streek getrokken om dicht bij haar man te zijn, die in de Tarnwood inrichting verblijft. Hij is al verscheidene jaren ziek. Het zou mij niet verwon deren als dat er achter zat. Neerslachtigheid, de eenzaam heid en zo Zij heeft een brief achtergelaten". Ik vrees dat hij mijn sombere gelaatsuitdrukking toeschreef aan ontsteltenis over zijn ont hullingen, want hij keek mij ta melijk bezorgd aan. In werke iijkheid dacht ik aan die zieke man. Het verleende een aspect aan de zaak, dat ik niet ver wacht had. „Maak je maar niet bezorgd", zei Billy Bull. „We zullen probe ren het lijk zo gauw mogelijk te vinden en dan weer vertrekken. De kapitein heeft zich nogal goed gehouden, gezien de wijze waarop wij hier alles op stelten gezet hebben. Politieagenten drinken erg veel thee, en jullie keuken draagt er de sporen van. Als hij er de lucht van krijgt, vat hij misschien vuur en vlam". „Ik zal naar binnengaan en zorgen dat dat niet gebeurt", zei ik, „en ik zal maken dat er om vier uur thee is. „In je zit kamer?" Hij grinnikte hoopvol. „Je bent een engel", zei ik. „Om vier uur thee in mijn zit kamer". Ik legde de weg naar huis gro tendeels hollend af. Bij de hui dige ontwikkeling lag er slechts één conclusie voor de hand; ik kon thans geen andere zien. Men had de schijn dat Louise Frempton zelfmoord gepleegd had, willen vervolmaken door haar auto op korte afstand van het strand achter te laten. Het was waanzinnig, maar ik had geen enkele reden om te twijfe len. Vader zat op het grasveld het derde deel van het Verval en de Ondergang van het Romeinse Rijk te lezen, en trok aan zijn sigaar met een voor zijn doen heel tevreden trek op zijn gelaat. Ik joeg zijn tevre denheid zonder pardon op de vlucht. „Ik heb met Billy Bull gepraat", zei ik. „Hij schijnt er van overtuigd te zijn dat die ar me vrouw volkomen vrijwillig met haar auto hierheen geko men is". „Waarom ook niet?" vroeg vader op hoge toon. „Waarom heeft ze haar wa gen dan zover weggezet dat ze driekwart mijl meer heeft moe ten lopen dan nodig was? Ze had bijna tot het schapenpad toe kunnen rijden". „Ze was natuurlijk bang ons te storen, of Charlie en Penrose in hun huisje. Anders had zij daar vlak langs moeten rijden". .Aangenomen dat zij wist dat er een huisje stond. En trou wens het kind is te zwaar om zo'n eind gedragen te worden, en te klein om het zelf te lo pen". „Nonsens", zei hij. „Het loopt als een kievit". Ik stopte hem het kaakje on der zijn neus, maar het kon hem geen snars schelen dat ik het motorjacht gevonden had, en evenmin dat ik mijn lunch gemist had. De jongen die zich inmiddels aangekleed had stond mij bij de tuindeuren te v/enken, en ik ging naar binnen. „Er was er nog eentje over", zei hij, terwijl hij mij het kaakje toonde. Het was een vierkant biscuitje, met een-laagje suiker erop. Ik hield het mijne er naast. „Ze zijn precies eender", zei ik. „Er staan ook dezelfde let ters op. We zullen deze twee op bergen. Jij bent getuige". „Waar heb je 't gevonden?" vroeg hij ademloos. Ik vertelde het hem. „Gossie!" zei hij. „Dan had ik toch gelijk, al zei de kapitein van niet. Ze hebben de kleren en het kind hierheen gebracht, en de auto moest de schijn wek ken dat zij uit eigen beweging gekomen was. „Wat ga je nu doen? Het aan Buil vertellen?" „Nog niet". We legden de kaakjes in een servetje in een lade van het buffet, die ik vervolgens afsloot, en waarvan ik de sleutel in een tinnen vaasje legde. „Waar is Diana?" vroeg ik aan de jongen. „Ze luistert beter als je Bessie tegen haar zegt", zei hij. „Ik heb haar na het eten in bed ge legd. Ze is ginds". Hij wees. (Wordt vervolgd.) male jaren. Voor vele kwekers in andere fruitcentra is de oogst '57 een grote teleurstelling gewor den. Stenografie en machine- schrijven. Bij de te Terneuzen en Sas van Gent gehouden examens slaag den: voor vergadgringstenograaf mej. M. A. van Eek te Ter- neuzen; voor kantoorstenograaf de dames I. de Smet te Axel; I. M. van Damme, A. W. van Eek, C. S. Overdulve en S. Verschoor, allen te Terneuzen en D. J. Mar- kusse te Zaamslag; voor machi- neschrijven de dames M. L. v. d. Bergen, O. Boerjande Ridder, D. M. Bos, G. K. P. Hamerlinck, M. E. J. Maas, R. L. van Troost en C. M. T. M. Wijne, allen te Sas van Gent; M. van Kouteren te Sluiskil; E. M. de Blaaij, S. G. M. van Driel, S. M. Ramselaar en M. M. Waverijn, allen te Terneu zen; L. M. L. de Bock en I. B. M. Kalle, beiden te Westdorpe; en de heren P. d' Haens te Sas van Gent; W. L. de Bruijne, J. G. Jansen van Rosendaal, D. J. de Kubber, M. van Langevelde, P. G. de Roo, J. Wieles en J. de Zeeuw, allen te Terneuzen; B. den Hamer en J. W. Kusee, bei den te Zaamslag. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand juli 1957 door totaal 2255 personen bezocht tegenover 3178 in de maand daarvoor. Pater Gonzage ten grave gedragen. Onder grote belangstelling heeft de parochie Sluiskil een van haar priesters, die, met slechts één onderbreking, 14 jaar lang in haar midden is geweest, naar zijn laatste rustplaats vergezeld. Tal lozen uit en buiten Sluiskil, wa ren reeds vroegtijdig in de Ca pucijnen-kerk aanwezig om van een plaats verzekerd te zijn en nog vóór de plechtigheden een aanvang namen moesten velen, die geen zitplaats meer konden bemachtigen, blijven staan. Op de zij-altaren en op de voorste rijen van de banken namén be halve de naaste familieleden en de eerw. zusters, plaats de vele pastoors en kapelaans uit de om liggende gemeenten. Behalve de plaatselijke commu niteit waren van deze orde even eens aanwezig de gardiaan van Rilland-Bath, pater vicaris van Tilburg (oud-gardiaan van Sluis kil), en pater Girulphus, de priester, die op zo waardige wijze de overledene tijdens zijn ziekbed heeft vervangen in het parochiewerk. Ook parochianen uit Rilland-Bath en Philippine; vroegere standplaatsen van pa ter Gonzage, waren aanwezig, alsmede verschillende oud-verzet- lieden, die het destijds aan steun van de ontslapene niet heeft ont broken. Verder waren delegaties aan wezig van de plaatselijke fanfare, het vrouwengilde en de toneelver eniging „Sempre Avanti," waar van de ontslapene geestelijk ad viseur was geweest. Vanuit de hoofdingang bege leidden de priesters met assis tenten, na zegening van de baar, het stoffelijk overschot tot voor het hoofdaltaar. Hierna nam de plechtige requiem met assistentie van diaken en subdiaken, grote en kleine acolieten, een aanvang en zong het zangkoor „St. Cecilia" de passende requiem-gezangen. Na de H. Mis-plechtigheden en de absoute aan de baar, ging het in droeve tocht door het slot van de kloostertuin naar de plaats achter de kloostervijver, waar aan de voet van een groot kruis eeds negen priesters en broe ders zijn begraven. Ook aldaar werden verschillende gebeden uitgesproken. Na het vertrek van de priester met assistenten en nadat ook de naaste familie van de ontslapene afscheid had genomen, brachten de vele aanwezigen nog eenmaal een stille eerbiedige groet aan de groeve van de zieleherder, waaraan de parochie Sluiskil zo onnoemelijk veel heeft te danken. Sluiskils meest geliefde Katho lieke geestelijke is niet meer, maar de herinnering aan hem zal blijven voortleven. In Noord-Ierland zijn in het af gelopen Weekeinde weer een reeks aanslagen gepleegd door terroristen, die naar men ver moeit leden zijn van het buiten de wet gestelde Ierse republi keinse leger. Twee politiebureaus werden aangevallen en een ontploffing op de kantoren van de onder toe zicht van de regering van Ulster staande elektriciteitsmaatschap pij te Newry veroorzaakte een schade van naar schatting vele duizenden ponden sterling. Voorts werd er nog een doua nehuisje verwoest door een tijd bom. Maandagmorgen hebben terro risten een schuit opgeblazen, die geladen was met geligniet. Volgens radio-Damascus heb ben de Syrische militaire autori teiten een „Amerikaanse samen zwering" ontdekt, die ten doel had de huidige regering omver te werpen en te vervangen door een bewind, dat „bereid zou zijn af te wijken van de door Syrië ge volgde politiek tot bevrijding der Arabieren". Er komt een officiële bekend making, waarin nadere bijzonder heden over dit „komplot" zullen worden medegedeeld. Maandag zijn drie opstandelin gen gedood bij een treffen met een patrouille van het Cubaanse leger in de buurt van Guatanamo in de provincie Oriënte, aldus 'n bekendmaking van het hoofd kwartier van het Cubaanse leger. Onbekenden hebben twee scho len en twee tabaksloodsen in brand gestoken. Zondagavond ontplofte een bom in een wijk van Havanna. Twee vrouwen liepen hierdoor verwondingen op. De politie heeft verdachte elementen gear resteerd en wapens in beslag ge- In berichten uit het gebied van Gunma in Midden-Japan wordt gezegd, dat meer dan tienduizend redders zich in gevaar bevinden na een verschrikkelijke storm waarin naar men vreest twee honderd mensen zijn omgeko men. Vele reddingsploegen zijn geïsoleerd en er zouden dertig aardverschuivingen voorgeko men zijn. De rivier de Wantrase is buiten haar oevers getreden en drie bruggen zijn wegge spoeld. In Zuid-Afrika is de eerste dode als gevolg van de Aziati sche griep gevallen door het over lijden van een negerbaby in East-London in de Kaapprovincie. In Durban zijn thans meer dan 75.000 gevallen van Aziatische griep geconstateerd. Op het station van Zürich is het maandagochtend tot onge regeldheden gekomen, toen de Zwitserse delegatie naar het jeugdfestival in Moskou terug keerde. In het handgemeen, waarbij enige honderden men sen waren betrokken, liepen vijf personen lichte verwondin gen op. De deelnemers aan het festival moesten door de politie worden beschermd. De algemene vergadering van de Italiaanse bond van arbei ders ter zee heeft zondag in Ge nua de band met het onder communistische leiding staande Italiaanse algemene vakver bond geheel verbroken. De vakvereniging telt 40.000 leden. De nieuwe voorzitter heeft verklaard dat de vereni ging de laatste jaren het slacht offer is geworden van politieke partijen. Volstrekte zelfstandig heid was in het belang van de leden. De vakverenigingsleiders van de drie miljoen arbeiders in de Britse metaalindustrie hebben maandag op een vergadering te Hastings besloten in de lente van het volgende jaar een loonsver hoging te eisen tot een totaal van ca een miljoen gulden. In het voorjaar verstrijkt een overeenkomst voor een jaar aan gegaan, door de veertig betrok ken vakverenigingen om geen loonsverhogingen te vragen. De jaarvergadering van de vak bond zal zich deze week nog over het besluit moeten uitspreken. De Westduitse ambassadeur heeft maandag te Moskou een nota over de repatriëring der nog in de Sowjet-Unie verblijven de Duitsers overhandigd. Men meent, dat de Russen in de nota wordt verzocht uiteen te zetten welke categorieën Duit sers zij zouden willen repatrië ren. Volgens Westduitse cijfers worden 80.000 Duitsers nog tegen hun zin in de Sowjet-Unie vast gehouden. Men verwacht, dat de nota vandaag te Bonn zal worden ge publiceerd. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maan dag verklaard dat het van de V. S. een formele verzekering heeft gekregen, dat er geen ont wapeningsovereenkomst met de Sowjet-Unie gesloten zal worden, die de Japanse eisen inzake de zuidelijke Koerillen in gevaar zou kunnen brengen. Men was ook in Tokio be zorgd dat het voorstel van wes telijke zijde voor de instelling van een luchtverkenningszöne, die ook de door de Russen be zette Koerillen omvat, wel eens de erkenning van de Russische bezetting van de eilanden zou kunnen inhouden. Jubileumtentoonstelling Nederlansch Trekpaard. De Koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" zal dinsdag 10 en woensdag 11 september haar 25ste nationale trekpaardententoonstelling hoij- den te 's Hertogenbosch. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het voorzitterschap van het erecomité bij gelegenheid van deze jubileumtentoonstel ling te zullen aanvaarden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2