Contrasten en controversen DE ALGERIJNSE KWESTIE „Duitsland, de miöas Europa" van Het bezoek van Chroesjtsjef aan Oost-Duitsland Vier bergbeklimmers in moeilijkheden Wegens spionage veroordeeld MET WEER HOOGWATER Zl )N- en MAAI MSTAK1 DEN WEERBERICHT ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4137 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOVW Twee grote jeugdbijeenkomsten, een m het Westen, de Jamboree, in Engeland; de andere het jeugdfestival te Moskou, hebben in de afgelopen week de aandacn getrokken. Indien men twee uitingen tegenover elkander wilde stellen, kon dit moeilijk beter dan met deze beide geschieden. Immers, het jeugdfestival in Moskou was een grote propagandabijeenkomst, afgewisseld door specta culaire voorstellingen op het vroeger zo geheiligde Rode Plein, waarbij kosten noch moeite gespaard zijn door de regering wel te verstaan om de jongeren een aan gename indruk mede naar huis te geven De andere, de Jamboree, is de om de zoveel jaren bijeenkomende sa menkomst van de padvinders uit alle landen, waar geen propaganda gemaakt wordt voor enige richting of enige opvatting, maar alleen de jongeren wordt ingeprent, dat zij er in hun leven zijn om ook aan anderen te denken en anderen te dienen. Daar sport en gepast vermaak; daar geen verkwisting van grote bedragen, die door een volk, dat in moeilijke omstandigheden verkeert, moeten worden opgebracht. Chroesjtsjef antwoordde: „llt PLAATSELIJK ONDERZOEK NAAR RAMP MET NEUTRON' VRIJWEL VOLTOOID Het diep onder de zee spiegel liggen van het wrak de grootste hinderpaal JORDANIË EN DE KWESTIE-OMAN llllllllllllllll Bevolking zucht onder de terreur KIND VAN 22 MAANDEN STEEKT VADER NEER LAATSTE B. B. C.- UITZENDING VOOR NEDERLAND - -■ laatste uitzending in het Neder- DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Op een top in de Alpen DE OVERSTROMINGEN IN JAPAN POOLSE ONDERZEE BOTEN BIJ ENGELSE KUST op onder op onder Av Frankering bij abonnement: rarneuzei, Directeur-Hoofdredacteur 1. van cie Sandt Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NS, 5 uur uitsluitend 207S Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum war advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Ht Inzending advertenties tot 's namiddags 2 rnir Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrsff Bureau van dit Blad. 20 cent meer In deze week heeft het Krem lin weer voor een politieke ver- rassing gezorgd. Chroesjtsjef acht het noodzakelijk zijn reizen voort te zetten naar die satelliet staten, waarvan vermoedelijk de trouw het meest op de proef zal worden gesteld. Hij heeft ten lange leste een bijeenkomst ge had met Tito en twee zijner voornaamste medewerkers in Roemenië. Hij is naar Oost-Duits- land vertrokken, waar hij, even als in Tsjecho-Slowakije, het ge zag van de Stalinistisch ingestel de regering van Ulbricht moet steunen. Maar in beide gevallen zonder Boelganin, doch in gezel schap van Mikojan, de specialist voor internationale handelsbe trekkingen. UIT DE GRATIE? Dit kan gemotiveerd worden door het feit, dat zowel met Joegoslavië als met Oost-Duits- iand de handel een belangrijk punt vormt, maar dit kan toch niet de enige reden zijn, dat Boel ganin, bijna twee jaar zijn trou we reisgenoot, nu ineens wordt thuis gelaten. Het staat vast, dat in de krisis, die achter hen ligt, Men is nu aan het uitgangs punt terug van Eisenhower in 1955, waartegenover de Russen van de aanvang af sceptisch heb ben gestaan. Zij gebruiken na tuurlijk het grote woord, dat Fos ter Dulles de onderhandelingen heeft gesaboteerd, maar de be trekkelijk plotselinge keer in die onderhandelingen blijft opmer kelijk. Daar tegenover kan men niet uit het oog verliezen, dat het Britse defensieplan, dat alle kracht verplaatst naar atoom- en H-bom, niet ten onrechte een gevaarlijk spel wordt geheten, en nu Wellicht een rol heeft ge speeld. Hoe het zij, het ziet er niet naar uit, dat de a.s. assemblee der Ver. Naties op het gebied van ontwapening enig resultaat zal bereiken. Het trof slecht in Lon den, dat juist nu dat deel der Duitse oorlogsarchieven werd ge openbaard, waar in de minstens genomen zonderlinge rol wordt verhaald, die de hertog van Wind sor heeft vervuld, voordat hij zijn bescheiden betrekking op de Bahama-eilanden aanvaardde. Engeland staat tegelijk wat ver steld over de ongezouten kritiek, Voor Egypte is het natuurlijk een lelijke streep door de reke ning, dat Arabië, vermoedelijk op raad van Amerika, geen rol wil spelen aan de zijde van de opstandelingen tegen de sultan van Oman. Alles is hier intussen nog in zekere mate van geheim zinnigheid gehuld. Ook wat de samenzwering betreft, die tegen Nasser heet op touw gezet, gro tendeels door officieren die Na- guib nog aanhingen, en door aan hangers van de grootgrondeige naren. Tezelfder tijd heeft Jordanië trachten in te grijpen tegen de perscampagne in Syrië, die vrij wel geheel door Rusland wordt geleid. Amerika heeft de wereld verrast en het Nabije Oosten niet aangenaam getroffen door een reductie van 10 van de uitvoer van olie uit deze stre ken voor te schrijven. Tegelijker tijd is de sluiting van de Shell en de British Petroleum voor Israël een balans daartegenover. Israël geeft de strijd niet op, want het 'wil nu de boycot van Arabië voor de Veiligheidsraad bren gen. OP HET WESTELIJK HALFROND. De strijd om de discriminatie der negers in Amerika, vooral wat het kiesrecht betreft, duurt voort. Maar het is vrijwel zeker, dat de zuidelijke senatoren erin geslaagd zijn om Eisenhower's ontwerp de tanden uit te trek ken. Want het belangrijke amen dement van de zuidelijke senator RuSsell, dat jury-uitspraak in roept, indien een rechter in het zuiden aanklachten doet jegens het verhinderen van het uitoefe nen van kiesrecht door de ne gers, betekent bij de tegenwoor dige verhoudingen, dat het neger kiesrecht nog geenszins verze kerd is. Eisenhower heeft zich bij de begrafenis van president Armas uit Guatemala als een verzoe ningsgezind gebaar tegenover de Middenamerikaanse staten, door zijn zoon laten vertegenwoordi gen. Belangrijk mag men het feit re kenen, dat in Argentinië de re gering Aramburu de overwin ning heeft gehaald, al moet men toegeven, dat de cijfers, waar mede dit geschied is, nu niet in elk opzicht overweldigend zijn. De Peronisten spreken reeds van een staking, terwijl de regering juicht, dat aan de dictatoriale ge dachte een dodelijke slag is toe gebracht! (Nadruk verboden). „Neues Deutschland", 't orgaan van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij, weet de volgende anecdote te ver tellen over Chroesjtsjef en Ul bricht. Beide mannen brachten een be zoek aan de bouwtentoonstelling, die op het ogenblik in Oost-Ber- lijn wordt gehouden. Chroesjtsjef, de tentoonge stelde meubels ziende, merkte sarcastisch op: „De Duitse demo cratische republiek is een land dat gedwongen wordt hout in te voeren. En Finland, dat hout naar Oost-Duitsland expci teert, maakt stalen meubels". Ulbricht reageerde hierop met de opmerking dat Oost-Duitsland ook voor moeilijkheden staat bij de invoer van staal en nodigde Chroesjtsjef vervolgens uit een van de tentoongestelde armstoe len te proberen. begrijp heel goed dat u mij in die vlak vóór of tijdens het ongeluk Het plaatselijke onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de „Neutron" is thans grotendeels voltooid. De commissie heeft de overlevenden en allen, die iets hebben gezien van het vliegtuig ;toel wil laten plaatsnemen op dat ik u daarna complimenten kan maken". En hierna werd de discussie gehoord. Voorts is een aantal vliegp'roe- ven genomen om te tracnte» meer zekerheid te krijgen over over de voordelen van houten enhetgeen zich in de fatale minuten ijzeren meubelen tussen de voor malige slotenmaker Chroesjtsjef en de oud-meubelmaker Ulbricht op levendige wijze voortgezet. Toen hij vertrok verklaarde Chroesjtsjef glimlachend: „Dit is de eerste maal dat ik het niet eens ben met kameraad Ul bricht". heeit afgespeeld. Ook is er een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de gedeelten van het wrak, die konden worden geborgen. Een enkel onderdeel daarvan is naar Nederland gezonden voor nader onderzoek. Een grote hinderpaal bij net on derzoek is dat het wrak diep on der de zeespiegel ligt. De plaats, waar het ongeveer ligt, is wel bekend. Het is echter zeer de vraag of het kan worden geiicM en het onderzoek daarnaar door HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Jordanië heeft vrijdag de poli- de kon}nklijke marine is nog tieke commissie van de Arabi- gaande sche liga medegedeeld, ermee mDe commissie heeft bij haai' an te stemmen, dat de liga de kwes-, derzoek grote steun ondervonden tie-Oman bij de Veiligheidsraad! van de door de k.L.M. ingestelde Boelganin hem niet die trouw die lord Altrincham over koningin heeft getoond, die hij vermoede- u"+u QaT" nTY10rpvl lijk heeft verwacht. Van hem zo wel als van Worosjilof, in naam president van de Sowjet-Unie, heette het, dat zij in ongenade waren gevallen, d.w.z. een spoe dig aftreden werd verwacht. Dit gerucht schijnt zich nu te beves tigen. Chroesjtsjef speelt daar mede een niet ongevaarlijk spel. Worosjilof behoort niet tot de militairen, voor wie het leger in de bres zal treden, maar niette min heeft hij evenals Boelganin een groot aantal aanhangers. Chroesjtsjef schijnt vast be sloten een greep naar de macht te doen; hij heeft de managers op zij gezet, er echter de invloed der militairen voor in de plaats gekregen. Het zal in de toekomst moeten blijken wat voor hem het zwaarst weegt. Zijn houding reeds in Praag, maar ook tegen over Tito en Ulbricht, toont de lijn, die hij wil volgen. Hij wil zich aan alle kanten medestan ders verwerven; vooral geen on rust in de satellietlanden, die pas zijn bijeengeweest en inder daad hun internationale handels positie hebben versterkt, hetgeen wel grotendeels het werk van Mikojan zal zijn geweest. Ade nauer zou wel eens gelijk kunnen krijgen met zijn gezegde, dat Chroesjtjsef's macht korter zal duren dan men denkt, al vraagt men zich af waarom de anders zo voorzichtige Adenauer dit reeds nu heeft gezegd. Rusland heeft een pakt geslo ten met Afghanistan, waarvan Nehroe zeker niet al te vriende lijk zal opkijken zo min als Pa kistan; er heten pakten in over weging met Syrië en Egypte, die overigens als enig doel kunnen hebben om de onrust in het Na bije Oosten aan te stoken. Elizabeth en over haar omgeving in het bijzonder heeft uitgespro ken. Het zou wel eens kunnen leiden tot een hervorming van de etiquette en de hofhouding, waarvan vermoedelijk een man met open ogen als prins Philip geen spijt zal hebben. MOEILIJKE ARABIEREN Te Londen is ook gesproken over de kwestie-Oman. Het mag gelukkig heten, dat te dien op zichte een akkoord tussen Ame rika en Engeland bereikt schijnt. Het is een nieuw bewijs van de volslagen onhandigheid, die de Amerikaanse politiek het dient gezegd tijdens de ziekte van Dulles heeft getoond inzake het Suezkanaal, waarover de controversen evenmin zulk een omvang hadden behoeven aan te nemen. Engeland gaat voort op de ingeslagen weg; versterkt zijn garnizoenen aan de Perzische Golf, waar zijn prioriteit Amerika is erkend. STRIJD OM DUITSLAND Zoals te verwachten viel is het met het Duits-Russisch gesprek te Moskou niet al te gunstig ver lopen. De Duitsers hebben spoe dig in de gaten gekregen, dat het niet de Russische bedoeling was om inderdaad de verdere uitleve-1 ring van krijgsgevangenen te be spreken. De onderhandelingen zijn onderbroken, weer hervat, maar de ware stemming is er niet. Vermoedelijk zal men het in Moskou niet kunnen verkrop pen, dat de geallieerden ditmaal een slag voor zijn geweest met de plechtige verklaring van de hereniging van Duitsland te Ber lijn. De voorstellen èn van Pan- kow èn van Moskou zelf kwamen daarbij nu achteraan sukkelen. Duitsland is overigens geab sorbeerd door de verkiezings strijd, waarin vermoedelijk een nieuw voorstel van de regering over atoombewapening geen kans van slagen zal hebben. Het onder houd, dat Adenauer met Etzel had, heeft, wellicht ten onrechte, verwachtingen gewekt over even tuele opvolging. Frankrijk beleefde zijn krisis met betrekking tot de bezuini gingen. De jonge minister Gail- lard heeft voet bij stuk gehou den; vermoedelijk ook de steun van president Coty genoten en daardoor kunnen doorzetten. De kritiek van de Amerikaanse se nator Kennedy over Algiers zit de Fransen nog altijd hoog, maar Het is absurd om te spreken van een Algerijnse opstand, zo heeft donderdag dr. Georges An- dré, de Belgische voorzitter van de delegatie van het internatio nale comité tegen het regime van concentratiekampen, die on langs een bezoek aan Algerië heeft gebracht op een persconfe rentie in Brussel verklaard. Op negen miljoen Algerijnen zijn er niet meer dan 100.000 op standelingen. De rest van de be volking wil alleen maar met rust gelaten te worden, maar zij zuch ten onder de terreur, aldus ar. André. Hij zei, dat de delegatie erg on der de indruk is gekomen van de gruwelijke geweldpleging der Al gerijnse verzetslieden. Hij wilde André herhaalde vroegere ver klaringen, dat zijn delegatie geen bewijzen van een stelsel van con centratiekampen in Algerië heeft gevonden. Voorts deelde hij mede, dat de delegatie in Alge rië vergeefs geprobeerd heeft contact op te nemen met een ge zaghebbende vertegenwoordiger van het Algerijnse nationale be vrijdingsfront. In het ziekenhuis van Potts- 0_.-0ville (Pennsylvania) is donder- dan ook geen vergelijking trek dagavond j.l. met spoed een man rmstandelm- opgenomen> die door zijn zoon ken de Algerijnse opstandelin gen en de verzetslieden in Euro pa tijdens de oorlog. De B.B.C. heeft vrijdag haar of Kennedy naar Algiers zal^ko- landg besloten met een program waarin de hoogtepunten zijn ge memoreerd van de Nederlandse door men om de toestand op te nemen, is nog de vraag. Het feit, dat Tu nis republiek wordt, schijnt geen verandering in de politieke en economische verhoudingen van belang te brengen. Door de rati ficatie van de Euromarkt door Italië is Frankrijk nu gerustge steld; in Italië is het wel merk waardig, dat een zo belangrijk communist als de zoon van wij len Giolitti zich van de partij heeft afgescheiden. uitzendingen sinds het begin, in 1940. Tot de bekende stemmen die de luisteraars in de oorlog heb ben gehoord, behoorden die van Koningin Wilhelmina en de schrijver Fabricius. Ook „Vrijbuiter", de rijmcom- mentator tijdens de oorlog, keer de naar de microfoon terug om een „grafrede" uit te spreken. Vrijdag zijn ook de uitzendin gen in het Deens en Noors beslo ten. De B.B.C. heeft vrijdag even eens het laatste Zweedse pro gramma uitgezonden. van 22 maanden was „neerge stoken". De man verklaarde dat hij het mes had gebruikt voor een reparatie aan zijn televisietoe stel. Hij had niet gezien, dat het kind zich van het wapen had meester gemaakt, maar toen hij later met zijn zoon aan het spelen was, bracht deze hein plotseling een steek van zeven cm diep in de hartstreek toe. De toestand van het slachtoffer is ernstig. aanhangig maakt. De Jordaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Samir Rifai, heeft de commissie, die zonder Jordanië in Cairo vergaderd heeft, telegrafisch laten weten, dat Jordanië tevens elke resolu tie zal steunen, die door de liga met betrekking tot Oman is goedgekeurd. De minister zegt evenwel, dat Jordanië met aan de vergadering kan deelnemen daar het in Cairo slechts door een consul is vertegenwoordigd. Radio-Cairo meldt, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de landen die lid zijn van de Arabische liga, uitgenodigd zijn tot bijwoning van de volgende bijeenkomst van de politieke commissie der Arabische liga, die 2 september in Cairo gehou den wordt. Het doel van de sa menkomst zal zijn, een gemeen schappelijke houding te bepalen t.a.v. vraagstukken die aan de al gemene vergadering der Verenig de Naties zullen worden voorge legd. Ook de vraagstukken die de Arabische wereld raken zul len besproken worden. commissie van deskundigen. Zij zal thans het onderzoek in Ne derland voortzetten en rapport uitbrengen. De uit Nederland overgekomen leden zijn reeds uit Biak vertrokken. Ook de voor zitter van de commissie, kapitein luitenant ter zee Den Hollander, wiens dienstverband in Neder lands Nieuw-Guinea is geëindigd, is vrijdag naar Nederland ver trokken. De overige leden van de commissie blijven op Biak om de lopende werkzaamheden af te ronden. <>De Japanse regering overweegt grootscheepse werken te laten uitvoeren ten einde de vulkaan Foedsji-Jama tegen verder ver val te beschermen. Tengevolge van erosie is er aan de voet van de beroemdste berg van Japan ai een scheur ontstaan van twee en een halve km lang, vijf meter diep en tien meter breed. Men wil deze spleet gaan opvullen. De Westelijke afgevaardigden in de subcommissie voor ontwa pening der V. N. hebben vrijdag te Londen een besloten vergade ring gehouden. Uit Amerikaanse bron is ver nomen, dat er aanzienlijke over eenstemming bestaat onder os vier Westelijke delegaties over de resterende voorstellen, die weldra door hen bij de subcom missie zullen worden ingediend, aangaande een eerste ontwape ningsovereenkomst. De subcommissie, waarin En geland, Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada en de Sowjet-Unie zitting hebben, zal dinsdag weer vergaderen. GEEN ONTWAPENING In elk geval dient vastgesteld tè worden, dat het vredesoffensief der ontwapeningsconferentie te Londen voorlopig is mislukt. De slotzitting is met een „njet" van Zorin geëindigd inzake het uit eindelijk Amerikaanse voorstel tot luchtinspectie, die zich of over Rusland en Amerika en Volgens de Daily Mail dient West-Duitsland dat het blad als de „midas van Europa" betitelt, de mark te revalueren en meer in andere landen te kopen om 't evenwicht in het Europese beta lingsverkeer te herstellen. Alles, wat Duitsland aanraakt, verandert in goud, aldus 't blad. De bondsrepubliek slokt dit me taal zo gulzig op, dat haar reser ves thans alleen nog door die van de Verenigde Staten worden Duitsland zoveel en kocht het zo weinig mogelijk. Het subsi dieerde de uitvoer en bemoei lijkte de invoer, al zal het beide ontkennen. Ook is West-Duits land in gebreke gebleven zijn verplichtingen van crediteur- land na te komen. Engeland, toen het in een soortgelijke po sitie verkeerde, investeerde op grote schaal in het buitenland,grondverschuiving. 4500 mensen kocht van de wereld en ver- In Najoya, West-Japan, zijn ten gevolge van zware regen val 28 mensen om het leven ge komen. Vijf mensen verdron ken door overstromingen die ontstonden en waardoor meer dan 17.000 huizen onder water kwamen te staan. De anderen kwamen om het leven door een schafte anderen de middelen om zijn goederen te kopen. Wat er nu moet geschieden is volgens de Daily Mail, dat West-Duitsland een gedeelte overtroffen. Dit weerspiegelt het j van rijnjo,sdmoet afstap en bijna wonderbaarlijke herstel van een land, waarvan men in 1945 aannam, dat het voor 50 jaar uit- Europa voor een groot deel had 1 geteld was en dat nog zeven jaar uit te strekken, of tot bepaalde gedeelten bleef beperkt. Foster Dulles is naar Europa gekomen, omdat, gelijk bekend werd, er niet volkomen overeenstemming heerste tussen de Westelijken. Deze overeenstemming heeft Dulles in een nieuw voorstel neergelegd, maar hij heeft dit blijkbaar alleen kunnen verkrij gen door het meer gecompliceer de voorstel, dat een tijdelijke stopzetting der atoom- en water- stofproefnemingen verzekerde, op te geven. geleden wangen' „degene was. met de holle Volgens het blad is dit bereikt door een combinatie van geluk, bekwaamheid en meedogenloos- ï-Teid. Df( Koreaanse oorlog bracht Duitsland weer op de beende invloed van vluchtelin gen verschafte dit van nature reeds ijverig volk een extra ar beidsleger, dat gaarne bereid is lang te werken voor weinig geld. Daarenboven verkocht West- Verder dient de mark te wor den gerevalueerd en moet de Duitse invoer worden vergroot. Mocht West-Duitsland in gebre ke blijven 'n zeker evenwicht te herstellen, dan zullen de ande re landen genoodzaakt zijn hun aankopen van Duitsland te be perken. Dit zou het begin zijn van een beweging, die voor iedereen ongunstig zou zijn. De Engelse minister van Financiën Peter Thorneycroft, zal over de ze kwestie ongetwijfeld enige voorstellen hebben te doen in de bijeenkomst van het inter- zijn dakloos. Op de Eiger, een top in de Al pen bij de Zwitserse plaats Grin- delwald, zijn sedert het begin van deze week vier bergbeklim mers geïsoleerd. Drie van de vier zijn vrijdag waargenomen, toen zij zich langs de noordelijke bergwand omhoog werkten. Het is waarschijnlijk hun bedoeling om van de top ai een weg naar beneden te zoeken De vierde bergbeklimmer bleef achter op een sneeuwveld, zodal wordt aangenomen, dat hij ge wond of uitgeput is. Er is vrijdagmiddag een red dingsbrigade op weg gegkan. Er is gesproken over de mogelijk heid, dat een aantal redders via een beter begaanbare weg naar de top (3.975 meter) zal gaan m de geïsoleerde bergbeklimmers uit hun benarde positie te bevrij den. Een poging van de Duitse vlie ger Geiger om de mannen pei vliegtuig te redden is vrijwel on mogelijk geworden dcor hel slechte weer. Toen de wind be gens welke de bemanning van <-fl Twee Poolse onderzeeboten zijn donderdagavond op onge veer twintig km ten zuidoosten van Aberdeen voor de oostkust van Schotland waargenomen. Zij varen in zuidelijke richting maar hun bestemming is onbe kend. Een woordvoerder van het Pool se ministerie van Marine heelt vrijdag in Warschau categorisch geruenten tegengesproken vol- De 64-jarige handelaar Jacob Albam en de 52-jarige mevrouw Myra Soble zijn vrijdag in New York wegens spionage voor de Sowjet-Unie ieder tot 5% jaar ge vangenisstraf veroordeeld. -De man van mevrouw Soble, Jack, zal later gevonnist worden De Soble en Albam, die schuld hebben bekend, zijn als vluchte lingen naar de V. S. gegaan. Zij werden 23 januari gearresteerd. Albam is in Litouwen geboren. Hij kwam in 1947 de V. S. binnen Soble komt ook uit Litouwen. Zijn vrouw is in Rusland gebo ren. De Sobles kwamen in 1941 nationale monetaire fonds, die in de V. S. aan en verwierven de volgende maand zal wordenlater het Amerikaanse staatsbur gehouden, aldus het blad. gerschap. Mevr. Soble heeft met de Ame rikaanse autoriteiten samenge werkt en geen belangrijke rol gespeeld in de spionage-organisa- tie. Wel wist zij dat haar man voortdurend in contact stond met Russische agenten, zo verklaar de de officier van Justitie vrij dag. De inlichtingen die de Sobles verstrekt hebben, leidden.er toe, dat de vroegere officier van de Amerikaanse geheime dienst Zlatowski en diens echtgenote wegens spionage zijn aange klaagd. De Zlatowskis vertoeven nog in Parijs, doch de Verenig de Staten proberen hun uitleve ring te verkrijgen. gon af te nemen, werd de top van de berg in een wolk gehuld Men heett gezien, dat de vier de man met een doek heeft ge wuifd naar een vliegtuig. Toen kort daarop de tcp door de wolk aan het oog werd onttrokken, waren de drie anderen 45 meter gestegen. De namen van de vier bergbe klimmers zijn niet bekend. twee Poolse duikboten, die bij de schotse kust zijn waargenomen, politiek asyl in Engeland rau willen vragen. ZONDAG 11 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.21 2.56 3.36 3.46 n.m MAANDAG 12 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.55 3.30 4.10 4.20 ZON MAAN Cr# V 5.17 20.16 19.44 5.22 11 5.19 20.14 20.06 6.27 12 5.20 20.13 20.26 7.31 13 5.22 20.11 20.46 8.35 14 5.24 20.09 21.06 9.39 15 5.25 20.07 21.29 10.44 OPKLARINGEN Het belangrijkste luchtdruk systeem in onze omgeving is een depressie met een druk in bet centrum van 980 mb, die boven de Britse eilanden ligt en lang zaam naar het noordoosten be weegt. Voorafgegaan door een regenzone voerden krachtige zui- 2*233 j delijke winden onstabiele lucht *3*08 aan, waarin talrijke onweersbui- 3A8 i en tot ontwikkeling kwamen. Tïj- 3*5g dens opklaringen liep de tempe- ratuur in de middag op tot 22 a 26 graden. Daar de wind naar 't zuidwesten gaat draaien, stroom" vandaag koelere lucht binnen, waarin naast buien ook perioden met zon zullen voorkomen. Ten westen van Ierland ontwikkelde zich een nieuwe depressie, die in de richting van Biscaje koerst medegedeeld door het K. N. M. I-, geldig tot zaterdagavond. Opklaringen. Enkele buien, sommige met on weer, afgewisseld door opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuid-westelij ke wind. Iets koeler. n.m. 3.05 3.40 4.20 4.30

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1