Uit de Provincie DE Het ongeluk met de .Neutron' De bouwnijverheid in het eerste kwartaal van 1957 BRUID en de MOORDENAARS "Zevlaiegels TERNEUZEN Van onze adverteerders KRABBENDIJKE. O.v er 1 'V.laönfl'ercn STOPPELDIJK. ZIERIKZEE. Groot-Brittannië wil gegevens verstrekken over geleide projectielen. HONGAAR VRAAGT ASIEL IN ENGELAND. NIEUWE VULKAAN IN MEXICO. AGENDA CADZAND De „Olivia Winther" bij de N. V. Terneuzense Scheeps bouw Mij te water gelaten. Reeds lang te voren ston den honderden belangstellenden ®p en in de nabijheid van de Ter neuzense Scheepswerf opgesteld am getuige te zijn van de te wa- terlating van het voor rekening van de A. S. Vestjysk Dampskibs Selskap te Esbjerg (Denemar ken) gebouwde motorvrachtschip „Olivia Winther." In vlot arbeidstempo werden de laatste voorbereidingen ge troffen. Hoog van de kranen der werf woei de Nederlandse vlag. Vanaf de tribune, omspand met de Deense, Nederlandse en andere vlaggen, zou de moeder van de directeur van de Deense stoom vaartmaatschappij de tewaterla ting verrichten van waarschijn lijk het grootste schip dat ooit in Nederland van een dwarshelling te water is gelaten. Toen even vóór één uur het grote ogenblik was aangebroken, bevond zich op de tribune behal ve de heer en mevrouw Winther, de president-commissaris van de Terneuzense Scheepsbouw Mij N.V., de heer mr. R. J. J. Lam- booy, de directeur der Scheeps- hypotheekbank te Rotterdam, mr. Dupuis en verdere genodig den. benevens de directie van de werf, de heren J. F. de Klerk en J. Pannevis. Met een verguld bijltje hakte mevrouw Winther het touw door en even later spatte de fles cham pagne tegen de boeg uiteen. Direct daarop begon het schip eerst langzaam, daarnasnel van de helling te glijden en in een korte spanne tijds was de bijzon der geslaagde tewaterlating een 5dt geworden. Vele handen werden gedrukt en het gezelschap begaf zich ver volgens naar de kantine van de scheepswerf waar mr. Lambooy ée aanwezigen uitnodigde een toast uit te brengen op de koning mi de koningin van Denemarken. Deze toast werd beantwoord door de heer Winther, die een heil dronk uitbracht op H. M. konin gin Juliana. Na nog even enige tijd bijeen ffe zijn gebleven, begaf het gezel schap zich naar hotel „Rotter dam" waar werd gedineerd. •j9e „Olivia Winther'", een Srachtig slank schip als men het sa ziet liggen, is van het type ^enrgesloten Shelterdekker. Het onder Lloyd's register ge bouwd, klasse 100 A1 met spe ciaal survey-ankers, kettingproef ea (jsversterking. De totale lengte bedraagt onge veer 100 meter; de lengte tussen ie loodlijnen is 91,50 m. en de fsreedte 14,15 m. Als open shel- jjrdekker heeft het en diepgang .■an 5,71 m.; als gesloten shelter dekker een van 7,15 m. De „Oli- aa Vinther heeft gesloten een Zrrftoud van 4800 ton. De snelheid toedraagt ongeveer 13 knopen. De hoof motor is een M.A.N. van 2100 pk. De hulpmotoren zijn M.A.N.-aggregaten, elk van 120 met aangebouwde generator m een havenaggregaat van 47 pk met een 30 kw-generator. Het schip zal worden voorzien ran alle moderne navigatiemid- dfelen, zoals radar, radio zend- sn ontvang-installatie, gyrokom- pas, echosounder en richtingzoe ker. De accomodatie is voor drie-en- dertig personen, die allen zijn ondergebracht in éénpersoons hutten. Verder zijn er moderne recreatiezalen, salons en eetza len, vries- en koelkamers en pan try's. Alle verblijven zijn ten slotte voorzien van hogedruk ventilatie en ingebouwde ver warming. Door „Polygoon-Haarlem" zijn van deze tewaterlating opnamen gemaakt, zodat de gehele gebeur tenis spoedig in het filmjournaal op het witte doek te zien zal zijn. Wij wensen directie en perso neel der Terneuzense Scheeps bouw Maatschappij van harte ge luk met deze tewaterlating, wel ke weder een mijlpaal is gewor den op de voorspoedige uitbouw van de scheepswerf, die wij met grote voldoening in de loop der jaren hebben zien ontwikkelen tot één der grootbedrijven in de kanaalzone. Botsing. Zaterdagmorgen te ongeveer kwart vóór tien kwam de heer G. P. H., wonende te Driewegen met een met paard bespannen wagen uit het Donkerstraatje de Provinciale weg opgereden op 't moment dat de heer J. Chr. de V., wonende te Reuzenhoek, op zijn brommer op het rijwielpad rijdende in de richting Terneu- zen genoemd kruispunt naderde. Het gevolg was, dat de heer DeV. op de wagen inreed. Door de schok kwam de berijder van de brommer te vallen, doch bleef gelukkig ongedeerd. De schade aan dé bromfiets was vrij groot. Ernstig verkeersongeluk Zaterdagavond heeft zich op de weg van Brugge naar Gent een ernstig verkeersongeval voorge daan waarbij onze stadgenoot de heer S. C. levensgevaarlijk en 3 inzittenden van een Britse auto zwaar werden gewond. Uit de richting van de kust na derden twee kleine personenwa gens een oprit, toen plotseling de heer C. trachtte voorbij te rijden. Óp datzelfde ogenblik echter na derde uit tegengestelde richting een Engelse auto. De heer C. pro beerde daarop tussen de beide kleine wagens te komen, maar greep daarbij de eerste auto. Door de slag kwam de auto van de heer C. dwars op het linker baanvak terecht waar zij in de flank werd gegrepen door de 'Britse wagen. De heer C., die terugkeerde van een bezoek aan zijn zoontje, die in een gezondheidsinrichting te Heist verblijft, werd levensge vaarlijk gewond. De inzittenden van de Britse auto, een echtpaar met hun 12-jarig zoontje, liepen zware verwondingen op. De slachtoffers zijn in een zie kenhuis te Eeklo opgenomen. Thuisfront en de Bond tegen het schenden van Gods Heilige naam werd z.h.s. afgewezen. De begroting 1957 werd gewij zigd. Van de rondvraag maakte al leen de heer A, Bril gebruik, om te wijzen op enkele bebossingen langs de weg naar de zee, die een gevaar opleveren voor het ver keer. De dwarsweg bij Putter is door de beplanting niet meer te zien. De voorzitter zegde toe aan de bewuste hoeken de beplanting te laten uitdunnen. De heer Bril bracht eveneens de huur voor de woningwetwo ningen ter sprake. Hij informeer de of de gemeente nu ook voor de noodzakelijke reparaties zal zorgen. Hij noemde o.a. de zeer slechte elektrische leidingen, die vervangen moeten worden, als mede de loden pijpen, welke in dertijd zijn gebruikt voor de aan leg der waterleiding. De voorzitter zeide toe de Cen trale Dienst voor bouw- en wo ningtoezicht te verzoeken hier over rapport uit te brengen. Ook werd toegezegd de vuil ophaaldienst in de kom tijdens het hoogseizoen wat uit te brei den. Met kano omgeslagen en verdronken. Zaterdagmorgen is de 18-jarige P. J. Schrijver uit Krabbendijke verdronken, toen de kano waar in hij met zijn broer, deT9-jarige J. Schrijver op de Oosterschelde voer, omsloeg. De broers hadden de kano van een provisorisch zeil voorzien. De kano kapseisde omstreeks negen uur nabij de zeedijk langs de Oosterschelde. De oudste van de twee broers kon door tijdig in grijpen van een juist op de zee dijk aanwezige wachtmeester van de rijkspolitie gered worden, maar de jongste werd door de sterke stroom meegetrokken. Zijn stoffelijk overschot is om streeks elf uur gevonden. Over de week eindigende op zaterdag 3 augustus 1957 werden de meeste spaarkaarten ingele verd door de heer C. DE WAELE, Rozenstraat 76, Terneuzen. De door hem ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. voor mej. Van Belle ongetwijfeld een genoegen zijn geweest de kin deren, die ook enkele jaren aan haar goede zorgen toevertrouwd zijn geweest, op deze manier voor het laatst aan het werk te zien. Met een tractatie voor de jeugd, aangeboden door de schei dende onderwijzeres, werd deze gezellige middag besloten. Overlevenden danken hun redding aan de Papoea's zegt Generaal-Majoor De Boer. GEMODERNISEERDE SPECIALE OPTIEKZAAK. De zaak van de heer Alb. Stan- afcaert (Noordstraat 32) in opti sche artikelen, is al zó oud, dat geen mens, hijzelf ook niet, bij benadering zou weten te vertel len, wanneer grootvader Stan daert daar eigenlijk mee begon nen is. In de loop van vele tien tallen jaren is er echter heel wat veranderd en dat wordt pas dui delijk, Wanneer door een verbou wing en modernisering weer eens speciaal de aandacht wordt ge vraagd. Dit was zaterdag jL het geval, toen de heer Stan- •daert zijn vernieuwde, gemoder niseerde zaak heropende. Vroeger behoorden brillen tot die artikelen, welke met een grote hoeveelheid tegelijk wer sten ingekocht. Een strop kon de ïiandelaar er niet aan hebben ■want er was practisch slechts één model en dat was voor jaren goed. Nu weet ieder, dat daar heel wat anders aan te pas komt. In ai die jaren heeft de familie Standaert haar naam in de optiek weten te handhaven, maar al is de service steeds even goed ge bleven, ook in deze zin wil het oog wat hebben en vond de heer Standaert de tijd gekomen om zijn pand te moderniseren. De laatste jaren zijn er in de winkelstraten van Terneuzen tal van zaken gemoderniseerd; de ene al fraaier dan de andere en ook deze verbouwing kan met de best geslaagde wedijveren. Het architectenbureau L. de Bruijne heeft de plannen van de heer Standaert op treffende wijze ge realiseerd. Vanaf de straatzijde trekt de étalageruit de volle aan dacht van het publiek, maar iets nieuws is de verplaatsbare étala ge, die evenals het intérieur een voorbeeld is van moderne winkel architectuur met behoud van het practische, dat ook te bemerken valt in het atelier, kantoor en de ontvangkamer. De vele gelukwensen, veelal vergezeld door bloemstukken, be wezen, dat de vele zakenrelaties en vriendenkring met deze voor de familie Standaert blijde dag medeleefden. Verkeersongeval Zondagavond te kwart over 7 reed de bromfietser M. van A., met als duorijder C. van D„ bei den uit Terneuzen, nabij de hof stede van de heer De Moor, even voorbij Driewegen, in de richting Terneuzen. Op het rijwielpad re den eveneens in de richting Ter neuzen twee wielrijders. Bij het voorbijrijden kwam de bromfiets in aanraking met het rijwiel van de 22-jarige monteur K. G. S. uit Axel, met het gevolg dat de be stuurder van de bromfiets na een salto mortale over het stuur op de grond werd geworpen. Ook de duozitter en de wielrij der kwamen op de grond terecht. Voor hen liep het ongeval goed af. Eerstgenoemde bleef prak tisch ongedeerd, terwijl de wiel rijder enkele lichte ontvellingen bekwam. Van A., die vermoedelijk een schedelbasisfractuur opliep, werd in bewusteloze toestand naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De bromfiets en het rijwiel werden licht beschadigd. V.V. Rapenburg vergaderde De sportvereniging „Rapen burg" hield een vergadering, waarin de verschillende proble men rond de vereniging aan de orde werden gesteld. De verga dering stond onder voorzitter schap van kapelaan Rombouts, die er vooral de nadruk oplegde, dat de jeug de kans moet worden geboden om te voetballen. Zijn plan om de jongens van 10 tot 16 jaar in patronaatsverband te doen spelen, droeg de goedkeu ring van de vergadering weg. Daarnaast blijven deze junioren in de voetbalvereniging opgeno men. De mogelijkheid om ook 'n seniorenelftal aan de competitie te doen deelnemen werd uitvoe rig besproken. Er is onder de spelers voldoende animo en de vraag is echter of straks over een terrein kan worden beschikt. De pacht van het huidige terrein is verstreken. Mocht men er in slagen deze pacht te verlengen, dan zal „Rapenburg" zeker met een elftal in de competitie uitko men. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Strobbe. Besloten werd voorts het clublokaal voorlopig te vestigen in het Verenigingsge bouw. In overweging zal worden genomen, of de mogelijkheid be staat om ook andere takken van sport te gaan beoefenen, waarbij dan tevens aan sport voor de da mes aandacht zal worden be steed. Afscheid onderwijzeres In een feestelijke bijeenkomst in het Verenigingsgebouw heeft de schoolgemeenschap van Stop peldijk afscheid genomen van mej. Van Belle, die wegens hu welijk haar taak als onderwijze res heeft neergelegd. In voor dracht, zang en muziek vertolk ten de schoolkinderen hun dank aan de scheidende onderwijzeres. Het programma werd vlot op de planken gebracht en het moet Buiteneentrum Haamstede geopend. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden is za terdagmiddag het buitencentrum Haamstede van de Katendrechtse vereniging voor sociaal-cultureel vormingswerk geopend door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Na een welkomstwoord van de heer Verhagen, leider vain de werkgroep die dit kamp gebouwd heeft, droeg deze het complex over aan de heer mr K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam, die op zijn beurt het centrum overdroeg aan de voorzitter van het bestuur van de Katendrechtse sociale vereni ging (K.S.V.), de heer E. G. Bor- gers. De Commissaris complimen teerde de werkgroep met het be reikte resultaat dat in ware teamgeest tot stand was ge bracht. Het team heeft 30.000 ar beidsuren besteed aan de bouw van dit centrum, dat is samenge steld uit barakken die men na de watersnood van de regering had gekocht. De totale bouwkosten hebben 108.000 belopen. Jhr De Casembroot deelde mee, dat het centrum „Eikendal" genoemd zal worden. De opening verrichtte hij door het hijsen van de natio nale driekleur, die onder de to nen van het Wilhelmus van de Harmonievereniging N.A.S.M. van de Holland-Amerikalijn in top ging. De burgemeester van Haamste de, jhr R. Roëll, liet zijn geluk wensen vergezeld gaan met het aanbieden van de vlag van de ge meente Haamstede. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer A. J. D. Beek namens het ministerie van O., K. en W., de heer J. W. G. Lensink namens de wethouder van Onder wijs te Rotterdam, de heer Snoek namens de sociale raad te Rot terdam en de heer De Graaf, se cretaris van de Nederlandse bond voor sociaal-cultureel vormings werk. Met de Sydneymachine arri veerden zondagavond op Schip hol generaal-majoor M. de Boer, vader van Siegbrand Michiel de Boer, de 26-jarige K.P.M.-verte- genwoordiger op Ned. Nieuw- Guinea, die als één der tien over levenden van het ongeluk met de „Neutron" op het ogenblik in het ziekenhuis van Hollandia wordt verpleegd, en de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gou vernementsarts D. L. Leiker, die eveneens tot de geredden van de ramp behoort en evenals de an dere gewonden zondag jl. van Biak naar Hollandia voor verdere behandeling werd overgebracht. Generaal-majoor De Boer was met zijn echtgenote op 18 juli van Schiphol naar Biak vertrok ken om zijn zoon in het hospitaal van Biak op te zoeken. Met hen waren toentertijd meegegaan de heer R. F. de Vries, mevr. G. Lei ker, de moeden van de gouver nementsarts D. L. Leiker en ver der de heer en mevr. Klein Klou- wenberg, wiens dochter Dien Jantje Klein Klouwenberg, ste- wardes van de verongelukte ma chine, inmiddels aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Aan een verslaggever van het A.N.P. vertelde generaal-majoor De Boer, in het bijzijn van de heer De Vries, dat de tien gewon den zondag 28 juli met de „Ben galen" van de Kon. Hollandse Lloyd van Biak naar Hollandia zijn overgebracht, waar zij ter verdere verpleging in het zieken huis Ifar zijn opgenomen. „Alle gewonden maken het naar om standigheden goed", aldus de heer De Boer. „In Hollandia is inmiddels dr. Haga uit Tilburg aangekomen, die als plastisch chirurg bij de verdere behandeling van de tien gewonden zal helpen. Het is moeilijk te zeggen, wanneer de gewonden naar Nederland zul len terugkeren, maar men mag aannemen, dat hun toestand over ongeveer een maand zodanig zal zijn, dat vervoer naar Nederland kan geschieden. Zij hebben geen brandwonden gekregen op die plekken van de huid, welke door onderkleding waren afgesloten. Bij geen van allen is het haar verbrand. Dit duidt erop, dat de wonden niet door vuur zijn ont staan, maar op andere wijze, misschien hete stoom". Over de behandeling in het hospitaal van Biak lieten gene raal-majoor De Boer en de heer De Vries zich gunstig uit. „Maar het hospitaal zelf voldoet toch niet aan de eisen, welke men er heden ten dage aan mag stellen. De heer De Vries en ik zouden gaarne zien, dat in Nederland een actie wordt 'ondernomen voor een geldinzameling met het doel de plannen voor de vernieuwing van dat ziekenhuis, welke klaar lig gen, te helpen verwerkelijken". voor hun kerkje. Op de klok zal dan een inscriptie komen, in het Biaks, waarin herinnerd wordt aan de hulp tijdens de rampnacht verstrekt. Tezijnertijd zal de re sident deze kerkklok aanbieden, waartoe hij zich in beginsel reeds bereid heeft verklaard. Over de resultaten van het on derzoek naar de oorzaak van de ramp konden beide heren geen mededelingen verstrekken. Met dezelfde machine kwam op Schiphol aan de heer G. C. Wans- beek, leider van de K.L.M.-com- missie van onderzoek, waarne mend hoofd bureau veiligheid van de maatschappij, die een rap port over zijn bevindingen zal uitbrengen aan de directie van de K.L.M. Groot-Brittannië is bereid ge gevens te verstrekken over be paalde wapens aan landen die lid zijn van de Westeuropese Unie, t,w. Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Dit heeft de Britse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Ian Harvey, in het Lagerhuis meegedeeld. Hij verklaarde dat de Britse regering heeft voorgesteld om een werkgroep van vertegen woordigers van landen-Ieden van de Westeuropese Unie de luchtverdediging te laten be spreken, vooral met betrekking tot de luchtmacht die aanvallen moet onderscheppen en geleide projectielen. Istvan Adam, de particuliere se cretaris van de Hongaarse zaak gelastigde in Londen heeft om asiel in Groot-Brittannië ge vraagd, aldus is zondag van wel ingelichte zijde in Londen meege deeld. Adam, die een jaar gelede)a/ naar Engeland kwam, zou de vo rige maand uit de Hongaarse le gatie in Londen zijn weggegaan en de Britse regering zou hem asiel hebben verleend. Eén woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken weigerde echter com mentaar op dit bericht te geven. Volgens het Britse blad „Sun day Pictorial" zou Adam „volko men gedisillusioneerd" over het regime van Kadar van een bezoek aan Boedapest naar Engeland te ruggekeerd zijn. Het blad meldt, dat Adam on geveer 3 weken geleden het ge bouw van de Hongaarse legatie in Londen verlaten heeft en con tact met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opgenomen. De Britse contra spionagedienst zou hem aan een scherp verhoor onderworpen heb ben. De aardbeving die de vorige week een deel van Mexico getrof fen heeft, blijkt samen te han gen met het ontstaan van een nieuwe vulkaan in de staat Guer rero. Bij het plaatsje Chautipa in het uiterste zuidoosten van deze staat is een diepe kloof van 50 meter lang en 5 meter breed ont staan, waaruit zware rook op stijgt. De inwoners van Chautipa vrezen, dat hun dorp het lot van Parangaxicutiro in de staat Mi- chocan zal delen, dat in 1942 bin nen enkele weken geheel door lava en stenen van de nieuwe vulkaan Pericutin bedolven werd. MAANDAG 5 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: „Drie mannen in de sneeuw". AXEL: Het Centrum, 8 uur: ,Run for the sun". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mijn zoon is onschuldig". DINSDAG 6 AUGUSTUS. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: „De Gouden Ha vik". Papoea's redden 12 mensen. Voortgaande deelde generaal- majoor De Boer mede, dat de 12 drenkelingen door Papoea's aan land zijn gebracht. De marine kon niet zo gauw op de plek van het ongeluk met de „Neutron" komen, omdat de boten van de marine daarvan vrij ver verwij derd lagen. Veertien Papoea's zijn geregistreerd, die met hun prauwen hulp hebben geboden en voor een beloning van officië le instanties in aanmerking ko men. Daarnaast hebben de overleven den en hun familieleden het ini tiatief genomen om het dorpje Parai, waar deze Papoea's leven, een geschenk aan te bieden, uit dankbaarheid en erkentelijkheid voor hun hulp. Deze Papoea's zijn kerks en in dit verband daar mede ligt het in onze bedoeling, aldus generaal-majoor De Boer, om een kerkklok aan te bieden Blijkens een publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid betreffende de bouwactiviteit in het eerste kwartaal van 1957 was de pro- duktie in de woningbouw gedu rende de verslagperiode groter dan ooit in een eerste kwartaal van een jaar. Voor het eerst werd in de woningbouw in een eerste kwartaal meer dan het vierde deel van het voor woningbouw op het jaarlijkse bouwprogram ma uitgetrokken bedrag ver werkt. Rekening houdend met prijs stijgingen ten opzichte van het eerste kwartaal van 1956 werd in de eerste 3 maanden van 1957 reëel 95 miljoen meer verwerkt dan in het overeenkomstige tijd vak van 1956. Dit betekent een werkelijke stijging van iets meer dan 50 ten opzichte van het eerste kwartaal van 1956. Dit percentage werd in geen enkele andere sector van het bouwpro gramma waar een stijging ten opzichte van het eerste kwartaal van 1956 optrad, benaderd. De bouwvergunningen voor wo ningen besomden in de verslag periode 366 miljoen, tegen 301 miljoen in de overeenkomstige periode van 1956. Het aantal wo ningen, waarvoor bouwvergun ning werd verleend bedroeg in de eerste kwartalen van 1957 en 1956 21.047, resp. 19.306. De bouwvergunningen voor wonin gen namen ruim 60 van de totale som voor vergunningen in Kampeerterrein wordt omge zet in bungalpwdorp. De raad der gemeente Cadzand vergaderde. Afwezig was de heer J. Ritema. Tot zijn grote spijt moest bur gemeester J. J. Leenhouts mee delen, dat voor de 12 woningwet woningen, welke op 1 juli wer den aanbesteed, nog geen mach tiging tot gunning is ontvangen. Medegedeeld werd, dat B. en W. hebben besloten de 12 kam- peerhutten nabij het kampeerter rein te saneren en dit terrein t.z.t. om te zetten in een bunga lowdorp. Ten behoeve van het gezin J. la Gassev. d. Lycke waarvan de echtgenote door kinderver lamming werd getroffen, werd besloten 10,- per week beschik baar te stellen voor huishoude lijke hulp. De diaconie der Ned. Herv. gemeente te Cadzand ver leent een zelfde bijdrage. Na in besloten zitting uitvoe rig van gedachten te hebben ge wisseld besloot de raad z.h.s. het voorstel van B. en W. goed te keuren, om afwijzend te beschik ken op het verzoek van de heer P. de Lijser—van Eversdijk om in het tijdvak van 1 juli16 sep tember 1957 zijn drankgelegen heid voor het publiek open te stellen. Het sluitingsuur voor café's is wederom 12 uur. Met nadruk stelde de voorzitter vast, dat de caféhouders bij bijzondere ge beurtenissen steeds verlenging van het sluitingsuur kunnen aan vragen. Zowel het verzoek om subsidie door de Stichting Militaire Te huizen als die van het Hum. door SELWYN JEPSON 7) Nadruk verboden. Onverwachts, voor ik hem kon tegenhouden, scheurde hij de enveloppe open en haalde er een enkel velletje papier uit. „Alsjeblieft!", zei hij met een zekere opluchting. „Nog nooit van gehoord Louise Fremp- ton. Een Engelse naam. Zo En gels als je maar wensen kunt". Ik nam de brief aan. Het was een eenvoudig velletje wit pa pier, zonder adres of datumin hetzelfde beverige, onpersoonlij ke schrift stond er„Ik kan niet langer alleen verder. Zorg alstu blieft voor Diana Louise Frempton". Vader knikte, haalde zijn schouders op, en liet zich ont vallen. „Bovendien zijn dergelijke me thoden niets -voor hem". Hij zweeg, kromp bijna ineen en vermeed mijn blik. „Het is jouw schuld Eve", zei hij tenslotte, met een vriendelijkheid die ik niet verwacht had. „Je maakt me zo nerveus met je getob over mij, dat ik af en toe de dingen niet meer in hun juiste verhou ding zie. Dan verbeeld ik me dat ik schimmen en gestalten zie, en dat er om ieder hoek ge vaar dreigt". „Maar heus, als ik" begon ik, doch zweeg, omdat ik besefte dat hij uit zichzelf misschien meer zeggen zou dan wanneer ik drang op hem uitoefende. Ge lukkig nam hij geen notitie van mijn woorden en vervolgde „Gonzalez zou nooit zulke om wegen bewandelen als het bij hem opkwam het verleden op te rakelen" Ik schrok. „Gonzalez!" riep ik uit. „Senor Gonzalez y Fernan dez di Calancar", zei vader na denkend. „Maar vader, die is dood", zei ik. „U praat altijd over hem alsof hij dood is". „Springlevend kind. En volgens de krant is hij op de tweede van deze maand in ons land aange komen en logeert hij in hotel Claridge. Dat is veertien dagen geleden, hetgeen wil zeggen dat ik een week geleden al had moe ten weten of hij nog belang stel de in ons in mij. Om je de waarheid te zeggen, was ik zijn bestaan al sedert een paar da gen vergeten. Daarnet dacht ik een ogenblik, vanwege die ge schiedenis met die boot en daar hij wees op het stapeltje kle ren dat hij iets begonnen was. Maar dit heeft niets met hem tb maken. Het ligt hem niet als je begrijpt wat ik bedoel". „Ik begrijp er geen snars van", antwoordde ik en zette het op een hollen in de richting van de loods. Het was ongeveer drie kwartier geleden dat de vreemde boot vertrokken was. Er bestond een kleine kans dat ik haar nog kon inhalen. Bij de schuur gekomen maak te ik de deur open, trok de race boot op de glijhelling, nam de hoes van de buitenboordmotor en sleepte die naar de achter steven. De twee blikken benzi ne waren vol, dank zij Charlie's altijd toegewijde zorgen, en ik zette ze allebei in de boot. In tussen was vader gearriveerd, terwijl de jongen, die niet zo vlug vooruit kon komen doordat het kind zich hardnekkig aan hem vast hield, een paar meter achter hem aan kwam. Het gesprek werd voortgezet op het punt waar ik het afge broken had, maar nu achtte ik mij gerechtigd de leiding te ne men. Intussen duwde ik, gehol pen door de jongen, de boot het water in. „U zult wel gelijk hebben", zei ik tegen vad.er. „Niemand kan beter dan u weten wat voor iemand hij is, maar desondanks blijft het een feit, dat hij reden te over had om u te haten". „Ik dacht dat hij een agent van de Nazis was". „Dat neem ik zonder meer. aan. Maar u liet hem arreste ren en in 'de gevangenis werpen u maakte hem zijn vriendin af handig en verklaarde zijn be zittingen verbeurd, u besmeurde zijn naam, en de hemel weet wat u nog meer gedaan hebt. En daarna ontdekte u dat hij helemaal geen Nazi-agent was". „Ieder mens maakt fouten", bromde vader. „Maar u dreef het nog verder, door te denken dat hij dood was. Hoe kan ik dan nu op uw oordeel vertrou wen wanneer u beweert dat dit niet zijn werk is het begin van een complot om het u be taald te zetten?" Inmiddels was de boot vlot ge komen, en terwijl de jongen haar bij het strand hield, bracht ik de buitenboordmotor op zijn plaats, schroefde de haken vast en begon de tank te vullen. Va ders milde stemming trok snel af, en aangezien hij in zijn rol stoel niet dichterbij kon komen, moest hij zijn stem verheffen. Er was een woedende klank in. „En als het Gonzalez is, dan wil ik niet dat jij er in gemoeid wordt", blafte hij. „Hij is nog erger dan de duivel! Waar be taal ik mijn belasting voor? Laat de politie maar met hem afrekenenen ix heb hem zijn vriendinnetjes niet afhan dig gemaakt. Zo is het helemaal niet gegaan!" „Zoals u het vertelde, leek het zo", merkte ik op, terwijl ik de dop op de benzinetank schroef de, „en wat de politie betreft, die zal het zeker moeten op knappen, maar niet vóórdat wij zeker van onze zaak zijn. Billy Bull zou niet erg verheugd zijn als wij een Zuidamerikaanse ve te in zijn district importeerden, maar hij zou bepaald" furieus zijn als we hem op spoken lie ten jagen". (Wordt vervolgd.) de nieuwbouw van gebouwen voor haar rekening. Er kwamen in die periode 19.208 woningen gereed, waar van 4.373 woningen in opdrach ten van gemeenten en 5.456 in opdracht van woningbouwver enigingen werden gebouwd. 8.786 woningen werden in opdracht van particulieren gebouwd. 1.149 daarvan kwamen zonder finan ciële steun van het rijk tot stand. De overige waren hoofdzakelijk premiewoningen. 5.261 van die woningen zijn bestemd voor be woning door de eigenaar. Onder de gereedgekomen wo ningen werden 90 systeemwowin- gen geteld. De netto-vermeerdering in het eerste kwartaal van 1957 van de woningvoorraad bedroeg 17.366. Er werden in die periode 613 wo ningen onbewoonbaar verklaard, terwijl er door brand en andere oorzaken 1.390 woningen aan de voorraad werden onttrokken. Op 1 april 1957 waren nog 8.366 on bewoonbaar verklaarde woningen bewoond, nadat in het eerste kwartaal van 1957 1.006 onbe woonbaar verklaarde woningen werden ontruimd. In het eerste kwartaal van 1957 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 23.281 woningen. Daar er in die periode 19.208 ge reed kwam steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 98.044, De bouwsom van de op 1 april 1957 in uitvoering zijnde woningen beliep 1.514 miljoen. BOERDERIJEN Aan boerderijen werd in de verslagperiode een bedrag van 10,2 miljoen verwerkt. In de zelfde tijd werden bouwvergun ningen verleend voor een bedrag van 10 miljoen. In dit bedrag zijn begrepen 13 boerderijen, die gebouwd worden in de plaats van door oorlogsgeweld verniel de bedrijven en 49 die de door watersnood verwoeste bedrijven zullen vervangen. Deze herbouw- boerderijen tezamen vertegen woordigen een bouwsom van 1,8 miljoen. De rest van de 10 mil joen is bestemd voor de vervan ging van door brand vernielde boerderijen, de nieuwbouw in de Noord-Oostpolder en de nieuw bouw door de cultuurtechnische dienst. Er kwamen 86 herbouwboerde- rijen gereed, waarvan 56 her bouwd werden met oorlogsscha de-financiering. De bouwsom van de op 1 april 1957 in uitvoering zijnde boerderijen beliep 19 mil joen. De bouwactiviteit in het eerste kwartaal van 1957 is groter ge weest dan ooit in enig eerste kwartaal van een jaar. Vooral in de woningbouw is de activiteit groot geweest. Het zeer gun stige bouwweer heeft tot de goe de resultaten een belangrijke bij drage geleverd. Ook het toegeno men aantal bouwvakarbeiders, vooral in de woningbouw te danken aan de grotere continuï teit in die sector als gevolg van het sedert 1 maart 1956 gevolgde goedkeurings- en subsidiebeleid heeft de produktie gunstig be- invloed. Omdat in het eerste kwartaal van 1957 de werken waarmee een aanvang werd gemaakt een gro ter bedrag vertegenwoordigden dan die wélke gereed kwamen, steeg het totaal bedrag van de in aanbouw zijnde werken. Op 1 april 1957 was voor ƒ3.172 mil joen in uitvoering en op 1 janua ri 1957 voor ƒ2.903 miljoen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2