MUSKAATNOTEN en (andere) BITTERE PILLEN WIE... WENST... WAT Westelijke voorstellen aan de Sowjet-Unie te Londen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4131 EERSTE BLAB WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Door het gebeuren in het sultanaat van Oman en Mus kaat vraagt het Midden-Oosten nieuwe aandacht. Sterke inheemse stammen hebben zich tegen de sultan \erzet en deze heeft de traditionele hulp van Engeland ingeroe pen. Achter de opstandige stammen staat echter Arabie, dat hoopt op deze wijze de omstreden oase Buraimi, waarin veel olie wordt verondersteld, aan Engeland te ontnemen. Achter Saoedie-Arabië staat echter tegenwoordig Noord-Amerika en vermoedelijk heeft Arabië aan de stammen de uit Amerika verkregen wapenen verstrekt, die dientengevolge tegen de sultan en de Engelsen wor den gebruikt. Vandaar Amerikaans-Engelse wrijving, waarbij de Ver. Staten ook door Dulles bezoek aan Londen heel wat soepeler optreden dan inzake Suez. De Labour-oppositie, die weer lawaaiig tegen Selwyn Lloyd optrad, schreeuwde daarom wat voorbarig: geen tweede Suez! Vragen aan de Minister De Duits-Russische onderhandelingen 75.000 „Sowjet-Duitsers" willen weg DE STRIJD IN OMAN INDONESIË NATIONALISTISCHE CAMPAGNE TEGEN COMMUNISTEN DE KWESTIE-CYPRUS KONING HOESSEIN HIELP VERHOGING VAN HET MINIMUMLOON IN FRANKRIJK BUITENLANDSE INMENGING IN BRITSE BUSSTAKING? Frankering bij abonnement: lerneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sandt Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum t*sr advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsa<3ver ten ties) 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «m Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nunc Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adw» Bureau van dit Blad. 20 cent meer Engeland heeft weinig keuze, wil het niet van elke invloed in de olierijke gebieden in en langs de Perzische Golf afstand doen. Het heeft daarom de zaak naar verhouding fors aangepakt; de meeste forten der opgestane stammen zijn door de R.A.F. ge bombardeerd. ook door famflet- ten. De orde' en rust zijn er ge deeltelijk teruggekeerd; de vij andelijkheden zijn voorlopig ge staakt. DOODGELOPEN ONT WAPENING. Dulles is niet alleen naar Lon den gegaan om over Oman te spreken. De z.g. ontwapenings conferentie, bestaande uit Ame rika, Engeland, Frankrijk en Rusland benevens Canada, is in een Impasse geraakt. En deze onder-commissie staat voor 1 augustus als uiterste datum voor haar rapport aan de assemblee der Ver. Naties. Rusland weigert enige voor waarden te aanvaarden voor de tijdelijke stopzetting der atoom- en andere proeven, terwijl Wa shington ook tot herstel van Eisenhower's prestige, dat inder daad enige versterking behoeft vasthoudt aan tenminste een gedeeltelijke controle uit de lucht. De brief van Boelganin aan MacMillan als zou Engeland de ontwapening saboteren, heeft uiteraard de atmosfeer niet ge zuiverd en nog eens doen zien wat de „nieuwe" regeerders van Rusland onder coëxistentie ver staan. Dulles moet nu in deze beslissende fase een werkelijk resultaat zien te bereiken. Intus sen bereidt Engeland de inkrim ping van zijn leger verder voort; traditionele regimenten dreigen te verdwijnen. De Russische intriges in de verkiezingsstrijd in Duitsland (op 15 september) maken de ver houding Oost-West niet beter. Grotewohl als president van Oost-Duitsland, heeft, natuurlijk niet zonder instemming van Mos kou, het voorstel gedaan om West- en Oost-Duitsland fede raal samen te binden. Binnen 24 uur was Adenauer's afwijzend antwoord in zijn bezit; zijn prin cipieel standpunt terzake van de hereniging liet niet anders toe. Ook Ollenhauer, leider van de S.PiD.-oppositie, antwoordde ne gatief; ingaan op een dergelijke gedachte zou slechts de Chris ten-democratische regering hulp kunnen bieden. Men legde te Bonn al de allerlaatste hand aan een zorgvuldig geheim gehouden demonstratieeen verklaring van Amerika, Engeland en Frankrijk met West-Duitsland ten gunste van de onvoorwaar delijke hereniging. De enscene ring ervan juist te Berlijn sprak duidelijke taal. DE DREIGENDE INFLATIE. export ernstig te verzwaren, ter wijl Engeland juist behoefte heeft aan het tegenovergestelde. De Franse minister Gaillard kan reeds op enige verbetering van de uitvoer wijzen, overigens klein en wellicht tijdelijk. Alles draait in Frankrijk om het vraagstuk- Algiers, waarheen nu de minis ter-president Bourgès-Manoury zich begeeft voor een doeleinde, dat toch wel meer is dan een in spectiereis. Van het Frankrijk-overzee, waarop Frankrijk vóór wereld oorlog II terecht trots was, is niet veel meer overgebleven, en Algiers eist zware zorgen. De beide protectoraten Marokko en Tunis hebben volledige onafhan kelijkheid herwonnen en het laat ste heeft deze week het erfelijk sultanaat met de republiek ver wisseld. Bourguiba is eerste pre sident. ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. Het ontbreekt in de Westelijke landen niet aan kritiek op de nieuwe regeerwijze van Chroesj- tsjef, naast wie Boelganin steeds meer in de schaduw treedt. Wat zich in Praag achter de schermen heeft afgespeeld, laat zich slechts raden, maar het feit, dat de op volgers der meest uitgesproken Stalinisten de belangrijke posten bezet blijven houden, geeft velen te denken. Polen doet duidelijk gevoelen dat het van de nu in geslagen onafhankelijke weg po litiek noch economisch zal afwij ken. Chroesjtsjef spoort de pers in Rusland zelfs aan de kri tiek op Molotof eer te verscher pen dan te verzachten. In Chroesjtsjef's ogen vindt momenteel Joegoslavië geen ge nade en tegen de verwachting in heeft Tito aan de besprekingen te Moskou der satellieten niet deelgenomen. Ook in Joegoslavië zal men er sceptisch tegenover staan, dat Chroesjtsjef wel te genover Hongarije milder toon aanslaat, maar dat in Boedapest en elders de inhechtenisnemin gen weer op grote schaal zijn hervat. Egypte heeft zijn nieuwe par lement gekregen. Heel vrij wa ren de verkiezingen niet, maar er was toch enige oppositie. Nas ser heeft het met een vooral tegenover Amerika agressieve rede geopend. Hij verklaarde, dat de Assoeandam zal worden gebouwd, al vertelde hij niet veel van de hulp, die hij daarvoor ver wacht. Egypte heeft het schip, be vracht vo-or Israël, laten door varen. Ja, Cairo, nog onder de opwinding van de samenzwering tegen Nasser die ontdekt is, heeft zich bereid verklaard de volkenrechtelijke status van het Suezkanaal aan het internation- nale hof van justitie te onder werpen en zijn uitspraak te aan vaarden. De aandacht wordt ge trokken door het Turks-Grieks overleg over Cyprus, waardoor Engelse maatregelen kunnen worden vergemakkelijkt. HET NEGERVRAAGSTUK. In Washington worstelt DE HUURVERHOGING VOOR WONINGWETWONINGEN Het lid van de Tweede Kamer de heer Bommer heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Is de minister van oordeel, dat de richtlijnen aan de gemeen tebesturen, welke hij uitvaardig de met betrekking tot huurverho ging voor woningwetwoningen, gebouwd met steun ingevolge de bijdrageregeling 1950, kunnen worden beschouwd als een wet telijk besluit tot nadere vaststel ling van een huurprijs, als be doeld in artikel 5 van het besluit bijzondere huurprijzen 1954? 2. Zo neen, welke betekenis moet dan worden toegekend aan de mededeling, welke huurders van in de eerste vraag bedoelde woningen ontvingen omtrent een vastgestelde voorlopige huurver hoging? 3. Is de minister bereid, alvo rens enig wettelijk besluit, als in de eerste vraag bedoeld, te ne men, alsnog de vaste commissie voor volkshuisvesting en bouw nijverheid van de Tweede Kamer in de gelegenheid te stellen haar zienswijze kenbaar te maken? y//////////////////////?///////////////M^^ Wij danken alle deelnemers en deelneemsters hartelijk voor hun inzendingen; tien- en tienduizen den oplossingen kwamen binnen. De 1040 prijswinnaars, die de jury zi)n aangewezen, door hebben heden bericht ontvangen. Ten over vloede ligt de lijst met de namen van alle prijswinnaars ter inzage bij Uw winkelier of wordt U op aanvrage door Nescafé, Haarlem merweg 317-321, Amsterdam-W., toe gezonden. De prijs winnaars wensen, wij van harte geluk- y/////////////////////////////z/////^^^^ men met het alles beheersend vraag stuk der binnenlandse politiek over de burgerlijke rechten van ieder individu, d.w.z. van de negers. Zelfs de grootste bewon deraars van Amerika en dat zijn er nog velen kunnen niet ontkomen aan de indruk van het verschijnsel, dat Amerika, kri tiek uitoefend overal waar aan de vrijheid tekort wordt gedaan, zelf in een toestand leeft, waar bij burgerlijke rechten verre van algemeen worden toegepast. Eisenhowers wetsvoorstellen beloofden veel voor gelijkheid, maar er blijkt weinig van terecht te komen. De wijze, waarop hij inzake het kiesrecht der negers, één zijner belangrijkste maat regelen heeft gecommentarieerd, heeft bij voorbaat veel aan de waarde 'daarvan ontnomen. In Zuid-Amerika trekken de verkiezingen in Argentinië de aandacht. De regering van gene raal Aramburu is er vrij goed afgekomen. Wel onthield een miljoen kiezers zich op raad van Peron, die in Venezuela een po litiek asyi geniet, dat hem grote vrijheid van beweging geeft en dientengevolge heeft geleid tot verbreking der diplomatieke be trekkingen tussen Caracas en Buenos Aires, van stemming. Maar de regering heeft redenen een behoorlijke meerderheid te verwachten, waardoor haar po sitie krachtig wordt versterkt. In Guatemala is president Ar mas vermoord door één de» leden van zijn paleiswacht; Armas, in 1954 aan het bewind gekomen door zijn verzet tegen het com- munitisch bewind, wordt door de gelijkgezinde vice-president Lopez opgevolgd. In Equador en Uruguay economische moeilijk- lijkheden, maar deze behoren bij dit deel van het Westelijk half rond. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Het zijn overigens voor een niet gering deel economische verschijnselen, die aandacht vra gen. Daar zijn reeds dadelijk de te Moskou gevoerde Westduits- Russische financiële onderhan delingen, die niet alleen op het handelsverkeer, maar ook op de terugkeer der Duitse krijgsge vangenen betrekking hebben. Daar waren de te Moskou ge voerde besprekingen om het Oos telijk blok waarvan alleen Al banië nog volledig Stalinistisch is te versterken. De vrees voor inflatie blijft in Engeland en Frankrijk heersen. De Britse regering heeft ver klaard alle looneisen, tenzij van zeer bijzondere aard, te züllen afwijzen. Maar de busstaking, in een groot deel van Engeland merkbaar, treft niet slechts om het ongemak, maar ook om het feit, dat zij tegen de leiding derj vakverenigingen inging. Labour werkt er met nieuwe socialise- ringeisen toe mede om de voor waarden voor expansie van de De Westduitse ambassadeur te Moskou, dr Haas, heeft donder dagavond op een in allerijl te Moskou voor Westerse journa listen uitgeschreven persconfe rentie een 75.000 brieven ge toond van in de Sowjet-Unie verblijvende Duitsers, die naar Duitsland willen terugkeren. De brieven waren in hoofdzaak van Duitse burgers afkomstig. Er waren slechts zeer weinig brieven van Duitse krijgsgevan genen onder. De Westerse journalisten moch ten de brieven vrijelijk bekijken. De correspondenten lieten vele brieven vertalen, of namen er foto-kopiën van. Dr Haas verklaarde: „Ik wil geen uitgebreid commentaar ge ven op de bewering van Gromy- ko (de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken), dat er, wat betreft in de Sowjet-Unie verblijvende Duitsers, geen repa- triëringsvraagstuk bestaat. Indien er dan al in de ogen der Sowjet-regering geen rea- triëringsvraagstuk is, dan be staat dit blijkbaar toch wel dege lijk de harten van tienduizenden Duitsers in de Sowjet-Unie die deze brieven hebben geschreven. Volgens personeel van de West duitse ambassade te Moskou is zeventig tot tachtig procent der briefschrijvers in de Sowjet-Unie geboren. Zij zijn gedeeltelijk van Duitse afkomst en zij verwierven Unie verliet, vertrokken zij ook en verwierven in Duitsland het Duitse staatsburgerschap. Doch de Sowjet-legers kwamen en zij werden uit Oost-Duitsland naar de Sowjet-Unie terugge bracht. Enkele der briefschrijvers zijn van geheel Duitse afkomst. Zij woonden vóór de oorlog in Lithauen. Shackleton-bommenwerpers het Duitse staatsburgerschap in de afgelopen oorlog. Toen het Duitse leger in 1944 de Sowjet- en Venom- en Metor-straalja- gers van de Britse luchtmacht hebben donderdag deelgenomen aan operaties in Oman. Tenten en hutten van de aanhangers van de imam werden verwoest, aldus deelt een officiële woord voerder in Manamah mee. In een officieel Brits commu niqué wordt gezegd, dat de Brit se luchtmacht tot de aanval op een voormalig kamp van de troepen van de imam in het ge bied van Firk overging, nadat vlugschriften met een waarschu wing waren uitgeworpen. De woordvoerder zei voorts, dat de Britse luchtmacht vrij dag haar operaties heeft hervat. Hij gaf hierover echter geen bij zonderheden. Van de zijde van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is medegedeeld, dat de ope raties van de Britse luchtmacht tegen de aanhangers van de imam van Oman „op dusdanige wijze uitgevoerd zijn en zullen worden, dat zij de grootst mo gelijke bescherming bieden aan hen die niet aan de strijd deel nemen". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft vrijdag op een bijeenkomst van de subcommissie voor ontwape ning te Londen namens de Wes telijke landen de Sowjet-Unie de keus geboden tussen twee zones voor inspectie te land en in de lucht, namelijk of geheel het grondgebied van Canada, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie of een zone in het Noordpoolgebied. Indien de Sowjet-Unie een van de twee voorgestelde zones aan vaardt, zal het Westen instem men met de vorming van een in spectiezone in Europa, namelijk of van Ierland tot de Oeral of een kleiner gebied als dit maar een aanzienlijk deel van de Sow jet-Unie omvat. De zóne in het Noordpoolge bied zal alle Amerikaanse, Cana dese, Deense, Noorse en Russi sche gebieden ten noorden van de Noordpoolcirkel moeten om vatten. Verder het Amerikaanse, Canadese en Russische gebied ten westen van 140 graden wes terlengte, ten oosten van 160 gra den oosterlengte en ten noorden van 50 graden noorderbreedte, de rest van Alaska, van het schier eiland Kamsjatka en van de Ale- oeten en de Koerillen. De vier mogendheden de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada hebben de instemming voor deze begrenzing gekregen van Denemarken en Noorwegen. De inspectiezóne in Europa kan volgens het Westelijke voor stel het gebied ten westen van 10 graden westerlengte, ten oosten van 60 graden oosterlengtte en ten noorden van 40 graden noor derbreedte omvatten. De inspectie, bedoeld als waar borg tegen een plotselinge aan val, dient, aldus het voorstel, in alle gevallen luchtverkenning en waarnemingsposten in de belang rijkste havensteden, bij spoor wegknooppunten en op belang rijke vliegvelden in te houden. Ook stellen de Westelijke mobiele groepen voor met nauwkeurig omschreven bevoegdheden. Ook wordt voorgesteld dade lijk een werkgroep van deskundi gen in het leven te roepen om de technische problemen aan een onderzoek te onderwerpen. De vergadering van de sub commissie stond onder voorzitter schap van minister Dulles. De volgende bijeenkomst zal dins dagmiddag worden gehouden. Naar van Amerikaanse zijde werd vernomen heeft Dulles er op gewezen, dat de volledige Westelijke ontwapeningsvoorstel len ook voorzieningen omvatten betreffende beëindiging van kern proeven en betreffende de kern bewapening. REACTIES OP HET WES TELIJKE VOORSTEL IN ZAKE INSPECTIE. Het Westelijke voorstel het ge hele Navo-gebied open te stellen voor Russische verkenning uit de lucht in ruil voor een gelijk soortige toestemming van Russi sche zijde wordt in Frankrijk be schouwd als het belangrijkste aanbod in het belang van de vre de sedert het einde van de twee de wereldoorlog. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken noemde het aanbod v£n zeer groot belang. De bedoe ling is te verzekeren, dat van geen van beide zijden een verras singsaanval kan worden onder nomen. Door dit aanbod heeft het Wes ten zijn goede trouw bewezen, aldus de Franse woordvoerder. NEDERLANDS OORDEEL OVER ONTWAPENINGS VOORSTELLEN. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteravond dat Ne derlandse regeringskringen de jongste ontwapeningsvoorstellen van het Westen belangrijk ach ten en hopen, dat ze door Rus land aanvaard zullen worden. „In dat geval zouden zij de weg kun nen openen naar een verminde ring van de spanning als gevolg van de bewapeningswedloop", zo verklaarde hij. Naar verluidt heeft Dulles er meer vei '.reuwen in, dat de Rus sen wellicht de tweede geboden mogelijkheid, van lucht- en land inspectie in het Noordpoolgebied, zullen kiezen. Hij heeft al her haaldelijk gezegd, dat dit een uit stekend proefgebied zou zijn, waar men met minder moeilijk heden te kampen zal hebben. Het gebied zou potentiële uitgangs punten voor een aanval met atoemwaoens omvatten. Westelijke diplomaten te Was hington verklaarden, dat de moeilijkheden voor het voorstel len van een Europese inspectie- zóne nog steeds bestaan. Minister Dulles heeft er vrij dag, naar vernomen wordt, de na druk op gelegd, dat het zeer be langrijk is, direct de praktische details te gaan bestuderen zodra er in beginsel overeenstemming is bereikt. Hij zei voorts, dat het wellicht mogelijk zal zijn, een land als Zwitserland met weder zijds goedvinden buiten het plan voor luchtinspectie boven Euro pa te laten. De Britse minister van Buiten landse Zaken. Selwyn Lloyd, ver klaarde, dat de leden van de sub commissie het er over eens zijn. dat de eerste fase van een ontwa peningsakkoord waarborgen tegen 'n verrassingsaanval moet omvatten. Zo de subcommissie het niet eens zou kunnen worden over een algemene inspectie, dan moest zij beginnen met een be perkt gebied, dat later zou kun nen worden uitgebreid. Lloyd voegde hieraan toe, dat de Europese bondgenoten van de Westelijke leden der subcommis sie in beginsel met de voorstel len akkoord zijn gegaan. Door de voorstellen was de positie van neutrale regeringen beschermd. De Franse afgevaardigde Jules Moch noemde de Westelijke voor stellen belangrijk. Hij zei, dat het Westen niets te verbergen heeft. Zijn Canadese collega, David Johnson, verklaarde te hopen, dat de Sowjet-Unie het grotere in- spectiegebied zal accepteren. De recente successen van de communisten bij de regionale verkiezingen in Oost- en Mid den-Java worden thans gevolgd door krachtige aanvallen van de nationalistische partij op de communisten. Zoals bekend, le den de nationalisten in deze verkiezingen de grootste neder laag. Het socialistische dagblad „Pedoman" meldde vrijdag, dat de P.N.I. binnenkort de samen werking met de communisten zal verbreken. In Bandung verklaarde Rivai, een prominente figuur in de na tionalistische partij, dat de communisten alleen maar met de nationalisten hebben samen gewerkt, om de P.N.I. van bin nenuit te vernietigen. Bij de verkiezingen in Midden- Java ontnamen de communisten aan de P.N.I. half miljoen stem men, terwijl zij in Oost-Java 25 procent meer stemmen kregen dan in 1955, grotendeels ten koste van de P.N.I. De nationalistische partij heeft vier jaar geleden de steun van de communisten aanvaard, om de oppositie van de Masju- mi tegen het eerste kabinet-Ali Sastroadmidjojo te kunnen over leven. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft vrijdagochtend in Londen met de Turkse ambassa deur in de Britse hoofdstad de kwestie-Cyprus besproken. Waarnemers brengen in herin nering, dat de Amerikanen voor stander zijn van een onafhanke lijk Cyprus onder bescherming van de Navo. De Turken menen dat verdeling van het eiland tus sen Griekenland en Turkije de beste oplossing van het vraag stuk vormt. Koning Hoessein van Jordanië heeft vrijdag het leven gered van de leden van een Arabisch gezin die bij een auto-botsing op de hoofdweg van Amman naar Jeru zalem gewond waren. De koning, die het ongeluk zag gebeuren, stopte direkt en bracht de gewonden met zijn auto naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis. Koning Hoessein is al eens meer als redder in de nood op getreden. In januari zorgde hij er voor, dat een Libanees passa giersvliegtuig dat 's nachts in nood verkeerde, veilig op het vliegveld van Amman kon lan den. De Franse regering heeft vrij dag besloten het gegarandeerde minimumloon van Franse arbei ders te verhogen met 5' pro cent. Het nieuwe minimumloon bedraagt 133 frank per uur Tot de verhoging werd besloten :n verband met de prijsstijgingen in Frankrijk, waardoor het in dexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud in juli is gesle gen boven het niveau, waarbij het minimumloon automatisch moet stijgen. Het vorige mini mumloon bedroeg 126 frank. Het Britse conservatieve parle mentslid Davenport heeft in een schriftelijke vraag aan de mi nister van Binnenlandse Zakeu. Butler, de beschuldiging geuit, dat een „vreemde mogendheid" via buitenlandse banken m Londen aanzienlijke sommen geld beschikbaar heeft gesteld om „illegale actie tijdens de re cente busstaking" in Engeland te organiseren. Davenport vraagt d.e minister, welke maatregelen Scotland Yard genomen heeft. DROOG. Een uitgestrekt en krachtig ZOKINS EERSTE OPMERKIN GEN OVER DE WESTELIJKE INSPECTIEVOORSTELLEN. Het hoofd van de Russische afvaardiging, Zorin, heeft gezegd, dat de nieuwe Westelijke voor stellen over inspectie te land en in de lucht aanleiding geven tot verrassing en twijfel. Zorin zei, dat er in het Noordpoolgebied geen levende ziel is, laat staan militaire inrichtingen. Geen van de voorstellen voorziet in inspec tie van Navo- en Zoavo-steunpun- ten in Japan, Pakistan of Afrika. Een verrassingsaanval uit onge acht welke richting moet onmo gelijk worden gemaakt, aldus de Russische afgevaardigde. Hij zei graag te willen weten, waarom daar geen rekening mee is gehouden. Ook zei Zorin, dat maatregelen ter voorkoming van een verras singsaanval dienen te worden verbonden aan ontwapeningsaf spraken. Controle zonder andere maatregelen voorkomt geen oor- lig- De grote moeilijkheid van de ontwapening is de kwestie van de kernwapens en de subcommis sie moet voorrang geven aan de onmiddellijke beëindiging van de proeven met deze wapens, aldus Zorin. hogedrukgebied, waarvan 't cen trum vrijdag bij Schotland lag, beheerste het weer in onze om geving. Het bracht in ons land droog en zonnig weer, hoewel in de noordelijke provincies af en toe wolkenvelden overdreven. De wind was noordelijk en voerde Noordzeelucht aan, waarin tem peraturen wat lager bleven dan donderdag het geval was. Het hogedrukgebied verplaatste zich nog in oostelijke richting en liet centrum zal heden dicht bij cars land komen te liggen. Voor heden verwachte we dus niet veel wind. Het blijft droog en zonnig en de temperaturen zullen heden wat hoger oplopen dan vrijdag. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. DROOG. Droog en zonnig weer met iets hogere middagtemperaturen. Ma tige tot zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. ZONDAG 4 AUGUSTUS. v.m. runs. Breskens 8.16 8.45 Terneuzen 8.51 9-2fï Hansweert 9.31 10.00 Walsoorden 9.41 lOAO MAANDAG 5 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.40 1030 10.15 10.45 10.55 1L25 11.05 11.35 ZON - MAAN op onder op onder Aug. 3 5.06 20.29 14.15 23.46 4 5.08 20.27 15.50 5 5.09 20.26 16.48 0.3? 6 5.11 20.27 17.37 1.19

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1