Pils De strijd in Oman De ontwapeningsbesprekingen te Londen Ook ontevredenheid Hong in larije Aanslagen in Algerië De Duits-Russische besprekingen HET WEER HOOGWATEK ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Portret van een koningskind VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 12e Jaargang Nr 4130 EERSTE BLAD MIJNINSTORTING IN BELGIE STEUN ACTIE VOOR OVERSTROMINGS SLACHTOFFERS OP JAVA Het aantal slachtoffers van de overstromingen op Kioesjioe PERZISCH PROTEST BIJ DE SOW JET-REGERING De kwestie van de berechting van Amerikaanse militairen door buitenlandse rechtbanken l* li Perzië sluit olie-exploitatie- overeenkomst met Italiaanse maatschappppij. Voorstel om Noordafrikaanse landen is Europese gemeenschap op te nemen DE WERELDRAAD VAN KERKEN EN DE ONTWAPENINGS KWESTIE VERENIGD AMERIKAANS CANADEES LUCHTCOMMANDO Waarschuwingen van het Nationale bevrijdingsfront Nog steeds geen overeenstemming bereikt DE POLITIEKE RECHTEN VAN DE ZWITSERSE VROUWEN Frankering bij abonnement: lerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactip-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct VRIJE Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mme Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adwa Bureau van dit Blad. 20 cent meer Donderdag heeft zich op de 371-meter verdieping van de ko lenmijn Aulniats te Farciennes een instorting voorgedaan, waar door vier arbeiders bedolven wer den. Twee gewonden konden be vrijd worden. De andere twee mijnwerkers konden nog niet worden bereikt en men heeft weinig hoop ze nog levend terug te vinden. Het zijn de 45-jarige Guiseppe Ragnacci uit Wanfer- cee-Baulet en de 54-jarige René Vanache, uit Farciennes. In verband met een donder dag van het Indonesische Roode Kruis ontvangen telegram heeft de Liga van roode-kruisverenigin- gen een oproep doen uitgaan tot steunverlening aan de 160.000 slachtoffers van de overstromin gen op Java. Het Indonesische Roode Kruis had gemeld, dat de onverwacht zware regenval in de droge moes son ernstige overstromingen op Java heeft veroorzaakt, waar door 160.000 mensen dakloos zijn geworden en 25.000 hectaren bouwgrond onder water kwamen te staan. De Liga drong aan op steun verlening in de vorm van textiel, anti-biotica, levensmiddelen en geldelijke bijdragen. Er zijn 599 lijken van slachtof fers van de overstromingsramp op Kioesjioe geborgen, aldus is donderdag uit Tokio gemeld. Vol gens de jongste gegeven worden 396 personen vermist. In het rampgebied wordt door duizenden politiemannen en sol daten naar de vermisten ge zocht. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, dr Ardalan, heeft er donderdag bij de Sow- jet-ambassadeur te Teheran te gen geprotesteerd, dat de Sow- jet-Unie vertegenwoordigers van Bahrein in staat heeft gesteld deel te nemen aan het jeugdfes- tival te Moskou. De minister herhaalde in zijn protest de oude aanspraak van Perzië op de soevereiniteit over het eiland Bahrein in de Perzi sche Golf. Een commissie van het Ame rikaanse congres heeft gisteren met overweldigende meerderheid een wetsontwerp goedgekeurd op grond waarvan de Ver. Staten geen Amerikaanse militairen ter beschikking van de justitie van een ander land mogen stellen in geval de Ver. Staten hebben uit gemaakt, dat zij in de eerste plaats de jurisdictie over de be trokkene hebben, behoudens in „bijzondere gevallen". De Amerikaanse militair Gi- rard, die 26 augustus voor een Japanse rechtbank zal verschij nen op beschuldiging van dood slag op een Japanse vrouw, is donderdag met zijn advocaat naar het schietterrein geweest waar de vrouw (in januari) werd gedood. Girard liet zien hoe hij gepoogd had de vrouw, die pa troonhulzen zocht, door schrik aanjaging van het terrein weg te krijgen. Er is donderdag te Manamah op Bahrein een officieel commu niqué uitgegeven, volgens het welk een vijftal „Venom"-straal- jagers van de Britse luchtmacht donderdag een lichte aanval heb ben ondernomen op het grote ronde fort te Nizwa, het hoofd kwartier van de opstandige imam van Oman. Tijdens de aanval werden geen mensen in de omgeving gezien, aldus het communiqué. Luitenant-generaal sir Geof frey Bourne, opperbevelhebber van de Britse grondstrijdkrach ten in het Midden-Oosten, is don derdag te Bahrein aangekomen om zich van de operaties in Oman op de hoogte te stellen. Hij is van Bahrein naar Maskat ver trokken om met de sultan te spreken. Vrijdag gaat hij naar Cyprus. Een vertegenwoordiger van de imam heeft donderdag te Cairo verklaard, dat de Britse berichten over een overgave van de bezet ting van het fort Izki onjuist zijn. Een woordvoerder van de op standige imam van Oman heeft donderdag in Cairo verklaard, Een recente opname van H. K. H. Prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar achttiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom.) De Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekin gen te Londen, Stassen, zal mis schien vrijdag in staat zijn bij de Russen voorstellen in te dienen over een inspectiestelsel te land en in de lucht, aldus is donder dag door een Westelijke woord voerder meegedeeld. De subcom missie voor ontwapening komt vrijdagmiddag weer bijeen. Verwacht werd, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, de voorstellen nog moest goedkeuren. Pineau heeft donderdag met zijn Amerikaanse ambtgenoot. Dulles, te Londen het noenmaal gebruikt. Van gewoonlijk welin gelichte zijde werd vernomen neau, die na afloop zei, dat ge sproken was over de inspectie- zönes. Het zal waarschijnlijk twee weken duren, voordat het gehele Westelijke standpunt mondeling in de subcommissie is uiteenge zet. De Westelijke afgevaardigden zullen vrijdagochtend weer bij eenkomen. Een Amerikaanse ambtenaar deelde mee, dat Dul les hoopt vrijdag naar de Ver enigde Staten te kunnen terug keren Zijn plannen staan echter no" niet definitief vast. De meningsverschillen zullen worden voorgelegd aan de Navo- raad te Parijs, die vrijdagochtend bijeen zal komen. De raad zal op deze wijze zijn oordeel kunnen uitspreken, voordat Dulles en de Westelijke afgevaardigden later dat Algerije het belangrijkste op de ochtend van gedachten zul onderwerp van het gesprek van len wisselen. de twee ministers is geweest. Na de eerste bijeenkomst van Dulles en de Amerikaanse, Brit- Daar de meningsverschillen zullen worden voorgelegd aan de Navo-raad nemen waarnemers te se, Canadese en Franse leden Londen aan, dat bij het verschil van de subcommissie zei een van inzicht landen zijn betrokken, Westelijke woordvoerder, dat er die niet aan de ontwapeningsbe- onderling nog altijd memgsver- schillen bestaan over verschillen de aspecten van de ontwapening, zowel van die op het terrein van de atoom- als van die op dat van de conventionele wapens. Het gaat niet om fundamentele kwes ties, maar meer om de toepas sing van beginselen, waarover overeenstemming bestaat. Deze menigsverschillen zijn voorge legd aan een werkgroep. Een tweede bijeenkomst werd eveneens bijgewoond door Pi- In Wenen zijn donderdag be richten ontvangen over nieuwe onrust en ontevredenheid onder de arbeiders in Boedapest. Het Hongaarse vakverenigings blad „Nepakarat" schreef in zijn nummer van zondag j.l. dat de arbeiders van de grote fa briek voor elektrische appara ten „Mavag" zich ongerust ma ken over „de onrechtvaardige loonsverlagingen, die naar men verwacht binnenkort bekendge maakt zullen worden". Het blad zegt dat de onzeker heid onder de arbeiders over hun toekomst vermeden had kunnen worden als de bedrijfs leiding zich meer tot samenwer king bereid had getoond. 22 gespecialiseerde arbeiders zouden de fabriek in de laatste paar dagen hebben verlaten. „Er worden in de fabriek zekere geruchten verspreid. De vijan den van de regering voelen zich weer sterk en tracht en de onte vredenheid aan te wakkeien", aldus het blad. Radio-Boedapest berichtte dat de minister van Staat Marosan woensdagavond op een fabriek tegen arbeiders gezegd heeft dat „elke verstoring van de vrede en orde zwaar gestraft zal wor den". Marosan verklaarde dat de stabiliteit van forint met alle mogelijke middelen bereikt moet worden. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het Franse kabinet het donderdag avond eens is geworden over de begroting voor 1958. 2. Het stopzetten van de pro- duktie van kernwapens met toe passing van een controlesysteem dat de meest kans biedt aan vaart te worden. In Teheran is donderdag be kendgemaakt, dat de volgende week aan het parlement een olie exploitatie-overeenkomst zal wor den voorgelegd, gesloten tussen de Nationale Iraanse Oliemaat schappij en de Italiaanse Agip, welke onder staatstoezicht staat. De directeur van de Nationale Iraanse Oliemaatschappij deelde mede, dat krachtens de overeen komst de twee maatschappijen een gelijk aandeel zullen nemen in een nieuwe onderneming, ge naamd ,Sirip". De „Sirip" zal in drie gebieden van Zuid-Perzië gaan werken met een gezamen lijke oppervlakte van ongeveer 23.000 vierkante kilometer. Per zië zal 75 procent van de even- tuële winsten ontvangen. dat de opstandelingen bij een ge vecht met troepen van de sultan die naar het fort Ibri oprukten een broer van de sultan van Mas kat en Oman, Tarek bin Taimoer, gevangen genomen hebben. In het gevecht sneuvelden 55 solda ten van de sultan. Voorts zei de woordvoerder, dat de bevelhebber van een leger macht van de sultan met zeven van zijn mannen bij een ontplof fing om het leven is gekomen en dat de aanhangers van de imam zeven Britse legerauto's met mu nitie hebben buitgemaakt. De correspondent van Reuter meldde woensdag echter uit Mas kat, dat de broer van de sultan die dag nog met journalisten had geluncht bij de minister van Bui tenlandse Zaken, Innes. Britse straaljagers hebben don derdag de aanvallen op het ge bied dat de opstandige imam be zet heeft, voortgezet. De opstandige iman van Oman heeft een beroep op de Afrikaan se en Aziatische landen gedaan om te bewerken, dat er een einde wordt gemaakt aan „de aanval op de bewoners van Oman", zo heeft de vertegenwoordiger van de iman in Caïro bekend gemaakt. De iman verzocht de landen, die indertijd aan de conferentie van Bandoeng hebben deelgeno men, krachtig bij Engeland te protesteren. De voorzitter van de Pan-Ew ropese Unie, graaf Coudenhove- j Kaergi, heeft de regeringen van Frankrijk, Marokko en Tunesië het voorstel gedaan om Marok ko, Tunesië en Algerië op te ne men in de Europese gemeen- j schap. Graaf Coudenhove-Kaergi ba seert zijn voorstel op de overwe ging dat de drie Noordafrikaan se landen voor de keus staan om Europese of anti-Europese naties te worden. Volgens hem moet Frankrijk, met goedkeuring van de overige Europese landen, Tunesië ea Marokko zetels aanbeiden in alle Europese organisaties en de weg bereiden voor deelneming van Alegrië aan deze organisa ties. Voorts moet er een statenbond worden gevormd tussen aeze landen, die een eigen wetgeven de vergadering moet bezitten, gekozen door middel van recra- streekse verkiezingen en ten slotte moet er een vredesverdrag met Algerië tot stand komen en dient er een voorlopig statuut te worden uitgewerkt voor de opne ming van Algerië in de gemeen schap van Europese volkeren, al dus het voorstel. sprekingen te Londen deelnemen Van Amerikaanse zijde te Lon den is vrijdagavond vernomen, dat misschien minister Dulles de Westelijke voorstellen voor in- spec-tie te land en in de lucht bij de subcommissie zal indienen. De tweede vergadering van de Westelijke afgevaardigden, waar op Dulles en Pineau aanwezig waren, werd ook bijgewoond door de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lloyd. De commissie voor internatio nale aangelegenheden van de Wereldraad van Kerken heeft donderdag in New Haven, waar het centrale comité van de we reldraad bijeen is, het voorstel gedaan, dat de Christenen er bij hun regeringen op aandringen atoomproeven voor een proefpe riode te staken, zonder te wach ten op hechte verdragen. In welingelichte kringen ver wacht men een heftig debat over het verslag waarin dit voor stel is vervat. Het dagelijks bestuur van ge noemde commissie, dat het voorstel aannam, noemde de vol gende 5 doelen, die volgens hem nagestreefd moet worden om de veiiigheid van alle volkeren zo volledig mogelijk te garanderen 1. Het staken van de atoom- proef door middel van een inter nationale overeenkomst. 3. Het tot stand komen van maatregelen, waardoor de natio nale bewapening, zowel de kern als klassieke wapens, vermin derd zal worden, maar waarin voorzien wordt in de bewape ning voor de noodzakelijk be scherming. 4. Het bespoedigen van de in ternationale samenwerking bij de ontwikkeling van de atoom kracht voor vreedzame doelein den, met inachtneming van de nodige veiligheidsmaatregelen. 5. Het in het leven roepen van een doeltreffender mechanisme voor de vreedzame regeling van internationale geschillen. De eerste kritiek op het voor stel van de commissie inzake het staken van de kernproeven kwam van de zijde van de bisschop van Chichester, George Bell, die pleit te voor een „veel krachtigere ver klaring". Hij zei, dat de ziel van het volk, dat voorgaat met het vervaardi gen en beproeven van kernwa pens, in gevaar is. „De voornaam ste veroordeling van de water stof- en atoombommen is het feit, dat zij middelen zijn tot doelbe wuste vernietiging teneinde de bevolking te terroriseren", aldus de bisschop. De Ver. Staten en Canada heb ben besloten te Colorado Springs, in de Amerikaanse staat Colora do, een gemeenschappelijk lucht- commando te vestigen, zo blijkt uit een communiqué dat donder dag te Ottawa is uitgegeven. Het nieuwe hoofdkwartier zal de plannen voor de luchtverdedi ging van Noord-Amerika coördi neren, zodat deze ingeval van nood direkt kunnen worden uit gevoerd. Het commando zal ver antwoordelijk zijn aan de staf chefs van de twee landen. Het be sluit betekent een uitbreiding Bij aanslagen van Algerijnse rebellen zijn woensdag in het ge bied van Constantine drie Mo hammedanen en een Europeaan om het leven gekomen. In Algiers zijn drie Europese vrouwen gewond door het ont ploffen van een handgranaat. Een politieman werd door twee revol verschoten getroffen. In Groot-Kabilië zijn negen op standelingen gesneuveld bij ge vechten met Franse troepen. Twee rebellen werden gevangen genomen. Bij een treffen nabij Blida maakten de Fransen zeven gevangenen. In het grensgebied met Tune sië heeft een Franse patrouille woensdag een karavaan onder schept, waarmee munitie naar Algerië werd gebracht. Het Algerijnse nationale be- van de al zeer nauwe samenwer-zonden. „Onze doden zullen ge king tussen de Ver. Staten en wroken worden", aldus de waar- Canada op het gebied van de schuwing. luchtverdediging. Op alle andere gebieden van de defensie blijven de twee landen onafhankelijk. Bomaanslag op hoofdbureau van politie in Algiers. De nauwe samenwerking tus- Op het hoofdbureau van poli- sen de Ver. Staten en Canada bij tie op de boulevard Baudin in de luchtverdediging heeft o.a. ge- Algiers is donderdag een bom leid tot de aanleg van een gordel ontploft. Er zijn nog geen bijzon van radarstations en luchtbases derheden beschikbaar, voor straaljagers van beide lan- Drie en veertig opstandelingen den in het noorden van Canada, zijn de afgelopen vier en twintig Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Bonn is donderdag ver nomen, dat de leider van de Westduitse delegatie die in Mos kou onderhandelingen heeft ge voerd, Lahr, waarschijnlijk de volgende week, na overleg in West-Duitsland, naar Moskou zal terug keren. De Westduitse regering heeft woensdag bekendgemaakt, dat Lahr was teruggeroepen voor overleg omdat de Russen hadden verklaard,- niet te willen praten over de repatriëring van Duitsers in de Sowjet-Unie. Dit was een van de twee belangrijkste agen dapunten en naar Duitse opvat ting belangrijker dan de ontwik keling van de handel met de Sowjet-Unie. De Westduitsers zeggen, dat er ongeveer tachtigduizend Duit sers in de Sowjet-Unie zijn. De Russen staan nog steeds op het standpunt, dat deze mensen bur gers van de Sowjet-Unie zijn. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft later gezegd, dat Lahr vermoedelijk woensdag of donderdag naar Moskou zal te rugkeren. Het was mogelijk, dat Lahr nog wel eens voor overleg naar Bonn zou komen. In elk ge val wil men van Duitse zijde de besprekingen met het Kremlin zo zakelijk en rustig mogelijk voeren, zo verzekerde Von Bren- tano. Van Westduitse socialistische zijde is de mogelijkheid geopperd, dat de Russen eerst handelspoli tieke resultaten willen bereiken alvorens de kwestie van de repa triëring van Duitsers te bespre ken. Deskundigen in Bonn ach ten het ook mogelijk, dat Chroesjtsjef en Boelganin con cessies op dit punt willen doen met het oog op hun voorgeno men bezoek aan Oost-Berlijn. De Duitsers in de Sowjet-Unie zijn in hoofdzaak afkomstig uit Oost-Pruisen en het Memelge- bied. doen. uur in het district Oran gedood, aldus is woensdag van Franse zijde bekendgemaakt. In de laatste 24 uur zijn ir. Algerië in totaal 51 opstandelin gen gesneuveld. Een soldaat en een politieman werden gewond. De bom was ver borgen in een zadeltas van een scooter, die vlak voor het hoofd-1 bureau geparkeerd stond. De president van Zwitserland, Streuli, heeft er donderdag in een radiotoespraak bij de Zwit serse kantons op aangedrongen ±iet Algerijnse de Vrouwen, die nog geen stem- vrijdingsfront heeft donderdag r€cht hebben een groter aamipe, de Franse bevolking in Alger tg geven jn het po]itieke leven, gewaarschuwd, dat vergeldmgs- de toespra£k die hij hield maatregelen genomen zul en gelegenheid van de Zwitserse worden wegens de executie van nat£naf| feestdag, wees presi- gevangen leden van het Algerijn- dent gtreul. firopi dat de se bevrijdingsleger in de g - regerjng gen wetsontwerp heeft gems van Algiers op 26 ju jngediend voor het toekennen Elke terechtstelling van ge- yan volledige politieke rechten vangen genomen opstandelingen aan dg vrouwen jjij drong er bij zal gevolgd worden door de ver- de kantons hetzelfde te metiging van een Frans district, - zo verklaarde het bevrijdings front in pamfletten die over de post aan een aantal Franse za kenlieden in Algiers zijn toege- ZATERDAG 3 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 7.10 7.31 Terneuzen 7.45 8.06 Hansweert 8.25 8.46 Walsoorden 8.35 8.56 ZON MAAN op onder op onder Aug. 2 5.03 20.31 13.34 23.10 3 5.06 20.29 14.45 23.46 4 5.08 20.27 15.50 5 5.09 20.26 16.48 0.39 6 5.11 20.27 17.37 1.19 NOORDELIJKE WIND. Een langgerekt hogedrukge- bied, dat zich van Duitsland over Midden-Engeland tot halverwege de Oceaan uitstrekte, beheerste j i donderdag het weer in onze stre- j! ken. De aangevoerde lucht was vrij droog, zodat er bij ons niet jl veel bewolking in voorkwam. De zon deed de temperaturen in hef. zuiden van het land tot 25 gra den oplopen, terwijl langs de kust nog maximumtemperaturen van 20 graden gemeten werden. De wind bleef zwak tot matig en kwam overwegend uit richtingen tussen Oost en Noord. Donderdagavond werd het zwaartepunt van het hogedruk- gebied ten westen van de Britse- eilanden aangetroffen. Het ver plaatste zich toen langzaam in de richting van de Noordzee. Voor vrijda" verwachten we daarbij hier droog weer met nu en dan, hoofdzakelijk in het noor- i den van het land, enkele overdrij vende wolkenvelden. Voorts een zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen en over het al gemeen weinig verandering in L temperatuur. medegedeeld door het K. N. M. I.j te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. DROOG WEER. Droog weer met zonnige pe-1 rioden, maar ook enkele overdrij vende wolkenvelden, voorname lijk in het noorden van het land. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit noordelijke, richtingen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1