%»*r< 10 dubbeltjesrepen UIT DE PROVINCIE z>w die- voor Officiële Publicatie VOETBAL DUIVENSPORT Nieuws in t kort Bij elke aankoop van f. 4 De Gruyter-artikelen ZEEUWS OESTER- EN MOSSELFESTIJN. STOF OVER HET STOF TE SLUISKIL. TERNEUZEN aanmeldingsformulieren IIUURBLOKKERING. VLISSINGEN. Churchill wil herziening van V. N.-structuur. Geldig van 31 juli t/m 6 augustus 1957 Dubbeltjesreep, melk en puur Picnicreep, melk en puur Goudreep, melk, puur. melk -mokka Hazelnootreep,melk Pindareep, melk Rozijn - Nootreep, melk DE GRUYTER Met feestelijkheden te Yerseke, Bergen op Zoom, Tholen, Brui- nisse en Zierikzee zal op 4 sep tember het nieuwe Zeeuwse oester- en mosselseizoen worden geopend. Speciaal voor dit festijn is Pie- ter Corneliszoon en Kaat Mossel nieuw leven ingeblazen, zodat zij een bezoek kunnen brengen, resp. aan Bergen op Zoom en Tholen en aan Bruinisse en Zierikzee. Deze twee figuren schepen zich op 5 september op de vloten van Tholen en Bruinisse-Zierikzee in en varen naar Yerseke, het cen trum van de Zeeuwse oester- en mosselkultuur, waar de eigenlijke manifestatie zal worden gehou den. Na vlaghijsen op de schepen begint het feest aldaar met de première van de door de cineast Windmeyer uit Delft in opdracht van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vervaardigde film over de mosselkuituur- en handel. Daarna wordt aan de officieel genodig den, onder wie minister Mans- holt en de Commissaris van de Koningin in Zeeland, een lunch aangeboden. Een vlootrevue van de inmid dels gecombineerde vissersvlo ten volgt des middags, na afloop waarvan de kennismaking van Pieter Cornelis met Kaat Mossel zal geschieden op het havenpla teau. Tijdens deze plechtigheid zal vermoedelijk het woord gevoerd worden door minister Mansholt en de Commissaris van de Konin gin. Oesters eten aan de putten is het volgende punt van het pro gramma. Voorts zijn er optoch ten, opgeluisterd door de muziek korpsen van Tholen, Bruinisse, Zierikzee en Yerseke en tot slot wordt een groot vuurwerk ont stoken. Welke de economische beteke nis van de oester- en mosselkui tuur is, blijkt uit de volgende cij fers. In het seizoen 1956-1957 heeft men aan oesters totaal uitge voerd 20.746.000 stuks, met een exportwaarde van 3.610.000, De afzet in Nederland bedroeg in het seizoen 1955-1956 1.022.000 stuks en in het seizoen 1956-1957 1.546.000 stuks. Aan verse mosselen heeft men in het seizoen 1956-1957 geëxpor teerd naar België 22.000.000 kg; naar Frankrijk 28.000.000 kg en naar diverse andere landen 644.000 kg met een totale waar de van 11.181.000 gulden. Aan mosselconserven werd ge ëxporteerd voor een waarde van 1.200.000 gulden Naar het binnen land werden aan verse .mosselen afgezet een hoeveelheid van 990.000 kg en aan mosselconser ven 4% miljoen kg. Binnenkort zal van de hand van prof. Haccou te Amsterdam een rapport verschijnen over de eco nomische betekenis van de oes ter- en mosselkuituur voor Ne derland. AANBESTEDING VOLTOOIING VEERHAVEN TE BRESKENS. Woensdagmorgen is te Mid delburg de openbare aanbeste ding gehouden van het tweede gedeelte van de werkzaamheden Sta mij toe, geachte redactie, evenals ,,Modérateur" in het vorig nummer van „De Vrije Zeeuw deed, mijn verontwaardiging uit te spreken over hetgeen geschre ven is over het vuil en stof, dat bij het lossen en laden aan een onzer fabrieken over Sluiskil en omgeving wordt verspreid. Al schijnt bedoeld bericht uit Sluis kil afkomstig, zo is de schrijver hiervan absoluut niet op de hoog te van hetgeen er onder de bevol king leeft en ik begrijp niet waar een bewoner van Sluiskil de moed vandaan haalt om zijn er gernis kenbaar te maken over onvermijdelijke gevolgen verbon den aan bedrijfswerkzaamheden bij een onzer fabrieken, welker vestiging een zegen is voor de bevolking van Sluiskil, ja van ge heel Zeeuws-Vlaanderen en de grensstrook van het naburige België. Wat zou Sluiskil zijn zonder haar fabrieken? Ja, ik wil nog verder grijpen: Wat zou de han deldrijvende middenstand in Ter- neuzen, Axel en tal van andere gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zijn, indien zich geen grootbedrij ven te Sluiskil hadden gevestigd? Zeeuws-Vlaanderens kanaalzone heeft haar welvaart te danken aan de machtige concerns, die aan duizenden arbeiders een zeer behoorlijk bestaan verzekeren. Herinnert hij zich nog de tijd van een 50 jaar geleden en nog van recenter datum, toen de werknemers, wonende in Zeeuws- Vlaanderen, om in het onderhoud van hun gezin te voorzien, ge noodzaakt waren in Noord-Hol land en andere provincies, zelfs in Duitsland, te gaan werken? Er is geen plaats in Zeeland aan te wijzen, die procentsgewijze méér is vooruitgegaan, en dat alles ondanks het door de fabrie ken veroorzaakte stof of welke onvermijdelijke bedrijfsongemak- ken ook. Genoemde laatdunkende schrij ver nodigt de bevolking uit om een vergadering te beleggen, om aan de stofplaag een einde te maken en uiteen te zetten wat de directie der bewuste fabriek moet doen om de bevolking voor elke hinder te vrijwaren. Welnu, dat hij zich bekend maakt. Ik zal gaarne de door hem nodig geoordeelde vergade ring uitschrijven en hem volop gelegenheid geven zijn zienswijze over het stof en vuil bij het laden en lossen van schepen uiteen te zetten. Men zal dan bemerken, dat deze persoon slechts leeft voor zich zelf en zijn eigen belangetjes, doch niet de minste acht slaat op de welvaart gebracht in duizen den gezinnen, dank zij onze fa brieken en haar directies. Geachte redactie, als steeds mijn dank voor de mij verleende plaatsruimte. H. J. COLSEN. Nieuwe Kerkstraat 36, Sluiskil. aan de nieuwe veerhaven te Breskens. Deze werken omvat ten het voltooiien van de veer haven en het aanleggen van een veerplein met aansluitende wegen. Hiervoor was de laagste inschrijfster de combinatie C. V. Gebr. Van 't Verlaat te Hardinx- veld en firma Gebr. Geldof te Serooskerke W.) voor 2.836.0C0. De hoogste inschrijfster was de firma Snepvangers te Apeldoorn met 3.789.000. In totaal hadden twintig aannemingsbedrijven in geschreven. Het tweede werk hield in het maken van verende roosterwer ken in de veerhavens te Krui- ningen en Perkpoider. Hiervoor was de laagste inschrijver aan nemersbedrijf W. J. de Bruijn te Terneuzen voor 104.000. De hoogste was de firma J. J. Juf ferman en Zn. te Amsterdam voor //149DOO, De gunning is aangehouden. Verduistering. Gisteren werd voor de officier van Justitie te Middelburg geleid de 20-jarige L. G. J. M., wonende alhier, die in het afgelopen week einde door de gemeentepolitie is gearresteerd wegens verduiste ring van verschillende goederen. Hij kocht het laatste halfjaar in Terneuzen enige fietsen en ra diotoestellen op afbetaling, daar bij voorgevende dat zijn moeder de afbetaling zou komen regelen en het contract tekenen. Hij ver zocht echter eerst de fiets of het radiotoestel te mogen proberen. Na enkele dagen verkocht hij de op deze wijze in zijn bezit geko men goederen en maakte van het geld goede sier. Voorts verduisterde hij geld van zijn werkgever en verkocht hij zelfs de fiets van zijn broeder Na verhoor is M. naar het huis van bewaring overgebracht. V er keersongeval Gistermiddag te 12 uur had een Belgische vlasbewerker uit St. Amandsberg zijn auto in de Kor te Kerkstraat geparkeerd in de richting van de Noordstraat. Al vorens de auto te verlaten had hij de wagen op de handrem gezet, en was daarna de stad ingegaan. Tijdens zijn afwezigheid is de auto achteruit gaan rollen en kwam deze tegen de muur van de schuur van café „De Ster" tot stilstand. De auto werd daarbij aan de achterzijde ingedrukt, terwijl ook aan de schuur enige schade werd toegebracht. C.R.V. „Voorwaarts". De Chr. Reisvereniging „Voor waarts" hield dinsdag j.l. haar 24e jaarvergadering. Na de opennig en de vaststel ling van de notulen werd een omvangrijke agenda vlot afge werkt. De jaarverslagen van de secre taris en de penningmeester ga ven een goed overzicht van de •uitzonderlijke activiteiten gedu rende het Elfgelopen „jubileum jaar" en getuigden van een alles zins bloeiend verenigingsleven. Door de controle-commissie werd verslag uitgebracht. Het in teressante reisverslag van de secretaris betreffende de enige weken geleden gemaakte 10- daagse reis naar Zwitserland werd met aandacht gevolgd en deed de aanwezigen opnieuw van deze onvergetelijke tocht genie- De aanmeldingsformulieren voor het Grootboek Woningver betering zullen van maandag 5 augustus 1957 af kosteloos ver krijgbaar zijn bij de postkanto ren. Formulieren voor de aanmel ding van veranderingen in de eigendomsverhoudingen van bij het Grootboek ingeschreven of in te schrijven woningen zullen kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij de notarissen. Formulieren, nodig voor aan vragen tot uitbetaling van op het Grootboek ingeschreven gelden of tot ontheffing van verdere storingen, worden binnenkort kosteloos bij de gemeentebestu ren verkrijgbaar gesteld. ten. De hierop volgende bestuurs verkiezing bracht geen wijziging in de samenstelling van het be stuur. Overeenkomstig het reglement werd het bestaande bestuur uit gebreid met 1 lid. Bij de behandeling van het on derwerp „ledenwerving" bleek dat de steeds groeiende vereni ging nieuwe ledan gaarne zal verwelkomen. Een van de voornaamste agen dapunten was de bespreking van het reisplan voor 1958. Na uitvoerige gedachtenwisse- ling en stemming werd besloten gedetailleerde plannen op te stel len voor ean 4-daagse reis naar een nader te bepalen plaats. Ter sprake kwam voorts nog de viering van het zilveren ver- enigings-jubileum op zaterdag 19 oktober a.s. en de plannen voor het aanstaande winterseizoen. Na de gebruikelijke rondvraag kon deze geanimeerde en goed bezochte vergadering door de voorzitter onder dankzegging worden gesloten. De „De Ruyter-tentoenstelling". Meer dan 8000 bezoekers zijn gedurende de maand juli ge^ weest op de herdenkingstentoon stelling over De Ruyter, die van 3 juli tot en met 16 september wordt gehouden in het nieuwe bejaardentehuis te Vlissingen. Drie maanden tevoren werd de ze tentoonstelling in Amsterdam gehouden. Zij trok daar in de drie tentoonstelljingsmaanden 24.767 bezoekers. Het aantal inwoners van Vlis singen de geboortestad van Michiel de Ruyter dat een bezoek aan deze tentoonstelling bracht is eveneens iets vooruit gegaan, hoewel hun aantal nog zeer gering is. Op het moment dat men de 5000ste bezoeker no teerde, hadden slechts 300 Vlis- - ingers waaronder vele school- anderen een bezoek aan deze expositie gebracht. Aan het eind van juli bedroeg hun aan tal circa vijf a zeshonderd. Onder de vele scholen, die nog geen bezoek hebben gebracht aan deze herdenkingstentoon stelling, behoort ook de „zee- vaartschool". Van invloed zijn i ongetwijfeld de vakanties, die echter nog maar pas zijn begon nen. Zaterdag 3 augustus zal een groep van 45 Engelse adelbor sten een officieel bezoek aan de De Ruytertentoonstelling bren gen aan het begin van hun 10- daagse toer door ons land. WEDEROM WAARDEVOL SCHILDERIJ GETOCHT VOOR ENKELE TIENTJES. Een onlangs door de Edese kunstschilder J. H. Brolsma voor een paar tientjes op een veiling gekocht oud schilderij, blijkt nu een bijzonder goed stuk te zijn van H. Bloemaert, een vrij beken de zeventiende eeuwse meester, die leefde van 1601 tot 1672. Het schilderij verkeerde in zeer verwaarloosde toestand. Er zaten gaten in en door vochtinwerking liet de verf bij de minste aanra king los, doch na een grondige restauratie kwam een fraai doek te voorschijn, dat een allegorie op vrouwe Justitia voorstelt, die de lijdende onschuld beschermt. Het nu ontdekte schilderij, dat een afmeting heeft van 110 bij 83 cm, moet vóór het in Ede ter veiling kwam enkele tientallen jaren on de zolder van een koets huis te Rotterdam gestaan heb ben. Het Rijksmuseum te Amster dam heeft ook werk van H. Bloe maert in bezit, die een zoon is van Abraham Bloemaert, die wel wordt beschouwd als de stichter van de Utrechtse school. ONGEVAL TIJDENS ZWEEFVLIEGTUIG- OEFENINGEN. Bii zweefvliegtuigoefeningen van de Twentse zweef vliegclub, die op de Venlose heide een kamp heeft opgeslagen, is woensdag middag een Tiger Moth motor vliegtuig, dat voor het optrekken der zweefvliegtoestellen werd ge bruikt, in een vrille geraakt en even over de Duitse grens bij Venlo neergestort. De bestuur der, de 22-jarige H. Vijfling uit Hollandse Rading, werd met ver wondingen in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. Ook dinsdag had men pech, toen een kabel waarmee een zweeftoestel werd omhooggetrok ken, ontijdig losraakte. Een dame en haar dochtertje, die op een bank bij het terrein de oefeningen gadesloegen, wer den door de vallende kabel ge troffen en zodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. RAHN IN ONGENADE. Helmut Rahn, de befaamde rechtsbuiten van de Duitse voet balelftal, zal niet meer in de na tionale ploeg worden opgesteld. De man, die in 1954 door het sco ren van het beslissende doelpunt Duitsland in Bern de titel van wereldkampioen bracht, werd na melijk voor het gerecht gedaagd wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank en verzet tegen de politie. Bij een auto-ongeluk, dat hem onlangs overkwam, had Rahn de vlucht genomen om zich te ont trekken aan een gerechtelijk on derzoek. Pas na een vechtpartij met agenten kon hij worden ge arresteerd. PRIJSVLUCHT UIT ARRAS. „Recht voor Allen" - Sluis. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1088 m. 1. S. Boeije; 2. M. Leurgans; 3. Alb. Viane; 4. A. v. Planegem; 5 en 7. M. Baart; 6. A. Tas; 8. C. Caniere; 9 en 10. I. Atlbregtse. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1136 m. 1. F. Verheije; 2 en 7. J. Cort- hals; 3 en 4. S. Boeije; 5 en 8. M. v. d. Bussche; 6. Joh. Louwagie. „Tot Weersziens" - Sluis en „De Luchtbode" - Zuidzanile. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1123 m. 1. D. Luteijn, (Z.)2 en 9. P. Maenhout (S.)3. G. de Meijer CS.)4. C. Verplanke (Z.); 5 en 10. A. Kuijpers Z.)6. Ch. v. d. Bunder (S.7. A. Demuijt (S.) 8. J. Deuninck (Z.) Oude duiven: Snelheid eerste duif 1100 m. 1. J. de Lijzer (Z.)2 en 3. J. Deuninck (ZJ; 4. Crooijmans-v. Boven (S.). COOP. VRUCHTEN VEH/NG „ZEEUïVSCH VLAANDEREN TERNEUZEN. GROENTEN. Per 100 stuks in guldens: Sla. 3—13. Per stuk in centen: Bloernko B II 22—33', B afw. 10—21; Witte komkommer A 1317, B 1214, C 10—11. Per bos in centen: Peen 15- 23, Kroten 6; Uien 14. Per kg in centen: Andijvie 71 Stoksnijbonen 4860; Prinessse- bonen 4470; Saxa 46—55; Stamsnijbonen II 29; Kroten 4G 5; Rode kool 1118; Spit .-. 79; Savoye kool 1731; Was- peen 3036; Tomaten A 71 75, B 71, C 61—62; Uien 15—20; Ra barber 15; Augurken 85. AARDAPPELEN. Per kg in centen: EersteLi. bonken 21, I 1518, II 10; Ba: jes bonken 2021, I 1120. II 4—6. FRUIT. Per kg in centen: Appelen: Yellow Transparant H I m. 75 91, id. m. 65 8088, id. tv. 55 69—79, H II 40—51, K 59-17, F 45—60, kroet 34—36, val 31 55; Perzikrode zomerappel H H 42, K 62, F 3744. Peren: Oomskinderen H I 31 —85, H II 40—56, K 46—57, F W 52; Bruine Herenpeer 35 -53 Per doosje: Bramen 34; Rode bessen 32. Per kg: Rode bessen 159; Czar pruimen H I 145160, H il llfl —124, F 98. Sir Winston Churchill heeft woensdag op een banket ter ere van Amerikaanse juristen, die 'n bezoek aan Londen brengen, ge pleit voor een herziening van de structuur van de Verenigde Na ties, omdat er z.i. in de volkeren organisatie geen recht wordt ge daan. Hij was er echter geen voor stander van, dat Engeland de Verenigde Naties verlaat. k Woensdagnamiddag om vijf uur raakte te Poederoijen het bijna tweejarig jongetje A. P. van Veen onder een hooiwagen. Hij was op slag dood. k Door een ontploffing op een spoorwegemplacement bii Asan- sol, 200 km van Calcutta in India, zijn 7 personen omgekomen en ongeveer 50 gewond. Door de kracht van de explosie werden enkele slachtoffers meer dan 150 meter weggeslingerd. k De politie heeft woensdag te New Dehli het vuur geopend op demonstrerende stakende straat vegers, waardoor één persoon werd gedood en drie gewond. On geveer 15.000 straatvegers zijn woensdag in staking gegaan om betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. k Op de bodem van het Haines Meer, ongeveer 16 km ten noor den van Toronto, is een kano ge vonden, die volgsns oudheidkun digen, waarschijnlijk 5000 jaar geleden door Idianen is gebouwd. k Zware stormen hebben grote schade .aangericht in de Ameri kaanse staat New York. Drie mensen zijn om het leven geko men, toen de bliksem in een boom sloeg waaronder zij schuilden. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEU ZEN brengt ter algemene kennis dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, welke uit spraak is gedagtekend 29 juü 1957 ter beneden-secretau .'e van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen deze uitspraak ban iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de ter mijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen be slissing is genomen, wordt de uit spraak na het verloop van de ter mijn van tien dagen als onher roepelijk beschouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling militaire zaken van de secretarie dezer gemeente. Terneuzen, 31 juli 1957. De Burgemeester voornoemd. M. DE VOS, wnd. VERLENGING HUURAUTOVERGUNNING. Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben beslot - de huurautovergunning van F. L. Schippers, geldig voor de explo tatie van 2 huurauto's, te verlen gen tot 23 juli 1962. VERLENGING HUURAUTOVERGUNNING. Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben beslote - de huurautovergunning van J. A. C. L. Hemelsoet, wonende te Sa van Gent, geldig voor de exploi tatie van 1 huurauto, te verier. gen tot 24 juli 1962. Bij 1 blik LEVERPASTEI van 65 ct en 10% zegelkorting, nu 2 pakjes MARGARINE van 80 voor 72 ct en 10% zegelkorting I Deze week (1 —8 augustus) extra goedkoop: Bij 1 blikje Spar POEDERKOFFIE a 255 ct nu 250 gr. Marie biscuits van _w 42 voor 10 ct met 10% zegelkorting £inas, 3 flesjes van 81 voor 72ctl4z. Knabbelkoeken, p.bus van 57 voor 52 ct lOz. Kristalfnjit,200gr.van64voor58 ct 12z. Vruchtenrollen, 2 stuks van 36 voor 32 ct 6z. Aardbeienjam, van 94 voor 87ctl7z. Kandijkoek, van 60 voor 54 ct 11 z SP'tazie. (n. ooast)p. bl. van 75 voor 68 ct 14z. tfóterhamworst, uit blik, 200 gramvan 60 voor 54 ct 11 z.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3