BINNENLANDS NIEUWS Spectaculaire autobotsing liep goed af OPROER OM ADEN! Eric de Noorman - De zwarte piraat BEURSOVERZICHT ZEEPOST van Nieuw deel Duitse documenten DE RUSSISCH- WESTDUITSE BESPREKINGEN TE MOSKOU NIEUWE STAKING VAN FRANSE BANKBEDIENDEN DE AMERIKAANSE KUNSTMAAN ENGELAND WIL EN KAN KROONKOLONIE NIET LATEN SCHIETEN POLITIEKE WAPENS BELANGRIJKER. DAN DE MILITAIRE OUDE MAN DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. AUTOBUSJE TEGEN BOOM GEREDEN. VERDRONKEN. 149.43 148.66 148.30 154.11 150.55 150.34 111.95 111.95 111.46 94.52 94.89 95.08 228.67 225.03 226.72 In een nieuw deel met buitge- j der o.m. Hitiers instructies voor maakte documenten van het I een inval in Engeland en de Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, dat woensdag te Londen is gepubliceerd, wordt onder meer beschreven hoe de Duitsers in de oorlog getracht hebben de hertog van Windsor tegen te houden, toen deze met zyn echtgenote in augustus 1940 adt Lissabon naar de Bahama- «alanden zou vertrekken om daar het gouverneurschap op sdch te nemen. In een begeleidende verkla ring zegt de Britse regering, dat de Duitsers hoopten dat de her tog die in 1936 als koning Ed ward de VIII afstand deed van de troon in Europa zou blij- Ten en invloed zou aanwenden om de politiek der Britse rege ling in diskrediet te brengen. De hertog heeft ondanks zware druk die van vele kanten op Kern werd uigeoefend, nooit ge wankeld in zijn trouw aan de Britse zaak of zijn vastbesloten heid om op de vastgestelde dar turn zijn functie van gouver neur van de Bahama-eilanden op zich te nemen, aldus de ver klaring. De Duitse gezant in Lissabon kracht Berlijn op de hoogte van enige der methoden welke wer sten gebruikt om het vertrek van «Se hertog uit Lissabon te ver- Mrtderen. Op de dag van het wertrek werd een „betaalde agent" op het schip waarmee de hertog zou weggaan, gearre steerd. Hij leidde de autoriteiten aaar een plaats waar sporen van een helse machine en ge reedschappen om een dergelijk apparaat te maken werden aan troffen. De zaak werd zodanig ruchtbaar gemaakt, dat zij de Irertog ter ore kwam, voor wie deze kwestie 'n ernstige waar schuwing moest zijn. Aan de her togin werden vervolgens bloemen gezonden welke vergezeld gin gen van een waarschuwing om nu* te vertrekken. Een Engels personeelslid werd omgekocht «n over het „gevaar" te spreken «sa te weigeren naar de Bahamar «landen mee te gaan. Het ver roer van de bagage van de her tog en hertogin werd gesabw toerd. Voorts was men van plan geweest de hertogin angst aan te jagen door het stukschieten *an de ramen van haar slaap kamer, maar hiervan zag men af, omdat het psychologisch ef fect slechts zou zijn dat de her togin eerder zou willen vertrek jeen, aldus het rapport van de Duitse diplomaat. De hertog en 'iaertogin vertrokken ondanks dit aDes nog dezelfde dag. De documenten bevatten ver luchtaanvallen op dit land. Hitler en Von Ribbentrop zou den van plan zijn geweest ko ning George de VI na een even tuele bezetting van Londen door de Duitsers af te zetten en de hertog van Windsor op de troon te plaatsen. In een memorandum van het Duitse ministerie van Binnen landse Zaken van juli 1940 stond het voorstel om alle Joden uit Europa te verdrijven en hen op Madagascar te doen wonen, dat door Frankrijk bij vredesverdrag aan Duitsland zou worden afge staan zo Duitsland de oorlog won. Met Europese landen, die niet onder het vredesverdrag vielen, zou men afzonderlijk on derhandelen, want men be schouwde het voorstel als de op lossing voor „het Joodse vraag stuk in Europa". De vestiging van de Europese Joden op Ma dagascar als Duits mandaatge bied, zou „mogelijke vestiging van een Vaticaan van de Joden in Palestina" voorkomen. Het be heer van Madagascar waar Duitsland lucht- en marineba ses zou houden, zou resorteren onder een Duitse politieke gou verneur, op zijn beurt verant woordelijk aan de „Reichsfüh- rer S.S.". De Joden zouden dan een zeker zelfbestuur genieten: eigen burgemeesters, politie, post- en spoorwegendirectie. Al len zouden tot staatsburgers van het mandaatgebied Mada gascar genaturaliseerd worden. De Joden zouden in Duitse han den blijven als onderpand voor een goed gedrag van hun rasge noten in Amerika. „We kunnen onze edelmoedigheid om de Jo den zelfbestuur toe te kennen als propaganda gebruiken en er de nadruk op leggen dat ons Duitse verantwoordelijkheidsbe sef tegenover de wereld ons niet toestaat een ras, dat duizenden jaren geen nationale onafhanke lijkheid kende, terstond een on afhankelijke staat te schenken. Immers zij moeten hun plaats in de geschiedenis nog bewij-i zen", aldus het memorandum. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft woens dag meegedeeld, dat zijn regering de leider van haar handelsdele gatie, dr Lahr, uit Moskou heeft teruggeroepen, omdat de Russen hebben meegedeeld, dat zij ver dere besprekingen over terug zending van Duitsers als zinloos beschouwen. De woordvoerder zei, dat de besprekingen zullen worden op geschort zolang dr Lahr in Bonn is. De Russisch-Duitse besprekin gen over het aanknopen van han delsbetrekkingen en repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie, die op 22 juli in Moskou begon nen zijn, zijn dinsdag na een ple naire vergadering van de econo mische en politieke onderhande- lnigscommissie onderbroken. Er is geen communiqué over de besprekingen uitgegeven. Een datum voor voortzetting van de besprekingen is niet vastgesteld. De leider van de Duitse delegatie, dr Lahr, is naar Bonn ontboden om verslag uit te brengen, zo meldt DPA uit diplomatieke krin gen in Bonn. Volgens deze kringen maken vooral de uiteenlopende stand punten ten aanzien van de repa triëring van Duitsers uit de Sow jet-Unie overleg in Bonn nodig. In regeringskringen wijst men er op, dat de onderbreking van de besprekingen zonder dat een datum voor hervatting ervan is vastgesteld, „op zichzelf niets ongewoons is". Bijzonderheden over de besprekingen zijn niet bekend geworden. Personeel van verscheidene Parijse banken, die maandag na een staking van drie weken het werk hervat had, is dinsdag weer in staking gegaan. Men eist be taling voor de dagen dat gestaakt is. Stakingsleiders hebben gezegd, dat de staking zeker tot woens dagavond zal duren, andere heb ben gedreigd het werk niet te hervatten voordat de eis is inge willigd. Het communistische algemene vakverbond heeft bekend ge maakt, dat de bij het verbond aangesloten douanebeambten wisselstakingen zullen houden voor hoger loon en betere ar beidsvoorwaarden. Woensdag zul len beambten aan de grens met Spanje en Italië staken. VERDWENEN SCHILDERIJ VAN HENDRICK TEN OEVER IS TEREC HT. Naar wij vernemen is het schil derij van de 17e eeuwse Overijs selse schilder Hendrick ten Oever, dat, zoals gemeld, in Zwol le voor een tientje aan een opko per zou zijn verkocht, in het be zit van de antiquairsfirma B. Katz in Dieren. Zij laat het doek. waarin enige gaten zitten en dat zeer vuil is, restaureren en over weegt het een maand ten toon te stellen in het Provinciaal Overijs sels geschiedkundig museum in Zwolle, in afwachting van een koper. Niet lang nadat de Zwolse an tiquair-opkoper J. Ruitenberg voor de schilderij vijf a zes tien tjes had betaald, d.w.z. hoofdza kelijk voor de lijst van 1 x 1.30 meter, verkocht R. het doek aan de Zwolse antiquair C. van der Kamp, die het nog in januari doorverkocht aan de firma Katz. Het vreemde van het geval is, dat „Monumentenzorg" wist dat het bejaardentehuis te Zwolle een Ten Oever bezat en het be stuur van het tehuis niet. De directeur van het museum te Zwolle ontdekte eerst j.l. za terdag dat het doek verdwenen was, toen hij in het bejaarden- De Ver. Staten zijn van plan in november kleine kunstmanen te lanceren om de raketten te proberen die later gebruikt moe ten worden voor de groter kunst maan, zo is uit betrouwbare bron in Washington vernomen. Een uiterst spectaculaire auto botsing op het kruispunt Zee- burgerdijk-Molukkenstraat te Amsterdam heeft woensdagoch tend tegen half twaalf talloze voorbijgangers op dit punt met open mond en trillende benen aan de grond genageld. Een uit de stad komende kleine dichte vrachtwagen, geladen met koek, reed volgens de getuigen met grote snelheid over de Zeebur- gerdijk in de richting van het viaduct en verleende bij de kruispunt met de Molukken- straat een uit deze straat van rechts komende grote, met ijzer beladen truck met oplegger van de „Blauwe Ster" uit Rotterdam geen voorrang. In volle vaart botste de kleine vrachtwagen tegen de linker voorzijde van de grote truck op, werd door deze botsing in zijn geheel de lucht ingezwaaid helemaal over de nu volkomen vernielde motorkap van de truck heen en vloog zeker enkele meters hoog, door de lucht recht uit het kruispunt over. Daar, in het verlengde van de Zeeburgerdijk, ramde de wagen, die volgens ooggetuigen in de f P P) Een eindeloze zandwoestijn met de groene dalen van enkele riviertjes en donkere bergen aan de horizon dat zijn Eugelands autonome protéktoraten van Aden, waarom opnieuw rumoer is ontstaan. Achttien sultanaten en sjeikdommen vormen de westelijke, vijf «kwr Bedoeïnenvorsten geregeerde staatjes de oostelijke protek toraten. De westelijke grenzen aan het koninkrijk van Oman en Muskaat. Omgeven door de westelijke ajrotektoraten verheft zich een aantal zwarte, uitgewerkte vul- fcinpn hoekig en steil uit het gele _xxnd on de blauwe zee. De basis Tan dit vulkanenmassief omsluit hoefijzervormig een modern uit geruste natuurlijke haven. In de falen en de kraters van de vul kanen ligt een stad, waarvan iedere vijfde inwoner als zuige- 35Dg sterft en die desondanks bin- aen een eeuw van een gehucht met 500 mensen tot een gemeente met 150.000 inwoners groeide. Dat is Aden, een vrijhaven en strategisch economisch een van «te belangrijkste kroonkolonies van het trotse Albion. De bevolking leeft hoofdzake- igfc van het handelsverkeer, van wet. werk in de haven en van werk in de grote olieraffinaderij sSe hier tijdens de Perzische olie basis ter vervanging van de raf finaderij in Abadan door de Bri tish Petroleum Company werd gebouwd. De arbeidersbevolking «bestaat uit 100.000 Arabieren en JOJJ00 S omalis. De Arabieren banen voor ongeveer gelijke de- ter uit de protektoraten en uit Jemen. Het kader wordt gevormd door 5.000 Europeanen. Ongeveer 36.000 Indiërs en enige honder- tten Levantijnen vormen samen met Arabieren de koopmans stand. Het zwaarst lijdt op het ogen- Wik tengevolge van de nu geluk- #3g snel afnemende Suezkrisis de transitohandel, vooral in de «Eatzars. Honderdduizenden, mis- arioen wel miljoenen Zwitserse horloges en Duitse fototoestellen en bergen Indische, Chinese en Japanse waren wachten tever geefs op een koper. MILITAIR EN POLITIEK In de garnizoenen en kampen zijn sterke strijdkrachten, in Ijtofdzaak van de Royal Air For ce, geconcentreerd. De haard van het in Aden dreigende ge- raar ligt in Jemen, dat de haven Se de wacht wil slepen. Een com muniqué van het Britse gouver- :ement beschuldigt Jemen er op nieuw van, de stammen in de protektoraten tot moord en op roer te hebben aangezet. Inder daad is het juist, dat stammen naar Jemen zijn gelokt, waar zij geld wapens en munitie kregen om anti-Britse ongeregeldheden te verwekken. Naast de militaire bestrijding der rebellen, waarbij collectieve straffen en vergeldingsvluchten van de R.A.F. een rol speelden, tracht de Britse regering thans vooral met haar politieke instru menten de situatie meester te blijven. Op de voorgrond staat de inofficiële steun aan de gematig de nationalistische partij in de kolonie, de „Aden Association", die weliswaar zelfbestuur eist, maar dit in het kader van het Gemenebest. Een ander middel is de econo mische en sociale versterking der protektoraten. Deze zullen daardoor een peil bereiken, dat ver ligt boven dat van het ach terlijke Jemen. De stammen moe ten er uit leren, dat een breuk met de Britten en aansluiting bij Jemen hun geen voordeel, maar nadeel zal brengen. In verbinding daarmede trachten de Britten de sultans en sjeiks van de protek toraten tot vorming van een fe deratie te bewegen. TEGEN JEMEN Een dergelijke Zuidarabische federatie zou natuurlijk tegen haar annexionistische buur, Je men, in de oppositie komen te staan. Het nieuwe blok zou im mers in Jemen niet langer een bevrijder, maar een bedreiger zien. Met de schepping van een tegen het noorden opponerende federatie zou Groot-Brittannië een belangrijke stap hebben ge daan in de richting van een con troleerbaar, op druk en tegen druk berustend evenwichtssys- teem aan de poort van de Rode Zee. En het zou deze stap zonder pijn kunnen doen, omdat het bij de protektoraten geen direkt, maar slechts een indirekt belang heeft: het belang van een vriend schappelijk gezinde bescher mingsgordel om de kroonkolonie, Aden, die Engeland niet wil en niet kan opgeven, omdat niemand in dit gebied het vermogen be zit, het raderwerk van deze hoogst moderne handels- en olie haven te besturen. lucht getold had, over de kop geslagen was en bij het neerko men op de straat nog eens over de kop sloeg, een langs het trot toir geparkeerde auto uit Weesp, die geladen was met manden van een blindeninrichting. Door de schok werd deze auto via het trottoir tegen een gevel opge duwd, hetgeen materiële schade opleverde. Tenslotte kwam de door de lucht gebuitelde wagen lood recht op zijn neus staande tot stilstand, op een afstand van circa 20 meter achter de plaats van de botsing met de truck. „Hij vloog bijna op gelijk ni veau als de ramen van één-hoog door de lucht", hield een van de ooggetuigen vol. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er voor zover woensdagmiddag bekend met een shock af. Een tweede ge wonde was een dame, die bij de geparkeerde auto uit Weesp stond. Zij werd met lichte ver wondingen naar een ziekenhuis vervoerd, evenals de chauffeur van de kleine vrachtwagen en een derde persoon, die bij dit verkeersongeval lichte verwon dingen opliep. Bij zijn tuimeling door de lucht over het kruispunt heen, raakte de vrachtauto niet alleen de particuliere wagen van de blinde heer O. uit Weesp. doch ook nog juist de nog dichter bij de kruising geparkeerde luxe auto van een Amsterdammer. Deze wagen liep slechts een deuk in een spatbord op. Ook een scooterrijder werd geraakt, doch kwam er zonder letsel af. De blinde eigenaar van de met manden geladen particuliere wagen, die het trottoir werd op geduwd en een ruit van een der woningen aldaar verbrijzelde, stond op het moment van de aanrijding naast zijn wagen met een meisje te praten. Dit meisje trok de blinde met grote tegen woordigheid van geest van de wagen weg, toen de vrachtauto door de lucht kwam aansuizen. Daardoor ontkwam de Weespe- naar aan mogelijk letsel In de geparkeerde auto zat echter reeds de vrouw van deze blinde, die een rijbewijs bezit en steeds voor haar man de wagen bestuurt. Zij is de 39-jarige mevr. N.O.-H. uit Weesp en ze moest met lichte verwondingen naar het O.L.V.-gasthuis worden ge bracht, waar ze werd opgeno men. De met koek geladen vracht wagen, die de vreemde luchtreis maakte, was van de firma No- len en Bochoven uit Ede. Zij werd bestuurd door de 24-jarige chauffeur Joh. van de V. uit Ede, die met een hersenschud ding, snijwonden aan beide han den en een shock naar het zie kenhuis werd gebracht, doch na behandeling in een ambulance naar Ede werd vervoerd. Naast zich zat in de wagen ge H. W. uit Ede, die ondanks de vreemde capriolen van de wagen op een neuswondje na heelhuids uit het wrak te voor schijn kwam. De bestuurder van de grote truck met oplegger van de „Blauwe Ster" uit Rotterdam, de 46-jarige Ph. de V. uit Rotter dam, liep geen letsel op. De mo tor van zijn grote wagen, waar mede hij 16 ton betonijzer ver voerde, werd ernstig beschadigd. De 81-jarige F. G. M. Wolters uit Markelo is woensdagmiddag door een vrachtauto gegrepen toen hij te Hengelo in de Delde- nerstraat van achter een gepar keerde wagen plotseling de straat overstak. Hij werd ernstig gewond en overleed enige uren later. (Nadruk verboden.) SCHERPE PRIJSSTIJGING OP DE GOUDMARKT TE PARIJS Op de goudmarkt te Parijs heeft zich woensdag een scher- pz prijsstijging voorgedaan. De goudhandelaars meldden een toe nemende golf van kooporders, variërende van hoeveelheden van tientallen kilogrammen tot enke le Napoleons, de munt die bij de goudhamsteraars het meest ge liefd is. De goudprijs bereikte hierdoor het hoogste peil sedert 1953. De onofficiële wisselmarkt ver toonde eveneens een scherpe stij ging. Ook hier werden alle re cords sedert 1953 gebroken. De dollar noteerde 420 frank en het pond sterling 1150 frank, terwijl de officiële koersen resp. 350 en 980 frank bedroegen. STERKE KOERSSTIJGING OP DE WESTDUITSE EFFECTENBEURZEN Omvangrijke aankopen van aandelen door buitenlandse be leggers hebben deze week een sterke koersstijging veroorzaakt op de Westduitse effectenbeur zen, die in bepaalde gevallen zelfs een hausse-karakter aan nam. De buitenlandse aankopen van de laatste dagen zijn volgens de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" de grootste, die sedert 25 jaar in Duitsland zijn voorgeko men. Beursdeskundigen schrijven de grote buitenlandse belangstelling toe aan een groeiend vertrouwen in de politieke en economische stabiliteit van West-Duitsland. De Duitse mark behoort thans tot de hardste valuta en schijnt volgens dit blad een „suggestieve kracht" op buitenlanders te oefe nen. Tenslotte krijgt men steeds meer de overtuiging, dat de Duit- se aandelen ten dele onderge- zijn jeugdige bijrijder, de 18-jari- waardeerd zijn. tehuis kwam om het schilderij te bezichtigen en te leen te vragen voor de aan Ten Oever gewijde tentoonstelling, die in augstus in het museum te Zwolle wordt ge houden. FELLE BRAND VERWOESTTE SCHOOLGEBOUW TE EPE. Een* felle brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag tussen twee en vier uur de nij verheidsschool voor meisjes aan de Wilhelm Tellstraat te Epe verwoest. De brandweer van Epe, bijgestaan door het brand weercorps van Oen^ en Vaassen heeft slechts kunnen voorkomen dat een in aanbouw zijnde, bij na voltooide, nieuwe vleugel van het gebouw eveneens door de brand werd aangetast. Toen het vuur omstreeks twee uur dinsdagnacht door omwo nenden werd ontdekt, woedde het op de bovenverdieping van het middengedeelte van het schoolgebouw, dat de verbinding met de nieuwe vleugel vormt. De vlammen breidden zich zo snel uit, dat weldra net gehele oude gebouw in lichte laaie stond. Hoewel de oorzaak van de brand niet bekend is, heelt men een vaag vermoeden dat deze ge zocht moet worden in de werk zaamheden aan het gebouw, die na de weekvakantie voor de bouwvakarbeiders, dezer dagen zijn hervat. De leerlingen van de school hebben reeds vakan tie. De school dateert van 1938 en telt 185 leerlingen. Men zal nu voorlopig op de nieuwe vleugel zijn aangewezen, die echter veel waterschade heeft opgelopen en waarvan de inventaris die in het oude gebouw stond opge slagen, mede verloren is gegaan. Omtrent de schade heeft men nog schattingen gemaakt. De school is veizekerd. Woensdagmorgen zijn vier ar beiders gewond, toen een auto busje van de firma H. uit Veghel, dat met acht man personeel op weg was naar 'n werk in Eijssel- steijn bij Venray, op de Lang straat onder gemeente Deurne voor een tegenligger moest uit wijken en tegen een boom reed. Vier arbeiders werden uit het busje geslingerd. Zij liepen been breuken op en zijn ter verpleging in het ziekenhuis van Deurne op genomen. De tegenligger waarvoor het autobusje moest uitwijken, een vrachtauto van de firma W. uit Tegelen, wilde, hoewel de weg ter plaatse vrij smal is, twee vóór hem rijdende personen passeren, waardoor er geen ruimte voor de kleine bus overbleef. daarna hebben de vliegers ver klaard met deze gang van zaken in te stemmen. De bedoelde bijeenkomst zal heden worden gehouden. DODELIJK VERKEERSONGE VAL TE EINDHOVEN. Even na middernacht is woensdag op de Vlikhovenseweg te Eindhoven de bromfietser D. uit St. Oedenroden door nog niet verklaarde oorzaak ten val gekomen. De 33-jarige bromfiet ser werd met zijn echtgenote, die op de duo zat, naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij na aankomst bleek te zijn over leden. Mevrouw D. werd met een her senschudding ter verpleging op genomen. Woensdagmorgen is de 34-jari- ge dekknecht C. N. uit St. Phil- lipsland od de Rijn bij Wagenin- gen over boord gevallen van het motorschip, „Adriana II" uit Rot terdam en verdronken. Vermoedelijk heeft de man te veel aandacht besteed aan de on der Wageningen heersende druk te rond het lichten van de dins dagmiddag gezonken motorpont van het Lexkesveer. Een groot aantal mensen heeft nog getracht zwemmend of met motorboten de man te bereiken, doch deze po gingen leverden geen resultaat op- De motorpont is nog met ge licht. Wél heeft de bok van de bruggenbouw uit Rhenen de te water geraakte personen-auto op gevist. 6 aug. HET LOONCONFLICT BIJ DE K. L. M. Naar het A.NP. verneemt heeft het college van rijksbemid delaars een uitnodiging gestuurd aan de beide vliegerorganisaties van de K.L.M. voor het houden van een bespreking inzake het loonconflict. Naar bekend heeft de directie van de K.L.M. het geschil voorgelegd aan het col lege van rijksbemiddelaars en Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Montferland" 5 aug. Australië: s.s. „Orcades" Brazilië: m.s. „Montfepland" 5 aug. Canada: m.s. „Prins Joh. W. Friso" 6 aug. m.s. „Prins Willem IV" 8 aug. s.s. „Maasdam" 10 aug. Chili: via New York Indonesië: m.s. „Willem Ruys" Ned. Antillen: m.s. „Barbra" Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" Nieuw Zeeland; via Engeland via Engeland Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Arundel Castle" Brits Oost-Afrika: via Frankrijk Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaiket- ten geven de postkantoren. 8 aug. 6 aug. 5 aug. 6 aug. 3 aug. 10 aug. 10 aug. 10 aug. HERSTELLENDE MARKT. De flauwe stemming van dins dag werd woensdag niet voort gezet. Integendeel, dank zij de steun van het buitenland, spe ciaal Zwitserland en Parijs, in de vorm van aankopen van aan delen Koninklijke Olie en Phi lips, waren deze fondsen woens dag de gangmakers van oen re delijk marktherstel, behalve dan voor de Staatsfondsen. Konink lijke Olies werden rond de 221 gulden verhandeld. Gedurende de niet-officiële ochtendbeurs werd geopend op 219.60 gulden, dit was voor Zwitserland en Parijs te laag en door aankopen van deze zijden, liep de koers snel op tot ƒ220,80. Woensdag middag werd op ditzelfde niveau geopend en steeg de koers daar na tot 221,20, tegen dinsdag ƒ218,30 als slotprijs. De aande len lagen woensdag circa 80 cent boven pariteit New York. De handel was iets levendiger dan de voorafgaande dagen Philips werden voor de zelfde 21. Scherp luisterend sluipt Axe voetje voor voetje naderbij. De Drakar ligt stil en schijnbaar verla ten in de schemering, maar Axe neemt het zekere voor het on- vplfprp Zacht fluit hij en kele malen, maar niets beweegt aan boord. Weggedoken tussen het riet roept hij... Het blijft stil en dit overtuigt hem, dat Voron inderdaad geen bewaking bij de boot heeft gelaten. Waarschijnlijk vindt de oude schurk dat niet nodig in j men gaan overboord. De schoten rekening uit de markt genomen en openden 5 punten boven dinsdag op 287, hierin kwam niet veel verandering. Unilevers her stelden zich bij de opening een zestal punten op 437, daarna 435'A. A.K.U.'s een percentje ho- schommelde de koers rond de ger na een prijshoudende ope ning. De loononderhandelingen tussen de directie en piloten van de K.L.M. deden de rust in de aandelen woensdagmiddag te rugkeren. De koers kon zich goed handhaven op 132.20 (onv.), en gelijk aan de pariteit New York. De scheepvaarten lagen ver deeld, met koersverschillen van 1 tot 2 punten aan beide zijden. De handel was hier wederom kalm. In Indonesië is „een nieuw leven beweging" aan de gang. Hiervan was in de cultuursector niets te bespeuren, slechts het tegendeel viel te constateren en aandelen Deli mij. gaven 2 pro cent en dinsdag prijs. Overige fondsen bleven nauwelijks prijs houdend. De affaire was mini maal. Ondanks de verplichte 200.000 steun voor de staffellening, was het bij opening niet mogelijk het laagste punt van dinsdag (8411/8) uit te komen. De ope ningskoers stelde zich op 84'/2, derhalve 3/8 lager. De markt sloot hier op het laagste peil van de dag. De Nederlandsche Bank staat maakte geen beste inclfruk en zeker niet,! jju de/ Marshallhulprekening bijna ge heel is opgesoupeerd. Prolongatie 414 procent. BEURSINDICES. 29/7 30/7 31/7 Int. concerns 338.80 331.94 335.79 deze troosteloze streek. Snel klautert Axe nu aan boord en met een zwaard, dat hij in het bergruim onder de dek- planken vindt, begint hij vakkun dig zijn vernielingswerk. De rie- worden doorgehakt, al het aan wezige touw dat hij vindt gooit hij in het moeras. Het is een haast ondoenlijke taak geheel al leen de ra met het zeil over boord te krijgen. Maar met in spanning van aJ zijn krachten weet hij het een eind buiten boord te krijgen. Dan zakt het zware onhandelbare zeil vanzelf log in het water. En een forse duw doet het naar de diepte zinken. Het zweet staat Axe op het voor hoofd, maar onvermoeibaar gaat hij voort. De maststeunen bezwij ken krakend en juist wil hij het roer onder handen nemen als een zwak gerucht tot hem door dringt. Even luistert hij, dan veert hij geschrokken overeind. Stemmen! Vorons mannen zijn in aantocht en ze zijn dichterbij dan goed voor hem is. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 221.20—222.30 220.75) Philips: 289—291 (287%) Unilever 438—440 (436) pet Conv. Philips: 124%165

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2