hebben Westelijke verklaring over hereniging van Duitsland Britse troepen Boeraimi bezet Algemene verkiezingen in Argentinië Israëlische regering deed beroep op Nederland Hollandse atoom-waarnemers uit Nevada teruggekeerd Adenauer verwerpt Oostduits voorstel HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT DINSDAG 30 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4127 BEROEP VAN ARNOLD OP NEDERLAND. HET AMERIKAANSE ONTWAPEN IN GS- PLAN. Amerikaanse militaire plannen in West-Duitslanc verdwenen. Mexico door aardbeving getroffen DE BEPERKTE BEWEGINGSVRIJHEID VAN DIPLOMATEN IN RUSLAND GEEN CHINESE HULP VOOR IMAM PROTEST VAN JEMEN AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK TEMPERATUUR. Frankering bij abonnement: xerneuzen Directeur-Hoofdredacteur t van de Sanae Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 6,per tovartaal; maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum osr advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties)5 regels 1Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: saterdag.* wmt Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer t e o De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken,, dr Heinrich von Brentano, en de ambassa deurs van Engeland, Erankrijk en de Ver. Staten hebben maan dagmiddag te Berlijn een twaalf punten omvattende verklaring over de beginselen, van de ge meenschappelijke politiek dezer landen aangaande de hereniging van Duitsland getekend. Hierin wordt onder meer ge zegd, dat de regering van een herenigd Duitsland vrij moet zijn om over haar eigen buitenlandse politiek en internationale bond genootschappen te beslissen, met inbegrip van het recht op zelf verdediging zoals neergelegd in het Handvest der Ver. Naties de vrijheid en veiligheid van een herenigd Duitsland mogen niet worden beperkt door een opge legde neutraliteit of demilitarise ring. Alleen een vrijelijk gekozen regering voor geheel Duitsland zou namens een herenigd land kunnen spreken. Een dergelijke regering zou moeten worden ge vormd na vrije verkiezingen voor een nationale vergadering van het gehele land. Zolang Duitsland verdeeld is kunnen er geen vre desverdrag met dit land en geen stabiliteit in Europa bestaan. De hereniging in vrijheid is niet al leen een elementaire en recht vaardige eis van het Duitse volk, maar zij is tevens de enige ge zonde grondslag voor een perma nente en vreedzame orde in Euro pa. VERHOOGDE UITKEKING OORLOGSSLACHTOFFERS EN HONGAARSE VLUCHTELINGEN. Blijkens een mededeling van de minister van Maatschappelijk Werk aan de gemeentebesturen zijn met ingang van deze week de uitkeringen ingevolge de rege ling hulpverlening oorlogsslacht offers (1940—1945) aangepast aan de algemene loonsverhoging in verband met de huurverho ging. Een zelfde verhoging is ook ingevoerd voor de regeling hulp verlening Hongaarse vluchtelin gen. De voormalige minister-presi dent van Noordrijnland-Westfa- len. Karl Arnold, heeft op een verkiezingsvergadering van de C.D.U. „in aller ernst" een be roep gedaan op Nederland, de nog onder zijn beheer staande Duitse gebieden terug te geven. ..Wij zijn tot tegenprestaties be reid", aldus Arnold. De vermeende voordelen, die Nederland van de betrokken ge bieden verwachtte, stonden in ernstige wanverhouding tot de politieke gevaren, die uit deze onopgeloste kwestie zouden moe ten voortvloeien. De Amerikaanse democrati sche senator Humphrey heeft, naar hij zondag in een vraagge sprek voor de televisie verklaar de, het ministerie van Buiten landse Zaken voorgesteld dat president Eisenhower zelf het Amerikaanse ontwapeningsplan aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor legt, in geval de Londense con ferentie zou mislukken. Zijn voorstel was op het ministerie warm ontvangen, maar hij had het nog niet aan de president overgebracht. Uit een kazerne van tet Ame rikaanse leger bij Landau in de Palts zijn geheime plannen voor de aanleg van lanceerinrichtin- gen voor Nike-raketten in dit deel van West-Duitsland gesto len. De dieven hebben een grote com geld, die met de plannen in een brandkast lag, ongemoeid gelaten. Amerikaanse tegenspraak. Een Amerikaanse woordvoer der heeft maandag in Heidelberg ontkend, dat geheime plannen voor lanceerinrichtingen voor Nike-raketten in de Palts (West Duitsland) zijn gestolen. Er zijn alleen maar wat bouw tekeningen gestolen uit een di rectiekeet op een bouwterrein doch deze tekeningen waren niet geheim. Zij werden dagelijks door tientallen arbeiders gebruikt, al dus de woordvoerder. De eis, dat een herenigd Duits land vrij moet zijn om zijn bui tenlandse politiek te bepalen, wordt verbonden met een aanbod om de gerechtvaardigde veilig heidsbelangen van alle betrokken staten te garanderen. De verkla ring herinnert eraan, dat de Wes telijke mogendheden in juli 1955 op de conferentie te Geneve een veiligheidsovereenkomst ingeval van hereniging van Duitsland hebben voorgesteld. „De Weste lijke mogendheden hebben nooit geëist, dat een herenigd Duits land moet toetreden tot de orga nisatie van het Noordatlantisch verdrag. De bevolking van een herenigd Duitsland zal zelf door middel van een vrijelijk gekozen regering kunnen beslissen, of zij de rechten en plichten van dit verdrag wil delen". Indien een .herenigd Duitsland 7.ou besluiten tot de Navo toe te treden zouden de Westelijke mo gendheden bereid zijn de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese lan den die zich aansluiten bij een Europese veiligheidsovereen komst, „belangrijke en verstrek kende garanties" te geven, waar onder de garantie dat zij geen militair voordeel zullen trachten te behalen uit de terugtrekking der Sow jet-troepen. De Westelij ke landen kunnen echter niet er mee instemmen, dat het bestaan van de Navo tot onderwerp van onderhandelingen wordt ge maakt. De vier regeringen stellen vast, dat de hereniging van Duitsland in verbinding met het sluiten van een Europese veilig- heidsovereenkomst het tot stand komen van een uitgebreide ont wapeningsovereenkomst zou ver gemakkelijken. Omgekeerd zou het beginnen met een doeltref fende gedeeltelijke ontwapening ertoe kunnen bijdragen. De be langrijke politieke problemen die nog om een oplossing vragen, te regelen, zoals de kwestie van de hereniging van Duitsland. Voor een uitgebreide ontwapenings overeenkomst is de daaraan voor afgaande oplossing van de kwes tie der Duitse hereniging nodig. „De Westelijke mogendheden zul len niet akkoord gaan met een ontwapeningsovereenkomst, wel ke de hereniging van Duitsland in de weg zou staan". Alle ontwa peningsmaatregelen welke op Europa betrekking hebben, moe ten de instemming van de betrok- ken Europese staten hebben en rekening houden met het ver band tussen de Europese veilig lieid en de Duitse hereniging, al dus de verklaring. In de verklaring wordt opnieuw duidelijk gemaakt, dat de Weste lijke mogendheden het tot stand brengen van de Duitse hereniging als een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid van de vier grote mogendheden Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten beschouwen. De Westelijke mogendheden verklaren zich bereid met de Sowjet-Unie over de hereniging van Duitsland en een Europees veiligheidsakkoord te onderhan delen en wel op elk tijdstip, dat werkelijk uitzicht op het maken van vorderingen biedt. Voordat ernstige onderhande lingen beginnen, kunnen de Wes telijke mogendheden hun opvat tingen niet op alle punten defini tief vastleggen. Ook kunnen zij niet vooraf gewagen van het ver lenen van concessies in verband waarmee op het ogenblik niet kan worden gerekend met over eenkomende concessies van de zijde der Sowjet-Unie. De regeringen van de Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk en de bondsrepubliek blijven hopen, dat de Sowjet-regering tot het in zicht zal komen dat het niet in haar belang is de huidige verde ling van Duitsland te bestendi gen, aldus de gemeenschappelijke verklaring. De ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de Ver. Sta ten legden ter gelegenheid van de ondertekening verklaringen af, waarin zij de hoop uitspraken, dat Duitsland spoedig zal kun nen worden herenigd en dat on derhandelingen met de Sowjet- Unie met kans op succes kunnen beginnen. De Amerikaanse ambassadeur, David Bruce, zef dat de Sowjet- Unie eveneens verscheidene Europese veiligheidsstelsels had voorgesteld, maar met die essen tiële verschil, dat de Sowjet-voor- stellen gebaseerd waren op be stendiging van de verdeling van Duitsland en handhaving van „het marionettenregime in de Sowjet-zóne van Duitsland". De Franse ambassadeur, Mau rice Couve de Murville, zei, dat er geen grotere bijdrage tot de vrede in de wereld kan worden geleverd dan de hereniging van Duitsland zoals voorgesteld in de Westelijke verklaring. De Britse ambassadeur, sir Christopher Steele, zei dat een geest van soepelheid bij beide partijen voorwaarde is voor suc ces van onderhandelingen. De verklaring werd om 12.45 uur in de met vlaggen versierde zaal van het Westberlijnse stad huis getekend. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren tano, verklaarde tijdens de plech tigheid, dat er geen andere weg naar vereniging van Duitsland in vrijheid bestaat dan de in de ver klaring geschetste. Hij dankte de Westelijke regeringen voor de uitgesproken „onverbrekelijke solidariteit met de zaak van het gehele Duitse volk". De Sowjet- Unie heeft steeds duidelijker be wezen, dat zij geen vrij, verenigd Duitsland wenst, zo zei hij. Deze Arabieren wilden uitslui tend water gebruiken, dat in gei- tevellen wordt aangevoerd. An deren waren er ontevreden over dat hun verlof was ingetrokken. Von Brentano meende, dat een viermogendhedenconferen- tie als in mei door bondskanse lier Adenauer geopperd, „in de afzienbare toekomst in ernstige overweging genomen kan wor den", doch dat zij zorgvuldig voorbereid zou moeten worden. Sowjet-reactie op Westelijke verklaring over Duitsland. „Nog een stuk papier over de Duitse kwestie, waarin niets nieuws staat", aldus een com mentaar van radio-Moskou op de verklaring van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en W. Duitsland, die maandagmiddag te West-Berlijn werd ondertekend. Uit het stuk blijkt, dat „de Westelijke mogendheden blijven vasthouden aan hun opvattingen, die slechts leiden tot moeilijkhe den en de doorzetting van de be wapeningswedloop", aldus de Russische reactie. „Onder het reactionaire regime van de Westduitse bondsrepu bliek kan er geen sprake zijn van vrije verkiezingen", zo voegde ra dio-Moskou hieraan toe. Een afdeling Britse infanterie is de olierijke oase Boeraimi bin nengerukt, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken maandagavond te Bahrein be kendgemaakt. Deze oase ligt ongeveer 240 kilometer ten noordwesten van het gebied, dat in handen is van de opstandelingen onder leiding van de imam van Oman. Verder deelde de woordvoerder mee, dat reeds sedert het begin van de opstand van de imam Arabische eenheden onder Brits bevel in de oase zijn gelegerd. Het operationele hoofdkwartier van de Arabische eenheden is in de oase gevestigd. De woordvoerder heeft verder meegedeeld, dat Britse militairen leiders van een „incident" in een afdeling Arabische soldaten naar Sjardjah hebben gevoerd. Dit in cident, dat zich te Ras al Ghai- mah heeft afgespeeld, heeft slechts zijdelings iets te maken met de operaties tegen de imam. Het ging over water. Een aantal soldaten wilde geen water heb ben, dat door middel van moder ne pompen wordt verkregen. De verkiezingen voor een „conventie voor hervorming van de Argentijnse grondwet", die zondag zijn gehouden, zijn een algeheel succes geworden, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken, Carlos Aramburu, zondagavond na het sluiten van het stembureau in Buenos Aires verklaard. Ondanks het slechte weer overstromingen in de provin cie Buenos Aires en sneeuwval in het gebied van de Andes is circa 75 procent van de kie zers opgekomen. Met de K.L.M.-machine uit New York arriveerden op Schip hol de heren mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal voor-openbare orde en veiligheid en G. J. D. Franken, chef van de afdeling organisatie- Bescherming Bevol king, die woensdag j.l. als Neder landse waarnemers en op uitno diging van de Amerikaanse re gering in de woestijn van Neva da de ontploffing van een kern wapen hebben bijgewoond. Be halve militaire autoriteiten en atocm-geieerden waren bij deze De Israëlische regering heeft volgens een persbericht te Tel Aviv, de Nederlandse regering verzocht, haar invloed aan te wenden bij de oliemaatschappij de Shell in Londen, opdat deze onderneming terugkomt van haar besluit, haar werkzaamhe den in Israël te staken. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd, dat Israël met de Nederlandse regering voeling gehouden heeft over deze kwestie. Nederlandse regering houdt zich buiten olie-politiek. Volgens welingelichte kringen in Den Haag heeft de Nederland se regering Israël laten weten, dat zij op geen enkele wijze in vloed kan uitoefenen op de Shell en de Britse petroleum maat schappij om deze maatschappijen te bewegen hun beslissing, hun belangen in Israël op te geven, te herzien. Volgens Haagse kringen zou aan Israël te kennen zijn gege ven, dat Nederalnd geen invloed kan uitoefenen op een particu liere onderneming ook al heeft het er belangen in. De Israëlische stap, aldus de Haagse kringen, moet op een misvatting hebben berust. Hoe wel het in verscheidene landen mogelijk is, dat de regering on dernemingen beïnvloedt, bestaat die mogelijkheid in Nederland niet. Alleen in omstandigheden, dat een maatschappij handelt in strijd met nationale belangen en h,aar handelwijze dus een rege ringsaangelegenheid wordt, kan de regering optreden. Maar de Nederlandse regering heeft hoe genaamd niets te zeggen over het beleid van de oliemaatschap pijen, aldus de Haagse zegslie den. Zoals is gemeld hebben de Shell en de Britse petroleum mij. besloten hun markt in Israël op te geven omdat hun arbeid in Is raël de laatste jaren economisch niet aantrekkelijk is geweest. Volgens de laatste bekende ge gevens heeft de aardbeving aan 38 personen in Mexico-stad en aan minstens dertien inwoners van andere steden het leven ge kost. In de hoofdstad zijn naar schat ting 600 personen gewond. Het aantal gewonden elders is onbe kend. atoom-ontploffing, de 31e in de Amerikaanse serie, waarnemers van verscheidene Europese lan den aanwezig. Mr. Mijnlieff gaf zijn indruk ken als volgt weer: „Belangrijk voor ons was, dat wij de gele genheid kregen in een open ge sprek met Amerikaanse deskun digen van gedachten te wisse len, waarbij bepaalde konklu- sies, welke wij in Nederland hadden getrokken ten aanzien van veiligheid en bescherming van de burgerbevolking beves tigd werden. Op een overigens zeer essentieel punt zijn de heer Franken en ik tot een ander in zicht gekomen, hetgeen zonder tv/ij fel van groot belang zal zijn voor de verdere organisatie van de Bescherming Bevolking in ons land". Mr. Mijnlieff kon geen nadere bijzonderheden over dit punt mededelen, wel wilde hij verkla ren, dat een en ander zal kun nen leiden tot een vereenvoudi ging van de problemen, waar voor wij ons in Nederland op dit gebied gesteld zien. Het is voor de eerste maal, dat Neder landse niet-militaire waarne mers een atoom-ontploffing heb ben meegemaakt. ,Wij hebben nu gezien, hoe de organisatie van een atoom-ont ploffing op een plaats in de Ne vadawoestijn in elkaar zit. Ik kan niet anders zegen, dan dat het geheel indrukwekkend mag worden genoemd. Bovendien is zo'n proefneming niet alleen belangrijk voor militaire doel einden, maar zij is niet minder interessant met betrekking tot de ontwikkeling van de atoom energie in vredestijd". Meer dan een miljoen Argen tijnse kiezers hebben bij de zon dag gehouden verkiezingen hun trouw aan oud-president Peron gedemonstreerd door blanco te stemmen. Dit is gebleken uit de cijfers die gepubliceerd werden toen men met de telling van de stem men ongeveer halverwege was. Op dat ogenblik, er waren toen vijf miljoen stemmen geteld, be droeg het aantal blanco stemmen 1.312.604. Slechts een partij had op dat ogenblik meer stemmen, n.l. de volksradicalen, die voor stander zijn van hervormingen. Deze partij had 1.481.459 van de vijf miljoen stemmen behaald. Oud-president Peron, die in Venezuela vertoeft, had de Ar gentijnen opgeroepen blanco te stemmen of „moordenaars" op de kandidatenlijst te schrijven. Toen circa zeven miljoen stem men geteld waren, was de stand: Regeringspartijen 3.050.050 stemmen, oppositie 1.933.000 stemmen, blanco 1.794.320 stem men, communisten 210.000 stem men. In totaal zijn 8.050.000 stemmen uitgebracht. De regeringspartijen zijn dus zeker van een voldoende meer derheid in de „conventie voor hervorming van de grondwet" Doch als men bij de stemmen van de oppositie de blanco stemmen der Peronisten telt komt men tot de slotsom, die slechts de min derheid van de kiezers de rege ring steunt. Volgens officieuze inlichtingen is de zetelverdeling voor „de ver gadering die belast is met her ziening van de grondwet" tot gis teren als volgt: 76 voor de rege ringspartijen en 45 voor de op positie. Er moeten nog 84 zetels verdeeld worden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd, -heeft maan dag in antwoord op een vraag in het Lagerhuis gezegd nog niet te weten waar de wapens van de opstandelingen van de imam van Oman vandaan komen. Een socialistisch parlements lid had gevraagd of de minister de persberichten kon bevestigen volgens welke er geen bewijzen zijn, dat de Egyptische of de Saoedi-Arabische regering de op stand van de imam tegen de sul tan van Oman en Maskat heeft uitgelokt. Het is echter heel duidelijk, al dus minister Lloyd, dat de anti tankmijnen en mitrailleurs niet in'Midden-Oman zijn gemaakt. In antwoord op een andere vraag zei de minister, dat Groot- Brittannië niet op grond van een verdrag verplicht is de sultan te hulp te komen bij het onderdruk ken van ondermijnende activiteit. Er is wel een vriendschapsver drag. De regering was echter niet verplicht tot het ondernemen van de huidige actie. Verder zei de minister, dat de Amerikaanse minister van But tenlandse Zaken, Dulles, en hij zonder twijfel zullen spreken over de gebeurtenissen in Oman. Da liberale leider Grimond heeft in het Lagerhuis gezegd, het feit, dat Groot-Brittannië in het verleden Arabische vorsten heeft gesteund, op zichzelf niet voldoende rechtvaardiging is voor de hulp aan de sultan in de huidige omstandigheden. Hij stel de voor, dat de Britse regering haar verplichtingen jegens de sjeiks formuleert. Minister Lloyd zei, dat dit een punt was om in gedachten te houden. Eerder had de minister gezegd, dat Groot- Brittannië besloten had de sultan te helpen op verzoek van een vriendschappelijkgezinde vorst; die altijd op Groot-Brittannië heeft vertrouwd. Bovendien was er „een direkt Brits belang" bij betrokken. Een woordvoerder van de Brit se luchtmacht heeft maandag op het vliegveld Sjardjah meege deeld, dat tien „Venom"-jacht- bommenwerpers maandagmiddag hun wapens hebben gedemon streerd bij het fort Birkat, dat in handen is van aanhangers van de imam van Oman. De bezetting was achtenveertig uur tevoren met pamfletten gewaarschuwd. Het fort Brikat is een vierkan te versterking met twee torens. Na de teugkeer van de Ve noms zei de woordvoerder van de RAF, dat aanzienlijke schade is toegebracht aan de muren van het fort Birkat. In liet fort noch in twee naburige dorpen waren mensen gezien. De vliegers had den verder de witte vlag van de imam waargenomen op een fort te Bakhlah, twintig km ten wes ten van Nizwa. Het in de Engelse taal ver schijnende onafhankelijke dag blad „Times of Indonesia" heeft zijn instemming betuigd met de beslissing van de Japanse rege ring om de bewegingsvrijheid van Russische diplomaten in Tokio te beperken. ,De Japan ners zijn het eerste Aziatische volk, dat naar de Russen terug slaat en wij nemen onze hoed af voor dit blijk van moed en be houd van zelfrespect". Dit besluit is zuiver een ver geldingsmaatregel. Zodra de Russen de aan de Japanse di plomaten opgelegde beperkingen weer intrekken, zal Japan dit voorbeeld volgen. „De Indonesische ambassa deur in Moskou wordt met ver denking en wantrouwen aange keken; hij is niet vrij om t* gaan waar hij wil en hij en zijn staf zijn in zekere zin glorieuze gevangenen", aldus de „Times of Indonesia", die besluit: „On danks onze vriendschap voor de Sowjet-Unie, is er geen redea waarom wij ons zonder meer bij de door de Russen aan onze di plomaten toegemeten beha ru e- ling zouden neerleggen. Wij be horen terug te slaan". Een woordvoerder van de am bassade van communistisch Chi na in Cairo heeft maandag ont kend dat China aan de opstandige imam van Oman hulp heeft aan geboden. (Een woordvoerder van de imam verklaarde zondag op eec persconferentie in Cairo, dat de imam een aanbod van communis- tisoh China bestudeert.) De legatie van Jemen in Lon den heeft maandag Engeland be schuldigd van een nieuwe „dui delijke aanvalsdaad". In een communiqué heet heft, dat vier Britse straalvliegtuigen op 24 juli de post Sjoekair m« raketten en zware bommen heb ben aangevallen. De aanval duur de drie uur. De zaakgelastigde van Jemen heeft maandag bij de Britse rege ring een protest ingediend. Volgens een woorvdoeröei van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het hoofd van de betrokken afdeling van het ministerie, Riches, het protest van Jemen verworpen en gezegd, dat Engeland er niet op in kan gaan, omdat Sjoekair deel uit maakt van het protectora-t Aden. Wel had Riches belooid i klacht van Jemen te laten onderzoeken volgens welke een viermotorig Brits vliegtuig ov r Jemenitisch gebied gevlogen heeft. Het observatorium van de Co- lumbia-universiteit.heeft maandag twee hevige aardschokken waar genomen, die zich wellicht in Qhili hebben voorgedaan. Bij eenauto-ongeluk te Saint Germain en Laye (bij Versailles) zijn maandag twee echtparen uit Amsterdam ernstig gewond. Vol gens AFP zijn het de heer en mevr. Aok en de heer en mevr. Baltzer. Zij zijn naar het zieken huis van Saint Germain overge bracht. Hun auto was op een kruis punt in botsing gekomen met de auto van een Parijse hotelhouder. De hotelhouder is om het leven gekomen, zijn twee passagiers zijn eveneens zwaar gewond in het ziekenhuis van Saint Germain opgenomen. WOENSDAG 31 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.39 5.14 5.54 6.04 n.m. 4.56 5.31 6.11 6.21 ZON MAAN op Juli. 30 5.00 31 5.01 onder op onder 20.36 20.34 9.38 10.59 Bondskanselier Adenauer heeft op een grote bijeenkomst te Münster het Oostduitse voor stel om een Statenbond met West-Duitsland te vormen ter voorbereiding van de hereni ging van Duitsland zonder meer verworpen. „Daar kan geen sprak? van zijn", zo zei hij. De bondsregering zal nooit instem men met maatregelen die de communistische „slavernij" in Oost-Duitsland bestendigen. Het verheugde Adenauer, dat alle politieke partijen in West- Duitsland op dit punt eenzelfde standpunt innemen. Het hoofd van de persdienst der sociaal-democratische partij, Heine, en de vice-voorzitter van 21.44 de liberale partij, Mende, noem- 22.10den zaterdag reeds het Oostduit se voorstel een propagandama- neuver. De bondskanselier keerde zich ook tegen de „inmenging van de Oostduitse socialistische eenheidspartij in de verkiezings strijd in de bondsrepubliek. Hi;' hoopte, dat de oproep van de Oostduitse partij aan de com munisten in West-Duitsland om op de socialisten te stemmen veel socialistische kiezers een bedenkelijk symptoon voor de politiek van de socialistische par tij zal toeschijnen. Onder verwijziging naar de te rugkeer van het Saargebied naar Duitsland verklaarde Adenauer nog, dat het, ondanks de tegen werking van de Sowjet-Unie, ge lukken za) om door consequente samenwerking met het Westen tot vereniging van Duitsland te komen. De weg naar dit doel zal echter moeilijk zijn. zo waar schuwde hij. ENIGE STIJGING VAN Een randstoring van een depres sie, waarvan de kern maandag boven Zuid-Zweden lag, bracht ook maandagvoormiddag op de meeste plaatsen van ons land enige regen. In de middag kwa men verspreide buien voor. De met noordwestelijke tot wesie- lijke winden aangevoerde lucht was dan ook nog onstabiel va.ï opbouw. De opklaringen van maandagavond hingen samen met een zwakke rug van hoge- druk, die van het westen uit na derde. Deze rug wordt weer ge volgd door een weinig actief fron tensysteem. dat behoort bij een depressie vlak ten zuiden van IJsland. Tussen deze depressie en een hegedrukgebied op de Oceaan wordt een westelijke stroming in stand gehouden, die koele lucht naar de Britse eilanden transporteert. Deze lucht bereikt ons land vanuit het westen. Ze legt daardoor een kortere weg over de Noordzee af dan die wel ke de afgelopen dagen ons land bereikte. Door de opklaringen, die in deze lucht voorkomen, krijgt de zon de gelegenheid öeat- lucht al boven Engeland en daar na boven het vasteland te ver warmen, waardoor er enige .stij ging van de temperatuur te ver wachten valt. De wind zal over wegend matig zijn en uit weste lijke richting. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Weersverbetering. Enkele opklaringen op de mees te plaatsen droog weer. Over wegend matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1