in Maskat President van Guatemala vermoord Oost-Duitsland wil Statenbond met Bondsrepubliek Zuid-Slavië en de andere communistische landen De overstromingen Japan De toestand en Oman Het ongeluk met de „Neutron Krachtige aardschok in Mexico in HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 29 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4126 Nylo Na Koffie- nu n kousen-actie Egyptische hulp aan Algerijnse opstandelingen. Staking van buspersoneel in Engeland geëindigd. Nederlands student in Zweden verongelukt. salons „robent SUIKERPRIJS VERHOOGD. n Frankrijk bouwt een atoomduikboot. Incident aan de Israëlisch-Jordaanse grens. Frankering bij abonnement: lerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sandt Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 1® aar Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer President Carlos Castillo Ar mas van Guatemala is vrijdag avond in de stad Guatemala door Kamero Vasquez Sanchez, een soldaat van de garde van het presidentiële paleis vermoord. Dr. Luis Arturo Gonzalez, vice- president van de republiek, is in overeenstemming met de grond wet Armas opgevolgd. De staat van beleg is na de moord voor het gehele land af gekondigd. Als verweer tegen de koffie verkoop door textielwinkeliers heeft 'n Hoogeveense zelfbedie ningszaak besloten over te gaan tot de verkoop van nylonkousen met ingang van zaterdag jl. Men heeft kousen voor deze actie ge kozen, omdat deze veel door da mes gekocht worden en omdat er tevens door de textielhandel een behoorlijke winst op wordt gemaakt. Of de tegenactie tot dit artikel beperkt zal blijven, kon de eigenaar van de zelfbe dieningszaak nog niet meedelen. De zelfbedieningszaken hebben niet meegedaan aan het be- schikbaar stellen van textiel te gen punten, terwijl de koffie- actie van de textielhandelaren wél mede tegen hen is gericht, aldus de motivering van de Hoo geveense zelfbedieningszaak. HATTUM STAAKT KOFFIE- EN TEXTIELSTRIJD. De kruideniers en textielwin keliers te Hattem zijn overeen gekomen voorlopig voor twee maanden resp. geen textiel en koffie meer te verstrekken. Het is de bedoeling, aldus de be trokken middenstanders, op de ze wijze de stoot te geven aan een landelijke actie, die zal lel den tot terugkeer naar de nor male branche-eigen concurren tieverhoudingen. De kruideniers te Hattem hebben voorts een protest gezonden aan de fabri kanten en kruideniersorganisa ties tegen het doen verstrekken van textiel bij hun fabrikanten of merkarikelen. Een woordvoerder van de Gua- temdlaanse ambassade te Was hington verklaarde, dat de 42-ja- rige president tweemaal in de rug werd geschoten toen hij de eet zaal van zijn paleis inging. Hij was vergezeld van zijn echtge note. De moordenaar pleegde daarop zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te schieten. Er zijn enige papieren op hem gevonden, welke zouden moeten duiden op lidmaatschap van de communistische partij, maar de woordvoerder geloofde dat dit een list was om de aandacht af te leiden van degenen die werke lijk voor de moord verantwoorde lijk zijn. De ambassade van Guatemala in Washington zegt in een zater dag gepubliceerde verklaring dat de moord op president Castillo Armas niet de weg bereidt voor een terugkeer van het communis me in Guatemala. „Hoewel duide lijk is gebleken, dat president Castillo Armas door een commu nistische fanaticus is vermoord, bestaat er tot nu toe geen aanwij zing, dat de communisten direct een poging zullen doen om de macht te grijpen", aldus de ver klaring van de ambassade. Castillo Armas, die destijds luitenant-kolonel was, leidde in juli 1954 een anti-communistische inval in Guatemala, van het na burige Honduras uit. Hij wierp het regime van president Jacobo Arbenz Guzman, waarop de com munisten invloed hadden gekre gen, omver. Op 13 juli waren de opstandelingen in de Guatema- laanse grensstad Esquipuias aan gekomen. Zij ondervonden weinig verzet en tien dagen later werd een bestand gesloten. Arbenz vluchtte naar Europa. De op stand had de stilzwijgende doch krachtige morele steun van de Verenigde Staten. Castillo Armas en kolonel El fego Monzon besloten de leiding van de nieuwe regering te delen. Er werd een junta van vijf man gevormd, maar deze had geen lang leven. Castillo Armas werd daarna president. In januari 1956 leidde de persoonlijke rivaliteit tussen de president en kolonel Monzon tot ballingschap van de laatste, wiens volgelingen van mening waren dat hij ten onrech te uit de leiding was gestoten. Castillo Armas was in 1950 bij de presidentsverkiezingen door Arbenz Guzman verslagen. Hij vluchtte daarop naar het buiten land. Tijdens zijn ballingschap be sloten hij en zijn volgelingen, dat de toenemende communistische invloed in de regering van Ar benz een poging om het regime omver te werpen rechtvaardigde. Als president was Armas' voor naamste probleem het analfabe tisme der boeren, die Arbenz Guzman vereerden omdat hij hun land had gegeven, en de tegen stand der voormalige landeige naars die hun voormalige bezit tingen onmiddellijk terugwens ten. Er is meermalen melding ge maakt van een komplot tegen president Castillo Armas. Hij had een sterke lijfwacht. Zelf noemde hij de berichten over komplotten „van geen belang". Dr Luis Arturo Gonzalez, die wijlen president Castillo Armas voorlopig als president zal op volgen. heeft verklaard, dat hij de anti-communistische politiek van zijn voorganger hoopt voort te zetten. President Eisenhower heeft in een rouwtelegram aan de familie van de president en het volk van Guatemala verklaard, dat de dood van Castillo Armas, die een per soonlijke vriend van Eisenhower was, een „groot verlies" voor het land en de gehele vrije wereld is. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. In de Angelinastichting te Em- men zal 4 aug. a.s. het echtpaar G. J. HogeboomD. Hogeboom- Hartkamp de dag herdenken, waarop het 70 jaar geleden te Raalte in het huwelijk trad. De echtelieden, die nog zeer kras zijn, werden te Raalte resp. op 26 mei 1866 en 12 november 1866 gebo ren. Het echtpaar is sinds 1939 te Emmen woonachtig. De Franse minister van Defen sie André Morice, heeft verklaard dat de Algerijnse opstandelingen op grote schaal wapenhulp van Egypte krijgen. De wapens wor den via Tunesië naar Algerië ge bracht. De minister heeft een inspectie tocht van twee dagen in het Alge- rijns-Tunesische grensgebied ge maakt. Er zullen maatregelen worden genomen om aan de wapenleveranties een eind te maken. Over een afstand van 360 km zullen Franse troepen een oogje in het zeil gaan houden. De staking van 100.000 man van het provinciale buspersoneel in Engeland, welke acht dagen heeft geduurd, is zaterdag geëindigd door een besluit van de stakers om een bemiddelingsvoorstel voor een loonsverhoging van 11 shil ling (bijna 6 gulden) per week te aanvaarden. Het besluit werd met 55 tegen 35 stemmen geno men. De werknemers hadden on geveer een pond (tien gulden) per week geëist. De werkgevers een verhoging van drie shilling (ongeveer 1% gulden) aangebo den. Men verwacht, dat het ver voer heden weer normaal zal zijn. De 23-jarige Delftse student W. H. M. uit Rotterdam, die met vakantie in Zweden vertoefde, is vrijdagmiddag bij een motor ongeluk in Skaarby, West-Zwe den, om het leven gekomen. Hij botste met zijn motor in volle vaart tegen een hem tegemoet komende auto, en overleed een uur na het ongeluk. Zijn vriend, de 26-jarige A. Winters uit Am sterdam, die bij hem op de duo zat, is naar het ziekenhuis in Varberg vervoerd. Hij brak een been en kreeg verwondingen aan zijn hoofd, maar hij ver keert niet in levensgevaar. it iiopptr xtf Wtoport» cocktl markt 16 brovwtWjsfraat 9 lf*muz»n nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. Met ingang van heden, 29 juli, wordt de prijs van suiker voor de consument met 8 cent per kg verhoogd, aldus deelt het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft namelijk blijkens een pu- blikatie in een zaterdag uitge geven buitengewone Nederland se Staatscourant de prijs van suiker af fabriek verhoogd van 76 cp 84 per 100 kg. Deze prijsverhoging houdt ver band mei. het niveau van de ga rantieprijs voor de suikerbieten verbouwers voor suiker van oogst 1957, dat ten opzichte van de garantieprijs voor oogst 1956 is verhoogd. De verhoging van de garantieprijs vindt haar oorzaak in de nieuwe grondslagen voor de kostprijsberekeningen van de landbouwprodukten, alsmede in de stijging van de kosten verbon den aan de verwerking. Zoals voorzien in de regeringsnota in zake de bestedingen wordt de verhoging van de kostprijs vol ledig aan de consument doorbe rekend. Zij moet reeds thans worden toegepast, deelt het ministerie mee, omdat de vraag naar suiker, als gevolg van verwachtingen omtrent de komende prijsverho ging, zó sterk toeneemt, dat voor speculatieve voorraadvorming moet worden gevreesd. Boven dien moest dure buitenlandse suiker worden aangekocht. De twee belangrijkste Zuidsla- vische dagbladen, de „Borba" en de „Politika", hebben zaterdag hun dispuut met de Oosteurope- se landen hervat door aanvallen op de Tsjechoslowaakse en Bul gaarse pers. De „Borba" oefent kritiek op een artikel van Peter Awramof in een Bulgaars jeugdtijdschrift, waarin de Zuidslavische leiders worden beschuldigd van „afwij kingen", „het breken van de socialistische eenheid" en „het zich scharen naast de imperialis ten tegen het socialisme". De „Politika" keert zich tegen een artikel van de Slowaakse communistenleider Zervan in het blad „Pravda" van de Slo waakse partij. Zervan had kri tiek geoefend op het Zuidslavi sche stelsel van bedrijfsleiding door arbeiders en van decentra lisatie van de economie. De pennestrijd tussen de pers van de Sowjet-Unie en haar bond genoten enerzijds en die van Zuid-Slavië anderzijds is in de herfst van vorig jaar uitgebro ken naar aanleiding van de Hon gaarse opstand. In mei echter was de strijd' gestaakt, nadat pre sident Tito had gezegd, dat de Russen waren opgehouden met hun anti-Zuidslavische campag ne. Buitenlandse waarnemers te Belgrado hebben erop gewezen, dat de eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtjsef, veer tien dagen geleden te Praag Zuid-Slavië in scherpe bewoor dingen heeft verweten, dat het Amerikaanse hulp aanneemt. De Oostduitse regering heeft voorgesteld, dat Oost- en West- Duitsland op basis van een vol kenrechtelijk verdrag een staten bond vormen als inleiding tot de hereniging van de twee landen. Het voorstel*'was vervat in 'n verklaring „over de weg van de Duitse natie ter verzekering van de vrede en de hereniging van Duitsland", die door premier Grotewohl zaterdag aan de hoof den van de diplomatieke verte genwoordigingen in Oost-Duits land is overhandigd. Grotewohl zei echter, dat er aan zekere voorwaarden rpoet worden voldaan, vóórdat de sta tenbond tot stand kan komen. Hij stelde voor: 1. Dat zowel Oost- als West- Duitsland het opslaan en het ver vaardigen van atoomwapens op Duits grondgebied, alsmede alle propaganda voor een atoomoor log verbieden. 2. Dat West-Duitsland uit de Navo treedt en Oost-Duitsland de organisatie van het Verdrag van Warschau verlaat, dat in de bondsrepubliek de dienstplicht wordt afgeschaft en dat de twee staten een akkoord sluiten betref fende de sterkte van de strijd krachten in de twee delen van Duitsland. 3. Dat de twee landen gezamen lijk of afzonderlijk zich tot de mogendheden, die troepen op Duits gebied hebben geleger.d, wenden om de terugtrekking van deze strijdkrachten te bewerkstel ligen. Een verdrag tussen West- en Oost-Duitsland „over deze be langrijke kwesties zou het begin van een bond van twee souverei- ne en onafhankelijke Duitse sta ten vormen, dat zou kunnen lei den tot verdere overeenkomsten op het gebied van de economische betrekkingen, in- en uitgaande rechten en valutakwesties, ver voer en verbindingen, vraagstuk ken inzake de status van Berlijn en de opheffing van het verbod ten aanzien van de communis tische partij en haar nevenorga nisaties in West-Duitsland", aldus Grotewohl. Besluiten van de statenbond zouden, volgens de Oostduitse verklaring, op basis van volledi ge vrijwilligheid moeten worden uitgevoerd. Het houden van verkiezingen in geheel Duitsland als stap om te komen tot hereniging van het land wordt door de Oostduitse regering van de hand gewezen. „Eén van de twee staten heeft een zeer kapitalistisch, imperia listisch en militaristisch karak ter, terwijl de andere staat in zijn sociale en economische leven de fundamenten voor het commu nisme heeft gelegd en nog steeds naar het socialisme streeft", al dus de verklaring. „Onder deze omstandigheden kunnen de twee Duitse staten niet mechanisch van buiten af door verkiezingen in het gehele land worden verenigd". De Oostduitse regering doet tenslotte nog een beroep op „de naties en de regeringen" om het Duitse volk op zijn weg naar her eniging te helpen. Premier Grotewohl las de ver klaring voor op een bijeenkomst waarvoor verslaggevers uit de beide delen van Berlijn waren uit genodigd. In Westduitse officiële kringen wordt het plan voor een staten bond als onaanvaardbaar be schouwd. Een regeringswoord voerder zei, dat zelfs indien er een of ander bondsorgaan in het leven zou worden geroepen, dit verlamd zou zijn door Oostduitse veto's, evenals de geallieerde be stuurscommissie der vier grote mogendheden niet kon werkea door Russische veto's. Het plan der Oostduitsers komt in hoofdzaak neer op een herha ling van het bekende communis tische standpunt, dat het bestaan van twee Duitse staten moet wor den erkend en dat deze twee on derling over hereniging moeten onderhandelen. Het Oostduitse voorstel is ook door de Westduitse sociaal-demo craten van de hand gewezen Het hoofd van de persdienst, Frits Heine, verklaarde, dat het een nieuwe poging van de Oostduilsi regering is om zich te doen er kennen en de verdeling va* Duitsland te doen voortduren Dr. Erich Mende, liberaal afge vaardigde van de Westduitse Bondsdag en viee-voorzitter der partij, noemde het voorste] een propaganda-manoeuvre. De Britse politieke resident sir Bernard Burrows heeft zondag bij zijn terugkeer uit Maskat in Sharjah gezegd, dat de sultan van Maskat optimistisch is over het resultaat van de operaties tegen de opstandelingen in Oman. Enkele hoofden uit de rand van het gebied van de Imam waren naar Maskat gegaan om zich aan de sultan te onderwerpen. Voorts had de sultan een schrij ven ontvangen van een stam mid den uit het opstandige gebied, waarin gezegd wordt dat de stam wacht op de bevelen van de sul tan. Later deelde sir Bernard nog mede, dat de operaties beperkt zijn gebleven tot moeilijk berg- terrein. Een aantal loyale stam men was aan het wankelen ge bracht nadat de strijdkrachten van de sultan een „kleine militai re tegenslag" hadden geleden. Naderhand echter stonden zij weer geheel achter de sultan, toen bekend werd gemaakt, dat Engeland de sultan zou steunen. „Wat eens een militaire affaire van weinig betekenis was, schijnt thans als een belangrijke zaak beschouwd te worden," zo voeg de sir Bernard er aan toe. De Britse politieke resident heeft voorts bekend gemaakt, dat er op het ogenblik op de grond geen contact met de opstandelin gen bestaat. De sultan zal een stamhoofd naar het betrokken gebied zenden om een onderzoek in te stellen. Britse vliegtuigen hebben boven Nizwa vlugschriften uitgewor pen, waarin de sultan de stam leden oproept de „verraders uit hun midden te verdrijven om ver dere vernieling te voorkomen." Hij waarschuwde, dat de Britse vliegtuigen tot op heden nog slechts lichte wapens hebben ge bruikt. Een woordvoerder van de op standige Imam van Oman ver klaarde zondag op een perscon ferentie in Cairo, dat de opstan delingen in het gebied van El Fehoed Britse militairen en ar beiders van een Britse oliemaat schappij omsingeld hebben. De omsingelde Britten worden met hefschroefvliegtuigen geëvacu eerd. Britse vliegtuigen vallen de opstandelingen in dit gebied aan. Een woordvoerder der Iraakse oliemaatschappij heeft inmiddels in Londen verklaard, dat er niets bekend is van omsingeling van Britse employé's van de maat schappij in het gebied van El Fehoed.) De woordvoerder van de Imam zei voorts, dat de Imam nog in Nizwa is. Saoedi-Arabië geeft fi nanciële steun en geneesmidde len. VERKLARING VAN HONGAARSE MINISTER. De Hongaarse minister van Staat Marosa heeft volgens het Hongaarse persbureau M.T.I. donderdagavond gezegd, de hulp van Russische troepen tijdens de gebeurtenissen in oktober 1956 niet slechts goedgekeurd maar ook geëist te hebben. In 1919 had Horthy zijn toe vlucht genomen tot Tsjecho-Slo- waakse Franse en Senagalese troepen om de volksmacht te verpletteren, aldus Marosan. „Wij hebben ook het recht een beroep te doen op onze vrienden om herhaling te voorkomen van de gruwelen van de witte ter reur". Reddingsschepen zijn zater dagochtend jl. bij het aanbreken van cle dag opgestoomd naar de door overstromingen geteisterde noordwestelijke kust van het Japanse eiland Kioesjioe. Een ambtenaar deelde mee, dat nabij de getroffen kust overal lijken drijven, die door de rivieren naar zee zijn gevoerd. De politie heeft zaterdag mee gedeeld nog niet in staat te zijn volledige of betrouwbare inlich tingen te verschaffen over het aantal slachtoffers van de ramp. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich in het rampgebied weer stortbuien voorgedaan. Het water zakte zaterdagochtend echter. Van andere zijde werd verno men, dat alle rivieren op Kioes jioe nog altijd woeste stromen zijn. In de nacht van vrijdag op za terdag is het reddingswerk be moeilijkt door een buitengewoon hoge vloed. Reddingsvloten ron dom het getroffen gebied van Isahaja werden door de vloed gegrepen en vernield. Van Amerikaanse zijde is ver nomen, dat eenheden van de Amerikaanse marine van het vlootsteunpunt Sasebo naar een gebied tussen deze stad en Ma- gasaki zijn gegaan, waar bij een aardverschuiving meer dan hon derd mensen zouden zijn omge komen. Andere berichten maken melding van 1.500 vermisten in dit gebied. Bij een aardverschuiving nabij Matsoeo zouden zestig mensen zijn omgekomen. Vissers hebben voor de kust van Kioesjioe een vijftienjarig meisje gered, Joke Komori, die zich 38 uur aan een stuk hout had weten vast te klemmen, na dat zij donderdagnacht door hdt water uit haar ouderlijk huis te Isahaja was meegesleurd. De autoriteiten overwegen de algehele evacuatie van Isahaja. Deze stad, die 65.000 inwoners telde, is nu grotendeels verwoest en met modder overdekt. Uit nadere berichten blijkt, dat reeds meer dan vijfhonderd lijken zijn geborgen en dat er nog ongeveer vierhonderd men sen worden vermist. Het aantal ernstig gewonden bedraagt ruim drieduizend. Met hefschroefvliegtuigen is men bezig de vijfhonderd inzit tenden te redden van een trein, die sinds twee dagen bij Otoera door het water is ingesloten. De Japanse politie heaft zon dag de volgende cijfers verstrekt over de slachtoffers van de over stromingen: 568 doden, 420 ver misten en 3.679 gewonden. Er zijn 33.000 daklozen. Het aantal geheel of gedeeltelijk verwoeste huizen bedraagt 2.806. Bovendien staan 84.342 huizen geheel of ge deeltelijk onder water. Door nieuwe regenval dreigt de watersnood in de stad Kagos- jima rampzalige afmetingen aan te nemen. Plastisch chirurg Dr. Hagc naar Biak. Met de K. L. M.-machine „Electron" is zondagmiddag van Schiphol naar Biak vertrokken Dr. J. Hage, plastisch chirurg, verbonden aan het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg, die in op dracht van het ministerie van Zaken Overzee mede zal helpen de gewonden van het ongeluk met de „Neutron" te behandelen en hulp te verlenen. Dr. Hage. die op de Amster damse luchthaven uitgeleide werd gedaan door Dr. H. J. T. Bijlmer, geneeskundig adviseur van de directie Nederlands Nw.- Guinea van het departement van Zaken Overzee, deelde mede, dat na zijn aankomst op Biak de ge wonden zullen worden overge bracht naar Hollandia. De bedoe ling is, dat hij over ongeveer vier weken naar Nederland terug keert. Dr. Hage was gedurende één jaar (1945) waarnemend resi dentiearts in Hollandia. Vervol gens is hij in Djakarta geweest tot 1950. Daarna heeft Dr. Hage zijn opleiding in de plastische chirurgie in Engeland voltooid. Hij vestigde zich in 1954 te Til burg. Ouders van overleden stewar dess teruggekeerd. Met de Sydney-machine van de K. L: M. zijn zondagavond op Schiphol de ouders van de bij het ongeluk met de „Neutron" ge wonde en later overleden stewar dess mej. Klein Klouwenberg teruggekeerd. De heer en mevrouw Klein Klouwenberg waren op uitnodi ging van de K. L. M. donderdag 18 juli van Schiphol vertrokken om hun dochter, die in het hospi taal van Biak werd verpleegd, te bezoeken. Woensdag jl. is de stewardess echter overleden. Op de Amsterdamse luchthaven, was de president-directeur va> de K. L. M., de heer I. A. Aler, ïsaji ue aankomst aanwezig en eor- dcleerde de heer en mevrouv. Klein Klouwenberg met het grote verlies, dat zij door het overlig den van hun dochter hebben ge leden. Het stoffelijk overschot var; mej. Klein Klouwenberg zal pes vliegtuig oï per schip naar Ne derland worden overgebracht en te Hengelo ter aarde worden be steld. Ook gedurende het weekeinde werd het weer in ons land be paald door een depressie op de Noordzee. Deze zorgde voor wes telijke tot noordwestelijke win den die onstabiele lucht aanvoer den. Op de meeste plaatsen kwa men dan ook buien voor. Zondag vielen de meeste in het zuiden van ons land. In Zuid-Limburg viel van 's-ochtends tot '-avonds 7 uur 12 mm. Met dit al kreeg zon nauwelijks de gelegenheid om de van oorsprong toch al koele lucht behoorlijk te verwar men. De maximumtemperatuur was dan ook op de meeste plaat sen niet hoger dan 20 graden. De depressie is in de loon. van zondag wel minder krachtig ge worden en heeft zich daarbij 'm noordoostelijke richting ver plaatst. Zondagavond trof men dan ook boven Zuid-Scandinavië een lage- druk gebied aan. Aan de noord zijde van deze stroming liep de temperatuur in Noord-Scandina- vië op tot 26 a 28 graden, terwql in het zuiden van Zweden en Noorwegen het kwik een tiental graden lager stond. Aan de westzijde van de de pressie blijven over de Noordzee en ons land noordwestelijke win den vochtige lucht aanvoeren. We verwachten heden dan ook weer vrij veel bewolking met plaatselijk enkele lichte buien. Het blijft daardoor aanhoudend koel weer met matige west tot noordwestenwinden. De Franse staatssecretaris van marine, Frank Arnal, heeft mee gedeeld, dat er in Frankrijk ge bouwd wordt aan een afoomduik- boot. Tengevolge van een aardschok in de nacht van zaterdag op zon dag zijn in de stad Mexico vijf personen omgekomen en 65 ge wond. Het aantal huizen en andere gebouwen is ingestort. De elektri citeitsvoorziening werd gestoord, zodat de stad geheel in het don ker werd gehuld. Een correspondent van radio- New-York heeft gemeld, dat meu bilair in zijn kamer omviel en dat overal het geluid van het breken van glas werd gehoord. Toeristen vluchtten in nachtkle- dij uit hun hotels de straat op. Volgens een NewYorks radio station is een flatgebouw van 12 verdiepingen ingestort. Vele ge bouwen in de stad Mexico zouden scheuren vertonen. Het acht me ter hoge Mexicaanse vrijheids beeld was van zijn voetstuk ge vallen. De verbindingen tussen de stad Mexico en de stad Acapulco aan de Stille Oceaan, de haard van de aardbeving, zouden verbroken zijn. Volgens latere berichten is het aantal doden gestegen tot meer dan 100, waarvan 29 in de stad Mexico en 12 in Acapulco. Het was de zwaarste aax-dbe- ving sinds mensenheugenis. Van betrouwbare zijde te Jeru zalem is vernomen, dat in de vroege ochtenduren van zondag een Israëlische politieman bij een vuurgevecht aan de Jordaanse grens is gedood. De patrouille van drie- man, waarvan de omgekomen politie man deel uitmaakte, werd door Jordaniërs aangevallen. Aan de Israëlisch-Syrische grens hebben Syrische boeren zaterdagnacht ten noordoosten Teliziat te velde staande gewas sen op Israëlisch gebied in brand gestoken. Israëlische boeren zijn de gehele nacht in touw geweest om de brand te blussen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag morgen tot maandagavond. AANHOUDEND KOEL. Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele lichte buien. Matige en aan de kust tijdelijk vrq krachtige wind tussen west en noordwest. Aanhoudend koel weer. DINSDAG 30 JULL v.m. njTi- Breskens 3.52 4.10 Terneuzen 4.27 4.45 Hansweert 5.07 5.25 Walsoorden 5.17 5.35 ZON MAAN op onder op onder Juli. 29 4.58 20.37 8.15 21.1S 30 5.00 20.36 9.38 21.44 31 5.01 20.34 10.59 22.10

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1