Interne moeilijkheden alom Het conflict in Oman De overstromingen in Japan HET WEER Incidenten aan de Israëlische grenzen WEERBERICHT Voor de zondag HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Brand in laboratorium te Delft ZATERDAG 27 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4125 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Met het ongeduld, aan onze tijd eigen, vragen bladen in de verschillende landen zich af, wat nu eigenlijk de positie is, die Chroesjtsjef in en buiten Rusland inneemt. Er wordt daarbij nadruk gelegd op het feit, dat welis waar de Stalinistische elite door het uitschakelen van Molotof, Malenkof, Kaganowitsj is bedwongen, maar dat in verschillende delen van Rusland grote groepen onder het volk zijn, die een volkomen oriëntering niet zo maar zullen aanvaarden. Een dergelijke verklaring lijkt er al veel op, dat de zuivering, die door Choesjtsjef is aange kondigd, en zeker al op gang is, niet zo zachtaardig zal worden aangepakt als het naarbuiten b.v. met de behan deling van de drie machtige rebellen lijkt. Gewapende operaties gestaakt. Eerste vliegtuig geland op bestuurspost Baliemvallei in Ned. Nieuw-Guinea. Israël en het besluit der oliemaatschappijen. Tunesische regering afgetreden. Maandag viermogendheden- verklaring over Duitsland. iiimiiiiiimi Franse gevangenbewakers gaan weer aan het werk De Londense ontwapenings- confenertie. GRIEKSE PRIMAAT OVERLEDEN. De stakingen in Engeland. Frankering bij abonnement: icrneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum xws advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 et. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «na Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Intussen hebben Eisenhower en Dulles op hun persconferen ties te verstaan gegeven, dat zij in de overwinning van Chroesjt sjef zien een overwinning van de modernisten, d.w.z. die re geerders in Rusland, die meer met de gewone democratische maat willen meten dan met de dictatoriale. Aan de andere kant echter is de in Moskou opgeko men wens, dat of Chroesjtsjef zelf naar Amerika zou worden genodidg, of in elk geval Zjoekof een onderhoud zou hebben met de Amerikaanse minister vap Defensie Wilson, vrij koel opge nomen. Eisenhower en zijn om geving spreken er wel van, dat zulk een bezoek nuttig kan zijn, maar men zal toegeven, dat vóórdat men aan de voorberei ding van een dergelijk bezoek, waaraan nogal risico's verbon den zijn, begint, men iets meer dan nuttigheid daarin moet zien. t Chroesjtsjef is er op uit, gelijk blijkt uit de besprekingen die te Moskou worden gehouden, om vooral met de satellietlanden op goede voet te komen. Hij wil ook Joegoslavië, dat steeds meer een rol gaat spelen, tot zich trekken. Tegelijkertijd echter blijkt, dat in Boelgarije in de regering ver anderingen zijn gebracht, waar door als Titoïsten bekende figu ren worden uitgeschakeld. Men heeft het algemeen als een avontuurlijk gebeuren gezien, dat Chroesjtsjef, wiens over winning op het kantje af is ge weest onmiddellijk na het sla gen ervan Rusland, zij het dan ook voor korte tijd, heeft verla ten en naar Tsjechoslowakije is gegaan. OOST DUITSLAND OP HET PROGRAMMA Nu staat een reis naar Oost Duitsland op het programma; vermoedelijk niet alleen om de positie van Ulbricht te steunen, maar om daar, gelijk in Tsjecho slowakije te voorkomen, dat door een gedwongen aftreden van de heersende regeerders wanorde zou ontstaan. Het blijkt uit alles duidelijk, ook uit de felle bewoordingen, die Zjoekof tegenover de rebellen gebruikt, dat er wat gekraakt heeft in Rusland, en misschien nog kraakt. De voorzichtigheid, die de westelijke staten tonen om vooral de nieuwe regeerders in Rusland niet te ontstemmen, speelt wel erg in de kaart van de consolidatie van de Russische macht. In Amerika vormen intussen binnenlandse problemen een grote rol. Het gaat om beslissin gen, in verband met de unspra- ken van het hooggerechtshof, die betrekking hebben op de ma te van gelijkheid, die de negers zal worden toebedeeld. De repu blikeinen zien daar in de moge lijkheid om in de democratische partij, die altijd sterke steun had ook in de conservatieve de len van het zuiden, een blijven de wig te drijven. De republikeinse leider in de senaat is er in geslaagd om, over het hoofd heen van de onder commissie, die deze vraagstuk ken gewoonlijk eerst in benan deling neemt, de zaak van de rechten der negers onmiddellijk In de plénaire zitting van de Se naat te brengen. Het gold al leen nog maar de procedure- vraag, maar dat deze procedure- vraag nu in het plenum gunstig is beslist, lijkt een succes. Er is echter aan alle kanten geknab beld aan de voorstellen van Eisenhower, en deze schijnt uit taktische overwegingen dan maar liever afbrokkeling van zijn voorstellen te aanvaarden dan dat wellicht anders geheel het ontwerp zou worden verwor pen. Zoveel staat nu wel vast, dat het kiesrecht aan de negers zal worden verzekerd en dan krach tens een besluit van de federale organen, in alle staten. Dat er bij de toepassing zich nog moei lijkheden kunnen en ongetwij feld zullen voordoen, spreekt wel bijna vanzelf. NIEUWE MOEILIJKHEDEN VOOR AMERIKA Amerka ondervindt in de bui tenlandse politiek nieuwe moei lijkheden, doordat de Engelse regering de sultan van Oman steunt in een opstandige bewe ging binnenslands. De zaak is niet zo eenvoudig als deze schijnt; het is niet zonder meer hulp aan een sultan, die zich altijd een vriend heeft getoond, gelijk minister Selwyn Lloyd in het Lagerhuis heeft verklaard. Want de opstandelingen heten bewapend te zijn door Saoedi- Arabië, en aangezien dit van Amerika nieuwe wapenen heeft ontvangen, komt hier een nieu we controverse tussen Amerika en Engeland tot uiting. Het gaat om 'n stuk woestijn- grond om en nabij Barani, waarin oliebronnen van beteke nis worden verondersteld. Enge land staat op de rechten, die het destijds van de sultan van Oman heeft gekregen; de strijd om deze woestijnoase duurt al jaren, zowel openlijk als min of meer verborgen. De toestanden in het Nabije Oosten zijn nog altijd dusdanig précair, dat elke vonk gemakkelijk kan oversprin gen. De Labour-oppositie, die een weinig verheffende rol speelt in zijn verzet tegen het buitenland se beleid, heeft van deze zaak veel ophef gemaakt in de zit ting van het Lagerhuis en met een al op de fantasie gewerkt als zou een nieuwe oorlog kun nen uitbreken. Nu zijn de ver houdingen inderdaad, dank zij de steun die Nasser èn van Amerika èn van de Labour oppo sitie ontvangt en doorgaat te ontvangen, als gezegd gevaar lijk. Maar de Egyptische verkie zingen hebben al aangetoond, dat er ontevredenheid is en dat Nasser zelf ook voorzichtig moet zijn. Wat zou er gebeuren, indien de ontevredenheid, die in Egyp te duidelijk merkbaar is, omdat Nasser de beloften van beter leven niet kan nakomen, Nasser ten val zou brengen, is natuur lijk moeilijk tevoren te zeggen. gelse witboek somt wel de punten op, waarover overeenstemming is bereikt, maar voornamelijk tussen de westelijke machten. En Zorin heeft niet alleen de gezamenlijke westelijke voorstel len vrijwel onaanvaardbaar ge noemd, maar wil nu vóór 1 augustus een bepaald besluit inzake het stopzetten van alle kernproeven. Pas wanneer dat besluit genomen is, kan men over de daaraan verbonden voor waarden praten. Uit Eisenhower en Dulles blijkt, dat zij het juist anders zien. Engeland moge optimis tisch zijn en met Frankrijk een reeks voorstellen hebben inge diend, die zeker voor het ont- wapeningsvraagstuk in het alge meen van belang zijn het valt niet weg te cijferen, dat als Amerika in deze een afwijzend standpunt inneemt, natuurlijk de voortzetting van het ontwa peningsgesprek weinig doel heeft, Met het oog trouwens op de a.s. assemblee dringt de tijd voor het opstellen van een defi nitief rapport. In Engeland en Frankrijk is de toestand nog uiterst ernstig. Politiek, gelijk b.v. blijkt uit het feit, dat alleen door de kwestie van vertrouwen te stellen de Franse regering de volmachten heeft verkregen om orde te scheppen in de wanorde, die de beide elkander bestrijdende par tijen uit Algiers in Parijs en verder Frankrijk veroorzaken. Dit niettegenstaande grote groe pen in de Nationale Vergadering met voldoening hebben kennis genomen van toenadering van de regering tot de rebellen. ONRUST OVER CONSES- SIES AAN CYPRUS In Engeland heerst onrust over concessies aan Cyprus, die een grote groep der conservatie ven niet wenst; blijft de econo mische toestand verontrustend, en gelijk MacMillan nog eens zeer duidelijk in een openbare ■redevoering naar voren heeft gebracht, neemt de verarming toe, gelijk b.v. blijkt uit het feit, dat het hertogelijk geslacht van Nort Cumberland zijn positie op de residentie Arundle Castle slechts kan handhaven, nu ten dele de staat helpt. Temidden van dit rumoer gaat Spanje nu officieel het ko ningschap herstellen en wordt op die weg gevolgd door Portu gal, waarmede het in het Ibe risch Pact nauw is verbonden. Op 18 juli heeft inderdaad Fran co bekendgemaakt, dat de jon ge troonpretendent, die zijn mi litaire examens in Saragossa heeft voleindigd, na Franco>'s aftreden of dood als koning zal worden uitgeroepen. Dit is om de heersende ontevredenheid onder grote groepen monarcha len en kerkdijken te bedwingen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De overstromingen in het noor delijke deel van het Japanse eiland Kioesjoe hebben, volgens de tot dusver bekende gegevens, aan 270 personen het leven ge kost, zo blijkt uit een communi qué van de politie. Van de slachtoffers zijn er 180 afkomstig uit de stad Isaha, waar nog honderden mensen op daken on redding wachten. Ook de ste den Koemamoto en Gagosjima zijn zwaar getroffen. Sommige dagbladen schatten het aantal slachtoffers op twee tot drieduizend. Eenheden van het Japanse leger en de marine nemen, te zamen met Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen, aan het red dingswerk deel. Naar de Jsfpanse politie mee- ONTWAPENINGSBESPRE KINGEN MET WEINIG RESULTAAT Inmiddels gaan de ontwape ningsbesprekingen te Londen door. Maar met weinig resultaat van betekenis. Het laatste En- Alle verdere gewapende opera ties in het gebied van de opstand tegen de sultan van Maskat en Oman zijn volgens een officiële woordvoerder te Sharjah opge schort. Voor hoelang is nog niet bekend. Het bureau van de Imam van Oman te Cairo heeft bekendge maakt, dat donderdag ,,door ge concentreerde Britse luchtaan vallen twee steden in Oman, Niz- wa en Azki, volkomen zijn ver woest". De plaatsvervanger van de Imam had een beroep op alle vredelievende volkeren en in het bijzonder de rode halve maan gedaan om geneesmiddelen te verstrekken voor de gewonden en de daklozen. Volgens het genoemde bureau heeft de Britse luchtmacht vrij dag weer aanvallen in Oman ge daan. Het „Foreign Office" heeft het bericht, als zouden Nizwa en Azki geheel zijn verwoest met klem tegengesproken. Het betreft hier de operaties van vliegtuigen van de Britse luchtmacht tegen versterkingen van de opstandelingen in Oman, die drie dagen geduurd hebben. De aanvallen geschiedden met boordkanonnen en raketten. Een woordvoerder van de R.A.F. heeft gezegd, dat heden operaties zullen beginnen voor een intensieve verspreiding van strooibiljetten in het opstandige gebied, waarin wordt aange spoord tot steun aan de sultan. De rode vlag van de sultan is boven het fort van Izki waarge-, nomen. Vóórdat dit fort woens dag door R.A.F.-vliegtuigen werd aangevallen woei de witte vlag van de iman boven de verster king. De R.A.F. heeft in de drie da gen van haar optreden drie for ten aangevallen, die de voor naamste bolwerken van de op standelingen zijn, nl. te Izki, Nizwa en Tanoef. Vrijdag is voor de eerste maal een „Cessna" éénmotorig vlieg tuig geland op het vliegveld van het binnenlands bestuur van Nieuw-Guinea in de Baliemvallei in Ned. Nieuw-Guinea, nabij de plaats Waimena. Het binnenlands bestuur in Ned. Nieuw-Guinea is sedert dec. 1956 doende, aldaar een bestuurs post te vestigen. Aangezien de verbinding over land zeer be zwaarlijk is, wordt de verbin ding, bevoorrading e.d. onder houden door de lucht, waartoe nabij Waimena een „air-strip" is aangelegd. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft melding gemaakt van enige grensinciden ten. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een Arabier, die van uit het gebied van Gaza op Israëlisch gebied was doorge drongen, door een patrouille doodgeschoten. Bovendien had den Jordaanse herders donder dag tweemaal nabij Amazah en Taibeh de Israëlische grens overschreden en het vuur op Is raëlische patrouilles geopend, hierbij gesteund door Jordaanse militairen. Na een lang vuurge vecht, waarbij de de Israëlische zijde geen verliezen werden ge leden, trokken de herders zich op Jordaans gebied terug. Volgens te Tel Aviv verschij nende bladen hebben Syrische burgers de laatste dagen onder bescherming van militairen in de gedemilitariseerde zóne van Tel Azaith de oogst binnenge haald van Israëlische landerijen. Als de Ver. Naties niet onmid dellijk iets doen tegen deze schending van het bestandsak koord, zal Israël krachtige maat regelen nemen, aldus de Israëli sche bladen. WISSELEND WEER. In de loop van vrijdag trok een koufront over ons land vooraf gegaan door een brede regen zone. In de onstabiele lucht ach ter het front kwamen reeds in de avond buien tot ontwikkeling die vooral in het midden van het land plaatselijk veel neerslag brachten. Terwijl in het grootste deel van het land minder dan 5 mm werd afgetapt, viel er te Soesterberg 22 en te De Bilt 12 mm. Ook vandaar zal de depres sie, die nu ten oosten van Schot land is gelegen zorgen voor vrij veel wind uit het westen, waar bij naast enkele opklaringen ook plaatselijk buien zullen voorko men. medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldip van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Plaatselijk enkele buien. Nu en dan opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Ma tige tot krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Naar aanleiding van het be sluit van de Shell en de British Petroleum Company heeft een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Buitenland se Zaken vrijdag verklaard, dat deze maatregel ongetwijfeld na delige invloed zal hebben op de handelsbetrekkingen van Israël en Engeland. Hij voegde hieraan toe, dat Israël niet kan geloven, dat de Engelse regering over deze kwestie niet is geraadpleegd door de maatschappij. De woordvoerder verklaarde, dat de Israëlische autoriteiten het contact met de Engelse rege ring en de oliemaatschappijen voortzetten om te voorkomen, dat de oliemaatschappijen inder daad hun activiteiten in Israël staken. deelt, zijn de plaatsen Omoeva. Isahaya en Koemamoto door de overstromingen verwoest. 1670 huizen zijn weggespoeld en 44.000 ondergelopen. Het aantal daklozen bedraagt 77.000. De balans van het aantal slachtoffers is op het ogenblik 280 doden, 109 gewonden en 308 vermisten. De Tunesische regering is vrij dag afgetreden ingevolge de uit roeping van de republiek. Het kabinet zal de lopende zaken, be hartigen, totdat er een nieuwe regering aan de constituerende vergadering is voorgesteld. De bevolking van Tunesië viert intussen feest. De straten wor den steeds meer versierd met vlaggen en guirlandes. In de café's weerklonk tot diep in de nacht muziek. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hein- rich von Brentano en de ambas sadeurs van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten in de Bondsrepubliek zullen maan dag te West-Berlijn een verkla ring tekenen, waarin de gezamen lijke politiek van deze vier lan den ta.v. de hereniging van Duitsland in twaalf punten wordt uiteengezet, aldus is door het ministerie van Buitenlandse Za ken te Bonn bekend gemaakt. Minister Von Brentano zal in een rede de bedoeling en de be tekenis van de verklaring toe lichten. Ook de drie ambassa deurs zullen het woord voeren. De ondertekening van de ver klaring zal maandag te twaalf uur geschieden. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN De Franse gevangenbewakers zullen vandaag weer aan het werk gaan na een staking van tien dagen om kracht bij te zet ten aan looneisen. Het besluit hiertoe is vrijdag genomen. Men zou aanvankelijk van de termijn, op 18 juli, werd tot een staking voor onbepaalde tijd be sloten. De staking is, volgens een woordvoerder van de regering, geregeld op grondslag van een wetsontwerp, dat in het parle ment zal worden ingediend en waarbij een speciaal statuut voor personeel van gevangenis sen wordt ingesteld dat dit per soneel financiële voordelen ver schaft maar het tegelijkertijd in dezelfde positie plaats als de po litie, die geen stakingsrecht heeft. Neigt uw oor en komt U4 Mij, hoort, en uw ziel zal leven. Jes. 55 3. Naar velerlei stemmen dezer aarde zijn wij gewoon geraakt te luisteren. Velen spreken tot om en hebben ons oor. die door las tertaal en onheilige bespiegelin gen ons de vrede benemen, of al thans in gevaar brengen. Hier wil een aan het woord komen, die onze onverdeelde belangstel ling vraagt: „Neigt uw oor en komt tot Mij, nadert dicht bij Mij en hoort dan." Neemt God het woord om tot ons te spreken, tot ons, weder- spannige mensenkinderen, die ons leven zo duizendwerf ver beurd en zo roekeloos verzon- digd hebben? Dan zou men kun nen verwachten, naar recht, dat Hij ons zou veroordelen en uit Zijn gemeenschap zou stoten. Dat doet Hij echter niet. Hij spreekt tot onze ziel van vrede, van ver geving, van ontferming, van za ligheid. Hij openbaart ons Zij» Heilsplan. Hij brengt ons naar Golgotha, waar Zijn Zoon aaa t vloekhout stierf, een vloek ge worden zijnde voor ons. Hij brengt ons de prediking va a eeuwig leven en genade. En als Hij in de binnenkamer Zijn stem laat horen, dan vervangt Zijn vredewoord het vonnis d« Wet. Dan legt Hij de hand op ons hoofd en doet Hij ons ervaren, dat Zijn nodiging aan te neme® een onberouwelijke keuze in zich sluit. Wat kan ooit de wereld geven. Dat bestendig 't hart verheugt? In Uw dienst alleen is leven, In Uw dienst is heil en vreugd. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".! Bij monde van zijn gedelegeer de Allan Noble heeft Groot-Brit- tannië vrijdag op de ontwape ningsconferentie te Londen zijn steun toegezegd aan het Ameri kaanse voorstel tot instelling van een internationaal inspectie systeem om te verzekeren dat ruimte projectielen alleen gelan ceerd zullen worden voor vreed zame of wetenschappelijke doel einden. Dit voorstel was donder dag door de Amerikaanse afge vaardigde Stassen ingediend. Van Westelijke zijde is meege deeld, dat ook de Franse afge vaardigde Moch zijn steun gege ven heeft aan de voorstellen van Stassen. De subcommissie voor entwapening van de V. N. zal dinsdag weer bijeenkomen. ZONDAG 28 JULI. v.m. n.m. Breskens 219 2.39 Terneuzen 2.54 3.14 Hansweert 3.34 3.54 Walsoorden 3.44 4.04 MAANDAG 29 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.07 3.24 Terneuzen 3.42 3.59 Hansweert 4.22 4.39 Walsoorden 4.32 4.49 ZON MAAN op onder op onder Juli. 27 4.55 20.41 5.28 20.21 28 4.57 20.39 6.52 20.51 29 4.58 20.37 8.15 21.18 30 5.00 20.36 9.38 21.44 31 5.01 20.34 10.59 22.10 MAXIMUMSNELHEfD VAN 50 KM VOOR MOTORRIJTUI GEN IN BEBOUWDE KOMMEN Vrijdag is een staatsblad uit gegeven (no. 264), houdende een koninklijk besluit tot wijziging van het wegenverkeers regle ment. Krachtens het onderha vige besluit is het de bestuurder van een motorrijtuig verboden daarmede te rijden over een weg of een weggedeelte, gelegen bin nen een bebouwde kom, met een grotere snelheid dan 50 km per uur, tenzij de weg of het weggedeelte een aanduiding draagt voor grotere snelheid. In dat geval is de maximumsnelheid 70 km per uur. Voor rijkswegen worden deze aanduidingen aan gebracht door het Rijk, voor an dere wegen op aanwijzing van gedeuteerde staten. Het besluit treedt 1 november a.s. in wer king. De Grieks-orthodoxe primaat van Griekenland, aartsbisschop Dorotheos, is vrijdagmiddag in een ziekenhuis te Stockholm plotseling overleden. De aartsbisschop was 5 juli in Stockholm aangekomen om zich onder medische behandeling te stellen. 8 juli werd hij geope reerd met goed gevolg en de ge zondheid van de primaat scheen goed te zijn. In Londen verluidt uit be trouwbare bron dat de vakbonds leiders van de 100.000 stakende buschauffeurs hebben besloten beëindiging van de nu een week durende staking aan te bevelen. Volgens de zegslieden had men dit besloten op een vergadering, waarop de vakbondsleiders zich beraadden op een tegemoet koming door een arbitragecom missie van de regering van 11 shilling voor de stakenden. Zaterdag zullen 90 afgevaar digden van vakbonden uit ge heel Engeland hierover in Lon den vergaderen. Indien de ver gadering gunstig over het advies beschikt, zullen enkel busdiens ten weer kunnen hervatten, en zal de toestand maandag moge lijk weer geheel normaal zijn. IJTUNNEL TE AMSTERDAM AANBESTEED. Vrijdagochtend is op het Am sterdamse stadhuis het bouwen van een autotunnel onder het IJ in Amsterdam met bijkomen de werken overeenkomstig het bestek nr. 5 van publieke werken aanbesteed. Drie combinaties van aanneming maatschappijen hebben hierop ingeschreven voor bedragen van 103 miljoen gul den tot 139 miljoen. De raming van de dienst der publieke wer ken voor uitvoering volgens het door de dienst opgestelde bestek, was 110 miljoen gulden. Het onderzoekingslaborato rium voor de telecommunicatie- afdeling van de N.V. Nederland se kabelfabriek aan de Schieweg te Delft is in de nacht van don der dag op vrijdag door brand verwoest. Het laboratorium be vindt zich in de oude fabriek op de eerste verdieping van een produktie-afdeling, welke echter gespaard bleef. Naar het oordeel van de heer Von Lindern, een der directeu ren, die we donderdagnacht op het terrein van de brand spra ken, zal de produktie vrijwel geen stagnatie ondervinden. De brand moet om ongeveer twee uur donderdagnacht zijn uitge broken. Toen het personeel, dat beneden werkzaam was aan een vlechtmachine, de brand ontdek te en met schuimblussers naar boven rende, was er met deze handspuiten al niets meer te be reiken. Het vuur had zich al over een groot deel van de bo venverdieping verspreid. Onmid dellijk werd brandalarm ge maakt. In afwachting van de komst van de Delftse brandweer begon de bedrijfsbrandweer met be hulp van een nevelspuit, met 't blussingswerk. Toen de spuit gasten van de gemeente met, twee autospuiten, een motor spuit en een ladderwagen arri veerden, sloegen de vlammen reeds door het dak. Het zag er naar uit, dat er van het laborar torium niet veel meer te redden zou zijn. Toch slaagde men er in de brand te beperken tot een oppervlakte van 60 bij 30 meter. Tijdens het blussingswerk deden zich enige malen ontploffingen voor, die werden veroorzaakt door cylinders met gas. Er werd daarbij echter niemand gewond. Het duurde tot vrijdagmorgen ongeveer vijf uur tot men kon zeggen, dat men de brand mees ter was en het gevaar voor over slaan naar de gelijkvloers gele gen produktie-afdeling was ge weken. Een autospuit en een ladderwagen konden toen in rukken. Van het laboratorium is niet veel meer over dan een puin hoop van verwrongen staalcon structies, beton en glas. De brand moet zijn ontstaan in "het grondstoffenlaboratorium, dat een klein deel van de verdieping in beslag nam. Omtrent de oor zaak van de brand is nog niets bekend. Bij 't uitbreken van de brand werd op deze afdeling niet ge werkt. De nachtwaker, die koit tevoren nog zijn rondgang over 't fabrieksterrein had gemaakt, had niets van de brand ontdekt. Op het terrein van de brand waren o.a. aanwezig de burge meester van Delft, de heer D. de Loor, de wethouder van openbare werken en stadsont wikkeling, de heer P. C. Elffe- rich, de commissaris van politie, de heer P. G. J. van Mulbrecht en de directeuren, de heren J. Sieben en Von Lindern. De omvang van de schade kon vrijdagmorgen nog niet worden genoemd, de fabriek is verze kerd. Angstig avontuur in lift va» brandend laboratorium. Met betrekking tot de brand in het laboratorium van de N.V. de Nederlandse kabelfabriek te Delft verneemt A.N.P. nog, dat drie arbeiders een bijzonder angstig avontuur hebben be leefd. Zij begaven zich, voorzien van brandblusapparaten, met een lift naar de verdieping waar de brand woedde. Op 14 meter hoogte bleef de lift steken, door dat andere leden van het perso neel uit veiligheidsoverwegin gen de elektriciteit hadden uit geschakeld, zodat de arbeiders werden opgesloten. Aangespen dicht in de nabijheid het vuur woedde, werd bovendien de tem peratuur in de lift bepaald on aangenaam. De mannen slaag den er in, door een noodluik in de- schat te komen, waarin zij zich langs de kabels omlaag konden laten zakken. Zij ston den echter doodsangsten uit, dat de lift weer in beweging zou ko men en zij zouden worden ver pletterd. Op de begane grond bleek, dat zij de schacht niet konden verlaten, omdat de dein niet open was. Collega's moesten met voorhamers het gaas in de deur vernielen, alvorens de man nen zich in veiligheid konden stellen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1