Lloyd over ontwapening Tandartsen akkoord met arbitrage-regeling De toestand in Oman Radiorede van Dulles Boelganin en MacMillan Voorstel van Mendes-France inzake Noord-Afrika HET WEER De overstromingen in China WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 24 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4122 LLOYD OVER OMAN. „Times" over ontwapeningsvoorstellen Russisch voorstel tot stop zetting van kernproeven afgewezen. DOODVONNIS VOLTROKKEN IN ENGELAND. DE AZIATISCHE GRIEP. KONING LEOPOLD DE TOESTAND VAN DE GEWONDEN VAN DE „NEUTRON". Allen buiten direct levensgevaar. DE BAAI VAN WL ADI W OSTOK. Verstrekking kraamgeld geregeld. DE STRIJD IN ALGIERS onder op onder Frankering bij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sanae Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvep- tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven ondei nummer, of; Adres Bureau van dit Blad 20 eert meei Een overeenkomst over een onmiddellijk verbod van het ge bruik van kernwapens zou het papier waarop zij geschreven was niet waard zijn, zo heeft Selwyn Lloyd, dinsdag in net Lagerhuis gezegd. Geen der par tijen zou geloven, dat in het uiterste geval de ander de in zijn bezit zijnde wapens niet zou ge bruiken. Lloyd trok hieruit de conclu sie, dat de mogelijkheden van een realistische regeling op het ge bied van de kernwapens op het ogenblik beperkt zijn tot op schorting van de proeven en stopzetting van de vervaardiging van splijtbare stoffen voor mili taire doeleinden. Lloyd zei voorts, zich niet te kunnen verenigen met de opvat ting, dat kernwapens verboden moeten worden terwijl conven tionele wapens in grote hoeveel heden zouden blijven bestaan. Hij zag moreel geen verschil tus sen het zenden van duizend bom menwerpers om een stad met zeer ontplofbare stoffen te ver woesten en het zenden van een toestel met een waterstofbom. De wereld zou met conventionele wapens evengoed verwoest kun nen worden als met kernwapens. De plannen voor een lucht- inspectie en controleposten op de grond vond Lloyd een vrij grote vooruitgang. Er bestond even wel geen overeenstemming over het te inspecteren gebied, waar de controleposten zouden moe ten worden gevestigd noch over de bevoegdheden, die deze pos ten zouden hebben. Hoewel van vorderingen op de weg naar totale uitbanning van kernwapens op het ogenblik nog geen sprake is en ook niet kan zijn, was Lloyd niettemin van mening, dat er voldoende over eenstemming over deze kwestie is om het bereiken van een be perkte of gedeeltelijke ontwape ning mogelijk te achten. De redenen waarom Engeland de opschorting van proeven met kernwapens wenst te koppelen aan een vermindering van de produktie van splijtbare stoffen waren, dat dit de enige manier is om de bewapeningswedloop met kernwapens een halt toe te roepen. Hij hoopte, dat de Sow- jet-Unie haar standpunt t.a.v. de zoëven genoemde vermindering nog eens zou willen bezien. De socialistische oud-minister Noël Baker heeft uit naam van de socialistische partij een inter nationale overeenkomst geëist voor onmiddelijke staking van de proeven met kernwapens, los van allerlei voorwaarden, als eerste fase in een ontwapening. Volgens waarnemers is de La- bourpartij het Russische voor stel voor een opschorting der proeven voor een periode van twee tot drie jaar, onafhanke lijk van andere maatregelen op het gebied van de ontwapening zeer licht genaderd. De Weste lijke regeringen hebben zich niet met dit standpunt kunnen vereni gen en zeggen, dat opschorting van de proeven afhankelijk moet zijn van overeenstemming tot beëindiging van de produktie van kernwapens. Jules Moch, de Franse afge vaardigde naar de-ontwapenings conferentie in Londen, en de Rus sische gedelegeerde Zorin woon den het debat in het Lagerhuis over ontwapening bij. Lady Megan Lloyd George, dochter van wijlen de liberale premier, drong er in haar eerste redevoering als Labourlid bij de regering op aan, de Russische voorstellen te aanvaarden. De voormalige Labourminister Henderson zei, dat Engeland al zijn waterstofbommen moest wegdoen, hun produktie moest verbieden en alle splijtbare stof fen voor vreedzame doelen moest gebruiken. Het Westen zou een absoluut verbod op de toekom stige produktie van kernwapens moeten voorstellen. Selwyn Lloyd, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft dinsdag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat de plaatse lijke Britse militaire autoriteiten vrijheid is gegeven voor een „be perkte interventie" in het sulta naat Oman. Buiten de verspreiding van vlugschriften houdt de bevoegd heid in, optreden van de Britse luchtmacht tegen zekere fortjes in handen van de opstandelingen. De minister zei niet, of toestellen van de R.A.F. deze versterkingen reeds aangevallen hebben, maar op vragen hierover beperkte hij zich tot de opmerking, dat de R.A.F. gewapende vluchten had ondernomen. Lloyd legde er de nadruk op, dat slechts tegen mi litaire objecten een militaire actie was toegestaan. De leider van de linkervleugel van de Britse socialistische par tij, Bevan, vroeg de regering, stappen te doen bij de Ameri kaanse regering opdat deze druk zou uitoefenen op Saoedi-Arabië, dat wapens krijgt van de Ver enigde Staten. De minister zei wei vermoedens te hebben maar niet het bewijs omtrent de bron van de moderne wapens, die in het sultanaat waren ingevoerd. Engeland hield nauw voeling met de Verenigde Staten. Desgevraagd zei de minister, het niet wenselijk te achten, dat waarnemers van de Verenigde Naties naar Oman gezonden worden. Engeland had in het verleden in het betrokken gebied reeds enkele malen militair inge grepen. De Londense „Times" zegt dat de Westelijke ontwapeningsvoor stellen het gevaar scheppen dat het bereiken van een stopzetting der proeven met kernwapens door te veel voorwaarden wordt belemmerd en dat daardoor an dere landen mee gaan doen aan de kernwapenwedloop. Het blad noemt het verlangen van het Westen om aan een opschorting der proeven een overeenkomst over het stopzetten van de pro duktie van kernwapens te ver binden alsmede een akkoord aan gaande beperking van conven tionele wapens wel logisch maar vraagt zich af of het leggen van verband met ontwapening op conventioneel terrein werkelijk noodzakelijk is in het licht van bovengenoemd gevaar. In de sociale commissie van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, die in Genève bijeen is, is dinsdag een Russische ontwerpresolutie, waarin wordt aangedrongen op hef staken van de kernproeven, met 11 tegen 6 stemmen bij 1 onthouding verworpen. Vóór de ontwerpresolutie stemden Polen, Rusland, Zuid- Slavië, Egypte, Finland en Indo nesië. Tegen stemden Pakistan, Groot-Brittannië de Ver. Staten, Argentinië, Brazilië, Canada, China, de Dominicaanse repu bliek, Frankrijk, Griekenland en Nederland. Mexico onthield zich van stemming. In de Russische ontwerpreso lutie werd de hoop uitgedrukt dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie on middellijk een overeenkomst zul len sluiten over de definitieve of tijdelijke staking van de kern Voor het eerst sinds bijna 2 jaar is er in Groot-Brittannië weer een doodvonnis voltrokken. In de gevangenis van Durham is n.l. dinsdagochtend de 22-jarige arbeider John Vickers opgehan gen wegens roofmoord op "een 73-jarige vrouw te Carlisle. Zoals bekend is de doodstraf in Groot-Brittannië voor een aantal misdrijven afgeschaft. Tegen standers van de doodstraf had den nog pogingen gedaan om gratie voor Vickers te krijgen. In Transvaal en Noord-Natal zijn zevenduizend naturellen uit mijnstreken getroffen door een ziekte, die sterk op Aziatische griep lijkt. In Karoem in Soedan zijn ruim tweeduizend gevallen van griep gekonstateerd. Met prinses Liliane aan het ujuC,.jnC .stuur heeft koning Leopold, de proeven, die gelijktijdig moet ge- voormalige koning van België, schieden, zonder er op te letten; in een Ferrari Cortina d' Ampez- of er al dan niet een algemene zo verlaten. Men vermoedt dat overeenkomst over het kern-1 het paar dinsdagavond van wapenprobleem tot stand is ge- Milaan uit per vliegtuig naar komen. I Brussel terug zal vliegen. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkun de kan zich verenigen, zo deelt zij mee, met de door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid enkele dagen geleden voorgestelde arbitrage-regeling inzake de honorering van de tandheelkundige huip aan zie kenfondsverzekerden. Een voorbehoud is nog ge maakt ten aanzien van de beta lingsregeling gedurende de perio de, dat het bindend advies wordt voorbereid. Het gaat hier om een voorschotregeling, totdat de honorering van de tandarts op basis van het bindend advies de finitief kan worden verrekend. In welingelichte kringen te Lon den is maandagavond vernomen, dat de Britse regering vast be sloten is op te treden. Door een zwakke politiek, zo is het oor deel van de conservatieven, zal de Britse invloed in het betrok ken gebied een zware slag krij gen en zal de oase Boeraimi in gevaar worden gebracht. Linkse socialisten zeiden maan dagavond te vrezen, dat Groot- Brittanië door andermaal mili tair in te grijpen de verzoenings pogingen van de laatste maan den. waardoor het weer enige invloed in de Arabische wereld heeft teruggekregen, ongedaan zal maken. Van gewoonlijk welingelichte zijde in de Engelse hoofdstad is vernomen, dat de regering hoopt dat de rebellen in het sultanaat door de Britse luchtmacht uit eengedreven kunnen worden. Er zou een plan van actie van drie stadia zijn opgesteld. In het eerste stadium zal de De chirurg dokter J. G. Wes ter, die belast is met de zorg voor de gewonde overlevenden van het een week geleden bij Biak verongelukte K.L.M.-vlieg- tuig „Neutron", heeft, toen hij te Hollandia was, medegedeeld, dat alle overlevenden sinds za terdagmorgen jl. buiten direkt levensgevaar zijn. „Zoals u zult begrijpen", zo zeide dokter Wester, „zijn er nog enkelen van wie de toestand ernstig genoemd kan worden, maar over het algemeen geno men ben ik erg tevreden". Binnen niet al te lange tijd zullen nog enkele gewonden uit 4 ziekenhuis te Biak worden ont- naar streven de tandheelkundige J slagenbinnen een week zullen De Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Tandheel kunde verklaart met nadruk dat het conflict met de ziekenfond sen niet in de eerste plaats een honoreringsregeling betreft. Het j hoofdbestuur acht daarom op j korte termijn overleg met de zie- j kenfondsorganisaties noodzake lijk omtrent de regelingen, die als voorwaarden blijven gelden voor het hervatten van de mede werking aan de ziekenfondsen. Door ook van de gesaneerde patiënt boven een nader te be palen leeftijd een bijbetaling te verlangen voor bepaalde benan- delingen, wil de maatschappij er De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft in een door radio en televisie uitgezonden toespraak gezegd, dat er geen enkele reden bestaat om te wanhopen aan het welsla gen, van de Londense ontwape ningsconferentie, maar zolang de Sowjet-Unie geen bewijs van goede trouw gaf, moest Amerika zijn defensie op peil houden, voornamelijk door collectieve veiligheidsverdragen. Wij zullen niets doen, aldus de minister, dat de veiligheid van West-Europa in gevaar brengt, de gedeeldheid van Duitsland be stendigt of de menselijke vrij heid en de onafhankelijkheid der naties beknot onder de naam van ontwapening. Hij sprak de hoop uit, dat de Russen de Amerikaanse ontwa peningsvoorstellen, die hij rea listisch noemde, zouden aanvaar den. Naar zijn mening is er op de ontwapeningsconferentie eni ge voortgang te bemerken. Dulles zei dat Amerika bereid is inspectie van zijn gehele ge bied toe te laten als de Amerika nen het Russische gebied mogen inspecteren. Met Canada was overleg gaande om ook dit land bij de Noordamerikaanse inspec tiezone te betrekken. Amerika is ook bereid te beginnen met klei nere zones die later kunnen wor- Het Britse persbureau „Ex change Telegraph" heeft in de nacht van maandag op dinsdag gemeld, dat de Britse minister president, MacMillan, maandag middag een persoonlijke brief heeft ontvangen van de premier van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelganin. De brief is een ant woord op MacMillans brief van juni j.l., waarin de Britse pre mier voorstellen deed voor ont wapening. Naar verluidde heeft Boelga nin het westen en het in het bij zonder Groot-Brittannië verant woordelijk geseld voor vertra ging bij het bereiken van een overeenkomst over ontwapening. De Sow jet-premier drong in zijn schrijven speciaal aan op nau were betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Groot-Brittan nië, vooral op sociaal en cultu reel gebied. De Sowj et-ambassade te Lon den en het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben geen commentaar op het bericht over de brief van Boelganin wil len geven. Volgens „Exchange Telegraph" telt Boelganins brief 24 bladzij den. Deskundigen van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken zullen waarschijnlijk twee dagen aan de vertaling ervan werken, zo werd gemeld. den uitgebreid. Ook aan een zone in Europaq wordt gedacht. Hier is de zaak echter veel ingewik kelder. Amerika wil niet voorstellen, aldus de minister, de bestaande kernwapens te vernietigen of het gebruik er van te verbieden, waarop die punten geen zeker heid kan worden verkregen. De omvang van het kernwapenbro- bleem zou echter kunnen worden verkleind en men zou kunnen voorkomen, dat zulke wapens zich over de gehele wereld ver spreiden. Wat Amerika wel wil, is dat a) na een bepaalde datum geen splijtbaar materiaal voor kernwapens meer wordt gepro duceerd, b) er een systeem wordt ont worpen om de bestaande voor raden kernwapens geleidelijk te verminderen door overgang op vredesdoeleinden, mogelijk onder auspiciën van het interna tionaal atoombureau, en c) bij wijze van proef de proefnemingen met kernwapens voor tien maanden worden ge staakt, samen met de maatrege len onder a en b. In deze proefperiode zou een inspectiesysteem moeten worden ingevoerd. Amerika is voorts bereid een overeenkomst te sluiten, op grond waarvan het gebruik van ruimteprojectielen wordt be perkt tot vreedzame en weten schappelijke doeleinden. Dulles zei, dat de ontwapening vergezeld moet gaan van de re geling van politieke kwesties, het zoeken naar de mogelijkheid van ontwapening houdt altijd een zeker risico in, aldus de minister, maar het zou veel riskanter zijn uit angst helemaal niets te doen. Japan zal bij de Sowjet-Unie protesteren tegen de sluiting van de baai van Wladiwostok voor buitenlandse schepen en vliegtuigen, aldus heeft de Ja panse minister van Buitenland se Zaken. Foekijama, dinsdag te Tokio meegedeeld. Volgens de Japanse minister is de sluiting in strijd met het volkenrecht. Britse luchtmacht schijnaanval- len op de rebellen uitvoeren en boven het door de opstandelin gen bezette gebied pamfletten uitwerpen. Indien deze actie niet voldoen de blijkt, zal men overgaan tot het tweede stadium, namelijk dat van werkelijke luchtaanvallen op de aanhangers van de Iman. Mocht ook in dit stadium geen beslissing vallen, dan zal Groot- Brittannië overgaan tot het in zetten van landstrijdkrachten, aldus de gewoonlijk welingelich te kringen te Londen. Het leger van de sultan, dat uit 1000 tot 1500 man bestaat, staat onder leiding yan een tien tal Britse officieren. Twee transportvliegtuigen van de R.A.F. met 100 man aan boord hebben dinsdagmorgen Nairobi verlaten, naar verluidde om zich bij hun onderdeel te voegen, maar men vermoedt dat de troe pen bestemd zijn voor Sjarjah, een basis aan de Perzische Golf, op een 350 km van het toneel van de opstand in Oman. Een derde Brits fregat heeft zich voor de kust van Maskate en Oman bij de beide andere schepen gevoegd, die daar reeds lagen. Volgens een woordvoerder van de admiraliteit bevinden de drie schepen zich daar echter slechts op een gewone patrouillevaart tussen Bahrein en Ceylon. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft tegengesproken dat Amerika heeft aangeboden te bemiddelen. ULTIMATUM IN NIZWA. Toestellen van de Britse lucht macht hebben boven een gebied van 160 km rondom de plaats Nizwa strooibiljetten uitgegooid waarin de bevolking wordt ge waarschuwd binnen twee dagen het gebied te ontruimen. Op de Vlugschriften, die uit naam van de sultan werden uit gegooid stond een waarschu wing aan het adres van de op standelingen, dat de R. A. F. woensdagochtend bij het ver strijken van het ultimatum een demonstratie van haar kracht zal geven, aldus een mededeling van de politieke resident op Bahrein, sir Bernard Burrows. Sir Bernard Burrouws ver klaarde, dat in de vlugschriften bepaalde punten in het opstan- delingengebied worden genoemd welke door de bevolking moeten worden ontruimd. Krachtens de dezer dagen door de Statengeneraal aange nomen wet tot overheveling van het z.g. kraamgeld van de ziekte wet naar het ziekenfondsenbe- sluit, welke wet, naar te ver wachten is, op 1 augustus m werking zal treden, zullen de al gemene ziekenfondsen het kraamgeld aan hun daarvoor in aanmerking komende verplicht verzekerden gaan verstrekken. Verwacht mag worden, dat de nieuwe regeling nauw zal aan sluiten aan de tot dusverre be staande praktijk inzake de uit kering van het kraamgeld door de bedrijfsverenigingen. Het ligt niet in de bedoeling veran deringen aan te brengen in aard of omvang van het kraamgeld, dat thans 55,per bevalling bedraagt. Alleen de kring van rechthebbenden zal enige wijzi ging moeten ondergaan Wel zal de ziekenfondsraad nog on derzoeken, of er aanleiding be staat tot wijziging van aard en omvang en in het bijzonder, of de uitkering in geld moet wor den vervangen door een recht op kraamhulp in natura. Recht op de uitkering van kraamgeld zul len hebbende vrouwen, die op de dag van haar bevalling als rechtstreeks- of indirect-ver- plicht-verzekerde staan inge schreven voorts de niet tot de ze groep vrouwen behorende we duwen, wier bevalling plaats vindt binnen 300 dagen na het overlijden van haar echtgenoot, mits deze op de dag van zijn overlijden verplicht-verzekerd was (niet vereist is, dat de vrouw zelf op die dag verplicht- verzekerd was), en tenslotte de vrouwen, die op de dag van haar bevalling in de bejaardenverze- kering zijn opgenomen. hulp in de eerste plaats ten goede te laten komen aan de ver zekerden, die de instandhouding van het eigen gebit op prijs stel len. Zolang men nog in vele ge vallen te kampen heeft met het euvel van overstelpte tandarts praktijken, moet een dergelijke regeling terwille van een ver antwoorde tandheelkundige hulp naar de mening van de Nederl. Maatschappij tot Bevordering der tandheelkunde als een onver mijdelijke noodzaak worden be schouwd. Op deze wijze zou tevens een doelmatiger beste ding van de beschikbare zieken fondsgelden kunnen worden be reikt. Om dezelfde hierboven ge noemde redenen heeft de Nederl. Mij. tot Bevordering der Tand heelkunde bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid bovendien aangedrongen op de spoedige invoering van het nieuwe schema voor tandheel kundige hulp, waaraan de zie kenfondsen en de ziekenfonds raad al eerder hun goedkeuring hebben gehecht. Het stemt de Maatschappij daarom tot voldoe ning dat de minister de bereid heid heeft getoond de spoedige invoering van dit nieuwe schema te bevorderen. twee het hospitaal mogen ver laten. Mr. J. O. de Rijke is met zijn zoontje Frank en de heer Wagenaar zondag met het vaar tuig „Oranje" uit Biak in Hol landia aangekomen. Verwacht wordt dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag 28 juli a.s. met het m.s. „Benga len" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd van Biak naar Hollandia worden overgebracht. Franse troepen hebben in een gevecht in het gebied van Batna, nabij de Tunesische grens, 80 Algerijnse opstandelingen ge dood. In een treffen tussen opstan delingen en Franse parachutis ten in de omgeving van Algiers sneuvelden dinsdagochtend twee opstandelingen. Een Franse pia- rachutist werd gewond. Do Algierse politie heeft een 33-jarige Mohammedaanse huis schilder aangehouden, die ervan beschuldigd wordt een aanslag to hebben gepleegd op generaal Jacsues Massu, het militaire en burgerlijke hoofd van Algiers. Voorts is een politieke oiiicier, Abdel Maziz, van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront gear resteerd. De overstromingen, die sinds 19 juli de provincies Sjantoeng en Kiangsoe in communistisch- China teisteren, hebben aan cir ca 1000 mensen het leven gekost. Gebieden met. een totaalopper vlakte van 1.400.000 ha kwamen onder water te staan en 1 mil joen mensen werden dakloos, al dus meldt A.F.P. Reuter daarentegen spreekt van overstromingen in Honan en Sjantoeng en meldt dat er in de zijn veroorzaakt door regenval, provincie Sjantoeng meer dan 500 mensen om het leven kwa men. Volgens Reuter zijn Chine se autoriteiten van mening dat VEEL BEWOLKING. Op de Noordzee handhaaft zich nog steeds een noordwestelijke stroming, die veel wolkenvelden meevoert waaruit dinsdag vooral in het noordoosten van het land nog lichte buitjes vielen. Deze stroming wordt in stand gehou den door een hogedrukgebied ten zuidwesten van de Britse-eilan den en een vlak lagedrukgebied boven Zweden en Finland. Over de Britse-eilanden wordt warme en vochtige subtropische lucht aangevoerd, maar de begrenzing van deze warme lucht verplaatst zich slechts zeer langzaam naar het oosten. Het ziet er niet naar uit, dat deze lucht ons land heden zal bereiken, zodat het algemene weerbeeld weinig zal veranderen. Het blijft dus vrij koel met veel bewolking en voornamelijk in 't noorden van het land hier en daar nog een enkel buitje. Oud-premier Pierre Mendes- France verzoekt de regering, in de vorm van een ontwerp-resolu- tie die hij in de nationale verga dering zal indienen, een confe rentie met Tunesië en Marokko te beleggen voor het bespreken van de bestaande kwesties tus sen Frankrijk en de landen van Noord-Afrika. Op deze conferen tie zou de basis moeten worden gelegd voor een „Frans-Noord- Afrikaanse gemeenschap". Op deze wijze kan het gevaar van een .internationalisering van het Algerijnse vraagstuk" worden bezworen, aldus de oud-premier. Mendes-France is van oordeel, dat men ten aanzien van Noord- Afrika een „stoutmoedige poli tiek moet voeren, die leidt, tot een federatief stelsel". De Frans- Noord-Afrikaanse gemeenschap, waarvan de oud-premier spreekt, zou o.a. moeten zorgen voor de economische en sociale ontwik keling van het gehele gebied door de exploitatie van de na tuurlijke rijkdommen, in het bij zonder die van de Sahara. Hier voor behoeft men, aldus de oud premier, niet te wachten tot de toekomstige status van Algerië zal zijn geregeld, want er zal voor dit land een plaats worden gereserveerd. Het voorstel van Mendes- France werd later bij de natio nale vergadering ingediend. Men verwacht niet, dat het nog voor het zomerrecès in behandeling zal komen. Het parlement ein digt dit weekeinde zijn zitting. Dit is voor de eerste maal, dat Mendes-France met een plan voor een nieuwe benadering van het Algerijnse vraagstuk komt. Tot dusver had hij alleen aangedron gen op een verandering van me thode bij de oplossing van het probleem. Zoals bekend trad hij indertijd wegens een menings verschil aangaande Algerijnse kwestie uit de regering van de socialist Guy Mollet. De Franse premier, Bourges- Maunoury, verklaarde tijdens een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging te Parijs, dat hij niet geloofde aan inter nationalisering van de Algerijn se kwestie. Hij zei dit.naar aan leiding van het plan van Mendes- France, die vreest, dat het ogen blik nadert, waarop „buitenland se mogendheden of internatio nale organisaties zullen trachten zich als scheidesrechter op te werpen en ons oplossingen op te leggen", die in strijd zouden kunnen zijn met de belangen van Frankrijk en de bevolking van Algerië. Bourges-Maunoury verklaarde voorts naar aanleiding van het plan van Mendes-France: „Van het moment waarop men erkent dat alle landen van Noord-Afrika niet dezelfde status hebben, is discussie mogelijk, anders niet." Premier Bourges-Maunoury deelde voorts mee, dat de rege ring na het parlementaire recès een wetsontwerp zal indienen, dat samenwerking tussen de ge meenschappen in Algerië zal mo gelijk maken en tegemoet zal komen aan de wens van de plaat selijke bevolking om haar eigen zaken op democratische wijze te regelen. „Het ontwerp zal gebaseerd zijn op het beginsel dat het Al gerië van morgen datgene zal zijn wat de bevolking aldaar er van maakt, met grote steun van de Franse republiek en de garan tie van haar arbitrage", aldus de premier. eerdere berichten een slechtere indruk van de toestand hebben gegeven dan de feiten uitmaken. Een woordvoerder van het Chi nese ministerie voor het toezteht op de rivieren heeft dinsdag me degedeeld, dat de huidige over stromingen niet vergeleken kun nen worden met die van 1954 en dat van de grote rivieren totnog toe niet één buiten haar oevers is gestreden. De overstromingen die in deze periode vier maal zo groot is geweest als normaal, aldus Reuter. Voor de Gele Rivier zijn juli en augustus de gevaarlijke maan den; voor de Jangste is augustus de meest kritieke maand. Een miljoen arbeiders zijn be zig de oevers en dijken langs deze reusachtige rivieren te verster ken. De bewoners van de be dreigde gebieden zijn geëva cueerd. Het leger heeft het snelst ge reageerd en aan de getroffenen eerste hulp verleend. De genie is naar het rampgebied getrokken om de boeren te redden die on de daken van hun woningen o" in de bomen zijn gevlucht voor het geweld van het water. De Chinese luchtmacht heeft dui zenden opgepompte banden uit geworpen boven plaatsen, waar zich kleine groepen geïsoleerde mensen bevinden. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. Weinig verandering. Veel bewolking met voorname lijk in het noorden van het land enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperatu ren of iets hogere. DONDERDA 25 JULL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.53 0.28 1.08 1.18 njn. 1224 1259 1.39 1.49 ZON MAAN op Juli. 23 4.50 20.46 1.04 17.18 24 4.51 20.45 1.55 18.15 25 4.53 20.43 2.57 19.04 26 4.54 20.42 4.09 19.46 27 4.55 20.41 5.28 2021 28 4.57 20.39 6.52 2051 29 4.58 20.37 8.15 21.18

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1