Britse hulp voor de Sultan van Oman Communistische verkiezingswinst Indonesië m HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Uitgebreide stakingen in Engeland Egyptische Nationale Vergadering bijeen Chroesjtsjef ontevreden DINSDAG 23 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4121 Mededeling van Selv/yn Uoyd ALGERIë. JAVA CONTRA SUMATRA DE TOESTAND IN OMAN. "iNDONESIë. Overstromingen op Java Minstens 19 doden AMERIK A AN SE LENING VOOR PERZIë. N.V.V. TOT REGERING: „Beperk huurverhoging voor woningwetwoningen". VIXSEBOXSE VOORZITTER VAN V. N.-COMMISSIE. Groot aantal slachtoffers van overstromingen in China. DE SPOORWEGRAMP BIJ BOLLENE. Nederlander schildert koningin Elizabeth- De plannen voor een oliebuisleiding langs het Suezkanaal- Frankering bij abonnement: xerneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvar- tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 et Voor het maandagnummer: zaterdags 10 a« Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uurr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer De sultan van Muskaat en Oman heeft de hulp van de Brit se regering ingeroepen tegen de opstandelingen. De Britse rege ring heeft het verzoek van de sultan ingewilligd", aldus heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, maandag in het Lagerhuis mede gedeeld. Hii zei voorts, dat in verband met de situatie in centraal Oman voorzorgsbewegingen op kleine schaal van Britse troepen reeds uitgevoerd waren. Voürzov|r minister wist, zijn er geen Britse troeren in Muskaat. Het was duidelijk, dat de „dissidenten- hulp van buitenaf hadden gekre „en Het is derhalve, aldus Lloyd, naar de mening van de britse regering juist, dat E g land gehoor heeft aan het vei zoek om hulp van de sultan. D iiiaatseliike Britse autoriteiten hadden tot op zekere hoogte vrij heid gekregen tot militair op treden. In antwoord op vragen zei Lloyd, er geen kennis van te dragen, dat de door de dissiden ten gebruikte wapens uit Ame rika stammen. „Wij weten dat er moderne wapens zijn, die van ge bieden buiten Muskaat afkom stig zijn". Toen een Labourlid vroeg, of Lloyd de verzekering wilde geven, dat geen Britse troepen, vliegtuigen en schepen aan de strijd zouden deelnemen voordat het Lagerhuis hiervan vooraf op de hoogte is gesteld, antwoordde Lloyd: „Zeker niet". Een Labourlid poogde een on middellijk debat uit te lokken over „het besluit van de regering om Britse militaire steun aan de sultan aan te bieden", doch de voorzitter achtte de kwestie niet voldoende dringend om de be handeling van de lopende zaken hiervoor te onderbreken. Lloyd zei, dinsdag weer een verklaring te zullen afleggen en het huis van mogelijke nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te stellen en mede te delen of reeds Britse troepen in de strijd be trokken zijn. In het Hogerhuis is Lord Gos- ford, de onderminister van Bui tenlandse Zaken gevraagd, of er enig bewijs is, dat vreemde olie- belangen de hand hebben in de moeilijkheden in centraal-Oman. „De enige werkelijke inmenging van buitenaf is, voor zover we weten, wapens. Al het andere is, voorzover we weten, gerucht", aldus Lord Gosford. Toen de socialist Lord Stans- gate hem vroeg, of Engeland rechtelijk troepen kan zenden, antwoordde Lord Gosford: Zeer zeker, wij hebben het recht in te grijpen als wij daartoe worden uitgenodigd. Lincoln White, de woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de V. S. alles wat spanningen in het Arabische schiereiland kan oproepen zeer ernstig opvatten. De V. S. doen alles wat zij kunnen om de ge moederen tot rust te brengen, aldus White. Hij was van mening, dat de Engelsen de V. S. op de hoogte houden van de toestand in Oman. Naar zijn weten hebben de Ver. Staten geen voeling gehouden met Saoedi-Arabië. Afgezien van de wapens, die Amerika aan Saoedi-Arabië had verkocht, wa ren er, voorzover White wist, geen Amerikaanse wapens in het bewuste gebied. Hij noemde het doel waarvoor de Amerikaanse wapens aan Saoedi-Arabië waren verstrekt, duidelijk bepaald. Volgens White houdt het ge schil om de oase van Boer aim i verband met het huidige conflict. De Verenigde Staten hadden of ficieel niets gedaan om hun goe de diensten tussen Engeland en Saoedi-Arabië aan te bieden, lan den waarmee de V. S. bevriend zijn, aldus White. Naar een Britse woordvoerder in Washington heeft verklaard zijn er geen aanwijzingen, dat Amerikaanse belangen achter de opstand tegen de sultan van Oman en Muskaat staan. Er werd voortdurend overleg ge pleegd tussen de Britse ambas sade en het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken over de toestand in centraal Oman. uit een schip aan de Perzische Golf ten noorden van Muskaat aan land is gegaan. Vandaar heeft-hij zich met enige wapens naar het hoofdkwartier van Imam Gralib Bin Ali te Nizwa, in de groene bergen, begeven. De Iman en Talib veroverden Niz wa omstreeks 16 juli. In Nicosia is bekendgemaakt, dat een „klein aantal" transport vliegtuigen ter beschikking is gesteld van de Britse bevelheb ber op het Arabische schier eiland, luitenant-generaal Lau rence Sinclair, die de leiding heeft van de Britse hulp aan de sultan van Muskate. Men ver moedt dat de toestellen verster kingen uit Kenya naar de Per zische golf zullen brengen. Hassoena, algemeen-secretaris van de Arobische liga, heeft maandag een onderhoud gehad met het hoofd van het Omaanse Imamaatbureau in Cairo. Vol gens h^rblad Al Gomhoeria ge schiedde dit om van de leden der Arabische liga steun te vragen in de strijd tegen het Britse im perialisme. Het bureau maakte later bekend, dat de Sultan van Muskate de oorzaak van de op stand is, omdat deze de leider van rebellerende stammen, Sjeik Ibn Issa el Harti, gevangen had laten nemen toen hij hem voor besprekingen had uitgenodigd. PRINSES BEATRIX WAS BIJ HUWELIJK TE EINDHOVEN. Prinses Beatrix heeft zaterdag incognito in de Protestantse kerk aan de Ten Hagestraat te Eind hoven de huwelijksplechtigheden bijgewoond van de dames Jolijn- tje en Marijze Ooiman uit Waal- re, die met de gebroeders Van Buuren uit 's-Gravenhage in de echt werden verbonden. Mej. J. Ooiman heeft in Leiden gestu deerd; vandaar de persoonlijke belangstelling van de kroonprin ses. De Franse autoriteiten te Al giers hebben bekendgemaakt, dat een groep Algerijnse opstan delingen bij Ravigo, ten zuiden van Algiers, een militaire vracht auto in een hinderlaag hebben gelokt, waardoor zes Algerijnse en drie Franse militairen om het leven zijn gekomen. Over verlie zen van de opstandelingen was niets bekend. De staking van het personeel der autodiensten in de provincie in Engeland duurt onverminderd voort. Volgens de vakbondslei ders is de staking algemeen en is er nog geen oplossing voor het conflict in zicht. Van de staking, die vrijdag avond van kracht werd, begon nen de fabrieken eerst maandag ochtend last te ondervinden. Vele ondernemingen haalden zelf met vrachtauto's en personenwagens hun personeel op, en' niet zeld zaam waren de gevallen dat ar beiders in de Rolls Royce van de directeur naar hun werk werden gebracht. Vele duizenden arbei ders en vooral ook scholieren van plattelandssseholen moesten naar hun werk lopen of om een lift vragen. In Cardiff, Zuid-Wales, verza melde zich een menigte van 500 man rondom zes bussen, waar van de banden vernield werden en de benzinetanks met suiker en water verontreinigd. Politie bewaakte de bussen onder een regen van tomaten en stinkbom men tot ze gerepareerd waren en hun weg konden vervolgen. De al ruim een week durende staking van de 1600 sjouwers van Covent Garden heeft zich uitgebreid tot een andere Lon- dense groenten- en fruitmarkt, die van Spitalfields, waar zes honderd sjouwers eveneens het werk neerlegden. De staking van de sjouwers heeft zich inmiddels tot de vijf belangrijkste markten van de stad uitgebreid, hoewel de han del normaal doorgaat. Volgens de laatste berichten in Bahrein is de toestand in Oman op het ogenblik stationair. De sultan van Oman en Muskaat wacht bijzonderheden af van de militaire hulp waarom hij Enge land verzocht heeft. Ook de strijdkrachten van de Imam van Oman nemen een afwachtende houding aan in de „groene ber gen", ten Westen van Muskaat. De Britse politieke resident in Bahrein, sir Bernard Burrows, wordt dinsdag uit Londen in Bahrein verwacht. Daarna zou hij naar Muskaat vliegen voor besprekingen met de sultan. Uit officiële Britse kringen te Bahrein verluidt, dat de jongere broer van de Iman van Oman, Talib Bin Ali, een maand geleden Volgens het Hongaarse blad Nepszabadsag heeft Chroesjtsef op een receptie als slot van zijn recente reis in Moskou tegen over Hongaarse journalisten be toogd, dat er „grote vergissin gen" waren gemaakt omdat com munistische landen als Honga- Volgens de in het afgelopen weekeinde in Djakarta ontvan gen berichten, hebben de over stromingen in West- en Oost- Java grote schade aangericht. In het regentschap Tasikmala- ja, ten Oosten van Bandoeng, hebben zich aardverschuivingen voorgedaan, waardoor tal van wegen werden geblokkeerd. In West-Java moesten 7000 en in Oost-Java zelfs meer dan 70.000 personen uit de overstroomde ge bieden worden geëvacueerd. In Oost-Java werden op een opper vlakte van 12.000 hectaren de te velde staande gewassen wegge spoeld. De overstromingen zijn veroor zaakt door de aanhoudende, nu reeds tien dagen durende regens. De meeste rivieren zijn sinds de Japanse bezetting niet meer uit gebaggerd, zodat zich de laatste jaren tijdens het natte seizoen steeds meer overstromingen voordoen. Als gevolg van deze overstro mingen, zijn in West-Java mins tens 19 personen om het leven gekomen. Uitgestrekte land bouwgebieden staan onder water en honderden woningen werden vernield. Het verkeer over de weg, als ook het spoorwegverkeer van Djakarta naar Midden-Java is gestremd. rije, Polen en Roemenië tegen de raad van Rusland in trachten zich economisch zelf te bedrui pen. „Lang geleden hebben we ge zegd dat er betere samenwer king tussen onze beide landen moest komen. Het is een onmo gelijkheid alles tezelfdertijd over al te produceren. Maar helaas, het was tevergeefs. Hongarije Polen, Roemenië en de anderen trachtten elk op zichzelf alles te produceren. Zulk een economi sche ontwikkeling had grove fouten tot gevolg en zo konden onze vijanden de Sowjet-Unie be lasteren. Zij zeiden dat we slech te raad hadden gegeven, maar in feite wat dat niet zo: Rusland had daarentegen herhaaldelijk hiervoor gewaarschuwd. Men moet als communist denken bij het oplossen van economische vraagstukken. Kleinere landen kunnen ze niet op eigen houtje oplossen. Ieder socialistisch land meet die goederen voortbrengen die het het goedkoopst en in de grootste hoeveelheden kan pro duceren. We wedijveren met de kapitalisten en deze strijd kun nen we alleen winnen indien we meer en goedkoper dan zij pro duceren en het systeem van massaproduktie gebruiken' dus Chroesjtsjef. al- De export-import bank der Amerikaanse regering heeft de regering van Perzië een lening van 10 miljoen dollar verstrekt. Deze lening zal' bijdragen tot de financiering van de aankoop in de Ver. Staten van 50 diesel- elektrische locomotieven en on derdelen ten behoeve van de Perzische staatsspoorwegen. De lening maakt deel uit van een in 1954 voor de economische ont wikkeling van Perzië beschik baar gesteld krediet van 53 mil joen dollar. De successen, welke de com munistische partij bij de verkie zingen voor de provinciale en gemeenteraden in Midden-Java heeft geboekt, hebben alle ver wachtingen van politieke waar nemers in Djakarta overtroffen. Het is nu wel zeker, dat de P.K.I. in deze dichtbevolkte, doch arme provincie de grootste partij is geworden. Zij behaalde een absolutie meerderheid in Se- marang, Solo, Salatiga, Demak Koedoes, Blora, Wonogiri, Soe- kohardjo, Karaganjar, Bojolali, Klatan en Poerwodadi, terwijl in alle districten en steden in vergelijking met 1955, toen de al gemene verkiezingen voor het parlement werden gehouden, het aantal op de communisten uitgebracthe stemmen eveneens ic crpclpp'pri De grootste verliezer is de na tionalistische partij. Volgens de jongste gegevens kregen de com munisten tweemaal zoveel stem men als de nationalisten. In sommige districten verloor de nationalistische partij veertig procent van het aantal stem men, dat zij in 1955 kreeg. Politieke waarnemers ver wachten, dat de communisti sche zege in Midden-Java door een soortgelijke overwinning zal worden gevolgd in Oost-Java, waar de volgende week de pro vinciale verkiezingen zullen wor den gehouden West-Java is het bolwerk van de sterk anti-communistische Masjumi, doch verwacht wordt dat ook daar de nationalisten, evenals de twee andere Islamie- tische partijen, de Nahdatul Ulama en de P.SJ.I., stemmen zullen verliezen als in deze pro vincie de verkiezingen zullen worden gehouden. De datum daarvoor is nog niet vastgesteld. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Djakarta klommen de communisten van de vierde naar de tweede plaats. In de buitengewesten liggen de kaarten heel anders. In Noord-Celebes werden vol gens Radio-Menado dit weeki einde ongeveer dertig arresta-» ties verricht van personen, die beschuldigd worden van onder grondse activiteit. De meeste gearresteerden waren lid van de communistische partij. In Midden-Sumatra werden sinds het aan de macht komen van de Bantengraad in decem ber j.l. reeds plaatselijke commu nistenleiders en bestuursleden van de communistische federa tie van vakverenigingen, de Sobsi, gearresteerd. Ook in Zuid-Sumatra werden de laatste tijd communisten aangehouden. Eén van de vooraanstaande leiders van de Masjumi, Isa Anshary, heeft onlangs gewaar schuwd, dat de communistische partij de grootste in geheel In donesië zal worden na de vol gende algemene verkiezingen, indien de niet-communistische en anti-communistische partijen hun passieve houding zullen doorgaan met hun onderlinge strijd inplaats van een vastbe sloten front tegen de communis ten vormen. De opmerkelijke winsten van de communistische partij van de afgelopen tijd worden be schouwd als een bewijs voor de betrouwbaarheid van deze voor spellingen. In Djakarta is de communistische partij, die een indrukwekkende en ongetwijfeld zeer kostbare campagne heeft gevoerd, gestegen van de vierde naar de tweede plaats van de ongeveer 40 partijen, die aan de verkiezingen in de Indonesische hoofdstad hebben deelgenomen. De resultaten van de verkie zingen in Djakarta waren, da.t de communisten de enige partij vormden, die meer stemmen en wel 43 procent kregen dan bij de algemene verkiezingen in september 1955. De inwoners van Djakarta stemden de vorige maand wat de grote partijen betreft bij de gemeenteraadsverkiezingen, ver geleken met de algemene verkie zingen in 1955, als volgt P.K.I. 1955 1957 (communisten) 96.351 137.313 Masjumi 200.478 154.050 Nahdatul Ulama 120.696 104.663 P.N.I. 151.733 123.955 Een ieder, die een reis door Midden- en Oost-Java maakt, komt onder de indruk van de intensiviteit van de communis tische propaganda in deze arme én overbevolkte streken. Het is niet overdreven te zeggen, dat biljetten met het hamer- en sik kelembleem om de honderd me ter zijn aangeplakt op bomen langs de gehele weg van 500 km lang tussen Banjumas op de grens van West- en Midden-Java en Soerabaja in Oost-Java. Kan toren van de partij worden zelfs aangetroffen in gehuchten met niet meer dan 700 inwoners. In deze twee provincies heeft /le communistische partij ook haar grote successen geboekt in de vorige algemene verkiezingen. Van de 39 communistische zetels de volksvertegenwoordiging in zijn er 29 uit deze provincies af komstig. Tot verbazing van politici in Djakarta, die hadden verwacht dat de P.K.I. slechts stemmen zou trekken in de industriële centra en in de grote steden en geen grote invloed zou krijgen op het platteland, werden de communisten de vierde partij in Indonesië. Sindsdien weet men dat de communistische slagzin nen, die voorspoed beloven aan iedereen, vele dorpsbewoners winnen, die gewend zijn te leven op één van de laagste gemiddel de jaarinkomens ter wereld. Bo vendien zijn zij beroofd van vele bestaansbronnen van vóór de oorlog als gevolg van de politiek der verbrande aarde der Indone sische vrijheidsstrijders, waarbij alleen al bij Jogja zes suikerfa brieken in de as werden gelegd. Voorts zijn vele koffie-, thee- en rubberondernemingen gesloten na de overdracht van de soeve reiniteit in 1949. Men weet dit dus, maar er is niet overeenkomstig gehandeld, aldus merken neutrale waarne mers in Djakarta op. Er is nog steeds tweedracht tussen de P.N.I.de Nahdatul Ulama en de Masjumi en er zijn nauwelijks aanwijzingen, dat één van deze partijen ernstig heeft getracht te concurreren met de P.K.I. bij de verkiezingspropaganda in het dicht-bevolkte gebied in de streek tussen Semarang, Jogja, Malang en Soerabaja. Het gebrek aan fondsen is on getwijfeld één der oorzaken. De communisten blijken onuitput telijke bronnen van inkomsten te hebben. Een andere reden, dikwijls geuit door leden van de P.N.I. n.l. dat de Indonesische communisten eerst Indonesiërs zijn en dan pas communisten, heeft nooit minder overtuigend geklonken dan nadat de uitsla gen van de verkiezingen in Dja karta bekend zijn geworden. De communisten hebben de wind in de zeilen gehad. Het was president Soekarno zelf, die in februari van dit jaar aandrong op opneming van communisten in een uit leden van alle par tijen bestaande kabinet, dat hij bepleitte als de enige weg om een oplossing te vinden voor de crises op velerlei gebied in In donesië. De communisten waren met de nationalisten de krach tigste verdedigers van Soekar- no's visie op de „geleide demo cratie" met inbegrip van de vor ming van een nationale raad. Een andere voor de commu nisten gunstige gebeurtenis was het bezoek van de Russische pre sident Voroshilof, die in gezel schap van president Soekarno twee maanden geleden een reis door Java maakte. De Indonesi sche tweekleur en de Russische vlag, die vrijwel gelijk is aan de partijvlag, werden over het ge hele eiland broederlijk naast el kaar gehesen. Het was voor de communisten niet moeilijk deze uiting van Indonesisch-Russi- sche vriendschap uit te buiten. In Djakarta is de vrees geuit, dat een communistische over winning in de twee grootste pro vincies van Java de kloof tussen de centrale regering en de op standige buitengewesten, in het bijzonder Midden-Sumatra, zal vergroten. Buiten Java heeft de P.K.I. slechts enkele steunpunten, zo als in de Sumatraanse oliecen tra en het ondernemingsgebied bij Medan. Communistische par tijleiders in Midden- en Zuid- Sumatra zijn gevangen genomen na de opstand in deze gebieden. De krachtige anti-communisti sche houding van de autoritei ten in deze provincies verklaart de voortdurende aanvallen van de P.K.I. tegen „de separatisten" en de „verraders van de onaf- hankelijksverklaring". Geruchten over pogingen cle samenwerking tussen de drie grote anti-communistische par tijen te herstellen, die de eerste dagen na de gemeenteraadsver kiezingen in Djakarta konden worden gehoord, zijn weer ver dwenen. En de strijd gaat ver der. De pas gekozen Egyptische nationale vergadering is maan dag voor het eerst bijeenge komen. Onder de 345 afgevaar digden, die allen president Nas ser steunen doordat er slechts één kandidatenlijst was, bevin den zich twee vrouwen. Volgens de nieuwe grondwet, die vorige maand werd aanvaard, kiest de president zijn ministers. Hij heeft voorts het recht, het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. De nieuwe nationale vergade ring komt in de plaats van het parlement, dat in 1952 tijdens de revolutie werd ontbonden. Abdel Latif Boghdadi, de mi nister van openbare werken, werd met overgrote meerderheid tot voorzitter van de vergadering gekozen. Het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen heeft aan de raad van ministers het volgende telegram gezonden: ,Het N.V.V. is ernstig veront rust door de aangekondigde ver hoging van huurprijzen, met na me van de Amsterdamse wo ningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op grond van de beschikking 1950. Evenwicht tussen huren van oude en nieu- woningen dreigt hierdoor verstoord te worden. Talloze ge zinnen hebben dure nieuwe wo ningen betrokken in de ver wachting, dat deze vrijgesteld zouden zijn van de aangekon digde huurverhoging. Deze ge zinnen dreigen in ernstige moei lijkheden te geraken. Het N.V.V. dringt met klem aan op strikte beperking van de huurverho ging voor de woningwetwonin gen gebouwd onder de steunre geling 1950 tot wat verantwoord is ten einde een evenwichtige verhouding tot de huren van oudere woningen te bewerkstelli gen". Bij het begin van de bijeen komst hadden afgevaardigden geprotesteerd tegen berichten in de Egyptische ochtendbladen, dat Baghdadi „zonder oppositie" tot voorzitter zou worden gekozen. De betrokken afgevaardigden zeiden, dat anderen zich kandi daat konden stellen. Dit deden Mohammed Rasjad el Azek ea Mahmoed Fahmy Aboe Karoera, on wie resp. één stem en zeven stemmen werden uitgebracht. Door de verkiezing van Bogh dadi is het nodig geworden, een ander te vinden voor zijn minis tersportefeuille. De Egyptische pers verwacht een kabinetsher vorming in augustus. Boghdadi, die tot voorzitter van d? vergadering werd geko zen, is de rechterhand van presi dent Nasser. Hij zal ontslag nemen uit dé drie ministersfune- ties die hij bekleedt: gemeente lijke en plattelandszaken, de na tionale plannen en herstel van Port Said, zijn ontslag zal oen onmiddellijke reorganisatie van het kabinet met zich mee bren gen. De Nederlander dr. J. Vixse- boxse is maandag bij acclama tie tot voorzitter gekozen van de V. N.-commissie voor inlichtin gen uit gebieden zonder zelfbe stuur. Hij werd voor deze functie voorgedragen door de Brit Bar ry Gidden, die verwees naar de diensten die de heer Vixseboxse de commissie in de afgelopen 3 jaar heeft bewezen en naar het werk van de heer Vixseboxse als rapporteur op de zitting van het vorig jaar. Na zijn benoeming sprak de heer Vixseboxse over de vriend schappelijke geest, waardoor de uit 14 leden bestaande commis sie gekenmerkt wordt. Deze geest kan bijdragen tot het vestigen van „betere internationale be trekkingen in de gehele wereld" aldus de heer Vixseboxse. Tot vice-voorzitter van de com missie werd bij acclamatie de vertegenwoordiger van Irak, dr Adnan Pachachi, herkozen. Op haar eerstvolgende zitting zal de commissie de economi sche en sociale ontwikkeling in behandeling nemen in landen die ongeveer 100 miljoen inwoners tellen. Onder deze gebieden fes- Volgens voorlopige cijfers hebben de overstromingen van de Gele rivier aan bijna 1000 1 -J j LC11C11. LH1UC1 UCiC gCUXCUCü .UJF meno^n 8nj^ 'uohi ^n vinden zich Cyprus, Hongkuiïg, er 3000 Jamaica, Haw&, de BeTgisclfe opgelopen. In totaal zouden een miljoen mensen door de waters nood zijn getroffen. Wat de Gele rivier zelf betreft begint het peil in de provincie Sjantoeng langzaam te dalen. Het noordelijke deel van deze provincie wordt echter nog be dreigd door de zijrivieren van de Gele rivier, die tengevolge van de zware regenval van de laat ste tijd sterk gezwollen zijn. Dank zij de snelle hulp van de zijde van de centrale en provin ciale autoriteiten en het wegvoe ren van de bevolking uit het ge troffen gebied heeft men een groter verlies aan mensenlevens kunnen voorkomen. De over stromingen worden de hevigste van de laatste 50 jaar in dit ge bied genoemd. De materiële schade is aanzienlijk. Kongo, Nederlands nea en Aden. Nieuw-Gui- Het aantal slachtoffers van de ontsporing van de trein Nice Parijs bij Bollene-la-Croisière is maandagochtend tot 22 gestegen, doordat twee der gewonden, een Belgische en een Franse vrouw in een ziekenhuis te Marseille overleden zijn. De News Chronicle heeft een vraaggesprek gepubliceerd met de Nederlandse schilder Ber nard van Vlijmen, die koningin Elizabeth schildert, zonder haar ooit te bezoeken. Hij zond iemand naar het hof om te in formeren naar de juiste kleur van haar ogen, haren enz., op welke vragen Van Vlijmen schriftelijk antwoord kreeg. Eni ge tijd later liet de vorstin de Nederlandse ambassadeur naar haar portret vragen. De Neder landse Kamer van Koophandel in Londen kocht het schilderij en bood het de koningin aan. De voorzitter van de Egypti sche staatsorganisatie voor eco nomische- zaken, Hassan Ibra him, heeft bekend gemaakt, dat bijzonderheden van een nieuw project, goedgekeurd door presi dent Nasser, voor het aanleggen van een oliebuisleiding, langs het Suezkanaal aan Aristotle Onassis zijn gezonden. Een week geleden maakte Ibrahim bekend, dat het plan van Onassis inzake het aanleg gen van een buisleiding langs de westelijke oever van het kanaal was verworpen, daar Egypte be zwaar had tegen bepaalde finan ciële aspecten van het plan. Het opdringen van een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden had tot gevolg, dat de wind bij ons naar het noord-westen draaide en in kracht toenam. In de lucht, die over de Noordzee werd aange voerd, ontwikkelden zich vooral in het- binnenland buien, die hier en daar van onweer verge zeld gingen. Aangezien de zonni ge perioden niet van lange duur waren, werden in ons land geen maximumtemperaturen van meer dan 20 graden bereikt. In Scandinavië daarentegen wer den middagtemperaturen van 25 graden en meer gemeten. In ver band met de heersende lucht drukverdeling breidt zich deze warme lucht niet naar onze om geving uit. Boven de Ierse Zee bevindt zich een frontale sto ring, die zich in de richting van het Kanaal beweegt, waardoor de wind geleidelijk in kracht af neemt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. OPKLARINGEN. Opklaringen en op 5e meeste plaatsen droog weer. Matige wes telijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hoge re. WOENSDAG 24 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VJB. 11.25 OAO 0.50 nan. 11.32 12.07 12.47 12.57 ZON MAAN op onder op onder Juli. 23 4.50 20.46 1.04 17.18 24 4.51 20.45 1.55 18.15 25 4.53 20.43 2.57 19.04 26 4.54 20.42 4.09 19.46

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1