Uit de Provincie DIEFSTAL?! De koffieverkoop in textielzaken 'ZevlAiegels TERNEUZEN 'AXEL. AARDENBURG. BIERVLIET. SAS VAN GENT. OOSTBURG Nog een afkeuring van actie textielhandelaren De buurt speelt een rol ZUIDZANDE CXv er VLISSINGEN ZAAMSLAG AGENDA DE WERKGELEGENHEID IN CANADA Geen pleizier Voor tonnen besteld In Utrecht MULO-EXAMENS. Op de laatste dag van de te Goes gehouden Mulo-examens slaagden voor het A-diploma A. W. Janse te Terneuzen en de dames M. Verschelling te Ter- neuzen en H. M. de Hulster te Aardenburg. NIEUW DORPSHUIS VOOR NIEUWERKERK GEOPEND De Commissaris van de Ko ningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft vrijdagmiddag jl. in de gemeen te Nieuwerkerk in het voormalig rampgebied Schouwen-Duive- land een dorpshuis geopend, dat tot stand is gekomen dank zij een aantal royale giften, onder meer van het Rijk, de gemeente Amsterdam en de provinciale «verheid. Burgemeester A. A. van Eeten -ran Nieuwerkerk, hield in het nieuwe gebouw, dat modern is ingericht, een korte begroetings toespraak, waarin hij herinner de aan de laatste avond, die in het verenigingsgebouw van de gemeente werd gehouden vóór de ramp. Van de toen aanwezige belang stellenden moeten we er nu he iaas een aantal missen, hetgeen fins met weemoed stemt, aldus spreker. Dankbaar kunnen we echter zijn, dat we thans in juli 1957 weer een nieuw gebouw in gebruik kunnen nemen. Jhr. mr. de Casembroot merk- re op, dat Nieuwerkerk de enige gemeente was, die vóór de ramp de beschikking had over een verenigingsgebouw. Waarschijn lijk is dit ook de aanleiding ge weest, dat nu bij de nieuwbouw ran zovele zijden medewerking is verkregen. „Ik hoop, dat u in tie goede verwachtingen, die u i-en opzichte van de exploitatie van het gebouw heeft, niet te leurgesteld zult worden", aldus besloot hij. Talrijke personen complimen teerden hierna nog het gemeen tebestuur, waarbij verschillende radeaux werden aangeboden. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het di ploma „Gemeentelijk deurwaar der de heer J. A. van Cleemput- ise. buiten-ambtenaar der gemeen te' Terneuzen. Mulo-examen. Bij het zaterdag te Bergen op ■Swan gehouden Mulo-examen daagden voor het A-diploma en bet Middenstandsdiploma A. An- theunis en R. Heijens, beiden te Axel, K. de Rijcke te Hengstdijk, ;SL Frusch te Sas van Gent, B. 3racke en mej. G. van Damme t* Terneuzen, allen leerlingen wan de R. K, Ulo-school alhier. flengelconcours „O. N. I." Het bestuur van „Ontspanning na Inspanning" organiseerde 3.1. zaterdag op de leiding een hen- gelwedstrijd voor senioren en ju nioren. De deelname was niet groot en de vangst erg pover. Door het bestuur en de handel drijvende middenstand waren zeer nuttige prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag was: Senioren: le pr. J. de Lege 57 pnt.; 2e pr. J. E. Federman 37 p.; 3e pr. W. Penne 35 p.; 4e pr. A. A. Hamelink 3 p.; 5e pr. D. de Rijke 2 p.; 6e pr. J. Meeusen p.; 7e pr. G. den Engelsman 1 p.; Ze, 9e en 10e pr. resp. J. Allaart, A. Geensen en J. Hamelink, al- Jen 0 p. Junioren: le pr. J. Wisse 38 p.; 2e pr. L. M. Dallinga 2 p.; 3e pr. J Verlinde 1 P-: 4e pr. J. van *Hel 1 p.; 5e, 6e en 7e pr. resp. F. ran Poelje, J. van Doorn en C. Eeckhout, allen 0 p. Uitstapje leerlingen Open bare School. De leerlingen van de laagste drie klassen van de openbare school maakten vrijdag een uit stapje naar Cadzand. In twee vol te bussen arriveerden de kinde ren onder leiding van het onder wijzend personeel en leden van jfe ouder-commissie in de voor middag bij de duinen en heb ben zich zoals te verwachten was aan het strand goed geamuseerd Het weer hield zich goed, maar tegen de tijd dat de terugtocht aanvaard zou worden, moesten allen een goed heenkomen zoeken voor een plensbui. Garage „Cito" opent model bedrijfspand. „Een pand, waarvan ik ge droomd heb..." zeide de heer P. Esselbrugge, een der firmanten van het garagebedrijf „Cito", in zijn dankwoord bij de opening van het nieuwe bedrijfspand aan de Buitenweg, waarin voorheen de vlasspinnerij gevestigd was. Er heerste zaterdagmiddag een aeer grote drukte aan de Buiten weg door het bezoek van zeer vele belangstellenden, betrokken ëq het automobielbedrijf. Er was dan ook op dit gebied heel wat Ie bewonderen. De D. A. F. ex poseerde de nieuwste modellen bedrijfsauto's, opleggers en aan hangwagens en verder stonden tentoongesteld de modernste luxe personenauto's van Studebaker, Mercedes, Hillman, enz. Het zeer moderne bedrijfspand was herschapen in een ware feestzaal en de zeer vele fraaie bloemenmanden, gezonden door zakenrelaties, vrienden enz., ver hoogden in hoge mate de feeste lijke sfeer. In dit grote bedrijfs pand, waar de gebroeders Essel- nrogge trots op kunnen zijn en waar zeer zeker een grote service an de clientèle gegeven zal kun KMi worden. De heer J. van Drongelen uit Terneuzen riep namens de firma Esselbrugge de aanwezigen een hartelijk welkom toe waarna hij dr. W. A. V. van Doorne verzocht de officiële opening van het be drijf te willen verrichten. Dr. Van Doorne zeide, dat hij met genoegen aan de uitnodiging om dit bedrijfspand te willen openen, gehoor had willen geven daar de zakenrelaties tussen de „Cito" en de „D. A. F." reeds tal van jaren bestaan en het was steeds prettig te ervaren met welk een geestdrift en energie hier een bedrijf is opgebouwd, dat, na de kinderziekten te heb ben overwonnen, thans zich heeft kunnen vestigen in een modern pand, dat er zijn mag. Dr. Van Doorne schetste de groei van het autopark in Neder land en zeide dat in deze sector nog vele mogelijkheden zijn weg gelegd. Sinds 1950 is het aantal vrachtwagens in Nederland ver meerderd met 40.000 en bedraagt thans 110.000. Wanneer echter dit aantal vergeleken wordt met de bevolking, dan is er nog een flinke achterstand, niet alleen met Amerika, maar ook met het naburige België. De D. A. F. streeft er steeds naar om door het voortdurend vervolmaken van haar nieuwste producten in de bestaande be hoefte te voorzien, daarbij de prac- tijk van het wegvervoer nauw lettend gadeslaand. De direc tie van een fabriek kan dit alle maal nastreven, maar het D.A.F.- bedrijf zou niet zijn, wat het is geworden, als de dealers in de verschillende landen niet achter haar stonden, waardoor een har monisch geheel wordt verkregen. Spreker besloot met de gebroe ders Esselbrugge geluk te wen sen met hun nieuw bedrijfspand en verklaarde dit voor geopend. Burgemeester Van Oeveren schetste de ontwikkeling van de garage „Cito'. Begonnen met een armzalig taxi'tje is deze gegroeid tot dit grote moderne bedrijf. De „Cito" was eigenlijk altijd te klein en steeds was de straat een ver lengstuk van het bedrijf. Het ge meentebestuur moest zodoende nogal eens „net doen" of het boos was, maar zij zag dit toch aan als een symptoom van groei. Mocht dit pand ook weer te klein worden, hetgeen gehoopt wordt, dan zijn hier meer moge lijkheden om uit te breiden door landaankoop. Spr. besloot met de gebroeders Esselbrugge met hun bedrijf het allerbeste toe te wensen. De heer E. Manson, sprekend namens het Internationaal Auto bedrijf in Den Haag, bracht ook de beste wensen over, evenals ir. C. A. L. Horstmann, voorzit ter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuws- Vlaanderen, die zijn vreugde uit sprak over de totstandkoming van dit bedrijf. Zeeuws-Vlaande- ren moge een vergeten gebied zijn en er mogen voor ons, om opgenomen te worden in het Nederlands wegsverkeer, grote moeilijkheden zijn door de veren en de sjeehte wegen naar de overvolle Antwerpse tunnel, tocb weten de bedrijven zich te ont plooien. De dichtheid van het wagenpark in Zeeuws-Vlaanderen groeit harder dan in overig Ne derland. Dit danken wij mede aan mensen met energie en durf, zo als de gebroeders Esselbrugge. De heer J. v. d. Berg uit Den Haag bood zijn gelukwensen aan namens „Shell Nederland, en de heer Kerckhaert, sprekende na mens de B. O.V. A.G., wenste het garagebedrijf „Cito" veel sue ces toe „als ge zo af en toe maar eens wat voor ons overlaat," zo besloot spreker zijn sympathiek en geestig speechje. Nadat het oudste lid van het personeel, de heer Dellaert, de gelukwensen van het personeel had aangeboden en zijn blijdschap over de moderne cantine had uit gesproken, betrad als laatste de jongste firmant van „Cito", n.l. „Pieter", zoals alle sprekers hem genoemd hadden, het spreekge stoelte en dankte allen voor de vele goede wensen het bedrijf ge wijd. „Van dit pand heb ik ge droomd,' aldus de heer Esselbrug ge en het is eigenlijk zó, dat wij dit resultaat niet verkregen heb ben door onze rijkdom, maar van armoe. Ons bedrijf, aldus spr., een dertig jaar oud, was ondanks de verbouwingen in de Prins Hendrikstraat, daar niet meer uit te oefenen. In dit mo derne pand zullen wij onze cliën- tèle een nog betere service kun nen bieden. Als dit er toe zal leiden, dat inderdaad dit pand weer te klein zou worden, hopen wij de belendende grond er aan te kunnen toevoegen. Na de nu volgende receptie in het bedrijfspand, werd' door de aanwezigen een bezoek gebracht aan de in de zeer grote hal opge stelde personen- en bedrijfsauto's van de allernieuwste modellen, die een lust zijn om te zien. Gemeenteraad. De agenda van de heden te hou den gemeenteraad vermeldt o.m. een ontslag-aanvrage van J. Sim pelaar als klokluider, een ver zoek van het R. K. schoolbestuur te Eede om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van schoolbanken of tafeltjes en een voorstel van B. en W. om de huurverhoging van 25 niet toe te passen ten aanzien van de houten noodwoningen. Schoolreis. De hoogste klassen van de openbare lagere school A. te Bier vliet maakten o.l.v. het hoofd der school, de heer M. Maas, een schoolreisje naar Den Haag. Via Perkpolder ging het Bra bant in, waar in Bergen op Zoom de eerste rust plaats vond. Via de tunnel in Rotterdam ging het naar Den Haag, waar eerst een bezoek werd gebracht aan pa norama Mesdag. Van Madurodam genoten de jongens en meisjes. Hierna wer den het Binnenhof en de gebou wen der Eerste en Tweede Ea rned bezichtigd. Dit alles maak te op de Biervlietse jeugd een diepe indruk. Gewinkeld werd er tenslotte in één van de grote wa. renhuizen, waar de laatste zak centen in knikkers, ballen en ca deautjes voor vader en moeder werden omgezet. Zingend werd de bus weer op gezocht en in vlot tempo ging het weer naar de boot te Perkpolder. Te ongeveer elf uur waren de kinderen weer thuis, genoten van een uiterst prettige school reis. leid te zijn door de vice-voorzitter van het gewest, de heer J. J. Leenhouts. Tijdens de rondvraag ontstond een discussie over vraagstukken als woningnood, en bestedingsbe perking, welke interessant, doch niet bevredigend was. Sas van Gent in de aether. Zaterdagmiddag zond de VARA in zijn streekuitzending een pro gramma uit gewijd aan Sas van Gent. De regie van deze uitzen ding berustte bij de Sassenaar W. de Groff. Allereerst kwam burgemeester Den Boer aan het woord in een vraaggesprek met de verslagge ver; daarna bracht men een be zoek aan de Spiegelglasfabriek waarbij ir. C. A. L. Horstmann de nodige commentaar en uitleg verschafte. Tot slot van de uitzending speelde de harmonie „De Verenig de Vrienden'' één van haar be kende marsen. Over veertien dagen volgt liet slot van deze uitzending. Rijvvielralley. Eevenals vorig jaar organiseer de de Sasse Ambtenaren Sport vereniging S.A.S. in samenwer- kincr met de personeelsverenigin gen C.B.S., O.N.A. en S.V.G. we derom 'n rijwieloriëntatierit over een afstand van 11 km. De rit werd verreden op zater dag jl. Aan de start verschenen 30 deelnemers, onderverdeeld in 15 équipes. Er moest behoorlijk geknobbeld worden om de rit tot een behoor lijk einde te brengen, vooral bij de vernuftig opgestelde tijdcon- trolepost vonden verschillende deelnemers hun Waterloo. De wisselbeker beschikbaar ge steld door de bierbrouwerij Van Waes-Boodts voor die personeels vereniging welke met de 2 beste geklasseerde koppels uit de strijd kwam, werd gewonnen door S.A.S. met de équipes: Spring in 't VeldVan 'tHoff en v. d. Berg Bogte. De einduitslag luidde als volgt: 1. Spring in 't Veldv. 't Hof, 21 straf punten; 2. v. d. Berg Bogte, 25 str.pnt.; 3. Van Aver- maete en echtgenote, 67% str. pnt.; 4. SchoonisR. Feyen, 113 str.pnt.; 5. KieboomKalle, 147 str.pnt; 6. W. de Groffmej. De Masier, 184 str.pnt.; 7. Renique —De Clerq, 187 str.pnt; 8. Bo- gaertAltena, 197 str.pnt.; 9. v. .d AbeeleKox, 206 str.pnt; 10. W. Fermontmej. Peters, 208 str.pnt.; 11. J. DonzeW. Tem merman, 218 str.pnt.; 12. Diele- manMonteau, 222 str.pnt. schot van de bij een auto-onge luk omgekomen 26-jarige F. Overdulve, dat uit Duitsland naar de ouderlijke woning van het slachtoffer in de Terneuzense- straat was overgebracht. Bij de rouwstoet sloten zich vele ingezetenen aan, die de over ledene van nabij hadden gekend. Zieer vele kransen dekten de baar. Nadat het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde was toe vertrouwd, las de eerw. heer Heijboer een gedeelte uit Romei nen 8: „Wat zullen wij zeggen?". Wijzende op het steeds toene mend snelverkeer, dat dagelijks slachtoffers eist, is thans het nog veelbelovend jeugdig leven van een oud-ingezetene plotseling af gebroken. Bij al die smart en rouw moge men bedenken dat het graf niet het laatste woord heeft. In dit geloof moge de zo zwaar getrof fen familie troost en kracht vin den om de smart te dragen die haar zo diep getroffen heeft. De heer Heijboer eindigde met de woorden van Gez. 53 2: Op uw woord, o Leven van ons [leven werpen wij het doodskleed af waarna hij het Onze Vader uit sprak. Een zwager van de overledene, P.v.tLA. kader vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde te Oostburg het West Zeeuws- Vlaamse kader van de P.v.d.A. ter bespreking van de door het partijbestuur ontworpen actie plan voor de komende winter. Hierin nemen de komende ver kiezingen voor gemeenteraden en Prov. Staten vanzelfsprekend een grote plaats in. Het actieplan werd toegelicht door de gewestelijke secretaris van de P.v.d.A., de heer A. J. Be renpas uit Middelburg, na inge- „Wij kunnen het niet aan". Dit zakjes koffie verkochten, maar er zijn er ook, die de koffieaffaire vertelde zaterdagmorgen om elf uur een lid van de „Mitex", de federatie van middenstandsorga nisaties in de textieldetailhandel, het centrale punt bij de bevoorra ding van textielwinkeliers met koffie. in deze uitverkoopdrukte'" teveel rompslomp vinden. De Algemene Nederlandse Kruideniersbond heeft zich aan de zijde gesteld van het Neder- Binnen een uur na de opening iands Verbond van Middenstands van de zaken begonnen de win- j verenigingen inzake de actie van keiiers uit alle delen van het land he detailhandel in textiel die kof- fie tegen inkooosprijs aan de te bellen om nieuwe voorraden'^ wU verko^_ Dit zou koffie, zó snel waren zij uitver- een maatregel zijn tegen de Ieve- koeht. De actie is echter nog ring van textielwaren door krui niet in volle omvang begonnen. I deniers aan hun klanten. I Het hoofdbestuur van de A.N. Omdat men circa loOO winkeliers g keurt iedere actie van een over het gehele land nog groep middenstanders, die ten niet heeft kunnen bevoorraden. Het A.N.P. heeft zaterdagmor gen een aantal winkeliers in di verse wijken van Amsterdam naar hun bevindingen gevraagd. Een firma in het „dure zuid" had de verkoop niet aangedurfd, uit angst, dat zij zich bij haar die zij mocht ontvangen en de laatste eer aan de overledene be wezen. Ringrijderij. Teneinde de belangstelling voor de ringrijderij met paarden weer te doen ooleven, heeft het be stuur van de plaatselijke ring- rijdersvereniging besloten dit jaar de de wedstrijden om het kampioenschap niet meer te hou den 00 de kermis-maandag, doch op 2 zaterdag-middagen. A.s. za terdag wordt de eerste wedstrijd gehouden. Na afloop hiervan zal door de koninkl. muziekvereni ging „Veronica" een concert op de kiosk worden gegeven. (Advertentie.) Over de week eindigende op zaterdag 20 juli 1957 werden de meeste spaarkaarten ingeleverd door mevrouw van BREDA VRIESMAN, Herengracht 11 te Terneuzen. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 °/o gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. Veel orders bij „De Schelde" voor tandwielkasten. Voornamelijk tengevolge van de vele bouworders voor tankers van 65.000 ton en meer, hebben tal van werven in de eerste maan den van 1957 orders geplaatst bij de N. V. Koninkl. Maatschappij „De Schelde" voor tandwielkas ten. Niet alleen binnenlandse wer ven, maar ook Duitse en zelfs Amerikaanse reders bestellen tandwielkasten bij „De Schelde." Op 31 december waren er 18 in opdracht, sindsdien werden er 22 bijbesteld, met een gezamen lijk vermogen van 322.500 apk. De kleinste kast hiervan brengt 6.000 apk over, de grootste 19.000 apk. De meeste nieuwe kasten liggen in de buurt van 15.000 apk. De levering van de tand wielkasten moet gebeuren in de jaren 1958 t/m 1961. De destijds in de tandwielfabriek gedane in vesteringen waren gegrond op de verwachtingen van de directie, dat de bouw van steeds grotere tankers de stoomvoorstuwing weer extra in de belangstelling zal brengen. Teraardebestelling. Zaterdagmiddag werd op de algemene begraafplaats alhier ter aardebesteld 't stoffelijk over- MAANDAG 22 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Swan". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De vluchteling van „Gua- tura". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Oorlog en vrede". DINSDAG 23 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Swan". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Markt, 7.30 uur: Concert door het muziekkorps van het Leger des Heils; bij ongunstig weer in het Jeugdgebouw in de Kerkhoflaan. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Oorlog en vrede". dankte namens de familie voor de klanten „belachelijk zou maken treffende blijken van deelneming en c'e klandizie zou verhezen. Maar in een filiaal van deze fir ma dicht bij een volksbuurt werd wel koffie verkocht en volgens de chef „prima". Vooral de dure soort vond hier veel aftrek en in enige uren waren al 20 koffie- klanten geholpen, waarvan de meeste ook textiel kochten. Had de winkelier in het „dure zuid" het dus niet aangedurfd om koffie te verkopen uit angst klanten te verliezen, hetzelfde ar gument gebruikte een textielhan delaar op de Haarlemmerdijk in een typische volksbuurt. „Ik heb veel kleine kruideniers onder mijn klanten en wil hun klandizie niet verliezen. Er is overigens hier niet veel belang stelling voor de koffieverkoop, ofschoon ik om solidair te zijn die verkoop wel heb aange kondigd en de koffie op een op vallende plaats heb geëtaleerd. Maar ik verkoop liever textiel dan koffie, waaraan niets te ver dienen is". In een andere volksbuurt was de ervaring weer anders, name lijk in de Dapperstraat. Deze winkelier had al veel klanten ge had, die over het algemeen be halve koffie ook textielgoederen kochten. Hier waren klanten ge weest, die tien pond koffie tege lijk namen In de drukste winkelstraat van de hoofdstad, de Kalverstraat, had een zaak in een uur tijd 15 koffieklanten te verwerken ge kregen. „Ik wilde dat we net zo veel textiel verkochten als kof fie". was het commentaar van een lid van deze firma. Sommige klanten kochten bij hun koffie ook textiel, maar de meesten hadden toch alleen belangstelling voor het zakje „troost". doei heeft een andere groep mid denstanders schade te berokke nen op morele gronden af. Het toont zich wel voorstander van vrije concurrentie, doch alleen, indien dit kan leiden tot verla ging van de prijs van het levens middelenpakket, en aldus in het belang van het Nederlandse volk geschiedt. KOFFIE IN TEXTIELZAKEN. Behalve in een groot aantal textielzaken werd er zaterdag ook in een 30-tal zaken in huis houdelijke artikelen en speel goederen koffie verkocht. Ook hier bleek er voor de koffie be langstelling te bestaan. Door en kele zaken werden reeds nabe stellingen gedaan. Vele zaken zijn bij het bestellen van de kof fie voorzichtig te werk gegaan. Zij sloegen niet te veel in, in af wachting van de reactie bij het publiek. In enkele zaken raakte men tengevolge daarvan spoedig door Üe geringe voorraad heen. Naar A.N.P. verneemt zullen een aantal zaken in de loop van de volgende week weer van kof fie worden voorzien. Ten behoe ve daarvan zou in Den Haag nog voldoende voorraad aanwezig zijn. De arbeidsraad van Toron to en omgeving heeft een ver klaring uitgegeven die bestemd is voor publikatie in de buiten lands pers. „Wij geloven", aldus deze ver klaring, „dat het zeer belangrijk is voor immigranten uit de Euro pese landen te beseffen, dat de weersomstandigheden een grote invloed hebben on de werkgele genheid in Canada. In de winter maanden zal de werkloosheid snel toenemen en ongeschoolde en halfgeschoolde arbeiders en bouwvakarbeiders zullen niet te plaatsen zijn. De toestand op het gebied van de huisvesting is bij na hopeloos. De toekomstige im migrant moet er op voorbereid zijn dat hij een groot deel van zijn inkomsten aan onderdak zal moeten besteden, als hij dat ten minste kan vinden en als hij er in slaagt een betrekking te be machtigen. AARDAPPELREGELING OOGST 1957. Het overleg, door het Land bouwschap met de Overheid ge voerd, met de aardappelmeelin- dustrie en met de pootaardappel- handel omtrent prijsregelingen bij aardappelen heeft ertoe ge leid dat voor fabrieks- en poot- aardappelen garantieprijzen zijn vastgesteld, terwijl over het ni veau van de minimum-garantie voor consumptie-aardappelen nog geen overeenstemming is verkre gen. Na overleg tussen de minister, het Landbouwschap en de aard- appelmeelindustrie is de garantie van fabrieksaardappelen vastge steld op 6,85 per 100 kg en geldt voor een te verwerken kwantum van 17 miljoen hl fa brieksaardappelen In tegenstelling tot het vorig jaar deelt thans de landbouw enigermate in het risico of een van tevoren in alle redelijkheid vastgestelde verwachtingsprijs in werkelijkheid al of niet zal wor den gehaald of overschreden. De voorstellen van het Land bouwschap inzake de aardappel regeling zijn door de Overheid nog niet aanvaard. Wel wordt het uitvoerbaar geacht voor een drietal rassengroepen, zoals voor- Over het algemeen hebben de textielwinkeliers geen plezier in deze actie. „Het is jammer dat het zo moet gaan. Deze kwestie had onderling geregeld moeten worden", zo zei een hunner. De Mitex heeft nog geen over zicht van het totale bedrag waar- esteid, verschillende minimum- aarTkoffie"is testlfd* Maï'zeker garantieprijzen te doen gelden. Koine is Desieia. Maar zexer Omtrent de hoogte van de ga- is dat dit bedrag enkele honderd duizenden guldens groot is. rantieprijzen voor gesorteerde aardappelen bestaat evenwel nog Ir. Flor. Hoort g^11 overeenstemming, in i^en 1 laag Landbouwschap heeft voor- Voor de verkoop van koffie te- gesteld deze te baseren op 75 van de kostprijs; de Overheid is gen inkooprijs in een aantal tex tielzaken en zaken in huishoude lijke artikelen bestond zaterdag morgen in 's-Gravenhage in het algemeen grote belangstelling. Er waren zelfs zaken, die na en kele uren geen koffie meer aan te bieden hadden. Zo vertelde een der winkeliers, dat er voor de verkoop van koffie van mening dat de regeling er niet toe mag leiden, dat zand- aardappelen aan hun natuurlijke bestemming, n.l. vervoedering op eigen bedrijf, zouden worden ont trokken. Het overleg hierover is nog gaande. Ten aanzien van pootaardappe- len heeft het bestuur van het overweldigende belangstelling be- Landbouwschap nu besloten tot stond. Om kwart voor negen whs een areaalheffing van 130 per Door J. FLETCHER 79) (Nadruk verboden.) „Met andere woordenU vormde een vereniging om te stelen en wel speciaal in de hui zen van de Engelse groten Prachtig! Maar gaat u verder het interesseert mij in hevige mate." „Het is inderdaad een onder werp, dat interesse afdwingt", vervolgde de doctor. „Ik verheug me erover, dat u dat begrijpt. Ik zou willen, dat de omstandighe den u bij ons hadden gebracht, om u aan te sluitenMaar eh wat is dat in mijn tuin?" Jimmie keek, evenals de dok ter, naar buiten en zag, dat eni ge mannen waren verschenen. Zij droegen werkkleren, blauwe kielen en vuile broeken; zij had den werktuigen bij zichéén van hen duwde een handwagen, waarop materiaal lag. En plotse ling herkende Jimmie tot zijn grote verbazing onder hen het gezicht van.. Nicholson Packe. HOOFDSTUK XXXV. De Post en Telegrafie. Het kostte Jimmie ontzaglijk veel moeite niet in jubelen uit te breken, toen hij Packe zag. Ondanks de gemoedelijkheid, nuwen ten zeerste gespannen. Want het was hem onder het verhaal duidelijk geworden, dat hij te doen had of met 'n idioot of met een van de meest be gaafde misdadigers, die de we reld kent. Maar wat kwam Ni cholson Packe hier doen wat? Natuurlijk hen bevrijden uit die netelige positiemaar hoe kon hij hier binnendringen? Doctor Frobenius was voor het raam gaan staan, om te kijken, wat de mannen van plan waren. Daardoor kon Jimmie, zonder veel te veel op te vallen, Packe rustig bekijken. De romanschrij ver was gekleed in een met olie besmeurd werkpakHij had een oude pet zó ver over zijn hoofd getrokken, dat een duide lijke herkenning van zijn spre kendste trekken onmogelijk was Hij hield een vuile pijp in de mond en had zich zeker in geen twee dagen geschoren. Zijn ge zellen waren allen stevige kerels, bijna athleten. Packe had zijn mannetjes om hen te bevrijden waarvoor zou hij anders geko men zijn? zeer goed gekozen. Doctor Frobenius wierp plot seling het raam open. „Wat moet dat betekenen?" riep hij uit. „Een heel leger waarmee hij doctor Frobenius I werklieden, voorzien van gereed- had aangehoord, waren zijn ze-1 schappen en materiaal. Wat wensen jullie, mannen? Ik heb u niet besteld!" Eén der mannen kwam naar voren, nam zijn et af en zei: „Post en Telegrafie, meneer. Reparatie meneer wij komen uw installatie nakijken. We zul len eerst buiten alles nakijken, meneer." „Dat wil zeggen, dat je dade lijk binnen komt", merkte de doctor op. „Zo zo! moet u spoedig in mijn studeervertrek zijn? Ik ben zeer bezet!" „Geen haast, meneer. We zul len het u tijdig laten weten, me neer we hebben tijd genoeg we zullen eerst eens rondkij ken, meneer!" Doctor Frobenius sloot het venster en maakte een hatelijke opmerking aan het adres der werklieden. Hij ging weer zitten en nam een snuifje. „Nu waar waren wij ook weer gebleven?" zei hij over zijn voorhoofd wrijvend. „Ik heb zo veel dingen om aan te denken en" hij wendde zich op eens om en keek naar Scraye, „eh onze vriend schijnt niet zo vlug tot zijn positieven te ko men als ik wenste ik wens over de financiële kwestie met hem te praten." Scraye, die hoorde, dat 't over hem ging, hief het hoofd op en keek naar doctor Frobenius. „Ik ben in orde", mompelde hij. „Hoorde wat u zei. Groot belang ik wil mijn woord geven. Dat wil ook Tric- kett daar ben ik zeker van!" „U zoudt beter over het geld met mij kunnen praten", zei Jimmie, vluchtig een blik naar Scraye wendend. „Lord Scraye ha in plaats van 150, zoals oor spronkelijk voorgesteld), terwijl de exportheffing zal worden ver hoogd tot 75 cents per 100 kg. De inkomsten uit deze heffingen zijn zaak stampvol. Om half tien was hij door de eerste soort kof fie heen. Een uur later was ook de tweede kwaliteit koffie uitver kocht. Ook van tal van andere is niet eh in staat om het winkeliers vernam het A.N.P., 1 strekken tot financiering van"de te doen nog niet." dat er zaterdagmorgen na de ope-overnameregeling, de reductiere- Scraye keek weer op. ining van de zaken, onmiddellijk geling en de pootaardappelpropa- „Ik ben er toe in staat", zei behoorlijk werd verkocht. Naar ganda in het buitenland, hij. „Ik ben in orde ik voeL schatting doen in Den Haag en-1 Het is mogelijk gebleken, de me goed. Ik kan in elk geval een kele honderden zaken in textiel Stopa-prijzen voor oogst 1967 het chèque tekenen heb grootte bankrekening." Hij lachte dwaas en trok een gezicht tegen Jimmie, die door dit optreden meer en meer in de war werd gebracht. Scraye haai de een chèque-boek uit zijn zak. „Hoeveel?" vroeg hij aan de doctor. „Wil alles betalen wat redelijk is. Leven en vrijheid onbetaalbare dingen, eh? Hoe veel? Zal een chèque schrijven." „U moet hem toch wel iets heel bijzonders gegeven hebben, om hem zo te maken, zei Jim mie. Hij is niet in staat iets te doen. Praat met mij laat hem met rust. Doe dat chèque-boek weg en houd je kalm!" zei hij boos tegen Scraye. „Houd op." Scraye protesteerde zwak. Jim mie, die er zeker van was, dat er spoedig iets zou gebeuren, duwde hem zonder plichtpleging in z'n stoel en wendde zich weer tot de doctor. „Zeg mij wat u wilt! Ik zal kijken of het aannemelijk is. Maar op de allereerste plaats wil ik iets wetenWat gebeurt er met de gestolen voorwerpen, die ik in Parijs vond? Bijv. het kruis van lord Scraye? wordt dat teruggegeven?" „We geven nooit iets terug", antwoordde doctor Frobenius. „Absoluut nietHet komt niet overeen met de macht der ver eniging, om iets terug te geven, wat zij eenmaal heeft genomen." (Wordt vervolgd.) en huishoudelijke artikelen aan karakter te geven van vaste mi- de actie mee. Zij zijn nog niet al- 1 nimum garantieprijzen waarop, le bevoorraad, zodat er vele win-Ook bij grote overschotten, geen keiiers hun klanten moesten te- kortingen meer zullen worden leurstellen. toegepast. Er is thans derhalve Ook zijn er tal van zaken, die een vaste bodem in de pootaard- niet bij de vakorganisaties zijn 1 appelmarkt, aangesloten en dus geen koffie kunnen krijgen. Zij moesten vele klanten teleurstellen; datzelfde is het geval bij de winkels, die niet aan de actie meedoen. DE VLASHANDEL NAAR BELGIË. De Nederlandse export van vlas naar België zal voortaan niet In Rotterdam 1 meer centraal geschieden zo deelt 1 het Landbouwschap mede. Deze De voorlopige indruk in Rotter-1 rt d tot nu toe het ka. dam is, dat daar van enige am- 1 ra£ter van >n „centrale export," mo om aan deze actie mee te doen niets is gebleken. De tex tielhandel te Rotterdam voelt er naar het schijnt niets voor en het publiek is met deze actie zo goed als niet bekend. De textielhandel wenst zich geheel op eigen ter rein te houden. De belangstelling is in Utrecht bijzonder groot. De federatie van de bij de mid denstandsorganisaties aangeslo ten textielbonden, die voor de be voorrading van de koffie zorg draagt, heeft tal van Utrechtse winkeliers nog niet voldoende kunnen afleveren, gezien de gro te vraag. De koffie van 2,18 en 1,72 per half pond wordt in Utrecht res. voor 1,60 en 1,30 verkocht. Er waren winkeliers die zater dagochtend reeds meer dan 100 1 vergroot. omdat de administratie geheel liep over de „Vereniging van Ne derlandse Strovlashandelaren en Exporteurs" (voorheen Nevlex), terwijl de import in België werd geregeld door het Algemeen Belgisch Vlasvenbond (A. B. V.). De meerderheid van de expor teurs wenst thans echter haar geldzaken zelfstandig af te wik kelen. De vereniging ziet in hier mede geen kans meer een cen trale export te organiseren. Bovendien zijn ook in België verscheidene vlassers niet meer bereid met het A. B. V. in zee te gaan. Het Landbouwschap betreurt deze gang van zaken, omdat door de vele mogelijkheden waarop men thans zijn Vlas kan verko pen de kans op moeilijkheden bij de afwikkeling van transacties is

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2