De good will-missievan Harry Morgan Wel of geen Aziatische griep in Nederland? Russisch blad over Euromarkt de De kwestie-Cyprus Wat brengt de radio? DIEFSTAL?! Schadevergoeding aan huurders van bedrijfspanden bij onteigening LOOP DER BEVOLKING TWEEDE BLAD Woensdag 17 juli 1957 12e jaargang no. 4116 AMERIKAANSE SENATOR WIL CONTROLE OP WAPENHANDEL IN MIDDEN-OOSTEN DE STRIJD TEGEN INFLATIE IN ENGELAND Het binnenlands verbruik van voedings- en genot middelen DE VERSPREIDING VAN DE AZIATISCHE GRIEP NA DE ONTPLOFFING IN DE CENTRALE TE LAGHOEAT VERMISTE BUS MET RADIO-ACTIEVE AFVAL GEVONDEN Activiteit van de Merapi DE STRIJD TEGEN DE ZWARTE MARKT IN POLEN STAKING OP LONDENSE GROENTEMARKT Harry Morgan is sergeant bij de Amerikaanse luchtmacht, er gens in Ohio. Hij is 23 jaar en woont in Salinas in Califomië, het stadje waar John Steinbeck viandaan komt. Via pers, radio en televisie heelt hij 2537 aandeel houders bijeengekregen voor zijn good will-mission om vier jonge mensen uit Europa, uit de arbei dersstand, mee naar de Ver. Sta ten te nemen teneinde hen door persoonlijk contact in kennis te brengen met het Amerikaanse leven. De democratische senator Mike Mansfield heeft zaterdag in de senaat het idee geopperd de Ver. Staten het initiatief te laten ne men om te komen tot een inter nationaal toezicht op de wapen handel in het Midden-Oosten. Mansfield, die lid is van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, verklaarde dat „hoe meer wapens aan dit gebied worden geleverd, hoe meer instabiliteit dit zal veroor zaken". Volgens hem was dit het recept dat door de Russen is gebruikt om enkele maanden ge leden de Suezcrisis uit te lokken. Hij was voorts van mening dat men niet tot vrede in de wereld komt door middel van een nieu we topconferentie of „door mid del van een vruchteloze poging om tot een ontwapeningsover eenkomst over de hele linie te komen". Hij deed het voorstel minister Dulles naar de Oosteuropese lan den te zenden om het Ameri kaanse volk verslag uit te bren gen over hetgeen daar in feite gebeurt. Senator Mansfield drong voorts nog aan op het beleggen van een conferentie tussen de Ver. Staten en de landen van de Euratoom en de gemeenschappe lijke Europese markt. De Engelse minister van Fi nanciën, Thorneycroft, heeft in een bijeenkomst van de nationale adviesraad voor de produktie van de industrie aangedrongen op grotere produktie en bestrij ding van de inflatiegevaren, waardoor Engeland bedreigd wordt. Hij wees erop, dat verle den jaar de lonen met bijna 900 miljoen pond sterling zijn toege nomen en zeide, dat het aanbod van de goederen, die met dit in komen gekocht kunnen worden, vermoedelijk niet in die omvang zal kunnen toenemen. De regering overweegt de in stelling van een of ander onpar tijdig lichaam, dat een onafhan kelijke analyse zal moeten ma ken van de met elkander verwan te vraagstukken van inkomen, kosten en prijzen. Deze strijd te gen de inflatie, aldus de minis ter, zal op vele fronten gestreden moeten worden. De regering is niet voorne mens haar kredietbeperking op te geven, welke het lenen van geld moeilijker maakt en de aankopen op afbetaling beperkt. De tarieven waartegen de plaatselijke autoriteiten en de staatsindustrieën overheidsgeld kunnen lenen zijn verhoogd, om ze in overeenstemming te bren gen met de tarieven op de open markt. „Wij in Engeland zijn te veel afhankelijk van de wereld handel en te veel andere mensen zijn van ons afhankelijk, om toe te laten, dat de waarde van onze munt kleiner wordt", aldus Thorneycroft. Ambtenaren verklaarden la ter, dat de rede van de minister, niet mocht worden opgevat als het signaleren van een economi sche crisis. Het centraal bureau voor de statistiek heeft een overzicht ge geven van de in 1956 voor bin nenlands verbruik per hoofd der bevolking beschikbaar gekomen hoeveelheden van een aantal voe dings- en genotmiddelen. In kilogrammen was dit (cijfer van 1955 tussen haakjes) Boter 2,9 (3), margarine 19,9 (19,2), consumptiemelk 191 (195), kaas 7,3 (6,9), vlees 39,8 (39), vis 8,7 (8,7) tarwebloem en -meel 76 (77), aardappelen 90 90), groente 62 66), fruit 48 (50), ge brande koffie 2,9 (2,4), thee 0,9 (0,70), suiker 39,3 (38,1), kerfta bak 0,08 (0,8) in stuks: kippe-eieren 139 (129), sigaren 101 (98), sigaretten 1208 (1092) in liters: gedistilleerd h 50 vo lume-procent 2,58 (2.33), bier 17,9 (16,7), wijn 1,40 (1,14). Niet minder dan 35.000 km heeft Morgan gerei. 4 om vier jongelui te vinden. Maandag avond zat Harry Morgan met de vier „uitverkorenen" in de Euro pahal van Schiphol, startklaar voor de K.L.M. machine met be stemming New York. In Oosten rijk vond Morgan de 20-jarige Waltraut Getreu uit Graz, secre taresse van een bankinstelling, in Frankrijk haalde hij Sirdey Aubert weg, een 23-jarige trans portarbeider uit Annecy, in Denemarken werd Oleravn, een 22-jarige knaap uit een waren huis voor meubels, de gelukkige en uit W.-Duitsland nam hij Gun- ther Hausam, een fabrieksarbei der uit Augsburg mee. Harry Morgan is de geestelij ke vader en enige uitvoerder van het „Ambassadors for friend- ship"-programma en puilt uit van idealen. Neen, hij wil geen vereniging oprichten, hij voelt veel meer voor het persoonlijk contact. Indien andere jonge mensen in Amerika zo'n plan wil len verwerkelijken, dan graag. Zo weinig mogelijk officiëel ge doe. Het meisje uit Graz kreeg binnen een half uur haar visum voor Amerika, waar een ander zes weken zeker op moet wach ten. En zo ging het met de ande de drie ook. Drie weken zal het viertal in de Ver. Staten blijven. De staat Ohio zal op de eerste plaats worden bezocht en de aan deelhouders van Harry Morgan (ieder betaalde een dollar) zullen de vier Europese gasten in elk geval te zien krijgen. Morgan hoopt, dat president Eisenhower in Washington tijd zal kunnen vinden om de vier leden van zijn good will-missie te ontvangen. „Het is een fijn stel", vertelde Morgan en „men zal toch moeten toegeven, dat deze vier jonge mensen nooit op eigen kosten of eigener beweging een bezoek aan de Ver. Staten zouden hebben gemaakt." De Amsterdamse onderwijzeres mej. Jongsma is het vorig jaar, tezamen met een gemeentereini ger uit Dreischor, onder leiding van Morgan naar Amerika ge weest. Zij was nog enthousiast over die, reis, dat bleek wel heel duidelijk, toen zij op Schiphol de nieuwe groep even goede dag kwam zeggen. In september zwaait Harry Morgan als sergeant af. Dan gaat'hij studeren en zich specia liseren op het onderwerp „De in ternationale betrekkingen tussen de volken". Volgens tot 11 juli door de we-, reldgezondheidsraad ontvangen inlichtingen is de griepepidemie in Azië niet verder uitgebreid. In de Verenigde Staten wordt een onderzoek ingesteld naar een aantal griepgevallen. Beman ningsleden van Amerikaanse oor logsschepen te San Diego en Nor folk (Virginia) bleken de virus van de Aziatische griep bij zich te dragen. Te Cleveland is een virus geïsoleerd, dat van hetzelf de type is als de verwekker van de Aziatische griep. In Azië neemt de epidemie af in Birma, Japan, Laos, Neder lands Nieuw-Guinea, Noord-Bor- neo en Serawak. Naar schatting heeft in Saoedi- Arabië ongeveer vijf procent van de bedevaartgangers naar Mek ka griep gekregen. De epidemie verliest echter ook hier terrein. Uit Perzië worden griepgeval len gemeld uit kazernes van Teheran en Choesistan. Ook wor den gevallen gemeld uit Korea. Tankauto's met water zijn maandag naar de oases Laghoeat en Ghardaia in de Sahara gezon den, nadat zich zondag een ont ploffing had voorgedaan in de elektrische oentrale te Laghoeat, waarbij zeven personen om het leven kwamen. Door de vernie ling van de centrale is er geen elektrische stroom meer voor de pompen, die Laghoeat en Ghar daia van water voorzien. Laghoeat, dat ongeveer 17.000 inwoners telt, ligt ongeveer 330 kilometer ten zuiden van Algiers. Ghardaia ligt nog 160 kilometer verder naar het zuiden. Het Russische vakbewegings blad „Troed" schreef zaterdag, dat de Europese gemeenschappe lijke markt een groot gevaar be tekent voor miljoenen Westeuro- pese arbeiders en hun gezinnen, daar door de gemeenschappelij ke markt de grote maatschap pijen in het Ruhrgebied gehol pen worden bij het versterken van hun potentieel. Het blad schrijft, aldus Tass, dat zodra de douanetarieven wor den verlaagd, goedkope goederen uit het buitenland Frankrijk, Bel gië en Italië zullen gaan beïnvloe- Een vliegtuig van de Ameri kaanse kustwacht heeft maan dagmiddag jl. de stalen bus met radio-active afval, bestaande uit sodium, gevonden, die niet was gezonken, toen zij zondag op 185 mijl ten zuidoosten van New York met 25 andere in zee was geworpen. Het betrokken gebied was met het oog hierop „gevaar lijk voor de scheepvaart" ver klaard. den. Dit zou het sluiten van niet- winstgevende ondernemingen ten gevolge hebben en hierdoor zou het leger van werklozen gro ter worden. De werklozen, aldus „Troed," zullen worden overgebracht naar gebieden waar een tekort aan arbeidskrachten is, zoals b.v. het Ruhrgebied. Op deze' wijze zal de arbeidsmarkt van West-Duits- land, Italië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg geheel en al worden overgeleverd aan de Westduitse monopolies. Het loon van de arbeiders, die buiten West-Duitsland werken, zal door aanpassing van lonen en sociale voorzieningen worden teruggebracht tot het lagere peil in West-Duitsland, aldus het Rus sische blad. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Hollands Noorderkwartier te Alkmaar heeft zich mede namens 32 an dere Kamers van Koophandel met een adres tot de minister van Economische Zaken gericht, waarin met klem wordt verzocht op korte termijn een wettelijke voorziening te treffen, die de po sitie van de huurders van be- drijfspercelen bij onteigening op bevredigende wijze regelt. Tegen de vergoedingsregeling voor eigenaars van bedrijfsperce- len, waarbij de werkelijke waar de in aanmerking wordt geno men, aldus het adres, steekt de sobere wettelijke schadeloosstel ling voor de huurders wel scherp af. De thans geldende van 1851 daterende wettelijke regeling past niet meer in het huidige maatschappelijk bestel, omdat zij geen rekening houdt met het feit, dat de bedrijfs-exploitanten thans veelal huurders zijn van de bedrijfspanden. De gedwon gen ontruiming van bedrijfsruim ten kan voor de huurders ver strekkende economische en so ciale gevolgen hebben, omdat hun een belangrijk en moeilijk vervangbaar bedrijfsmiddel wordt ontnomen. Geschikte bedrijfsruimte wordt thans moeilijk verkregen. Voor voortzetting van het bedrijf in reeds bestaande bedrijfsruimten wordt meestal een hoog good will bedrag voor nieuwe bedrijfs panden hogere huurprijzen ge vraagd. De Kamer wijst de minister voorts op een probleem, dat nog schadelijker consekwenties heeft voor huurders van bedrijfspan den, n.l. op ontruimingen op grond van stedebouwkundige maatregelen van die panden, die niet meer onteigend behoeven te worden, doch onderhands reeds eigendom geworden zijn van de vorderende instantie. In vele ge meenten volgt men deze procedu re, waardoor een latere onteige ning wordt voorkomen. Enkele gemeenten zagen reeds in het tekort schieten van de wet aanleiding op grond van billijk heids motieven een regeling vast te stellen die voor de betrokken huurders enige verbetering in houdt. (De Kamer vestigt de aan dacht van de minister op de vele gemeentelijke uitbreidings- en saneringsplannen die in talloze gevallen gedwongen ontruimin gen van bedrijfspanden door huurders tengevolge hadden en in de toekomst nog vele onder nemers zullen duperen, zo lang een nieuwe wettelijke regeling nog niet van kracht is. Op grond hiervan vraagt de Kamer de mi nister om een wettelijke voorzie ning op korte termijn, die de po sitie van de huurders van be- drijfspercelen op bevredigende wijze regelt De vulkaan Merapi, nabij Jog jakarta, vertoont een verhoogde werking en de plaatselijke autori-" teiten treffen voorbereidingen tot evacuatie van de nog op de hel lingen van de Merapi wonende bevolking. Volgens in Semarang ontvangen berichten stootte de vulkaan op een enkele dag 45 gloedwolken uit. Van de krater vloeit een lavastroom langzaam in de richting van de Senowono- rivier. Men acht de situatie thans alar merend. De gouverneur van mid den-Java heeft om vliegtuighulp gevraagd voor het doen van ver kenningen boven de krater. Een bulletin van de Wereldge zondheidsorganisatie bevat het volgende bericht: „Rapporten, uit Nederland ontvangen, geven aan, dat, hoewel een hoog per centage schoolmeisjes in twee kostscholen door de Aziatische griep is aangestoken, en er een zeker aantal, verspreide, infectie haarden in verscheidene steden is, de ziekte zich niet snel ver spreidt. De Nederlandse volksge- zondheidsautoriteiten geven te kennen dat slechts enige ver spreide lichte gevallen zijn ge constateerd, in dezelfde mate als dit andere jaren 's zomers het geval is. Over het algemeen is de gezondheid van de bevolking in Nederland niet in het minst gestoord en het leven gaat zijn gewone gang." Daarnaar gevraagd gaf dr C. Banning, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, als zijn mening te kennen, dat de laatste twee zinnen van het bericht van de W.H.O. (World Health Organisa tion) wat hem' betrof, gerust achterwege gelaten kunnen wor den. Tot nu toe, aldus dr Banning, heb ik van geen van de provin ciale inspecties een alarmerend bericht ontvangen. De inspec teurs hebben opdracht om iedere dag te melden hoe het er mee staat, en juist vandaag is het eerste geval van „Aziatische griep" aangegeven, maar dit is, volgens dr Banning, een dubieus geval. Het betreft waarschijnlijk longontsteking. De betreffende patiënt is trouwens 59 jaar, en de laboratoriumgevallen van het a-virus betroffen uitsluitend pa tiëntjes beneden de 16 jaar. Over de griep die op de kost scholen zou zijn voorgekomen, zei hij, dat er op een kostschool in Amersfoort ongeveer 10 tot 12 kinderen influenza hadden ge had en op een kostschool in Maassluis ongeveer 30 leerlingen. Toen echter de provinciale in specteur van de volksgezondheid naar hen ging kijken, waren zij op een schoolreisje. IS HET VIRUS NIEUW? „Wie zegt overigens", vroeg dr Banning, „dat het influenza- virus, dat thans is ontdekt, niet al veel eerder in Nederland is voorgekomen? Dat niet vele ge vallen van griep, die Nederland ieder jaar heeft, en hier tot de dagelijkse dingen des levens be horen, veroorzaakt zijn door dit virus?" Het is nu actueel gewor den, doordat in Singapore, Cal cutta, en Vietnam zoveel duizen den er door zijn besmet; en men eens is gaan onderzoeken welk virus de griep heeft veroorzaakt, aldus dr Banning. In iedere provincie hebben de inspecteurs van de volksgezond heid een aantal peilstations in aantal variërend van 10 tot 17. De door deze peilstations weke lijks verstrekte cijfers van het aantal influenza-gevallen verto nen, vertelde dr Banning, van de winter tot de zomer een dalende lijn. Ook nu. In Friesland bijvoorbeeld kwa men dit jaar van 13/119/1 onge veer 50 gevallen voor, van 2/6— 8/6 8 gevallen, van 9/615/6 15, van 11/622/6 5 en van 23/6 29/6 2. Voor Overijssel zijn deze getallen van 24/22/3 82 geval len van 9/615/6 6, van 16/6 22/6 32 en van 23/6—29/6 26; Gelderland: van 3/3—9/3 20, van 16/6—22/6 8, van 23/6—291/6 6 en van 30/6—5/7 10; Noord-Holland en Utrecht: van 10/2—16/2 71, van 9/6—15/6 45, van 16/6—22/6 40 en van 23/629/6 31 gevallen. Er is, besloot dr Banning, na genoeg geen verschil met andere jaren, en hij meende dat een mededeling als: „Over het alge meen is de gezondheid van de bevolking in Nederland niet ge stoord en het leven gaat zijn ge wone gang" een gevaarlijke mededeling is, die de indruk zou kunnen wekken alsof er toch iets aan de hand was, of iets aan de hand is geweest. De Sejm (Poolse Tweede Ka mer) heeft in het weekeinde een wetsontwerp aangenomen ter be teugeling van de geldmakerij op de zwarte markt. In ernstige ge vallen kan iemand, die zwarte handel gedreven heeft, gestraft worden met confiscatie van zijn gehele bezit. Blijkens een mededeling van de man, die het ontwerp indiende, zijn er van de 22.000 gevallen van „speculatie" de naam waar mee in Polen de zwarte handel wordt aangeduid die ter ken nis van het bureau van de open bare aanklager zijn gebracht, slechts 6.000 onderzocht. Als ge volg hiervan kregen 1500 mensen een boete en 2200 drie maanden gevangenisstraf. De minister van Justitie zei dat te zachte straf fen een demoraliserende uitwer king hebben en dat zijn ministe rie hierin verandering tracht te brengen. De 1600 sjouwers en employés van de centrale Londense groen te- en fruitmarkt zijn maandag ochtend in staking gegaan als protest tegen een administratie ve maatregel van de werkgevers. Verscheidene honderden vracht auto's met groente moesten naar andere markten worden gedirigeerd, maar ook daar wei gerden de sjouwers ze te lossen. Het protest van de arbeiders is gericht tegen een nieuw ar- beidsschema. Volgens dr Banning zijn er in derdaad in Nederland enige in- fluenzagevallen, zij zijn echter verspreid, moeten gezien worden als incidentele gevallen, hebben een uitermate mild verloop en geven geen aanleiding tot be smetting. De Britse regering heeft in het Lagerhuis laten weten, dat men de mogelijkheid van een, deling van het eiland Cyprus niet kan uitsluiten. De minister van Kolo niën, Lennox-Royd, verklaarde dat het „ongelukkig zou zijn als het eiland wordt verdeeld, maar in geval er zelfbeschikking komt zal dit geschieden op basis van het zelfbeschikkingsrecht van de Grieken en dat van de Turken". John Profumo, de plaatsver vanger van Lennox-Boyd, zei dat de regering „niet opnieuw uitziet naar mogelijkheden om weer een initiatief te nemen". Hij was van oordeel, dat aarts bisschop Makarios veel tot een oplossing van het vraagstuk kan bijdragen, door kolonel Grivas en andere leiders van de ver zetsbeweging Eoka te bewegen, het Britse voorstel om Cyprus onder vrijgeleide te verlaten, te aanvaarden. James Callaghan viel namens de socialistische oppositie de re gering aan, omdat zij nog geen besprekingen heeft geopend met aartsbisschop Makarios. Onder gejuich van zijn medestanders vroeg Callaghan, waarom er wel met Nasser wordt onderhan deld en niet met Makarios. Een Labourmotie, waarin de regeringspolitiek ten aanzien van Cyprus werd gecritiseerd, werd met 326 tegen 260 stemmen verworpen. Door J. FLETCHER 75) HOOFDSTUK XXXIII. Het huis in de Rue de la Paix. Doctor Frobenius zeide lord Scraye, te gaan zitten, mompel de iets direct terug te zullen ko men en verliet de kamer, de deur achter zich sluitend. Scraye liep naar een stoel, liet er zich in vallen en steunde. Hij hief zijn hoofd op en keek naar Jimmie. Weer steunde hij, nog ellendiger dan eerst. „In 's hemelsnaam, Scraye!" riep Jimmie uit. „Wat is er aan de hand? Spreek, man is er iets met je gebeurd?" Scraye keek weer op en schud de zijn hoofd. Hij keek naar de deur, waarachter doctor Frobe nius was verdwenen, als een kind dat bang is voor straf. Met grote moeite opende hij toen zijn mond en sprak. „Oh, Trickett!" zei hij met be vende stem, „waarom kwam je hier? We we zullen hier nooit meer uitkomen nooit!" „Verdraaid. Dan moet er nog heel wat gebeuren, voor we zo ver zijn!" riep Jimmie uit. „Wat is er met jou gebeurd, Scraye? Wat is het? Kun je het niet zeg gen? Zeg het mij, kerel, voor die oude duivel terugkeert." Scraye weerde af met een be vende hand het gebaar was als van een zieke man, die het Nadruk verboden. moeilijk vindt een hand of voet te bewegen. „Ik weet het niet", ant woordde hij druilerig. „Ik ben bang!' Bevreesd! Ik oh, mijn God, ik weet niet, wat er is gebeurd!" „Maar wat hebben ze je ge daan?" vroeg Jimmie. „Gedaan, versta je me, gedaan? Je was helemaal in orde, toen je hier kwam, nietwaar? Wat is er sindsdien gebeurd? Heeft hij of iemand goocheltoeren met je uitgehaald?" Heeft hij je iets gegeven iets gegeven?" Scraye schudde zijn hoofd. „Ik weet het niet!" herhaalde hij. „Ik weet het niet! Ik kwam hier valse voorspiegeling ik bedoel ik wel, ik werd hier gebracht om omdat hij Frobenius mijn stiefmoeder onder zijn macht heeft. We spraken er met hem over. Oh „Ja? Ja? En toen? Ver tel me, wat er gebeurde!" „Ik weet niet, of er iets ge beurde! Ik dronk een glas wijn met hem; hij scheen erg vrien delijk en dat is alles! Ik wist niet „Men heeft je bedwelmd! Dat is het; hij gaf je een glas wijn met poeder erin. Sta op span je wil tot het uiterste in, kerel! Vooruit Maar Scraye bibberde als een DONDERDAG 18 JULI. HILVERSUM 17.00 Nieuws 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.15 „Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Rotterdam?" 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Lichte muz.; 11.45 Boekbe spreking; 12.00 Zang en piano; 12.25 In'tspionnetje; 12.30Land en tuinbouwmeded.12.33 Orgel spel; 12.50 Caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Me- tropole orkest; 13.55 Beursber.; 14.00 Cello en piano14.30 Caus. 14.50 Gram.; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 Lichte muz. en ronde klein kind en zijn ogen zochten angstig de deur. „Ik ben bang!" zei hij. „Ik weet niet wat me overkomen isIk heb mijzelf verloren HemelIk ben nog nooit zo bang geweest. Hij zal ons vermoorden ons allen." „Wie ons allen? Praat niet zo dwaas! Waar is de markie zin?" „Zij is ergens! Ergens! En mevrouw Wythenshawe is ook ergens! Maar Hij hield op en wrong in zijn handen. Zenuwachtig en schich tig keek hij naar Jimmie, als iemand, die om hulp roept. ,Ik denk, dat zij zij met hem samen werkt met hemfluis terde hij. „Ik denk het!" .Natuurlijk!" zei Jimime. „Maar heb je iets gevon den? Kerel Scraye Scraye, sta op Scraye was teruggezonken in zijn stoel. Zijn stem fluisterde, schor van angst. „Neen, neen, Trickett, zeg dat niet! Hij., hij zei me, hier te gaan zitten! Zeg het niet!" Jimmie boog zich zover moge lijk voorover en keek Scraye recht in de ogen. Hij wilde hem zijn wil opdringen, met alle kracht die in hem was! Scraye moest zijn wil doen! „Vooruit!" fluisterde hij met scherpe, dwingende stem. „Sta opSta op, zeg ik jeGa staan Vooruit Nog bevend en onrustig met zijn ogen zoekend stond Scraye langzaam op. „Kom hier heen!" beval Jim mie. „Beweeg je, sapristie, voor uit! Kom hier! Hier, tussen dit bureau en die stoelNou, voor uit, druk met je voet op dat van Frankrijk; 16.15 Voordr.; 16.30 Gr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nws; 18.15 Ronde v. Frankrijk; 18.25 Lichte muz.; 18.55 Gespro ken brief uit Londen; 19.00 Theaterorkest; 19.40 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Omroep- ork.; 21.00 Hoorspel; 21.45 Lich te muz.; 22.05 Act.; 22.15 Hol land festival 1957Tenor, luit en gitaar; 22.50 Ronde v. Frank rijk; 23.00 Nws; 23.15 Beursber.; 23.16 Sportact.; 23.25 Gram. HILVERSUM II7.00 Nieuws 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebeden lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 10.00 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor kleedje, probeer op alle plekken Vooruit, vlug! Ah, juist wat ik dacht. De stevige greep, die Jimmie vasthield, verminderde en plot seling sprongen de metalen ar men terug. Scraye had hem ver lost. Jimmie stond vlug op en liep naar de haard en nam een zware pook, die daar stond. Juist op dit moment kwam doctor Frobenius weer binnen. Hij keek naar Scraye, die onmiddellijk weer angstig ging zitten en toen naar Jimmie, die hem trots aan keek. „Ah! Ik zie dat u zich bevrijd hebt meneer Trickett!" zei hij vriendelijk. „Prachtig, u bent 'n energiek, vindingrijk jongmens." Jimmie speelde met de pook. „Ik heb voor wapens gezorgd", zei hij kalm. „Ziet u?" Doctor Frobenius gesticuleer de met zijn magere hand. ,Dat is niets, mijn beste jon gen. Op dit moment staat de man, die u hier bracht en die een uitstekend schutter is, ver dekt opgesteld, het geweer op u gericht. Op de minste beweging, al heeft zij slechts de schijn van een aanval, zal hij u een kogel door het hoofd of hart schieten. Maar ik geloof niet, dat het no dig is, dat u geweld gebruikt. Laten we in vrede praten, in vrede!" Jimmie keek de man, die kalm was gaan zitten, lang aan. Hij ging met de rug tegen een muur staan. De pook hield hij in de hand. Hij wees naar Scraye. „Wat hebt u met hem ge daan?" vroeg hij ruw. (Wordt vervolgd). de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 An gelus; 12.03 Instr. octet; 12.20 Gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Lichte muz.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Operamuz.; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Lich te muz.; 15.40 Vocaal ens.; 16.00 Bijbeloverdenking16.30 Piano recital; 17.00 Klankbeeld; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Promenade ork. en koor; 18.45 Leger des Heilsmuz.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.25 Van het zen- dingsveld, reisbeschrijving; 19.35 Verzoekprogr.; 20.00 Radiokr. 20.20 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Orgelconc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 13.45 Idem; 14.00 Engelse les; 14.15 Franse les; 14.45 Gram.; 15.45 Duitse les; 16.00 Koersen; 16.02 Kamer orkest; 16.50 Zangrecital; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor d. kinderen18.15 Kinderkoren 18.30 Voor de soldaten en sport; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Idem; 20.10 Moderne tijden; 20.40 Amus. muz.; 22.00 Nieuws; 22.11 Lichte muz.; 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. SAS VAN GENT. Gevestigd: B. L. Murjjn, West kade 45, van Terneazen; G. P. A. de Groene, Markt 15, van Terneu- zen; W. A. Janssen met gezin, Ka- naalstr. 3, van Westdorpe; J. Neu- féglise met echtgenote, Burg. Hoefnagelstr. 21, van Aardenburg; A. P. Notschaele, Julianastr. 15, van Westdorpe; L. Vlasveld met echtgenote, Poelstr. 11a, van Hon- tenisse; U. L. Spuessens, Oostkade 21, van Zuiddorpe. Vertrokken: W. C. Morsink Schaarman met gezin, Bolwerk 24, naar Vlissingen; P. C. van Hoote- gem, Vredestr. 27, naar Roosen daal; M. L. van de Velde, Juliana- straat 2, naar Ekeren (B.); R. C. Winne, Zandstr. 41, naar Westdor pe; E. J. L. Verschelden, Kerkhof laan 8, naar Oosterhout; J. M. 't Gilde, Burg. Hoefnagelstr. 21, naar Cadzand; L. van der Leden, met gezin, Poelstr. 55, naar Gua deloupe (FA); S. J. C. van Hoeve, Vrijstr. 16, naar Brussel (B.); W. de Vries met echtg., Poelstr. 46, naar Vlaardingen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5