Omtrent oorzaak van de luchtramp tast men in het duister Koningin Juliana Dulles over de regeringscrisis Rusland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 17 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4116 EERSTE BLAD ramp van de „**1 Le ut ren' Hoop op redding van vermisten opgegeven In een telefoongesprek met het vliegveld van Biak ver nam het ANP van een van de functionarissen van het vliegveld, dat men in Biak nog geheel in het duister tast omtrent de oorzaak van het ongeluk. Het toestel had een normale start en verdween in de lucht op volkomen nor male wijze. Vóórdat het radiocontact met het toestel tot stand kwam gebeurde het ongeluk. En zijn van het toestel geen noodseinen opgevangen. De functionaris van het vlieg veld noemde de weersomstandigheden redelijk. Er was een bedekte lucht en een behoorlijk zicht. telefoongesprek gehad met Biak.TT - bezocht Jeugdhuis ,,De Leemkule' te Hattem <TÏ[inióter sStaf hield radiorede VROUWEN IN EGYPTISCHE PARLEMENT in gerote kamer en regering betuigen deelneming VERBLIJF VAN NEDERLANDERS IN SPANJE Het ontwapenir.gsoverleg DE GRIEPEPIDEMIE IN INDIA Frankering; bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pei kwartaal; pei maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster NA. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct, Voor het maandagnummer: zaterdags 1® hm Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres BE „NEUTRON". het meisje V. IJ. Leiker over leden. De heer Te Roller verklaarde, dat het toestel normaal was ge start, dat de gebruikelijke radio verbinding met de toren bestond en dat het ongeluk voor hem „eenvoudig een raadsel is". TOESTAND OVERLEVEN DEN REDELIJK. De directie Nieuw-Guinea van het ministerie van Zaken Over zee heeft dinsdagmiddag een Volgens de functionaris kwa men Papoea's, die aan de kust wonen, het eerst met de mede deling dat het toestel was ver ongelukt. Zij hadden het toestel brandend omlaag zien komen en de zee was, op de plaats waar het toestel was neergekomen, be dekt met brandende benzine. De Papoea's voeren met prauwen uit en slaagden er in, twaalf mensen te redden. Het toestel brak namelijk, toen het met de zee in aanraking kwam, in tweeën. De mensen, die vlak voor en vlak achter het breukvlak za ten, zagen kans het toestel te verlaten, vóórdat dit in de diep te verdween. Volgens een oog getuige werden deze mensen als het wane uit het vliegtuig „ge spoeld". Nadat de mededelingen over het ongeluk waren ontvangen is men direct met schepen en vlieg tuigen aan het werk gegaan om de eventuele verdere overleven den te redden. Met vliegtuigen werd 'boven het gebied van de ramp gezocht, met boten voer men er rond. Doch het toestel was in de diepte verdwenen en alleen brandende benzine en bo venkomende wrakstukken gaven de plaats aan waar de tragedie zich had afgespeeld. Volgens de functionarissen van het vliegveld is het toestel neergestort in het verlengde van de startbaan. Bijna alle overlevenden hebben brandwonden opgelopen, daar zij vanuit het vliegtuig terecht kwa men. in het water, dat met bran dende benzine was overdekt. Zij werden door Papoea's in prauwen aan land gebracht. Op het vliegveld kwam het eerste bericht over het ongeluk een half uur na het tijdstip van het ongeval binnen. Omtrent de reddingspogingen zei de zegsman van het ANP voorts nog, dat de Papoea's in hun prauwen eerst een groep van zeven overlevenden aan wal brachten en er later nog vijf red den. Bij het patrouilleren met boten en vliegtuigen werden tot nu toe 12 lijken gevonden, waar van er vier zijn geïdentificeerd. DE OMGEKOMEN BEMANNING. Vermist worden de 36-jarige gezagvoerder, vlieger eerste klas se, Rob. de Roos. De heer De Roos is 7 oktober 1920 te Bata via geboren. Hij is gehuwd, heeft drie kinderen. Woonplaats Laren (N.-H.). Hij trad op 1 november 1945 in dienst van de K.L.M. De 27-jarige vlieger derde klas se Elias Hendrik Chardon. De heer Chardon is 15 februari 1930 te Woerden geboren. Hij is ge huwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Amstelveen. Hij trad op 27 oktober 1953 in dienst bij de K.L.M. De 35-jarige boordwerktuig kundige eerste klasse Jan Oude- jans. De heer Oudejans is 24 juli 1921 te Purmerend geboren. Hij is gehuwd en heeft twee.kinde ren. Woonplaats Hilversum. Hij trad op 24 februari 1947 in dienst bij de K.L.M. De 30-jarige boordwerktuig kundige derde klasse Hans Hen ri Frans Iseke. De heer Iseke is 14 juni 1927 te 's-Gravenhage ge boren. Hij is gehuwd en heeft een kind. Woonplaats Nieuw Loosdrecht. Hij trad op 8 sep tember 1952 in dienst bij de K.L.M. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse Johannes Gerardus Machielse. De heer Machielse is 5 augustus 1917 te Amsterdam geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Bad hoevedorp. Hij trad op 15 janu ari 1946 in dienst. De 32-jarige radiotelegrafist De „Neutron" is een van de achttien Lockheed „Super Con- stellation"-vliegtuigen die de K.L.M. bezit. Twaalf zijn er van het type L 1049e, zes van het nieuwere type L 1049g, dat uit gerust is met vleugeltiptanks. De eerste vliegtuigen van het type 1049e waren nog maar net in gebruik genomen bij de K.L.M., toen een vliegtuig van dit type, de „Triton", op 5 september 1954 bij Shannon verongelukte. De „Super Constellations" van het type L 1049e kunnen, afhan kelijk van de inrichting van de kajuit, van 43 tot 81 passagiers In dit gesprek werd meegedeeld, vervoeren. Het totaalgewicht dat de toestand van de tien over-van deze met vier zuigermotoren levenden op het ogenblik rede-uitgeruste tweede klasse Petrus Theodorus Hooyboer. De Hooyboer is op 1 september 1924 te Venhuizen ge boren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Bad hoevedorp. Hij trad op 1 febru ari 1948 in dienst. De 29-jarige purser tweede klasse Martinus Jacobus Alme- kinders. De heer Almekinders is op 16 maart 1928 te Kapelle ge boren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Alk maar. Hij trad op 3 oktober 1949 in dienst. De 23-jarige hofmeester Klaas de Groot. De heer De Groot is op 30 april 1934 te Amsterdam ge boren. Hij is ongehuwd. Woon plaats Amsterdam. Ook de vermiste passagier de heer C. C. Vanderwende behoort tot het KLM-personeel. Hij is grondwerktuigkundige en was met zijn gezin twee jaar in Ne derlands Nieuw-Guinea gesta- tionneerd geweest. De tot de overlevenden beho rende stewardess, mej. Dienjan tje Klein Klouwenberg is op 22 februari 1928 te Hengelo (O.) geboren; zij is sedert 1 december 1954 in dienst van de K.L.M. en ongehuwd. Haar woonplaats is Hengelo (O.). ELF SLACHTOFFERS GEBORGEN. De directie van de K.L.M. deelt ons mede: Uit het dinsdag middag om 13.00 uur gehouden telefoongesprek tussen de direc tie van de K.L.M. te Den Haag en de heer G. te Roller, vertegen woordiger van de'K.L.M. te Biak, is bekend geworden, dat elf slachtoffers inmiddels zijn ge borgen. Geïdentificeerd zijn de stoffelijke overschotten van mevr. Mac Mootry, mevr. Van der Wende en de heer De Rou- chemont. Van de twaalf gered den is in het hospitaal te Biak lijk is. Op een vraag hoe het mogelijk was. dat een deel van de inzitten den de ramp heeft overleefd, werd in Biak geantwoord, dat bij het neerstorten van het toe stel de staart is afgebroken, zo dat de passagiers die in het ach terste deel van het toestel zaten via de breuk de machine konden verlaten. Twee getuigen hebben onafhankelijk van elkaar ver klaard dat de Neutron brandend in zee is gestort. Het wrak is niet uit de lucht zichtbaar. Het ligt in diep water doch de plaats er van is bekend, daar steeds wrak stukken boven komen drijven. In Biak wordt de kans, dat er nog meer overlevenden zouden zijn, uitgesloten geacht. Niette min wordt de omgeving nog steeds afgezocht. De marine ver leent daarbij zeer waardevolle diensten. REDDINGSPOGINGEN. Uit een dinsdagochtend door het A.N.P. uit Hollandia ontvan gen telegram blijkt, dat het on geluk om vijf minuten over half vier plaatselijke tijd is gebeurd (dat was in de nacht van maan dag op dinsdag, Nieuwguinese tijd). De koninklijke marine is on middellijk na het bekend worden van de ram" met alle beschik bare materiaal te land en ter zee in actie gekomen. Ook de Pa poeabevolking heeft met prau wen medewerking verleend aan de reddingspogingen. HOOP OPGEGEVEN. De directie van de K.L.M. heeft op grond van telefoongesprekken met haar vertegenwoordiger op Biak, de oiul-gezagvoerder G. te Roller, de hoop moeten opgeven dat de vermiste passagiers en bemanningsleden van de Neutron nog in leven zijn. vliegtuigen bedraagt 60.382 kg; de kruissnelheid van deze toestellen is 544 km: per uur. Iedere „Super Constellation" van de K.L.M. heeft voor het eventueel neerkomen op zee be halve de vaste uitrusting, zoals zuurstofmaskers, staaflampen, bijlen, verbandtrommels en der gelijke, nog vier opblaasbare rub berboten, elk bestemd voor twin tig personen; bovendien voor iedere passagier een zwemvest, acht speciale kinderzwemvesten en één noodradio. In de toestel len van dit type bevinden zich acht noodluiken en drie deuren, waardoor men zich in geval van nood naar buiten kan begeven. SCHERPE STIJGING KOSTEN LEVENSONDERHOUD. Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 190, vertoonde van 15 mei tot 15 juni een stij ging met 4 punten. Het indexcij fer exclusief de A.O.W. steeg van 111 naar 115 en het indexcijfer in clusief de A.O.W. van 116 naar 120. Deze belangrijke stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sec tor voeding (van 115 naar 124) en wel met name bij de nieuwe aardappelen, 't zomerfruit (ker sen en aardbeien) en de nieuwe haring. Het indexcijfer voor groenten, dat de vorige maand een belangrijke stijging onder ging, vertoonde deze maand een lichte daling. Bij de niet-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor de groe hygiënische en medische zorg met 1 punt. Deze stijging werd enerzijds veroorzaakt door een verhoging van de kappersta- rievn en anderzijds door het op lopen van het indexcijfer voor de premie voor verplicht zieken fonds. Deze laatste stijging, evenals de stijging van het in dexcijfer voor de groep verzeke ringen en belastingen, moet wor den toegeschreven aan de om standigheid, dat de stijging van de uitgaven voor consumptieve doeleinden tevens een stijging veroorzaakte van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte samenhangt met 't voor aanschaffing van het goederen en diensten pakket noodzakelij ke loon. TERNEUZEN AAR DE VERMISTEN. ONDER Bij de vermisten zijn zes leden van de Koninklijke Nederlandse Marine, onder wie korporaal- vliegtuigtelegrafist A. Paulusse uit Terneuzen, geboren 21 juni 1928, gehuwd, 1 kind. GEWOND LEDEN. KINDJE OVER In de uitzending voor Nieuw- Guinea van radio-Nederland We reldomroep heeft ir. C. Staf, minister van Defensie en van Zaken Overzee a.i., zich dinsdag ochtend met de volgende woor den tot de rijksgenoten in Nieuw- Guinea gericht: „Vanmorgen werd Nederland diep geschokt door de mede deling van de ramp welke een Super Constellation van de K.L.M. bij het vertrek van Biak heeft getroffen. In de eerste plaats wil ik namens de regerirg woorden van hartelijk medeleven spreken tot al degenen, die zo zwaar getroffen zijn door leed en in rouw zijn gedompeld door het verscheiden van zoveel fami lieleden. Vannacht heeft men mij al vroeg gewaarschuwd, daarom ook, omdat enkele personeels leden van de koninklijke marine in het vliegtuig hadden plaats genomen en bij de ramp zijn om gekomen. Deze ramp treft or.s onver wacht en erg zwaar. Wij dach ten, dat het niet meer kon en nu ineens zijn wij geconfron teerd met de harde, ontstellende werkelijkheid. Ik ben net op Biak geweest en daarom treft mij deze ramp nog meer. Ik weet precies waar het gebeurd is en onder de passa giers waren namen van degenen, die ik nog onlangs in Nieuw-Gui nea heb ontmoet, marine-mensen, maar ook anderen, die in andere delen van Nieuw-Guinea werk ten. Ik ben bij hen thuis geweest en dan treft het in het bijzonder. Maar het treft mij ook in het bijzonder, omdat ik gemerkt heb, hoe men op de „Connie" leeft in Nieuw-Guinea. Op Biak leeft iedereen mee met de Connie" die tweemaal in de week naar Nederland gaat en uit Nederland komt. Dat vliegtuig is de verbin ding met het moederland. Die verbinding lijkt nu verbro ken, maar zij is niet verbroken, al staan wij nu stil en ontroerd bii de baar van degenen die om kwamen. En ik denk aan het leed van hun families, aan sommige families, zelfs die welke vrijwel geheel zijn omgekomen. Maar wij vliegen door: Wij gaan door zoals wij het altijd ge daan hebben. Ontroerd denken wij aan degenen, die tot het laatste hun plicht gedaan heb ben, in het bijzonder denk ik daarbij aan de bemanning van het vliegtuig, maar wij gaan dcor. De volgende „Constellation" zal weer van en naar Biak vlie gen en wij zullen in Godsvertrou wen doorgaan met deze verbin ding met het moederland. Dat zijn wij aan degenen die omkwamen, aan hen. die hun plicht deden, verplicht". De toespraak, die minister Staf voor de Wereldomroep heeft ge houden, is gisteravond te kwart over zes voor de AVRO-micro- foon herhaald. In een telegram uit Hollandia wordt ons gemeld, dat het zwaar gewonde kindje van de familie Leiker is overleden. DE HEER ALER BETUIGT MEDELEVEN. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft dinsdagochtend in het hoofdkan toor van de maatschappij enige verslaggevers bedrukt te woord gestaan. De heer Aier heeft er zijn spijt over uitgedrukt dat hij helaas door de slechte communi catie met Nederlands Nieuw- Guinea niet in staat was nadere berichten te geven dan die welke reeds in de voorafgaande uren bekend waren geworden. De heer Aler betuigde zijn diepe deelneming met de slacht offers en hun nagelaten betrek kingen. Hij sprak de hoop uit dat de zwaargewonden spoedig mogen herstellen. De heer Aler noemde het on geval dat de Neutron is overko men een geweldig ongeluk. Voor het eerst in de Egypti sche geschiedenis hebben twee vrouwen als afgevaardigde hun intrede gedaan in het parle ment, aldus meldt de correspon dent van het Belgische persbu reau Belga. De 40-jarige mevr. Amina Sjoekri en de 37-jarige mevr. Rawya Attiya, leidsters van feministische groepen te Alexandrië en Cairo, versloegen haar mannelijke tegenstanders met ruime meerderheid. Zoals bekend, steunden alle kandida ten president Nasser. H. M. Koningin Juliana heeft dinsdagmorgen, vergezeld van haar waarnemend particulier secretaresse mevrouw W. A. Re- pelaer van Driel geb. Van der Willigen, een onverwacht bezoek gebracht aan het jeugdhuis „De leemkule" te Hattem, een der vakantieoorden van de stichting „Het prinsenkind" waar thans 45 minder valide-meisjes van 14 tot 21 jaar hun vakantie door brengen. De Koningin arriveerde tegen 12 uur en werd bij aankomst ontvangen door de vice-voorzit- ter pastoor Nic. Apeldoorn o.p., de eerste secretaresse mej. mr. F. Ie Cosquino de Bussy en de tweede secretaresse mevrouw A. A. J. Driebergen—van der Meiden. Ook de burgemeester van Hat tem K. Toornstra en de voor zitter provinciaal comité Gelder land van de stichting tevens burgemeester van Hoevelaken, jhr S. M. Snouck Hurgronje, die beiden aan de totstandkoming van dit vakantiecentrum veel hebben bijgedragen, waren ter begroeting aanwezig. Na een korte inleiding over het werk van de stichting door pastoor Apeldoorn bezocht de vorstin eerst de zwaar invalide meisjes, die bezig waren met knutselarbeid en musiceren. De Amerikaanse minister van j Buitenlandse Zaken., Foster Dul les, heeft dinsdag op zijn weke lijkse persconferentie te Wa shington verklaard, dat de Rus sische leiders op de duur reke ning zullen moeten houden met de onweerstaanbare eis van het Russische volk voor meer vrij heid. Volgens hem is een scherpe tegenstelling in de Russische top leiding over de vraag hoe men deze situatie het hoofd zal moe ten bieden, oorzaak geweest van de val van de groep Molotof. Dulles noemde de door Chroesjtsjef geleide groep „mo dernisten" en zag deze groep als tegenvoeters van een andere, ge leid door Malenkof, Molotof en Kaganowitsj, die hij als „funda mentalisten" of stalinisten beti telde. Hij zei dat Chroesjtsjef en de zijnen de strijd maar met kleine meerderheid hadden gewonnen en dat dit te danken is geweest aan de handige tactiek van Chroesjtsjef, die de hulp van het centrale comité had ingeroe pen, dat hij met zijn aanhangers had volgestopt. Volgens Dulles ontwikkelen er zich in de Sowjet-Unie processen, Bij de aanvang van de open bare vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr J. A. Jonkman, naar aanleiding van het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig „Neutron" een v/oord van deelneming gespro ken, dat staande door de Kamer leden werd aangehoord. Mr Jonkman zeide, dat vanochtend ons het aangrijpende bericht heeft bereikt van het veronge lukken van de „Neutron", die met verlofgangers en repatrië- renden op weg was naar Amster dam. Wij vreten, en zijn er helaas aan gewend, aldus mr Jonkman, dat het moderne verkeer aller- wege talrijke slachtoffers eist. Een ramp, zoals die thans de K.L.M. heeft getroffen, ontroert het Nederlandse volk in het bij zonder. Het is mij een behoefte vóór het begin van de openbare vergadering deelneming te be tuigen met de omgekomen pas sagiers en de bemanningsleden, alsmede aan de nabestaanden en de K.L.M. Namens de regering zeide de minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, dart de rege ring erkentelijk is voor de woor den van deelneming vanuit de Kamer, die op gevoelvolle wijze uitdrukking geven aan het droe ve bericht, dat met ontzetting door het Nederlandse volk is vernomen. Het is de regering een behoefte, aldus mr Algera, haar innig medeleven te betui gen aan de nabestaanden van de slachtoffers. Moge God hen troost schenken, aldus mr Alge ra. Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt het volgen de mede: De Spaanse regering heeft be sloten aan Nederlanders, die zich tijdelijk naar Spanje wen sen te begeven, onder handha ving van de geldende tarieven visa te doen verstrekken, die recht geven op een onbeperkt aantal reizen gedurende één jaar. De duur van ieder verblijf op Spaans grondgebied mag een periode van drie maanden niet overschrijden. Aan groepen Nederlandse stu denten, die voor wetenschappe lijke doeleinden bezoeken aan Spanje brengen, zullen na een daartoe strekkend verzoek van universitaire zijde door de Spaanse ambassade en culsulta- ten t.z.t. kosteloze visa op kollek- tieve paspoorten worden ver strekt. Van Nederlandse zijde zal een overeenkomstige handelwijze ge volgd worden bij de visumverle ning aan Spaanse onderdanen. die de Ver. Staten tot op zekere hoogte kunnen stimuleren. „De fundamentalisten in het presidium schijnen van mening te zijn geweest dat de enige koers, die gevolgd moest worden, het handhaven van de absolute gecentraliseerde macht in het Kremlin was en dat er van hier uit, in overeenstemming met het voorbeeld van Stalin, met ijzeren vuist geregeerd moest worden", aldus Dulles. Hij vervolgde: De modernisten schijnen daarentegen de opvat ting gehuldigd te hebben dat het beter was het volk tenminste de hoop te laten op wijzigingen, die hun lot zullen verbeteren. Laatst genoemde politiek heeft op het nippertje de victorie weggedra gen. Deze hele geschiedenis laat zien hoe sterk de krachten in Rusland moeten zijn, die een verandering willen, aldus Dulles. Desgevraagd antwoordde Dul les dat de grondslagen van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek door de wijzigingen in Rus land niet veranderd zullen wor den. En deze houden o.m. in de aan moediging van de aspiraties voor (lotsverbetering van het Russi sche volk. De Amerikaanse minister wees het voorstel van de democrati sche senator Mansfield af om hem (Dulles) naar de-Oosteuro- pese landen te sturen ter bestu dering van de wijzigingen zich ilaar voordoen". Volgens hem zou hij dan geen produktief gebruik van zijn tijd maken. De Ver. Staten hebben meer dan 200 ambtenaren in Oost- Europa, die geschoold zijn en er varing hebben op het gebied van de berichtgeving. Uitvoerig onderhield de Konra- gin zich met de hoofdleider van het kamp, ds H. de Boer, dien* echtgenote en de verzorgsters, leidsters en verpleegsters die ais vrijwilligers sommigen reeds voor de tiende maal hun eigen vakantie opofferen om de ze kampen tot een hoogtepunt te maken in het leven van de za zwaar getroffen kinderen. Samen met de kinderen ge bruikte de Koningin in de grote zaal van dit speciaal voor de minder valide jeugd verbouwde kamp de broodmaaltijd, gezeten tussen Henny Deuten 'een li- jarig meisje uit Hollandse Veld dat aan spierverlamming lijdt! en Grietje Brouwer (een 17-jari- ge poliojpatiënte uit Leeuwar den). Na de maaltijd voerde een zes- tal kinderen een lekespel op, ge titeld: „Waaruit de mensen le ren" van Leo Tolstoi. De Koningin vertrok om onge veer twee uur na alle kinderen op taartjes te hebben get rak- teerd. De stichting „Het vierde prin senkind" heeft sinds 1947 aan ruim 30.000 oorlogsweesjes een vakantiekamp aangeboden. In 1948 werd begonnen ook kinde ren die tengevolge van oorlogs handelingen minder valide wa ren geworden, in speciaal daar voor georganiseerde kampen op te nemen. De laatste jaren wer den ook niet-oorlogsinvalide-kin- deren voor deze vakantiekam pen uitgenodigd, mits zij niet tot de een of andere jeugdorga nisatie behoorden, daar deze or ganisaties hun eigen kampen hebben. Totnogtoe namen meer dan 2000 minder valide-kinderen aan deze vakantieampen deeL Aan de ouders der kindeïen wordt, indien mogelijk, een kleine bijdrage in de onkosten gevraagd. De Koningin ontving van de 16-jarige Lies Hebeis uit Ophe- mert, een oorlogsinvalide, een drietal door de kinderen ver vaardigde ballen van vilt, be stemd voor Prinses Marijke De Sowjet afgevaardigde Zorin heeft maandag het westen de schuld gegeven van de trage gang van zaken bij het ontwape- ningsoverleg te Londen. De subcommissie van ontwa pening der Ver. Naties is nu al zeventien weken bijeen en zij moet tegen augustus aan ua volledige ontwapeningscommis sie der Ver. Naties verslag uit brengen. Zorin zei, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger, Stassen, al zeven weken bezig is met het uiteenzetten van zijn voorspel len en dat dit, volgens de Ame rikaan, nog wel drie of vier we ken kan duren. De westelijke afgevaardigden uit de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Canada wezen de Russische beschuldiging van „diede hand. Volgens hen was de Sowjet-Unie evengoed verant woordelijk voor het langzame verloop van het overleg. Sarin oefende voorts kritiek op de op somming, welke Stassen heeft gegeven van de westelijke ont wapeningsvoorstellen op hei ge bied van de kernwapens. Hij noemde deze onrealistisch. De Indiase minister van Volks gezondheid heeft meegedeeld, dat de griepepidemie tot 6 juli in India aan 511 mensen het leven heeft gekost. WEER BLIJFT ONBESTENDIG Een randstoring van een oude, boven de Noordzee gelegen, de pressie trok dinsdag over ons land naar het oosten. Vooral in het midden en noorden van het land veroorzaakte deze storing op vele plaatsen buien, die hier en daar van onweer vergezeld gingen. Bij de aftapping van 19 uur meldde De Bilt met 14 mm de meeste neerslag. De flinke op klaringen in de middag, die op de storing volgden, hingen samen met een zwakke rug van hog'e- luchtdruk, die zich van Engeland naar Nederland uitbreidde. Somber en regenachtig weer was het in West-Frankrijk waar in grote delen 15 tot 20 mm re gen is gevallen onder invloed van een ander storingsgebied, dat ten zuiden van onze grens naar het zuidoosten wegtrekt. Inmiddels heeft zich op de oceaan ten wes ten van Ierland een nieuwe en actieve depressie ontwikkeld, die koers heeft gezet naar het mid den van de Noordzee. Deze de pressie krijgt geleidelijk meel vat op het weer bij ons, waarbij de wind gaat toenemen en de regenkansen groter worden. Het onbestendige weer duurt dus voort. medegedeeld door het K.NivLX te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen en slechts hier en daar een bui, in de middag van het westen uit toenemende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 18 JULI. v.m. n jn Breskens .5.36 5.55' Terneuzen 6.11 6:27 Hansweert 6.51 7.07 Walsoorden '7.01 7.17 ZON MAAN op onder ■,.ïi af i Juli 18 4.43 20.53 23.00 11.50 19 4.44 20.51 23.23 12.55 20 4.46 20.50 23.50 14.02 21 4.47 20.49 15.0° 22 4.48 20.48 0.23 16.15 23 4.50 20.46 1.04 17.18

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1