van Uit de Provincie Super-constellation bij Biak in zee gestort K.L.M. Binnenlands nieuws DIEFSTAL?! Ingebruikneming Postkantoor te Zaamslag. Krachtige Kost voor het Kina TERNEUZEN AXEL. BROUWERSHAVEN. OOSTBURG 12 Overlevenden WATERLANDKERKJE. SCHOONDIJKE. AGENDA KNAAP TE DEN HAAG DOOR EXPLOSIE VAN RAKET GEWOND. Zaterdagmiddag te 4 uur werd door burgemeester H. D. Trimpe, In aanwezigheid van wethouder F. de Koeijer en enige raadsleden in de raadszaal ontvangen de heer Waale, directeur van het postdistrict Middelburg, de heer Bierhoff, diitecteur van het P. T. T.-kantoor te Ter neuzen, de heer Uyterwilligen, chef P. T. T.- kantoor Terneuzen, de gemeente ambtenaren, de heer Pasman, kantoorhouder en besteller der P.T. T. te Zaamslag, aannemers, en onderaannemers. Burgemeester Trimpe verwel komde de aanwezigen, en zeide dat deze bijeenkomst een twee ledig doel had, n.l. de overdracht van het door de gemeente ge bouwde postkantoor met kan toorhouderswoning en de aan vaarding van dit gebouw door de dienst der P. T. T., zodat verhuur der en huurder bij elkaar op be zoek komen. Het moge bekend verondersteld worden dat allen de lange weg kennen, welke moest worden af gelegd en daarbij vele hinder palen uit de weg moesten worden geruimd vooraleer uiteindelijk de raad met algemene stemmen het besluit kon nemen om tot de bouw van een postkantoor en ambtswoning over te gaan. Ruim een halve eeuw geleden werd te Zaamslag een hulppost- kantoor gevestigd in de Terneu- zensestraat, waar nu het Rust- kuis is gevestigd, later werd bij de aanstelling van dfe heer Van 'Vessem Sr. als kantoorhouder dit overgebracht in de Stoof- straat. In beide gevallen zorgde de kantoorhouder voor de kan toorruimte. Enkele jaren geleden, werd nadat de heer Van Vessem Jr. zijn vader als kantoorhouder was opgevolgd, en deze met pen sioen de dienst der P. T. T. ver liet, besloten tot het huren van «en voor afbraak bestemde wo ning staande op het Marktplein, hetgeen nadien nogmaals plaats vond. Wat de ligging van 't hulp postkantoor betreft was dit ideaal Se noemen, doch wat de kantoor ruimte' zelf betrof, liet het alles te wensen over en kon dit niet bestendigd blijven, een toestand ie gemeente en de P. T. T. on waardig. Spreker gaf daarna, een over zicht van de verdere geschiede- 3ir, tot nadat het hoofdbestuur Ier P. T. T. zich bereid verklaar de de exploitatiekosten van een A»or dé gemeente te bouwen kan- tosr met ambtswoning voor haar rekening te nemen, hetgeen Ged. Staten als eis hadden gesteld wwr haar goedkeuring van een ih dien zin te nemen raadsbesluit. Met spoed werd daarop overge gaan tot. het maken van een ont- werp met bestek door architect de heer Hennink, in overleg met het gemeentebestuur en de ge meente-opzichter de heer Deu- ninck Mócht dit ontwerp de algemene goedkeuring wegdragen van de gemeenteraad en de dienst der F T T., dit was niet het geval met de plaats van vestiging, ge woon als men was geworden aan de plaats op het Marktplein. Ei was echter voor de gemeente geen andere keus en nu het meu- are gebouw op slechts enkele tien- tallen meters verwijderd is van net centrum van de hoofdkom, in een dér aardigste straten van het dorp, de Rozemarijnstraat, zal deze' kwestie wel spoedig in het vergeetboek geraken. Bovendien zat daarmede nimmer gezegd kunnen worden dat 't gemeente bestuur welbewust vergeten ge bieden in het dorp heeft gemaakt door alles op één punt samen te trekken. Nadat de burgemeester zijn dank had betuigd aan aannemer en onderaannemers voor de wijze waarop zij de opdracht ten uit voer hebben gebracht, sprak hi. zfjn vreugde er over uit dat thans het ogenblik was aangebroken, dat het moderne pand in gebruik kan worden genomen, waarmed® hij bovenal feliciteerde de kan toorhouder met zijn gezin en de bestellers der P.T.T. Spr. reikte de sleutels van de hoofddeur van bet nieuwe P. T. T.-kantoor over aan de directeur van het post- district, de heer Waale, en be sloot God geve zijn zegen op al het goede, dat we ook in deze uit Zijn hand mochten ontvangen. De heer Waale betuigde al lereerst zijn dank voor de ont vangst in de raadszaal en de woorden van de burgemeester, herinnerend aan de vlotte mede werking door de leden van de ge meenteraad, die niet hebben ge aarzeld een modem pand, dat 30 a 40.00 gulden kost, ter be schikking van de dienst der P.T.T. te stellen. Sedert het ves tigen van een hulpkantoor te Zaamslag is, doordat de P.T.T. I niet over een eigen gebouw be schikt, meermalen moeten wor den verhuisd en met de over plaatsing naar het marktplein, wend de toestand van de locali- test voortdurend slechter. Thans is aan deze onhoudbare toestand een definitief einde gekomen, dank zij het besluit van de raad, die de knoop finaal doorhakte en een royaal en aan de eisen des tijds ingericht kantoorgebouw met fraaie bovenwoning voor de kantoorhouder deed bouwen. Uit eindelijk brengt deze transactie voor de gemeente geen enkel ri sico mede en zijn de belangen van beide partijen behartigd. Spreker dankte daarop de bur gemeester voor de overdracht «an de sleutel, welke hij daarop overhandigde aan de kantoorhou der, de heer Pasman, die als scha kel tussen het P.T.T.-bedrijf en de gemeente, huurder van het ge bouw is. Nadat door het gemeentebe stuur een verversing was aange boden. werd op voorstel van bur gemeester Trimpe een dronk ge wijd aan de heer Pasman. Alsnu begaf het gezélschap zich naar de Rozemarijnstraat, waar van het nieuwe gebouw de driekleur wapperde. Door de heer Pasman werd hierop de hoofddeur van het moderne hulp postkantoor geopend, waarop het gezelschap niet alleen het mooie in lichte kleuren uitgevoerde kan toor bezichtigde, maar ook de bo venwoning van de familie Pas man. De heer Pasman en echtge note nodigden daarop het gezel schap in de wooonkamer voor het gebruiken van een kopje koffie met gebak. De directeur van het postdis trict feliciteerde hier de familie Pasman met deze mooie woning en hoopte dat zij hier naar genoe gen nog vele jaren een gelukkige tijd zullen mogen doorbrengen. Ook de architect, de gemeente opzichter en de aannemer met on deraannemers en hun personeel werd dank gebracht voor de cor recte uitvoering van de hun ver strekte opdracht, waarna de heer Waale het hulppostkantoor offi cieel voor geopend verklaarde. De heer Pasman, de talrijke moeilijkheden besprekend van het werken in een gebouw dat zo wel de bevolking als voor de be stellers en hem elk comfort mis te, betuigde zijn dank aan de heer Waale, het college van B. en W. en de leden van de raad, die allen hun volle medewerking hebben verleend om een eind te maken aan die onhoudbare toestand. Hij heeft nu niet alleen een ruime woning gekregen, maar ook een modern hulppostkantoor, waarin het prettig zal zijn te werken. Hij hoopte dit dan ook te doen tot voldoening van zijn superieuren en de bevolking van Zaamslag. De directeur van het post- en telegraafkantoor te Terneuzen, de heer Bierhoff, sprak zijn vreugde er over uit, dat thans ook Zaamslag beschikt over een P.T.T.-kantoor, dat geheel voldoet aan de eisen van deze tijd en zo danig is uitgevoerd dat het ook aan het steeds toenemend postaal verkeer het hoofd zal kunnen bie den. Hij hoopte, dat de heer Pas man en het verdere P.T.T. per soneel met blijheid hun verant woordelijke arbeid zullen verrich ten. Spreker deelde daarop mede, dat maandag het nieuwe hulp postkantoor voor het publiek zal zijn opengesteld. Tenslotte sprak de heer Pas man, mede namens zijn echtge note nog een kort dankwoord tot allen, die hem en zijn familie zo veel goeds hebben geschonken. Maandagmorgen was het nieu we hulppostkantoor volledig in bedrijf en op het Marktplein stond verlaten het desolate ge bouwtje, waarin de heer Pasman en zijn corps bestellers de dienst hebben moeten verrichten, maar dat nu gereed staat om onder slopershand te verdwijnen. krachtige voor nieuwe BROMFIETSER VERONGELUKT. Zondagmiddag omstreeks half vier is op de Maastrichtseweg te 's-Hertogenbosch de 62-jarige J. van der Beuken uit 's-Hertogen bosch met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een auto. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden is. ZEEUWS LANDJUWEEL. Tijdens de zaterdag te Zierik- zee gehouden Zeeuwse Culturele dag bracht de heer Hessel Jong- sma namens de jury van het Zeeuwse Landjuweel verslag uit over de in het seizoen 1956/'57 gehouden toneelwedstrijd, waar van de prijzen werden uitgereikt door de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- bro'ot. „Het Reizend Zeeuws Volksto neel" te Hulst en het „Middel burgse Dilettantentoneel" behaal den beide een eerste prijs, daar zij een gelijk aantal punten had den toegekend gekregen. Verder werden de prijzen be haald door „Semper Avanti" te Sluiskil, „Rectoria" te Middel burg, Excelsior" te Sas van Gent, „Crescendo" te Terneuzen, de „Rederijkerskamer" te Goes, „St. Paulus" te Middelburg, „A. G. V." te Vlissingen en de toneel clubs te Groede en Souburg. Driemaster voor de sloop. Gistermorgen passeerde door het kanaal de Peruaanse drie mastschoener „Malaboo." Het zeilschip was naar de haven van Terneuzen gebracht door de Portugese sleepboot „Praia Gran de." Hier werd het schip overge nomen door de sleepboten „Pier re", „Walvisch" en „Willem," die het schip naar Gent brachten. De Malaboo", waarschijnlijk gen der laatste zeilschepen, was geladen met oud ijzer, bestemd voor de firma Van Heyghen te Gent, die na lossing van de lading, de „Malaboo" zal slopen. Hengelconcours De Terneuzense hengelaarsver eniging „Ontspanning na Inspan ning" organiseerde voor haar leden het tweede hengelconcours Daar gedurende de afgelopen week het weer mooi was en de vangsten goed, waren de ver wachtingen hoog gespannen. Het resultaat viel echter tegen. Er werden 23 bovenmaatse en 82 on der maatse palingen gevangen De uitslag was als volgt: 1. W. Penne 84 pnt; 2. J. Harpe 75 pnt; 3. F. de Kubber 71 pnt; 4. C. Pladdet 70 pnt; 5. A. de Feijter 68 pnt; 6. A. v. d. Berge 53 pnt; 7. J. Gruissen 45 pnt; 8. J. Molegraaf 41 pnt; 9. R. Harms 41 pnt; 10. F. v. d. Berge 38 pnt; 11. H. Dallinga 37 pnt. Geslaagd. Bij het gisteren te Goes voort gezet Mulo-examen slaagde voor het A-diploma Denny van den Berge alhier, die tevens slaagde voor het Middenstandsdiploma. Nieuwe keersluis. Te Brouwershaven is gisteren op enigszins feestelijke wijze de nieuw gebouwde keersluis in het Havenkanaal in gebruik geno men. De sluis is gebouwd na de wa tersnoodramp op 1 februari 1953, toen bleek dat de haven 'n zwak ke plaats was in de waterkering, waardoor het water Brouwers haven kon 'binnenstromen. Door de bouw van deze keersluis, die wanneer men hoog water ver wacht, zal worden gesloten, wil men dit in de toekomst voorko men. De sluis werd gebouwd door het aannemingsbedrijf Van Dongen Van Hoven te dor- drecht onder directie van het in genieursbureau Dwars, Heederik en Verheij te Amersfoort. Hij be staat uit een dubbel stel deuren, die met de hand worden bediend. De doorvaarthoogte is 8% meter, de sluisdrempel ligt op 2 V2 meter minus N. A. P., de bovenkom op 6 meter plus N. A. P. De aannemingssom bedroeg 828.500,—. Verg. Ver. voor Volks onderwijs. In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg vond .een bijeenkomst plaats uitgeschreven werd door de kring: „Het Land van Cadzand" van de „Vereniging voor Volksonderwijs" en waar ook de prot. chr. groepering was vertegenwoordigd De voorzitter, de heer P. Ver meulen uit Waterlandkerkje, deelde hier mee, dat het thans definitief vaststaat, dat er in de streek een tweetal scholen voor b.l.o. zullen worden gesticht, n.l. een R.K. school en een openbare. Dit is het verheugend resultaat van moeizame onderhandelingen en de kinderen in Westelijk Zeeuwws-Vlaanderen, die voor het b.l.o. onderwijs in aanmer king komen zullen er wel bij va ren. Waar deze school zal worden gevestigd staat nog niet vast. Een dezer dagen zal in de ver schillende gemeenteraden in de streek de centrale regeling in be handeling genomen worden. Men heeft van beide zijden goe de moed nog dit jaar te kunnen starten met deze vorm van lager onderwijs die zo hard voor de streek noodzakelijk is en die een lang gevoelde achterstand met andere streken in het land weg neemt. i AAN EOORD BEVINDEN ZICH 59 PASSAGIERS EN EEN BEMANNING VAN 9 PERSONEN. Groep meisjes scholieren maakten een ernstige val. Maandagmiddag te kwart vóór vijf kwam een twintigtal scholie ren van de R.K. Landbouwhuis- houdschooi te IJzendijke per fiets over de weg IJzendijke WaterlandkerkjeOostburg ge reden. Door een tot nu toe onbe kende oorzaak kwam de eerst- rijdende Yvonne van der Velde uit Zuidzande te vallen. Het grootste deel van de haar achter op rijdende groep kon niet tijdig afremmen en viel over het meis je heen. Een kluwen van hevig ge schrokken 14- a 15-jarige meisjes en rijwjelen werd door omwo nenden ontknoopt, waarbij bleek, dat de 15-jarige Yvonne ernstig gewond was. Een plaatsvervan gend geneesheer uit Oostburg constateerde bij het slachtoffer tje inwendige kneuzingen en een hersenschudding én liet haar naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Daar de meisjes allen op de rijweg terecht- wafen gekomen, was het verkeer gedurende ge ruime tijd versperd. Een tiental meisjes werd ter plaatse door de arts verbonden, terwijl vele fietsen beschadigd waren. De K. L. M. deelt mede, dat haar (PHLKT) maandagavond om 18.10 gmt., korte tijd na het ver trek van Biak (Ned. Nieuw-Gui- nea), op weg naar Amsterdam, 111 zee is terecht gekomen. Aan boord bevinden zich 59 passagiers, onder wie 56 van Nederlandse nationaliteit en 3 van Britse nationaliteit, en een bemanning van 9 personen. Omtrent het lot van de inzit tenden en de omstandigheden van het ongeluk is op het ogen blik nog niets naders bekend. Het vliegveld van Biak, dat op de Schouten-eilanden aan de noordkust van Nederlands Nieuw - Guinea ligt, wordt vier keer per week door een toestel van de K. L. M. aangedaan. Eén keer per week als eindpunt van de dienst AmsterdamBiak, waar bij het toestel na ruim 24 uur de terugreis aanvaard, zoals bij het thans verongelukte toestel, en twee keer bij een tussenlanding op de uit- en thuisreis r.aar Syd ney. Het is het enige voor inter nationaal burgerluchtverkeer in gerichte luchtstation in Nieuw- Guinea. Het vliegveld van Biak is ook het centrale punt van het lucht verkeer in Ned. Nieuw-Guinea, vanwaar de „Dakota's" en Bea vers" van de luchtvaartmaat schappij „Kroonduif" de verbin dingen met Hollandia, Merauke, Manokwari, Sorong en andere plaatsen onderhouden. De passagiers met bestemmin gen buiten Nieuw-Guinea dienen dan ook eerst met een toestel van de „Kroonduif" naar Biak te vlie gen, vóórdat "zij op het K. L. M.- toestel kunnen overstappen. Als regel vliegt dezelfde beman ning van het K. L. M.-vliegtuig na de rustpoos in Biak het tra ject naar Manilla terug, een af stand van ongeveer 5 uur vlie gen. In Manilla „slipt" de be manning en een andere beman ning brengt het vliegtuig verder. Volgens een bericht van het Franse persbureau A. F. P. is het vliegtuig op ongeveer 170 km af stand ten zuid-oosten van Biak in zee terechtgekomen. De K. L. M. verklaarde desge vraagd. dat in het telegram, dat zij uit Biak heeft ontvangen, sprake is van zuid-westen. De rachi, Beiroet, Rome naar Am sterdam. De „Neutron" zou woensdag middag om 15.50 uur op Schip hol hebben moeten aankomen. Omstreeks 11 uur (Ned. tijd) kreeg de directie van de K. L. M. telegrafisch uit Biak bericht van het ongeluk. Het ongeluk is gebeurd onmid dellijk na de start, 10 mijl van Biak af, vlak bij het eilandje Owi. Owi is een van de vele eiland jes van de Schouten-groep, waar van vele onbewoond zijn en op sommige enkele Papoea's aan de kust in paalwoningen leven. Deze eilandjes, ten zuiden van Biak gelegen, zijn voor een deel dicht begroeid. Tijdens de oorlog legden de Amerikanen op een aantal ervan landingsplaatsen aan, die na de oorlog bijna alle in onbruik zijn geraakt. De enige communicatie middelen met de buitenwereld zijn de eenvoudige prauwen en een vaartuig van het Gouverne ment van Nederlands Nieuw- Guinea, dat een enkele keer een bezoek brengt. Om half drie vannacht was men er nog niet in geslaagd van Am sterdam uit telefonisch contact met Biak te krijgen. Volgens het persbureau A. F. P. is aan boord van de „Neutron" brand ontstaan nadat het toestel van Biak was vertrokken. Vol gens hetzelfde persbureau heeft de verkeersleiding van het vlieg veld te Manilla medegedeeld, dat de 59 passagiers alle om het leven zijn gekomen. Bij navraag bij de K. L. M. deel de men het A. N. P. mede, dat, voor zover thans bekend er elf overlevenden zouden zijn. Bij de K. L. M. is van brand aan boord van de „Neutron" op dit ogenblik (ongev. 3 uur 's nachts) nieft; bekend. DE GEZAGVOERDER. De gezagvoerder van het ver ongelukte toestel was de heer R. de Roos. Hij was sedert 1 novem ber 1945 in dienst van de K. L. M. Hij was gehuwd en vader van twee zoons en één dochter. Hij woonde te Laren en was 7 oktober 1920 te Batavia geboren. DE NAMEN VAN DE OVERLEVENDEN. De namen van de passagiers en de stewardess, die het ongeluk hebben overleefd zijn: H. O. V/agenaar, A. Wagenaar, H. S. Wagenaar, D. L. Leiker, V. I. Leiker, W. N. G. de Rijke, F. J. O. C. de Rijke, J. L. S. de Rijke, J. O. de Rijke, M. A. de Rijke, S. E. de Boer, allen passagiers, en de stewardess mej. D. J. Klein Klouwenberg uit Hengelo, die sedert 1 december 1954 in dienst van de K. L. M. is. Harmonie „Oefening 'Kweekt Kunst." Op het zaterdag ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Goese harmonie „Euphonia" te Goes gehouden concours van har monie- en fanfaregezelschappen behaalde onze plaatselijke harmo nie „Oefening Kweekt Kunst" in de vaandelafdeling met 102 pun ten een eerste prijs, zijnde de enige eerste prijs, die op dit con cours door de jury werd toege kend. DINSDAG 16 JULI. TERNEUZENLuxor Thea. ter, 8 uur: Het mooiste meis je van Rome. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 8 uur: Het recht om geboren te worden. WOENSDAG 17 JULI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het mooiste meisje van Rome". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het recht om geboren te worden." DUITSER BIJ ZANDVOORT VERDRONKEN. Zondagmorgen omstreeks negen uur is de 21-jarige Duitser E. B. in Zandvoort verdronken. Hij was de zwemkunst niet machtig en verdronk voor de ogen van twee kennissen, die hem niet meer konden helpen. Zijn stoffelijk overschot spoelde drie kwartier later aan en werd overgebracht naar het St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem. DODELIJK VERKEERSONGE VAL TE WANNEPERVEEN. Zondagavond is te Wannepeer- veen de 22-jarige zoon van de garagehouder Witboers uit Vol- lenhove met zijn motor over de kop geslagen. Met een schedel- basisfractuur en andere wonden afstand wordt in dat telegram is hij naar het diaconessenhuis te niet genoemd. Dit zou er op dui den, dat de „Neutron" in de Geel- vinkba.ai Is terecht gekomen. Op Schiphol, waar het ongeluk tegen middernacht bekend werd, heerste omstreeks die tijd grote stilte. Alleen het postvliegtuig van de „Swissair" uit Zürich en enkele vrachtmachines werdeh in de nachtelijke uren nog ver wacht. In het gebouw van de vlucht- produktie van de K. L. M. waren on het eerste onheilsbericht ir. F. Besancon, directeur van de K. L. M., de hees J- A- Bach, be drijfsdirecteur van de vluchtpro- duktie, en ir. J. Luymes, bedrijfs directeur technisch bedrijf, teza men gekomen- De heer Bach vroeg onmiddel lijk een telefoongesprek met Biak aan teneinde nadere gege vens te verkrijgen. De „Neutron" was op weg naar Manilla, waar het een tussenlan ding zou hebben moeten maken. Daarna zou de vlucht gegaan moeten hebben via Bangkok. Ka- Mepipel overgebracht, waar hij is overleden. WOONHUIS TE MONNIKEN DAM UITGEBRAND. Zondagmorgen om ongeveer 10 uur is te Monnikendam een naast het raadhuis gelegen woonhuis geheel in vlammen opgegaan. De oorzaak van de brand is vermoe delijk gelegen in het spelen met vuur door kinderen. De brand weer slaagde er in het raadhuis en de belendende percelen te be houden, maar kon niet verhin deren dat het woonhuis geheel uitbrandde. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. AMSTERDAMMER SLAAT ECHTGENOTE MET HAMER DE SCHEDEL IN De 45-jarige bankbediende J. L. G. heeft maandagochtend in zijn woning aan de Bredeweg zijn 46-jarige vrouw M. G.N., van het leven beroofd door haar met Door J. FLETCHER 74) (Nadruk verboden.) Doctor Frobenius spreidde ner veus zijn handen uit over de pa pieren voor hem. Hij schudde zijn witte lokken. „Ja, ja", zei hij alsof hij een mechanische schepping was, die automatisch vraagt en antwoordt. „Ja waarom bent u hier, me neer Trickett?" Jimmie aarzelde voor hij weer sprak! Hij bestudeerde zijn om geving. Hij had reeds bemerkt dat er een volledige telegraaf- installatie in de kamer was en dat er op het bureau, waaraan de doctor zat, enige telefoontoestel len stonden. Was het mogelijk, vroeg hij zich verwonderd af, dat deze buitengewone man, die keek alsof hij ontsnapt was uit een krankzinnigengesticht, het hoofd was van een bende dieven en dat van dat bureau, langs die dra den, de instructies naar agenten en misdadigers werden overge bracht? Jimmie besloot de volle waarheid te zeggen. „Ik ben hier", antwoordde hij, „omdat de markiezin van Scraye hier is." „Zij is hier inderdaad! Ja ja! U volgde haar natuurlijk. Waarom?" „Omdat ik geloof, dat zij lid is van een troep dieven, waarvan ik u voor het hoofd houd." „U hebt gelijk! Zij is lid van een vereniging, waarvan ik de president en enige directeur ben. Maar dat verklaart nog niet de vervolging van haar tot in mijn huis, meneer Trickett." „Zo? Als u mij toestaat, zal ik het u duidelijker vertellen. Uw vereniging heeft mijn tante, mejuffr. Trickett en een vriendin van mij, juffr. „Tuh tuh, mijn beste jon gen!" riep hij uit. „We weten er alles alles van! Uw tante en het jonge meisje werden vastge houden als garantie voor uw goed gedrag. Men vertelde u, dat als u zich slechts tien dagen waren het tien dagen? ja, ik voel het, het waren er tien goed ge droeg, dan zouden zij worden vrijgelaten. Maar u hebt u niet goed gedragen, meneer Trickett! Het spijt me het u te moeten zeg gen, maar u bent een bemoeiziek jongmens. Toen ik nog jong was toen ik nog op school was toen moest ik van mijn leermees ter schrijven „Bemoei je met eigen zaken." Waarom doet u dat ook niet, jongeman?" „Mijn zaken", wierp Jimmie er hoofd scheen cp de romp te wag- ruw en onbeheerst uit, „zijn nu j gelen, zijn lange vingers hieldI. hij te zoeken naar twee vrouwen, die Frobenius. „Het is het dwaas idee van u, zich tussen ons in te wil len wringen, dat hen in gevaar brengt. Het is inderdaad dwaas, zeer dwaas van u! Weet u, meneer Trickett", hier leunde doctor Frobenius voorover en leg de de toppen van zijn vingers tegen elkaar „weet u, dat als ik deze haak opneem en slechts een woord tegen mijn agent in Londen zeg, uw tante en haar ge zellin binnen vijf minuten dood zullen zijn? Eh? Weet u dat? Geen geweld, weet u geen pijn neen neen niet onaange naam! Maar zeker! Zeker!" Jimmie voelde een moment zijn hart ineen krimpen. De spie ren over zijn been en armen zet ten zich op van spanning. „Als u die haak aanraakt," zei hij de doctor voortdurend scherp aankijkend, „zal ik mijn vingers om die raaskallende strot van u leggen! Dan dan zal ik er alle leven uitknijpen! Versta je! Dat zeg ik!" „U bent als een jonge, onerva ren jongeman", antwoordde doctor Frobenius lachend. „Zo, zo nu, ik wil u wel zeggen, dat het nog niet mijn bedoeling is, instructies te geven om de dames direct te doden, maar Jimmie heeft nooit precies ge weten, wat er de volgende mi nuut gebeut&e. De man voor hem bewoog zich niet, alleen zijn zich niet verdedigen kunnen." „Tuh tuh! de dames maken het goed zouden het de hele tijd döor goed gemaakt hebben, als u er buiten was gebleven, mijn waarde heer", zei doctor 1 tegen elkaar. Mogelijk, dacht Jimmie naderhand, toen hij zich rekenschap gaf van de feiten, mogelijk had hij met zijn voet een mechanisme in werking ge- een sto ld. Er klonk plotseling een Scherpe klik, een plotselinge be weging van een machinerie, Jimmie zat aan zijn stoel gebon den door stalen armen, die Joost mag weten waar ergens uitsprongen. Jimmie kon zich niet meer bewegen. „Het is een wijze daad om te voorkomen", merkte doctor Fro benius op. „Ik zou niet graag wil len, dat u aan uw woorden ge volg had gegeven, want ik heb u nog veel te zeggen. U kunt nu verder spreken." Jimmie, die voelde dat hij mach teloos tegenover dit geweld stond temperde zijn drift. „Ik wilde dit nog zeggen. Bent u van plan de dames te doden?" „Dat hangt er van af!Liever gezegd, dat hangt helemaal van u af! Misschien kan ik nog een weg vinden, waardoor ik u allen zou kunnen vrijlaten. Want dat moet u goed begrijpen, me neer Trickett als er gedood wordt, dan bent u het eerst aan de beurt!" „Zo!" gromde Jimmie nijdig, dus je wilt ons alle drie vermoor den. Waarom dood je Scraye niet? Waarom mij? Of heb je hem misschien al vermoord? Ik weet dat hij hier in huis kwam!" Doctor Frobenius stond lang zaam cp en liep naar een deur. „Aha!" zei hij. „U brengt mij op 'n goed idee. Ik zou misschien beter met u beiden kunnen spre ken. Ja!" Hij opende de deur en hier z'n hand cp. „Deze kant!" zei hij." Op het geluid van voetstappen keerde Jimmie zijn hoofd om. En daar zag hij Scraye Scraye, wiens ogen staarden en wiens gelaat was vertrokken van angst. (Wordt vervolgd.) een hamer de schedel in te slaan. De man was herstellende van een operatie; het echtpaar schijnt aldus de politie onenigheid te hebben gekregen, waarna bei den tijdens een vechtpartij van de trap en door een glazen deur zijn gerold, daarna zou G. zijn vrouw met een hamer dodelijk hebben getroffen. De politie werd eerst van de moord in kennis gesteld toen het 11-jarig zoontje dat na twaalf uur uit school kwam, de buren had gewaarschuwd. Deze hebben zich toen met de politie verstaan, die de man in zijn woning heeft aangehouden. De politie vermoedt dat de man geestelijk gestoord is. Hij is na de moord apathisch in zijn wo ning gebleven en heeft zelf zijn 11-jarig zoontje binnengelaten toén deze na twaalf uur van school thuis kwam. Bij zijn arrestatie heeft de da der zelf de hamer aan de politie gegeven. De eerste verklaringen die hij aflegde boden, aldus de politie, nauwelijks houvast. TWEE BROERTJES IN ZfiE DOOR STROMING MEEGEZOGEN. Jongste verdronken. Zondagmiddag omstreeks half vier hebben twee broertjes, de ene negen jaar en de andere 12 jaar oud, zich in de buurt van het Zuiderhavenhoofd te Scheve- ningen waarschijnlijk te ver in zee gewaagd, zij werden althans door de stroom meegezogen. De oudste van hen kon met moeite door de 23-jarige boek binder B. Postma uit de Govert Bidlostraat te 's-Gravenhage ge red worden. Hij zag de jongen in nood verkeren, zwom naar hem toe en slaagde er tn hem uit het water te halen. Het was de 12- jarige Joh. B. uit de Noorder- beekdwarsstraat te 's-Gravenha ge. Zijn negenjarig broertje A. W. B. wordt vermist. Het geredde kind had zoveel water binnengekregen, dat het ter observatie in het ziekenhuis Zuidwal moest worden opgeno men. Ook de oververmoeide red der, die een schaafwond aan zijn linker scheenbeen had opgelopen is mee naar het ziekenhuis ge gaan. De vader van de kinderen was op het strand aanwezig. De vijftien-jarige H. B. S.-er Pieter B., die padvinder is, had een zweefvliegtuig gemaakt, dat hij met een door hem zelf ver vaardigde raket wilde oplaten. De jongen ging naar de west duinen, maar de hopman van de padvindersgroep gelastte hem de raket te begraven. Piet gaf daaraan gevolg, maar toen de hopman weg was, groef hij de raket weer op, die daarbij ont plofte. De jongen kreeg verwon dingen aan de rechtervoet. VECHTERSBAAS AANGEHOUDEN. De 19-jarige koopman J. van de R., die met zijn aanstaande vrouw en haar moeder in de Waldorpstraat te 's Gravenhage aan het wandelen was, kreeg daar met beide vrouwen ruzie. Op een gegeven ogenblik vloog hij op een voorbijganger, de heer T. uit Katwijk, toe, en sloeg hem tegen de grond. De man kreeg een scheurwond on der het oog, welke in het zieken huis gehecht moest worden. T. had zich in het geheel niet met het geval bemoeid. Van de R. is door twee jeepagenten naar het politiebureau overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2