Regering over de antwoordt Eerste Kamer huurwetten Belgische geëindigd mijnstaking Het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen „Rode Kruiszegels Nederland'' 1957 HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN salons so bert" MAANDAG 15 JULI 1957. 12e Jaargang Nr 4114 De financiering van investeringen van gemeenten en provinciën Prinses Margriet kampeerde nabij Den Helder PASSAGIER VOORKWAM PANIEK IN VLIEGTUIG Benzinechèques voor Frankrijk NEDERLAND TELDE 1 JUNI j.l. 11.008-627 INWONERS PROTEST TEGEN OPNEMING VAN NIEUW-GUINEA IN EUROMARKT GARANTIEPRIJS FABRIEKS AARDAPPELEN OOGST 1957 De aarbevingen in Perzië Cov er HYPOTHEKEN VOOR PREMIE-WONINGEN? AKKOORD IN BELGISCHE METAALINDUSTRIE De toestand in Hongarije DE NEDERLANDS- BELGISCHE WATERWEGEN GRIEKENLAND EN CYPRUS Frankering bij abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; pei maand f 2,per week cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties): 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nes Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres De Regering waardeert het, dat het merendeel der leden van de Eerste Kamer in het voorlopige verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet, dat van het grootboek woning verbetering en tenslotte dat van de fiscale voorzieningen, te ken nen heeft gegeven zich te beper ken tot het maken van opmer kingen van algemene aard. Ook de Regering behoeft dan niet meer te treden in de vele argu menten pro en contra, welke in het debat in de Tweede Kamer zijn gebezigd; zij kan zich tot de hoofdzaken bepalen. De ministers van. Volkshuisves ting en Bouwnijverheid en van Financiën gaan in op de door sommige leden gemaakte opmer king als zou de Regering al het mogelijke doen om het investe ren van geld in de huizenbouw zo onaantrekkelijk mogelijk te maken. Deze leden hebben ken nelijk het blokkeringsvoorstel op het oog. Deze leden zien echter over het hoofd, dat deze maat regel alleen betrekking heeft op vóóroorlogse woningen. De zin van de opmerking ontgaat de mi nisters dan ook. Bij het beantwoorden van de opmerkingen, die door leden van de Eerste Kamer zijn gemaakt over het wetsontwerp tot wijzi ging van de Huurwet, merkt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid o.a. op dat, in dien compensaties voor huurver hogingen worden gegeven de overcompensaties bij twee kleine re huurverhogingen steeds gro ter zullen zijn dan die welke bij één grotere verhoging optreedt. Voorts mag niet uit het oog wor den verloren, dat het belang van een goede volkshuisvesting een aanzienlijke vermindering van de spanninor tussen de huren van vóóroorlogse en van nieuwe wo ningen vraagt. Nu een verho ging van de huren van de oude woningen met 25 procent binnen het kader van onze gehele eco nomie kan worden opgevangen, mag deze, naar de mening van de minister niet achterwege blij ven. Dat verhuurders van premie- woningen hun huurders reeds zouden hebben voorbereid op een verhoging van 25 procent, is de minister niet ter ore gekomen. Een brochure over het gehele thans voorgestelde complex van maatregelen is in voorbereiding; zij zal vermoedelijk in de loop van augustus verschijnen. De minis ter hoopt hiermede de mogelijk heid van speculatie op onwetend heid bij de huurders tot een mi nimum te kunnen beperken. Het denkbeeld van geleidelijke huurverhoging heeft stellig aan trekkelijke kanten en de minis ter wijst het in beginsel zeker niet af. Hij meent echter dat het niet doenlijk is vooraf de tijdstip pen waarop nieuwe verhogingen zullen ingaan bij de wet vast te stellen. Wél uitvoerbaar acht hij een systeem waarbij het aan de Kroon wordt overgelaten uiteraard onder zekere wettelijke waarborgen om bij algemene maatregel van bestuur het tijd stip en de grootte van verdere huurverhogingen te bepalen. Op deze wijze zou en wel terstond elke gunstige gelegenheid tot huurverhoging kunnen worden aangegrepen. Dit stelsel lijkt zó aantrekkelijk, dat de minister op dracht heeft gegeven tot nadere uitwerking hiervan. De minister meent dat een voor deel van een zodanige regeling ligt in de mogelijkheid van co ördinatie tussen huurverhogin gen en „bij uitstek geschikte ge legenheden" daartoe, te weten bij algemene loonronden. Vooral immers, aldus de minis ter, omdat voor huurverhoging wetswijziging nodig is, was het in het verleden moeilijk, zo niet onmogelijk, huurverhogingen te doen samenvallen of nagenoeg te doen samenvallen met loons verhogingen. Deze toch kregen veelal op korter termijn hun be slag. De verhoging met 25 procent, zo merkt de minister verder op, is slechts een stap op de weg naar herstel van het evenwicht tussen de huurprijzen van vóór oorlogse en nieuwe woningen. Het cijfer 25 is niet de uitkomst van een berekening. Er moet nu eenmaal een flinke kloof worden overbrugd. De eerste stap mag derhalve niet te klein zijn. De huurprijzen van nieuwe wonin gen zijn mede afhankelijk van de stichtingskosten. Zouden daarin zwarte lonen zijn verwerkt en zouden deze niet betaald zijn uit de normale risico- en winstopsla gen van de aannemer, dan zal de huurprijs daarvan inderdaad in vloed ondergaan. Dit betekent intussen niet dat ook de huren van de oude woningen hiervan invloed zullen ondervinden. Het is namelijk niet de bedoeling deze huren op te trekken tot aan het kcstprijshuurpeil van de nieuwe woningen. De rijksbijdrage voor woning wetwoningen, waarop de huurver hoging van toepassing is, zal wor den verminderd, zo wordt de Eer ste Kamer nog eens bevestigd. Over de toekenning van compen satie aan werknemers wordt nog opgemerkt, dat men de werkge- meente tot uitgangspunt heeft genomen en niet de woongemeen- te, omdat dit een ongewenste ad ministratieve rompslomp zou meebrengen. Looncompensatie zodanig, dat het bedrag daarvan per gemeen teklasse geheel gelijk zou zijn geweest aan de huurverhoging, zou een aanzienlijke vergroting van de afstand tussen de belo ning in de verschillende gemeen teklassen hebben bevorderd. In verband met de blokkering wordt in de memorie van ant woord gezegd, dat de Regering het niet nodig vond een variabele rentevergoeding in te voeren, gezien de korte duur van de blok kering. Voor de belastingheffing over de na deblokkering uit te betalen bedragen geschiedt volgens het bijzondere proportionele tarief van de inkomstenbelasting, welk tarief ten doel heeft, aldus de memorie van antwoord, de pro gressie te matigen. Dit tarief is gebonden aan een minimum van 20 procent en een maximum van 40 procent, waardoor wordt voor komen, dat de belastingvoet de abnormale invloed zou ondergaan van een toevallig zeer hoog of zeer laag periodiek inkomen van de belastingplichtige. ét kapp»r m«f kef aporft cacW mqrfr 16 brovwtnjsfraaf 9 f*RMUEt«0 J nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. In een circulaire aan de ge meentebesturen hebben de minis ters van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelij ke Bedrijfsorganisatie en van Fi nanciën er met nadruk op ge wezen, dat de situatie met be trekking tot de financiering van de investeringen der gemeenten verontrustend blijft. De ministers zijn van mening, dat alleen reeds de last van de financiering van onderhanden zijnde werken en aangegane verplichtingen noopt tot verder strekkende maatrege len dan die, welke midden janu ari van dit jaar moesten worden genomen. Daarom wordt finan ciering met kort geld alleen nog toelaatbaar geacht voor investe ringen, die reeds onderhanden zijn en niet meer kunnen worden stopgezet. Nieuwe investeringen kunnen voortaan alleen dan ter hand worden genomen, als de financiering met vast geld ver zekerd is. Financiering van woningwet- bouw anders dan met vaste lenin gen acht de Regering niet meer toelaatbaar nu de voor nieuw bouw bestemde gelden van de grote woningbouwlening 1957/'58 der Bank voor Nederlandse Ge meenten ter beschikking van de gemeenten komen. Dit geldt even eens voor de kosten van aankoop en bouwrijpmaken van voor woo- ningwetbouw gestemde gronden. Andere woningbouw dan inge volge de Woningwet, met name premiebouw, wordt eveneens slechts toelaatbaar geacht indien zij gefinancierd wordt met een vaste lening. Deze maatregelen zou de Rege ring voorshands willen zien toe gepast tot aan het einde van het jaar om inmiddels aan de hand van de ontwikkeling van de vlot tende schuld der gemeenten en van de financiële situatie in het algemeen, na te gaan wat daarna gedaan moet worden. De circulaire, die thans tot de gemeentebesturen is gericht, werd aangekondigd in de bespreking, De dertig passagiers van een die op 4 juli werd gehouden tus overtrof, terwijl bovendien dit jaar het aanbod van kapitaal ge ringer is dan in 1956. De colleges van Gedeputeerde Staten is verzocht slechts goed keuring te verlenen aan nieuwe kredieten naar een volgend dienst jaar, indien tegelijkertijd een be sluit tot het aangaan van een vaste geldlening ter goedkeuring wordt aangeboden. De ministers dringen er bij de gemeentebesturen ten zeerste op aan alle pogingen in het werk te stellen een verdere uitbreiding van vlottende schuld te voorko men en indien en zodra dit moge lijk blijkt vlottende schuld te consolideren. Met een groep leerlingen van het Baarns lyceum ongeveer 60 in totaal heeft Prinses Mar griet van zaterdag 6 juli tot 13 juli in het 15 km van Den Hel der gelegen natuurreservaat het „Zwanenwater" gekampeerd. De Prinses maakte verschillende uit stapjes, o.m. bracht zij een bezoek aan de koninklijke marine in Den Helder en, in gezelschap van nog enige meisjes, aan de openbare lagere school te Callantsoog. In de loop van deze week, op zijn laatst zaterdag 20 juli, zul len alle banken in de grote Fran se steden bevoorraad zijn met benzinechèques voor buitenland se automobilisten, motorrijders e.d., die langer dan drie dagen in Frankrijk verblijven en op deze wijze reductie op de benzineprijs krijgen. De Nederlandse banken, die een bijkantoor of correspondent in Frankrijk hebben, zullen deze chèques vermoedelijk al in het begin van deze week hebben, zo dat men ze in Nederland met Ne derlands geld kan kopen. Men kan maximaal voor 50.000 francs aan chèques opnemen. De eerste aankoop mag niet meer dan 25.000 francs zijn goed voor 250 liter benzine), een week daarna kun nen de resterende 25.000 francs worden opgenomen. Voor een chèque van 1000 francs betaalt men in Nederland 6,15, in Frank rijk fr. 555. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 juni 11.008.627. In de eerste 5 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelij ken 35.707 tegen 33.867 in de eer ste 5 maanden van 1956. Het aan tal levendgeborenen bedroeg 98.093 tegen vorig jaar 98.853 en het aantal overleden 34.193 (v. j. 39.3291. Het aantal immigranten bedroeg in de genoemde periode 18.991 tegen vorig jaar 19.253 en het aantal emigranten 30.623 te gen vorig jaar 24.180. De woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken maakte zaterdag bekend, dat de regering van Indo nesië een protest heeft ingediend bij de regeringen der landen, wei- ka zijn aangesloten bij de Euro- markt-verdrag, tegen het opne men van Nederlands Nieuw-Gui- nea daarin. Hij zeide, dat de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, Kwee Djie Hoo, aan de Neder landse regering een protestnota heeft overhandigd, en daar soort gelijke nota's bij de overige deel nemende landen zijn ingediend. De woordvoerder zeide, dat West-Irian Indonesisch grondge bied is. De minister van Landbouw heeft de garantieprijs voor fa brieksaardappelen van de oogst 1957 vastgesteld op 6.85 per 100 kg. Deze prijs geldt bij levering op de gebruikelijke laadplaats voor gewassen aardappelen met een onderwatergewicht van 330 gram. Aan deze garantie is de voorwaarde verbonden dat niet meer aardappelen tot aardappel meel worden verwerkt dan 17 miljoen hl veldgewicht. In overleg met het Landbouw schap en de aardappelmeelfabri kanten is besloten dat in afwij king van de regeling van het vo rig jaar, het eventueel nadelige verschil tussen de garantieprijs en de opbrengstprijs van de aard appelen, zal worden vastgesteld vóórdat met de aardappelmeel- campagne wordt begonnen. Het vaststellen van dit verschil zal geschieden op basis van de ge middeld te verwachten op brengstprijs van het aardappel meel en de gemiddelde verwer kingskosten van de aardappelen in de fabrieken. Ingeval achteraf zou blijken dat de opbrengstprijs van het aardap pelmeel aanzienlijk hoger, dan wel lager is dan de aanvankelijk verwachte opbrengstprijs, zal op het van tevoren vastgestelde toe slagbedrag een correctie worden aangebracht. Indien het verschil tussen de getaxeerde en de werkelijke op brengstprijs van het aardappel meel kleiner is dan 0,90 dan zal geen correctie, worden toegepast. Bedraagt het verschil 0,90 of meer, doch niet meer dan 1,50 per 100 kg, dan zal de helft daar van tot uitdrukking -komen in 'n verhoging dan wel verlaging van de overeengekomen toeslag. Ingeval de opbrengstprijs van het aardappelmeel meer dan 1,50 hoger of lager is dan werd verwacht, dan komt dit meerde re zowel in voordelige als in na delige zin, geheel voor rekening van de overheid. Het vorenstaande houdt in dat de aardappelmeelfabrikanten in staat zullen zijn een gemiddelde aardappelprijs uit te betalen, die niet meer dan ƒ0,25 per 100 kg afwijkt van vorengenoemde ga rantieprijs. Bij de aardbevingen in Perzië op 1 en 2 juli zijn drieduizend mensen om het leven gekomen en vijftienduizend gewond en (jakloos geworden, aldus deelt de Perzische legatie te Den Haag mede. Burgers en troepen doen ondanks grote moeilijkheden om de getroffen gebieden in het noorden van het land en bij het Demavend-gebergte te bereiken, het uiterste om hulp te bieden. De legatie acht het nodig alle overdreven berichten over de ramp tegen te spreken. Zij geeft namens de Perzische regering en de getroffenen uiting aan op rechte dank voor de hulp van het Nederlandse Rode Kruis. De Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, de Koninklijke Ne derlandse maatschappij ter be vordering der pharmacie, en de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde delen in een communiqué mede, dat zij zich bezorgd maken over het nog steeds uitblijven van een overeenkomst tussen tandartsen en ziekenfondsen, waardoor huns inziens voornamelijk voor de minst draagkrachtigen, tandheel kundige hulp achterwege blijft en dientengevolge de volksge zondheid wordt bedreigd. Naar de mening van de maat schappijen moet men, gezien de laatste ontwikkeling in het con flict tussen tandartsen en zieken fondsen, met name het gebrek aan eenheid van opvatting in de kring der ziekenfondsorganisa ties, ernstig gaan twijfelen aan de mogelijkheid van overeen stemming tussen beide groepen, waardoor de ziekenfondsverze kerden in hoge mate worden ge dupeerd en het gehele stelsel van ziekenfondsverzekering in ge vaar wordt gebracht. De maatschappijen vragen zich af, of het, als niet spoedig een overeenkomst tot stand komt, in deze noodsituatie niet onont koombaar wordt om voorlopige voorzieningen ten behoeve van de verzekerden te treffen. Intussen spreken de maatschappijen de hoop uit, dat de pogingen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om tot een op lossing door middel van arbitra ge te komen, met succes zullen worden bekroond. (Advertentie.) Vraagt uw winkelier. De ministdr van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid meent, dat uit de veelvuldige aanbiedingen per advertentie van woningen met hoge hypo theken niet de konklusie mag worden getrokken, dat er rela tief veel van deze woningen wor den gebouwd. De minister heeft dit verklaard in antwoord op schriftelijke vragen, die hem wa ren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Andries- sen. Van de aangeboden woningen wordt dikwijls niet nauwkeurig de ligging aangegeven, zodat in concreto niet steeds te zeggen valt of het gaat om premiewo ningen. dan wel om woningen, gebouwd in de vrije sector. Hoe wel derhalve niet met zekerheid valt te zeggen of de aangebo den woningen overwegend tot de sector van de premiebouw beho ren, acht de minister dit wel zeer waarschijnlijk. Afgezien van de vraag of het wenselijk zou zijn, dat minder woningen voor de verkoop zou den worden gebouwd, is de mi nister van mening, dat afrem ming zijnerzijds onder de huidi ge omstandigheden zeker niet wenselijk is, nu uit recente ge gevens is gebieken. dat de stij ging van bouwkosten en hypo theekrente en de vermindering van de koopkrachtige vraag reeds hebben geleid tot gerin gere belangstelling voor de bouw van woningen, bestemd voor de verkoop. - Constellation van de „Trans World Airlines", die van Frank fort naar Londen op weg was, beleefden vrijdagavond angstige ogenblikken. Een der motoren was in brand geraakt en het vuur bedreigde het toestel dat boven de Noordzee vloog. Het vliegtuig kon echter nog een vei lige landing maken op het kleine vliegveld van Rochfort aan de monding van de Theems. De held van -het avontuur was een Engelse reiziger die zijn goe de humeur behield en door het maken van grapjes er in slaagde een paniek onder de passagiers, onder wie zich verscheidene vrou wen van militairen met hun kin deren bevonden, te voor-komen. Hij wist de verschrikte kinde ren gerust te stellen door het uitdelen van snoep en de belofte, dat hij een kikker uit het water zou vissen als het vliegtuig in de zee terecht zou komen. Maar toen men na de geslaag de landing de Britse reiziger wil de bedanken, was deze verdwe nen zonder dat men zelfs zijn naam te weten was gekomen. sen de ministers van Binnenland se Zaken, Bezitsvorming en P. B. O., van Financiën en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, afgevaardigden van de colleges van Gedeputeerde Staten en een ruime kring van vertegenwoordi gers van gemeenten in zake de financiering van investeringen van gemeenten en provinciën. In de nieuwe circulaire wordt er op gewezen, dat de gemeente lijke bruto vlottepde schuld, die ultimo 1956 reeds was opgelopen tot 877 miljoen, per ultimo maart 1957 was gestegen tot 1217 mil joen. Naar schatting bedraagt zij op het ogenblik reeds ongeveer 1500 miljoen. Deze stijging werd voor een zeer groot deel veroorzaakt door de nakoming van betalingsver plichtingen voor werken, die nog onder handen zijn. Gebleken is, dat in vele gemeenten, ondanks de beperking, die men zich heeft opgelegd, de voorgenomen inves teringen voor 1957 aanzienlijk uitgingen boven die van vorig jaar, in welk jaar het bedrag der leenkapitaal reeds beduidend De centrale van de Belgische metaalbewerkers heeft meege deeld, dat het bereikte akkoord met overgrote meerderheid door het uitvoerend comité van de cen trale cn door de gewestelijke vergaderingen van fabrieksver- tegenwoordigers en sectionaris sen is goedgekeurd, zodat het werk heden is hervat. Vrijdagavond hebben vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in de Belgische me taalnijverheid overeenstemming bereikt, zodat vandaag het werk kan worden hervat als de last gevers van de onderhandelaars het besluit goedkeuren. De arbeiders krijgen dit jaar Ter gelegenheid van het negen tig-jarig bestaan van „Het Ne derlandsche Roode Kruis" zal P.T.T. een serie bijzondere Rode Kruiszegels met een toeslag bo ven de irankeerwaarde uitgeven. De serie bestaat uit vijf zegels n.l. het jubileumzegel, dat een rood kruis toont met de jaartal len 1867 en 1957, temidaen van vier zegels, die elk een facet van het Rode Kruis symboliseren. De 4 ets zegel geeft een afbeel ding van een pelikaan met jon gen. Het symbool van de bloed transfusiedienst, die door het in standhouden van een bloedvoor- raad in ziekenhuizen bij opera ties e.d. in de behoefte van zie ken kan voorzien en bovendien door het toedienen van bloed- plasma, dat geen voorafgaand onderzoek naar de bloedgroep noodzakelijk maakt, snel hulp kan bieden aan slachtoffers van ongevallen, die door bloedverlies dreigen te bezwijken. De 6 ets zegel toont het vakan tieschip, dat chronische ziekten en invaliden die reeds jarenlang aan bed gekluisterd zijn, de mo gelijkheid biedt van een echte vakantiereis te genieten en iets meer van het eigen land te zien. De 10 ets zegel draagt het em bleem van het Rode Kruiscorps. Dit uit vrijwilligers bestaande corps verricht de oudste en nog steeds één van de belangrijkste taken van het Nederlandsche functie moeten vervullen als Roode Kruis, de verzorging van het meerpartijenstelsel in com- het vervoer en de assistentie bij geen dubbele vakantietoeslag zo als zij geëist hadden, maar wel zullen de lonen met ingang van 1 januari met 243 procent wor den verhoogd. Volgens het Hongaarse pers bureau M.T.I. heeft een woord voerder van de regering-Kadar het idee geopperd om in Hon garije weer een volksfront in het leven te roepen. Dit volks front zou dan een soortgelijke munistisch China en Polen. Deze woordvoerder verklaarde, dat dit volksfront in de eerste plaats tot taak zal hebben de massa's kleine en middelgrote boeren te mobiliseren, die op het ogenblik nog ver af staan van elke „massa-beweging", al dus M.T.I. de verpleging in geval van ram pen. De afbeelding van de 30 ets zegel symboliseert de internatio nale solidariteit van het Rode Kruis. Hoe sterk deze is, bleek tijdens de watersnood, toen een bedrag van 65 miljoen gulden aan buitenlandse giften via het Nederlandsche Roode Kruis bin- nenvloeide. De zegels zijn uitgevoerd in offset. De toeslag komt ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. De waarden met bijslagen, voorstellingen, kleuren en ont werpen zijn: 4 3 ct.: Pelikaan met jongen. Witte vogels op lichtblauw iond. Rode vlek op de borst' van de moederpelikaan. Rood kruis, j Ontw.: mevr. J. Bitter—Harmant te 's-Gravenhage. ■6+4 ct.: Wit vakantieschip voor chronische zieken en invali den cn donkergroen fond. Rood kruis. Ontw.: mevr. J. Bitter Hartman te 's-Gravenhage. 7 5 ct.: Een rood kruis en de jaartallen 18671957. Het kruis rood en de tekst, jaartallen en waardecijfers in donkerbrons het geheel op een licht-rose fond. Ontw.: de heer J. van Krimpen te Haarlem. 10 8 ct.: Rood kruis gevat in witte lauwerkrans, met kroon en gesp. Het geheel op goudgeel fond. Ontw.mevr. J. Bitter Hartman te 's-Gravenhage. 30 8 ct.: Rood kruis op we reldbol. Fond uitgevoerd in een krachtig blauw. Ontw.: De heer P. Wetselaar te Haarlem. De zegels zijn gedrukt door Joh. Enschedé Zonen, grafische in richting N.V. te Haarlem. De zegels zijn groot: 24.25 X 31.55 mm. De beeldrechthoek meet 21.25 X 28.55 mm. Kamtanding: 12 12%. Zij zijn gedrukt aan vellen van 10 X 10 100 zegels, op papier zonder watermerk. De gomming is nor maal. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 19 aug. t/m 18 oktober 1957 en zijn gel dig voor frankering tot en met 31 december 1958. Op vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer De Gom, naar aanleiding van een com muniqué van de Belgische rege ring, 7 juni 1957, over het vraag stuk van de Nederlands-Belgi sche waterwegen, heeft de mi nister van Buitenlandse Zakes A. I. mede namens de minister van Verkeer en Waterstaat, cms. geantwoord Het beraad met de Belgische regering heeft tot de konklusie geleid, dat 't in de gegeven om standigheden de voorkeur ver dient de tussen de Nederlandse en Belgische regeringen gewis selde nota's betreffende het vraagstuk der Nederlands-Belgi sche waterwegen vertrouwelijk mede te delen aan de kamer commissies voor buitenlandse zaken van de beide landen. Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zater dag aangekondigd, dat Grieken land vandaag opnieuw de Ver enigde Naties zal verzoeken te ijveren voor zelfbeschikking voor Cyprus. In het Griekse verzoek zal ook melding worden gemaakt van folteringen, die de Britse strijdkrachten op het eiland zou den hebben uitgevoerd. Het nieuwe verzoek, dat na doorzending aan het V.N.-secre tariaat zal worden gepubliceerd, zal vergezeld gaan van een me morandum, waarin beschuldigin gen aan Engeland zijn vervat Een depressie, die geruime tijd voor de oostkust van Schotland gelegen was, beheerste tijdens 't weekeinde het weer in 't Noord zeegebied. Daarbij voerden zuid westelijke winden, die zaterdag nog krachtig waren, maar allengs in kracht afnamen, onstabiele lucht aan. De buienactiviteit was zondag niet groot meer. Toch gingen de buien hier en daar nog vergezeld van onweer. De tempe raturen liepen zondag tot 19 22 graden op. In de loop van die dag begon de luchtdruk boven Schotland e i En geland regelmatig te stijgen op de nadering van een rug van ho- gedruk. De depressie begon toen langzaam naar het oosten te be wegen. Voor vandaag verwachten we bij ons een matige tot vrij krach tige wind, ruimend naar west tct noordwest. Voorts moet óp enige buien worden gerekend. De tem peraturen zullen dezelfde zijn als op zondag of iets lager. medegedeeld door net K. N. M I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. E ;kele buien. Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind, ruimend naar west of noordwest. Dezelfde temperaturen of iets lagere. DINSDAG 16 JULL v.m. 4.26 5.01 5.41 5.5] Breskens T erneuzen I-Iansweert Walsoorden TSjn. 4.40 5.15 555 6.05 ZON MAAN op onder oi «ndei Juli. 16 4.41 20.55 22.19 9.41 17 4.42 20.54 22.39 10.45 18 4.43 20.53 23.00 11.50 19 4.44 20.51 23.23 125:

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1