Boelganin en Chroesjtjef Praag Soekarno kondigde „Nieuw-leven "beweging aan Geen wijziging van het partijbestuur der S.E. D. in Oost-Duitsland Weersverwachting in De tandheelkundige behande- ing van Ziekenfondsleden Opnieuw een recordmaandj voor de woningbouw Daadwerkelijke gerechtigheid De Russisch-Nederlandse betrekkingen ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DONDERDAG 11 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4111 AARDBEVING IN CENTRAAL-AMERIKA Prins Bernhard in ons land terug Nehroe in Cairo aangekomen Selwyn Lloyd: POOLSE WESTGRENS BLIJFT VOORLOPIG" BRITSE MINISTER VAN FINANCIEN WAARSCHUWT VOOR HET INFLATIE- VERKEER Mensenmenigten begroetten op uitgelaten wijze de Sowjet-leiders DE TOESTAND IN PERZIE Griepepidemie uitgebroken DE POSITIE VAN BOELGANIN EN WOROSJILOF EINDE VAN HITTEGOLF NIEUWE JAPANSE REGERING Mei leverde 8.122 woningen De conferentie tussen Salazar en Franco HONGARIJE GAAT ENTSTOF VAN SALK INVOEREN Ruim 2]A miljoen Nederlanders ontvangen onderwijs Nederland maakt zaak over in Zweden zijnd Nederlands meisje aanhangig bij internationaal gerechtshof BIRMA EN COMMUNISTISCH CHINA Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1- van de Sanat- Redaetie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,per weet 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aai Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Seismografen van universitei ten te New York en Cleveland hebben woensdagochtend 'n „ma tige" aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum in Midden- Amerika, bij de westkust van Nicaragua, lag. Z K H. de Prins der Neder landen is gistermiddag per vlieg tuig in ons land teruggekeerd uit Parijs waar hij een vergadering van het „Stearing Committee van de Bilderberg-conferentie heeft geleid. Het vliegtuig waar mee de Prins reisde landde om streeks kwart over vijf op het vliegveld Soesterberg. Premier Nehroe van India is woensdag per vliegtuig uit Ne derland in Egypte aangekomen voor besprekingen met president Nasser. Het Egyptische staats hoofd verwelkomde hem op het vliegveld van Cairo. De Britse regering houdt vast aan de overeenkomst van Pots dam volgens welke de westgrens van Polen voorlopig is vastge steld en een definitieve regeling in een vredesverdrag moet wor den getroffen", aldus heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, woensdag in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van het socialistische lid Zilliacus, verklaard. Zilliacus had gesteld, dat de overeenkomst van Potsdam door de loop der gebeurtenissen „vrij wel achterhaald" is en hij meen de dat Engeland „aan de wereld vrede zou bijdragen'.', door de Poolse westgrens officieel te er kennen. ■Doch Selwyn Lloyd verklaar de het „veel juister" te achten, indien Groot-Brittannië vasthield aan zijn verplichtingen, overeen komstig het verdrag van Pots dam. De Britse minister van Finan ciën heeft woensdag het woord gevoerd bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van een grote verzekeringsmaatschappij waarbij de minister o.m. heeft verklaard dat Engeland óf het vraagstuk van de inflatie onder ogen moet zien óf een voortge zette daling in de waarde van de nationale valuta moet aanvaar den. Naar aanleiding van de drei gende nieuwsgolf van looneisen zeide de minister, dat wanneer een land zichzelf 7 procent meer betaalt voor het niet verrichten van meer werk, zoals vorig jaar is geschied, prijsverhogingen zul len volgen, zo zeker als een nacht op de dag volgt. Geen economi sche of regeringstovenarij, geen systeem van toezicht kan een dergelijk proces stopzetten. Naar aanleiding van het door hem gestelde dilemma zeide de minister, dat de Britse regering niet heeft geaarzeld en niet zal aarzelen om zelfs de meest drin gende investeringsprogramma's te beperken. Het doel moet er op zijn gericht, dat de investerings programma's worden aangepast aan de beschikbare besparingen of de verkregen winsten teneinde een minder zware last op de ge meenschap te leggen. De Sowjet-leiders Chroesjtsjef en Boelganin zijn woensdagoch tend voor besprekingen met de Tsjechoslowaakse regerings- en partijleiders in Praag aangeko men. Boelganin en Chroesjtsjef wer den op het station door president Zapotocky en premier Siroky be groet. Fabrieksarbeiders en kantoor employees hebben ter gelegen heid van de aankomst een vrije dag gekregen. Duizenden men sen riepen pro-Russische leuzen, toen de speciale trein het station binnenstoomde na de „triomf tocht" der Russische leiders door Slowakije en TMoravië. Grote mensenmenigten hebben de Rus sen dinsdag in de verschillende stopplaatsen geestdriftig toege juicht. De voornaamste straten van Praag hingen vol rode vlaggen. Op geweldige spandoeken ston den leuzen, waarin eeuwige vriendschap met de Sow jet-Unie werd beloofd. In de étalages van de meeste win kels waren portretten van Boel ganin en Chroestsjef te zien. De Sowjet-leiders, die ook nog een bezoek aan Bohemen zullen brengen, blijven tot 16 juli in Tsjecho-Slowakije. Chroestsjef en Boelganin wer den toegejuicht door een derge lijke mensenmassa als sedert de bevrijding slechts enkele malen bijeen is gezien. Chroestsjef ver klaarde, dat de eenheid der com munistische landen nodig, is om dat de oorlogsdreiging zal voort duren zolang het imperialisme bestaat". Dit laatste stelt alles in het werk om ons te verdelen en daardoor een voor een te ver nietigen, aldus de Sowjet-leider. Er klonk gejuich bij iedere op merking over de Russisch-Tsje- choslowaakse vriendschap, de macht van het communistische kamp en de vrede. President Zapotocky prees in zijn welkomstrede het twintigste congres van de Russische com munistische partij waarop Chroesjtsjef het Stalinisme „ont troonde") en de jongste zitting van het centrale comité van de In Perzië, waar men met de gevolgen van een ramipzalig'd aardbeving in het noordelijke deel van het land te kampen heeft, is een griepepidemie uitge broken, waardoor reeds een 5000 mensen getroffen zijn. De sjah en zijn echtgenote zul len ihun vakantiereis door Europa onderbreken. Donderdag vliegen zij met een gehuurd vliegtuig naar Teheran terug. Verscheidene landen_ o.w. En geland, de Sowjet-Unie en India, hebben hulp aangeboden voor het lenigen van de nood in de ge troffen gebieden. Volgens de jongste, niet-offi- ciële schattingen, zijn 4600 men sen bij de aardbevingen om het leven gekomen. Woensdag zijn in Noord-Perzië weer aardschokken gevoeld. Russische communistische partij, (waarop zijn voornaamste tegen standers werden uitgeschakeld). Aansluiten BOELganin en Chro „Het is nodig er de nadruk op te leggen, dat vooral de eerste secretaris van het centrale comi té der Sovvjet-Russische commu nistische partij, kameraad Niki- ta Chroesjtsjef, zich verdienste lijk heeft gemaakt met het ont maskeren en neerslaan van de te gen de partij agerende groep van Molotof, Malenkof en Kagar.o- vitsj", aldus heeft de Sowjet-pre- mier, maarschalk Boelganin, vol gens' het Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" bij een maaltijd verklaard, die de Sowjet-Russi- sche delegatie werd aangeboden door het politieke bureau van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij. Volgens in New York ontvan gen diplomatieke berichten zal premier Boelganin van de Sow jet-Unie mogelijk vervangen wor den 'cioor de Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoe- kof. De voormalige correspondent van de „New York Times" in Moskou, Salisbury, schrijft in dit blad dat Boelganin en president Worojsjilof in de kritieke uren van de omwenteling in Moskou partijsecretaris Chroesjtsjef in de steek zouden hebben gelaten. Als gevolg hiervan, zal maar schalk Boelganin hiervoor moe ten betalen met het verlies van zijn functie van premier. Het ont slag van Boelganin zou dan de weg kunnen openen voor de be noeming van maarschalk Zjoe- kof, aldus de „New York Times". Het blad vervolgt: In Moskou zouden geruchten de ronde doen, dat Boelganin en Worosjilof op het beslissende ogenblik van de besprekingen in het presidium tegen Chroesjtsjef hebben ge stemd. Volgens het blad zou een van de redenen van Chroesjtsjef om Boelganin te handhaven zijn ver langen zijn, dat er niet teveel na druk wordt gelegd op" het feit, dat de oppositie tegen hem zó sterk is geweest. Overal in Europa schijnt nu 'n einde aan de hittegolf gekomen te zijn. In Italië zijn 210 mensen het slachtoffer van de hiUe ge worden, in Oostenrijk 75 en m Frankrijk 42. In Milaan heeft men doodgra vers van vakantie moeten terug roepen om de vele slachtoffers van de hitte te begraven. De Japanse premier, Nobosoe- ke Kisji, heeft woensdag een nieuwe regering gevormd. Slechts twee piinisters uit zijn oude kabinet zfjn aangebleven, n.l. Mitsoejiro IJsjii, die vice-pre mier blijft, en de kabinetssecre taris Haroehide, die minister van Arbeid is geworden. Kisji benoemde vijftien nieu we ministers. De zakenman Ait- sjiro Foejieyama wordt minister van Buitenlandse Zaken. Hij is voorzitter van de Japanse Ka mer van Koophandel en direc teur van 97 maatschappijen. Minister van Financiën is Hi- sato Iesjimada. Het kabinet is woensdag door keizer Hirohito beëdigd. Premier Kisji verklaarde daar na tegenover de pers, dat zijn nieuwe regering „elk verder slechter worden van de Japanse deviezenpositie" zal corrigeren. In een door hem woensdag in Bodjonegoro, Oost-Java, gehou den redevoering heeft president Soekarno verklaard, dat de 12 jaren van Indnesië's onafhanke lijkheid hebben bewezen, dat wat achter ons ligt, volkomen ver keerd is geweest". De president zeide, dat de jon ge republiek zich ziet geplaatst voor een aantal crises, waaron der een morele crisis, een politie ke crisis, een gezagscrisis, en 'n crisis onder de gezagsorganen zelf. Hij kondigde aan op 17 augus tus aanstaande, de twaalfde ver jaardag van de Indonesische onafhankelijkheid, een „Nieuw Levensbeweging te zullen enta meren. De president bedoelde daarmee een nieuwe geestelijke revolutie onder het volk, die een nieuw ras zou moeten scheppen, „niet gelijk aan dat uit het ver leden, dat conservatief is en or- Walter Ulbricht, secretaris-ge neraal van de Oostduitse socia listische eenheidspartij, heeft op een vergadering van het politie ke partijbureau verklaard, dat 't ogenblik niet gunstig is voor wij zigingen in het partijbestuur. Dat zou de positie van de S.E.D. tegenover West-Duitsland ver swakken, zo heeft het anti-com munistische informatiebureau „West" uit betrouwbare bron in Berlijn vernomen. De vergadering van het poli tieke bureau is onlangs gehou den ter bespreking van de val In mei 1957 zijn volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8.122 woningen gereed gekomen. Nimmer tevo ren werden in een maand zoveel woningen opgeleverd. Hoogste mei-cijfer: vóór de oorlog 1930 5.190, na de oorlog 1954 6.057. Het hoogste maand cijfer na de oorlog was in de cember 1954, toen 7.891 woningen gereed kwamen. Het totale aantal gereed ge komen woningen in de eerste vijf maanden van dit jaar, n.l. 33.864, is eveneens belangrijk ho ger dan in de overeenkomstige periode van 1956, toen 22.147 wo ningen gereed kwamen. Doordat in mei 1957 met de bouw van meer woningen werd begonnen n.l. 8.561 dan wer den voltooid, bereikte ook het aantal op 1 juni in uitvoering zijnde woningen een nieuw hoog tepunt met 100.107. In mei 1956 werd met de bouw van 8.888 woningen begonnen. In de eerste vijf maanden van 1957 werd begonnen aan 40.166 woningen, tegen 30.588 in dezelf de periode van 1956. In de in mei 1957 gereed ge komen woningen zijn 417 sy steemwoningen begrepen. In totaal waren eind mei 1957 sinds de bevrijding 542.025 nieu we woningen gereed gekomen. De in mei 1957 voltooide wo ningen zijn als volgt over de pro vinciën en de drie grote steden verdeeld: Mei 1957: Groningen 545, Fries land 332, Drenthe 315, Overijssel 484, Gelderland 959. Utrecht 570, Noord-Holland excl. Amsterdam 820, Zuid-Holland excl. Den Haag en Rotterdam 1.038, Zee land 155, Noord-Brabant 1.245, Limburg 718. Amsterdam 311, Den Haag 273, Rotterdam 296, N. O. Polder 61. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheel kunde deelt ons het volgende mede „Verschil van mening tus sen de ziekenfondsorganisaties dreigt de beëindiging van de stagnatie in de tandheelkundige behandeling van ziekenfonds verzekerden nog verder op de lange baan te schuiven. De cen trale bond van onderling be heerde ziekenfondsen heeft de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde laten weten, dat zij zich niét kan scharen achter een voorstel, dat de andere ziekenföndsorga- nisaties tijdens de laatste be spreking onder leiding van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid had geopperd als ernstige poging om uit de impasse te geraken. Overigens doorkruiste dit tussentijdse voorstel de besprekingen over arbitrage, waaromtrent partijen juist nader tot elkaar schenen te zijn gekomen. Door deze verdeeldheid wor den .verzekerden dus opnieuw gedupeerd; zij zullen voorlopig nog moeten voortgaan premie te betalen, zonder dat hier de gegarandeerde tandheelkundige behandeling tegenover kan staan. Onder deze omstandigheden blijft naar de mening van het hoofdbestuur van de Nederland se maatschappij tot bevordering- der tandheelkunde arbitrage nog slechts als mogelijkheid over als uitweg voor de bestaande moei lijkheden. Deze mening heeft het hoofdbestuur dan ook aan In een communiqué, uitgezon den door Radio-Madrid, wordt gezegd, dat premier Salazar van Portugal en het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, op de conferentie te Ciudad Rodrigo besloten hebben, in het verdrag tussen beide landen, het zoge naamde „Iberische pact", ook economische aangelegenheden op te nemen, tot heden had het slechts betrekking op kwesties van politieke en militaire aard de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht. Tevens heeft het noofdbestuur de minister verzocht te willen bevorderen, dat aan de verze kerden restitutie wordt verleend voor gedane betalingen ter zake van tandheelkundige hulp, om dat niet is te beoordelen hoeveel tijd de besprekingen nog in be slag zullen nemen en de tand heelkundige belangen der zie kenfondsverzekerden op de ern stigste wijze worden geschaad. Intussen doen zich meer en meer gevallen vóór waaruit blijkt, dat men zich te laat voor hulpverlening tot de tandarts heeft gewend". van Molotof, Malenkof, Kagano- witsj en Sjepilof. Ulbricht zou gezegd hebben, dat reeds in 1953, Radio-Boedapest heeft bekend gemaakt, dat Hongarije in de ko mende paar dagen uit Canada 250.000 kubieke cm entstof van Salk gaat invoeren teneinde bij wijze van voorzorgsmaatregel 400.000 kinderen in te enten. Het C. B. S. heeft berekend, dat 2.660.000 personen (waaronder bijna 1% miljoen vrouwen) in ons land onderwijs ontvangen. Kleuteronderwijs ontvangen 370.00 kinderen; lager onderwijs 1% miljoen. Ulo 170.000, dag-V. H. M. O. 108.000; dag-vakonder- wijs bijna 150.000 en hoger onder wijs 30.000. Het part-time (meest al avond-) onderwijs wordt ge volgd door ongeveer 250.000 per sonen. Van het 7e tot en met het 13e jaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking onderwijs, terwijl dit in de leeftijdsgrenzen 14 t/m 18 resp. 81. 60, 50, 40 en 30 be draagt. Daarna loopt dit percen tage snel terug. In deze cijfers zijn het schrif telijk onderwijs en de particuliere ongesubsidieerde opleidingen niet begrepen. land, fractievorming als die van de groep-Molotof in Oost-Duits- land was verhinderd door de uit schakeling van de groep „Herrn- stadt-Zaisser". De minister van Handel, Rau, zou hebben verklaard, dat het verbod voor studenten om West- Duitsland te bezoeken „scherp slijperij in de geest van de groep- Molotof is". Als de S.E.Dde massa wil winnen, moet zij van de Sowjet-partij leren elasti scher van opvatting te zijn, zo meende hij. Het bestuurslid Schirdewan zou voorgesteld hebben meer straat- en plaatsnamen in Oost- Duitsland te veranderen. De naam van Stalin heeft de men sen niets meer te zeggen. Voorts zou men op de vergade ring besloten hebben tot 'n agi tatiecampagne onder de leuze: „Wie de eerste secretaris (Ul bricht) aanvalt, valt de partij als geheel aan" en „Alleen het centrale comité heeft het recht wijzigingen in de partijleiding aan te brengen. thodox, en over alles twist". De koloniale manier van denken moet worden uitgebannen en worden vervangen door een nieuwe geest. De president betoogde, dat in Indonesië op het ogenblik aan de betekenis van democratie een verkeerde uitleg wordt ge geven. Democratie is het middel tot het verkrijgen van een vrije, onafhankelijke rechtvaardige en welvarende natie. „Wij gebrui ken dit middel niet, doch wor den erdoor gebruikt", aldus Soe karno, die verder zeide, dat er tientallen partijen als padde stoelen uit de grond zijn verre zen, die elkaar bestrijden en met elkander ruzie maken en zich zelf het recht toekennen naar willekeur kritiek uit te oefenen. „Dat is geen democratie", zo vervolgde de president. Sprekende over het jongste optreden van verschillende le gerofficieren in de buitengewes ten, dat een uitdaging van de centrale regering betekende, vroeg Soekarno zich af: „Hoe bestaat het dat leden van de weermacht zich met politiek be moeien?" Hij deed een beroep on de ge lederen van de gewapende machten om zich var: deelne ming in politieke activiteit te onthouden. De president kondigde aan de twaalfde onafhankelijksdag te zullen gebruiken als beginpunt voor zijn „Nieuw Leven"bewe- ging, ter verwezenlijking van de nationale aspiraties. In dit nieu we leven moet het volk tot zelf correctie overgaan. Tto slot betoogde Soekarno met nadruk, dat hij tot zijn laatste ademtocht zal blijven aandringen op toepassing van het „Gotong Rojong"-systeem, na de opstand in Oost-Duits-11 hei systeem van gemeenschap- - 1m r,r, w, Timvb 1 n O' P77 fill pelijke samenwerking, en op eenheid, als voorwaarden voor het bereiken van vooruitgang en welvaart. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. LI. Luns, heeft woensdajg, blijkens een mededeling van het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag, bij dit Hof een klacht van de Ne derlandse regering aanhangig gemaakt tegen de regering van Zweden over de 12-jarige Neder landse Marie Elisabeth Eoll. In de klacht van Nederland wordt aangevoerd, dat het meisje, dat minderjarig is, in 1945 gebo ren in Zweden als kind van een Nederlandse vader en een moe der die voor haar huwelijk de Zweedse nationaliteit bezat, de Nederlandse nationaliteit bezit Nadat de moeder in 1953 was overleden, namen de Zweedse autoriteiten maatregelen ten op zichte van het kind met betrek king tot haar voogdij, bekend ais „Skyddsuppfostran", terwijl de1 Nederlandse autoriteiten even eens voorzieningen troffen aan gaande haar voogdij volgens de Nederlandse wetgeving. In weerwil van protesten tegea de door Zweden genomen maat regelen van de Nederlandse voog den en vertogen van de Neder landse regering werden deze maatregelen niet ongedaan ge maakt. De Nederlandse regering be sloot, daarbij overwegende dat oe Zweedse autoriteiten in strijd hadden gehandeld met de uit 1902 stammende conventie die de voogdij over minderjarigen re gelt, deze zaak aan het oordeel van het Internationale Gerechis- hof te onderwerpen. Het aanhangig maken van óe klacht is gebaseerd op de door beide partijen aanvaarde binden de jurisdictie van het Hof Goor de verklaringen die zij hebben uitgegeven ingevolge artikel 36 van het statuut (de Zweedse ver klaring dateert van 5 april 194 T; de Nederlandse van 1 augustus 1956). Men doet ons het navolgende communiqué tqekomen: De 1 %-aktie daadwerkelijke gerechtigheid zij bestaat thans een jaar telt op het ogenblik 800 deelnemers, die tezamen per jaar een bedrag van meer dan een halve ton bijeenbrengen voor hulpverlening aan minder ont wikkelde gebieden. Aanvankelijk breidde de aktie men begon met 34 deelnemers zich slechts langzaam uit. Na de bekendmaking van een op roep,, die op 1 mei - namens 275 deelnemers door 12 vooraan staande Nederlanders onderte kend werd uitgegeven, groeide zij in versneld tempo. In twee maanden tijds traden 525 nieuwe deelnemers toe. Het Russische regeringsblad „Izwestia" schreef woensdag, dat „de politiek van de koude oorlog, waartoe Nederland wordt aangezet, in geen enkel opzicht gerechtvaardigd is en niet in overeenstemming is met zijn na tionale belangen". Volgens het persbureau Tass spreek het blad, dat commen taar geeft ter gelegenheid van het feit, dat de Sowjet-Unie en Nederland vijftien jaar geleden diplomatieke betrekkingen heb ben aangeknoopt, de hoop van de volkeren van de Sowjet-Unie uit, dat de betrekkingen tussen beide landen zullen worden ver sterkt en tot ontwikkeling zul len worden gebracht. Huidige betrekkingen tonen de levensvatbaarheid aan van de Sowjet-politiek van vreed zaam naast elkaar bestaan van landen met een verschillend so ciaal stelsel, „maar onlangs heb ben zekere reactionaire kringen in Nederland wanhopige pogin- Premier Tsjou En Lai van communistisch China heeft dinsdag verklaard, dat zijn land en Birma het eens zijn gewor den over de totale demilitarise ring van de drie omstreden ge bieden aan de grens tussen Bir ma en communistisch China. De onderhandelingen ter be paling van de juiste grens tus sen beide landen zullen worden voortgezet, aldus Tsjou En Lai. gen gedaan de samenwerking tussen beide landen te vergifti gen", aldus de „Izwestia". „De geschiedenis leert echter", zo gaat de „Izwestia" voort, „dat het nationale bestaan van Nederland nooit in gevaar is ge bracht door de Sowjet-Unie, maar wel door de staten, die in ternationale problemen willen oplossen door het verhogen van de spanning, oorlog en agressie". 15 Aan de aktie nemen o.a. Ka merleden, hoogleraren en geeste lijken deel van allerlei levensbe schouwelijke en politieke over tuiging, evenzeer als gepensio neerden, huismoeders, arbeiders, en soldaten. Vele jongeren nemen deel aan deze aktie. De deelnemers aan D. G. s'.or- ten regelmatig 1 van hu.i in komen op giro 64.53.00 van de Nederlandse organisatie voor -. ternationale bijstand te Don Haag onder het motto daadwer kelijke gerechtigheid. Zij wil (en door hun persoonlijke daar. te kennen geven, dat volkeren en regeringen, te beginnen bij eigen volk en regering, bereid moeien zijn 1 van hun nationale inki» men af te staan en bijeen te brengen in een speciaal fonds van de Verenigde Naties (Son- fed) van waaruit een worke' grootscheepse aanpak van hf" probleem der minder ontwikkel de gebieden kan plaats vinden. MAAL. ZON op onder O) ■A.-rf!*"' Juli. 11 4.45 20.59 20.17 4 20 12 4.36 20.59 20.49 523 13 4.37 20.58 21.15 6.27 14 4.38 20.57 21.39 7.32 15 4.39 20.56 22.00 3.37 Boven Zuid-Noorwegen ligt 'n Nederland is deze storing nog depressie die een uitloper over de niet van direct belang. Wij blij- Noordzee en omgeving heeft. In ven in de onstabiele en koele deze trogvormige uitloper kwa- lucht, zodat opnieuw plaatselijk men talrijke buien voor zowel in buien zullen voorkomen terwijl Engeland, de Beneluxlanden en de wind, in hoofdzaak uit weste- Duitsland. Sommige ervan gin- lijke richtingen zwak tot matig gen vergezeld van onweer. In ons zal zijn. In het temperatuurver- land meldde het vliegveld Zes- loop komt geen wijziging, tienhoven bij Rotterdam in het tijdperk van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds de meeste neer slag en "wel 33 mm. De aanwezig- medegedeeld door het K. N.M.I. heid van de onstabiele lucht van te De Bilt, geldig tot donderdag- polaire oorsprong en de weinige avond, zonneschijn die er was, waren er I Plaatselijke buien, de oorzaak van dat nergens de Veranderlijke bewolking me1 maximumtemperatuur hoger plaatselijk enkele buien. Zwakk< was dan 20 graden. De grenslijn tot matige wind in hoofdzaak nr van de warme lucht die enkele westelijke richtingen, dagen geleden uit ons land ver- j Weinig verandering in tempo dreven werd, strekte zich woens dagavond uit van de noordkant van de Zwarte Zee via de Noord- Balkan, het noorden van de Adri- atische Zee, Noord-Italië en de Pyreneeën naar de Golf van Bis- caye. Aan deze begrenzingslijn ontstond midden op de oceaan 'n depressie die grote activiteit ver toont. Voor het weer van vandaag in ratuur. VRIJDAG 12 JULI. v.m. n.m. Breskens 2.08 2.25 Terneuzen 2.43 3.00 Hansweert 3.23 3.40 Walsoorden 3.33 35r

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1