de Vier afgezette Russische leiders zouden Chroesjtsjef ten val hebben willen brengen Toepassing van kernenergie bij de electriciteitsvoorziening De Sowjet-Unie en ontwapening Weersverwachting Roofoverval op benzinepomp station aan rijksweg nr 2 West-Duitsland en Rusland De C.B.O.Z. gaat niet accoord met verhoogde honorerino WEERBERICHT HOOGWATER ZON- MAANSTANDEN DINSDAG 9 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4109 Communistisch spionage- complot in Engeland ontdekt NOORD-BRABANT KRIJGT IN 1962 EERSTE ATOOMCENTRALE IsraëlischSyrisch incident BUIT CIRCA f8000 Dulles over de wijzigingen in de Sowjet-Unie Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactip-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uar Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of- Adres De vier afgezette Russische leiders hebben twee weken voor hun eigen val een drieste poging gedaan om Chroesjtsjef aan de kant te zetten, meldt de Moskou- se oorrespondent van het Ita liaanse communistische blad „Unita". Op 17 of 18 juni, aldus de cor respondent, hebben Molotof en Malenkof een spoedvergadering van het partijpresidium geëist om de redevoeringen te bespre ken die ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Leningrad zouden worden gehouden. Volgens de Moskouse corres pondent werd de vergadering van het presidium gehouden bij afwezigheid van drie leden. Direct na anvang van de ver gadering deden Molotof en twee andere leiders een grootscheepse aanval op Chroesjtsjef en be stempelden zijn politiek als op portunistisch en liggende in de lijn van (wijlen) Trotzky. Zij eisten een wijziging in het partijsecretariaat en overhandig den de aanwezigen een van te voren opgemaakte lijst van kan didaten. De correspondent voeg de hieraan toe, dat de aanval hoewel er in het verleden nogal wat meningsverschillen tussen de leden van de „tegen de partij ge richte groep" hadden bestaan met volledige overeenstemming werd gedaan. Waarschijnlijk van hun succes overtuigd door van te voren ge dane peilingen, eisten zij onmid dellijk stemming. Zij rekende op een meerderheid, omdat drie leden van het presidium afwezig waren. De eerste strijd was er daarom op gericht te beletten dat er werd gestemd voordat het presidium voltallig aanwezig was, aldus de correspondent van het Italiaanse blad. „Uit het gedrag van de aanval lers en de volkomen overeen stemming waarmee zij handel den, bleek, dat het viertal hun plan van te voren had uitge maakt." En zelfs toen de drie afwezige leden in grote haast naar Moskou terugkeerden, volhardden zij in' hun eisen. De aanhangers van Chroesjt sjef betoogden toen, dat het vraagstuk slechts kon worden op gelost door het centrale comité, aldus de correspondent. Hierop antwoordden de „tegen de partij gerichte" leiders, dat zij niet bang waren voor het centrale comité. Niettemin eisten zij een directe beslissing van het presidium en wilden zij dat deze onmiddellijk via pers en radio bekend werd gemaakt. Ook eisten zij dat Sje- pilof de vroegere minister van Buitenl Zaken de opdracht kreeg een politieke verklaring oo te stellen, die aan de bekend making door pers en radio toe gevoegd moest worden. Zij dron gen er op aan, dat het centrale comité pas bijeen zou worden ge roepen, nadat het besluit van het presidium bekend zou zijn ge maakt. Minstens 3 dagen lang werd over dit punt gestreden. De correspondent vervolgde: „Maar het nieuws van het uiterst belangrijke debat was inmiddels zeer snel verspreid onder die leden van het centrale comité, die hun vaste woonplaats in Mos kou hebben. 18 leden van dit hoogste partijcollege presenteer den zich voor de deuren van de kamer, waar het presidium bij een was en vroegen om toegela ten te worden en ingelicht over hetgeen voorviel", aldus de cor respondent. Maar de vier wilden dit ver zoek niet inwilligen. Eén van hen vermoedelijk Kagano- witsj ging zo ver dat hij sprak over druk op het presidium. Een andere, tegen de partij ge richte leider werd woedend en zei dat uit dit verzoek een ge brek aan vertrouwen in het pre sidium bleek. Er vielen toen en kele woorden, waaruit een we zenlijke minachting voor het centrale comité als zodanig bleek. De aanhangers van Chroesjt sjef antwoordden hierop dat het presidium verantwoordelijk is tegenover het centrale comité en niet omgekeerd, aldus de corres pondent. Zij, die buiten de deur wacht ten om toegelaten te worden, verklaarden dat zij inzake de ge volgde politieke lijn verantwoor delijk waren aan de partij en dat zij daarom niet afzijdig konden gehouden worden van de te nemen besluiten. Zij eisten daar op onmiddellijke bijeenroeping van het centrale comité. Het enige wat hun op die dag werd toegestaan was een kort onder houd met enkele leden van het presidium. De volgende dag ech ter, terwijl het presidium nog steeds vergaderde, arriveerden er leden van het centrale comité, die in de provincies woonachtig zijn. Zij allen waren vastbeslo ten aan te dringen op het on middellijk bijeenroepen van het voltallige centrale comité. Alleen al op deze dag kwamen 107 leden van het centrale comité bijeen. De correspondent vervolgde: Geplaatst tegenover deze demon stratie moesten de vier nadat zij nogmaals getracht hadden uitstel van de vergadering van het centrale comité te verkrijgen tenslotte berusten in een de bat, te houden in tegenwoordig heid van alle partijvertegenwoor digers. Zodoende kwam het centrale comité de volgende dag 22 juni bijeen. Zoals immer waren op deze vergadering zowel leden als kan didaatleden tegenwoordig, als mede de leden van de centrale commissie van toezicht. „Er was geen vastgestelde agenda, er zou slechts een onderzoek worden gedaan naar de strijd, die in de boezem van het presidium was gehouden", aldus de correspon dent. Hierna deed kameraad Soeslof de aanwezigen mededeling van de feiten. Voor zover bekend, spraken de vier toen achter elkaar. Zij legden hun eisen voor inzake een wijziging in de leiding van partij en regering en van de politiek. Op dat ogenblik waren de vier nog steeds in de aanval, maar weldra drong het besef van hun volkomen isolatie tot hen door. Tijdens de 7 of 8 dagen dat de vergaderingen duurden, sprak de grootste meerderheid van de 225 leden, die het woord hadden ge vraagd. Anderen overhandigden hun geschreven redevoeringen om ze in de notulen te laten op nemen. „Er was er niet één bij, die de vier steunde", aldus de corres pondent. De vier Kaganowits'j, Molotof, Malenkof en Sjepilof begonnen toen de aftocht te bla zen. Maar het centrale comité was niet tevreden met deze terug tocht en eiste dat de vier volledig ontmaskerd zouden worden. En nu waren het de vertegenwoor digers van de partij, die de rol van beschuldigers op zich namen, aldus de correspondent. Volgens de Britse „Sunday Ex press" zou een officier-vlieger van de R.A.F. de Britse autoritei ten op de hoogte hebben ge bracht van een communistisch spionagecomplot. Communistische agenten zou den de officier, die van Poolse afkomst is, gedreigd hebben met repressailles tegen zijn familie in Polen, ais hij geen inlichtin gen zou verschaffen over de Britse radar. De officier deed alsof hij zich voor de spionage leende, doch hij lichtte zijn supérieuren in, waar na de contra-spionagedienst van de R.A.F. een onderzoek instelde. Binnenkort zouden één of twee leden van de Poolse ambassade in Londen in verband met deze zaak uitgewezen worden, aldus de „Sunday Express". De minister van Economische Zaken heetf't aan de Staten-Generaal een nota aangeboden inzake de kerenergie, waarin hij zich beperkt tot de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening. In deze nota wordt medegedeeld, dat de minister het gewenst aciht dat zo spoedig mogelijk met de bouw van een eerste kernenergie centrale wordt begonnen. Een beslissing daartoe door een of1 meer elektriciteitsproduktiebedrijven kan op korte termijn worden ver wacht en de in bedrijfstelling van een dergelijke centrale zal om streeks 1962 kunnen geschieden. In de nota wordt een plan ont wikkeld voor de periode 1962/75, waarbij er van is uitgegaan dat van de jaarlijks tot stand te bren gen elektriciteitsproduktiemidde- len voor uitbreiding en vervan ging een steeds toenemend aan deel zal bestaan uit kernenergie centrales, zodat de noodzakelijke uitbreidingen en vervangingen in Een militaire waarnemer van1975 geheel op basis van kern- de Ver. Naties en een Israëlische energie zouden kunnen plaatsvin officier hebben zondag in het ge- dan. bied van het Hoelehmeer meer dan twee uur in dekking moeten liggen, omdat van Syrisch gebied af met machinegeweren op hen geschoten werd. De twee officie ren konden pas uit hun benarde positie ontsnappen nadat een Is raëlische patrouille het vuur op Hierdoor zou voor 15 procent de Syrische stellingen had ge- in de totale energiebehoeften cpend, zo heeft een Israëlischeworden voorzien en zou de be- legerwoordvoerder zondag in hoefte aan conventionele brand- Tel Aviv verklaard. i stoffen in dat jaar met 6,5 mil- Indien dit plan uitvoerbaar blijkt zou in 1975 reeds de helft van de gehele elektrici teitsproduktie verzorgd door kernenergiecentrales. De Russische regering „ver wacht, dat de Duitse bondsrege ring een aanvaardbare aanvangs datum vaststelt" voor de onder handelingen, waarvoor de West- Duitse bondskanselier, Adenauer, en de minister-president van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelga- nin, in het begin van dit jaar in een notawisseling plannen heb- gen gemaakt, aldus een zaterdag aan de Westduitse ambassadeur te Moskou overhandigde nota. De besprekingen zullen gaan over handels- en consulaire kwes ties. In de nota van zaterdag heeft de Sowjet-regering ingestemd met het Westduitse verzoek van 8 juni om behandeling van de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie. Vol gens de nota kan dit vraagstuk besproken worden, evenals de terugkeer van de Sowjet-burgers, die naar Duitsland zijn gedepor teerd. In de Sowjet-Russische nota De Russische radocommentator Andrejef heeft gistermorgen ver klaard dat de Amerikaanse ver wachtingen over „concessies" van de Russische leiders op de ontwa peningsconferentie „voorbarige conclusies" zijn. Andrejef zei dat er aan beide kanten concessies gedaan moe ten worden. Volgens hem ver keert de Russische buitenlandse politiek niet in een moeilijke toe- stand, maar staat het State De partment dat een machtspolitiek voert, voor een crisis. Adrejef verklaarde dat niet de Sowjet-Unie, maar „de lieden in Washington" hun eigen voor stellen om de V. S. en de Sowjet- Unie vanuit de lucht te inspec teren verwierpen. „Zij, die verwachten dat de wijziging in de leiding van de Russische communistische par tij zal leiden tot radicale wijzi gingen in de Russische vredes politiek, moeten niet vergeten dat noch Molotof noch Kaga- nowitsj of Malenkof persoon lijk de politiek van de Sowjet- Unie bepaalden", aldus Andre jef. Hij verklaarde voorts dat Rus land, ondanks de activiteit van de tegen de partij gerichte groep in het presidium alles doet om zijn betrekkingen met de V. S. te verbeteren. Ook doet Rusland volgens hem alles om zijn politiek van vreedzaam naast elkander be staan te blijven volgen. Andrejef voegde hieraan toe dat de Russische tegenvoorstel len inzake de ontwapening „het mogelijk maken deze kwestie zonder uitstel te regelen". „De Sowjet-jUnie is de V. S. vergenoeg tegemoetgekomen op het stuk van de ontwapening. Zij hoopt als tegenprestatie van haar kant op enige concessies", aldus Andrejef. Hij vervolgde: „Het is nu de beurt van de V. S. om haar be zorgdheid over deze kwestie te bewijzen. „Met Groot-Brittannië en Frankrijk, moeten de V. S. een of andere stap doen om de Sow jet-Unie, die altijd bereid is tot overeenstemming te komen en samen te werken, tegemoet te komen", aldus Andrejef. wordt ontkend, dat zich nog vele duizenden Duitsers in de Sowjet- Unie zouden bevinden. Verklaard wordt dat de terugzending van „Duitse burgers, die werden ver oordeeld wegens jegens het Sow- jet-volk begane misdrijven", vol tooid is en dat èr thans nog slechts sprake kan zijir van repa triëring van individueel in de Sowjet-Unie verblijvende Duitse burgers. De Sowjet-Unie ver klaart zich bereid hierover te spreken. De Westduitse regering had in haar jongste antwoord aan het Kremlin verklaard dat een uit wisseling tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie op weten schappelijk, technisch en cultu reel gebied, „uitsluitend ten voor dele van de Sowjet-Unie zou strekken". Deze opvatting wordt in de Russische nota verworpen. De Westduitse regering wordt erin beschuldigd het vestigen van goede WestduitsSowjet-Russi sche handelsbetrekkingen te ba gatelliseren. „De Sowjet-Unie heeft juist voorgesteld in de komende onder handelingen ook aandacht te schenken aan de ontwikkeling der wederzijdse handelsbetrek kingen, omdat deze de basis vor men voor het vestigen van goede relaties en van grote betekenis zijn voor het verzekeren van de vrede en de samenwerking tus sen de volken", aldus de Sow- jet-Russiche nota. De onderhandelingen zullen te Moskou worden gevoerd. Leiden zij tot resultaten, dan zullen te Bonn een of meer overeenkom sten worden getekend. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft maandag in Was hington verklaard, dat het nog niet duidelijk is of de wijzigin gen in de Sowjet-leiding een ge volg zijn van politieke menings verschillen of van een strijd om de macht tussen verschillende personen. Wel ziet Dulles in de ontslagen van Molotof en de anderen een bevestiging van zijn opvatting, dat „het communistische despo tisme niet zo onveranderlijk is als men soms zou denken". Het schijnt dat de tijd en de omstandigheden op sommige van de Sowjet-leiders, „hebben inge werkt". Overigens zijn gevech ten om de macht niets onge woons in de Sowjet-Unie, aldus de minister. Twee gemaskerde en met pistolen bewapende jongemannen hebben gistermorgen omstreeks tien voor vier een roofoverval ge pleegd op het benzinepompsta tion aan de rijksweg no. 2, Am sterdamUtrecht, even voorbij de Utrechtse brug over de Am- stel. Uit de geldlade namen de rovers de opbrengst van dit week einde, circa 8000 gulden, weg. De 30-jarige pompbediende en een 53-jarige bromfietser, die kwam tanken, konden de politie een vrij duidelijk signalement van de jongemannen geven. Dit werd direct aan de rijkspolitie langs de weg en aan de politie te Utrecht, in welke richting het tweetal overvallers verdween, doorgegeven. Opmerkelijk is, dat anderhalf uur voor de overval de pompbe diende de politie telefonisch om assistentie had gevraagd omdat zich in de omgeving enige per sonen op verdachte wijze zouden ophouden. Het is dus heel goed mogelijk, dat de overvallers reeds geruime tijd in de buurt van het pompstation (van de Esso) ver bleven en op een gunstig en stil ogenblik hebben gewacht om bin- ren te dringen. Een der overvallers hield de pompbediende en de bromfietser die juist kwam aanrijden om te tanken met zijn pistool in be dwang terwijl de ander de geld lade lichtte. De jongelieden gin gen zeer deskundig en grondig te werk want zij vernielden de tele foon en dreigden de pompbedienr de en de bromfietser, dat zij 20 minuten in het kantoor moesten blijven „anders zouden zij wor den neergeschoten". Vanuit de achter het pompsta tion liggende struiken hebben de overvallers het gebouwtje beslo pen en een hunner is daarbij in de daar lopende sloot terecht ge komen want hij was drijfnat. Er zijn ook sporen van kroos gevon den. Het tweetal is, vermoedelijk per auto, in de richting van de domstad verdwenen. Door het verbreken van de telefoonverbin ding hadden zij een niet onaan zienlijke voorsprong op de poli tie. De jongemannen waren tus sen de 2225 jaar. Een was van flink postuur, 1.85 m lang én droeg een blauw overhemd. De tweéde, lang 1.65 m, droeg een grijs colbert en een Duitse zwar te skipet. joen ton worden verminderd. Daar staat tegenover dat in die periode een extra investerings bedrag nodig zou zijn van naar schatting 2,6 miljard gulden bo ven de ruim 6 miljard gulden, die in die perioöte vereist zullen zijn voor investering in apparatuur ten behoeve van de bouw van conventionele centrales en voor aanvullende investeringen in het elektriciteitstranspprt- en distri butie-apparaat. Bij de beoordeling van de taak van de centrale overheid op het gebied van de kernenergie dient, naar de mening van de minister, te worden uitgegaan van de iri ons land bestaande maatschappe lijke verhoudingen, waarbij voor de centrale overheid geen over heersende positie is weggelegd op het gebied van wetenschap, on derzoek en voortbrenging. De mi nister acht geen reden aanwezig om met betrekking tot de kern energie en haar toepassingsmo gelijkheden hiervan af te wijken. Wel is hij zich ervan bewust, dat1 in Nederland, evenals in de meeste Wësteuropese landen een achterstand bestaat t.a.v. de kernenergetische ontwikkeling. In verband hiermede en gezien de zware technische en financiële eisen, die deze ontwikkeling stelt, zullen alle belanghebbende par tijen zich grote inspanningen moeten getroosten. Van de cen trale overheid zal een sterk sti mulerende werking moeten uit gaan, terwijl zij anderzijds de voorwaarden dient te scheppen voor een zo ruim mogelijke ont plooiing van het particulier ini tiatief. Een kostenvergelijking tussen conventionele en kernenergiecen trales, waarbij werd uitgegaan van zeer voorzichtige veronder stellingen, geeft een duidelijke aanwijzing, dat reeds thans reële mogelijkheden in Nederland aan wezig zijn om elektriciteit door middel van kernenergie op te wekken tegen een economische verantwoorde prijs. De verwach- Het bestuur van de centrale bond van onderling beheerde zie kenfondsen heeft naar het mede deelt, met teleurstelling vastge steld, dat de poging van minister Suurhoff, om door arbitrage het ting is dat deze prijsverhoudingen zich steeds meer zullen wijzigen ten gunste van de kernenergie. Wat de ontwikkeling van het elektriciteitsverbruik in ons land betreft, wordt er in de nota op gewezen, dat wanneer rekening wordt gehouden met de invloed, van de industrialisatie van Neder land op de energiebehoefte nog geen spoedige verzadiging van het elektriciteitsverbruik is te verwachten. Gedurende de laat ste vijf jaar is dit verbruik, voot zover het de openbare elektrici teitsvoorziening betreft, gemid deld zelfs met nagenoeg 10 r 1 per jaar gestegen. Voor de periode 19551975 kan deze verbruikstij- ging op gemiddeld 6Vz worden gesteld. Dit betekent, dat in 1975 het verbruik zal zijn gestegen tot het 3%-voudige van dat van 1955. Uitgedrukt in jaarlijks aan het net geleverde kWh (waarbij in deze nota uitsluitend rekening is gehouden met de openbare cen trales, die plm. 80 van de to tale elektriciteitsproduktie voor hun rekening nemen) betekent dit een stijging van rond 8,5 mil jard in 1955 tot ca. 30 miljard in 1975. Met het oog op de vergroting van het produktie-apparaat en rekening gehouden met de ver vanging van verouderd vermogen moet in deze decennia in totaal 7250 mW aan nieuw vermogen worden geïnstalleerd. Een beschouwing van de ver schillende mogelijkheden tot op wekking van elektrische energie leert, dat voor ons land slechts de kernenergie in de komende de cennia de voornaamste rol zal kunnen spelen bij het opvangen van de steeds toenemende be hoefte aan energiegrondstoffen voor de elektriciteitsproduktie. De kosten van een centrale, uit gerust met reactoren met grafïet- moderator en gaskoeling, zulle» naar wordt aangenomen, waar schijnlijk ongeveer het 2Vz- o 3 voudige bedragen van die van een conventionele centrale. In ver scheidene publikaties wordt de verwachting uitgesproken, dat deze investeringsverhouding ge leidelijk tot het IV2- a 2-vou:ligf zal dalen. Indien men de bouwkosten van een conventionele thermische cen trale van omstreeks 100 mW '1 mW =r 1000 kW) met inbegrip van de nodige voorzieningen op 600 per kW stelt, kan men de investering voor zulk een cpjv trale op 60 miljoen gulden stellen i tegen 180 miljoen gulden voor 100 mW kerenergiecentrale. I Het kernenergiecentral °bim I zou in de periode 19621965 lei- den tot een besparing aan con ventionele brandstoffen van het equivalent van 26 miljoen ton kolen. Dit is 21 van de totale hoeveelheid brandstoffen, wélke gedurende die periode ^odier zou zijn indien de produktie uitslui tend in conventionele centrales zou plaatsvinden. Aangezien de overgang op kernenergie geleide lijk geschiedt is de besparing in de latere jaren van genoemde pe- ziekenfondsorganisaties om de 1 J7ode uiteraard groter. Zo zal bij tandheelkundige werkzaamheden e Remaakte veronderstellingen te honoreren met een bedrag van 26,5 cent per minuut, kan de C. B. O. Z. zich niet verenigen. Het be stuur van de bond herinnert er aan, dat de ziekenfondsorganisa- conflict tussen tandartsen en dit,_VOOrjaar na uitvoe" "ge besprekingen en onderzoe kenfondsen tot spoedige oplos sing te brengen, nog niet is ge slaagd. De bond acht dit des te betreurenswaardiger, aangezien alle bij liet conflict betrokken partijen zich in beginsel met ar bitrage hadden verenigd. Met het aanbod van een aantal Met westelijke winden werd maandag over ons land lucht aangevoerd waarin het kwik langs de kust tot 22 a 23, in het binnenland tot 24 a 26 graden op liep. Een rug van hogedruk die deze westelijke winden in stand hield zorgde voor langdurige zon neschijn in de kustprovincies en in de middag vooral flinke opkla ringen in het binnenland. In het zuidoosten van het land dreven echter in de late namiddag onweersbuien binnen. De sto ring in de hogere luchtlSgen waar deze buien mee samenhan gen bewoog maandagavond ver der in noordoostelijke richting en medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. we verwachten dat deze vandaag het weer in ons land niet meer kan beïnvloeden. Dan staat het geheel onder invloed van de uit loper van een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland, met als gevolg: wisselende bewolking, zwakke tot matige westelijke wind en weinig veranftering in temperatuur. WOENSDAG 10 JULI. de besparing in het jaar 1975 bijna 50 bedragen. Gedurende de periode 1962/'7b behoeft bij de uitvoering van h°t kernergiecentrale plan fis nvl- jard minder aan brandstoffen te worden uitgegeven dan nodig z~u zijn indien uitsluitend conventio nele centrales zouden word°n {"»- bruikt. Dat is een voordeel van ca. 16 Deze besparingen ver tonen een sterk progressief ver loop. Gedurende de periode 1979 kingen bereid hebben verklaard een honorarium te aanvaarden dat was gebaseerd op 25 cent per minuut. De C. B. O. Z. staat op 't standpunt, dat met dit bedrag 'n nnge van ÏitXftenf ztokSfonds- ten^i de bra^dstofkes. brtooSn"ng€7an0r±en/loJX»,^ ™ergietraleplan ?eeds 26*% mln- we^d aaang7botoi De KcTaeht .uitvo.eri.n£ ,van ket kern- het gezien rie er>ncee„o^+ii i energiecentrale plan zal over het ke dit ten aanziefC i®** d^iezenberoa- ring tot gevolg hebben van ca. 1 miljard guide". Ook hier is weer een belangrijke toeneming te verwachten naarmate mer v.m. n.m. Breskens 0.37 1.02 Terneuzen 1.12 1.37 Hansweert 1.52 2.17 Walsoorden 2.02 2.27 ZON MAAN op onder or. Juli. 9 4.33 21.01 18.52 2.30 10 4.34 21.00 19.39 3.22 11 4.45 20.59 20.17 4.20 12 4.36 20.59 20.49 5.23 de verzekerden op te brengen premies met zich meebrengt, in geen enkel geval verantwoord de medewerkers van de ziekenfond sen een hoger honorarium te bie den dan in feite verantwoord wordt geacht. De C. B. O. Z. wijst er nog op dat, indien het ministeriële aan bod tot arbitrage zou zijn aan vaard, dit met zich had meege bracht, dat de tandartsen, in af wachting van de beslissing van de arbiters, onmiddellijk hun werkzaamheden ten behoeve van de ziekenfondsverzekerden had den hervat. Zelfs al zou een nieuw honoreringsvoorstel door de maatschappij van tandheelkun de worden aanvaard, dan nog zou zulk een directe werkhervat ting niet waarschijnlijk zijn. Zulk een voorstel kan namelijk eerst worden verwerkelijkt nadat de kernenergiecentrales in bedrijf komen. Deze besparing weegt nog niet op tegen de stijgende deviezenbe- hoefte tengevolge van de inves teringskosten. Op grond van de gemaakte schatting resulteert over de gehele periode 1962— 1975 een extra behoefte aan de viezen van al miljard gulden. Omtrent de plaats waar de eerste kernenergiecentrale «1 worden gebouwd, wordt in de nota geen melding gedaan. Wij vernemen echter dat deze cen trale in Noord-Brabant zal ko men. Deze centrale zou dan om streeks 1962 in bedrijf gesteld ziekenfondsraad er zijn goedkeu- kunnen worden. ring aan heeft gehecht en nadat vaststaat dat ook de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid er geen bezwaar tegen maakt. De bond heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de maatschappij van tand heelkunde en de ziekenfondsorga nisaties van zijn standpunt op de hoogte gesteld. Met het oog op de toekomstige ontwikkeling op het gebied van de kernenergie zal ook 'n atoom- wet tot stand moeten komen. Over de grondslagen van een der gelijke wet is, naar wij voorts ver nemen, in het kabinet reeds over eenstemming bereikt.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1