Opnieuw zwaar onweer boven de kuststreek De wijzigingen in het Kremlin Stormwaarschuwing per radar Rede van Chroesjtsjef Weersverwachting WEERBERICHT HOOGWATER ZON- MAANSTANDEN MAANDAG 8 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4108 In badcostuum huiswaarts SOWJET-UNIE BESCHULDIGT V. S. Ali Sastroamidjoj' sprak met Nasser Jachtje nabij Vlissingen in moeilijkheden. VERLAGING MARGARINEPRIJS Per 15 juli salons „rabent" NA DE AARDBEVING IN PERZIE Hongaarse opstandeling ter dood gebracht Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aires Zaterdagavond is opnieuw een zwtaar onweer boven de kust streek losgebarsten, dat gepaard ging met zware windstoten, die sohade hebben aangericht. In Den Haag is de bliksem in geslagen op een onderstation van tie Nederlandse Spoorwegen in de lijn Den HaagLeiden aan de IxKdaan. In Scheveningen werden duizenden bezoekers aan het strand en op de boulevard ver rast. Een windhoos joeg het zand tot in de straten ver van het strand. De trams konden niet rij den om de bezoekers af te voe ren, daar de wissels vol met zand waren geraakt. Parasols op ter rassen en zelfs consumpties die op de tafeltjes stonden gingen de hicht in. De zandstorm was zó hevig, dat de mensen de gebouwen waarin zij een toevlucht hadden gevon den, niet konden verlaten. In de Kurzaal zaten meer dan duizend bezoekers van eén concert als het ware opgesloten, en dat terwij] de buffetten reeds waren geslo ten Op het Scheveningse strand raakten de badgasten bij het los breken van de elementen in pa niek. Men zag weliswaar een don kere wolk naderen, doch dacht niet aan een snel naderend ge vaar en begaf zich rustig uit het water naar de plaatsen waar kle ding en andere strandbagage la gen. Toen op dat ogenblik de Radio-Moskou heeft zaterdag een verklaring van de Sow jet-re gering omgeroepen, waarin de V. S. beschuldigd worden van schending van de Koreaanse wa penstilstandsovereenkomst en het voeren van een politiek, wel ke bedoeld is om de spanning in het Verre Oosten te handhaven. De V. S. zenden het modernste oorlogsmateriaal naar Zuid-Ko- rea. Er zou een groot gevaar voor de vrede ontstaan, indien de Chinezen een dergelijke politiek zouden volgen, aldus de verkla ring. De V. S. willen Zuid-Korea in een Amerikaanse atoombasis ver anderen. „De verantwoordelijk heid voor de gevolgen van de Amerikaanse acties berust geheel en al bij de V. S.", zo wordt ge zegd. Het oooerbevel van de Verenig de Naties van' de strijdkrachten in Korea heeft vorige maand de communisten in Noord-Korea er van beschuldigd herhaaldelijk het bestand, dat het besloten had ver ouderde wapens in Zuid-Korea door nieuwere te vervangen, om dat de communisten in Noord- Korea dit ook reeds hadden ge daan. BRITSE TROEPENTRANSPORT SCHEPEN WEER DOOR HET SUEZKANAAL. Binnenkort zullen Britse troe pentransportschepen voor het eerst sedert het Suezkanaal weer voor de scheepvaart is geopend, gebruik maken van deze water weg, aldus heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van Oorlog zaterdag te Londen mee gedeeld. Op 26 juli zal het troepentrans- portsehip „Empire Fowey" bij Port Said het kanaal binnenva ren op weg naar het Verre Oos ten. Twee dagen later zal de „De vonshire" met militairen uit Jor danië in noordelijke richting door het kanaal varen. Volgens de bekendmaking van het ministerie mogen de Britten in Egypte niet van boord. De correspondent van Belga in Cairo heeft gemeld, dat de vroe gere Indonesische minister-presi dent Ali Sastroamidjojo vrijdag in Suez is aangekomen, en zich onmiddellijk naar Cairo heeft be geven voor een onderhoud met de Egyptische president Nasser over de wereldsituatie en de Egyptische-Indonesische betrek kingen. Dit onderhoud, dat meer dan twee uren duurde, werd bijge woond door de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, M. Mahmoud Fawzi. Na afloop van zijn gesprek met Nasser verklaarde Sastroamid jojo tiidens een persconferentie, dat het Aziatisch-Afrikaanse blok op weg is een sterke inter nationale macht te worden. Voorts prees hij de wijsheid van dit blok om zich van aanslui ting bij enigerlei economische of militair verdrag te onthouden. storm opstak, reeds direct in een zodanige hevigheid dat van een windhoos gesproken kon worden, was het bereiken van kleren voor zeer velen nog slechts een illu sie. De wind waaide het zand op tot een woestijnstorm en voerde in zijn snelheid en wervelingen alle voorwerpen en kledingstuk ken' die onbeheerd lagen met zich mee. Een van de strandgan- gers, die bij een consumptietent wilde schuilen werd door een ruit geblazen en moest met ernstige snijwonden door de politie wor den verbonden. Verscheidenen hebben niets terug kunnen vin den en moesten, gekleed in hun badgoed, zien thuis te komen. De bliksem is in Den Haag ver der ingeslagen in het hoofdbu reau van politie aan het Alexan- derveld. Het vuur sloeg op. de zender van de mobilofooninstal- latie, die daardoor onklaar raak te. Als gevolg van de bliksemin slag kon de centrale post de op 'pad zijnde politiewagens niet meer bereiken. Daarom deed de politie een beroep op de algeme ne taxi centrale, die ook met mo bilofoons werkt. De taxichauf feurs kregen opdracht elke poli tiewagen die zij tegenkwamen, naar het Binnenhof te sturen voor nadere instructies. Ook uit Noordwijk werd een windhoos gemeld, die het zand heel het dorp doorjoeg, maar van ernstige schade is geen mel ding gemaakt. Tengevolge van het onweer, met begeleidende windhozen en regenvlagen, is de taptoe ter ge legenheid van de „Nordgho"- wandeltocht letterlijk in het wa ter gevallen. Duizenden badgas ten zagen de windhoos in een donkere wolkenformatie met dui delijk een staart aan de onder kant afgetekend, omstreeks kwart voor tien uit zee naderen. Zij zochten haastig een heenko men en er ontstond een groot ge drang in de straten, maar er zijn geen ongevallen geschied. In Zandvoort regende en blik semde het omstreeks kwart voor elf nog, maar hier is onder de badgasten geen paniek ontstaan en is geen schade door wind, re gen of blikseminslag veroor zaakt. Ook in Westkapelle sprak de politie over noodweer, evenals die in Den Helder. De bui is dus kennelijk langs de hele Neder landse kust getrokken. Maar ner gens is veel schade aangericht In Den Helder was de zand storm zó hevig, dat men geen meter vooruit kon zien. Auto's werden tot stilstand gebracht en duizenden mensen die op de been waren het is juist kermis in Den Helder trachtten zo snel mogelijk een goed heenkomen te vinden. Tijdens het zware noodweer, dat omstreeks half negen boven Vlissingen losbarstte is een jacht van onbekende nationaliteit in moeilijkheden geraakt. Het gaf ter hoogte van de Noorddijk bij Vlissingen noodsignalen. Het jachtje bleek afkomstig uit Vlissingen en aan boord bevonden zich de heer Scheers en diens verloofde. Daar de heer Scheers de bui zag; aankomen had hij het jacht je voor anker gelegd, doch felle windstoten en hoge zee sloegen het scheepje los en het liep op een strandhoofd. Drie matrozen van de Koninklijke marine, die ter plaatse een radiobunker heeft, slaagden er na vee] moei te in beide opvarenden in veilig heid te brengen. Inmiddels waren de reddings boot uit Breskens en een loods boot en een sleepboot uit Vlissin gen ter assistentie uitgevaren, doch zij behoefden geen hulp meer te verlenen. Het jachtje liep zware averij op. De slotavond der De Ruyter- feestelijkheden werd door het noodweer volledig in de war gestuurd. Het aan de Noiledijk te Vlissin gen opgesteld vuurwerk werd door de storm ernstig bescha digd, zodat het afsteken moest worden uitgesteld. De mariniers kapel, dat op het moment dat het onweer losbarstte concerteer de, moest ijlings worden gestaakt. Een groot deel der partituren werd van de lessenaars losge rukt en is tot op heden nog niet terecht. In Middelburg, waar het circus Jos Mullens de openingsvoorstel ling gaf, schepte de wind onder het tentzeil en tilde de zware masten van de grond. Daar de tent slechts half gevuld was, kon den de bezoekers zonder moei lijkheden naar buiten komen. Het noodweer heeft ook land inwaarts hier en daar schade aangericht. Tegen middernacht barstte boven Beilen een onweer los, dat vergezeld ging van een hevige storm, die verschillende zware eikebomen ontwortelde, waardoor de wegen werden ver sperd. Onmiddellijk rukten ge meente-arbeiders uit om deze vrij te maken. Des nachts om 1 uur sloeg de bliksem in een boerderij van de landbouwer Beuving te Klater- ling, een buurtschap bij Beilen. Tevergeefs trachtte men het vuur met emmers water te blussen en ook de daarna verschenen brandweer kon niet verhinderen, dat de gehele boerderij met in ventaris in vlammen opging. De belendende hofstede kon door nathouden worden gespaard. Te Gasselternijveen was voor het zondag te houden zangcon cours een grote tent opgeslagen, plaats biedend voor 10.000 men sen. Tijdens het onweer is des nachts door de storm de tent ge heel vernield. In de omgeving hangen flarden van de tent in bomen en struiken. Het zangcon cours werd in de open lucht ge houden. Ook te Barnflair, nabij Stads kanaal is des nachts een grote tent, waarin zich een groot aan tal feestvierenden bevond, om gewaaid. Doordat direct* alles in duisternis was gehuld ontstond er een paniek onder de feestgan gers, waarbij enkele mensen ge wond werden. Een hunner werd zeer ernstig gewond doordat een neervallende mast op zijn hoofd terecht kwam. De tent werd ge heel vernield. H. M. DE KONINGIN BI J HET HUWELIJK VAN HAAR VROEGERE SECRETARESSE. In de Walburgkerk te Zutphen is zaterdag het huwelijk ingeze gend tussen mr, B. Dijkstra, wet houder der gemeente Zutphen, en mr. H. A. Snellen, inspectrice van de rijkspolitie in het ressort Arn hem, voor zaken waarbij kinde ren zijn betrokken. De dienst werd bijgewoond door H. M. Koningin Juliana. De bruid is namelijk destijds secretaresse van H. M. geweest. De kerkdienst werd geleid door een broer van de bruid, ds. Snellen, Ned. Her vormd predikant te Eindhoven. Het burgerlijk huwelijk was ten stadhuize gesloten ten overstaan van burgemeester S. de Jong. Bij het verlaten van het stad huis vormde een groep rijkspoli tiemannen de erewacht. Het secretariaat van de Bond van Nederlandse margarinefabri kanten te 's-Gravenhage deelt mee, dat binnen zeer korte tijd de publieksprijs van het pakje mar garine van 250 gram wederom met één cent zal worden ver laagd. Aanleiding om tot deze prijs verlaging over te gaan wordt ge vormd door het gunstig verloop van de wereldmarktprijzen op de grondstoffenmarkt. De prijsver hoging van margarine, welke op 7 februari 1957 van kracht werd, is hiermee ongedaan gemaakt. Inmiddels worden maatregelen genomen, opdat de handel in de gelegenheid zal zijn de prijsverla ging op maandag 15 juli voor de consument te doen ingaan. Het Nederlandse radarproef station te Noordwijk aan Zee heeft een nieuw stormwaarschu- wingsapparaat in gebruik ge steld. Het toestel is het eerste van een type, dat geheel in Ne derland is ontworpen en ge bouwd, en dat „Buys Ballot" is gedoopt. Deze radarapparatuur maakt het mogelijk, fronten en buien tot op 300 km afstand waar te nemen en hun loop te volgen. Bovendien kunnen hiermede an dere waardevolle meteorologi sche gegevens verzameld wor den, welke zowel voor weersvoor spellingen op korte termijn, als voor studie van de meteorologie in het algemeen van betekenis zijn. Het zware onweder dat woens dag over Nederland trok, werd reeds in de vroege morgen op het radarscherm te Noordwijk waar genomen, toen het zich nog bo ven Zuid-Oost-Engeland bevond. De loop van deze storing kon over de Noordzee en Nederland nauwkeurig gevolgd worden tot boven West-Zuid-Duitsland. Ook werd woensdag een ver schijnsel geobserveerd, dat be kend staat als a-normale propa- gatie, waarbij radargolven, die zich anders rechtlijnig voort planten, als gevolg van een bij zondere atmosferische toestand, onderhevig zijn aan afbuiging of breking, waardoor op het radar scherm te Noordwijk de kustlij nen van Zuid-Oost-Engeland, de Theemsmonding, België en Frankrijk tot Kaap Gris Nez ge zien worden, zomede honderden schepen, welke zich binnen het door deze kustlijnen begrensde gebied bevonden. nel aport» coc)* florkf J6 brouw^rjjjJ-poat 9 f«muzi zen nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" Volgens betrouwbare schat tingen van het aantal slachtof fers van de aardbeving, die maandag jl. 'n gebied ten noord oosten van de Perzische hoofd stad, Teheran, heeft geteisterd, zijn 1500 mensen omgekomen en meer dan 5000 gewond. Te Lardjan verblijven tiendui zenden dakloze dorpsbewoners in de open lucht. Wegen zijn versperd. Het rampgebied kan alleen met muilezels worden be reikt. De sjah heeft bevolen, dat zovee! mogelijk hulp wurdt ge boden. Zijn zuster, prinses Sjams, en de minister voor Volksgezondheid zullen zich met levensmiddelen en medicamen ten naar het rampgebied bege ven. De 30-jarige Hongaarse fabrieks arbeider Bela Barta, die schuldig is bevonden aan het leiden van een aanval op Russische militai ren in december van het vorige jaar te Miskolc, is terechtgesteld, aldus heeft de Hongaarse pers ge meld volgens zaterdag uit Boe dapest vernomen berichten. Op 28 juni was gemeld, dat Earta ter dood veroordeeld was. Bij het bedoelde gevecht te Mis kolc kwamen 5 mensen om het leven en werden 114 gewond. Het werd een maand nadat het geor ganiseerd verzet in Hongarije was gebroken, geleverd. heren en kinderen haarknippen •'•uitsluitend na afspraak. r.en medewerker van radio- Moskou heeft in een voor Groot- Brittannië bestemde uitzending verklaard, dat de wijzigingen in het Kremlin niet zullen leiden tot een verandering in de Sowjetrus- sische buitenlandse politiek. „De groep Molotof-Malenkof- Kaganowitsj werd verwijderd, omdat zij poogde wijziging te brengen in de koers, die in 1956 op het twintigste congres der Sowjetrussische communistische partij werd aanvaard". „Er zal geen wijziging komen in de buitenlandse politiek der Sow jet-Unie, die gericht is op vermindering der internationale spanning en die gebaseerd is op het beginsel van een vreedzaam naast elkander bestaan van sta- ten met afwijkende maatschappe- ilijke instellingen", aldus de om roeper. die ook nog verklaarde dat de Sowjet-Unie blijft streven naar meer handel met andere landen. Zij is ook voor het vesti gen van persoonlijk contact tus sen Sowjetrussische leiders en politici en staatslieden uit ande re landen. HOE EN WAAROM HET GEBEURDE. Don Dallas, voormalig corres pondent van „Reuter" te Mos kou, schrijft n.a.v. de jongste wij zigingen in de Sowjetrussische leiding: „Het ontslag van nog twee der hoogste Sowjetrussische leiders (Saboerof en Pervoechin) ver sterkt de aanwijzing, dat de ver houding der stemmen, uitge bracht na een hoogst belangrijke bijeenkomst van het presidium' der Sowjetrussische communis tische partij, vijf tegen vijf was, dat wil zeggen dat er evenveel tegen- als vóórstanders waren van Ghroestsjefs politiek. Chroesjtsjef zelf had zijn steun nog niet uitgebracht en natuur lijk had hij de verhouding op 65 in zijn voordeel kunnen brengen. Doch Chroestsjef wenste een grotere meerderheid voor zijn politiek en hij besloot een beroep te doen op het centrale partij comité. Dit uit 133 volledige le den en 122 kandidaat-leden be staande comité, steunde Chroe- sjtsef. Het resultaat was, dat vier volledige leden van het presidium werden ontslagen en één terug gezet. Was de stemming in het cen trale comité anders uitgevallen, dan zou Chroesjtsjef aan de dijk zijn gezet en de Stalinistische politici zouden het heft weer in handen hebben gekregen. De gemiddelde leeftijd van de leden van ht centrale partijcomi té ligt aanmrkelijk lager dan die van de presidiumleden. En deze jongere communisten zijn meer anti-Stalinistisch dan de „oude garde", die nu het veld heeft moeten ruimen. De beslissende stemming in 't centrale partijcomité kwam na een stormachtige zitting van acht dagen, waarin, naar wordt aan genomen, de Sowjetrussische binnen- en buitenlandse politiek in al haar geledingen werd be handeld. Hierbij is ook aandacht ge- i Molotof, Malenkof, Kaganowitsj, schonken aan de jongste politie- Saboeroef en Pervoechin", aldus ke verklaring van de Chinese Don Dallas. a. b. Reuters medewerker Don Dal las besluit: „Vele deskundigen op het ge bied der Russische politiek zou den vermoedelijk hebben ver wacht, dat Soeslof, die bv. te Bel grado immers als Stalinist en aanhanger van Molotof werd be schreven, zich bij Chroesjtsjefs tegenstanders zou hebben aange sloten. Hij deed dit echter niet, steunde Chroesjtsjefen bleef volledig lid van het presidium, 'n feit dat voor zichzelf spreekt". CHROESJTSJEF HAD STEUN VAN DE RODE-LEGERLEI DING. Chroesjtsjef hamert er thans voornamelijk op, dat de Sowjet- unie ernaar moet streven de Verenigde Staten als het land, dat in de wereld de grootste hoeveel heid levensmiddelen en de meeste nijverheidsprodukten voort brengt, te evenaren en zo moge lijk te overtreffen. En hierin wordt hij tenvolle door de leiding van het Rode-le ger gesteund. Uit redevoeringen, die donder dag jl. te Moskou door de Sowjet russische minister van Landsver dediging en opperbevelhebber van het Rode-leger, maarschalk Georgi Zjoekof, en acht andera maarschalken zijn uitgesproken, blijkt onweerlegbaar dat Zjoekof c.s. de partijleer, zoals die door eerste secretaris Nikita Chroe sjtsjef is geformuleerd, tenvolle onderschrijven. Het wordt verder veelbeteke nend geacht dat het nieuwe pre sidiumlid Kosygin een deskundi ge is op het gebied van de ver vaardiging van verbruikersgoe deren. Weliswaar heeft Chroe sjtsjef er altijd aan vastgehou den, dat de zware industrie voor rang moet hebben, doch daar naast heeft hij er ook naar ge streefd het lot van de gemiddel de Rus te verbeteren, voor zover dit mogelijk was zonder de indu striële basis van de Sowjet-Unie te verzwakken. GEEN ARRESTATIES OF HUISARREST. De correspondent te Moskou van het Italiaanse communisti sche dagblad „Unita" meldt dat geen der afgezette Sowjetrussi sche leiders is gearresteerd of op andere wijze in zijn bewegings vrijheid beperkt. „De kameraden Molo'of, Ma lenkof, Kaganowitsj en Sjepïlo? zijn slechts' gewone leden van de maarschalk-president Worosjilof, j Russische communistische part'; premier-maarschalk Boelganin, geworden. De jegens hen ui tel eerste vice-nremier Mikojan K brachts beschuldigingen waren ritsjenko, de leider der partij in van politieke aard en het uitvloei de Oekraine en Soeslof. sel van een politiek debat", aldus Tegen Chroesjtsjef stemden: de correspondent. communistische leider Mao Tse Toeng. Uit de bekendmaking, die te Moskou na de bijeenkomst van het centrale comité is uitgege ven, blijkt dat de voornaamste geschilpunten tussen Chroe sjtsjef c.s. en de groep-Molotof- Malenkof-Kaganowitsj waren: 1. De Sowjetrussische politiek t.a.v. het Westen. 2. De Sowjet-politiek in Oost- Europa. 3. De plannen van Chroesjtsjef voor een industriële reorga nisatie. 4. Chroesjtsjefs voorstellen tot aanmoediging van de boeren. Molotof verzette zich tegen; Chroesjtsjefs politiek van 't vestigen van betere betrek kingen met de Westerse lan den en Zuid-Slavië. Het standpunt, dat cr „meer dan een weg naar het socia lisme leidt", blijkbaar omdat dit z.i. tot nieuwe opstanden in de Oosteuropese landen zou kunnen leiden. c. Chroesjtsjefs persoonlijke di plomatieke stijl, die gericht is op persoonlijke gesprek ken met andere diplomaten en staatslieden. Het schijnt, dat Kaganowitsj de aanval leidde op Chroesjtsjefs plannen voor industriële decen tralisatie en dat hij daarbij de steun kreeg van Saboerof en Pervoechin. Kaganowitsj was de befaamste industriële specialist uit het Sta linistische tijdperk. En hij had de steun van de machtige groep der z.g. „technocraten", de in Moskou zetelende industriële des kundigen, die er niets voor ge voelden naar Sibrië of Midden- Azië te worden „gedecentrali seerd". Saboerof was onder Stalin de hoofdopsteller der Russische eco nomische plannen. Hij en Per- voetsjin zijn uitermate doorkneed op het gebied van de hoogste lei ding der Sowjetrussische indu strie. Sjepilof die ook uit het pre sidium is gezet, was hiervan slechts kandidaat-lid. Dit houdt in dat hii de beslissende presidium- bijeenkomst wél heeft bijge woond, doch niét aan de stem ming, met 55 uitslag, mocht deelnemen. Het verloop van die stemming is blijkbaar als volgt geweest: Vóór Chroesjtsjef stemden: Een onweersgebied, dat zater dagavond voor de Belgische kust ontstond, trok snel in noordoos telijke richting over ons land, he vige onweders met zich meebren gend. Na de passage ervan breid de zich een rug van hoge druk over ons land uit. Deze hield een zuidwestelijke stroming in stand, waarmee wat minder warme lucht werd aangevoerd. In het binnenland werd het echter in de middag toch nog 25 of meer in Twente zelfs 31, aan de kust om streeks 23 graden. Inmiddels heeft een lagedruk gebied, dat de vorige week voor de Portugese kust lag, zich naar Schotland verplaatst en daar zich verenigd met een andere de pressie, afkomstig van het zee gebied ten zuiden van IJsland. Dit lagedrukgebied nu heeft een koufront, dat zondagavond boven medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Verspreide buien Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende regen- of onweersbuien. Matige tot zwakke overwegend westelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. de ingang van het Kanaal was aangekomen. Achter dit front wordt met westelijke winden weer iets koelere lucht aange voerd. Het dichterbijkomen of passe ren van dit front zal tot versprei de buien aanleiding geven. Te vens wordt het wat minder warm, voornamelijk in het bin nenland. MAANDAG 8 JULI. v.m. n.m. Breskens 11.14 11.25 Terneuzen 11.49 Hansweert 0.29 12.40 Walsoorden 0.39 12.50 DINSDAG 9 JULI. v.m. n.m. Breskens 11.38 12.12 Terneuzen 0.14 12.47 Hansweert 0.54 1.27 Walsoorden 1.04 1.37 ZON MAAN op onder or Juli. 8 4.32 21.02 17.57 1.44 9 4.33 21.01 18.52 2.30 10 4.34 21.00 19.39 3.22 11 4.45 20.59 20.17 4.20 De eerste secretaris van de Sow- jet-Russische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, heeft zaterdag in Leningrad, dat zijn 250 jarig bestaan viert, gespro ken over de jongste wijzigingen in de Sowjet-Unie en zijn ontsla gen tegenstanders in het Kremlin ervan beschuldigd, dat zij zich hadden verzet tegen maatrege len om de spanning in de wereld te verkleinen. Hij beloofde een krachtiger campagne om een der gelijke ontspanning teweeg te brengen, waaronder pogingen om een einde te maken aan de be wapeningswedloop. In een toespraak in de Elektro- sila-fabriek beschuldigde hij in 't bijzonder Molotof van verzet te gen maatregelen ten gunste van de wereldvrede en hij zeide, dat diens groep een „politiek van het aandraaien der schroeven" had gewenst. De Sowjet-leider zei, dat het bezoek aan Leningrad door de jongste ontwikkelingen was uit gesteld, omdat de groep Molotof MalenkofKaganowitsj bij de discussie over het bezoek der Sowjet-leiders aan de stad de ge legenheid had aangegrepen om felle aanvallen op het centrale comité der partij te doen en „di recte actie" tegen het leiderschap te voeren, klaarblijkelijk omdat allen „in bijzonder ernstige mate schuldig waren aan de meest fla grante fouten en tekortkomin gen in het verleden." Malenkof was „bang" om naar deze stad te komen, omdat de voormalige premier „een der voornaamste organisatoren van de Leningrad affaire" was (dit was een open baar proces in Leningrad waar in een aantal onschuldige partij en regeringsfunctionarissen op zettelijk vals beschuldigd zouden zijn door de vroegere minister van Staatsveiligheid Abakoemof, die in 1954 is terechtgesteld). Chroesjtsjef beschuldigde Molo tof, Malenkof en Kaganowitsj van het beramen van een „laf hartig plan" om de sleutelposi ties in handen te nemen en de partijlijn te wijzigen. Hij viel ook Sjepilof, Molotofs opvolger als minister van Buitenlandse Zaken aan, dié hij een „Streber" met twee gezichten noemde. Het ontmaskeren van de groep betekende, dat de besluiten van het 20ste partijcongres beter kun nen worden uitgevoerd, omdat „alle krachten, die zich er tegen verzetten, thans verwijderd zijn." Chroesjtsjef geloofde, dat ge streefd zal worden naar de pro- duktie van meer goederen, het bouwen van meer huizen en het maken van meer vrienden in het buitenland. „Wij zullen strijden voor de verdere verbetering van de welvaart van het Sowjet-volk, voor een overvloed aan produk- ten en een uitgebreid woning- bouwprogram. Maar om dit te verwezenlijken zou nog steeds de nadruk moeten worden gelegd op de zware industrie als het fundament van de nationale eco nomie. De Sowjet-Unie zal blijven stre ven naar vreedzame samenleving tussen landen met verschillende sociale en politieke stelsels, „een politiek van vriendschap tussen de volkeren, een politiek die ge richt is op de versterking van ons machtige socialistische kamp." De handels- en culturele betrek kingen met andere landen moe ten worden uitgebreid. Het probleem der ontwapening, het verbod van atoom- en water stofwapens is een der belangrijk ste internationale problemen. Be paalde imperialistische mogend heden zetten de ongebreidelde be wapeningswedloop voort. De Sow jet-Unie zal echter streven naar wederzijds aanvaardbare overeen komsten over verbod van atoom- en waterstofwapens en alle kwes ties, die met het vraagstuk der ontwapening verband houden, aldus Chroesjtsjef.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1