De politici wapenen zich tegen ontwapening zaterdag 13 juli VISSER-KOOLE'S SERVICE-VERKOOP ALLE AFDELINGEN De Nederlandse kustvaarder «Pieter S» aangevaren Nieuwe Amerikaanse atoomproef Zandbak op het Hollands Diep omgeslagen HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 6 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4107 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Tot en met kunt U nog profiteren van grote Drastische prijsverlagingen m Daarom: KOOPJES als sprookjes bij: Bemanning gered DE SPECIALE BEVOEGDHEDEN DER FRANSE REGERING ZWARE REGENVAL EIST SLACHTOFFERS IN JAPAN DIRECTEUR- HOOFDRED ACTEUR VAN „NIEUWSGIER" GEARRESTEERD DR VAN BINSBERGEN VRAAGT ONTSLAG ALS ADVOCAAT- GENERAAL DE STOP VAN TERNAAYEN Volledige overeenstemming WEER ZONNE-EXPLOSIE Twee vermisten Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hanüelsadver- tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 ebt Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Men krijgt de indruk, vooral nu opnieuw de Amerikaanse gedelegeerde Stassen in Londen een week langer uitstel nodig achtte om de definitieve Amerikaanse voorstellen ter tafel te brengen, dat heij met öe gang van zaken daar gelijk te ver wachten was niet zo vlot verloopt als men dacht. Verwonde ren kan dit niemand, want reeds vóórdat er atoomwapenen m het spel waren, was het ontwapeningsprobleem met de daarbij uit te oefenen controle een bij uitstek verwikkeld vraagstuk. Daarbij komt, dat Russische en Amerikaanse voorstellen zich ten dele slechts kruisen. De Russen willen vóór alles een adem pauze, die zij op twee jaren gesteld hebben, gedurende welke geen hernieuwde proeven met waterstofbommen zouden plaats hebben; Amerika, dat deze termijn te lang acht, heeft overwe ging daarvan toegezegd, mits tegelijkertijd de aanmaak van atoomwapens op behoorlijke termijn een vermindering zal onder gaan evenals de zgn. conventionele strijdkrachten tussen Ameri ka en Rusland. Misschien hebben èn Washing ton èn Moskou de invloed, die de Verenigde Staten op alle bond genoten van de NATO kunnen uitoefenen overschat, gevolg van van de Engelse verlangens tot vermindering van de bewapenin gen, maar niet van de bewape ningskracht. Stassen, die zich, gezien de af wezigheid van een aangewezen opvolger van Eisenhower bij de verkiezingen van I960, hierbij op de voorgrond dringt, wil duide lijk een sprekend succes behalen om in de gunst van de republi keinen èn van de kiezers te ko- m6n HET KOSTBARE BEZIT. Maar Engeland is inmiddels ook atoommogendheid geworden gezien de bij uitstek geslaagde proeven in de Australische wa teren; Duitsland zo mm ais Frankrijk denkt er over om zich, tenzij daardoor ontwapenings voordelen van sprekende aard worden verkregen, zonder meer voor het bezit van atoomwape nen te laten uitschakelen. Vandaar onderhandelingen van Noord-Amerika enerzijds met Rusland, anderzijds met de NATO waarbij de eigenaardige sprake van Eisenhower ertoe heeft geleid, dat men aan een bi lateraal verdrag AmerikaRus land ging denken, en de Ameri kaanse regering alle mogelijke moeite heeft gehad om derge lijke gedachten uit de wereld te helpen. Daarbij komt nog, dat Amerika zijn troepen uit Japan terugtrekt en het nu al weer da delijk heet, dat het insgelijks zou doen ten opzichte van de in Euro pa gestationeerde krachten, wat krachtig is tegengesproken. Vast staat nu wel één ding. Het gaat Rusland, dat naar de mening van de Amerikaanse mi litairen een voorsprong heeft in zake H-bommen, die op eenvou dige wijze kunnen worden ge transporteerd, om een stilstand van twee jaren, die Amerika in het nadeel zou brengen. De Ame rikanen werken echter aan een „schone" H-bom en tegenover de verontrusting der geleerden, komt nu de Amerikaanse open bare mening onder de begrijpe lijke indruk van veiligheidsover wegingen der Amerikaanse mili taire instanties. Nu begrijpt men dat Rusland een éénzijdig voor deel wil. GEEN STROOP MAAR AZIJN. mocraten bezitten in de leider in de senaat Johnson een uitste kend politicus. Dulles heeft de vrij duidelijke verklaringen van Eisenhower aangevuld met de mededeling, dat er in de Chinese politiek van Amerika geen ver andering zal komen. Dit heeft enerzijds de ietwat geïsoleerde Tsjiang Kai-Sjek op Formosa weer nieuwe inspiratie gegeven; anderzijds weer geruchten doen opduiken van een in Nanking op' het spoor gekomen samenzwe- bij Amerika een rol zou hebben gespeeld. OMMEKEER IN FRANKRIJK. Dat Frankrijk de Russische plannen in Londen zal steunen, is onwaarschijnlijk. Integendeel, Frankrijk is er ook onder Bour- gès Maunoury op uit om zijn nieuw prestige te doen gelden. De pacificatie van Algiers met harde middelen blijft op de voor grond staan; Algerijnse organi saties in Frankrijk worden opge ruimd. Economisch worden als deflatöire maatregel de kredieten beperkt, al is een nieuwe loón- ronde wellicht in het vooruitzicht. De Franse financiën zijn précair, maar de restricties van invoer en de uitzetting van uitvoer zul len zich spoedig doen gelden. De partijen zijn wat verdeeld, maar den. Molotof, Malenkow en Kaga nowitsj zijn ontslagen als leden van het presidium van de com- munist ïsehe partij, het machtig ste orgaan in de Sowjet-Unie, ter wijl Sjepilow is ontslagen als se cretaris van het centraal comité de communistische partij. Het viertal is tevens uit dit centrale comité gestoten. Motieven? De betrokkenen zouden geop poneerd hebben tegen de agra rische politiek van de partij en de maatregelen tot economische decentralisatie. Speciaal tegen Molotow wordt nog het verwijt gericht, dat hij zich verzet heeft tegen de politiek van internatio nale ontspanning en in het bij zonder tegen de toenadering tot Joegoslavië, alsmede tegen het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk en Japan. Achter gronden? Molotow, Kaganowitsj en Ma lenkow zijn nauwe medewerkers van Stalin geweest. Het partij presidium is na diens dood vrij wel ongewijzigd gebleven. Alleen Beria heeft in december 1953 het hoofd moeten laten. Maar Chroe- sjtsjows ster, hoewel reeds tot aanzienlijke hoogte gestegen, kon blijkbaar bij handhaving van de andere „oude rotten" nog niet ge noeg schitteren. Thans heeft het jongste Rus sische staatshoofd de kans schoon gezien en zijn slag geslagen Zo wel Molotow, de oude ervaren partijman en allround politicus, als Kaganowitsj, de grote organi sator, en Malenkow, de techni cus, hebben het veld moeten rui men. Een Sjepilow, die blijkbaar te veel in het zog der oude groten voer, is in de maalstroom der pe riodiek terugkerende partijzui veringen in de Sowjet-Unie mee gezogen. Maar de droeve glimlaeh der gekooide vredesduif kan, wel verre van ons gerust stellen, ons slechts met spanning doen uit zien naar de volgende zet op het A X E L De 1.929 ton metende Nederlandse kustvaarder „Pieter S eigendom van de N. V. Rotterdamse Kolencentrale te Rotterdam, is in de Noordzee, op ongeveer 51 graden N.B. en 03.08 graden O.L. bij het lichtschip van Goeree, in aanvaring gekomen met het Noorse vaartuig „Fernvalley", dat op weg was naar Ant- w'crpoïi» De Pieter S" kreeg een grote scheur aan bakboord. De boeg van de „Fernvalley" stak in de romp van de „Pieter S" De sleep boten „Hudson" en „Scaldis" voeren resp. uit Rotterdam en Vlissingen naar de plaats van de aanvaring en namen de „Pieter S' op sleeptouw, terwijl het bergingsvaartuig „Bruinvis" langs zij de „Pieter S" ligt en begon met leegpompen. Er werd koers gezet naar Vlissingen. De „Pieter S" die geladen is de rede van Vlissingen, waar door grote Sowjet-schaakbord. Dat partijen zijn wat verueeiu Chroesjtsjow er met deze „op- de sociaal-democraten die te °V I miminct" mer nipt is is GChtPT ae sociaai-utrmuuidieii uic te ruiming" mcr niet is louse samenkwamen willen toch in grote meerderheid Algiers niet opgeven, omdat alle moeilijk heden, ook de financiële, om Al giers draaien. Frankrijk heeft zich met Nas ser verzoend, die nu onmiddellijk hoog van de toren tegen Amerika blaast, vermoedelijk zonder suc ces. De kanaalmaatschappij heeft, zeker niet dan op aandrang van de regering te Parijs, van het handhaven van rechten prak tisch afgezien en neemt maat regelen om zijn aandeelhouders b.v. in de tunnel Calais—Dover schadeloos te stellen. Onasis, de Griekse reder, denkt over een pijpleiding langs het Suezkanaal, maar wie stelt nog vertrouwen in Nasser Engeland tracht de landen van het gemenebest nader aan zich te binden. Er zijn te Londen nog geen uitgesproken economische besluiten genomen, maar de sa menhang der Commonwealth wordt versterkt, doordat een ka binet met consultatieve bevoegd heden wordt opgericht en o.m een ontwikkelingsbank ingesteld. Nehroe, die zeker niet zonder op zet de Scandinavische landen, economisch nauw met Engeland verbonden, heeft bezocht, schijnt er een grote rol te spelen. DE STRIJD. De commissie voor binnenland se aangelegenheden van de Fran se nationale vergadering heeft zich vrijdag met 25 tegen elf stemmen, bij zeven onthoudingen, uitgesproken voor verlenging der speciale bevoegdheden van de Franse regering in Algerië, Deze bevoegdheden werden ge durende het bewind van de rege- ring-Mollet verleend. De veilig; heidsstrijdkrachten in Algerië ontlenen hieraan speciale be voegdheden bü het verrichten van arrestaties en het doen van nasporingen. De commissie verwierp een verzoek van premier Bourgès- Maunoury om de regering te machtigen de speciale bevoegd heden ook in Frankrijk zelf toe te piassen. Bourgès-Maunoury en zijn mi- el zeker. Er wacht in het Krem- lin nog een ernstig touwtrekken j npster 'van Binnenlandse Zaken om het leiderschap. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) In West-Japan zijn sedert don derdagavond 15 mensen om het leven gekomen als gevolg van zware regenval. Vooral het noorden van het eiland Kioesjioe is zwaar ge troffen. Duizenden mensen zijn dakloos. Gilbert Jules hadden donderdag j.l. tegenover de commissie ver klaard dat zij zich ongerust maak ten over het toenemen van door Algerijnen in Frankrijk gepleeg de aanslagen. Minister Jules had verklaard dat het de autoriteiten, aan de hand van de bestaande wetten, niet mogelijk was dit terrorisme afdoende te bestrijden. Het wetsontwerp wordt volgen de week, door de Franse nationa le vergadering behandeld. De re gering kan dan opnieuw verzoe ken de speciale bevoegdheden ook voor het Franse rijk in Euro pa van kracht te verklaren. NA Ging het nog met de glimlaeh van Chroesjtsjef, dan was het tot daar aan toe. Maar Rusland gaat opi zijn oude provocatieve wijze aan de gang; beschuldigt Duitsland van sabotering der onderhandelingen; uit beschuldi gingen tegenover generaal Nor- stad, de Amerikaanse bevelheb ber der NATO-strijdkrachten; zendt aan Duitsland en aan de Scandinavische landen dreigende nota's die weinig vriendelijk wor den geïncasseerd. Rusland toont zelfs duidelijk zich in de a.s. Duitse verkiezingsstrijd te willen mengen, en het ziet er naar uit dat Ollenhauer en de zijnen daarvan meer voor- dan nadeel zullen hebben. Bonn heeft zon der meer te kennen gegeven, dat het zich, zo lang het vraagstuk van de vereniging van Duitsland niet is opgelost, niet wil ver plichten zich van atoomwapenen te onthouden. Het stelt ook eisen inzake de luchtinspectie. Daarbij komt dat de moeilijk heden van Eisenhower's admini stratie gaandeweg groter wor den. Het rapport van Wright over belangrijke binnenlandse aangelegenheden, i.v.m. 't neger- vraagstuk, stelt ten dele de ad ministratie in gebreke. Eisen hower heeft wel krachtig de vak verenigingen toegesproken, maar of deze naar hem blijven luiste ren, is in de tegenwoordige om standigheden niet zeker. De de- Het Nabije Oosten consolideert zich ten ongunste van Nasser. jn diepe loopgraven verschanst Jordanië wordt nu door Amerika van wapens voorzien, door Irak financieel gesteund. De verontwaardiging tegenover Kadar en zijn strak voortgezette terreur is algemeen, al is de be raadslaging van het rapport in zake Hongarije in de Ver. Naties voorlopig nog uitgesteld. Mos kou moet aanzien, dat er toena dering komt tussen Pankow en Warschau; Chroesjtsjof, die op de Stalinistische manier Gomoel- ka bij zijn laatste bezoek aan Moskou hardhandig behandelde, heeft moeten inbinden. Als zo straks, wat helemaal niet onmogelijk is, de zogenaam de ontwapeningsconferentie min of meer chaotisch eindigt, zal on getwijfeld van Russische zijde een fikse scheldpartij aanvangen. Nu wordt Nasser al binnenkort te Moskou verwacht en als prelu dium geldt zijn opvatting, dat Amerika zich in de Arabische vluchtelingenkwestie mengt, waarover Egypte met Israël rechtstreeks wilde onderhan delen. Al het nieuws uit het buiten land wordt in de schaduw gesteld door de opzienbarende berichten uit Moskou, dat de „val" van een viertal uiterst belangrijke partij en regeringsfunctionarissen mel- trum der ontploffing bosbranden veroorzaakte. Na deze golf van hitte volgden zeer krachtige schokgolven en een oorverdoven de geluidsgolf. Uit de zwarte ontploffingswol ken rees een groen-rode vuurbal op. Rondom de steel van de pad- destoelvormige wolk verspreidde zich een oranjekleurige wolk van rook. Het schijnsel van de ontploffing werd tot op honderden kilometers afstand, in Los Angeles, San Francisco en Salt Lake City, waargenomen. Door de schok van de ontploffing werden in Californië veel mensen uit hun slaap opgeschrikt. Boven het Amerikaanse proef- terrein in de woestijn van Neva da is vrijdagochtend vroeg een atoombom tot ontploffing ge bracht, die op 460 meter hoogte aan een ballon was bevestigd. Ee bom, de krachtigste in de hui dige serie proefnemingen, was driemaal zo sterk als de bommen die in 1945 op Hirosjima en Na gasaki vielen. Op vijf kilometer van het ont ploffingscentrum bevonden zich. 2000 mariniers en 400 militaire waarnemers. Een kwartier na de ontploffing zetten deze mannen hun gasmaskers af en kwamen zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn. In de eerste telefonischs be richten van deze militairen werd gezegd, dat hier en daar de loop graven ingestort waren, doch dat verder alles in orde scheen. Tevoren was bekend gemaakt, dat de radio-actieve neerslag niet noemenswaard zou zijn. De ont ploffing veroorzaakte een golf van hitte, die tot op een afstand van 20 km gevoeld werd en die enige kilometers van het cen- De directeur-hoofdredacteur van het in de Nederlandse taal in Djakarta verschijnende dag blad „Nieuwsgier", Haf as, is donderdag door de militaire autoriteiten gearresteerd. In de loop van de middag werd hij in zijn woning door de militaire politie aangehouden. De leger- woordvoerder weigerde bijzon derheden over deze arrestatie bekend te maken. Naar het ANP te Willemstad verneemt heeft dr W. C. van Binsbergen vrijdag per een augustus zijn ontslagaanvrage als advocaat-generaal ingediend. Hij wordt als administrateur bij het Nederlandse ministerie van Justitie belast met het ontwer pen van een nieuw wetboek van militair strafrecht. Hij zal later mogelijk verbonden worden aan een Europese internationale or ganisatie. De Antilliaanse regering had onlangs besloten dr W. C. van Binsbergen, die optrad als wnd procureur-generaal, te ontslaan daar hij geen gevolg had gegeven aan de opdracht de hoofdredac teur van „Beurs- en Nieuwsbe richten" A. de Wit, uit te wijzen. Deze kwestie kwam o.m. ter sprake op een speciale zitting van het rijkskabiriet, waarbij de Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, tegenwoordig was. met kolen en woensdag uit Swan sea vertrok, zou vrijdagochtend cm half negen in de Waalhaven te Rotterdam afmeren. De aanvaring geschiedde vrij dagnacht om 3.20 uur in dichte mist. De „Fernvalley" heeft de „Pieter S" geramd in ruim III, waardoor een groot gat ontstond. De „Fernvalley" liep een gat op aan de boeg, twee meter boven de waterlijn. Beide schepen hebben nog vol le kracht achteruit gegeven in de hoop, een aanvaring te kunnen vermijden, maar desondanks ramde de Noor de „Pieter S" on der een hoek van 45 graden. Meer dan acht meter drong het grote Noorse schip in de „Pie ter S" door en gelukkig manoeu vreerde het zo, dat het vast bleef zitten. Daardoor konden de opva renden van de „Pieter S" over de onbeschadigde brug van hun schip overstappen op de „Fern valley". TT Dertien in Hoek van Holland afgezette schipbreukelingen zijn te 10.15 door het loodsvaartuig „Betelgeuze" onder commando van loodsschipper eerste klasse Th. Veijen overgenomen van Hr. Ms. „Rotterdam". Er waren op de „Pieter S" 26 opvarenden. Daarvan zijn er 13 in Hoek van Holland aangeko men, ten minste drie zijn naar de „Pieter S" teruggegaan, de overige tien bevinden zich op de sleepboot „Hudson", of zijn over de „Hudson" en de „Pieter S" ver spreid. De dertien opvarenden, die in Hoek van Holland zijn aangeko men, probeerden gistermiddag bij het loodswezen bij koffie en koek weer wat op verhaal te komen van de aanvaring. De eerste stuurman, de 40-ja rige P. M. van Noorden uit Lon den, vertelde ons wat was ge beurd. „Om drie uur viel alles dicht van de mist", zo begon zijn verhaal. Hii had de wacht en be vond zich met de kapitein M. J. Teunissen uit Den Haag en een roerganger op de brug. De Pieter S" had radar, die door de kapi tein werd bediend. Het 1929 brt. metende Nederlandse schip lag gestopt. Aan bakboord hoorden zij opeens het 4504 brt. metende Noorse schip en opeens zagen zi; het ook. Voordat men iets kon doen, boorde het Noorse vaartuig zich met een klap in de „Pieter S" aan bakboordzijde, even ach ter de brug in ruim drie. „Ik realiseerde het me eigen lijk niet en dacht er alleen maar aan de anderen te waarschuwen en het vege lijf te redden", aldus de stuurman. „De Noor was on geveer zes of zeven meter in de „Pieter S" geschoven. Onmiddel lijk gaf de kapitein order het schip te verlaten en allen stapten van de brug af, zonder enige moeite op de „Fernvalley". Na enige tijd en na enige pogingen gelukte het het Noorse schip weer vrij te komen. Met een sloep van de „Fernvalley" zijn enige opvarenden nadien weer naar de drijvende „Pieter S" gegaan en de eigen motorsloep werd toen ge streken. De kapitein, de derde stuurman J. Bosveld en marco nist Verschoof, de laatste 2 uit Rotterdam, zijn aan boord van de „Pieter S" gestapt en gebleven. „PIETERS" IN VLISSINGEN AANGEKOMEN. Omstreeks kwart vóór vijf vrijdagmiddag meerden de ha vensleepboten „Van Woelderen" en „Frederik Hendrik" de zwaar beschadigde kustvaarder „Pieter S" in de buitenhaven van Vlissin gen af. Onmiddellijk werd begon nen met het lossen der lading, bestaande uit ruim 2.000 ton ko len. Onderwijl bleef de bergings boot „Bruinvis" langszij liggen om onafgebroken te pompen. Omstreeks kwart vóór drie ar riveerde de „Pieter S", welke werd gesleept door de sleepbo ten „Hudson" en „Scaldis", op de havendeskundigen en mensen van Rijkswaterstaat een voorlo pig onderzoek werd ingesteld. Na een onderzoek verleende men de „Pieter S", die tot aan 't gangboord in het water ligt en iets slagzij naar bakboordzijde maakt, toestemming de haven binnen te lopen. De „Pieter S", die gebouwd werd in 1954 bij de N.V. Terneu- zense Scheepsbouwmaatschappij is midscheeps ter hoogte van ruim III, juist achter de com mandobrug, opengereten. De luiken zijn öf weggespron gen, èf vormen met de wegge rukte wand één verwrongen plaat. De commandobrug werd eveneens zwaar beschadigd. Zodra de „Pieter S" gelost is, kan een juister onderzoek naar de schade worden ingesteld, waarna beslist zal worden of de kustvaarder in Vlissingen dan wel in Rotterdam definitief her steld zal worden. Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt ons het volgende meegedeeld: „Nadat principiële overeen stemming werd bereikt door de ministers van Buitenlandse Za ken van België en Nederland over de opheffing van de Stop van Ternaayen, vond op 4 juli jJ. in het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag een be spreking plaats tussen de heer Van Audenhove, de Belgische minister van Openbare Werken en Wederopbouw en de heer AV gera, de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, ten einde de technische aspecten van het plan dienaangaande nader te onderzoeken. Deze bespreking leidde tot een volledige overeenstemming, zo dat in het begin van de maand september van Belgische zij<te zal kunnen worden overgegaan tot de aanbesteding van de grote nieuwe sluis voor schepen van 2.000 ton." Het Atheense observatorium heeft vrijdagmorgen bekendge maakt dat het een geweldige ontploffing op de zuidwestelijke rand van het zonneoppervlak heeft waargenomen. In de nacht van donderdag op vrijdag is op het Hollands Diep een zandbak van de N. V. Qosterwijk te Rotterdam omgeslagen. Aan boord bevonden zich zes opvarenden van twee gezinnen. Vier hunner konden worden gered, nadat men met een snij- apparaat een gat in de bodem had gemaakt. Twee opvarenden, de 39-jarige knecht K. van Dijk uit Rot terdam en zijn vrouw J. van Dijk-Lentjes worden vermist. De zandbak, groot 2000 ton, is een omgebouwd landingsvaar tuig. Achterop het vaartuig is woonruimte. .2£In meer dan de helft van de 269 kiesdistricten in Egypte, waar woensdag algemene verkie zingen zijn gehouden, is een nieuwe stemming nodig. In de districten, waar geen kandidaten een absolute meer derheid verwierf, zal op 14 juli opnieuw worden gestemd. Zoals bekend steunden alle kandida ten president Nasser. Naar de 31-jarige schipper W. H. Ruiter uit Rotterdam, vertel de, had het vaartuig zand gela den uit de zandzuiger „Ahoy". De zandbak was donderdag avond van Numansdorp vertrok ken met een lading zand uit het Haringvliet en werd getrokken door de sleepboten Pieter en Jan- ny II. Toen de sleep ter hoogte van het licht van Strijensas was ge komen, zag de schipper het wa ter over de kop van de bak, die wat dieper lag dan de achterste ven, in het ruim slaan. Schipper Ruiter zag het gevaar en rende naar beneden. Toen hij beneden in de woon ruimte was, kapseisde de zand bak over bakboord, doch bleef drijven. Het vaartuig liep vol toen zij beneden zaten. Van de sleepboten af had men intussen gezien, wat er gebeurd was en men besloot de „Merwe- de" naar een zandplaat te trek ken. Eén der sleepboten voer naar de Moerdijk om alarm te slaan. Hierop voer de rijkspolitie met een bergingsvaartuig naar de plaats des onheils. Intussen hadden de opvarenden van de andere sleepboot klopsignalen gehoord. Toen het bergingsvaar tuig aangekomen was, heeft men een gat in de bodem gebrand op de plaats, waar men de klopsig nalen hoorde, en dit was juist de goede plaats, alle drie konden zij naar buiten kruipen. Schipper Ruiter en zijn vrouw n zoontje hebben drie uur in de roef onder water opgesloten ge zeten. Er stond een meter water in de roef. Naar de schipper ver teld heeft, zijn zijn vrouw en hij erg kalm gebleven. Hij was vol goede moed, dat men hen wel zou bevrijden. Men heeft daarop nog een paar uur geluisterd of men iets van de knecht en zijn gezin hoorde. Men vernam echter niets. De schip per zelf had, toen hij nog aan boord was, het 15-jarige dochter tje Ursula „Hilfe" horen roepen. Juist wilde men alle reddings pogingen opgeven, toen men het kind weer hoorde roepen. Een schipper van de rijkspolitie te water heeft zich daarop door het gat in het vaartuig laten zakken. Hij slaagde er in het kind te red den. De ouders worden echter vermist. Het meisje wist niets over haar moeder, die Duitse is, en haar stiefvader te vertellen. Schipper Ruiter vermoedt, dat Van Dijk en zijn vrouw bij het kapseizen over boord zijn gesprongen. De „Mer- wede" is naar de zeehaven van Dordrecht gesleept, om daar weer overeind te worden gezet. De schipper is met zijn gezin en het 15-jarige meisje naar Krimpen aan de IJssel overge bracht, naar familie. ZONNIG. Boven de Noordzee kwam een gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, tengevolge waar van de wind naar noordelijke richtingen draaide en koelere lucht binnenstroomde. In de oos telijke provincies waren de ma ximum-temperaturen dan ook omstreeks 5 graden lager. In Z. Duitsland en Frankrijk waar deze lucht niet is doorgedrongen werden opnieuw temperaturen van omstreeks 35 graden geme ten. Bij Bretagne bevindt zich 'a kleine depressie, die onweer ver oorzaakt en langzaam naar het noorden trekt, zodat heden in het zuiden van ons land een kans op onweer bestaat. De krachtige zonnestraling zal de tempera tuur tot dezelfde of iets hogere waarden doen oplopen. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. ZONNIG. Zonnig weer met een "kans op onweer in het zuiden van het land. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hoge re. Overwegend matige noord oostelijke wind. ZATERDAG 6 JULL v.m. n.m. Breskens 8.48 9.17 Terneuzen 9.23 9.52 Hansweert 10.03 1CL32 Walsoorden 10.13 10.42 ZONDTG 7 JULI. v.m. •nun. Breskens 10.04 1032 Terneuzen 10.39 11-07 Hansweert 11.19 11.47 Walsoorden 11.29 1137 ZON MAAN op onder op ooder Juli. 6 4.30 21.03 15.45 033 7 4.31 21.02 16.54 1.06 8 4.32 21.02 17.57 1.4* 9 4.33 21.01 18.52 236

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1