Wat gebeurt er met de Aziatische griep? Goed materiaal is 't halve werk LtX»HGtOH DIEFSTAL?! VERFKWASTEN ROLBORSTELS PLAMUURMESSEN VERFKRABBERS enz. Voorzitter van de C. B. T. B. over de Euromarkt mr. Wat brengt de radio? Gemeente Terneuzen TWEEDE BLAD Vrijdag 5 juli 1957 - 12e jaargang no. 4105 GEEN FILMJOURNAAL OVER TOUR DE FRANCE vm Wij hebben een grote sortering .zegenende monnik was ontsnapte gevangene. „01* '-'tW rote hoogte! Ook i" kwaliteit op TERNEUZEN Dochter van sjah van Perzië treedt in het huwelijk DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD IN FRANKRIJK De vraag, of en wanneer de Aziatische griep zich over Neder land zal verbreiden, kan niet be vredigend beantwoord worden. Ook in het algemeen valt er over de verspreiding van de Aziati sche griep niets met zekerheid te zeggen, hoewel het waarschijnlijk is, dat zij zich over Europa en wellicht over de gehele wereld zal verspreiden. De vragen die de ontwikkelings gang van deze ziekte voor de overheid met zich brengt zijn deze dagen uitvoerig besproken in de klinisch-bacteriologische sub-commissie van de ministerië le commissie voor de influenza- bestrijding. ii l Uit hun commentaar over de Aziatische griepruitbreiding, blijkt verwondering, dat de ziek te zich tot nu toe niet, of nauwe lijks elders ter wereld heeft voor gedaan, dan in Zuid-Zuid-Oost en Oost-Azië en in Hongkong en Singapore, in welke steden zij in de tweede helft van april is be gonnen. Eigenlijk was er alle re den te verwachten dat de in fluenza zich snel zou verspreiden, omdat de ziekte voorkwam on der de bemanning en passagiers van vliegtuigen en schepen, die op weg waren naar andere delen van de wereld. Doch alleen in Australië heeft het op deze wijze geïmporteerde virus een locale epidemie in Victoria veroorzaakt, die tot nu toe niet verder is ver spreid. Ook in Amerika zijn schepen met besmette personen aan boord gearriveerd maar ook daar is nog geen verspreiding ge rapporteerd. IN NEDERLAND. In Nederland hebben beman ning en passagiers van een uit Djakarta komend schip, waarop zich onderweg een influenza-epi- demie heeft voorgedaan, geen aanleiding gegeven tot versprei ding van de ziekte. Evenmin is dit geschied bij een in 's-Graven- hage per vliegtuig uit Djakarta aangekomen met influenza be smette patiënte. Er zijn echter de laatste dagen een aantal ziektegevallen in ons land voorgekomen, die onder het beeld van een zeer lichte influen za verlopen en waarnaar een na der laboratoriumonderzoek inge steld wordt. De mogelijkheid bestaat desal niettemin, dat het in Europa en Amerika geïmporteerde virus „ergens" tot de winter blijft slui meren. Want men acht de om standigheid dat een in Azië heer sende influenza-epidemie ondanks een duidelijke versleping van het virus, in andere delen van de we reld tot heden vrijwel is doodge lopen, uit epidemiologisch oog punt even belangwekkend als on begrijpelijk. Maar dan rijst direkt de vraag, waarom dit virus dan wel in Azië, waar het nu zomer is, voet aan de grond heeft gekregen en in Australië, waar het thans winter is, niet. Overigens hebben wij in onze streken in 1918 een zomer- epidemie gehad, van de zgn. Spaanse griep. Deze influenza is echter voorzover bekend, in geen enkel opzicht te vergelijten met de Aziatische griep, die in tegen stelling met de Spaanse, een mild karakter draagt. VACCINATIE OF NIET? Niettemin houdt men rekening met de mogelijkheid van een ko mende influenza-epidemie, bin nenkort, of in de winter. Ten aan zien nu, van de taak van de over heid inzake bevolkingsbescher ming door vaccinatie, is de bacte- riologisch-klinische sub-commis sie voor de influenzabestrijding unaniem tot de slotsom geko men: „Wanneer de omstandighe den gunstig zijn, dat wil zeggen vaccinatie op de juiste tijd en met een vaccin van het juiste vi rustype, mag naar men hoopte, een redelijke kans op individuele bescherming, eventueel bij ge vaccineerde groepen van perso nen enige daling van het ziekte- cijfer worden verwacht. Maar als bestrijdingsmiddel van een epidemie, heeft deze vaccinatie vooralsnog geen betekenis". In een rapport, dat de commissie in 1953 betreffende de influenzabe strijding heeft samengesteld, en dat onder meer de voor artsen bestemde adviezen en richtlijnen ten aanzien van de wijze van handelen bij een toekomstige in fluenza-epidemie bevat, is de commissie tot dezelfde conclu sie gekomen. Inenting kan dus alleen ge schieden met een specifiek van het nieuwe virustype bereid vac cin. Dit virustype is een variant van het influenza-A virus. Ver der moet de duur van de immuni teit, bereikt door vaccinatie, op niet veel langer dan een maand of twee worden geschat. In deze tijd neemt de graad van immu niteit af en de gevoeligheid voor besmetting toe. Ook is de bepa ling van het juiste tijdstip voor de vaccinatie een praktische on mogelijkheid, omdat het dient te gebeuren vlak vóór het uitbre ken van een epidemie. In princi pe is het tenslotte wel mogelijk een vaccin te bereiden tegen het Aziatische griep-verwekkende vi rustype, maar het is de vraag of er voldoende vaccin voor massa inenting, en op tijd, verkrijgbaar zou zijn. Een vraag, die voor elk land ontkennend beantwoord moet worden. Om deze redenen is de commissie van mening, dat influenza zich niet leent voor een door de overheid georganiseerde en onder haar verantwoordelijk heid staande vaccinatie van de gehele bevolking. Er zal naar gestreefd worden bepaalde groepen van personen die tijdens een epidemie onder bij zondere omstandigheden moeten werken (bv. artsen, ziekenhuis personeel) voorkeur te verlenen bij het verkrijgen van het vaccin. Bovendien zullen bepaalde pa tiënten eerder voor vaccinatie in aanmerking komen dan gezonde mensen. Hiervoor ligt de verant woordelijkheid bij de individuele arts, die van mening kan zijn, dat bepaalde van zijn patiënten, voor wie de influenza gevaren zou kunnen opleveren, voor vac cinatie in aanmerking komen. Het gevaar van influenza is voornamelijk gelegen in de kans, dat secundaire bacteriën 'n long ontsteking kunnen veroorzaken, maar dank zij de moderne anti- microbiele behandeling zijn de artsen op dit punt veel beter ge wapend dan in 1918. In de door de influenza-commissië gegeven richtlijnen en adviezen voor art sen is aan deze behandeling een grote plaats ingeruimd. Voor het eerst zal dit jaar geen verslag van de Tour de France in de bioscoopjournalen verschijnen. De Europese journaalmaatschap- rijen delen in dit verband mede, dat zij principieel geweigerd heb ben in te gaan op de door de or ganisatoren van de Tour gestelde eis, dat voor vertoning van de filmjournalen een zeer hoge ver goeding moet worden betaald. De betrokken maatschappijen zijn namelijk van mening, dat het filmjournaal, evenals de pers vrije toegang dient te verkrijgen tot sport en andere evenementen, die de algemene belangstelling hebben. Hetzelfde standpunt is in 1956 ingenomen ten aanzien van de verfilming van de Olympische Spelen te Melbourne. De geza menlijke filmmaatschappijen, die na ampele besprekingen met de Tour-organisatie niet tot een aan vaardbare oplossing konden ko men, betreuren ten zeerste dat zij deze wedstrijd niet aan het pu bliek kunnen tonen. Zij menen echter, aldus verklaren zij, dat 't in het belang van de nieuwsvoor ziening geboden is het principe van de journalistieke vrijheid on gerept te handhaven. In zijn jaarrede op de woens dag te Arnhem gehouden bonds dag van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond heeft de voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, over de Euro- markt betoogd, dat de regeling in het verdrag weinig zekerheid geeft dat de Nederlandse agrari sche produkten op deze markt ruimere afzetmogelijkheid zullen krijgen, Erger nog, er wordt al lerminst een beveiliging gegeven tegen een mogelijke verslechte ring van de thans bestaande toe stand. De economische toestand is niet bijster gunstig, merkte hij verder op, en op dit alleronge lukkigste tijdstip kwam de Ne derlandse landbouw met een se rie verlangens, welke vele tien tallen miljoenen vorderen. Men heeft dit de landbouw euvel ge duid. Volkomen ten onrechte. Hetgeen gevraagd is, is niet an ders dan een herstel van eviden te fouten, gemaakt in de grond slag van het gevoerde prijsbeleid. De landbouwprijspolitiek was gebaseerd op kostprijsberekenin gen, welke een aantal verkeerde uitgangspunten hadden, waaraan bepaalde fouten kleefden. Be langrijke meningsverschil is «f voorts over de vraag, welk sys teem van garantieverlening moet worden gevolgd om aan de prijs- tekorten tegemoet te komen. Onze mening is, betoogde de heer Van den Heuvel, dat het systeem van marktvormende en handelspolitieke maatregelen als 0 Nederig en glimlachend 0 in zijn grote baard liep I 0 een monnik dezer dagen I 0 op de uitgang van een ge- 0 vangenis van Rio de Ja- 0 neiro toe en wenkte een 0 bewaker naderbij te ko- i 0 men. Deze haastte zich de 0 gevangenisdeur voor hem 0 te openen, in ruil waar- 0 voor hij de zegen van de 0 monnik ontving. Doch 0 's avonds werd een gevan- 0 gene vermist en toen 0 bleek dat deze, vermomd 1 0 als monnik en voorzien 0 van een valse baard, de 1 0 gevangenis had verlaten. prijsgarantie de voorkeur ver dient en als algemene regel be hoort te worden toegepast. Slechts in gevallen, waarin de toepassing tot grote bezwaren en moeilijkheden zou leiden, zal tot een toeslagsysteem de toe vlucht genomen moeten worden. Dan echter nog niet zonder ver band met de geleverde produk ten, omdat toeslagen los van ge leverde prestaties wel zeer ver werpelijk zijn. Tenslotte roerde hij de strijd om de grond aan. De grondeige naar wordt in het bijzonder ge troffen door de wangunst van vele groepen. In de ogen van de heren Schermerhorn en Mans- holt is de grond een zo belang rijke zaak, dat ze ongeacht hun zienswijze omtrent socialisatie van andere produktiemiddelen, in ieder geval de grond aan de gemeenschap wensen. Ook bui ten de groepen, die dit als prin cipe voorstaan, zijn er meer boe ren dan men vermoedt, die het idee staatsboer helemaal niet zo onaantrekkelijk vinden: een be hoorlijk loon en ontslagen zijn van risico's lacht zeer velen toe. Met set oog op dit alles is het te begrijpen, dat mensen, die uit principe of men allemaal staatsboeren wil of de grond wil verpachten de grondeigendom aan de staat willen brengen, al les op haren en snaren zetten om te voorkomen, da tdie grond eigendom enige verbetering ont vangt en dus een iets meer aan trekkelijk beleggingsobject wordt of althans iets van zijn mindere aantrekkelijkheid gaat verliezen. De heer Van den Heuvel ging ook nog in op de positie van de organisatie, waarbij hij met dank baarheid gewaagde van de voor uitgang in ledental en de voort gang van het Christelijk land bouw- en landbouwhuishoudon- derwijs. Met de Nationale Chris telijke Middelbare Landbouw school, die in Ede komt, hoopt men over enkele maanden te kun nen starten. Op de jaarvergadering, die door afgevaardigden van talrijke instanties en instellingen werd bijgewoond en waaraan een huis houdelijke vergadering vooraf ging (waarop de heer Van den Heuvel als voorzitter werd her kozen) sprak nog prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de vrije universiteit, over: „Boer en cultuur". ■SÊÊJfJ HANDELSONDERNEMING voor de brug van Ribbeni ZATERDAG 6 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vroutv; 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Pianomuziek; 11.00 Buiten lands weekoverz.; 11.15 Ritm. mu ziek; 11.35 Clavecimbelconcert; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmeded.12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Gram.; 14.25 Westfries pro gramma; 14.50 I-Iarmonie-orkest; 15.15 Caus.; 15.30 Kamerorkest; 16.20 Boekbespr.; 16.35 Lichte muz.; 16.55 Vakantietips; 17.30 Radioweekjournaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Filmmuz.; 18.50 Gr.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Cabaret; 20.40 Ween- se muziek; 21.00 Gevar. progr.; 21.45 Socialistisch comm.; 22.00 Gram.; 22.45 Lichte muz.; 23.00 hfieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole ork. (12.30-12.33 Land en tuinbouwmeded.); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Ge- var. muz.; 14.00 Spiedend oor, nationaal spel; 14.20 Piano en Hammondorgel; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Gram.; 15.10 Kron. v. lette ren en kunsten; 15.45 Gr.; 16.00 Voor de jeugd; 16.50 Gregoriaan se zang; 17.20 Gevar. muz.; 18.00 Tenniskampioenschappen Wim bledon; 18.10 Gram.; 18.15 Jour nalistiek weekoverz.; 18.25 Gr.; 18.30 Parlementair overz.; 18.40 Gram.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Comm.; 19.15 Radio- philharm. ork.; 20.10 Caus.; 20.30 Act.; 20.45 Caus.; 20.50 Gevar. muz.; 21.30 Ronde van Frankrijk; 21.40 Lichte muz.; 22.00 Gram.; 22.35 Wij luiden de zondag in: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Nieuwe gram. BRUSSEL: 12.00 Omroepork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Ra diojournaal; 15.00 Gram.; 15.30 Muziek bij de thee; 16.00 Gram.; 16.15 Omroepork.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gram.; 17.30 Gevar. muz.; 18.00 Zang; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Omroep-Ommeganck; 21.00 Klankbeeld; 22.00 Nieuws; 22.11 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Prinses Tsjahnaz, de 17-jarige dochter van de sjah van Perzië, zal over ongeveer drie maanden in het huwelijk treden met Ar- detsjir Zahedi, de zoon van de voorinalige Perzische premier ge neraal Zahedi. Dit is dinsdag avond door deze laatste te Mon- treux bekendgemaakt. Prinses Tsjahnaz, wier naam „lieveling van de sjah" betekent, is een kind uit het eerste huwe lijk van de vorst met prinses Fawzia, zuster van ex-koning Faroek van Egypte. Zij is zijn enige kind. Het huwelijk werd in 1948 ont bonden en in 1951 trad de sjah in het huwelijk met Soraya, doch ter van een Perzische edelman en een Duitse moeder. Het officiële indexcijfer der kosten van levensonderhoud is tot op ééntiende punt het niveau genaderd, waarop automatisch een verhoging van 5 van de minimumlonen van verscheidene miljoenen arbeiders in Frankrijk van kracht wordt. Op basis 1949 gelijk 100 bedraagt het voor juni 149 tegen 148 voor mei. Op 149.1 zou de automatische loonsverho ging van kracht worden. Een aan tal loonsverhogingen van de laat ste hebben de lonen van de mees te arbeiders belangrijk boven het minimumniveau doen stijgen, hetgeen de uitwerking van een 5 verhoging der minimumlo nen sterk zou verminderen, zo deelden ambtenaren mede. Door J. FLETCHER 65) Nadruk verboden. „De heer, een zeer goed ge klede en beschaafd uitziende man die ik voor een dokter zou aangezien hebben, boog en over handigde mij een kaartje. Er stonden een naam en adres op. Ik kan me niet meer herinneren wat er precies op stond en de man die in deze kamer zit, ter wijl ik schrijf zegt glim lachend dat het van geen be lang is. In ieder geval las ik van het kaartje dat de heer een dok ter was. Na een buiging begon hij: „Ik verzoek u, u niet te ver ontrusten. Er is absoluut geen gevaar. Ik kom van uw neef, de heer James Trickett!" (hier gaf hij me 'n kaartje van jou) „Hij heeft een klein ongeval ge had". „Je weet dat ik er altijd trots op ga mijn tegenwoordigheid van geest onder alle omstandig heden te kunnen bewaren. Ik keek hem aan". „Als het niet ernstig is", zei ik, zoudt u me dat beter direkt kunnen zeggen". „Niet zeer ernstig", antwoord de hij geruststellend. „De heer Trickett heeft een auto-ongeval gehad. Ik verzeker u, dat hij niet in gevaar is. Maar hij zou u en juffrouw Walsden graag willen spreken en op het ogen blik mag hij niet vervoerd wor den". „We verlieten onmiddellijk het restaurant en gingen met de heer mee, die zei, dat buiten een auto wachtte. Ik had er niet het minste idee van, dat er iets verkeerd ging, want ik herinner de mij, dat ik je gezegd had, dat we bij Blanchard zouden gaan lunchen voor het geval je er toch zou willen komen. We gin gen dus zonder de minste arg waan mee". „De man, die hier zit, terwijl ik schrijf, zegt me, dat ik alles, wat ik me nog herinner, van de rit mag schrijven. Alles wat ik me echter herinner, is, dat we met de gesloten wagen van die dokter (of was 't geen dokter?) door Regent Street reden, door de Oxford Street en langs Mar ble Arch en na enige tijd kwa men we in een district, dat ik helemaal niet ken, maar waar huizen staan, die bijna alle om ringd zijn door tuinen en hoge muren". i „Camden Hill", mompelde Packe. „Camden Hill, natuur lijk!" Jimmy las verder. „Ik vroeg hem, waar we heen gingen. Onze gezel of gevan genbewaarder zei, dat je was binnengedragen in zijn huis. Dat was aannemelijk en ik ging er dus niet verder op in, ook lette ik niet meer op de weg. Ten laatste stopten wij vóór een groot huis, dat ook omgeven werd door een grote tuin en die weer door een zeer hoge muur. We gingen naar binnen en wer den naar 'n zitkamer gebracht; de kamer, waarin ik nu zit te schrijven. Het is een aardige en comfortable kamer maar zij heeft voor mij toch veel weg van een gevangenis". „De dokter verzocht ons plaats te nemen, vertrok en kwam na enige tijd terug, ver gezeld van een andere heer, eveneens goed gekleed, welbe spraakt, maar korter in zijn ma nier van doen". „Mejuffruow Trickett?" vroeg hij mij aankijkend, „mejuffrouw Walsden?" ging hij voort, zich tot Eva wendend. „We bogen beiden ter beves tiging. Hij verzocht ons te gaan zitten en nam zelf ook plaats". „Prachtig", zei hij. „Het spijt me, dames, u te moeten mede delen, dat ik genoodzaakt ben geworden, u enige tijd hier te laten verblijven. De heer Tric kett is niet hierzover we weten is hij niet verwond. Dit is geen kinderziekenhuis. Het zal, voor zolang het nodig is, een gevan genis zijn uw gevangenis. U kunt u zelf beschouwen als ge vangene". „Natuurlijk protesteerde ik tegen deze woorden en als ik een man was geweest had ik mij op hem geworpen. Hij glimlach te echter en wuifde afwerend met zijn hand". „Ik zou eigenlijk willen zeg gen vervolgde hij, „u bent in gijzeling dat is een vrien delijker woord. Gaat u weer zit ten, mijn beste mevrouw. We zullen dan verder nog wat pra ten". „Open die deur!" beval ik hem trots. „Hij glimlachte echter en wuifde weer met zijn hand". „Ach gaat u zitten, mevrouw en ik zal u vertellen, waarom u hier bent". „Vertel u dan eens", zei ik, doch bleef staan. „Ik zal het u vertellen. De zaak is, dat meneer Trickett in oorlog is met een vereniging, waarvan ik de vertegenwoordi ger ben. Hij heeft verkozen om mag ik die vulgaire uitdruk king gebruiken? zijn neus in onze zaken te steken. Ondanks alle waarschuwingen blijft hij er mee doorgaan. Daardoor zijn we verplicht, maatregelen tegen hem te nemen. Wij hebben dit gedaan door ons te vei zekeren van deze jonge dame (Wordt vervolgd.) HINDERWET. Ter inzage legging verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voorzien verzoek om vergunning ingevol ge de hinderwet, van de Firma J. DEN IIAMER, te Terneuzen, Axelsestraat 120, tot het oprich ten van een aardappelkoelinstal latie, waarin 14 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 22% pk gebezigd zullen wor den in het perceel plaatselijk ge merkt Industrieweg, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec tie M, nr. 1329. Voor een ieder bestaat gele genheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebe stuur tot uiterlijk 12 juli 1957. Voorts heeft ieder de gelegen heid in persoon of bij gemachtig de mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op woensdag 17 juli 1957 te 15.00 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting zijn verschenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk be zwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woonachtig zijn in een gemeente waar ingevolge artikel 9, lid 1, onder b, of lid 3, der hin derwet, openbare kennisgeving moet geschieden. Terneuzen, 2 juli 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN. Burgemeester. J. VERSPRILLE, wnd. Secr. DE STAKINGEN IN BELGIË. In de streek van Turnhout en i n het noorden van de Kempen breidt de staking van de bouw- v akarbeiders zich uit ingevolge hi et optreden van stakingsposten. Eon groep van 250 stakers begaf zioh naar het vliegveld te Weel de, waar sommige arbeiders aan het werk waren. Zij werden door de rijkswacht en de militaire po- liti.e van het militaire terrein te ruggedrongen, maar een afvaar diging mocht binnengaan en wel dra lag het werk geheel stil. Het zelfde was het geval op de bouw plaatsen te Retie en te Kasterlee, waar alles zonder noemenswaar dige incidenten afliep. Anderzijds is in de fabrieken Materné te Grobbendonk (waar 500 arbeiders werkzaam zijn, voor het merendeel vrouwen), een sta king aangezegd. Het werk zal maandag worden neergelegd; in dien voor die tijd geen akkoord tot stand komt.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5