China Dulles over ontwapening, Algerië en Nasser voor de Britse televisie il Amerikaanse senator onafhankelijkheidsstreven van lerijnen steunen Algi De Ruyter-herdenkingsweek te Vlissingen begonnen De vrijwillige beperking der bestedingen Produktschap landbouwzaaizaden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 3 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4104 NIEUWE HEVIGE ONTPLOFFING OP DE ZON Wl DE AMERIKAANSE HULPVERLENING AAN ANDERE LANDEN Verkeersslachtoffers in Europese landen PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE NAAR FRANKRIJK Aardbeving in Perzië en Pakistan De berichten over een olie buisleiding langs de westelijke oever van het Suezkanaal Premier Djuanda: BINNENLANDSE SITUATIE NOG STEEDS KRITIEK De „Ioannis" naar Bremen ANTI COMMUNISTISCHE ACTIES OP CHINESE UNIVERSITEIT TOENEMING VAN HET AANTAL MISDADEN IN POLEN FrariKenna ilj abonnement fi Mru/en Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2511 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— pei kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dadelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P J van de Sande, Terr.euzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties i5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u® Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Minister Dulles heeft ver klaard, dat de Amerikanen, die zioh met het vraagstuk van het kolonialisme willen bezig houden, een beter doelwit kunnen vinden dan de verhouding tussen Frank rijk en Algerië. Dulles zei dit in commentaar op de ontwerp-reso- lutie, welke de democratische senator Kennedy juist op het bu reau van de senaat had gedepo neerd. De minister was van mening, dat men beter het kolonialisme in „de landen onder het commu nistische juk" kan bestrijden. Hij legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse regering het diens tiger acht, zich niet te mengen in een probleem dat niet tot haar bevoegdheid behoort. Bovendien achtte hij het onrechtvaardig Frankrijk er van te beschuldigen, dat het reactionair op het gebied van koloniale, kwesties zou zijn, terwijl dit land in de afgelopen jaren aan vijf landen onafhanke lijkheid heeft verleend, n.l. Viet nam, Laos, Cambodja, Tunesië en Marokko. i President Nasser heeft in een MenriTehet1vrLgstÏk-'Algerië televisievraaggesprek, dat maan- moeilijk en gecompliceerd is. Het j dagavond door de onafhankelijke probleem werd bemoeilijkt door Britse TV-maatschappij is uitge- ~1J r%,r\r-1 TYitlirum zou krijgen voor de vervaardiging van kernwapens, als China bui ten een antwapeningsakkoord zou worden gehouden. De bepa lingen. van dit akkoord zou de mogelijkheid hiervan kunnen uit sluiten. Tevens betwijfelde de minister het sterk of de Chinese communisten zonder hulp water stofbommen kunnen produceren. In antwoord op een vraag zei- de minister tenslcjtte van oor deel te zijn, dat het, ook zonder dat China een, akkoord tekent, mogelijk is, zekere beloften van dit land te krijgen, zoals b.v. die betreffende bewapening en in spectie in Korea en Vietnam. Der gelijke regelingen hielden echter geen diplomatieke erkenning in. Voorts wijdde de minister uit over de vooronderstelling van de Amerikaanse regering, dat het strikt eenvormige bewind van het internationale communisme „een voorbijgaande en niet eeuwi ge fase is" hij had het hier al enige dagen geleden te San Francisco over gehad, toen hij sprak over de verhouding tussen de Ver. Staten en Peking-China, nu verklaarde hij, dat zijn rege ring van oordeel is, dat er zich in de Sowjet-Unie en China vrij wel zeker evolutionaire verande ringen zullen voordoen. Een da tum kon hij evenwel moeilijk noemen. Amerikaanse geleerden hebben maandag opnieuw -een grote ont ploffing op de zon waargenomen. Deze nieuwe ontploffing was slechts weinig minder hevig dan de eerste, die zondag magneti- tische storingen heeft veroor zaakt in de hoogste lagen van de atmosfeer. de aanwezigheid van een miljoen Europeanen en door het feit, dat de Mohammedaanse bevolking sterk verdeeld is, waardoor het moeilijk is, gezaghebbende verte genwoordigers te vinden om over de toekomst van Algerië te spre ken. Minister Dulles heeft dinsdag op een persconferentie verklaard van mening te zijn, dat er een aan de eisen voldoend inspectie- stelsel voor ontwapening kan worden ontworpen, zonder de deelneming van communistisch China. Na "er op te hebben gewe zen dat er nog vele andere lan den niet officiëel aan een. ontwa peningsakkoord zullen deelne men, zei hij, dat ook al zouden er daar atoomwapens worden ver vaardigd, dit waarschijnlijk ook zoncfer een overeenkomst betref fende inspectie zou worden ont dekt. Overigens achtte Dulles het uiterst onwaarschijnlijk,^dat Peking van --J-TT 1-- zonden, verklaard dat de nationa listen in het Midden-Oosten, dooi de politiek van die Ver. Staten tot communisten zullen worden gemaakt. In antwoord op een vraag naar de houding van Egypte ten aan zien van de „leer van Eisenho wer" zei de president, die rustig de vragen (beantwoordde, dat naar zijn mening het Midden- Oosten door nationalisme en niet door het communisme wordt overheerst. De Amerikanen gin gen er echter van uit, dat het nationalisme communisme is. Hun verzet hiertegen zou maken, dat het openlijke nationalisme een ondergrondse communisti sche beweging wordt, aldus Nas- ser. Hij verklaarde dat volgens zijn ervaring van de laatste vijf jaar STsSS-WTwE !het communisme in Egypte ge- De Amerikaanse democratische senator John Kennedy, voorzitter van de subcommissie van de se naat voor buitenlandse betrekkin gen, heeft maandag in de senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op bei de Huizen van het congres de Amerikaanse regering te mach tigen om via de Navo, 31arokko of Tunesië haar invloed aan te wenden omte komen tot de poli tieke onafhankelijkheid van Al gerië. Kennedy verklaarde voorstan der te zijn van een blijvende Franse invloed in Noord-Afrika maar achtte het bereiken van de onafhankelijkheid van Algerie langs de wegen waarop. Marokko en Tunesië onafhankelijk waren geworden de eerste noodzakelijke stap die gedaan moet worden. Volgens hem heeft de strijd van Frankrijk tegen de Algerijnse re bellen de Navo-strijdkrachten op het vasteland van Europa tot op het merg verzwakt, de hoop op een gemeenschappelijke Europe se markt verduisterd en de vrij making van de handel ernstig be- driegd doordat Frankrijk op nieuw beperkende maatregelen voor de invoer heeft opgelegd. De regering-Eisenhower moet op de algemene vergadering van de Ver. Naties, die in september ge houden zal worden, „de interna tionale poging om langs ordelijke weg te komen tot de onafhanke lijkheid van Algerië steunen", als eerdere pogingen hiertoe tegen die tijd schipbreuk hebben gele den, aldus Kennedy. De 40-jarige Kennedy, die ken nelijk politieke ambities koestert, heeft zondag te Philadelphia ver klaard, dat hij zelf geen pogin gen zal doen om zich in I960 kan didaat te laten stellen voor het presidentschap van de Ver. Sta ten mocht zijn partij de demo cratische hem echter de kan didatuur aanbieden dan zal hij echter geen neen zeggen. Kenne dy heeft zich op het Algerijnse vraagstuk geworpen om hiermee in de senaat een serie redevoe ringen te kunnen beginnen, waar in hij „de rol van de Ver. Staten zal onderzoeken in de permanen te strijd voor de onafhankelijk heid, die in de communistische en Westelijke wereld wordt gevoerd tegen de krachten van het impe rialisme". Zijn bedoeling is de re publikeinen aan te vallen en in vloed te krijgen in de democrati sche partij. Zoals bekend neemt de regering-Eisenhower officieel het standpunt in, dat de Algerijn se kwestie een Franse binnen landse aangelegenheid is. De commissie voor Buiten landse Zaken van het Huis van afgevaardigden heeft maandag met 22 tegen 6 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waar bij voor het komende jaar een bedrag van 3.242.333.000 dollar wordt vastgesteld voor de hulp verlening aan het buitenland. Dit bedrag is 600 miljoen dollar kleiner dan door president Eisenhower was aangevraagd. In 1955 zijn in een aantal Euro pese landen België, Denemar ken, Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Italië, Luxem burg, Noorwegen, Zweden, Zwit serland en Zuid-Slavië 35.831 personen door verkeersongeluk ken om- het leven gekomen, ter wijl er 1.024.534 werden gewond. Voor 1954 waren deze cijfers 33.483 doden en 915.850 gewon den. In Nederland zijn in 1955 1.552 personén door verkeersongeluk ken om het leven gekomen en 34.097 gewond. Er waren geen Nederlandse cijfers over 1954 be kend. neutraliseerd is door de aanvaar ding van de nationalistische poli tiek. Nu was de communistische partij in Egypte buiten de wet gesteld. Het betrekkingen onderhouden met Rusland was evenwel iets ge heel anders, omdat Egypte, even als India, met alle landen: be vriend wil zijn ter wille van de vrede. Op de vraag, of hij van mening was, dat hij een risico loopt als Rusland zijn positie in het Midden-Oosten versterkt, ant woordde Nasser dat Egypte ge kant is tegen overheersing van het Midden-Oosten door wie dan ook. Als commentaar op de kri tiek van westelijke zijde op de Egyptische wapenaankopen in communistische landen zei hij', dat Egypte zich moet verdedigen tegen agressie, en hij herinnerde aan de Israëlisch-Brits-Franse actie. Aan het begin van het gesprek betuigde Nasser spijt over de periode van slechte betrekkingen met Engeland en hij voegde hier aan toe, dat beide landen norma le betrekkingen moeten herstel len. Naar aanleiding van de komst van de drie grote Russische on derzeeboten naar Egypte zei de president, dat hij hierom had ge vraagd als onderdeel van de wa penovereenkomst. De protesten van Israël hiertegen noemde hij een poging om het westen zand in de ogen te strooien en ver deeldheid te zaaien tussen ener zijds de Arabische staten en an derzijds de westelijke landen. De vaart van Israëlische schepen kon door het Suezkanaal volgens Nasser, niet los worden gezien van het gehele Palestijnse vraagstuk. Op grond van de con ventie van Constantinopel van 1888 had Egypte het recht zijn grondgebied te verdedigen en overeenkomstig deze bepaling had Egypte sinds 1948 geen Israë lische schepen door het kanaal laten varen. Op de vraag, of de meerderheid van het Egyptische volk zijn po litiek steunt, zei de president, dat de bevolking het verzet tegen de aanvallers had gesteund. De 400.000 lichte wapens, die aan de burgerbevolking waren uitge reikt. had de overheid aan het einde van de strijd teruggekre gen. Herhaaldelijk werd Nasser ge vraagd, of hij Israël aanvaardt als een soevereine staat. Tenslot te verklaarde hij, dat Egvpte dit land niet erkent. Hij wilde overi gens niet de inhoud bevestigen van een telegram, dat hij in 1955 aan president Koewatly van Syrië zou hebben gezonden. Hier in stond, volgens de vragenstel ler, dat „Egyote verheugd zal zijn als zijn leger en dat van Syrië elkaar ontmoeten op de ruïnes van dit verraderlijke volk". Hiermee zou Israël zijn be doeld. Nasser ontkende, dat zijn bui tenlandse politiek tegenover de andere Arabische staten „in stuk ken ligt". „Men heeft wel eens van mij gezegd, dat ik samen zweringen op touw zette in de ge hele Arabische wereld. Als dat zo was. zou ik de beste organisa tor ter wereld zijn. Ik geloof ech ter niet. dat ik een genie ben: in dit opzicht". Desgevraagd zei Nasser, dat Egvpte niet kan terugkomen van zijn voorstellen betreffende het Suezkanaal, die bij de Ver. Na ties zijn gedeponeerd. Hij was van mening, dat de voorstellen aan alle eisen voldoen, o.a. dat het kanaal niet beheerst mag worden door de politiek van één land, of van een groep landen. Egypte was wel bereid tot samen werking. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn dinsdagmiddag vertrokken ten einde het huwelijk van de oudste zoon van de „eomte de Paris" bij te wonen. Zij stellen zich voor, na afloop een korte vakantie in Frankrijk door te brengen. De zuidkust van de Kaspische Zee, in Perzië, is door een aard beving getroffen, die aan 60 men sen het leven heeft gekost. Er zijn verscheidene honderden ge wonden. Ook elders in Perzië zijn de schokken gevoeld zoals in de hoofdstad Teheran. Daar is ech ter geen schade aangericht. De hoofdstad van Oost-Pakis- tan, Dacca, is maandagnacht om streeks half twee door een aard beving getroffen) bestaande uit een reeks van vijf schokken. De inwoners belandden naast hun bed en de huizen trilden, maar radio-Pakistan, die dit bericht omriep, gewaagde niet van per soonlijke ongevallen of schade. De seismografen van het K. N. M. I. te De Bilt registreerden maandagnacht om tien voor twee 'n „zeer sterke aardbeving, waai- van de haard op een afstand van 4100 km was gelegen, vermoede lijk in het noordelijke deel van Perzië". Een waarnemingspost in de Amerikaanse staat Alabama nam eveneens maandagnacht een zwa re beving waar, waarvan men vermoedde dat het epicentrum bij het Eaikalmeèr in Siberië lag. De berichten uit Cairo, volgens welke een overeenkomst zou zijn gesloten tussen Egypte en de Griekse reder A. Onassis over de aanleg van een oliebuisleiding langs de westelijke oever van het Suezkanaal, zijn in Londense olie kringen met veel reserve ontvan gen. De algemene indruk is, dat het een poging betreft om het plan van de acht grote oliemaatschap pijen te doen mislukken inzake de aanleg van een nieuw net van oliebuisleidingen in het Midden- Oosten, met het doel het Suez kanaal te ontlopen. Bovendien betwijfelt men te Londen of A. Onassis wel een transactie zou aangaan door wslke hij in Egyp te kapitaal zou investeren, dat aan zijn toezicht zou ontsnappen,, doordat de meerderheid der aan delen eigendom van Egypte zou worden. De Indonesische minister-pre sident Djuanda Kartawidjaja heeft dinsdag verklaard, dat de binnenlandse situatie in Indone sië nog steeds kritiek is. „De re gering wordt onafgebroken ge confronteerd met moeilijke pro blemen, voornamelijk op militair, politiek en economisch gebied", aldus de eerste minister tijdens een receptie in Djakarta ter gele genheid van de „industrie- en handwerkweek' De goederenprijzen moeten naar zijn mening wel stijgen, met of zonder de nieuwe uit- en in- voerbepalingen. De premier gaf toe. dat de nieuwe regeling tot op zekere hoogte een zware slag voor het zakenleven in Indonesië betekent. Het voornaamste doel van de nieuwe maatregel is ech ter om de huidige economische moeilijkheden te boven te komen. Op de rede van Vlissingen is dinsdagmorgen aan boord van Hr Ms kruiser „De Zeven Pro vinciën"' de feestvveek ter her denking van Miehiel Adriaans- zoon de Ruyters 350e geboorte dag officiëel geopend. De directeur-generaal der P.T.T., ir J. D. H. van de Toorn, overhandigde aan de comman dant van de kruiser, kapitein ter zee G. J. Platerink, een ingelijst vel postzegels, waarop een af beelding van Hr Ms „Zeven Pro vinciën" voorkomt. Aan de bur gemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, overhandigde hij' een map met vellen zegels, waarop zowel de beeltenis van De Ruyter als een afbeelding van het vlagge- schip voorkomt. Burgemeester Kolff uitte zijn erkentelijkheid door de directeur-generaal de zil veren De Ruyterpenning van de stad Vlissingen aan te bieden. Ir Van de Toorn uitte in zijn toespraak de grote erkentelijk heid der P.T.T. jegens de minis ter van Marine voor diens mede werking en aan de commandant der „Zeven Provinciën" voor de ontvangen gastvrijheid. In zijn rede schetste hij enkele feiten uit de geschiedenis van het postver keer. onder andere ten tijde van De Ruyter. Gedurende twee weken zal de P.T.T. de speciale De Ruyterze- gels beschikbaar stellen. Men hoopt hierdoor mee te werken aan het levendig houden van de herinnering aan De Ruyter. Ir Van de Toorn herinnerde aan het feit. dat in 1907 eveneens een her denkingszegel van De Ruyter werd uitgegeven. Dit is de eerste Nederlandse postzegel geweest, die niet de beeltenis van een re gerend staatshoofd droeg. Aan boord van de kruiser, dit typisch stukje Nederland, zoals ir Van de Toorn het uitdrukte, overhandigde hij vervolgens het ingelijste vel zegels aan de com mandant, die darj'k bracht en er od wees. dat de koninklijke mari ne steeds de naam van het vlag- geschin van Miehiel Adriaans- zoon de Ruyter in ere heeft ge houden. De marine is vooral getroffen door het feit, dat thans op een postzegel de afbeelding van de ..Zeven Provinciën" voorkomt. Met gepast geld betaalde hij ver volgens een zegel van tien en een van dertig cent, die hij kocht van de directeur-generaal der P.T.T. Na afloop van deze plechtigheid werd in het stadhuis van Vlissin gen een reünie gehouden van na zaten van Miehiel Adriaanszoon de Ruyter. Burgem Kolff verwel komde hen en snrak zijn vreugde uit over het feit. dat zovelen 74 naar Vlissingen waren ge komen. Hij bracht enkele punten naar voren uit het leven van De Ruyter en wel voornamelijk de in maart en april 1676 geschreven brieven, waarin De Ruyter aan drong op het trouwen van zijn zoon Engel. Helaas is deze onge huwd overleden. Na aflooD was er bij het stand beeld van De Ruyter een krans- legging, waarna de reünisten zich verenigden aan een maaltijd. Tij dens deze maaltijd pleitte de heer F. P. J. de Ruyter de Wildt voor een heruitgave van een boek be treffende het nageslacht van Mi ehiel Adriaanszoon de Ruyter. Dit boek is in 1907 verschenen un is thans sterk verouderd. Het centraal bureau voor genealogie in Den Haag is bereid het manu script bij te werken tot heden. Tijdens de feestelijke herden king van de 350ste geboortedag van Miehiel Adriaanszoon de Ruyter zal de koninklijke marine haar jaarlijkse vlootschouw in Vlissingen houden. Aan deze vlootschouw neemt tevens het Engelse fregat H.M.S. „Russell" deel. Het programma omvat tal van evenementen. Hedenmiddag wordt een militaire mars door Vlissingen gehouden, waaraan de marinierskapel haar medewer king. zal verlenen. Iedere avond is de vloot geïllumineerd en wordt een zoeklichtenspel gehou den. Donderdag en vrijdag zullen de patrouillevaartuigen instruc tie-tochten maken met Vlissing- scholieren aan boord. De De Griekse vrachtvaarder Ioan nis, die een aanvaring heeft ge had met de Amerikaanse tank- boot Stony Point, is, gesleept door de Nederlandse sleepboten Barentszee, Noordzee en Witte Zee, dinsdagochtend uit de haven van Brest naar Bremen vertrok ken. De Ioannis heeft tien dagen is de haven van Brest gelegen. S6 koninklijke Nederlandse vereni ging „Onze Vloot" houdt donder dag een excursie naar de vloot schouw. De onderzeeboot Hr Ms O 21 zou aanvankelijk duikoefeningen houden in de Westerschelde, doch door de aanwezigheid van obsta kels - waarpp de Vittangi strand de achtte de marineleiding het wenselijk deze oefeningen af te gelasten. In plaats hiervoor zullen don derdag-, vrijdag- en zaerdagmid- dag in de binnenhaven marine duikers oefeningen houden. Ge bruik zal worden gemaakt van alle soorten duikuitrustingen, terwijl een miniatuurduikboot tot zinken wordt gebracht. Helikop ters worden bij deze demonstra tie ingeschakeld. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld te duiken met de marine-uitrus ting. Een eerste vereiste hiervoor I is, dat men beschikt over een uit stekende gezondheid. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot zal hedenochtend de commandant maritieme midde len, kapt. ter zee N. W. Sluyter. de commandant van het smaldeel 5. kapt. ter zee G. J. Platerink, de chefstaf van het smaldeel 5, kapt. luit. ter zee F.'J. Kroe- sen, en de commandanten van de oorlogsschepen in de statenzaal te Middelburg ontvangen. Na af loop volgt dan een officiële ont vangst door het gemeentebestuur van Vlissingen ten stadhuize. Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft maandag bijzonderheden be kendgemaakt van een anti-com munistische campagne door „rechtse" studenten, welke in tussen is onderdrukt. Volgens het persbureau had den deze rechtse studenten de Nankain-universiteit te Tien tsin, waar o.a. premier Tsjou En Lai heeft gestudeerd, met vlugschriften beplakt, waarin er op werd aangedrongen „de com munistische bandieten u'rt te roeien". Voorts waren er leuzen aangebracht als „de dictatuur van het proletariaat is de bros van bureaucratie, sektarisme era subjectiviteit" en „het netto-re sultaat van het uitroeien ran contra-revolutionairen niets". Deze campagne had een maand geleden haar hoogtepunt be reikt. Sindsdien hadden de com munisten een tegenactie ingezet, die inmiddels er toe had geleid dat „het merendeel van de rechtse studenten berouw toon de". Er waren echter nog enige studenten die poogden zich te gen het communisme te verzet ten. De pro-communistische stu denten hadden nu besloten deze oppositie geheel tot zwijgen te brengen, aldus „Nieuw China". Het produktschap voor Land bouwzaaizaden besloot tot uit putting van de fondsen voor voederbietenzaden ƒ295.300) en suikerbietenzaden 1.432.700). Aanleiding hiertoe waren de teleurstellende resultaten van 1956 in deze teelt. Indien de mi nister van Landbouw in septem ber op voordracht van het hoofdproduktschap akkerbouw dit besluit goedkeurt, zullen de telers zestig procent en de kwe kers veertig procent van hel to taal der fondsen ontvangen. Besloten werd een subsidie van ten hoogste 100.000,voor de eerste drie .iaar toe te ken nen aan het gecoördineerde on derzoek van landbouwzaaizaden te Wageningen. Na uitvoerige discussies be sloot het bestuur hande'szaad vrij te geven, wanneer de Ne derlandse Algemene Keurings dienst, N.A.K., wegens tekorten aa n zaaizaden van de kwali teitseisen moet afwijken en zo genaamde „noodklassen" in moet stellen. De vrijgave zal steeds in nauw overleg met het N.A.K. gesch e- den, teneinde uitzaai van ziek zaad door b.v. stuifbrand te voorkomen. De rekening en verantwoor- c\;ng over 1956 (inkomsten 1.001.199.09, uitg. ƒ221.305.09, saldo ultimo 1956 1.219.060.89), alsmede die der bijzondere fond sen werden goedgekeurd. Over de wetsontwerpen tot tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting, tijdelijke wijziging van de omzetbelasting en wijziging van de personele belasting en van de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de gemeenten en provinciën anderzijds heeft de commissie van rapporteurs na ontvangst van de memorie van antwoord, nog nader overleg ge pleegd met de minister van Fi nanciën. Bij dit overleg waartoe ook de leden van de vaste commissie voor financiën waren uitgeno digd, had de minister zich doen vergezellen door de heren dr. W. H. van den Berge, regerings commissaris voor de belastingen, en dr. A. J. van den Tempel, di recteur-generaal voor fiscale za ken in algemene dienst. Tijdens dit overleg vroeg een lid, wat tot heden door de rege ring is gedaan, cm te komen tot een vrijwillige beperking van de consumptie. De minister zei dat de midde len, die de regering ten dienste staan bij het vrijwillig bevorde ren van de particuliere bespa ringen, slechts van zeer beperk te aard zijn, gezien de bestaan de vrijheid in de wijze, waarop men zijn inkomen wenst te be steden. De minister herinnerde aan de instelling van de natio nale spaarraad, welke destijd niet allerwege de instemming heeft gevonden, die de toenma- Op een conferentie van Poolse openbare aanklagers te War schau is aangedrongen op ver betering van de methoden bij het opsporen en vervolgen van misdaden. De procureur-generaal, prof. Zurda, heeft op de maandag ge- eindigde conferentie gezegd, dat de toeneming van het aantal misdaden een groot gevaar be tekent voor het gezag van de staat. In 1954 waren op de Pool se parketten 317.419 zaken be handeld, in 1956 425.705. Volgens prof. Zurda is het niet juist, dat de misdaden in Polen hoofdza kelijk het gevolg zijn van de lage levensstandaard. Het hoofd van de dienst voor toezicht op de recherche, Ma- jewski, schreef de toeneming van het aantal misdaden toe aan gebrek aan toezicht door chefs in fabrieken en kanforen, het niet aanbrengen van straf bare feiten, verzwakking van de activiteit van de politie en ge brek aan volharding bij de re chercheurs. lige regering voor haar pogen om het particuliere sparen te stimuleren, wellicht had ver wacht. De regering kan ten deze wei nig anders doen dan als volgt: 1. De bestaande situatie cap fiancieel-economisch gebied zo helder mogelijk aan de bevol king uiteenzetten en daarbij de wenselijkheid van het sparen onder het oog brengen; 2. Maatregelen nemen c.q. be vorderen, welke het vrijwillig sparen aantrekkelijk maken, o.m. in het kader van de bezits vorming. De minister verwacht te, dat hieromtrent binnenkort voorstellen de Kamer zullen he rijken 3. Een behiid voeren, dat pri mair is gericht op gezond geld, waardoor indirekt een sterke stimulans voor de bespaiingen wordt geschapen. WARMER. Een njeuw hogedrukgebied is via Engeland naar de Noordzee getrokken. Tegelijkertijd kwamen in Frankrijk luchtdrukdalinger voor, die samenhingen met eer Oceaandepressie tussen de Azo- ren en Spanje. Tengevolge daar van draaide de wind in ons land naar het oosten. Daarmee begon opnieuw de aanvoer van boven het vaste land verhitte lucht naai onze omgeving. Voor de komende dagen moet. dan ook weer on een belangrijke stijging van de temperatuur wor den gerekend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. WARMER. Zonnig weer maar tijdelijk meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Warmer. Overwegend ma tige oostelijke wind. WOENSDAG 3 JULI. v.m. <n m Breskens 5.47 6213 Terneuzen 6.22 6.46 Hansweert 7.02 13i Walsoorden 7.12 7M ZON op onder Juli. 3 4.27 21.04 4 4.28 21.04 5 4.29 21.04 MAAN op «ndet 11.57 13.15 14.31 23.31

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1