Tito sprak voor Amerikaanse radio Ontvangst in «Paleis Soestdijk» van Amerikaanse oud-strijders Mr. dr. N. Bolkestein burgemeester van Deventer Nederlands aandeel in het geofysische jaar Tijdelijke premie- en pensioen verhoging in de landbouw Resolutie van Franse socialisten De orkaan «Audrey» HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 2 JULI 1957 12e Jaargang Nr 4103 DE STAKINGEN IN BELGIE NOORDERLICHT DE VERKIEZINGEN IN LIBANON GRIEKENLAND KRIJGT HULP VAN DE V. S. PAKISTAANS LIJNTOESTEL VERMIST DE AMERIKAANSE ONTWAPENINGS VOORSTELLEN DRIE DUITSE DIVISIES IN DE NAVO AMERIKAANSE HULP VOOR SPANJE GEEN BRITSE ATOOMBEHEIMEN UITGELEKT HONGERSNOOD IN ZUID-CHINA Hongaars oorlogsmateriaal naar het Midden-Oosten. De Europese verdragen. VEEL GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING IN HONGARIJE BURNS BLIJFT Nederlandse beweeglijkheid in cijfers. Huurcompensatie voor Rijks- en Gemeente- personeel. VERBINDINGEN GESTOORD DOOR ONTPLOFFING OP DE ZON f>Tanxerin£ lij abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pet kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks ültgeefstet N v v/h Firma P -I van <ie Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum tier advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u«E Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummett of: Adres De eerste inlichtingen die maandagochtend bij de centra les van het A.B.V.V. en het A.C.V. werden ontvangen, wij zen er op dat het stakingspa^ rooi in de Belgische ijzer- en staalindustrie algemeen is opge volgd. In Luik was de staking der jmietaalarbeiders algemeen. De grote meerderheid van de fabrie ken en bedrijven lag er sedert een week of langer stil, ingevol ge wilde stakingen, maar maan dagochtend zyn ook de andere arbeiders in staking gegaan. De werkhervatting in 't bouw bedrijf is vrijwel algemeen. De toestand is weer normaal bij de tentoonstelling en te Brussel, evenals in West-Vlaan- deren. Over Oost-Vlaanderen en Antwerpen beschikte men nog niet over gegevens. De Christelijke centrale deel de mee dat de hervatting alge meen is behalve te Antwerpen, waar haar leden besloten de sta king voort te zetten en te St. Niklaas waar de stakers maandagmiddag zullen vergade ren. Het aantal stakers in de me taalbedrijven van de provincie Antwerpen wordt op 40.000 ge schat. In enkele Antwerpse be drijven, waar afzonderlijke bijeenkomsten tot stand kwav men, wordt normaal gewerkt. In de nacht van zondag op maandag omstreeks één uur is door verscheidene personen in ons land noorderlicht waargeno men. Van het 66 zetels tellende Li banese Huis van Afgevaardigden zullen er 53 worden ingenomen door pro-Westerse afgevaardig den. Hoewel de steun aan de leer' van Eisenhower voor de toe komst wel vast schijnt te staan; zijn vele pro-Westerse afgevaar digden gekant tegen de binnen landse politiek van de huidige regering en tegen de wens van president Camille Sjamoen om zioh voor de tweede keer kandi daat te laten stellen voor het pre sidentschap. De Amerikaanse admiraal Ar- leigh Burke heeft maandag voor zijn vertrek naar Ankara in Athe ne verklaard, dat Griekenland in de loop van dit jaar en in begin 1958 van de Ver. Staten 2 duik boten, 2 torpedobootjagers en verscheidene kleinere oorlogs schepen te leen zal krijgen. Over de levering van Russische onderzeeboten aan Egypte merk te Burke op, dat de Russen in November van het vorig jaar be gonnen zijn met een duikboot aan Egypte te leveren. Deze moest echter naar Rusland terug keren. Volgens de admiraal zal Egyp te de Russische onderzeeboten niet gebruiken om de geallieerde mogendheden te bestrijden. Ook was hij van mening dat deze duik boten het machtsevenwicht ter zee in het oosteliike bekken van de Middellandse Zee niet zullen verstoren. De admiraal achtte het moge lijk dat de Russen een Middel- landsezeevloot opbouwen, maar dit zal op geen enkele wijze wij ziging brengen in de Amerikaan se plannen. De Amerikaanse zes de vloot is sterk genoeg om elke situatie het hoofd te bieden". President Tito heeft in een vraaggesprek met de Amerikaan se televisiemaatschappij C.B.S., dat op het Zuidslavische eiland Brioni is opgenomen en zondag in de Ver. Staten werd uitgezon den, verklaard dat zijn land de zelfde doeleinden ais de Sowjet- Unie wil verwezenlijken, n.l. de vestiging van het socialisme en het communisme, maar dan op een andere wijze. In dit verband zei de president het eens te zijn met het staats hoofd van communistisch China, Mao Tsè Toeng, dat er ook in een communistische staat menings verschillen kunnen ontstaan tus sen de leiding en de bevolking. Voorts was hij van mening, dat de nieuwe situatie in Polen zeker een positieve invloed heeft op de omringende landen. Over de her eniging van Duitsland, zei Tito, dat men deze niet met geweld tot stand kan brengen. De kwestie van de ontwapening achtte hij primair. Tenslotte besprak het Zuidsla vische staatshoofd de toestand in het Midden-Oosten, die hij ernsti ger noemde dan twee jaar gele den. Allereerst was de toestand verergerd door de aanval van Israël, Engeland en Frankrijk op Egypte. Na het beëindigen van deze strijd, waartoe de Ver. Na ties een belangrijke bijdrage had den geleverd, had men echter, naar Tito's mening, alle Arabi sche landen economische steun moeten verlenen, om te voorko men dat dit deel van de wereld „broeinest van gevaar" blijft. Het Westen had daarentegen zijn po litiek om verdeeldheid onder de genoemde staten te zaaien, ver sterkt. In dit verband oefende Tito kritiek op het verdrag van Bagdad en de „leer van Eisen hower" voor het Midden-Oosten. Hoewel Zuid-Slavië en de Sow- jet-Unie dezelfde doelen nastre ven, bestaan er toch enige, niet grote, ideologische verschillen, aldus Tito. Op vragen over de buitenlandse politiek van Zuid-Slavië ant woordde de president, dat die po litiek bekend is, n.l. geen aanslui-' ting bij een der bestaande blok ken en ijveren voor een vreed zaam naast elkaar bestaan. Aan het eind van het vraagge sprek, waarbij ook de echtgenote van de president tegenwoordig was, drong Tito aan op een vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost en West, ondanks de verschillende stelsels. Tito zei dat het Westen niet al leen in de Hongaarse kwestie maar ook met betrekking tot de toestand in andere Oosteuropese landen en in Zuid-Slavië zelf, niet steeds van werkelijkheidszin blijk heeft gegeven. De maarschalk is van mening, dat de regering-Kadar steeds meer kan rekenen op de steun van het volk. De betrekkingentussen de Zuidslavische regering en de godsdienstige groeperingen zijn over het algemeen goed, die met de hogere R.K. geestelijkheid zouden nog beter zijn als zij zich niet met de politiek inliet. De hereniging van Duitsland is volgens Tito verbonden met de ontwapening. Een bewapenings wedloop waaraan ook de Duitse bondsrepubliek zou meedoen, zou de kans op hereniging verkleinen. Een Pakistaans lijntoestel wordt vermist op een vlucht van Chittagong naar Dacca in Oost- Pakistan. Er zyn 20 passagiers en een bemanning van vier aan boord. iDe route loopt voor een groot deel over onherbergzaam gebied. Een delegatie van de „Veterans (wars of the United States" is de oudste oud-strijders organisatie van Amerika. Zij werd opgericht in 1899 en telt twee miljoen le den. Men is verkiesbaar voor het lidmaatschap als men als Ame rikaans militair* in oorlogstijd overzee heeft gediend. De leider van de delegatie is kolonel Ho ward C. Dulin. Aanwezig waren tevens luite nant-kolonel L. G. Turrow en de nieuwbenoemde ambassadeur van de Ver. Staten van Amerika de heerP hilip Young en zijn echt- de heer Philip Young en zijn echt- kolonel Broadus McAfee. De premiers van het Gemene best hebben maandag gesproken over de voorstellen aangaande de kernenergie-aspecten van een ge deeltelijke ontwapening, die Stas sen deze week aan de ontwape nings-subcommlssie van de Ver Naties in Londen zal voorleggen Van de zijde van de Gemene bestconferentie wordt vernomen, dat de Amerikaanse voorstellen, die door Engeland, Frankrijk en Canada worden onderschreven, een schorsing van de atoomproe- ven koppelen aan een principiële overeenstemming over: 1. Een eerste vermindering der conventionele bewapening en troepensterkte. 2. Een doeltreffend systeem van inspectie. 3. Voldoende controlemaatre gelen tegen een plotseling aanval 4. Een zekere mate van insec- tie uit de lucht. 5. Het vaststellen van een da tum voor staking van de roduk- tie van materiaal voor kernwa pens. of foreign wars of the United States" is maandagmiddag door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in paleis Soest dijk ontvangen. Deze Amerikaanse oudstrijders- organisatie heeft Z.K.H. Prins Bernhard „The gold grand cross" der organisatie toegekend; „In recognition of your outstanding services during world war II and for the profound and sincere friendly relation which you have so frequently manifested towards the United States of America and its people'. H.M. de Koningin is een gou den broche met diamanten aan geboden. De Veterans of foreign Het Nederlandse aandeel in het geofysische jaar, dat maan dag is begonnen, zal uit verschil lende waarnemingen bestaart Zoals bekend, zal een speciaal op Curagao ingericht station zich in het bijzonder met lengte en breedtebepalingen bezighou den. Nieuwe geofysische sta tions te Paramaribo en te Hol- landia zullen de radioactiviteit in de lucht meten, het aard magnetisme bepalen, peilingen in de ionosfeer verrichten met behulp van radiosignalen en door middel van radiospiegels de radiostraling van de zon me ten. In Nederland zelf zal een uit gebreid onderzoek worden inge steld naar de radio-activiteit van de lucht, waarbij ons land internationaal de leiding is toe gekend. Het Koninklijk Nederlands Meteorlogisch Instituut in De Bilt zal een verhoogde activiteit aan de dag leggen door de radio sondes en de weerballons hoger te laten opstijgen dan gewoon lijk het geval is. De sterren wacht te Utrecht zal op inten sieve wijze de zon waarnemen en de uitbarstingsverschijnse len, die daar plaats grijpen. De astronomie van de P.T.T. zal zich bezighouden met het bestu deren van storingen in radioverkeer in verband met uitbarstingen op de zon. Ook de radiotelescoop te Dwingelo zal actief meewerken aan onderzoekingen in verband met het geofyische jaar. Drie Westduitse gemotoriseer de divisies infanterie zijn maan dag zonder officiëel vertoon bij de Navo-strijdkrachten ingedeeld. De Amerikaanse ambassadeur te Madrid heeft de Spaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken en Handel medegedeeld, dat de Amerikaanse regering besloten heeft aan Spanje aanvullende hulp te verlenen tot een bedrag van 20 miljoen dollar. Hierdoor komt het totaal van de Ameri kaanse hulpverlening aan Span je voor het op 30 juni geëindig de begrotingsjaar 1956/57 op 70 miljoen dollar. Sedert de ondertekening van de overeenkomsten inzake eco nomische en militaire samen' werking in de herfst van 1953 heeft de Amerikaanse regering aan Spanje hulp verleend tot een totaal bedrag van 300 mil joen dollar. Van dit bedrag werd 85 miljoen dollar gebruikt voor de aankoop van katoen in de Verenicde Staten. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 juli a.s. benoemd tct bur gemeester van de- gemeente De venter mr. dr. N. Bolkestein, met gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Middel burg. Nicolaas Bolkestein, die op 27 juli 1910 te 's Gravenhage gebo ren werd, verhuisde in novem ber 1915 naar Utrecht, waar zijn vader aan de universiteit tot hoogleraar was benoemd. Hij be zocht daar de lagere school en De Britse admiraliteit heeft maandag ontkent, dat er op het hoofdkwartier van de admirali teit in Bath in het westen van Engeland geheime gegevens over met kernenergie aangedreven oorlogsschepen zijn uitgelekt. De ,/News Chronicle" had bericht Twaalfduizend mensen in de j dat de hulp van de Britse gehei- Zuidchinese provincies Kwang- j me dienst en Scotland Yard was toeng en Kwangsi lijden honger j ingeroepen toen men ontdekt had aldus verluidt te Hongkong uit j dat er zonder de benodigde Chinese bron. De hongersnood toestemming te Bath afdruk- zou reeds talrijke slachtoffers ken waren gemaakt van docu- hebben gemaakt. Het vorige jaar werd Kwangtoen al zwaar getrof fen door overstromingen en Kwansi door droogte. menten en blauwdrukken van ge heime ontwerpen voor met atoomkracht aangedreven duik boten en andere oorlogsschepen. .Aan het einde van het congres Algerië de natuurlijke schakel der Franse socialistische partij, dat vier dagen geleden te Tou louse begon, is zondag een reso lutie aanvaard, waarin wordt ge- eist, dat Algerië „onverbrekelijk verbonden blijft" met Frankrijk. Dit is, zo wordt gezegd, een dringende vereiste voor de econo mische ontwikkeling van Algerië en Frankrijk, omdat de econo mieën van de twee gebieden het nauw verweven zijn en omdat Op last van de Sowjet-autoritei- ten is er uit Hongarije oorlogs materiaal ter waarde van 1.600 miljoen forint (ongeveer 500 mil joen gulden) weggevoerd en voor zeventig procent aan landen in het Nabije Oosten geleverd, zo wordt door het tijdschrift „Infor mations Danubiennes" in Wenen gemeld. Dit wordt door een voormalige Hongaarse journalist uitgegeven, die over betrouwbare bronnen in Hongarije zegt te beschikken. O.m. zou al het materiaal van de Hongaarse luchtmacht zijn weggevoerd. De munitie voor zware artillerie zou aan Egypte worden geleverd, terwijl in een fabriek te Debrecen Hongaarse uniformen zouden worden veran derd om ze in landen van het Na- bije-Oosten te kunnen gebruiken. De orkaan „Audrey" heeft 200 a 500 mensenlevens gekost in Louisiana, heeft zondag de pers chef van het Witte Huis, James Hagerty, meegedeeld. Het zal nog wel enige tijd duren, alvorens het juiste het juiste dodencijfer is vastgesteld. Er bevinden, zich nog veel lijken onder het puin. De stormen en overstromingen die zondag de Amerikaanse staat Missouri hebben getroffen, heb ben minstens aan zeven personen het leven gekost. Wegen en spoor wegen werden door grondver schuivingen versperd. Intussen wordt het aantal do den in Zuidwest-Louisiana en Zuidcost-Texas tengevolge van de orkaan „Audry" en de hieropvol- gende vloedgolf op ruim vierhon derd geschat. Eisenhowers verte genwoordiger ter plaatse, Val Pe terson, meldde Washington, dat plaatselijke autoriteiten .vreesden dat het aantal slachtoffers tot 500 zal stijgen. De kustplaats Cameron is „on bewoonbaar" verklaard door het hoofd van de dienst van volksge zondheid in het getroffen gebied. In de overstroomde straten huizen talloze vergiftige slangen en de aanwezigheid van de rotten de overblijfselen van vele dieren betekent een grote kans op. epide mieën. De bijzondere commissie van de Westduitse bondsdag heeft vrijdag het wetsontwerp tot be krachtiging van de Europese verdragen goedgekeurd. Volgens het besluit van de commissie moeten de oorkonden pas gede poneerd worden wanneer de be krachtiging door de parlemen ten van alle betrokken landen voltooid is. De bevoegdheid van de bondsregering om verorde ningen ter uitvoering van de verdragen uit te vaardigen, werd beperkt: de bondsdag kan zich daarmee binnen drie weken be moeien. vormt met de Sahara en Afrika. Een afscheiding van Algerië zou betekenen, dat Frankrijk de koopkracht van 400.000 Algerijn se arbeiders moet missen en dat er verscheidene honderdduizen den Franse arbeiders zonder werk komen, aldus de resolutie. Een verenigd Europa, gekoppeld aan de overzeese gebieden, wordt onmogelijk geacht zonder dat Algerië met Frankrijk verbonden blijft. De socialisten zijn van oordeel, dat een geleidelijke ontwikkeling van een autonoom plaatselijk be stuur de beste wijze vormt om Algerië langs een democratische weg te ontwikkelen. Van gewoonlijk betrouwbare Amerikaanse zijde in Boedapest wordt vernomen, dat de Hon gaarse regering zich niet-officiëel tot de Amerikaanse legatie in Boedapest heeft gewend met het verzoek om hulp bij 'het verkrij gen van vaccin-Salk ter bestrij ding van een vrij groot aantal ge vallen van kinderverlamming. Naar vernomen wordt, hebben de Amerikanen verklaard, dat zij bereid zijn om te helpen^ maar dat zij niets kunnen doen zolang niet officiëel een verzoek wordt gedaan. Volgens functionarissen van de volksgezondheid in Hongarije zijn tot een week geleden uit het ge hele land 599 gevallen van kinder verlamming gerapporteerd. De meeste slachtoffers zijn kinderen onder de drie jaar. De staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft een per 1 juli ingaande tijdelijke verhoging van premies en pensioenen voor invaliditeit, weduwen en wezen van het be drijfspensioenfonds voor de landbouw goedgekeurd. In afwachting van algemene wettelijke maatregelen op dit gebied is tot hoogstens 1 juli 1960 bepaald, dat het weduwen- Uit diplomatieke bron in Je ruzalem wordt vernomen dat generaal Burns, bevelhebber van het internationale politie- leger in het Midden-Oosten en het hoofd van de Palestijnse be standscommissie binnenkort om ontslag uit zijn beide functies zou vragen. Na de recente inci denten Pij Gaza, waar de Ver. Naties-troepen tegenover Egyp tische zelfmoordcommando's stonden zou Burns om meer be voegdheden hebben verzocht, maar daar hij deze niet kreeg, zou hij in conflict zijn gekomen met het secretariaat-generaal van de Ver. Naties. Als zijn opvolgers worden in dezelfde kring genoemd de Amerikaanse kolonel Leary (voor de bestandscommissie) en een Zweedse generaal (voor het politieleger). Op het hoofdkwartier van de Ver. Naties wordt officiëel het bericht tegengesproken, als zou generaal Burns, opperbevelheb ber van het V.N.-leger in Egypte, van plan zijn ontslag aan te vra gen. Bijna 200.000 Nederlandse mo torvoertuigen zijn in 1956 buiten de Beneluxgrenzen geweest, te weten 150.000 personenauto's (77 procent van het totaal) 24.000 motorfietsen, 14.000 vracht wagens en 4.000 autobussen. Tezamen bleven deze voertui gen drie miljoen nachten in het buitenland. De gemiddelde verblijfsduur in Engeland was 17 dagen, in Spanje 16, in Joego slavië 10, in Noorwegen 9 en verder hoogstens 5, en Frank rijk en Duitsland resp. met 3Vj en 2Vj verblijfsdagen uit de bus kwamen. In deze laatste cijfers zijn echter zakenreizen en door reisdagen naar andere landen verdiskonteerd want per 100 da gen was men 50 dagen in Duits land en 2812 dagen in Fran krijk. Uit voorlopige gegevens uit de thans reeds afgegeven ruim 226.000 reisdocumenten door de A.N.W.B. blijkt, dat de automo bilist zijn vacantieplannen om financiële redenen beperkt en zijn reisdoel exacter overweegt, dan in 1956. en wezenpensioen een toeslag krijgt van 150 procent. Weduwen van 60 jaar of ouder hebben voortaan tot hun 65e jaar recht op 7,50 per week. Deze uitkering vervalt, evenals het gewone weduwenpensioen, bij hertrouwen en overlijden. Bij hertrouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt geen uitkering ineens gegeven. De premieverhoging per 1 juli houdt in, dat de werkgevers met ingang van het derde kwartaal voor arbeiders van 17 tot en met 20 jaar weekzegels van 1,75 resp. dagzegels van 35 cent moe ten plakken en voor arbeiders van 21 tot en met 64 jaar week zegels van ƒ3,50 retp. dagzegels van 70 cent. De waarde der vrij willige premie- alsook van spaar en blokzegels is eveneens met een zesde verhoogd. Na 1 augus tus kan men de nieuwe zegels bij de boerenleenbank krijgen. Oude zegels kan men er tot 1 december inleveren. het gymnasium en liet zich ha 1929 als student aan de univer siteit inschrijven. Op 11 oktober 1930 legde hij het kandidaats examen in de rechten ai. Hij behaalde op 6 april 1933 zijn doctoraal. Aanvankelijk vestigde hij zich als advocaat en procu reur in de hoofdstad, maar reeds in september 1934 vertrok hij als adj. inspecteur der diiek- te belastingen naar Veendam. Als lid van de toenmalige S.D.A.P. werd mr. Bolkestein in 1939 gekozen tot lid en later tot gedeputeerde van de staten van Groningen. Bij het uitbreken van de ooi- log in Nederland trad hij toe tot de Nederlandse unie, waarvan hij tot aan het verbod door de Duitsers deel uitmaakte. In fe bruari 1942 bedankte hij als lid van Gedeputeerde Staten, we gens benoeming van de N.S.B.-er Staargaard tot Commissaris in de provincie Groningen. Vaa 24 mei 1942 tot 20 april 1944 ver bleef hij als gijzelaar in b«t kamp te St. Michielsgestel, waar hij zijn proefschrift schreef. Toen op 16 april 1945 de stad Groningen bevrijd werd, nam hij zijn zetel als lid van gedepur teerde weer in. Hij trad weder om toe tot de S.D.A.P. en bleef lid totdat deze partij in 1948 in de Partij van de Arbeid over ging. In oktober 1945 werd mr. Bol kestein benoemd tot rechtsge leerd raadsheer in het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden. Op 12 februari 1948 promoveerde mr. 3oIkestein aan de Utrechtse universiteit op het proefschrift: ,De invloed van de financiële politek der overheid op de ver deling van lasten en baten over de tijd". In september van dat jaar kreeg hij van de universi teiten te Utrecht en Groningen een leeropdracht in de beginse len van het belastingrecht en or leer der openbare financiën. Na de opheffing van het bij zonder gerechtshof te Leeuwar den werd mr. Bolkestein rech- ter-plaatsvervanger in de Gro ningse rechtbank, waar hij rit ting nam in de bijzondere straf kamer. In 1950 bedankte hij voor een herbenoeming als lid van gedeputeerden van Groningen wegens zijn benoeming op 1 juli van dat jaar tot burgemeester der gemeente Middelburg. In september werd hij tevens lid van de commissie personenver voer. Mr. Bolkestein is niet bij en g kerkgenootschap aangesloten. Voor het rijk en lagere publiek rechtelijke lichamen zal dezelfde regeling ten aanzien van de loon- compensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus a.s. worden toegepast als de rege ring heeft voorgeschreven voor het vrije bedrijf. Bij het rijk zal de uitbetaling geschieden in twee uitkeringen over 1957, n.l. in aug. en in oktober, zoals in het voor nemen ligt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat de uit betaling door de gemeenten op de gebruikelijke manier geschiedt. Voor het overheidspersoneel zal wat de kindertoelage betreft een voorschot worden gegeven volgens de regeling, vermeld in de thans nog bij de Tweede Ka mer aanhangige wijziging dei- kinderbijslagwetten. Dit voor schot zal bij het rijk wat dit jaar aangaat worden uitbetaald twee maal over drie maanden. Tengevolge van een grote ont ploffing op de zon, die zich enkele dagen geleden heeft voorgedaan, zijn maandag bij het begin van het geofysische jaar, ernstige storingen opge treden in de trans-Atlantische radioverbindingen, aldus heeft dr. A. H. Shapley, ondervoorzit ter van het comité voor het in ternationale geofysische jaar, medegedeeld. De ontploffing heeft magnetische stormen hoog in de atmosfeer van de aarde veroorzaakt. In de loop van maandag is de zeer warme lucht uit ons land verdreven. Dit gebeurde, toen na de passage van een onweerssto ring de wind naar westelijke rich tingen draaide. In het westen van het land geschiedde dit al vroeg in de ochtend, in het oos ten daarentegen was het tot kort na het middaguur zeer warm, waarbij het kwik plaatselijk nog tot 34 graden steeg. Daarna trad ook daar afkoeling op. Inmiddels begon zich vanuit het westen een hogedrukgebïed naar onze omgeving uit te brei den. In verband daarmee zullen er dinsdag zonnige perioden voor komen, maar ook is een enkele verspreidde bui mogelijk. Vlak bij. de kust kan hier en daar van zee afkomstige mist voorkomen. De temperatuur zal in het wes ten tot ongeveer 20 en in het oos ten tot ongeveer 25 graden kun nen oplopen, zodat het nog -vrij warm zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. VKIJ WARM. Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Langs de kust hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vrij warm. DINSDAG 2 JULI. v.m. Tl.TIÏ. Breskens 4.57 5.19 Terneuzen 5.32 5.54 Hansweert 6.12 634 Walsoorden 6.22 6.44 ZON MAAN op onder op ouder Juli. 2 4.27 21.35 10.38 23.14 3 4.27 21.04 11.57 23-39 4 4.28 21.04 13.15 5 4.29 21.04 14.31 0.05

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1