Tijdelijke opschorting voor stopzetting kernproeven HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER De Russische nota aan Duitsland Spaans blad over Nederland ZON-en MAANSTANDEN K mm Bezoek aan Nederlandse immigranten in Canada Conferentie van I. L. O. geëindigd BTankerlng bJJ abonnement: Temeuzen DE LONDENSE ONTWAPENINGSCONFERENTIE SUCCES VOOR HAROLD ST ASSEN ZUID-AFRIKA ORKAAN TEISTERT VER. STATEN GOUDVONDST IN AUSTRALIË rinó der ^Nederlanden ver/aart DE TOESTAND IN DE STRAAT VAN FORMOSA LANDINGSRECHTEN IN DE VER. STATEN DE REGERING ZOLI NINI BOESMAN VOER OVER IJSLAND DTt is een recente opname van Z. K. H. Frins Bernhard, die morgen» zaterdag 29 juni zijn 46ste verjaardag hoopt te vieren. AMBASSADEUR VAN VERENIGDE STATEN BIEDT ZIJN GELOOFS BRIEVEN AAN PROF. OUD ONDERSCHEIDEN MET GROOTKRUIS IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. GROTE RUSSISCHE MILITAIRE BASIS OP DE KOERILLEN BUITENGEWOON STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD AARDSCHOK IN SIBERIE GEREGISTREERD AMERIKAANSE VISSERSBOOT VERGAAN Tsjechische geestelijken veroordeeld Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 28 .JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4100 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nul Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres De vier westelijke landen op de Londen se ontwapeningsconfe rentie zouden in beginsel overeenstemming hebben bereikt over een tijdelijke opschorting van kernproeven, zo is woensdag uit ge woonlijk betrouwbare bron in Londen vernomen. Deze vier, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Canada, zouden hieraan echter de voorwaarde verbinden, dat er overeen stemming bestaat om later ook de produktie van kernmateriaal voor militair gebruik stop te zetten. Alle treinen die uit naturel- lenplaatsen zuidelijk en zuid» westelijk van Johannesburg rij den, zijn nagenoeg leeg en in de meeste fabrieken is een kwart van het personeel niet opgeko men. Dit is het gevolg van de protestbeweging tegen de apart heidspolitiek, afgekondigd door het Indische congres van Zuid- Afrika en andere niet-Europese organisaties. Sterke politieeen- heden bewaken de stations, bushaites en andere sleutelpun- ten óm de Europese arbeiders, die wel naar hun werk gaan, te beschermen. In andere plaatsen echter, met name in het industriege bied ten oosten van Johannes burg, heeft slechts vijf procent van de arbeiders gevolg gegeven aan de stakingsoproep. Tijdens ongeregeldheden tus sen stakers en niet-stakers heeft de politie woensdagochtend ver scheidene arrestaties verricht. De Franse delegatie zou 't langst geaarzeld hebben hiermee in te stemmen. Zij was van me ning, dat elk verbod van kern wapens gepaard moet gaan met een gelijktijdig verbod om kernenergie voor militaire doeleinden te produceren. An ders zou Frankrijk, dat hoopt de vierde atoommogendheid te worden, in het nadeel komen. De Verenigde Staten, de Sow- jet-Unie en Engeland zouden immers, zolang de proeven verboden zijn, voort kunnen gaan met de vervaardiging van kernwapens die reeds be- De eerste tropische orkaan van het seizoen 1957, „Audrey", heeft donderdag het grensgebied van de Amerikaanse staten Louisiana en Texas getroffen en grote scha de aangericht. De eerste slachtoffers zijn zeven vissers, die woensdagavond voor de kust van Louisiana zijn ver dronken. De orkaan, die gepaard ging mgt windstoten van 170 km per uur, heeft voornamelijk de ste den Port Arthur en Lake Charles geteisterd. In Port Arthur is een hotel van negen verdiepingen in gestort. Verscheidene straten staan blank en de elektriciteits voorziening en telefoonverbin ding zijn gestoord. 13.000 geëvacueerde inwoners van Lake Charles zijn in kazernes ondergebracht. ZOMERWEER. De terugkeer van het zomerse weer hangt samen met de ver plaatsing van een gebied van hoge barometerstanden, dat over Frankrijk ten noorden van de Alpen langs het oosten is ge trokken. Een brede Z.W. stro ming tussen dit hogedrukgebied en een diepe depressie duizend kilometer ten zuiden van IJsland breidde zich over de Britse eilan den naar de Noordzee, Nederland en Noord-Duitsland uit. Vochtige en warme van de oceaan afkomstige lucht drong daardoor tot over ons land door. Een regengebied dat met de voor ste begrenzing samenhangt pas seerde juist ten noorden van Gro ningen en Friesland en bezorgde een groot deel van Nederland daardoor veel bewolking. De komende 24 uur stroomt lucht over onze streken waarin minder wolken voorkomen, zo dat het weer een zonnig karakter krijgt, waarbij de temperaturen in het zuiden en midden- van het land tot boven de 25 graden zul len oplopen, maar in het noorden daar enkele graden beneden zul len blijven, als gevolg van een matige tot vrij krachtige Z.W. wind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Droog en zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Matige en in het noorden van het land vrij krachtige zuid westelijke wind. Maximumtempe raturen van 22 graden in het noordwesten tot 29 graden in Z. Limburg. VRIJDAG 28 JUNI. proefd zijn, zo luidde het Fran se standpunt. Nu zouden de Fransen echter wel willen instemmen met een verbod van atoomproeven voor een jaar of twee. Frankrijk zou toch minstens twee jaar nodig hebben om eigen atoomproeven voor te bereiden. Als hét moratorium dus een mislukking zou blij ken te zijn, zou Frankrijk na afloop van die periode met de eigen proeven kunnen begin nen. Men acht de woensdag bereikte overeenstemming een aanzien lijk succes voor de Ameri kaanse vertegenwoordiger op de Londense conferentie, Ha rold Stassen. De Amerikaan Harold Stassen heeft donderdag op de ontwape ningsconferentie voorgesteld dat de ondertekenaars van een ont wapeningsovereenkomst eens per jaar bijeenkomen om de doeltref fendheid van de contrólemaat- regelen te bezien. Er zou een soort contröleraad van b.v. 14 leden moeten worden gekozen, waarvan 4 k 6 permanent leden en de rest niet-permanent, zoals bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het stemmen zou ook als in de Veiligheids raad moeten gebeuren d.w.z. dat er alleen beslissingen kunnen worden genomen als de perma nente leden het onderling eens zijn. Voor de vergadering van donderdag heeft Stassen onder vier ogen gesproken met de Rus Zorin. Zorin heeft meegedeeld, dat hij niet op het Amerikaanse voor stel van donderdag zal reageren voordat hij de gehele reeks voor stellen van Amerika heeft ge hoord. Hij heeft Stassen ge vraagd hoeveel tijd hij nog nodig heeft om het gehele Amerikaan se standpunt uiteen te zetten. „Een aantal dagen", heeft Stas sen geantwoord. Het vroegere goudmijnstadje .Bealibe", ongeveer 190 kilome ter ten noordwesten van Mel bourne is plotseling gegrepen door een soort van goudkoorts na de ontdekking van een goud klomp ter waarde van ongeveer drieduizend gulden. In dezelfde plaats werd 88 jaren geleden de grootste goudklomp ter wereld gevonden, die toen een waarde had van ruim 100.000 gulden Een Inwoner van het stadje vond de goudklomp toen hij woensdag van zijn fiets afstapte om zijn ketting te repareren. Zijn oog viel toen op iets glin- sterends langs de weg, hetgeen de goudklomp bleek te zijn. Na het bekend worden van deze vondst trokken andere bewoners van het stadje er op uit om naar goud te zoeken, doch de vinder houdt de plaats, waar hij het goud heeft gevonden ge heim totdat hij zijn claim zal hebben vastgelegd. De Sowjet-Unie heeft de Duit se bondsrepubliek in de nota ver weten, dat zij tracht zekere voor waarden te verbinden aan een akkoord over een internationale ontwapening. Daardoor plaatst zij zich als een soort scheidsrech ter boven de onderhandelende partijen, aldus de nota. Het Russische dokument is het antwoord op de Duitse nota van 23 mei, waarin de bondsregering weigerde onvoorwaardelijk af te zien van tactische atoomwapens. De Sowjet-regering zegt, dat zij wel degelijk bevoegd is van de bondsregering rekenschap te vra gen in militaire kwesties zolang er geen vredesverdrag is geslo ten. In de tamelijk scherp gestelde nota wordt verder gezegd, dat de bondsrepubliek de NAVO-belan- gen blijkbaar hoger acht dan het nationale belang. Wie zich De Amerikaanse opperbevel hebber in het gebied van de Stil le Oceaan, admiraal Stump, is donderdagochtend te Taipeh aan gekomen voor overleg over de toestand in de Straat van For mosa waar de Chinese commu nisten juist hun derde grote ar tillerie-aanval sinds zaterdag tegen de door de nationalisten bezette eilanden voor de kust hadden ingezet. voor atoombewapening uitsprak, liep het gevaar „als doodgraver van de Duitse eenheid de ge> schiedenis in te gaan." In een vroegere nota van 27 april heeft de Sowjet-Unie ge dreigd, dat Duitsland in geval van oorlog een kerkhof zou wor den als het niet voor altijd van atoomwapens afzag. Het Madrileense blad „Ya'r heeft een speciale uitgave gewijd aan Nederland naar aanleiding van het bezoek dat vier hoge functionarissen van de Spaanse economische dienst aan Neder land gebracht hebben. Op de eerste pagina, bij een artikel over de „economische voorspoed van Nederland", is een foto af gedrukt van Prins Bernhard, die, aldus schrijft „Ya", een persoon lijke invloed heeft uitgeoefend op de ontwikkeling van de han delsbetrekkingen van zijn land met alle naties en in het bijzon der met de Iberisch-Amerikaanse volkeren. Het nummer bevat verder een artikel van de Nederlandse am bassadeur te Madrid, graaf Van Rechteren Limpurg, die de wens uitspreekt dat Spanje een hechte hoeksteen zal vormen van de Europese economie en verklaart, dat de gehele Nederlandse econo mie bereid is haar bijdrage te le veren aan de economische ont wikkeling van Spanje. De directeur-generaal van de Spaanse industrie, Jose Garcia Usano, breekt een lans voor uit breiding van de technische sa menwerking tussen Spanje en Nederland, zoals b.v. op het ge bied van de spoorwegen. Verder staan in het nummer artikelen over de reis van de Spaanse functionarissen en over de Nederlandse industrie. v.m. n.m. Breskens 1.51 2.18 Terneuzen 2.26 2.53 Hansweert 3.06 3.33 Walsoorden 3.16 3.43 ZON op Juni. 28 4.24 29 4.25 30 4.25 onder 21.06 21.06 21.06 MAAN op •□dei 5.19 6.35 7.55 21.14 21.51 22.22 De organisatie van Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen, de A.T.A. (Air Transport Associa tion), heeft woensdag verklaard, dat er een einde moet komen aan het „weggeven" van lucht lijnen aan buitenlandse lucht vaartmaatschappijen. De organisatie veroordeelde In een resolutie, die door de be stuursraad werd aangenomen, het toekennen van extra-landings rechten aan Nederland en Austra lië en het voornemen van het State Department om dergelijke rechten ook aan andere landen toe te kennen. De K. L. M. verkreeg onlangs landingsrechten In Houston en onlangs beëindigde onderhande lingen met Australië zouden de Australische Qantas Empire Air ways landingsrechten in New York geven in ruil voor Austra Het debat in de Italiaanse ka mer van afgevaardigden over de verklaring van premier Zoli in zake het intrekken van zijn ont slagaanvrage is woensdag zonder stemming geëindigd. Zoli hed aanvankelijk zijn ont slag aangeboden, omdat hij slechts dank zij de steun van neo-fascisten in de kamer de meerderheid had gekregen, toen het parlement zich vier weken geleden over de samenstelling van zijn regering en zijn rege ringsprogram uitsprak. President Gronchi heeft dit ont slag niet aanvaard, omdat nie mand anders in staat bleek een regering te vormen. Premier Zoli herhaalde woens dag zijn regeringsverklaring van vier weken geleden, belovende dat hij voor het landsbelang zal werken. Daarna zetten woord voerders van de verschillende partijen, evenals vier weken ge leden, hun standpunten uiteen. De meningen zijn onveranderd gebleven. Zoli kan rekenen op de steun van christen-democra ten, monarchisten en neo-fascis ten. De liberalen, sociaal-democra ten, republikeinen, nenni-socia- Het postkantoortje van het dorp Laekjarbotnar op IJsland heeft het dezer dagen druk ge had toen 2400 aangetekende brie ven moesten worden gestempeld, die daar waren aangekomen per luchtbalon. De ballon, bemand door de Nederlandse ballonvaard- ster Nini Boesman, was opgeste gen van Reykjavik, waar zondag een vliegfeest werd gehouden. Behalve de zending brieven had de ballon een ter plaatse bekende buikspreker aan boord, wiens conversatie met zyn pop via de radio op de grond kon worden gevolgd. De directie van de IJslandse P.T.T. had een byzonder post stempel doen vervaardigen voor de ballonpost. Reeds lang voor de opening van het tydeiyk post kantoor stond een lange rij van mensen met post voor de ballon gereed. Het maximum dat kon worden meegenomen was 2400 brieven en dat aantal was spoe dig bereikt. Nadat de IJslandse directeur- generaal van de luchtvaart, mr, Hauser een kabelopstijging had meegemaakt werd de post waarvoor de ballonvaardster in de mand het officiële ontvangst bewijs had getekend aan boord gebracht. Vlak voor het vertrek verbrak een grote toevloed van toeschou wers de afzetting en drong op naar de ballon, gevuld met explo sief en brandbaar gas. Maar on middellijk schoten motorpolitie en brandweer t gillende sire nes te hulp en konden ongeluk ken worden voorkomen. De ballon dreef over de hoofd stad Reykjavik in de richting van de lavavelden en heetwater- bronnen (geijsers). Maar de ballonvaardster wist door ventiel- trekken en ballastwerpen een baai die uitloopt In de oceaan over te steken en op een mooie berghelling te landen. 'f Mt. 1 IV'.? Y. m sr* i V; V-:v& Foto MEYBOOM. De heer P. C. Elfferich te Delft, vice-voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale, |s teruggekeerd van een zeven- weekse reis, welke hij, in op dracht van de C.E.C., heeft ge maakt naar Canada. Hij heeft daar kontakt opgenomen met de Nederlandse emigratie-atta- che en zyn medewerkers, amb tenaren van het Canadese de partement voor immigratie en tenslotte met tal van Nederland se emigranten en hun gezinnen, welke hy gedurende zijn reis door Canada heeft bezocht. Uit gesprekken met emigranten is hem gebleken, dat allen een moeilijke tyd moeten doorma ken, doch dat degenen, die we ten vol te houden, wel slagen. Dit is trouwens, deelde hy ons in een onderhoud mee, ook de mening van de Canadese auto riteiten, die met de Nederlandse emigranten weinig moeilykhe- den hebben. Persoonlijk meende de heer Elfferich, dat het 't beste is op jonge leeftijd te emigreren en dat jonge echtparen vooral de meeste kans van slagen heb ben. Een belangrijke eis is echter, dat zij zich grondig voor bereiden en o.a. de taal goed leren. Dit kan door alle emi granten worden bevestigd. De heer Elfferich, die ook in 1949 een reis door Canada had gemaakt, zei zeer getroffen te zijn door de enorme ontwikke ling, die het land doormaakt. Het is een gebied, dat door zijn bodemrykdom een grote toe komst heeft als het over vol doende mensen en voldoende geld kan beschikken. DAt bete kent echter geenszins, zei hij, dat elke emigrant er zijn bedje gespreid vindt. Er moet worden aangepakt. En flink ook. Doch voor hen, die willen werken, valt er zeker iets te bereiken. Over de resultaten van zijn reis zal hy in het bestuur van de C.E.C. verslag uitbrengen. lische concessies aan de United: listen en communisten zijn in de States Airlines. oppositie. De 40ste conferentie van de In- r nationale Arbeidsorganisatie, lie drie weken heeft geduurd is ionderdag te Genève geëindigd. Er werd een resolutie aange nomen, waarin uiting wordt ge geven aan de hoop, dat de hui dige onderhandelingen over de ontwapening zullen leiden tot in ternationale overeenkomsten over kernproeven en de produk- iie van kernwapens. Voorts nam men met 126 tegen 13 stemmen bij 17 onthoudingen ■en resolutie, ingediend door 19 verknemersafvaardigingen aan, waarin de conferentie zich uit spreekt voor een algemene be spreking van de kwestie van de vermindering der arbeidersuren, te houden op de zitting van 1958, Onder de indieners bevond zich ook de Nederlandse werknemers delegatie. Een andere aangenomen reso lutie betreft een verzoek aan het bestuur van de I.L.O. om spoedig De nieuwe ambassadeur van de Ver. Staten van Amerika, de heer Philip Young, heeft donder dagmorgen in Huis ten Bosch zijn geloofsbrieven overhandigd aan H.M. de Koningin. De ambassa deur wes vergezeld van mr. J. H. L. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, kamerheer in buitengewo ne dienst van H.M. de Koningin. Met de ambassadeur kwamen mede; Andreas G. Ronhovde, ambassaderaad, Robert W. Bar- nett, handelsraad, kolonel Broa- dus McAfee, militair attaché en generaal-majoor J. C. McQueen, chef „Military Assistance Adviso ry Group". De erewacht bestond uit een luchtdoelartillerie, ter Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Twee de Kamer, is donderdag onder scheiden met het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen zijn hem donderdag middag tydens een receptie in het gebouw van de Tweede Ka mer ter gelegenheid van het feit, dat hij 40 jaar geleden zijn intre de in het parlement deed, door de vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en P. B. O., mr. A. A. M. Struycken, uitgereikt. De leiding van de Japanse in lichtingendienst heeft donderdag medegedeeld dat de Sowjet-Unie begonnen is met de aanleg op één der zuidelijke Koerillen (eilanden-groep ten N. van Ja pan), van een militaire basis, die even belangrijk zou moeten wor den als de Amerikaanse basis op Okinawa. De vroeger aan Japan toebe horende Koerillen vormen een twistpunt tussen de Sowjet-Unie en Japan. Japan heeft verleden jaar, tijdens de toen gevoerde RussischeJapanse onderhande lingen, om teruggave van de Koe rillen verzocht. Rusland heeft dit verzoek echter afgewezen. een commissie te vormen, welke zich moet bezighouden met de I afdeling bijzondere problemen van vrou-1 sterkte van 100 men, behorende weiyke werknemers. Tenslotte sprak de conferentie zich uit voor uitbreiding vein het werk der I. L. O. op het gebied van de ontwikkeling der werk nemers. De seismografen van het K. N. M. I. hebben in de nacht van woensdag op donderdag om tien minuten voor half twee een bui tengewoon sterke aardbeving op getekend, de afstand bedroeg 6700 km en de haard kon geloka liseerd worden in de Atlantische Oceaan ter hoogte van de eve naar, naby het rotseiland Sint Paul. tot de 901 luchtverdedigingskring onder commando van kapitein T. C. van Nieuwenhoven Helbaeh en de koninkiyke militaire kapei Adjudanten van H.M. de Ko ningin majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerk, luitenant-kolo nel vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. De Amerikaanse vissersboot „Keturah" die met het oog op een motorstoring naar New Or leans werd gesleept, is 17 km uit de kust op een olieboorinstalla- latie gestoten en onmiddellijk ge zonken. Negen opvarenden wor den vermist. Acht R.K. geestelijken zyn don derdag in Ostrava, Tsjecho-Slo- wakije, tot gevangenisstraffen variërend van één tot vier en een De seismografen van Tokio Half jaar veroordeeld op beschul diging van staatsvijandige han delingen. Zij zouden gepoogd hebben de jeugd te beïnvloeden en onwettige geschriften ver spreid hebben. Dit was het eerste van een reeks processen tegen een groep geestelijken en kloosterzusters die kort geleden aangehouden is. b hen donderdagochtend een krachtige aardbeving geregis treerd, waarvan het epicentrum 500 km ten noordwesten van het Baikalmeer in Siberië lag. De in tensiteit van de beving was even groot als die van de aardbeving, waardoor in 1923 Tokio werd ver woest.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1