Uit de Provincie DACEN W<£ 9 8 A NESCAFÉ PRIJSVRAAG f 10.000.- Eric de Noorman - De verloren Viking BEURSOVERZICHT AMSTEL HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN 1 Eigenmachtige instelling van provincie Noord-Celebes. GESCHIL TUSSEN CHROESJTSJEF EN POOLSE LEIDERS BOYCOT VAN JAPANSE MILITAIRE VLIEGERS DE OVERSTROMINGEN IN DE PO-DELTA TERNEUZEN Schietpartij in Guatemaliaanse stad. AXEL. HULST SLUIS. aan prachtige prijzen IJZENDIJKE- VLISSINGEN. EEN NIEUW ZELFPORTRET VAN REMBRANDT ONTDEKT DULLES OVER DE PRODUKTIE VAN KERNWAPENS VERVALSTE SCHILDERIJEN TE BRUSSEL GEVEILD BUITENLANDS BEROEP OP HONGAARSE AUTORITEITEN DE ONTWIKKELING DER KERNENERGIE IN DE VER. STATEN HET VERONGELUKKEN VAN HET POOLSE VLIEGTUIG BOEK VAN TSJIANG KAI-SJEK. INDONESIA Volgens door het Indonesische persbureau PIA uit Makassar ontvangen onbevestigde berich ten hebben regionale leiders tij dens een vrijdag jongsleden in Gorontalo gehouden conferentie een afzonderlijke provincie Noord-Celebes ingesteld, zulks vooruitlopend op een beslissing hierover van de centrale rege ring. Volgens bedoelde berichten, werd deze conferentie bijgewoond door luitenant-kolonel Ventje Su- mual, de vroegere militaire com mandant van Oost-Indonesië, die enige tijd geleden als zodanig uit zijn functie werd ontheven, en door de militaire commandant van Noord-Celebes en andere re gionale autoriteiten en leidende figuren. Gevraagd naar de juistheid van deze berichten, weigerden de mi litaire autoriteiten in Makassar ze te bevestigen of te ontkennen. Zij zeiden slechts over dit eigen machtige optreden van de regio nale leiders te hebben gelezen. Toen aan de gouverneur van Celebes, Andi Pangerang Petta Rani om bevestiging werd ge vraagd, zeide hij slechts kortaf: „Ik weet er niets van". De chef-staf van de Indonesi sche landmacht, generaal-majoor Nasution, brengt op het ogen blik voor de tweede maal binnen korte tijd een bezoek aan Cele bes, om te trachten enige klaar heid in het „vraagstuk-Celebes" te brengen. Naar de ,,New York Times" meldt, heeft een rekening van driehonderd miljoen roebel, die de Poolse partijleider Gomulka vorige maand de Sow jet-regering presenteerde voor „doortochtfaci liteiten sinds de twee wereldoor logen", geleid tot een nieuw ge schU tussen Chroesjtsjef en de Poolse leiders. Gomulka bood de rekening aan op een conferentie in de Sowjet- Unie en deed tegelijk het verzoek de levering van ijzererts te ver groten en de graanleveranties te versnellen. De Sowjet-partijleider zou hierop hebben verklaard, dat hij de rekening niet zou bekijken en dat Polen niet voort kon gaan, de Sowjet-Unie „uit te melken''. Ironisch had hij de Poolse lei ders voorgesteld, elders naar hulp uit te zien, „daar zij de weg naar een bron hadden gevonden". Met dit laatste doelde hij ken nelijk op 't aanvaarden van Ame rikaanse economische hulp voor Polen. Volgens welingelichte kringen, zo vervolgt 't Amerikaanse blad, was op vijftien juni vice-premier Mikojan naar Warschau gezon den om het geschil bij te leggen. Hij had Polen meegedeeld, dat de Sowjet-regering de bewuste reke ning zou bestuderen. De Japanse militaire vliegers hebben besloten gedurende twee dagen niet te oefenen met straal vliegtuigen uit protest tegen het volgens hen onvoldoende red; dingsmateriaal. Sedert januari zijn 32 Japanse vliegers bij onge lukken met straalvliegtuigen om het leven gekomen. De toestand in de Podelta was maandagavond „stationair". De nooddijk die dwars over het eiland Ariano. dat voor bp'ft overstroomd is, is opgeworpen, heeft het tot nu toe gehouden. Achter deze dijk worden in ijl tempo kleinere dijken aange legd, voor het geval de nooddijk bezwijken zou. Bijna alle 30.000 inwoners van Ariano zijn geëvacueerd. Het Italiaanse kabinet heeft maan dag circa 175 miljoen gulden be stemd voor de slachtoffers van de overstromingen in het gebied van Piemont en de Podelta en voor versterking van de dijken. POLDERS EN WATER SCHAPPEN De Provinciale griffie deelt mee, dat benoemd zijn tot: dijkgraaf van de Moerbekepol- der de heer A. A. de Clerck te Overslag; plaatsvervanger van de dijk graaf van de Moerbekepolder de heer R. Latheijne te Overslag;" bestuurslid van het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht de heer F. van Hoeve te Axel, en de heer O. J. E. Verhaegen te West- dor pe; dijkgraaf van de polder Wil lem III de heer A. Koster te Zaamslag; dijkgraaf van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Bres- kens de heer A. J. Cambier te Breskens dijkgraaf van de Stroodorpepol- der (Axel) de heer H. H. S. de Caluwé te Westdorpe; plaatsvervanger van de dijk graaf van de polder Noord bij Neuzen de heer A. J. Dees te Terneuzen gezworene van de polder Zeven- Trinités de heer W. Dekker Pzn te Terneuzen; dijkgraaf van de Catharinapol- der de heer J. Koster Wzn te Vogelwaarde; lid van de dijkraad cal. Zimmer- manpolder de heer J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge en de heer J. M. Kakebeeke te Goes als verte genwoordigers van de calamiteu ze Zimmermanpolder.; dijkgraaf van 't waterschap Oud- Wolphaartsdijk de heer J. Goet- heer te Wolphaartsdijk, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den; gezworene van het waterschap Waarde de heer C. Mol te Waar de. Ontslag is verleend aan de heer J. J. van Maldegem, als gezwore ne van het waterschap Waarde. Jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis. In het Parochiehuis werd on der voorzitterschap van de heer F. Hagenaar, en in aanwezig heid van o.a. de geestelijke ad viseur, pastoor Van Campen, de jaarvergadering van het Wit- Gele Kruis gehouden Na de ope ning door de voorzitter werden de notulen van de vorige verga dering goedgekeurd. Daarna gaf de secretaris, de heer J. d'Hont, een overzicht van hetgeen er in het afgelopen jaar in de vereni ging is voorgevallen. De secreta- tis begon zijn jaarverslag met te constateren dat men over het afgelopen jaar zeer tevreden mag zijn. Van de gestelde doe len zijn vele bereikt, enkele zelfs ruimschoots gepasseerd. Aan de bouwplannen werd zeer wel aandacht besteed. De plaats, waar het nieuwe gebouw zal komen te staan, is al aange wezen en hopelijk zal weldra tot aankoop van de grond kunnen worden overgegaan. Wat het ledental betreft wer den de verwachtingen overtrof fen. Ondanks het feit dat de con tributie moest worden verhoogd steeg het aantal leden zeer aan merkelijk, hetgeen door de se cretaris een grote morele steun voor het bestuur werd genoemd. Op 31 december 1956 bedroeg het aantal leden 572. Met dankbaarheid werd aan de voorzittersperiode van de heer mr. P. van Meerwijk her- De regering van Guatemala heeft bekendgemaakt, dat er in de havenstad San Jose een „com munistisch komplot" is ontdekt. Maandag had een groep gewa pende mannen getracht de mili taire basis van deze stad aan te vallen, waarbij men het vooral op het vliegveld had gemunt. Bij c schietpartij tussen de groep en een militaire patrouille waren drie aanvallers gedood en ver scheidene aangehouden. Volgens de Guatemalaanse re gering had het komplot ten doel, de weg te effenen voor de terug keer van de verbannen presiden ten Arbenz en Arevalo. Zoals be kend werd de linkse regering van eerstegenoemde in juni 1954 na een „oorlog" van twaalf dagen door strijdkrachten onder leiding van de tegenwoordige president, kolonel Armas, omvergeworpen. Aravalo, die president was tot 1951, zou de man achter de scher men zijn geweest onder het be wind van Arben. Hij werd daar om drie jaar geleden ook ver bannen. De regering van Guatemala verklaarde, dat het komplot is mislukt doordat men er al enige tijd van op de hoogte was. In het land waren in Mexico ge drukte vlugschriften verspreid, waarin de bevolking werd opge roepen, tegen de huidige rege ling in opstand te komen. Moe -A&f otrk üekijkt... .4 innerd. Gedurende de drie jaren van zijn voorzitterschap werd er heel wat bereikt, de oprichting van de „St. Willibrordus-stich ting", waarmee het Wit-Gele Kruis zoveel heeft te maken, de verhoging van de gemeentesub sidie en vooral de voortreffelij ke samenwerking, welke hij tot stand bracht tussen het bestuur van de Provinciale afdeling en de Terneuzense. Dit komt bij de bouwplannen uitermate van pas. De heer Hagenaar volgde de heer mr. Van Meerwijk zowel als plaatselijk voorzitter op als in het Provinciaal bestuur. In verband met de bouwplan nen werden in 1956 verschillen de zeer belangrijke besprekingen gevoerd met hogere instanties. Een woord van grote waarde ring werd gewijd aan het werk van de wijkverpleegster zr. Van Ravels, die ook in het afgelopen jaar onvermoeibaar bleek te zijn in het bezoeken van patiën ten, zuigelingen, schoolartsen- dienst, kinderuitzending, geeste lijke volksgezondheid en licha melijk gebrekkigen. In totaal legde zij het respectabele getal van 3507 bezoeken af hetgeen 150 meer was dan het jaar daar voor. De beide consultatiebureaux onder leiding van dr. Niehüser werden zeer druk bezocht en door de zeer geslaagde Paasei- actie konden weer 7 kinderen, waaronder één voor 2% periode, worden uitgezonden. Van de Volksgezondheid werd veel werk gemaakt. Deze stond deze keer in het teken van de bejaardenzorg. Een zeer geslaag de avond werd gedurende die week de bejaarden aangeboden. De gemeente-subsidie werd verhoogd zodat dit ook weer een stap in de goede richting bete kent, n.l. een subsidie naar rato van de geleverde prestatie's. Er werd deelgenomen aan het zieken-triduum te Hulst, assi stentie verleend bij de Emma- bloemkollekte enz. Het jaaroverzicht van de pen ningmeester, de heer W. v. d. Dries, werd goedgekeurd. Door het bestuur wordt reeds geruime tijd gewerkt aan de verwezenlijking van de plannen voor een nieuw wijkgebouw. Hierin zouden tevens moeten worden ondergebracht de dienst Geestelijke Volksgezondheid door de Prov. Bond en tevens het maatschappelijk werk, zodat het meer het aanzien krijgt van een Katholiek medisch centrum. Het Italiaanse Rode Kruis gaf hiervoor een belangrijk bedrag en er werden ook op andere wijze een even groot bedrag aangetrokken. Wel zal er ruimte moeten worden beschikbaar ge steld voor de Terneuzense afde ling van het Nederlandse Rode Kruis, doch het bestuur van het Wit-Gele Kruis wenst niets liever dan een goede verstand houding met andere instanties, zodat dit allerminst een bezwaar is. De parochie hoopt binnenkort een parochiegids uit te geven waarin van alle verenigingen doel en werkwijze wordt om schreven. De heren d'Hont en Van Tiel traden periodiek af doch wer den herkozen. Na de rondvraag getuigde pastoor Van Campen van zijn grote waardering voor het prachtige werk door 't Wit-Gele Kruis verricht en hoopte op Gods rijkste zegen voor 1957. Na deze vlot verlopen vergade ring werd de prachtige film ver- tond „Van mens tot mens", een aangrijpende rolprent over het levenswerk van de stichter van het Internationale Rode Kruis, Henri Dunant. Opbrengst Roode Kruis kollekte. De alhier gehouden kollekte ten bate van het Nederlandse Roode Kruis heeft opgebracht ƒ2121,50. Eindexamen H. B. S. B. Voor het examen van de afde ling H. B. S. B. van het Jansenius- Lyceum te Hulst slaagden F. de Cock te Hulst, J. Jansen te Hulst, A. Hermans te Kloosterzande, B. Rijk te Kloosterzande en G. Staal te Lamswaarde. Afgewezen werden 5 leerlingen. Rijtoer Ouden van Dagen De Ouden van Dagen maak ten met een 50-tal luxe-auto's en een bus, bestemd voor Ro- zenoord, een rijtoer naar de dan sluit de inzending voor de grote Haal nog gauw een wedstrijdformulier bij Uw winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI Frans-Belgische grensplaats Adinkerke, waar ze een bezoek brachten aan de bekende Meli- uitspanning. Onderweg werd een ogenblik gepauzeerd in Gis tel, waar een verversing werd aangeboden. In Meli werden de wafels gebruikt en langs de ge hele Belgische kust werd de te rugreis gemaakt. De lange co lonne werd vooropgegaan door de Belgische verkeerspolitie, be ter bekend onder de naam Zwaantjes. In Sluis werd de stoet opge wacht door Apollo met zijn drumband en vanaf de Sint Annastraat ging het stapvoets naar de markt. Burgemeester P. F. van Hoote- gem sprak hier woorden van dank aan allen die er toe had den medegewerkt deze middag zo buitengewoon te doen slagen. Er was o.m. door vier personen boven de 90 jaar aan deelgeno men en door zeer vele tussen de 80 en de 90 jaar. Voorzitter De Klerk sprak nog namens het organiserend comi té en de krasse heer Brakman uit Rozenoord wist op de mu ziektent nog goed zijn woordje te doen. Onder de tonen van de plaatselijke muziek werd door velen van de deelnemers op de markt zowaar nog een ronde dans gedaan en was het de meesten niet aan te zien dat ze een vermoeiende tocht achter de rug hadden. De raad komt bijeen. De raad der gemeente IJzen- dijke komt vrijdagavond om 7.30 uur in openbare vergade ring bijeen. Er is een voorstel van B. en W. om de bezoldiging der ge meentewerklieden aan te pas sen aan de rijksregeling, een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening met het R.K; Kerkbestuur te IJzen- dijke groot 3375,Dit geld is nodig voor de financiering van 3 oliekachels voor de R.K. meis jesschool. Verder is er een voorstel tot verhoging van het crediet in rek cour. met de bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage tot ƒ175.000.000. Dit in verband met de financiering van de bouw van 12 woningen aan de Prinsessenstraat. „De Ruyter"-raam in Sint Jacobskerk. Aan de glazenier Pieter A. H. Hofman te Den Haag is opdracht verstrekt tot het maken van een ontwerp voor een gebrandschil derd raam, bestemd voor de Sint Jacobskerk te Vlissingen. Dit raam zal gewijd zijn aan Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Er is een „Comité De Ruyter- raam" opgericht, waarin verte genwoordigers van alle gezind ten der burgerij zitting hebben. Dit comité zal trachten de be nodigde gelden bijeen te bren gen. Het opende hiertoe een re kening bij het kantoor der Am sterdamse Bank te Vlissingen. Een nationaal comité van aan beveling met burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen als voor zitter is in oprichting. Deskundigen in Parijs zijn na een eerste onderzoek van een oud schilderij, dat een 70-jarige Fran se zeeman veertig jaar zuinig in een koffer bewaard heeft, tot de voorlopige concusie gekomen, dat het vermoedelijk een portret van Rembrandt is, geschilderd door de meester zelf of een van zijn leerlingen. De zeeman. Edmond Des- champs uit Grasse, heeft het schilderij indertijd gekregen van zijn schoonvader, die het als on derpand had ontvangen op een lening van 2000 frank. VRIJGEZELLENCONGRES GREVENBICHT IN SEPT. Met het oog op de andere in de maand augustus in de omge ving van Grevenbicht te houden feesten zijn de data voor het vijf de wereldvrijgezellencongres, te weten 3, 4 en 5 augustus, ver schoven. Thans zijn deze data door de stichter van het congres, de heer Ger Greijn uit Greven bicht, bepaald op 21, 22 en 23 september. Minister Dulles heeft op zijn persconferentie in antwoord op een vraag gezegd, „dat Amerika er bij de Londense ontwapenings besprekingen niet op zal staan, dat een schorsing van de kern proeven gelijktijdig geschiedt met het staken van de produktie van kernwapens. Dit laatste zou ook later kunnen gebeuren. Het apparaat voor het uitoefe nen van toezicht zal voor de proefnemingen veel eenvoudiger kunnen zyn dan voor de produk tie, zei hij. Dulles zei dat hij over het ver loop van de onderhandelingen over de ontwapening optimistisch noch pessimistisch is gestemd. Het regelen van alles tot in de tails was een enorm moeilijke taak. Wat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko dinsdag heeft gezegd over de Amerikaanse houding ten aan zien van de ontwapening noemde de minister propaganda. Ingevolge allerlei klachten be treffende openbare veilingen van oude schilderijen die in novem ber 1956 en in februari en mei 1957 te Brussel zijn gehouden, heeft de rechter van instructie Groosemans tegen de organisator van de veilingen, Jacques Trus- sart, uit Brussel een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Voor de meeste werken maak ten de catalogussen gewag van attesten van deskundigen met in ternationale faam, onder wia professor Lionello Venturi, van de universiteit te Rome, die nooit werd geraadpleegd. Ook de naam van de conserva tor van het museum Boymans te Rotterdam was vermeld, maar nadien werd een rechtzetting ge publiceerd waaruit bleek dat hij niet was geconsulteerd. Raadpleging van prof. Fried- laender in Nederland zou nog een aantal andere bedriegerijen aan het licht brengen. Het verhoor van verscheidene buitenlandse deskundigen en een onderzoek te Parijs wees uit dat de te Brussel verkochte schilderijen in feite af komstig waren van een zekere Schaefer, van Roemeense her komst, die te Parijs woont en die de namen van buitenlandse des kundigen had misbruikt om de echtheid der schilderijen te sta- De wereld heeft het recht van de Hongaarse autoriteiten een uitleg te vragen van het feit, waarom de schrijvers Gyula Oversovsky en Jozsef Gali, die eerst tot drie en een half jaar gevangenisstraf waren veroor deeld, nu de doodstraf hebben gekregen, aldus schrijft het Deense communistische blad „Land Og Folk" dinsdag in een hoofdartikel. De organisatie van Zwitserse studenten heeft het ministerie van justitie te Boedapest „uit naam van de grondbeginselen van de rechten van de mens en de academische vrijheden" ge vraagd tussenbeide te komen ten gunste van de Hongaarse schrijvers en studenten, die ter dood zijn veroordeeld. Ook acht Britse schrijvers, onder wie de filosoof Bertrand Russell, hebben zich tot de Hon gaarse regering gewend om hun bezorgdheid over het vonnis te gen de twee genoemde schrij vers uit te drukken. Zij verzoe ken om een herziening van het proces. Hongaarse procureur- generaal maakt bezwaar tegen doodvonnissen De Hongaarse procureur-gene raal heeft bij het hooggerechts hof te Boedapest bezwaar aan getekend tegen de doodvonnis sen over de schrijvers Gyula Obersovsky en Jozsef Gali, zo is meegedeeld in een communi qué van het ministerie van Jus titie. Volgens het Hongaarse pers bureau M.T.I. zullen de vonnis sen binnenkort door het hoogge rechtshof worden onderzocht. De uitvoering van de doodvon nissen is hangende dit onderzoek, dat binnen enige dagen zal wor den ingesteld, opgeschort. Da twee schrijvers waren aanvanke lijk op beschuldiging van het pu bliceren van een tegen de rege- ring-Kadar gericht orgaan tot resp. drie en één jaar gevange nisstraf veroordeeld. Op 20 juni wijzigde 't hooggerechtshof deze vonnissen echter in de doodstraf. Zoals bekend' zijn er van de zijde van organisaties in het wes ten talloze protesten tegen deze doodvonnissen naar Boedapest gezonden. Senator Henry Jackson, lid an de Amerikaanse congres- :ommisie voor de kernenergie, heeft dinsdag in een toespraak tot de jaarlijkse bijeenkomst van directeuren van Amerikaan se bedrijven voor energie-opwek king verklaard dat de ontwikke ling der kernenergie in de V.S. aanzienlijk ten achter blijft. „De vervaardiging van bijna elke reactor, die wij bouwen, is langer, dan was voorzien, terwijl de kosten de raming verre over treffen. Veiligheidsvraagstukken blijven onopgelost. Wij moeten thans toegeven dat de weg, die via de kernsplitsing leidt tot het opwekken van energie voor vreedzame doeleinden, lang, kostbaar en met obstakels be zaaid is", aldus Jackson. De senator drong er ook op aan dat het congres de commis sie voor de kernenergie toestem ming zou geven voor het bou wen van grote fabrieken voor de opwekking van kernenergie. Het neerstorten van het Poolse passagiersvliegtuig op 14 juni j.l. nabij Moskou, waarbij negen in zittenden de dood vonden, is ver oorzaakt doordat het toestel te laag vloog en een verkeerde lan dingsmethode volgde, aldus een commissie van onderzoek. Vol gens deze commissie had de ver keerstoren van de Moskouse luchthaven buitensporig veel ver trouwen getoond in het opvolgen van de vlieginstructies door de bemanning. NOORD AFRIKAANSE CAFÉ'S IN PARIJS GESLOTEN. De Franse autoriteiten hebben dinsdag in Parijs 25 café's van Noord-Afrikanen gesloten na een schietpartij in een café, waarbij twee mensen werden gedood en één gewond. De overheid heeft gedreigd met intrekking van de vergunning van café's waar „elementen bij eenkomen die anti-nationale pro paganda voeren of dergelijke ac tiviteiten ontplooiden." In het gebied van Parijs wonen meer dan 100.000 Noord-Afrika nen. Er zijn ongeveer 1500 café's van Noord-Afrikanen. 41. Eric weet genoeg er is dus respijt tot de middag. Haastig laat hij zich zakken uit zijn uitkijkpost. Als nu Svein maar opschiet. Gelukkig verschijnt de Sakser met zijn troep eerder dan hij heeft ver wacht. Bijna vijfhon derd man sterk. Daar kunnen we tenminste iets mee doen", zegt Eric te vreden. Kort zet hij zijn plan uiteen. En terwijl de krijgers zich haasten om hun opdrachten uit te voe ren, rijst langzaam de zon hoger en hoger. Boven op de heuvel staat de zonnepriester op vreemde, zan gerige toon de zon aan te roepen. In zijn maandag verschenen boek „Sowjet-Rusland in China" zegt president Tsjiang Kai-Sjek van nationalistisch China, dat de democratieën nationalistisch Chi na, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam moeten steunen in een bevrij dingsoorlog. Het is niet nodig, zegt hij, dat de westelijke landen aan de strijd deelnemen, „alles wat wij nodig hebben is morele er. materiële steun". Tsjiang zegt dat zijn strategie „niet rechtstreeks de Sowjet-Unie zou betreffen" en geen wereld oorlog zou veroorzaken. Door hun interne moeilijkheden zou den de Russen niet in staat zijn aan een gelokaliseerde oorlog mee te doen om er op die manier een wereldoorlog van te maken. De niet-communistische landen, aldus de nationalistische presi dent, moeten nu van de binnen landse moeilijkheden van de Sowjet-Unie en China gebruik maken. In 1958 zou het te laat kunnen zijn. Ragnar, onwrikbaar geketend aan de palen, luistert somber toe. En dan zwijgt de priester eens klaps. In bijgelovige vrees staart hij naar de rookslierten, die daar voor de zon heenglijden. Ook be neden op het grote dorpsplein ontstaat onrust. Is dit een kwaad voorteken? Is de god van de zon ontstemd? Maar dan snuift Yalah diep en springt op. „De Vuurduivel", schreeuwt hij, terwijl hij naar de lekkende vlammen wijst, die on der onheilspellend geknetter door het dak van de hut achter hem vreten. „Slaat neer de vlammen, oh krijgers, of deze hele stad gaat te gronde", MUNITIE-AUTO BOTSTE OP VRACHTWAGEN. Dinsdagmiddag is op het kruis punt van de voorrangsweg Apel doornAmersfoort met de weg BarneveldNijkerk een botsing geschied tussen een militaire tien tons vrachtauto, geladen met mu nitie en een burgervr^gjitwagen, bestuurd door de 36-iarige R. G. uit Twello, die levensgevaarlijk werd gewond en in het St. Elisa- bethsgasthuis te Amersfoort is opgenomen. De militaire vracht auto kwam uit de richting Nij kerk, is afkomstig van de 124ste zware transportcompagnie uit Grave en werd bestuurd door de dpi. soldaat J. P., die geen letsel kreeg. De munitie werd door de bot sing over de weg verspreid, maar is thans weer opgeruimd. KRACHTIG HERSTEL. Nadat de markt maandag over de gehele linie flauw was geweest, is dinsdag een krachtig herstel ingetreden. De stemming is omgedraaid als een blad aan de boom en de toonaangevende fondsen lagen hier merendeels ver boven Newyorkse pariteit. Het buitenland toonde waer enige belangstelling en ook In ander opzicht waren de gevoe lens minder onzeker en kwets baar, zodat er weer iets meer vertrouwen heerste. Dientenge volge durfde ook het publiek weer iets te ondernemen. Al de ze factoren droegen er toe bij om de markt een beter aanzien te geven, waarbij echter de om vang van de affaire nog beschei den bleef. Het is opmerkelijk dat de handel aan het damrak nauwlijks tekenen van opleving vertoont en met de vakantie maanden voor de boeg heeft men ter beurze weinig hoop op enige verbetering. Internationale waarden wa ren zeer krachtig in herstel A.K.U. bereikte de 200, Unilever haalde een belangrijk deel van het maandag geleden verlies in, Kon. Olie kwam op 215. Philips deed het nog zeer kalm aan en bleef rondom 290. K.L.M. was een gulden beter op 121. De 1 scheepvaarthoek lag er zeer rus tig bij maar liet merendeels ho gere koersen zien. Wederom gaf Van Ommeren hier de toon aan door een stijging tot 269. K.P.M. en Scheepvaartunie werden ex- dividend verhandeld. Cultures werden verdeeld. Amsterdam Rubber kon zich moeilijk hand haven, H.V.A. daarentegen, waarvan heden de jaarvergade ring wordt gehouden, liep 2 pun ten omhoog. Verenigde Delikon moeilijk meekomen. Staatsfond sen verlaten. Prolongatie 3% procent. BEURSINDICES. 21/6 24/6 251/6 Int. concerns 343.99 333.11 339.47 Industrie 155.70 154.62 154.42 Scheepvaart 158.76 158.34 159.32 Banken 117.01 116.68 115.86 Ind. fondsen 108.16 107.52 107.61 Algemeen 235.17 229.65 232.62 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 217—219 (214.30) AKU: 203 (201%) Philips: 293—295 290%) Unilever: 170—475 465% HVA 129 bied. (128%

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2