Aanval van op Oosteuropese Tito landen De productiviteitsontwikkeling in West-Europa De internationale handel in 1956 Voorstel van Stassen op de ontwapenings-conferentie R.K. geestelijken aangehouden in Tsjecho-Slowakije HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE RASSENKWESTIE IN ALABAMA De Stony Point" nog altijd bij Falmouth Vermindering van de strijdkrachten KOMEND PROCES TEGEN NAGY? DE STAKINGEN IN BELGIE Lichte uitbreiding I. L. O- aanvaardt conventie tot verbod van dwangarbeid DRIE FRANSEN IN GEARRESTEERD TUNESIE NIEUWE WAARSCHUWING VAN ISRAEL AAN SYRIË DE AMERIKAANSE TROEPEN IN HET BUITENLAND Zij zullen gestroomlijnd en herschikt worden John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft op zijn persconferentie gezegd dat de Amerikaanse divisies enigs zins gestroomlijnd en her schikt zullen worden. Dit houdt echter niet in, dat er troepen aan de NAVO of aan Duitsland zullen, worden ont trokken. Frankerlngr bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand f 2.—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 26 JUNT 1957 12e Jaargang Nr 4098 Verschiint dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et? minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nul Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres President Tito heeft dinsdag de landen van het communisti sche blok beschuldigd van „kwaadaardige" kritiek op de politiek van Zuid-Slavië. In een rede tot de 1800 afgevaardigden op het congres van arbeiders raden verklaarde de president, dat de leiders van de landen van dit blok enerzijds pleiten voor samenwerking en vriendschap en anderzijds Zuid-Slavië beschuldi gen van revisionisme, anarchisme en kapitalisme. Deze nieuwe aanval van Tito op de Oosteuropese landen kwam voor de buitenlandse waarnemers als een volslagen verrassing, na dat het Zuid-Slavische staats hoofd een maand geleden had verklaard, dat een door de Sow- jets geleide campagne tegen zijn land was geëindigd en dat de be trekkingen „steeds beter wer den". Het congres, waar Tito het woord voerde, wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van de vakbeweging in de Sowjet-Unie en andere communistische lan den. „Wij eisen, dat er geen verte kend beeld van onze situatie wordt gegeven en dat wat er aan goeds en positiefs in ons land is ook als zodanig wordt vermeld", aldus Tito." Alleen op deze ma nier kunnen er met de landen van het socialisme en de volks democratie goede betrekkingen worden onderhouden". Hij noemde niet eenmaal de Sowjet-Unie of andere commu nistische landen bij name, terwijl hij ook niet sprak over de Russi sche partijleider Chroesjtsjef, die in april opnieuw heeft aange drongen op verbetering van de relaties tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Aan de zijde van de Zuid-Slavische vertegenwoordi gers werd de verklaring met ge juich begroet, maar de voorzit ter van het bestuur der Sowjet- vakbeweging, Viktor Grisjin, hoorde Tito's woorden onbewo gen aan. „Als vandaag de verdedigers van het dogmatisme uiting geven aan hun tvVijfel ten aanzien van ons stelsel en het anarchisme noemen, behoeven wij dit systeem niet te rechtvaardigen. Wij ver wezenlijken socialistische betrek kingen in ons land. Wij zijn niet van plan ons stel sel aan iemand op te dringen, maar wij moeten het verdedigen tegen hen, die blind en doof zijn en die niet willen zien, wat er NEGENTIEN ZIEKEN MAAKTEN EEN TOCHT EN REDEN IN RAVIJN Alle 19 gewond Negentien patiënten van een zie kenhuis in Bourg (Fr.) hadden toestemming gekregen dins dagmiddag met een bus een tochtje door de Alpen te ma ken. In de buurt van Hauteville reden zij in een 30 meter diep ravijn. Zij werden alle 19 ge wond, sommigen ernstig. in ons land gebeurt", aldus de president. Hij las, zonder zijn stem te ver heffen, zijn van te voren opge stelde rede voor. Ook zei hij niet te willen spreken over hen „wier stelsel beter en democratischer is, omdat duizenden arbeiders in alle landen dit kunnen beoorde len. Onze arbeidersklasse is te vreden en zij zal hetgeen zij ver worven heeft, met haar leven verdedigen". „Het is daarom moeilijk uit te leggen, waarom sommige men sen in het buitenland bezorgd zijn over ons socialistische stel sel. Enige critici buiten onze grenzen durven te beweren, dat ons systeem geen socialisme is, hoewel sommige en zelfs vele van hen daarvoor niet de noodzake lijke bevoegdheid bezitten. Zij, die niet geloven, zouden moeten komen zien, wat er in ons land gebeurt. Critici moeten echter van goede wil zijn", aldus Tito. De president werd voor en tij dens zijn rede herhaaldelijk toe gejuicht. Volgens hem heeft zich een nieuwe vprm van „kame raadschappelijke kritiek" ontwik keld, „waarbij men eerst zegt, dat er in Zuid-Slavië enige klei nigheden goed zijn, en tenslotte verklaart dat alles verkeerd is en dat er revisionisme en kapitalis me is". Ook zei de president dat het Westen ook critiek op het Zuid Slavische stelsel levert, maar hij ging hier niet nader op in. Later sprak de Rus Grisjin, die een groot deel van zijn rede wijd de aan het beginsel van het „de mocratisch centralisme", dat in de Sowjet-Unie wordt gehuldigd en daar, volgens Grisjin, tot suc cessen heeft geleid. Dit principe, dat door de Zuid-Slavische com munisten herhaaldelijk is gecriti- seerd, staat lijnrecht tegenover het in Zuid-Slavië gehuldigde be ginsel van decentralisatie. Ove rigens eindigde de Rus zijn rede met „lang leve de eeuwige en onverwoestbare vriendschap tus sen de volkeren van Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie en tussen alle socialistische landen en hun vriendschap en eenheid". Presi dent Tito had de vergadering al verlaten, toen Grisjin het woord, kreeg. Het congres, dat drie dagen zal duren, is het eerste van deze soort, dat er in Zuid-Slavië wprdt gehouden sinds in 1950 daar ar beidersraden werden ingesteld. Deze arbeidsraden, waarop van de zijde van andere communisti sche landen veel critiek is ge oefend, worden door de arbeiders van de betrokken bedrijven ge kozen om de fabrieken te leiden onder het toezicht van de be noemde directeuren wier ontslag door de arbeiders kan worden geëist. De delegaties uit China en Polen, waar ook met arbei dersraden wordt geëxperimen teerd, werden bij het betreden van de zaal langdurig toege juicht. Het congres wordt bijge woond door afgevaardigden uit 22 landen. De negerbevolking van de stad Tuskegee, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft gedreigd de winkels van de blanken te boy cotten naar aanleiding van de aanvaarding van een verordening waarbij het de negers in deze plaats verboden wordt te stem men. De verhouding tussen blan ken en negers in deze plaats met 6800 inwoners is drie tegen zeven. De mensen zeggen, er ver hen geen reden is, inkopen te Ter gelegenheid van de tweede jaardag voor het Groninger be- drijfsleven^ die gisteren werd ge houden door de afdeling Gronin gen van het Nederlands Instituut voor Efficiër.cy en de Groninger contactcommissie voor de pro- doen in een stad waar zij geen duktiviteit, heeft de heer A. Ver meulen, hoofd van de afdeling sociale vraagstukken van het Europese Produktiviteitscentrum (E.P.A.) te Parijs, voor indus triëlen een inleiding gehouden stemrecht hebben. Enige negers dóen hun boodschappen al in na burige plaatsen. De algehele boycot schijnt af te hangen van het besluit van de gouverneur om de verordening al dan niet te bekrachtigen. Gou- verneur Engelhardt is secretaris over de produktiviteitsontw kk van de vereniging van blanken, die rassenscheiding in Alabama voorstaat. In tegenstelling tot anderslui dende berichten deelde L. Smit en Co's internationale sleep dienst mede, dat de sleepboot Het afluisteren van telefoongesprekken in Engeland De Britse premier, MacMillan, heeft dinsdag in het Britse La gerhuis verklaard, dat hij bereid is om met socialistische en libe rale leiders overleg te plegen aangaande de behandeling in de toekomst van bepaalde aspecten die het van Overheidswege aftap pen van telefoonlijnen heeft, Eerder op de dag had de minis ter van Binnenlandse Zaken ge weigerd te zeggen of men de te lefoonlijnen van parlementsleden in de laatste vijf jaar had af ge tapt. Op de Londense ontwapenings conferentie heeft de Amerikaan Harold Stassen gisteren voorge- I steld de sterkte van de Ameri kaanse en Russische strijdkrach ten in een eerste stadium van ontwapening te stellen op 2.500.000 man, in een tweede sta dium op 2.100.000 man en in een derde stadium op 1.700.00 man, zo wordt van Britse zijde meege deeld. De tweede en derde vermin dering zouden afhangen van de voortgang bij de oplossing van de hangende politieke proble men. De Franse afgevaardigde Moeh juichte dit voorstel toe. Voor Frankrijk stelde hij in de drie stadia de sterkten 750.000, 700.000 en 650.000 voor. De Russische vertegenwoor diging Zorin behield zich een Volgens de Weense „Neuer Kurier" is de voormalige, door de Russen afgezette en gevan gen genomen Hongaarse premier Imre Nagy van Roemenië naar een gevangenis in Boedapest overgebracht. Het blad meldt, dat een groot „schijnproces" tegen Nagy wordt voorbereid. „De „Neuer Kurier" zegt van diplomatieke" kringen te War schau vernomen te hebben, dat Nagv naar Boedapest werd over gebracht, nadat hij geweigerd had in het openbaar een verkla ring over door hem begane „fou ten" af te leggen. De Sowjet- Russische minister van Lands verdediging, maarschalk Sjoekof zou hem in de Roemeense gevan genis. waarin hij was opgesloten hebben bezocht, om hem over te halen een dergelijke verklaring af te leggen, doch Nagy zou hiertoe niet bereid zijn geweest. ling in Europa. Er is zijns inziens allerminst reden om optimistisch te zijn over deze ontwikkeling. De pro- duktie in het oosten van Europa ligt weliswaar belangrijk lager, maar de snelheid waarmee de ontwikkeling van de produktivi- teit daar geschiedt is aanzienlijk hoger dan in West-Europa. In West-Europa is de stijging van de produktiviteit ongeveer drie procent per jaar, in de Oost- Europese landen 5 tot 5,5 pro cent. In Amerika is de produk- tie hoger. Daar is het tempo van de produktiviteitsontwikkeling ongeveer gelijk aan dat in West- Europa. Of wij verhogen derhalve ons tempo, aldus de heer Vermeulen, óf wij raken in een buitengewoon onaangename positie ten opzichte van Amerika en Rusland met zijn satellietstaten. Wij beschikken in de wereld mening voor. Hij wil eerst we ten welke politieke problemen Stassen bedoelt en hoe hij denkt over een vermindering van de bewapening en de mi litaire uitgaven. Zorin zei het te betreuren, dat Stassen niet heeft gerea geerd op het Russische voorstel van 14 juni tot een schorsing van de kernproeven gedurende twee of drie jaar. De openbare mening in de wereld, aldus Zo rin, zal de poging van het wes ten om 'n staking van de kern- proeven te koppelen aan een over vele technische mogelpkhe- staking van de produktie van kernwapens niet begrijpen. den, dank zij de enorme ontwik kelingen die de „research" op dit Onder beschuldiging van spio nage is in Tsjecho-Slowakije een groep paters salesianen en kloosterzusters aangehouden, die „met steun van de Ameri kaanse geheime dienst instruk- ties van het Vaticaan uitvoer de", zo heeft het Tsjechoslo- waakse partijblad „Rude Pravo" dinsdag bekendgemaakt. Het aantal arrestanten werd niet ge noemd. Volgens het blad werd de groep geleid door een zekere pater Vaclav Filipec, die zich sinds 1952 in een klooster te Liptal in Moravië schuilhield en daar o.a. een tegen de commu nisten gericht blad uitgaf. Ook had hij van de leiding'van zijn congregatie te Turijn opdracht gekregen de jeugd in het gebied van Ostrava, Gottwaldov en OIomouc te „beïnvloeden". In het genoemde klooster zouden talrijke „misdadigers", die naar het buitenland wilden uitwij ken, een toevlucht hebben ge vonden. Het klooster werd oor spronkelijk bewoond door dertig kloosterzusters, die een honderd tal debiele kinderen onder haar hoede hadden. terrein heeft mogelijk gemaakt. Wanneer wij in West-Europa de deskundigen hadden en de inves teringsmogelijkheden dan zoudien tal van veranderingen op snelle wijze tot stand kunnen komen. Hetzelfde geldt voor de toepas sing van nieuwe energiebronnen en voor uitvindingen op het ter rein van de chemische industrie, die in grote aantallen voorhanden zijn. Maar, zo vroeg de heer Ver meulen zich af, kunnen wij deze technische mogelijkheden ook voldoende uitbuiten? Wat het kapitaal betreft dat voor deze veranderingen en toepassingen nodig is, liggen de niveaus in de Westeuropese landen zeer ver verspreid. Het is ondenkbaar, dat men in Griekenland en Turkije bijvoorbeeld tot een vrij behoor lijk niveau zou kunnen brengen zonder steun van de andere West- Europese landen. De steun aan minder ontwikkelde gebieden el ders in de wereld is weliswaar zeer belangrijk, doch het getuigt, ,naar sprekers mening, vtan een gezond egoïsme indien de West- Europese landen aandacht gaan schenken aan die landen in West. Europa die op een lager niveau van ontwikkeling liggen. Hierdoor krijgen deze landen zelf meer mogelijkheden, maar ook de andere Westeuropese lan den zullen daar nieuwe afzetge bieden vinden en bovendien ont staat dan in geheel West-Europa een grotere politieke stabiliteit. Ook op het gebied van de ar beidskrachten is er een groot te kort. Vooral wetenschappelijke werkers en de hogere technici zijn er veel te weinig. Het aantal leerlingen, dat in West-Europa de technische hoge en middelbare scholen bezoekt, is aanzienlijk ge ringer dan in Amerika en in Rus land. Moeilijk is ook de positie voor middelbare technici en hoogge schoolde arbeiders door gebrek aan trainir.gsmogelijkheden. Een ander probleem is de uit wisseling van wederzijdse gege vens op 't gebied van de research en ontwikkelingen op velerlei an der terrein, mede als gevolg.van de grote taalverschillen. Bij de oplossing van al deze vraagstukken is grote haast ge boden. De automatisering gaat weliswaar niet in een sneltrein vaart, of in een zo revolutionnair tempo als soms wordt gesugge reerd, maar toch acht spreker het zeker, dat ongeveer twintig procent van de maatschappij in vloed zal ondervinden van deze veranderingen, die hij binnen een periode van tien jaar zag verwe- enlijkt. Automatisering, nieuwe energiebronnen, ontwikke ling van de chemische indus trie en Europese eenwording, zullen het beeld van West- Europa in de eerste tien jaar beheersen. Volgens inlichtingen verstrekt door vakbondskringen duurt de staking in het bouwbedrijf en in de ijzer- en staalnijverheid in Bel- gie voort. Er wordt een lichte uitbreiding waargenomen. Ook de streek van Leuze en Basecles is nu door de staking in het bouwbedrijf getroffen. In de ijzer- en staalnijverheid ligt het werk vrijwel overal stil in de streek van Vilvoorde en in het Zennedal. Te Brussel zijn er in twee of drie werkplaatsen een duizendtal stakers. Te St. Trui den legden 300 arbeiders in de gieterijen en de emailfabrieken het werk neer. Dinsdagochtend was er een begin van staking in de Philips- fabrieken. Te Verviers is de sta king algemeen. Voor woensdag wordt een uitbreiding van het conflict verwacht in het Naamse. Dinsdagochtend zijn de werken aan de luchthaven van Meis broek volledig stilgelegd. Drie honderd arbeiders hebben het werk neergelegd, maar de veilig heidsdiensten worden door 17 ar beiders verzekerd. De politie van Napels hield maandagavond een oude man aan, die in een bar zijn 45-jarige geliefde mishandelde en met een scheermes bedreigde. Op het po litiebureau bemerkten de agen ten tot hun grote verbazing, dat hun arrestant, die Vincenzo Nap- po geheten, 104 jaar was. Zij hebben de grijsaard, nadat hij wat bekoeld was, maar weer la ten vertrekken. Een zo juist gepubliceerd rap port van de organisatie voor de algemene overeenkomst voor ta rieven en handel (G.A.T.T.), dat werd voorbereid door het secreta riaat van deze organisatie, be staat uit drie delen; waarin resp. behandeld worden de ontwikke- „Thames" met de „Stony Point" lingen van de laatste tijd in de Maandagavond is er een pa- trouillebootje van de Britse ma rine langszij geweest, met het verzoek wat verder naar buiten j te aaan omdat enige olie het de verdragsluitende partijen in de handel, de ontwikkelingen op het gebied van de handelspolitiek en de voornaamste activiteiten van gaan strand zou bereiken, maar toen de kapitein van de „Thames" er op wees, dat men dan in de scheepvaartroute kwam te lig gen en derhalve voor de scheep vaart een gevaar zou kunnen gaan vormen, antwoordde men van het patrouilleboot je af: „U heeft gelijk, blijf waar je bent en doe wat je kunt". Er worden nog slechts kleine hoeveelheden olie verloren. Het is, zo verzekerde men, net een vicieuze cirkel: het lek, waar uit nog enige olie stroomt, kan het gemakkelijkst in de haven worden gerepareerd, maar men mag de haven niet in, omdat het lek er nog is en er olie uitstroomt. „De molens in Engeland malen tegenwoordig langzaam" is het oordeel van ingewijden. Had de „Thames" met de „Stony Point" voor Hoek van Holland gelegen, dan was het, naar de algemene overzichtsperiode. In 1956 hebben zowel de waar de als de omvang van de inter nationale handel opnieuw een recordniveau bereikt. In de eer ste helft van dat jaar had de ex port in de wereld een waarde van meer dan 90 miljard dollar op jaarbasis en in de tweede helft van 1956 de ongeëvenaarde waarde van 95 miljard dollar op jaarbasis bereikt. Voor het ge hele jaar was de waarde van de internationale handel 11 pro cent groter dan in 1955. De omvang van de wereldhan del nam in 1956 met 9,5 procent toe, evenals in het voorafgaande jaar. Was in 1955 de toeneming van de omvang van de wereld handel bijna gelijk aan de toe neming van de omvang der in dustriële produktie in de wereld elkaar^geweèst in 1956Pwas de groei''ll^dehan-1 Sou het invoersaldo uiteindelijk del ruim tweemaal zo groot als de omvang van de toeneming der industriële produktie 9,5 procent en 4,6 procent. Het be trekkelijk langzame tempo van de toeneming der industriële pro duktie in 1956 was in belangrijke mate het gevolg van de matige toeneming in Noord-AmTika, welk gebied een veel groter f '1 v£m de industriële produktie i wereld voor zijn rekening neenio dan van de internationale han del. Volgens het rapport is het on waarschijnlijk, dat de omvang van de wereldhandel zal blijven toenemen in het tempo, dat in 1955 en 1956 werd bereikt, indien de industriële produktie in de wereld in een veel langzamer tempo zou blijven toenemen, in het bijzonder buiten Noord-Ame- rika. De toekomstige ontwikke ling van de handel hangt dus voor een groot deel af van de verdere groei van de economi sche bedrijvigheid in West-Euro pa. 1956 was het eerste jaar, waar in de handel van de niet-indus- triële gebieden een groot nade lig saldo hadden (d.w.z. een overschot van de invoer op de uitvoer). Dit nadelige saldo be liep in 1956 ongeveer 1,2 miljard dollar, terwijl er in 1950 een voordelig saldo was 2,8 miljard dollar en een vrijwel in even wicht zijnde handelsbalans in 1954 en 1955. Mocht deze ontwik keling op dezelfde wijze voort gaan als in de laatste jaren, dan zulke afmetingen krijgen, dat er een ernstige druk zou ontstaan op de middelen, die voor de fi nanciering ervan beschikbaar zijn. Vóór de oorlog was ongeveer 58 a 59 procent van de waarde der primaire produkten, welke in industriegebieden werden in gevoerd, afkomstig uit de niet- industriële gebieden. Deze ver houding was in 1952 en 1953 on geveer dezelfde als vóór de oor log. Sedert 1953 echter, en in het bijzonder in 1956, is het aandeel van de niet-industriële gebieden in de totale leveranties van pri maire produkten aan industrie landen afgekomen. Vorig jaar bedroeg het ongeveer 56 pet. De internationale arbeidsorga nisatie, de I.L.O., heeft dinsdag, in haar veertigste bijeenkomst, die wordt bijgewoond door ver tegenwoordigers der regeringen en van werkgevers en werkne mers uit bijna tachtig landen, met 240 tegen nul stemmen, bij één onthouding, de tekst goedge keurd van een nieuwe overeen komst, waarin dwangarbeid wordt verboden. De onthouding kwam van de zijde van de vertegenwoordiger der Amerikaanse werkgevers, Cola G. Parker. De heer Parker verklaarde zich van stemming te onthouden, omdat hij de „cy nische huichelachtigheid" van bepaalde landen betreurde, die wel voor de conventie stemden, doch niet van plan waren zich aan haar bepalingen te houden. Hij voegde hieraan toe: „Van- zelfsprekend zijn de Amerikaan- I se werkgevers gekant tegen het verschrikkelijke kwaad der dwangarbeid". De vertegenwoordigers van de merikaanse regering en der Een rechter in Toronto heeft uitgemaakt, dat een voorwaarde in een testament, volgens welke mevrouw Florence Topper het vruchtgebruik van een kapitaal van vijfduizend dollar krijgt mits zij niet rookt of alkoholhoudende dranken gebruikt, ongeldig is, aangezien hierdoor 'n „onmoge lijke taak" zou worden opgelegd aan de uitvoerders van de laatste wil van de erflater. Amerikaanse werknemers stem den voor de overeenkomst. Op het tijdstip der stemming was °nder nL& u'nierdafwe-1 buien hebben veroorzaakt. Van der Zuidafnkaa waarnemingsstations meldde WEERS VERBETERIN G. Op de Noordzee handhaafde zich een N.W. luchtstroming waarmede koude lucht werd aangevoerd, afkomstig uit de poolstreken. In de stroming be wogen enkele kleinere buien storingen mee, die dinsdag landinwaarts bij ons verscheidene hevige regen-, hagel- en onweers- zig. De conventie, die nog door de volksvertegenwoordigingen van de aangesloten landen moet worden bekrachtigd, vormt een aanvulling op een overeenkomst van 1930. Op de leden wordt een beroep gedaan, dwangarbeid onmoge lijk te maken en er zelf geen ge bruik van te maken als middel van politieke dwang, als opvoe dingsmaatregel of als straf. De I.L.O. aanvaardde voorts het voorstel om voor het werk van de organisatie in 1958 een bedrag uit te trekken van 7.972.901. dollar. De Tunesische overheid heeft maandag in de streek van Soek El ArbaGhardimaoe, in Noord- Tunesië, drie Fransen aangehou den, die naar Tunis gebracht en Het rapport komt tot de ge- r)oor de politie verhoord werden 4- 1,^4- 4 «44- rlof T--» i L volgtrekking, dat het feit, dat de „half-geïndustrialiseerde lan den" hun aandeel in de wereld handel niet konden handhaven, 'n 't bijzonder voor wat betreft hun export naar industriële be stemmingen, het gevolg is van de omstandigheid, dat hun pro duktie van de voornaamste pri maire exportgoederen niet vol doende was om in de binnen landse behoeften te voorzien en tegelijkertijd een voldoende om vang van het exportaanbod te handhaven. Er kan volgens het rapport geen twijfel aan be staan, of, gezien de beperkte in vesteringshulpbronnen houdt deze trage groei van de primaire produktie nauw verband met de snelle groei van de industriële bedrijvigheid in die landen. De reden van die aanhoudingen werd niet bekendgemaakt. Maan dagavond tekende de Franse am bassade reOTs protest aan. Voor de tweede maal binnen een week heeft Israël via de ge mengde bestandscommissie een waarschuwing aan het adres van Syrië gericht om zijn aanvallen op de Israëlische nederzettingen langs de grens te staken, zo is te Tel Aviv bekendgemaakt. De Is raëlische regering heeft in dit gebied, waar zich de laatste tijd zes ernstige incidenten hebben voorgedaan, belangrijke voor zorgsmaatregelen getroffen. Amerika is steeds bedacht op de mogelijkheid om door reorga nisatie van zijn buitenlandse troepen spanningen te vermin deren. Dulles zei dit naar aan leiding van de kort geleden met Japan tot stand gekomen overeenkomst tot verminde ring van de Amerikaanse troe pensterkte in dat land. Dezelf de politiek wordt gevoerd met betrekking tot alle andere Amerikaanse bases in de we reld. De minister voegde hier echter aan toe, dat Japan een bijzondere positie inneemt en dat de maatregel in dat land geen parallel elders heeft Woensdrecht gisteravond om 7 uur met 10 millimeters de mees te neerslag. Ten noorden van de Azoren is een actieve oceaandepressie tot ontwikkeling gekomen, die boven de Golf van Biscaye een zuidwes telijke stroming in het leven roept. Deze stroming breidt zich de komende 24 uur uit in de rich ting van Nederland. Samenhan gend hiermede neemt een gebied met hoge barometerstanden dat zich van IJsland via Ierland naar West-Frankrijk uitstrekt verder in betekenis toe, terwijl het zich tevens naar ons land uitbreidt. Genoemde ontwikkelingen heb ben tot gevolg, dat het weer bij ons een zonnig karakter krijgt, de buiigheid verdwijnt en de tem peraturen weer meer naar het zomerse niveau zullen terugke ren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog en tamelijk zonnig weer met weinig wind en hogere middagtempera- turen dan gisteren. WOENSDAG 26 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.22 0.57 1.37 1.47 n.m. 12.52 1.27 2.07 2.17 ZON MAAN op onder op •nde: Juni 26 4.23 21.06 3.14 19.36 27 4.24 21.06 4.11 20.29 28 4.24 21.06 5.19 21.14 29 4.25 21.06 6.35 21.51 30 4.25 21.06 7.55 22.22

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1